RESULTAT
Hammarbyspelen 2013-02-08/10
Stockholm, Sätra
Hammarby IF Friidrott
Uppdaterad: 13-02-09 16:38
Resultatlänk fredag  lördag  söndag   
 
M 60m
Försök heat 19 feb 
Jacob Ewertzh95Hammarby IF 7.28q
Andrej Ekholm89Huddinge AIS 7.39
Daniel Lundholm94Huddinge AIS 7.57
David Andersson85Hammarby IF 7.60
Sebastian Svedhammer88Spårvägens FK 7.78
Emil Mann88Djurgårdens IF Friidrottej start

Försök heat 29 feb 
André Drummond90Spårvägens FK 7.00q
Fredrick Gustavsson93Spårvägens FK 7.20q
Carl Dath95Täby IS 7.29q
Michael Luxemburg94Täby IS 7.33q
Oskar Greilert95Hanvikens SK 7.57
Oskar Ray-Frayssinet94Huddinge AIS 7.75
Max Gålnander94Upsala IFej start

Försök heat 39 feb 
Jonathan Wulff94Hammarby IF 7.13q
Erik Ehrlin90Ärla IF 7.29q
Hector Falk93Eskilstuna FI 7.33q
David Sundström93Hammarby IF 7.43
Sebastian Wesslen95Hammarby IF 7.44
Erik Grundberg94Hammarby IF 7.49
Carl Buhlmann92IFK Lidingö 7.62

Försök heat 49 feb 
Sunday Ojuri93Hammarby IF 7.22q
Gustav Kjell96Turebergs FK 7.32q
Sami Gassan95Hammarby IF 7.36
Henrik Malmberg 95Huddinge AIS 7.36
Linus Gustafsson91Västerås FK 7.37
Martin Löfblom95Hanvikens SK 7.66
Stefan Biberg63Turebergs FK 7.93

Försök heat 59 feb 
Jan Wocalewski93Huddinge AIS 7.12q
Philip Green93Hammarby IF 7.18q
Mattias Qvarfordt94Hammarby IF 7.28q
Julian GabertSpårvägens FK 7.41
Mikael Peyron93IFK Lidingö 7.63
Filip Almgren84Gefle IF 7.89

Försök heat 69 feb 
Erik Hagberg95Upsala IF 6.93q
Tony Darkwah86Hammarby IF 7.02q
Jonathan Eklund88Hammarby IF 7.23q
Amadou Sussoho95Huddinge AIS 7.34
Samy Ahmed94Hammarby IF 7.53
Lasse Ohtamaa80Väsby IK 7.60
Marcus Holmqvist95Hammarby IF 7.73

Finalheat 19 feb 
Erik Hagberg95Upsala IF 6.83
André Drummond90Spårvägens FK 7.00
Jan Wocalewski93Huddinge AIS 7.05
Jonathan Wulff94Hammarby IF 7.07
Sunday Ojuri93Hammarby IF 7.09
Philip Green93Hammarby IF 7.14
Fredrick Gustavsson93Spårvägens FK 7.20
Tony Darkwah86Hammarby IFej start

Finalheat 29 feb 
Jacob Ewertzh95Hammarby IF 7.10
Erik Ehrlin90Ärla IF 7.25
Carl Dath95Täby IS 7.27
Michael Luxemburg94Täby IS 7.27
Mattias Qvarfordt94Hammarby IF 7.28
Jonathan Eklund88Hammarby IF 7.29
Gustav Kjell96Turebergs FK 7.30
Hector Falk93Eskilstuna FIej start


M 400m
Finalheat 19 feb 
Axel Bergrahm92Spårvägens FK48.831
Alexander Nordkvist90Huddinge AIS49.442
Patrik Sjöö92Hässelby SK49.513
Andreas Movin96IFK Lidingö51.617

Finalheat 29 feb 
Fredrik Åström93Täby IS51.045
Alex Torgersson94Hammarby IF51.476
Abdiaziz Warsame95Råby-Rekarne FIF52.419
Erik Holmberg93Rånäs 4H53.4212

Finalheat 39 feb 
Nigusu Solomon95Fredrikshofs FI52.138
Jacob Öman95Danderyds SK52.4310
Petter Berner Wik94Upsala IF53.2611
Fredrik Orrsveden95Sundbybergs IK54.5013

Finalheat 49 feb 
Carl Buhlmann92IFK Lidingö54.5414
Mikael Peyron93IFK Lidingö54.5915
Daniel Eklund84Djurgårdens IF Friidrottej start-

Finalheat 59 feb 
Philip Green93Hammarby IF50.524
Emil Carlsson95Hanvikens SK56.6816
Oskar Adolfson93Danderyds SKDQ-linjetramp
Jakob Rolén95Bromma IFej start-


M 1500m
Finalheat 19 feb 
Napoleon Solomon94Fredrikshofs FI 3:54.901
Meberhatom Yamana92Spårvägens FK 3:58.832
Henrik Jakobsson88Spårvägens FK 4:03.844
Kristian Nedregård97Spjeklavik og Omegn FK 4:04.886
Nigusu Solomon95Fredrikshofs FIbröt-
Viktor Hedlöf86Rånäs 4Hbröt-

Finalheat 29 feb 
Anders Grahl87Enhörna IF 4:03.773
Joel Durén94Hässelby SK 4:04.255
Andreas Jansson96Hässelby SK 4:08.197
Niklas Könberg93Spårvägens FK 4:09.808
Archie Casteel96Hellas FK 4:11.479
Jesper Bokefors94Upsala IF 4:13.4010
Simon Sundström98IFK Lidingö 4:14.1311
Hugo Lindell95Rånäs 4H 4:22.7912

Finalheat 39 feb 
Abdi Yusuf96Hammarby IF 4:22.8113
Dennis Olsson97Hellas FK 4:25.7214
Lucas Grönborg94Hellas FK 4:31.1015
Linus Gustafsson94Spårvägens FK 4:31.8616
Rasmus Waldna96Hammarby IF 4:39.0717
Jakob Rolén95Bromma IF 4:46.3318
Joar Edlund96Väsby IK 4:53.5619


M Tresteg
9 feb 
Jesper Hellström95Hässelby SK13,93
Andreas Henriksson90IF Åland13,58
Adam Lindhe94IFK Lidingö13,40
Martin Ström94Strands IF12,98
Gustav Nyberg94Strands IF12,96
Filip Almgren84Gefle IF11,57
Rikard Westin94IFK Märsta10,74

1 2 3 4 5 6 
F.Almgren11,4511,5711,25X9,7610,95
A.HenrikssonX13,58XX13,25X
M.StrömX12,98XX12,81X
A.Lindhe13,1513,3213,4013,3112,93X
G.NybergXXX12,3412,96X
R.Westin10,7410,68X10,2810,23X
J.Hellström13,93XX13,69-13,79


M Kula7.26 kg
9 feb 
Bengt Pettersson61Huddinge AIS14,67
Lasse Ohtamaa80Väsby IK14,40
Fredrik Hallinder88Turebergs FK13,51

1 2 3 4 5 6 
L.Ohtamaa13,7114,40X13,7713,93-
B.Pettersson13,9613,84X14,2914,6214,67
F.HallinderX13,1213,51X12,86X


P19 Kula6.0 kg
9 feb 
Alexander Persson95Huddinge AIS15,06
Eric Hacksell96Hässelby SK12,46

1 2 3 4 5 6 
A.PerssonX14,4514,5915,0614,1714,57
E.Hacksell12,43XXXX12,46


P17 60m
Försök heat 19 feb 
Martin Hansén97Huddinge AIS 7.38q
Giovanni Inostroza97Turebergs FK 7.40q
Simon Waldaeus96Turebergs FK 7.71q
Rasmus Bergman96Sundbybergs IK 7.75q
Alex Bierhance Söderberg97Hammarby IF 7.87q
Christian Björkman97Väsby IK 8.02

Försök heat 29 feb 
Sebastian Brandmaier97Upsala IF 7.38q
Erik Liden96IFK Lidingö 7.56q
Grigorios Kyriakoudis97Hellas FK 7.58q
Viktor Rosenberg96Hammarby IF 7.95
Hans Alenäs96Hammarby IF 8.10
Fredrik Lundqvist 97Huddinge AIS 8.31
Manne Persson96Hammarby IFej start

