RESULTAT mellan 18 feb och 19 feb
ISM 2012-02-18/19
Tybblelundshallen
Närke Friidrottsallians
Uppdaterad: 12-02-21
Resultatlänk lördag  söndag  Samlad lista   


 
M 60m
Försök heat 118 feb
Benjamin Olsson91IFK Helsingborg 7.03Q
Patrik Andersson91IF Kville 7.08Q
Fredrik Johansson86IF Göta Karlstad 7.11Q
Emil Thessén94Västerås FK 7.13q
Jonas Hilmersson88Ullevi FK 7.16
Andreas Andersson91Öresund FK 7.17
Magnus Jutman90KFUM Örebro 7.52

Försök heat 218 feb
Nil de Oliveira86Spårvägens FK 6.97Q
Mathias Dufournier90IF Göta Karlstad 7.04Q
Björn Boström87IFK Lund 7.09Q
Alexander Andersson94IK Hakarpspojkarna 7.21
Oskar Olausson93KFUM Kristianstad 7.24
Daniel Goldman79Turebergs FK 7.45
Shahbaz Safdar92IF KvilleDQ tjuvstart

Försök heat 318 feb
Oskar Åberg89Huddinge AIS 6.95Q
Tony Darkwah86Hellas FK 7.02Q
Nasser Sebabi82IF Kville 7.03Q
Tobias Karlsson91IF Kville 7.10q
Sunday Ojuri93Hammarby IF 7.23
Joakim Djuvfeldt93IF Göta Karlstad 7.28
Patrik Gutke89SC Athletique 7.30
Patrik Lado82KFUM Örebro 7.54

Försök heat 418 feb
Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS 6.90Q
André Drummond90Spårvägens FK 7.01Q
Carl Armfelt84Spårvägens FK 7.07Q
Lukas Nilsson86Hässelby SK 7.08q
Jonathan Wulff94Hammarby IF 7.10q
Judel Kibondo86Sundbybergs IK 7.25
Jacob Rhan94Glanshammars IF 7.30

Semifinal heat 118 feb
Nil de Oliveira86Spårvägens FK 6.91Q
Oskar Åberg89Huddinge AIS 6.94Q
Tony Darkwah86Hellas FK 6.98Q
Carl Armfelt84Spårvägens FK 7.02q
Jonathan Wulff94Hammarby IF 7.08
Tobias Karlsson91IF Kville 7.10
Björn Boström87IFK Lund 7.15
Mathias Dufournier90IF Göta Karlstad 7.16

Semifinal heat 218 feb
Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS 6.82Q
Benjamin Olsson91IFK Helsingborg 6.97Q
André Drummond90Spårvägens FK 7.02Q
Patrik Andersson91IF Kville 7.03q
Nasser Sebabi82IF Kville 7.06
Lukas Nilsson86Hässelby SK 7.07
Emil Thessén94Västerås FK 7.09
Fredrik Johansson86IF Göta Karlstad 7.15

Final18 feb
Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS 6.85
Nil de Oliveira86Spårvägens FK 6.89
Benjamin Olsson91IFK Helsingborg 6.93
Oskar Åberg89Huddinge AIS 6.95
Patrik Andersson91IF Kville 6.97
Carl Armfelt84Spårvägens FK 7.00
Tony Darkwah86Hellas FK 7.04
André Drummond90Spårvägens FKDQtjuvstart


M 200m
Försök heat 118 feb
Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS22.55Q
Henrik Malmberg95Huddinge AIS22.69q
Alexander Andersson94IK Hakarpspojkarna23.51

Försök heat 218 feb
Benjamin Olsson91IFK Helsingborg22.68Q
Sunday Ojuri93Hammarby IF22.74q
Jacob Rhan94Glanshammars IFDQ linjetramp

Försök heat 318 feb
Oskar Åberg89Huddinge AIS22.42Q
Robin Skärström94Tanums IF23.92
Dennis Forsman95Ullevi FKDQ linjetramp

Försök heat 418 feb
Joel Groth91Bollnäs FIK22.48Q
Hampus Forsberg89Öresund FK22.58q
Magnus Jutman90KFUM Örebro24.53

Försök heat 518 feb
Nil de Oliveira86Spårvägens FK22.73Q
Olle Forslin93Hässelby SK22.89q
Philip Green93Hammarby IF22.97q

Försök heat 618 feb
Carl Armfelt84Spårvägens FK22.27Q
Patrik Andersson91IF Kville22.31q

Semifinal heat 119 feb
Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS22.10Q
Patrik Andersson91IF Kville22.38
Henrik Malmberg95Huddinge AIS22.91
Olle Forslin93Hässelby SKdnf

Semifinal heat 219 feb
Carl Armfelt84Spårvägens FK22.20Q
Benjamin Olsson91IFK Helsingborg22.23q
Hampus Forsberg89Öresund FK22.71
Philip Green93Hammarby IF22.82

