RESULTAT
Stonehill Games 2010-08-08
Uppdaterad: 10-08-08 17:53
 
M 100m
Försök heat 11,28 augusti
Jonas Hilmersson88Ullevi FK11.15q
Carlos Da Silvas91IF Kville11.31q
Niklas Pålsson94Mölndals AIK11.44q
Michael Skalenius90IF Kville11.80q
Jonatan Malka88IF Kville11.89q
John Svensson86IF Kville11.96q

Försök heat 20,58 augusti
Alexander Sennerteg91IK Ymer11.17q
Pierre Kazeroony90IF Kville11.48q
Rasmus Karlsson92IK Orient11.59q
Niclas Ohlsson87Mölndals AIK11.68q
Shahbaz Safdar92IF Kville11.90q
Johan Forsberg92IFK Lidingö11.92q

Finalheat 10,58 augusti
Jonas Hilmersson88Ullevi FK11.16
Carlos Da Silvas91IF Kville11.27
Niklas Pålsson94Mölndals AIK11.48
Rasmus Karlsson92IK Orient11.49
Pierre Kazeroony90IF Kville11.49
Alexander Sennerteg91IK Ymerej start

Finalheat 21,18 augusti
Niclas Ohlsson87Mölndals AIK11.54
Shahbaz Safdar92IF Kville11.75
Michael Skalenius90IF Kville11.78
Jonatan Malka88IF Kville11.88
John Svensson86IF Kville11.93
Johan Forsberg92IFK Lidingöej start

M 150m
Finalheat 10,48 augusti
Andreas Totsås81SK Vidar16.631
Niclas Åkerström88IFK Växjö16.712
Erik Lindahl90IF Kville16.783
Alexander Sennerteg91IK Ymer16.854
Carlos Da Silvas91IF Kville16.935
Tobias Ohlsson86IFK Växjö17.006

Finalheat 20,28 augusti
Niclas Ohlsson87Mölndals AIK17.408
Daniel Skatt91Örgryte IS18.1511
Peter Olsson87Eds SK18.3912
Filip Möller91IFK Göteborg19.0113

Finalheat 30,48 augusti
Tobias Nilsson93Ullevi FK17.367
Pontus Ahlstedt94Lerum Friidrott17.549
Fredrik Nyhlén91Mölndals AIK17.6510

M 300m
Finalheat 18 augusti
Tobias Ohlsson86IFK Växjö35.741
Viktor Söderberg87KFUM Örebro36.972
Peter Wigren80Ullevi FK37.063
Jonathan Waern86KFUM Örebro37.594
Niclas Åkerström88IFK Växjöej start-
Erik Lindahl90IF Kvilleej start-

Finalheat 28 augusti
Pontus Ahlstedt94Lerum Friidrott37.715
Michael Skalenius90IF Kville37.966
Jonatan Malka88IF Kville38.327
Daniel Skatt91Örgryte IS38.948
Alexander Lundskog96IF Rigor39.899
Henrik Rosendal93Mölndals AIKej start-

M 1000m
Final8 augusti
Jens Petrusson94Ullevi FK 2:37.93
Björn Hammar92Sävedalens AIK 2:42.34
Tobias Gustafsson91Sävedalens AIK 2:45.48
Matz Larsson94Mölndals AIK 2:50.20
Markus Persson86Mölndals AIK 2:51.52
Linn Nilsson90Hälle IF 2:55.60K 1:a
Frida Kristiansson92IK Ymer 3:04.78K 2:a

M 5000m
Final8 augusti
Mattias Jonson80Solvikingarna16:16.7509:47.52
Jari Repo76Trollhättans IF16:21.4509:40.70
David Peterson82Wärnamo SK16:58.7109:53.63
Mikael Arvidsson69Lerum Friidrott17:08.5010:17.30
Marcus Waerme91Kongahälla AIK17:38.8310:28.87
Anders Östlund66Sävedalens AIK18:55.2311:13.55
Harri Kuutti71Tingbergs AIS19:33.0411:33.44
Berzani Anter58Solvikingarna20:03.9712:01.90
Lovisa Dandebo93Trollhättans IFbröt10:55.52 K
Joakim Axelsson78Trollhättans IFbröt10:30.20
Maria Larsson93Mölndals AIKbröt12:09.00 K

M 110m häck
Final0,58 augusti
Josua Gustafsson88Ullevi FK15.10
Martin Astner93Ullevi FK15.72P17 91cm
Marcus Persson89Ullevi FK16.64

M Häck 300m
Finalheat 18 augusti
Andreas Totsås81SK Vidar37.141
Jim Christensson89Mölndals AIK39.722
Oliver Willskytt92Ullevi FK39.813
Jonathan Waern86KFUM Örebro39.985

Finalheat 28 augusti
Fredrik Lindgren92Stenungsunds FI39.854
Erik Johansson76Alingsås IF41.096
Melker Karlsson96Ullevi FK46.26-P15 76cm
Emil von Barth96Ullevi FK47.61-P15 76cm