Försök heat 39 feb 
Daniel Rosberg96Hammarby IF 7.32q
Karl Sjölander97Upsala IF 7.38q
Marcus Rostmark96IFK Märsta 7.65q
Karl Pettersson96Sundbybergs IK 7.86q
Jacob Wiklund69För. Gotländsk Friidrott 7.90q
Johannes Liljeblad97Värmdö IF 8.05

Försök heat 49 feb 
Alexander Lindholm96Upsala IF 7.48q
Victor Björklund96Upsala IF 7.55q
Gustav Kramnäs97Danderyds SK 7.72q
Abanob Abdelahad97Västerås FK 7.98
Tim Möller97Hammarby IF 8.34
Gustav Kjell96Turebergs FKej start

Finalheat 19 feb 
Daniel Rosberg96Hammarby IF 7.29
Martin Hansén97Huddinge AIS 7.34
Karl Sjölander97Upsala IF 7.39
Giovanni Inostroza97Turebergs FK 7.40
Sebastian Brandmaier97Upsala IF 7.47
Alexander Lindholm96Upsala IF 7.50
Erik Liden96IFK Lidingö 7.51
Victor Björklund96Upsala IF 7.52

Finalheat 29 feb 
Grigorios Kyriakoudis97Hellas FK 7.53
Simon Waldaeus96Turebergs FK 7.64
Gustav Kramnäs97Danderyds SK 7.74
Alex Bierhance Söderberg97Hammarby IF 7.81
Jacob Wiklund69För. Gotländsk Friidrott 7.90
Rasmus Bergman96Sundbybergs IKej start
Karl Pettersson96Sundbybergs IKej start
Marcus Rostmark96IFK Märstaej start


P17 1000m
Final9 feb 
Erik Lagerlöf97IFK Lidingö 2:40.72
Mohammed Loukili96IFK Lidingö 2:47.30
Bill Krohn58Huddinge AIS 2:48.98
Gustaf Nordling97Spårvägens FK 2:50.82
Olof Nordling97Spårvägens FK 2:52.55
Valdemar Crispin 97Spårvägens FK 2:59.05


P17 Stav
9 feb 
Alfred Delefors-Hedberg96GoIF Tjalve360

346360366
A.Delefors-Hedberoxxoxxx


P17 Tresteg
9 feb 
Eric Axtelius97Enköpings AI12,49
Manne Persson96Hammarby IF12,37
Albin Boestad97IFK Lidingö11,70
Christian Björkman97Väsby IK11,68
Fredrik Lundqvist 97Huddinge AIS11,04
Viktor Wahlén Diederichsen98Spårvägens FK10,87
Axel Abrahamsson 98Bromma IFX
Gustav Wessberg98För. Gotländsk Friidrott9,84

1 2 3 4 5 6 
F.Lundqvist 11,04X10,6510,8910,6610,74
M.Persson12,0912,3711,89-11,49-
A.Abrahamsson XXX10,3410,3110,72
A.Boestad11,2610,9711,7011,39X11,40
E.Axtelius12,4912,3012,2712,3912,3712,44
V.Wahlén Diederic10,8710,4410,389,96-10,65
C.Björkman11,6811,3611,1911,12-11,13
G.Wessberg9,849,82X9,709,52X


P15 60m
Försök heat 19 feb 
Linus Willers98IK Norrköping FI 7.77q
Oskar Motta98Upsala IF 7.93q
Emil Thedeen 98Bromma IF 7.99q
Rodi Kay98Hammarby IF 8.19q
Denis Dvinskih98Täby IS 8.24
Gustav Wessberg98För. Gotländsk Friidrott 8.57

Försök heat 29 feb 
Wilmer Sternehäll98Huddinge AIS 7.76q
Oliver Glänneskog98IK Norrköping FI 7.91q
Tobias Månsson98IFK Lidingö 8.02q
Carl Krüsell Berg98Hammarby IF 8.63
Elias Egelrud98Åkersberga SK 8.87

Försök heat 39 feb 
Daniel Persson98Bromma IF 7.53qREK
Jesper Rilegård98Täby IS 8.22
Viktor Wahlén Diederichsen98Spårvägens FK 8.41
Alexander Celsing98Spårvägens FK 8.83
William Frobe98Täby ISDQ tjuvstart

Final9 feb 
Daniel Persson98Bromma IF 7.45
Wilmer Sternehäll98Huddinge AIS 7.64
Linus Willers98IK Norrköping FI 7.71
Oliver Glänneskog98IK Norrköping FI 7.83
Oskar Motta98Upsala IF 7.97
Tobias Månsson98IFK Lidingö 8.06
Emil Thedeen 98Bromma IF 8.12
Rodi Kay98Hammarby IF 8.15


P15 1000m
Final9 feb 
Adel Araya98Mälarhöjdens IK 2:57.98
Rickard Karlsson98Hässelby SK 3:01.49
Eric Schagerlund98Eskilstuna FI 3:02.31
Jacob Åkersten98Täby IS 3:03.31
Rickard Söderberg98Spårvägens FK 3:06.64
Vilgot Olofsson Liljeholm98Mälarhöjdens IK 3:06.72
Elias Egelrud98Åkersberga SK 3:26.11
William Fagrell98Åkersberga SK 3:28.19


P15 Stav
9 feb 
William Frobe98Täby IS286

206216226236246256266276286296300
W.Frobe-----xoooo-xxx


P15 Kula4.0 kg
9 feb 
Jesper Rilegård98Täby IS11,58
William Frobe98Täby IS10,72
Carl Krüsell Berg98Hammarby IF10,71
Denis Dvinskih98Täby IS9,35
Johan Wiberg98Spårvägens FK8,52
Felix Wiberg98Spårvägens FK7,88

1 2 3 4 5 6 
F.Wiberg7,697,887,407,57
J.RilegårdX10,2910,8311,58
W.Frobe10,7210,0510,429,99
D.Dvinskih8,638,919,359,16
J.Wiberg8,527,457,027,91
C.Krüsell Berg10,019,439,3410,71


P14 60m
Försök heat 19 feb 
Carl Glas99Bromma IF 7.85q
John Karlsson99Hammarby IF 8.81q
Albin Rohde99Hammarby IF 9.13q
Jonathan Lund99Hammarby IF 9.31q
Gustav Rohde99Hammarby IF 9.68q

Försök heat 29 feb 
Noa Jonsson99Hässelby SK 7.93q
Filip Hedlund99Hellas FK 8.40q
Oliver Unander-Scharin 99Boo IF 8.73q
Martin Forsberg99Hammarby IFej start
Carl Einar Söderström Eskonniemi99Hellas FKej start

Final9 feb 
Noa Jonsson99Hässelby SK 7.81
Carl Glas99Bromma IF 7.86
Filip Hedlund99Hellas FK 8.32
Oliver Unander-Scharin 99Boo IF 8.80
Albin Rohde99Hammarby IF 9.12
Jonathan Lund99Hammarby IF 9.39
Gustav Rohde99Hammarby IF 9.77
John Karlsson99Hammarby IFej start


P14 1000m
Final9 feb 
Niclas Wallin99Huddinge AIS 2:58.56
Henry Jacobson99Tyresö FK 2:59.60
Olof Silvander99Danderyds SK 3:00.76
Jonathan Bergdahl99Huddinge AIS 3:08.41
William Måhl99Vallentuna FK 3:11.19
Nils Öberg99IFK Lidingö 3:26.25
Jonathan Lund99Hammarby IF 3:32.03
Oliver Unander-Scharin 99Boo IF 3:43.07
Martin Larsson71Huddinge AIS 3:43.36M


P14 Höjd
9 feb 
Jonas Renz99IK Norrköping FI164
anton ledell99Huddinge AIS161
Elias Harryson99Danderyds SK152
Samuel Bäckelin99Mälarhöjdens IK139
Linus Odden99Hellas FK134
Gustav Rohde99Hammarby IF129
William Nehls99Hammarby IFX

129134139144148152155158161164166
L.Oddenxooxxx
W.Nehlsxxx
S.Bäckelinooxoxxx
a.ledell---oooooxoooxxx
G.Rohdeoxxx
E.Harryson---oooooxxx
J.Renz------------ooooxoxoxxx