Semifinal heat 319 feb
Nil de Oliveira86Spårvägens FK21.91Q
Joel Groth91Bollnäs FIK22.26
Oskar Åberg89Huddinge AIS22.30
Sunday Ojuri93Hammarby IF23.11

Final19 feb
Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS21.45
Nil de Oliveira86Spårvägens FK21.50
Carl Armfelt84Spårvägens FK22.22
Benjamin Olsson91IFK Helsingborgdns


M 400m
Försök heat 118 feb
Alexander Lesser93Ullevi FK50.58Q
Christoffer Olsson93Umedalens IF50.70

Försök heat 218 feb
Martin Bengtsson92Ullevi FK50.61Q
Niklas Larsson85Hässelby SK51.02
Oliver Willskytt92Ullevi FK51.77

Försök heat 318 feb
Johan Wissman82IFK Helsingborg50.02Q
Patrik Sjöö92Hässelby SK50.09q
Martin Cameron85Spårvägens FK51.33

Försök heat 418 feb
Johan Eriksson88Turebergs FK50.53Q
Tomas Hultgren91Ludvika FFI50.84
Abdi Aziz Warsame95Råby-Rekarne FIF51.64

Försök heat 518 feb
Desmond Manu92Sävedalens AIK50.57Q
Thomas Nikitin82Spårvägens FK50.57q
Oliwer Åstrand92IK Ymer50.59q

Semifinal heat 118 feb
Johan Wissman82IFK Helsingborg48.37Q
Martin Bengtsson92Ullevi FK50.76
Alexander Lesser93Ullevi FK50.84
Oliwer Åstrand92IK Ymer53.18

Semifinal heat 218 feb
Johan Eriksson88Turebergs FK50.29Q
Patrik Sjöö92Hässelby SK50.46q
Desmond Manu92Sävedalens AIK50.70q
Thomas Nikitin82Spårvägens FK52.00

Final19 feb
Johan Wissman82IFK Helsingborg47.08
Johan Eriksson88Turebergs FK48.95
Patrik Sjöö92Hässelby SK49.92
Desmond Manu92Sävedalens AIK50.20


M 800m
Försök heat 118 feb
Johan Svensson89Spårvägens FK 1:54.67Q
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:54.86Q
Albin Johansson81Hässelby SK 1:54.89q
Tim Sundström89KFUM Örebro 1:58.35
Desmond Manu92Sävedalens AIKdnf

Försök heat 218 feb
Mattias Claesson86Hässelby SK 1:53.96Q
Karim Mohammadi89Spårvägens FK 1:54.19Q
Viktor Ekelund89Malmö AI 1:54.48q
Alexander Holmblad94Spårvägens FK 1:55.26
Ahmed Tahir92Falu IK 1:56.82
Johan Samuelsson89Falu IK 1:57.03

Final19 feb
Johan Svensson89Spårvägens FK 1:51.89
Karim Mohammadi89Spårvägens FK 1:52.46
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:52.57
Mattias Claesson86Hässelby SK 1:53.62
Viktor Ekelund89Malmö AI 1:54.40
Albin Johansson81Hässelby SK 1:57.38


M 1500m
Final19 feb
Nacerddine Hallil88Hässelby SK 3:50.70
Johan Walldén87Gefle IF 3:50.78
Elmar Engholm92Hässelby SK 3:54.17
Staffan Ek91Björnstorps IF 3:54.82
Anton Wåhlin91Malmö AI 3:55.00
Thobias Ekhamre88Hammarby IF 3:55.33
Elias Bjuhr93IFK Umeå 3:55.65
Martin Nilson89Malmö AI 3:57.22
Albin Olausson92KFUM Örebro 3:57.30
10 Albert Mollén85Sävedalens AIK 4:02.46
11 Alexander Palm93IK Norrköping FI 4:03.03
12 Oliver Lämber94Hälle IF 4:03.79


M 3000m
Final18 feb
Adil Bouafif78Hässelby SK 8:13.87
Jerker Lysell89Rehns BK 8:17.79
Fredrik Uhrbom77Spårvägens FK 8:23.30
Andreas Åhwall89Hässelby SK 8:24.78
Fredrik Johansson86IFK Växjö 8:26.97
Lars Södergård83Vallentuna FK 8:30.62
Anton Danielsson90GoIF Tjalve 8:38.33
John Kingstedt92Hammarby IF 8:44.75
Martin Lundqvist90IK Sisu 8:48.96
10 Patrik Sällstedt81Enhörna IF 8:49.70
11 Anders Grahl87Enhörna IF 8:50.61
12 André Rangelind91IF Göta Karlstad 8:58.76
Robin Lindgren90Örgryte ISdnf
Mikael Lundkvist90Ärla IFdnf
Nacerddine Hallil88Hässelby SKDQ§D2.1.3


M Häck 60m107 cm
Försök heat 119 feb
Alexander Brorsson90IFK Växjö 7.96Q
Marvin Tay90Spårvägens FK 7.99Q
Dennis Acson81Hammarby IF 8.21q
Joakim Blaschke77Spårvägens FK 8.22q
Anton Levin92IFK Helsingborg 8.23q
Anton Forsberg91Turebergs FK 8.35