P14 Stav
9 feb 
Jonas Renz99IK Norrköping FI276
Carl Einar Söderström Eskonniemi99Hellas FK236
Filip Hedlund99Hellas FK206
Petter Norss99Hammarby IF206
Linus Odden99Hellas FK206
Rasmus Odden99Hellas FK186
Albin Rohde99Hammarby IFX
Martin Forsberg99Hammarby IF

186206216226236246256266276286296
J.Renz----oooooxxx
M.Forsberg
A.Rohde-xxx
P.Norssoxoxxx
L.Oddenoxxoxxx
F.Hedlundoxoxxx
R.Oddenxxoxxx
C.Söderström Eskooooooxxx


P13 60m
Försök heat 19 feb 
Ville Stenqvist00IFK Stocksund 8.55q
Philip Stömne00Valbo AIF 8.56q
Timmy Karlsson00Ösmo FK 8.75q
Mikael Lundquist00Huddinge AIS 9.16
Gustaf Lagerbielke00IFK Stocksund 9.34
Elias Nordahl00Visby IF Gute FIK10.53

Försök heat 29 feb 
Ernesto Turro Herrera00IFK Lidingö 8.25q
Elias Svensson00Hammarby IF 8.47q
Johan Björck00IFK Stocksund 8.84q
Victor Norberg00Täby IS 8.93q
Leo Bergström00Täby IS 8.95q
Marcus Ekström00Bromma IF 8.99
Mikael Techan00IFK Stocksund 9.04
Arvid Gussarsson00Hammarby IF 9.09

Final9 feb 
Ernesto Turro Herrera00IFK Lidingö 8.14REK
Elias Svensson00Hammarby IF 8.46
Philip Stömne00Valbo AIF 8.53
Ville Stenqvist00IFK Stocksund 8.54
Timmy Karlsson00Ösmo FK 8.76
Johan Björck00IFK Stocksund 8.89
Victor Norberg00Täby IS 8.91
Leo Bergström00Täby IS 9.04


P13 Höjd
9 feb 
Leo Bergström00Täby IS161REK
Philip Stömne00Valbo AIF158
Edvin Johnsson00Visby IF Gute FIK142
Johan Björck00IFK Stocksund138
Gustaf Lagerbielke00IFK Stocksund138
Timmy Karlsson00Ösmo FK133
Erik Strömfelt00Hammarby IF128
Sebastian Löschner00Huddinge AIS128
Oliver Andreasson00Hammarby IF123
Erik Norberg00Hammarby IF123
Arvid Gussarsson00Hammarby IF123
12 Pontus Olofsson00Mälarhöjdens IK123

123128133138142146149152155158161163
E.Johnsson-ooooxxx
L.Bergström-ooooxoooxooxoxxx
A.Gussarssonoxx-
P.Stömne-o-ooooxoxoxxoxxx
P.Olofssonxoxxx
S.Löschneroxxoxxx
J.Björckooxooxxx
G.Lagerbielkeooxoxoxxx
E.Strömfeltxxooxxx
T.Karlsson-ooxxx
O.Andreassonoxxx
E.Norbergoxxx


P13 Stav
9 feb 
Philip Stömne00Valbo AIF246
Ivar Moisander00Huddinge AIS196
Erik Strömfelt00Hammarby IF176
Erik Norberg00Hammarby IF176
Mikael Lundquist00Huddinge AIS166

146156166176186196206216226236246256
I.Moisander---oooxxx
M.Lundquist--oxxx
E.Strömfelt-oooxxx
P.Stömne----ooo-oooxxx
E.Norberg-oxooxxx


P13 Kula3.0 kg
9 feb 
Ernesto Turro Herrera00IFK Lidingö9,88
Elias Svensson00Hammarby IF8,90
Sebastian Löschner00Huddinge AIS8,43
Mikael Techan00IFK Stocksund8,39
Leo Bergström00Täby IS8,26
Victor Norberg00Täby IS8,09
Ville Stenqvist00IFK Stocksund8,05
Arvid Gussarsson00Hammarby IF7,73
Philip Stömne00Valbo AIF7,59
10 Oliver Andreasson00Hammarby IF7,50
11 Edvin Johnsson00Visby IF Gute FIK7,45
12 Johan Björck00IFK Stocksund7,42
13 Erik Norberg00Hammarby IF7,27
14 Gustaf Lagerbielke00IFK Stocksund6,34
15 Elias Nordahl00Visby IF Gute FIK6,15
16 Jacob Palmerstedt00Hammarby IF5,93

1 2 3 4 5 6 
V.Stenqvist6,857,236,818,05
J.Björck6,987,427,107,07
E.Svensson7,477,598,908,50
J.Palmerstedt5,745,565,935,86
P.Stömne7,547,597,327,23
M.Techan7,278,397,697,79
G.LagerbielkeX6,186,345,94
L.Bergström7,517,868,267,84
E.Norberg7,027,107,276,92
A.Gussarsson7,737,117,427,22
E.Nordahl6,076,155,986,08
E.Johnsson7,267,226,877,45
E.Turro Herrera9,519,889,499,32
S.Löschner7,728,338,048,43
V.Norberg8,097,967,34X
O.Andreasson7,417,477,50X


P12 60m
Försök heat 19 feb 
Edvin Habermann01Österhaninge IF 9.18q
Marcus Hagerud01Mälarhöjdens IK 9.45q
Joel Axelsson Thonérfelth01Hammarby IF 9.51q
Christian Wihlborg01Visby IF Gute FIK 9.60q
Victor Emanuelsson01Turebergs FK 9.64
Viktor Kings01Hammarby IF 9.74
Arthur Abrahamsson 01Bromma IF 9.84

Försök heat 29 feb 
Albin Wägmark01Mälarhöjdens IK 8.36qREK
Henrik Renz01IK Norrköping FI 8.89q
Markus Lantto01Bromma IF 9.47q
Andreas Nilsson01IFK Tumba 9.54q
Juliuz DeFlon01Visby IF Gute FIK 9.62q9.613
Enzo Fors01Hanvikens SK 9.98
Erik Stintzing01Hammarby IF10.14

Försök heat 39 feb 
Imran Lernebo01Mälarhöjdens IK 8.49q
Oscar Glas01Bromma IF 9.25q
Linus Högblom01Vallentuna FK 9.47q
Theodor Duvert01IFK Märsta 9.59q
Emil Lavett01Hammarby IF 9.88
Hampus Johansson01Bromma IF10.14

Försök heat 49 feb 
Paul Förnestig01Hammarby IF 8.77q
Simon Martinsson01Österhaninge IF 8.86q
Max Bechtel01Hässelby SK 9.42q
Harald Gemmel01Hammarby IF 9.62 9.619
Patrik Hellborg01Österhaninge IF 9.66
Joar Olsson01Gefle IFej start

Finalheat 19 feb 
Albin Wägmark01Mälarhöjdens IK 8.38
Imran Lernebo01Mälarhöjdens IK 8.51
Henrik Renz01IK Norrköping FI 8.92
Simon Martinsson01Österhaninge IF 9.00
Edvin Habermann01Österhaninge IF 9.29
Max Bechtel01Hässelby SK 9.34
Paul Förnestig01Hammarby IFej start
Oscar Glas01Bromma IFej start

Finalheat 29 feb 
Markus Lantto01Bromma IF 9.14
Joel Axelsson Thonérfelth01Hammarby IF 9.40
Linus Högblom01Vallentuna FK 9.41
Marcus Hagerud01Mälarhöjdens IK 9.53
Theodor Duvert01IFK Märsta 9.55
Juliuz DeFlon01Visby IF Gute FIK 9.61
Andreas Nilsson01IFK Tumba 9.71
Christian Wihlborg01Visby IF Gute FIK 9.74


P12 Trestegzon
9 feb 
Henrik Renz01IK Norrköping FI9,35
Simon Martinsson01Österhaninge IF9,34
Max Bechtel01Hässelby SK8,80
Joel Axelsson Thonérfelth01Hammarby IF8,78
Edvin Habermann01Österhaninge IF8,73
Victor Emanuelsson01Turebergs FK8,57
Emil Lavett01Hammarby IF8,36
Harald Gemmel01Hammarby IF8,19
Arthur Abrahamsson 01Bromma IF7,85
10 Christian Wihlborg01Visby IF Gute FIK7,76
11 Hampus Johansson01Bromma IF7,75
12 Viktor Kings01Hammarby IF7,47
13 Enzo Fors01Hanvikens SK7,21

1 2 3 4 5 6 
H.Renz9,319,359,059,29
E.Lavett8,328,346,708,36
E.Fors7,177,217,177,18
J.Axelsson Thonér8,568,618,788,25
S.Martinsson9,038,979,309,34
C.Wihlborg7,767,567,437,72
A.Abrahamsson X7,857,67X
H.Gemmel8,078,197,787,81
V.Kings7,317,477,407,20
E.Habermann8,738,47X8,59
H.Johansson7,757,57X7,74
V.Emanuelsson8,408,578,16-
M.Bechtel8,548,588,628,80


P12 Kula3.0 kg
9 feb 
Jakob Ekholm01Täby IS8,04
Morgan Martinsson01Hammarby IF7,83
Theodor Duvert01IFK Märsta7,60
Elias Vlachos01Mälarhöjdens IK6,88
Oscar Glas01Bromma IF6,80
Juliuz DeFlon01Visby IF Gute FIK6,62
Christian Wihlborg01Visby IF Gute FIK6,43
Alex Johansson01Solna FK6,39
Emil Lavett01Hammarby IF6,31
10 Marcus Hagerud01Mälarhöjdens IK6,22
11 Arthur Abrahamsson 01Bromma IF5,97
12 Ludwig Erikson 01Bålsta IK5,95
13 Andreas Nilsson01IFK Tumba5,87
14 Jesper Öhrn-Selahn01Sundbybergs IK5,49
15 Erik Stintzing01Hammarby IF5,42
16 Viktor Kings01Hammarby IF5,39
17 Paul Förnestig01Hammarby IF5,28

1 2 3 4 5 6 
V.Kings5,265,394,955,09
M.Hagerud5,665,846,226,06
P.Förnestig5,28X--
C.Wihlborg6,176,426,436,17
A.Nilsson5,87X5,055,55
A.Abrahamsson 5,675,785,965,97
L.Erikson 5,955,705,855,95
J.DeFlon6,416,226,625,70
E.Vlachos6,476,145,786,88
M.Martinsson7,837,837,807,83
A.Johansson6,396,075,97X
T.Duvert5,707,427,127,60
J.Ekholm7,338,047,147,30
O.Glas5,966,806,295,79
E.Stintzing5,104,765,42-
J.Öhrn-Selahn5,495,135,335,20
E.Lavett5,316,086,31-


P11 60m
Försök heat 19 feb 
Emanuel Lindqvist02Hanvikens SK 9.51q
Hjalmar Ewertzh02Hammarby IF 9.82q
Lukas Werner02IFK Lidingö 9.89q
Marcus Winzenburg02IFK Lidingö10.11
Melker Jeffner02Hammarby IF10.23
David Parmryd02Hammarby IF10.23
Daniel Almlöf02Hammarby IF11.45

Försök heat 29 feb 
Ludvig All02Täby IS 9.01q
Jonathan Westerberg02IFK Lidingö 9.19q
Hampus Oxing02Hellas FK 9.38q
Oscar Taha02IFK Lidingö 9.45q
Liam Hermansson02Huddinge AIS 9.96q
Ivar Linder02Hammarby IF10.09
Max Samuelsson02Värmdö IF11.23

Försök heat 39 feb 
Måns Boshuis02IFK Lidingö 9.25q
Edvin Jernhall02Täby IS 9.35q
Jonathan Johansson02IFK Lidingö 9.69q
Sebastian Isakson02Täby IS 9.75q
Abel Beyene02Hässelby SK 9.87q
Lukas Olausson02Hammarby IF10.30
Manne Hammarberg02Järfälla IF Friidrott10.59
Pontus Carlström02Hammarby IF10.68

Försök heat 49 feb 
Tim Hauzenberger02Hammarby IF 9.29q
Simon Ritzén02Täby IS 9.55q
Adam Peets02Hanvikens SK 9.59q
Johan Ekeroth02Järva FIK10.14
Einar Enerskog Ottosson02Sundbybergs IK10.49
Arvid Holmberg02Hammarby IF10.73
Oskar Bollner02IFK Tumba11.12

Finalheat 19 feb 
Ludvig All02Täby IS 8.97
Jonathan Westerberg02IFK Lidingö 9.20
Tim Hauzenberger02Hammarby IF 9.20
Måns Boshuis02IFK Lidingö 9.21
Edvin Jernhall02Täby IS 9.26
Hampus Oxing02Hellas FK 9.33
Emanuel Lindqvist02Hanvikens SK 9.47
Oscar Taha02IFK Lidingö 9.50

Finalheat 29 feb 
Jonathan Johansson02IFK Lidingö 9.49
Sebastian Isakson02Täby IS 9.55
Adam Peets02Hanvikens SK 9.76
Simon Ritzén02Täby IS 9.77
Abel Beyene02Hässelby SK 9.84
Hjalmar Ewertzh02Hammarby IF 9.89
Lukas Werner02IFK Lidingö 9.97
Liam Hermansson02Huddinge AIS 9.97


P11 600m
Finalheat 19 feb 
Oscar Taha02IFK Lidingö 1:54.342
Ludvig All02Täby IS 1:56.613
Adam Peets02Hanvikens SK 1:59.014
Lukas Werner02IFK Lidingö 1:59.065
Sebastian Isakson02Täby IS 2:04.467
Tom Englund02Turebergs FK 2:05.359
Emanuel Lindqvist02Hanvikens SK 2:09.1612
Marcus Winzenburg02IFK Lidingö 2:09.6113
Måns Boshuis02IFK Lidingö 2:11.9514
Arvid Holmberg02Hammarby IFbröt-

Finalheat 29 feb 
Tim Hauzenberger02Hammarby IF 1:53.961
Emil Pettersson02Solna FK 2:00.876
Elliot Höft02Solna FK 2:05.108
Isak Hamrin02Åkersberga SK 2:06.0810
Liam Hermansson02Huddinge AIS 2:06.1511
Lukas Olausson02Hammarby IF 2:13.4315
David Parmryd02Hammarby IF 2:14.1716
Hampus Oxing02Hellas FK 2:14.3817
Pontus Carlström02Hammarby IF 2:19.1718
10 Edvin Jernhall02Täby IS 2:19.3119
11 Einar Enerskog Ottosson02Sundbybergs IK 2:19.3120


P11 Trestegzon
9 feb 
Ludvig All02Täby IS9,37
Max Bergqvist02Mälarhöjdens IK8,38
Sebastian Isakson02Täby IS8,16
Liam Hermansson02Huddinge AIS8,15
Melker Jeffner02Hammarby IF8,03
Adam Peets02Hanvikens SK7,98
Edvin Jernhall02Täby IS7,77
Hampus Oxing02Hellas FK7,73
Simon Ritzén02Täby IS7,39
10 Max Samuelsson02Värmdö IF7,07
11 Oskar Bollner02IFK Tumba6,52

1 2 3 4 5 6 
S.Isakson8,028,167,888,02
L.All9,279,198,909,37
M.Samuelsson7,076,69X-
S.Ritzén7,397,137,007,20
H.Oxing7,547,167,577,73
M.Bergqvist8,24X8,098,38
E.JernhallX7,497,777,51
L.Hermansson8,148,067,988,15
A.Peets7,877,797,957,98
O.Bollner6,396,52XX
M.Jeffner7,238,037,927,87


K 60m
Försök heat 19 feb 
Gladys Bamane89Spårvägens FK 7.88q
Maria Ollinen92Glanshammars IF 7.94q
Elin Lindell95Hammarby IF 8.16q8.153
Louise Gabrielsson95Huddinge AIS 8.25
Erica Graveley92Hässelby SK 8.28
Mariam Moussa 95IFK Lidingö 8.47
Lisa Sernbrandt93Huddinge AIS 8.48
Sanna Ohlström94Rånäs 4H 8.63