Försök heat 219 feb
Philip Nossmy82Malmö AI 8.04Q
Filip Lööv92Kils AIK 8.19Q
Martin Kallur91Falu IK 8.25q
Anders Leifsson92IK Orient 8.34
Amir Shaker89Råby-Rekarne FIFdns

Final19 feb
Alexander Brorsson90IFK Växjö 7.88
Marvin Tay90Spårvägens FK 7.95
Philip Nossmy82Malmö AI 7.99
Anton Levin92IFK Helsingborg 8.22
Dennis Acson81Hammarby IF 8.28
Martin Kallur91Falu IK 8.28
Joakim Blaschke77Spårvägens FK 8.34
Filip Lööv92Kils AIK 8.35


M Höjd
Final18 feb
Mehdi Alkhatib87Hammarby IF215
Emil Svensson89Örgryte IS215
Jakob Thorvaldsson88IFK Lidingö209
Fredrik Konradsson94IFK Umeå205
Philip Frifelt Lundqvist89IF Göta Karlstad202
Alexander Håkansson91Umedalens IF199
Arlind Shaluni92IK Norrköping FI199
Adam Chiguer91Huddinge AIS199
Jesper Borg93Lerum Friidrott195
10 Jonathan Holm94Strands IF191
10 Kristian Olofsson90IK Ymer191

191195199202205207209211213215217219
J.Holmoxxx
A.Håkanssonoooxxx
A.Chiguerooxxo-xxx
A.Shalunioxxooxxx
J.Thorvaldsson-o-xooxoox--xx
K.Olofssonoxxx
F.Konradssonooxoxooxxx
M.Alkhatib-----o-o-o-xxx
E.Svensson-----o-o-xo-xxx
P.Frifelt Lundqvi-oooxxx
J.Borgoxoxxx


M Stav
Final19 feb
Simon Gyllensten92IF Kville525
Gustaf Hultgren83Örgryte IS503
Erik Thorstensson89Spårvägens FK492
Dennis F.Bergetoft92KFUM Örebro486
Simon Assarsson91IFK Växjö486
Arvid Lindahl92KA 2 IF478
Gauti Asbjörnsson85Örgryte IS470
Per Drageryd91KFUM Örebro458
Jonathan Jansson91Östhammar FI446
Deniz Mahshid80Örgryte ISX
Rasmus Carlsson88KFUM ÖrebroX

428446458470478486492498503508513518525537
R.Carlssonxxx
S.Assarsson--ooxxoxxox-
G.Hultgren-----o--o-x-xx
A.Lindahl--o-xxo-xxx
E.Thorstensson----o-xxo-x-xx
S.Gyllensten-----xxo--o-o-xox-
P.Drageryd-xooxxx
D.F.Bergetoft-oooooxxx
J.Jansson-xoxxx
D.Mahshid--xxx
G.Asbjörnsson-oxxooxxx


M Längd
Kvaltävling18 feb
Andreas Otterling86KFUM Örebro7,34Q
Adam Johansson91Mölndals AIK7,31Q
Michel Tornéus86Hammarby IF7,25Q
Hugo Jansson92Glanshammars IF7,20Q
Johan Talèus94Eskilstuna FI7,16Q
Adam Chiguer91Huddinge AIS7,12Q
David Frykholm80IF Göta Karlstad7,11Q
Mattias Sunneborn70Spårvägens FK7,05q
Adam Stålberg91KFUM Örebro7,00q
10 Vuk Djekic88Hässelby SK6,94q
11 Mattias Abulu91Ullevi FK6,93q
12 Milan Jovanovic90Huddinge AIS6,86q
13 Ritchie Moba90IFK Tumba6,80
14 Patric Hjort93Västerås FK6,78
15 Erik Lindberg87Haparanda SKT6,76
16 Rickard Willman94Västerås FK6,66
17 Per Jonsson88Bollnäs FIK6,64
18 Mathias Johansson90Nedre Soppero IK6,55
19 Joakim Andersson90KFUM Örebro6,52
Erik Henrysson79KFUM ÖrebroX

1 2 3       
D.Frykholm7,11
M.Tornéus7,25
A.Otterling7,34
P.JonssonXX6,64
E.HenryssonX--
R.MobaX6,806,52
M.Sunneborn7,05--
V.Djekic6,766,936,94
E.Lindberg6,556,766,54
A.Stålberg7,006,88X
A.Johansson6,967,31
M.Johansson6,554,636,50
A.Chiguer7,12
J.Talèus7,16
P.Hjort6,78X6,69
H.Jansson7,20
M.JovanovicXX6,86
R.WillmanX6,664,69
J.Andersson6,496,476,52
M.AbuluX6,93-

Final19 feb
Michel Tornéus86Hammarby IF7,85
Mattias Sunneborn70Spårvägens FK7,39
Andreas Otterling86KFUM Örebro7,36
Adam Johansson91Mölndals AIK7,27
Vuk Djekic88Hässelby SK7,23
Adam Stålberg91KFUM Örebro7,21
David Frykholm80IF Göta Karlstad7,16
Adam Chiguer91Huddinge AIS7,16
Johan Talèus94Eskilstuna FI7,09
10 Hugo Jansson92Glanshammars IF7,08
11 Mattias Abulu91Ullevi FK6,65
12 Milan Jovanovic90Huddinge AIS6,60

1 2 3 4 5 6 
D.Frykholm7,10X7,16XX7,11
A.Johansson6,947,276,967,267,25X
M.Sunneborn7,307,387,397,337,337,34
A.Chiguer7,047,167,00XX7,08
A.Stålberg6,966,937,217,116,867,04
J.Talèus7,096,806,79
V.Djekic7,236,746,906,70X6,71
H.Jansson6,896,897,08
A.OtterlingX6,967,26XX7,36
M.Tornéus7,727,727,85-X7,65
M.JovanovicXX6,60
M.AbuluXX6,65


M Tresteg
Final18 feb
Daniel Lennartsson88Örgryte IS15,62
Anton Andersson81Örgryte IS15,47
Sebastian Ekstrand86Öresund FK15,17
Erik Ehrlin90Ärla IF15,07
Daniel Falk88Mölndals AIK15,06
Sadeeh Mbye92Ullevi FK14,06
Milan Jovanovic90Huddinge AIS13,78
Erik Olsson89Örgryte IS13,54

1 2 3 4 5 6 
D.Falk14,6314,9414,8615,06XX
S.Ekstrand14,7814,9715,1714,7714,5614,91
E.Olsson13,52XX13,54XX
E.EhrlinXX15,07XXX
S.MbyeX13,72X14,06XX
M.JovanovicXX13,78XXX
D.Lennartsson14,8015,0815,1115,3614,9115,62
A.Andersson15,4713,6013,88XX-


M Kula7.26 kg
Final19 feb
Niklas Arrhenius82Spårvägens FK19,26
Leif Arrhenius86Spårvägens FK18,88
Mats Olsson86Hässelby SK18,02
Ulf Ankarling88IF Göta Karlstad17,49
Daniel Ståhl92Spårvägens FK15,93
Tim Wunger94Enköpings AI15,21
Jeffrey Ige83Huddinge AIS15,00
Niklas Lindstedt93Hässelby SK14,60
Jonas Meyer90IK OrientX

1 2 3 4 5 6 
U.Ankarling16,4417,2017,4917,42XX
N.Lindstedt13,8914,3314,4814,3314,4614,60
T.Wunger14,9714,7514,73XX15,21
J.MeyerXXX
J.Ige13,9214,4914,3114,6415,00X
N.Arrhenius18,6318,1518,91X19,2618,97
D.StåhlX14,8715,93XXX
M.Olsson17,4417,5816,6918,0217,7717,52
L.ArrheniusX18,88XXXX


M Vikt15.88 kg
Final18 feb
Mattias Jons82Hässelby SK22,27
Elias Håkansson92Spårvägens FK19,59
Robert Alneroth84Gefle IF19,57
Hans Eriksson86Västerås FK19,17
Karl-Erik Ludvigsson88Spårvägens FK19,15
Daniel Nyman87IFK Växjö17,98
Jonas Birgersson83Nyköpings BIS17,62
Torbjörn Sörman86KFUM Örebro16,42
David Nyman92Östhammar FI15,99

1 2 3 4 5 6 
J.Birgersson17,62X17,16X17,49X
T.Sörman16,02X15,7516,4215,9615,68
D.Nyman15,9915,8615,25
H.ErikssonX18,0418,39X19,17X
E.HåkanssonX19,0119,5919,05X18,36
R.Alneroth18,3118,9519,1519,4119,5719,32
K.Ludvigsson18,2219,07X18,9419,1518,25
M.Jons21,41X22,0222,27X21,66
D.NymanX16,6617,90XX17,98


M 4 x 200m
Finalheat 119 feb
IF Göta Karlstad Fredrik Johansson-86
Joakim Djuvfeldt-93
Christian Sjöberg -84
Mathieu Nilsson -96

1:30.262
Hammarby IF Jonathan Eklund-88
Philip Green-93
Jonathan Wulff-94
Sunday Ojuri-93

DQ-§F4.15.10

Finalheat 219 feb
Spårvägens FK André Drummond-90
Carl Armfelt-84
Marvin Tay-90
Nil de Oliveira-86

1:27.831
Hässelby SK Lukas Nilsson-86
Niklas Larsson-85
Olle Forslin-93
Patrik Sjöö-92