Försök heat 29 feb 
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK 7.81q
Sara Söderberg94IK Norrköping FI 7.87q
Rebecca Larsson94Hässelby SK 7.89q
Jessica Östlund93Hässelby SK 8.02q
Alice Andreasson94Upsala IF 8.14q
Therese Aspsäter83FK Studenterna 8.16 8.156
Alina Lindqvist95Väsby IK 8.33
Sofia Carls90Hammarby IF 8.47

Final9 feb 
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK 7.79
Gladys Bamane89Spårvägens FK 7.82
Jessica Östlund93Hässelby SK 7.87
Maria Ollinen92Glanshammars IF 7.87
Sara Söderberg94IK Norrköping FI 7.89
Rebecca Larsson94Hässelby SK 7.91
Alice Andreasson94Upsala IF 8.06
Elin Lindell95Hammarby IF 8.12


K 400m
Finalheat 19 feb 
Isabelle Eriksson86IFK Lidingö58.681
Malin Trollsås93Danderyds SK58.722
Stina M Jansson94Gefle IF59.064
Felicia Hellberg95Sundbybergs IK59.175

Finalheat 29 feb 
Louise Åkerlund97Turebergs FK58.823
Sara Jernfält93KFUM Örebro60.027
Mikaela Waernulf97Västerås FK61.288
Anna Karin Sörling89Eskilstuna FI61.419

Finalheat 39 feb 
Anna Silvander93Danderyds SK59.776
Emma Forss94Hammarby IF61.4610
Sharon Lopez97Västerås FK62.1411
Anna Jonsson Sundberg94Hammarby IF65.0612


K 1500m
Final9 feb 
Nathalie Rohlén90Spårvägens FK 4:39.16
Charlotte Karlsson84Hammarby IF 4:43.81
Josefine Malmborg94Habo Friidrott 04 4:45.94
Moa Rothman96Västerås FK 4:55.80
Lovisa Grönros93Hammarby IF 5:01.34
Emma Fogelkvist95Spårvägens FK 5:03.64


K Tresteg
9 feb 
Emma Ehrlin93Ärla IF12,03
Fanny Ernestam98KFUM Örebro11,72
Fanny Anonsen95Gefle IF11,57
Angelica Engberg89Hässelby SK11,45
Ellinor Bill95Hammarby IF11,30

1 2 3 4 5 6 
E.Ehrlin11,63XXX12,0311,97
E.Bill10,8310,90XX10,8311,30
F.AnonsenXXXX11,57X
A.EngbergX11,2111,45X10,9911,32
F.Ernestam11,3911,7211,62XX11,50


K Kula4.0 kg
9 feb 
Fanny Öhrn-Selahn95Sundbybergs IK11,62
Mia Border94Hanvikens SK10,22

1 2 3 4 5 6 
M.Border10,22X9,52X9,30X
F.Öhrn-Selahn11,6211,59XXX11,06


F17 60m
Försök heat 19 feb 
Amanda Lindh96Huddinge AIS 7.98q
Tove Borg97Gefle IF 8.46
Sandra Östby97IFK Tumba 8.53
Matilda Lindberg97Huddinge AIS 8.74
Cecilia Jäger-Stenberg97Sundbybergs IK10.30
Felicia Asplund96Hammarby IFDQ tjuvstart

Försök heat 29 feb 
Malin Andersson97Gefle IF 7.93q
Matilda Grundström 97Huddinge AIS 8.30q
Tove Björnsdotter Petterson97Hammarby IF 8.32q
Julia Wahlström96Bromma IF 8.62
Sara Wachtmeister96Hammarby IF 8.80
Veronika Nordin97Gefle IF 9.53

Försök heat 39 feb 
Yasmin Jelassi96Hammarby IF 8.02q
Sandra Hentschel97Hammarby IF 8.13q
Ella Frödin97Västerås FK 8.30q
Kirti Lickfett97IFK Lidingö 8.45q
Ellinor Linden97IFK Lidingö 8.61
Lisa Ögren96Hammarby IF 9.01
Charlott Danko97Hanvikens SK 9.42

Final9 feb 
Malin Andersson97Gefle IF 7.82
Amanda Lindh96Huddinge AIS 7.90
Sandra Hentschel97Hammarby IF 7.97
Yasmin Jelassi96Hammarby IF 8.09
Matilda Grundström 97Huddinge AIS 8.32
Tove Björnsdotter Petterson97Hammarby IF 8.34
Kirti Lickfett97IFK Lidingöej start
Ella Frödin97Västerås FKej start


F17 1000m
Final9 feb 
Astrid Rosvall97Hässelby SK 3:00.27
Hilda Hardell97Hässelby SK 3:06.27
Klara henriksson97Hässelby SK 3:14.58
Hanna Bergström97Huddinge AIS 3:28.09
Salina Kifleyesus97Hässelby SK 3:33.38


F17 Tresteg
9 feb 
Matilda Grundström 97Huddinge AIS10,82
Veronika Nordin97Gefle IF9,40

1 2 3 4 5 6 
M.Grundström 10,8210,74X10,41-10,72
V.Nordin9,379,159,169,319,40X


F17 Kula3.0 kg
9 feb 
Hanna Mårtensson96Hässelby SK12,31
Sigrid Karlsson96Malmö AI12,16
Amanda Karlsson96Huddinge AIS11,95
Elin Helgesson96Huddinge AIS11,71
Matilda Lindberg97Huddinge AIS11,53
Rebecka Hallerth96Hellas FK11,45
Victoria Engström Kindmark97Upsala IF11,41
Charlott Danko97Hanvikens SK10,23
Cecilia Jäger-Stenberg97Sundbybergs IK8,27

1 2 3 4 5 6 
C.Danko10,239,4910,149,529,339,95
R.Hallerth10,7811,4510,9710,8511,04X
C.Jäger-Stenberg8,278,038,17
H.Mårtensson11,7411,9411,9811,62X12,31
S.Karlsson11,54X11,7912,1612,1312,05
A.Karlsson11,1611,9511,6911,54XX
E.Helgesson11,71XX11,0111,52X
M.Lindberg10,2011,5311,1810,7811,0310,61
V.Engström Kindma10,8110,7011,4111,0910,86X


F15 60m
Försök heat 19 feb 
Maja Almgren98För. Gotländsk Friidrott 8.09q
Hanna Gutemar-Rilegård98Täby IS 8.66q
Therese Hermelin98IFK Lidingö 8.69q
My Samuelsson98Hammarby IF 8.80q
Mina Bouizem Byström98Hammarby IF 9.13
Sofie Håkansson98Åkersberga SK 9.15
Mathilda Sjöberg98Täby IS 9.23

Försök heat 29 feb 
Efe Agbonkhese98Hammarby IF 8.12q
Hedda Ringman98IK Norrköping FI 8.23q
Karin Östberg98Bromma IF 8.43q
Johanna Norberg98Täby IS 8.79q
My Lindqvist98Hammarby IF 8.98
Johanna Sundström98Täby IS 9.04

Försök heat 39 feb 
Emelie Hammarström98Falu IK 8.35q
Amanda Bjersér98IFK Lidingö 8.52q
Alexandra Hellborg98Österhaninge IF 8.59q
Hanne Retsloff98Hammarby IF 8.72q
Moa Korkman Westling98Hammarby IF 8.85q
Ella Strömfelt98Hammarby IF 9.03

Försök heat 49 feb 
Fanny Ernestam98KFUM Örebro 8.08q
Maria Södergren98Täby IS 8.56q
Olivia Malmqvist98Bromma IF 8.77q
Juliette Maussier98Huddinge AIS 8.90
Vilma Grahn-Lindahl98Åkersberga SK 9.13
Fanny Robertsson98Hammarby IF 9.31
Sally Rosenlund98Hellas FK 9.32

Finalheat 19 feb 
Fanny Ernestam98KFUM Örebro 8.00
Maja Almgren98För. Gotländsk Friidrott 8.08
Hedda Ringman98IK Norrköping FI 8.12
Efe Agbonkhese98Hammarby IF 8.15
Amanda Bjersér98IFK Lidingö 8.42
Emelie Hammarström98Falu IK 8.45
Karin Östberg98Bromma IF 8.46
Maria Södergren98Täby IS 8.53

Finalheat 29 feb 
Alexandra Hellborg98Österhaninge IF 8.63
Johanna Norberg98Täby IS 8.74
Hanna Gutemar-Rilegård98Täby IS 8.78
Moa Korkman Westling98Hammarby IF 8.87
Olivia Malmqvist98Bromma IF 8.95
Hanne Retsloff98Hammarby IF 8.98
My Samuelsson98Hammarby IFDQtjuvstart
Therese Hermelin98IFK Lidingöej start


F15 1000m
Final9 feb 
Maya Aboreslan98Hässelby SK 3:20.11
Therese Hermelin98IFK Lidingö 3:28.07
Jessica Nylader-Leslie98IFK Tumba 3:28.11
Helena Thim98Upsala IF 3:28.14
Eldri Fyksen Sooaru98Huddinge AIS 3:34.50
Ella Strömfelt98Hammarby IF 3:52.69


F15 Höjd
9 feb 
Sofia Bigert98Tyresö FK147
Frida Pettersson98För. Gotländsk Friidrott147
Maria Södergren98Täby IS143
Josefiné Dahlbäck98Täby IS139
Emma Hultström98Hammarby IF139
My Samuelsson98Hammarby IF134

124129134139143147150
S.Bigert--ooooxxx
J.Dahlbäck--ooxxx
M.Samuelsson-ooxxx
E.Hultström-oooxxx
M.Södergren--ooxoxxx
F.Pettersson--xoooxxoxxx


F14 60m
Försök heat 19 feb 
Hanna Axelsson99Upsala IF 8.18q
Astrid Rosenberg99Hammarby IF 8.72q
Lovisa Olsson99Spårvägens FK 8.80q
Emilia Jandér99Huddinge AIS 8.81q
Maja Lundmark99Hammarby IF 8.90q
Maria Söderlund99IF Åland 9.46
Beata Gustavsson99Sundbybergs IK10.22

Försök heat 29 feb 
Sara Hermansson99Enhörna IF 8.35q
Carolina Eriksson99Huddinge AIS 8.42q
Jennifer Karlsson99Österhaninge IF 8.60q
Celina Reichardt99Spårvägens FK 8.64q
Amanda Olsson99Spårvägens FK 8.78q
Nora Wärn99Hammarby IF 9.16
Hanna Bielke99Täby IS 9.24
Evita Bodare99Spårvägens FK 9.37

Försök heat 39 feb 
Vilma Åkerman99Gefle IF 8.21q
Stina Erlandsson 99Huddinge AIS 8.92q
Daniella Ekström99Örbyhus IF 8.99q
Emma Levin99För. Gotländsk Friidrott 9.23
Sandra Frånlund99Österhaninge IF 9.34
Celine Yttring99IF Åland 9.61
Fanny Jansson99Hammarby IFej start

Försök heat 49 feb 
Annina Stens99Spårvägens FK 8.44q
Frida Jangdin99Österhaninge IF 8.65q
Maja Torbjörnsdotter99Hanvikens SK 8.70q
Lovisa Jonassen99Täby IS 9.17
Hannah Petersen99Österhaninge IF 9.27
Lovisa Hedrén99För. Gotländsk Friidrott 9.41
Aina Vinikka99Solna FK 9.48

Finalheat 19 feb 
Vilma Åkerman99Gefle IF 8.13
Hanna Axelsson99Upsala IF 8.19
Sara Hermansson99Enhörna IF 8.29
Carolina Eriksson99Huddinge AIS 8.34
Annina Stens99Spårvägens FK 8.40
Jennifer Karlsson99Österhaninge IF 8.54
Frida Jangdin99Österhaninge IF 8.61
Celina Reichardt99Spårvägens FK 8.64

Finalheat 29 feb 
Maja Torbjörnsdotter99Hanvikens SK 8.69
Emilia Jandér99Huddinge AIS 8.78
Amanda Olsson99Spårvägens FK 8.80
Stina Erlandsson 99Huddinge AIS 8.85
Astrid Rosenberg99Hammarby IF 8.87
Lovisa Olsson99Spårvägens FK 8.98
Daniella Ekström99Örbyhus IF 9.07
Maja Lundmark99Hammarby IF 9.07


F14 1000m
Final9 feb 
Mika Söderström99Vallentuna FK 3:14.92
Ebba Kuylenstierna99Mälarhöjdens IK 3:21.13
Agnes Wijk99Täby IS 3:28.27
Elin Andersson99Hammarby IF 3:29.34
Malin Dahlbäck99Åkersberga SK 3:42.75
Maja Torbjörnsdotter99Hanvikens SK 3:42.90


F14 Höjd
9 feb 
Rosanna Cianelli99Hammarby IF156
Fanny Jansson99Hammarby IF153
Hanna Bielke99Täby IS150
Annina Stens99Spårvägens FK150
My Aggefors99IFK Tumba150
Johanna Hellman99IFK Lidingö147
Jennifer Karlsson99Österhaninge IF143
Hanna Hentschel 99Huddinge AIS139
Daniella Ekström99Örbyhus IF139
10 Sandra Frånlund99Österhaninge IF134
10 Lovisa Jonassen99Täby IS134
10 Emma Levin99För. Gotländsk Friidrott134
13 Elin Berglund99Österhaninge IF129
Lovisa Hedrén99För. Gotländsk FriidrottX

124129134139143147150153156160
R.Cianelli---ooooooxxx
S.Frånlundoooxxx
J.Karlsson--oooxxx
H.Hentschel -ooxoxxx
E.Levinoooxxx
L.Hedrénxxx
F.Jansson---oxoxooxxoxxx
M.Aggefors-oooooxoxxx
A.Stens--oooxooxxx
D.Ekströmoooxxoxxx
E.Berglundooxxx
L.Jonassenoooxxx
J.Hellmanooooxoxxoxxx
H.Bielke---ooxooxxx


F13 60m
Försök heat 19 feb 
Lisa Weyhenmeyer00Upsala IF 8.60q
Kajsa Lindqvist00Väsby IK 8.82q
Lilian Landström00Täby IS 8.95q
Ebba Levin Mead00Sundbybergs IK 9.67
Anna Berglund00Österhaninge IF 9.70
Isabelle Atterström00Hammarby IF 9.72
Alma Kozica00Sundbybergs IK10.30

Försök heat 29 feb 
Anna Ardbo00Täby IS 8.70q
Kajsa Eriksson00Huddinge AIS 8.91q
Karin Peyron00Bromma IF 8.97q
Amanda Thor00Hässelby SK 9.21q
Sofie Karlsson00Hammarby IF 9.26
Emma Hultén00Täby IS 9.58
Johanna Stenlund00Österhaninge IF10.30

Försök heat 39 feb 
Charlotte Andersson00Huddinge AIS 8.51q
Emilia Östergren00Huddinge AIS 8.70q
Astrid Atle00Bromma IF 9.03q
Amanda Gustafsson00IF Åland 9.14q
Alva Von Gerber00Huddinge AIS 9.25
Jessica Andersson00Järva FIK 9.32
Therese Lindhe91Hässelby SKej start

Försök heat 49 feb 
Linda Eriksson00Huddinge AIS 8.56q
Emelie Svensson00IFK Tumba 8.92q
Lea Hermansson00Huddinge AIS 8.97q
Izabella Ripsweden00IFK Tumba 8.97q
Vilda Ekhorn00IF Linnéa 9.17q
Tekla Norling00Hellas FK 9.80
Klara Järås00Åkersberga SK 9.86
Linn Odda00Hellas FK 9.89

Finalheat 19 feb 
Charlotte Andersson00Huddinge AIS 8.40
Linda Eriksson00Huddinge AIS 8.56
Lisa Weyhenmeyer00Upsala IF 8.63
Anna Ardbo00Täby IS 8.71
Emilia Östergren00Huddinge AIS 8.73
Emelie Svensson00IFK Tumba 8.82
Kajsa Eriksson00Huddinge AIS 8.93
Kajsa Lindqvist00Väsby IKej start

Finalheat 29 feb 
Lilian Landström00Täby IS 8.84
Lea Hermansson00Huddinge AIS 8.92
Izabella Ripsweden00IFK Tumba 9.00
Astrid Atle00Bromma IF 9.03
Karin Peyron00Bromma IF 9.14
Amanda Gustafsson00IF Åland 9.26
Vilda Ekhorn00IF Linnéaej start
Amanda Thor00Hässelby SKej start