DQ-§F4.15.8
Öresund FK Andreas Andersson-91
Sebastian Ekstrand-86
Dennis Karanda-89
Hampus Forsberg-89

dns-


K 60m
Försök heat 118 feb
Elina Palmquist91IF Göta Karlstad 7.76Q
Erica Pettersson90IF Göta Karlstad 7.79Q
Marine Alfredsson93Rånäs 4H 7.81Q
Mary Ann Andreasson92IF Göta Karlstad 7.83q
Farydah Inoussa94Hässelby SK 7.86q7.855
Elin Backman88IFK Helsingborg 7.86q7.859

Försök heat 218 feb
Elin Östlund91KFUM Örebro 7.56Q
Julia Skugge88Glanshammars IF 7.63Q
Hanna Adriansson92IFK Lidingö 7.69Q
Sofia Lund86Hässelby SK 7.87
Caroline Tegel90IF Göta Karlstad 8.17
Jessica Östlund93Hässelby SKdns

Försök heat 318 feb
Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad 7.62Q
Jenny Melin93Strands IF 7.70Q
Gladys Bamane89Spårvägens FK 7.77Q
Mia Axelsson91IF Göta Karlstad 7.80q
Ellen Wikström93IK Hakarpspojkarna 7.98
Linda Bergh89Hässelby SK 8.19

Försök heat 418 feb
Lena Berntsson78Ullevi FK 7.72Q
Freja Jernstig92IF Göta Karlstad 7.82Q
Emma Tuvesson91IFK Helsingborg 7.83Q
Caroline Ståhl93KFUM Örebro 7.867.859
Nina Runvik87Malmö AI 8.06
Sofia Johnsson94Hässelby SK 8.25
Sofia Sandgren94KFUM Örebro 8.45

Semifinal heat 118 feb
Lena Berntsson78Ullevi FK 7.55Q
Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad 7.66Q
Jenny Melin93Strands IF 7.72Q
Erica Pettersson90IF Göta Karlstad 7.78q
Gladys Bamane89Spårvägens FK 7.80
Mary Ann Andreasson92IF Göta Karlstad 7.80
Marine Alfredsson93Rånäs 4H 7.84
Farydah Inoussa94Hässelby SK 7.86

Semifinal heat 218 feb
Elin Östlund91KFUM Örebro 7.50Q
Julia Skugge88Glanshammars IF 7.52Q
Hanna Adriansson92IFK Lidingö 7.67Q
Elina Palmquist91IF Göta Karlstad 7.69q
Freja Jernstig92IF Göta Karlstad 7.82
Elin Backman88IFK Helsingborg 7.85
Mia Axelsson91IF Göta Karlstad 7.85
Emma Tuvesson91IFK Helsingborg 7.91

Final18 feb
Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad 7.47
Lena Berntsson78Ullevi FK 7.49
Elin Östlund91KFUM Örebro 7.52
Julia Skugge88Glanshammars IF 7.57
Elina Palmquist91IF Göta Karlstad 7.72
Jenny Melin93Strands IF 7.73
Erica Pettersson90IF Göta Karlstad 7.79
Hanna Adriansson92IFK Lidingö 7.80


K 200m
Försök heat 118 feb
Pernilla Nilsson92IFK Trelleborg24.72Q
Lynette Morgan91Hammarby IF25.78
Maria Gustafsson88IFK LidingöDQ linjetramp

Försök heat 218 feb
Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad25.04Q
Daniela Busk93Malmö AI25.38q
Marie Sönnerfors93Spårvägens FK25.53

Försök heat 318 feb
Gladys Bamane89Spårvägens FK25.00Q
Erica Pettersson90IF Göta Karlstad25.11q

Försök heat 418 feb
Elin Östlund91KFUM Örebro24.95Q
Angelica Karlsson93Tanums IF24.96q

Försök heat 518 feb
Elin Backman88IFK Helsingborg25.33Q
Isabelle Eriksson86IFK Lidingö25.64
Evelin Hindrikes91Kvarnsvedens GoIF25.66

Semifinal heat 119 feb
Pernilla Nilsson92IFK Trelleborg24.74Q
Gladys Bamane89Spårvägens FK24.94q
Daniela Busk93Malmö AI25.89
Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstaddns

Semifinal heat 219 feb
Elin Östlund91KFUM Örebro24.82Q
Angelica Karlsson93Tanums IF25.01q
Erica Pettersson90IF Göta Karlstad25.22
Elin Backman88IFK Helsingborgdns

Final19 feb
Pernilla Nilsson92IFK Trelleborg24.57
Elin Östlund91KFUM Örebro24.63
Gladys Bamane89Spårvägens FK24.84
Angelica Karlsson93Tanums IF25.10


K 400m
Försök heat 118 feb
Frida Persson89Hammarby IF56.64Q
Caroline Kihlblom94Huddinge AIS57.16q
Linda Frödin Glad93Gefle IF57.87q

Försök heat 218 feb
Moa Hjelmer90Spårvägens FK56.89Q
Malin Trollsås93Danderyds SK58.77
Alexandra Axell89Lerum Friidrott59.34

Försök heat 318 feb
Elin Moraiti91Falu IK57.00Q
Lynette Morgan91Hammarby IF58.05

Försök heat 418 feb
Emilia Granqvist90Östersunds GIF57.54Q
Pernilla Tornemark85Malmö AI57.70q
Sara Jernfält93KFUM Örebro59.79

Försök heat 518 feb
Josefin Magnusson89Malmö AI58.65Q
Malin Lindblom91Gefle IF58.87
Hanna Hermansson95Kils AIK59.64

Semifinal heat 118 feb
Moa Hjelmer90Spårvägens FK55.63Q
Elin Moraiti91Falu IK55.83q
Pernilla Tornemark85Malmö AI56.48
Caroline Kihlblom94Huddinge AIS58.55

Semifinal heat 218 feb
Josefin Magnusson89Malmö AI55.62Q
Emilia Granqvist90Östersunds GIF56.05q
Frida Persson89Hammarby IF56.27
Linda Frödin Glad93Gefle IF58.97

Final19 feb
Moa Hjelmer90Spårvägens FK53.02
Josefin Magnusson89Malmö AI53.30
Emilia Granqvist90Östersunds GIF55.64
Elin Moraiti91Falu IK56.28


K 800m
Försök heat 118 feb
Victoria Tegenfeldt87IFK Umeå 2:15.11Q
Sara Rönnby93Enhörna IF 2:15.70Q
Jennie Hurkmans84Turebergs FK 2:16.36
Betty Strandberg95Gefle IF 2:18.37
Anna Silvander93Danderyds SK 2:19.67

Försök heat 218 feb
Lisa Forsberg89Spårvägens FK 2:11.88Q
Lovisa Lindh91Ullevi FK 2:12.14Q
Nathalie Rohlén90Spårvägens FK 2:13.41q
Jenny Håland93IFK Tumba 2:14.42q
Malin Trollsås93Danderyds SK 2:21.49
Lisa Bergdahl95Glanshammars IF 2:25.10

Final19 feb
Victoria Tegenfeldt87IFK Umeå 2:08.06
Lisa Forsberg89Spårvägens FK 2:08.38
Lovisa Lindh91Ullevi FK 2:08.42
Nathalie Rohlén90Spårvägens FK 2:13.04
Sara Rönnby93Enhörna IF 2:13.62
Jenny Håland93IFK Tumba 2:13.95


K 1500m
Final19 feb
Meraf Bahta89Hälle IF 4:28.52
Victoria Tegenfeldt87IFK Umeå 4:28.76
Charlotte Schönbeck84IFK Lidingö 4:31.44
Linn Nilsson90Hälle IF 4:32.36
Hanna Bartholomew83Hässelby SK 4:34.90
Maria Larsson94Ullevi FK 4:42.89
Cecilia Norrbom88Spårvägens FK 4:43.23
Erika Fyrvall87Hässelby SK 4:52.06


K 3000m
Final18 feb
Meraf Bahta89Hälle IF 9:36.59
Linn Nilsson90Hälle IF 9:36.89
Hanna Bartholomew83Hässelby SK 9:39.59
Louise Wiker79Hässelby SK 9:40.89
Malin Liljestedt80Spårvägens FK 9:45.31
Nina Persson91Örgryte IS 9:52.36
Klara Bodinson90IFK Lidingö 9:54.58
Cecilia Kleist82IK Akele 9:56.50
Helene Malmkvist83Spårvägens FK 9:56.77
10 Cecilia Norrbom88Spårvägens FK 9:57.43
11 Charlotte Karlsson84Hammarby IF 9:57.78
Emma Jansson91Falu IKdnf


K Häck 60m84 cm
Försök heat 119 feb
Emma Tuvesson91IFK Helsingborg 8.58Q
Ida Hansen93KFUM Arvika 8.77Q
Mary Ann Andreasson92IF Göta Karlstad 8.86q8.854
Angelica Engberg89Hässelby SK 9.00
Sofia Johnsson94Hässelby SK 9.20
Madeleine Eriksson93Gefle IF 9.61
Sabina Winqvist91Göteborgs KIKdns

Försök heat 219 feb
Caroline Lundahl91KA 2 IF 8.60Q
Sofia Linde95Täby IS 8.62Q
Elina Palmquist91IF Göta Karlstad 8.86 8.859
Lisa Linnell91IFK Växjö 8.92
Charlotte Skogström93Hässelby SK9.03
Therése Lindhe91IF Göta Karlstad 9.12
Ellen Hjort93KFUM Örebro 9.24
Angelica Öhrn94KFUM Örebro 9.88

Försök heat 319 feb
Ellinore Hallin87IFK Växjö 8.51Q
Malin Eriksson91KFUM Örebro 8.56Q
Emma Fredriksson91Hammarby IF 8.86q8.853
Martina Salander92Fredrikshofs FI 8.95
Caroline Tegel90IF Göta Karlstad 9.02
Farydah Inoussa94Hässelby SK 9.05
Ellen Wikström93IK Hakarpspojkarna 9.27