F13 Höjd
9 feb 
Kajsa Lindqvist00Väsby IK156
Amanda Gustafsson00IF Åland140
Madeleine Engström00Huddinge AIS136
Lea Hermansson00Huddinge AIS132
Izabella Ripsweden00IFK Tumba132
Emma Hultén00Täby IS127
Alva Von Gerber00Huddinge AIS127
Vanna Whalbom00Solna FK122
Klara Järås00Åkersberga SKX
Ebba Levin Mead00Sundbybergs IKX

117122127132136140143150156159
A.Gustafsson-ooxoxoxxoxxx
E.Hulténoooxxx
M.Engström-ooxoxoxxx
A.Von Gerberooxoxxx
L.Hermanssonoooxoxxx
I.Ripswedenoooxxoxxx
K.Järåsxxx
V.Whalbom-xxoxxx
E.Levin Meadxxx
K.Lindqvist--ooooooo---


F13 Kula2.0 kg
9 feb 
Julia Axtelius00Enköpings AI12,70
Emma Hultén00Täby IS9,92
Rebecca Lejdström00Åkersberga SK9,72
Ellinore Ekdahl00Hammarby IF9,56
Jonna Geiryd00Huddinge AIS8,81
Madeleine Engström00Huddinge AIS8,65
Emelie Svensson00IFK Tumba8,51
Linn Odda00Hellas FK8,13
Vilda Ekhorn00IF Linnéa8,05
10 Johanna Stenlund00Österhaninge IF7,94
11 Louise Olsson00Huddinge AIS7,64
12 Klara Järås00Åkersberga SK6,70
13 Matilda Qvick00Järfälla IF Friidrott6,68

1 2 3 4 5 6 
E.Ekdahl9,369,409,569,11
J.Axtelius12,1012,7012,1312,18
E.Hultén9,489,929,309,54
J.Stenlund7,427,927,94X
V.Ekhorn7,797,018,057,81
K.Järås6,496,556,706,43
R.Lejdström8,578,608,769,72
L.Olsson7,02X7,64X
E.Svensson7,838,407,688,51
J.Geiryd7,977,72X8,81
M.Engström8,007,988,218,65
L.Odda7,677,977,858,13
M.Qvick6,356,026,146,68


F12 60m
Försök heat 19 feb 
Tilde Larsen01Säters IF 9.16q
Alma Kappel01Visby IF Gute FIK 9.51
Nora El-zein01Mälarhöjdens IK 9.67
Thea Nordström01Hammarby IF 9.69
Lucy Björk Sambo01Hammarby IF 9.88
Fredrika Jonassen01Täby ISej start

Försök heat 29 feb 
Sira Gassama01Hammarby IF 8.68q
Olivia Jernhall01Täby IS 8.96q
Alva Sundin01Täby IS 9.18q
Sabina Söderberg01Mälarhöjdens IK 9.28q
Ebba Torbjörnsson01Hammarby IF10.00
Ella Kolmodin01Visby IF Gute FIK10.39
Terese Ackeberg01IFK Tumbaej start

Försök heat 39 feb 
Stina Gustavsson01Hanvikens SK 8.38qREK
My Lindberg01Hanvikens SK 9.15q9.145
Amanda Finney Nilsson01Täby IS 9.46
Iris Åberg01Hammarby IF 9.67
Magdalena Cornelius01Hammarby IF 9.79
Sophia Mengistu01Hammarby IF10.90
Alice Gardby01Mälarhöjdens IK11.42

Försök heat 49 feb 
Amanda Göth01Täby IS 9.03q
Lina Torbjörnsdotter01Hanvikens SK 9.07q
Ebba Littorin01Hammarby IF 9.39q9.383
Walda Jonsson01Bålsta IK 9.60
Maja Sjöholm01Hammarby IF 9.65
Maja Acosta Billow01Mälarhöjdens IK 9.70

Försök heat 59 feb 
Hedvig Aspegren01Hammarby IF 9.15q9.145
Sanya Hanung01Mälarhöjdens IK 9.37q
Lotta Weyhenmeyer01Upsala IF 9.39 9.387
Vanessa Selander01Solna FK 9.64
Tilde Bjuremalm01Hammarby IF10.11
Mikaela Enblad 01Hammarby IF10.13

Försök heat 69 feb 
Siri Lindvall01Hammarby IF 8.83q
Ida Winther01Turebergs FK 8.92q
Klara Rådbo01Hammarby IF 9.18q
Nicoline Lundin01Mälarhöjdens IK 9.23q
Isa Hausmann01Hammarby IF 9.88
Eira Fernström01Hammarby IF10.06
Alice Andersson Pizarro01Turebergs FK10.67

Finalheat 19 feb 
Stina Gustavsson01Hanvikens SK 8.33REK
Sira Gassama01Hammarby IF 8.61
Siri Lindvall01Hammarby IF 8.83
Olivia Jernhall01Täby IS 8.97
Amanda Göth01Täby IS 8.98
Ida Winther01Turebergs FK 8.99
Lina Torbjörnsdotter01Hanvikens SK 9.13
My Lindberg01Hanvikens SK 9.20

Finalheat 29 feb 
Hedvig Aspegren01Hammarby IF 9.02
Tilde Larsen01Säters IF 9.08
Alva Sundin01Täby IS 9.13
Klara Rådbo01Hammarby IF 9.14
Nicoline Lundin01Mälarhöjdens IK 9.23
Sabina Söderberg01Mälarhöjdens IK 9.38
Sanya Hanung01Mälarhöjdens IK 9.39
Ebba Littorin01Hammarby IF 9.42


F12 Trestegzon
9 feb 
Stina Gustavsson01Hanvikens SK9,52
Klara Rådbo01Hammarby IF9,52
Tilda Kapell01Hammarby IF9,34
Sira Gassama01Hammarby IF9,24
Tilde Larsen01Säters IF8,92
Alva Sundin01Täby IS8,66
Olivia Jernhall01Täby IS8,45
Amanda Finney Nilsson01Täby IS8,42
Lotta Weyhenmeyer01Upsala IF8,40
10 My Lindberg01Hanvikens SK8,35
11 Linnéa Molander01IFK Tumba8,31
12 Fredrika Jonassen01Täby IS8,26
13 Isa Hausmann01Hammarby IF8,22
14 Hedvig Aspegren01Hammarby IF8,20
15 Maja Sjöholm01Hammarby IF8,16
16 Amanda Göth01Täby IS8,09
17 Iris Åberg01Hammarby IF7,82
18 Mikaela Enblad 01Hammarby IF7,76
19 Thea Nordström01Hammarby IF7,57
20 Magdalena Cornelius01Hammarby IF7,52
21 Ebba Torbjörnsson01Hammarby IF7,39
22 Tilde Bjuremalm01Hammarby IF7,13
23 Elin Borén01Hammarby IF7,04
24 Eira Fernström01Hammarby IF6,71
25 Victoria Ichu01IFK Tumba6,50

1 2 3 4 5 6 
M.LindbergX8,358,29X
K.Rådbo9,529,059,149,16
H.Aspegren8,207,907,908,09
I.Åberg7,737,777,827,77
T.Larsen8,828,878,928,62
T.Nordström7,577,296,517,32
T.KapellX9,348,989,05
S.Gassama9,099,179,24X
A.Finney Nilsson8,428,367,928,38
I.HausmannX8,088,227,86
O.Jernhall8,198,307,688,45
A.Sundin8,668,488,618,55
M.Sjöholm7,797,327,998,16
S.Gustavsson9,299,529,069,35
E.Torbjörnsson7,397,227,327,28
T.Bjuremalm7,057,137,057,06
M.Cornelius7,446,577,526,65
L.Weyhenmeyer8,407,938,14X
E.Fernström6,596,716,61X
L.Molander8,318,098,298,05
F.Jonassen8,248,228,268,15
A.GöthXXX8,09
V.Ichu6,506,39X6,19
E.Borén7,046,847,036,93
M.Enblad 7,557,487,767,42

9 feb 

1 2 3 4 5 6 


F12 Kula2.0 kg
9 feb 
Stina Gustavsson01Hanvikens SK9,38
Fredrika Jonassen01Täby IS8,32
Sabina Söderberg01Mälarhöjdens IK8,14
Tilda Kapell01Hammarby IF8,06
Siri Lindvall01Hammarby IF7,92
Amanda Finney Nilsson01Täby IS7,84
Ida Winther01Turebergs FK7,82
Lucy Björk Sambo01Hammarby IF7,67
Sira Gassama01Hammarby IF7,59
10 Walda Jonsson01Bålsta IK7,42
11 Amanda Göth01Täby IS7,31
12 Matilda Edin01Tullinge-Tumba FF7,23
13 Klara Rådbo01Hammarby IF7,15
14 Linnéa Molander01IFK Tumba7,04
15 Thea Nordström01Hammarby IF6,90
16 My Lindberg01Hanvikens SK6,85
17 Magdalena Cornelius01Hammarby IF6,70
18 Alice Andersson Pizarro01Turebergs FK6,65
19 Victoria Ichu01IFK Tumba6,60
20 Alma Kappel01Visby IF Gute FIK6,49
21 Isa Hausmann01Hammarby IF6,38
22 Elin Borén01Hammarby IF6,18
23 Ebba Littorin01Hammarby IF6,07
24 Hedvig Aspegren01Hammarby IF6,05
25 Mikaela Enblad 01Hammarby IF5,60
26 Maja Sjöholm01Hammarby IF5,49
27 Tilde Bjuremalm01Hammarby IF5,43
28 Ella Kolmodin01Visby IF Gute FIK5,17
29 Ebba Torbjörnsson01Hammarby IF5,10
30 Sophia Mengistu01Hammarby IF4,75
31 Alice Gardby01Mälarhöjdens IK4,61
32 Eira Fernström01Hammarby IF4,50

1 2 3 4 5 6 
I.Hausmann6,025,676,385,61
L.Molander6,587,045,785,99
S.Lindvall7,927,847,72-
E.Fernström4,504,494,274,24
S.Gassama7,597,416,13-
W.Jonsson6,837,337,426,06
A.Finney Nilsson7,347,607,417,84
A.Gardby4,614,564,524,59
E.Littorin6,075,695,68-
F.Jonassen7,688,327,858,11
A.Göth6,436,296,847,31
E.Kolmodin5,175,144,894,49
S.Mengistu4,634,393,774,75
E.Borén6,18X5,265,58
A.KappelX6,006,496,22
M.SjöholmX4,985,494,40
T.Kapell7,707,057,208,06
A.Andersson Pizar6,216,286,266,65
S.Gustavsson9,259,239,229,38
S.Söderberg7,188,148,147,28
I.Winther7,106,877,767,82
H.Aspegren5,935,576,05-
K.Rådbo6,947,15X-
M.Edin6,827,236,636,92
M.Cornelius6,395,566,706,35
M.Enblad 5,405,465,605,43
T.Bjuremalm5,435,275,265,16
L.Björk Sambo7,677,507,357,33
T.Nordström6,676,426,906,86
V.Ichu6,026,516,606,59
M.Lindberg6,586,836,806,85
E.Torbjörnsson4,854,834,045,10


F11 60m
Försök heat 19 feb 
Bilge Kaya02Hellas FK 9.07q
Madeleine Aulio02IFK Lidingö 9.38q
Johanna Engdahl02Sundbybergs IK 9.61q
Anna Salomonsson02Bromma IF 9.63q
Embla Wihk02Hammarby IF 9.92q
Lisa Brundin02Hammarby IF10.24q

Försök heat 29 feb 
Caroline Lindstedt02Hässelby SK 9.37q
Alice Berg02Turebergs FK 9.56q
Vanja Hamdahl02Hammarby IF10.05q
Hannah Hilding02Hanvikens SK10.20q
Dilara Kulbay Ahlsten02Hellas FK10.56
Anastasia Kastellanosa02Hellas FK10.73

Försök heat 39 feb 
Julia Jansson02Hammarby IF 9.49q
Emilia Stare02Åkersberga SK10.31q
Margareta Kiriakou02Hellas FK10.33q
Tilde Tredal02Hässelby SK10.44
Sonja Kiiman-Håll02Hammarby IF10.61
Isabelle Hilmgård02Hammarby IF10.63
Rebecca Strandgren02Hammarby IF10.65

Försök heat 49 feb 
Ella Enander02Täby IS 9.23q
Elise Legzdins02Mälarhöjdens IK 9.56q
Lisa Herstedt 02Hammarby IF10.32q
Tilda Krüsell Berg02Hammarby IF10.78
Estelle Sjöstedt02Hellas FK11.16
Cherilyn Genter02Hässelby SK11.36
Karin Keck02Hammarby IF11.70

Finalheat 19 feb 
Bilge Kaya02Hellas FK 9.07
Ella Enander02Täby IS 9.15
Madeleine Aulio02IFK Lidingö 9.18
Julia Jansson02Hammarby IF 9.37
Caroline Lindstedt02Hässelby SK 9.41
Alice Berg02Turebergs FK 9.52
Johanna Engdahl02Sundbybergs IK 9.56
Elise Legzdins02Mälarhöjdens IK 9.58

Finalheat 29 feb 
Anna Salomonsson02Bromma IF 9.59
Embla Wihk02Hammarby IF 9.85
Lisa Herstedt 02Hammarby IF 9.90
Emilia Stare02Åkersberga SK10.23
Vanja Hamdahl02Hammarby IF10.28
Hannah Hilding02Hanvikens SK10.32
Lisa Brundin02Hammarby IF10.34
Margareta Kiriakou02Hellas FKej start


F11 600m
Finalheat 19 feb 
Alice Berg02Turebergs FK 1:55.781
Carolina Larson02Danderyds SK 1:56.692
Jennifer Ohrzen02Mälarhöjdens IK 1:57.833
Klara Thynne02Hässelby SK 2:17.106
Cherilyn Genter02Hässelby SK 2:26.2110
Wilma Tornberg02Kungsängens SKej start-
Ella Enander02Täby ISej start-

Finalheat 29 feb 
Madeleine Aulio02IFK Lidingö 2:06.894
Fanny Måhl02Vallentuna FK 2:07.085
Sonja Kiiman-Håll02Hammarby IF 2:20.917
Anna Salomonsson02Bromma IF 2:22.098
Isabelle Hilmgård02Hammarby IF 2:25.619
Julia Jansson02Hammarby IF 2:28.1811
Tilda Krüsell Berg02Hammarby IF 2:34.0212
Rebecca Strandgren02Hammarby IF 2:34.3713
Felicia Grundberg02Sundbybergs IKej start-


F11 Trestegzon
9 feb 
Ella Enander02Täby IS9,00
Ella Hagman02Huddinge AIS8,60
Bilge Kaya02Hellas FK8,33
Julia Jansson02Hammarby IF8,23
Hannah Hilding02Hanvikens SK7,92
Elwira Ripsweden02IFK Tumba7,71
Tilde Tredal02Hässelby SK7,41
Vanja Hamdahl02Hammarby IF7,39
Embla Wihk02Hammarby IF7,37
10 Sonja Kiiman-Håll02Hammarby IF7,13
11 Lisa Brundin02Hammarby IF7,09
12 Rebecca Strandgren02Hammarby IF6,95
13 Troja Tredal02Hässelby SK6,83
14 Evelina Sjöström02IFK Tumba6,42
15 Lisa Herstedt 02Hammarby IF6,37
16 Karin Keck02Hammarby IF6,04
Tilda Krüsell Berg02Hammarby IFX

1 2 3 4 5 6 
J.Jansson8,128,237,908,11
B.KayaX8,338,268,19
S.Kiiman-Håll7,13XXX
T.Tredal7,146,957,417,39
E.Hagman8,308,498,438,60
T.Krüsell BergXXXX
E.Enander8,989,008,648,95
E.Sjöström6,426,416,396,33
T.TredalXX6,396,83
K.KeckXX6,046,03
L.Brundin7,096,996,81X
V.Hamdahl7,137,39X7,19
H.Hilding7,447,467,857,92
E.Wihk7,377,247,147,30
E.RipswedenXX7,717,63
R.Strandgren6,956,726,906,68
L.Herstedt 6,37XXX



© Track & Field, Christer Falk