Final19 feb
Caroline Lundahl91KA 2 IF 8.40
Ellinore Hallin87IFK Växjö 8.46
Emma Tuvesson91IFK Helsingborg 8.55
Malin Eriksson91KFUM Örebro 8.56
Mary Ann Andreasson92IF Göta Karlstad 8.78
Sofia Linde95Täby IS 8.85
Emma Fredriksson91Hammarby IF 8.86
Ida Hansen93KFUM Arvika 8.99


K Höjd
Final19 feb
Ebba Jungmark87Mölndals AIK195
Emma Green Tregaro84Örgryte IS195
My Nordström90IK Norrköping FI180
Ida Virdebrant94IFK Växjö180
Erika Chytraeus92Huddinge AIS173
Moa Thorstensson90Spårvägens FK169
Felicia Berglind93Spårvägens FK169
Kristina Eriksson89Rånäs 4H163

163169173177180183185187189191193195197
M.Nordström-xoxoxxooxxx
I.Virdebrantooxooxoxxx
E.Green Tregaro-----o-xo-xox-xoxxx
E.Chytraeusoxoxoxxx
E.Jungmark-----o-o-oooxxx
M.Thorstenssonooxxx
K.Erikssonoxxx
F.Berglindoxxoxxx


K Stav
Final18 feb
Malin Dahlström89Ullevi FK423
Michaela Meijer93Örgryte IS413
Fanny Berglund88Göteborgs KIK408
Madeleine Nilsson90Kvarnsvedens GoIF388
Linda Carlsson90IK Ymer383
Sara Eriksson91Ullevi FK377
Klara Vegerfors80Spårvägens FK371
Lisa Wälitalo82KA 2 IF371
Terese Dimblad Gonzalez95Malmö AI355
Hanna Jansson95Falu IKX

331343355363371377383388393398403408413418423428
T.Dimblad Gonzale--xoxxx
M.Dahlström--------xo-o-o-oxxx
M.Nilsson----oooxoxxx
L.Wälitalo---oxxo-xxx
S.Eriksson--o-xooxxx
M.Meijer-------oxo-o-o-xx-x
K.Vegerfors--oooxxx
H.Janssonxxx
L.Carlsson---o-ooxxx
F.Berglund-------xo-xo-o-xxx


K Längd
Kvaltävling18 feb
Erica Jarder86Spårvägens FK6,02Q
Malin Marmbrandt85Västerås FK5,90Q
Malin Olsson90Malmö AI5,89Q
Linda Berntsson87Mölndals AIK5,87Q
Ellinore Hallin87IFK Växjö5,80Q
Angelica Ström81Gefle IF5,77q
Sandra Törnros95Gefle IF5,73q
Linda Bergh89Hässelby SK5,71q
Kim McCabe90IFK Lund5,69q
10 Johanna Nilsson90Mölndals AIK5,63q
11 Lisa Linnell91IFK Växjö5,63q
12 Caroline Taxèn94Eskilstuna FI5,62q
13 Sofia Lund86Hässelby SK5,58
14 Elvira Richardsson96IFK Kristinehamn5,58
15 Rebecca Nilsson93Ullevi FK5,48
16 Johanna Aalto89IF Kville5,45
17 Aina Griksaite94Spårvägens FK5,45
18 Sofia Nilsson95Gefle IF5,44
19 Sandra Sääw87KFUM Örebro5,32
20 Rebecca Andersson93KFUM Örebro5,18
21 Fanny Anonsen95Gefle IF4,90
Malin Eriksson91KFUM ÖrebroX
Therése Lindhe91IF Göta KarlstadX

1 2 3       
R.NilssonXX5,48
E.Jarder6,02
E.RichardssonXX5,58
M.OlssonX5,525,89
A.Griksaite5,305,455,30
M.ErikssonXXX
S.LundX5,545,58
R.Andersson5,18X5,12
L.Berntsson5,87
J.Nilsson5,635,435,59
A.Ström5,405,77-
K.McCabe5,665,69X
T.LindheXXX
E.Hallin5,715,80
S.SääwX5,265,32
C.Taxèn5,605,62X
S.Nilsson5,445,415,41
F.AnonsenX4,90X
M.MarmbrandtX5,645,90
S.Törnros5,665,735,73
J.AaltoX5,455,39
L.LinnellX5,63X
L.BerghX5,71-

Final19 feb
Erica Jarder86Spårvägens FK6,24
Malin Olsson90Malmö AI6,10
Linda Bergh89Hässelby SK6,03
Malin Marmbrandt85Västerås FK6,00
Sandra Törnros95Gefle IF5,92
Linda Berntsson87Mölndals AIK5,74
Kim McCabe90IFK Lund5,73
Angelica Ström81Gefle IF5,73
Johanna Nilsson90Mölndals AIK5,66
10 Ellinore Hallin87IFK Växjö5,43
11 Caroline Taxèn94Eskilstuna FI5,35
Lisa Linnell91IFK VäxjöX

1 2 3 4 5 6 
S.Törnros5,495,775,785,925,715,78
J.Nilsson5,665,46X
E.HallinXX5,43
L.LinnellXXX
C.Taxèn5,285,35X
K.McCabeX5,685,735,655,48X
M.MarmbrandtX5,955,89X6,005,98
M.OlssonX5,936,055,85X6,10
L.Berntsson5,645,745,395,605,70X
E.Jarder5,716,206,09X6,24X
A.Ström5,455,515,735,435,565,48
L.BerghX6,035,945,935,925,97


K Tresteg
Final18 feb
Lynn Johnson94Ullevi FK13,23
Angelica Ström81Gefle IF12,86
Sofia Nilsson95Gefle IF12,29
Emma Ehrlin93Ärla IF12,21
Fanny Anonsen95Gefle IF12,20
Aina Griksaite94Spårvägens FK11,87
Frida Lindström90Huddinge AIS11,77
Isabelle Eurenius89Falu IK11,72
Sofie Lindesten88Hellas FK11,72
10 Jasmin Sabir92Hammarby IF11,67
11 Angelica Engberg89Hässelby SK11,54

1 2 3 4 5 6 
S.Lindesten11,7211,5011,43
E.EhrlinXX12,21XX11,89
A.EngbergX11,54X
F.AnonsenX12,20XX11,74X
J.Sabir11,67XX
A.Griksaite11,4711,7411,4611,73X11,87
S.Nilsson12,29XX12,20X12,17
A.StrömX11,5912,0212,7012,4712,86
I.EureniusX11,7211,60X--
F.Lindström11,7711,73X11,6611,47X
L.Johnson11,8612,7513,23---


K Kula4.0 kg
Final18 feb
Helena Engman76Riviera Friidrott16,79
Catarina Andersson77Hässelby SK15,20
Jessica Samuelsson85Hässelby SK14,55
Ellinore Hallin87IFK Växjö14,47
Anna Wikström87IFK Tumba13,49
Jennie Söderholm93Västerås FK13,43
Johanna Larsson92Filipstads IF13,34
Rebecka Holmqvist89Mölndals AIK12,53
Martina Salander92Fredrikshofs FI12,28
10 Julia Wiberg92Spårvägens FK11,99

1 2 3 4 5 6 
A.Wikström12,8412,7213,2413,3413,4913,17
E.Hallin13,2814,4713,4814,0913,4412,94
C.AnderssonX15,06X14,55X15,20
H.Engman16,7916,46XX16,5416,32
R.Holmqvist11,3112,3912,5312,43XX
J.Samuelsson14,3914,4714,5514,2014,41X
J.Söderholm13,2812,7513,43X13,3213,35
J.WibergX11,99X
M.Salander12,28XX
J.Larsson12,4912,8812,72X13,2413,34


K Vikt9.08 kg
Final19 feb
Eleni Larsson93Huddinge AIS18,80
Karolina Pedersen87Ullevi FK18,42
Elinor Forssander88Ullevi FK18,39
Marie Nordahl81Falu IK17,91
Josefin Berg85IF Göta Karlstad17,79
Catarina Andersson77Hässelby SK17,27

1 2 3 4 5 6 
M.NordahlX17,4017,9117,50XX
C.AnderssonXXXX14,3917,27
K.PedersenX17,3717,9117,5517,4518,42
E.Larsson17,7918,8017,9717,5118,0917,12
J.Berg16,4217,5517,1517,7917,5316,95
E.Forssander17,8917,52XX16,8518,39


K 4 x 200m
Finalheat 119 feb
Täby IS Frida Hogstrand-93
Sofia Linde-95
Helene Bourdin-80
Rakel Rosshagen-95

1:42.294
Gefle Madeleine Eriksson-93
Sandra Törnros-95
Josefin Palm-94
Malin Lindblom-91

1:42.365
Hässelby SK Rebecca Larsson-94
Vendela Mindelöf-92
Farydah Inoussa-94
Jessica Östlund-93

1:43.087

Finalheat 219 feb
IFK Lidingö Therese Jernbeck-92
Isabelle Eriksson-86
Maria Gustafsson-88
Hanna Adriansson-92

1:41.033
KFUM Örebro Caroline Ståhl-93
Malin Eriksson-91
Sara Jernfält-93
Elin Östlund-91

1:42.646
Hammarby IF Emma Fredriksson-91
Jasmin Sabir-92
Frida Persson-89
Lynette Morgan-91

dns-

Finalheat 319 feb
Spårvägens FK Marie Sönnerfors-93
Felicia Berglind-93
Gladys Bamane-89
Moa Hjelmer-90

1:38.251
Malmö AI Nina Runvik-87
Pernilla Tornemark-85
Josefin Magnusson-89
Daniela Busk-93

1:39.492
IF Göta Karlstad Erica Pettersson-90
Mary Ann Andreasson-92
Elina Palmquist-91
Freja Jernstig-92

DQ-§F4.15.10



© Track & Field, Christer Falk 2010