M Höjd
8 augusti
Fredrik Lindgren92Stenungsunds FI192
Fredrik Sangberg90Trollhättans FIK192
Oscar Adolfsson88IF Göta Karlstad189
Erik Sällberg92IF Rigor178
Christoffer Vannas90Ullevi FK170

M Stav
8 augusti
Gustaf Hultgren80Örgryte IS500
Deniz Mahshid80Örgryte IS450
Reine Eklund77Örgryte IS440
Emil Guldbrandsen80Lerum Friidrott400
Erik Sällberg92IF Rigor340
Fanny Berglund88Göteborgs KIK390K

M Längd
8 augusti
Erik Olsson89Örgryte IS6,380,6
Daniel Persson90Mölndals AIK6,340,5
Fredrik Nyhlén91Mölndals AIK6,070,3
Oskar Persson93Ullevi FK5,980,5
Samuel Grip94Brattås CK5,920,1   5,92
Peter Olsson87Eds SK5,920,3   5,86
Henrik Wikström93Trollhättans FIK5,900,1
Andreas Skoog93Ullevi FK5,630,8
Max Oskarsson94Tanums IF5,260,5

M Kula7.26 kg
8 augusti
Philip Åman77IF Kville14,60
Martin Gren89Ullevi FK13,70
Daniel Korhonen76IF Kville12,54
Jonathan Carbe90Örgryte IS11,72
Jonathan Gren88Örgryte IS11,70

M Diskus2.0 kg
8 augusti
Pontus Thomée87Lerum Friidrott43,77
Philip Åman77IF Kville40,70
Jonathan Gren88Örgryte IS38,78
Martin Gren89Ullevi FK37,74

M Slägga7.26 kg
8 augusti
Daniel Korhonen76IF Kville52,69
Thomas Edvinsson77Alingsås IF48,20
Stefan Holst82Bottnaryds IF48,04
Johan Björnstad90Ullevi FK46,20

M Spjut800 g
8 augusti
Patrik Lindskog78Lerum Friidrott47,38

P19 Diskus1.75 kg
8 augusti
Anton Hilmersson92Ullevi FK37,62
Gustav Liberg95Ullevi FK50,00P15 1kg
Daniel Zäll93Ullevi FK40,25P17 1,5kg

P17 100m
Försök heat 11,08 augusti
Anton E Larsson94Ullevi FK11.85q
Oscar Wahlqvist93Örgryte IS12.20q
Henrik Rosendal93Mölndals AIK12.23q
Joel Eriksson94Lerum Friidrott12.55
Jonathan Börnell93Lerum Friidrottbröt

Försök heat 20,78 augusti
Tobias Nilsson93Ullevi FK11.64q
Henrik Wikström93Trollhättans FIK11.87q
Hampus Corneliusson94Lerum Friidrott12.09q
Max Oskarsson94Tanums IF12.76
Marcus Johansson94Tanums IF13.03

Final0,88 augusti
Tobias Nilsson93Ullevi FK11.64
Henrik Wikström93Trollhättans FIK11.80
Anton E Larsson94Ullevi FK12.01
Henrik Rosendal93Mölndals AIK12.14
Oscar Wahlqvist93Örgryte IS12.20
Hampus Corneliusson94Lerum Friidrottej start

P17 800m
Final8 augusti
Christopher Nilsson94Ullevi FK 2:11.41
Jonathan Weichbrot94Mölndals AIK 2:13.75
Linus Wirén93IK Ymer 2:15.74
Adrian Eriksson95Mölndals AIK 2:19.12P15
Sofie Tornström94Lerum Friidrott 2:34.71F15

P17 Höjd
8 augusti
Erik Liberg93Ullevi FK195
Oskar Persson93Ullevi FK174
Jonathan Börnell93Lerum Friidrott166
Marcus Johansson94Tanums IF161

P17 Stav
8 augusti
Hampus Corneliusson94Lerum Friidrott430
Joakim Sällberg94IF Rigor330
Niklas Svanberg97Stenungsunds FI300
Carl Ivarsson96Lerum Friidrott300
Jonathan Börnell93Lerum Friidrott255
Jonatan Edsinger96Lerum Friidrott255
Andreas Söderlund96Lerum Friidrott255
Anton Evertsson95Habo Friidrott 04X

P17 Tresteg
8 augusti
 Samuel Grip94Brattås CK13,130,2
 Martin Selin95Ullevi FK12,030,8

P17 Kula5.0 kg
8 augusti
Daniel Zäll93Ullevi FK13,52
Jonathan Börnell93Lerum Friidrott10,56
Hampus Corneliusson94Lerum Friidrott9,98

P17 Spjut700 g
8 augusti
Erik Liberg93Ullevi FK51,30
Marcus Johansson94Tanums IF37,19
Joel Eriksson94Lerum Friidrott36,06

P15 100m
Final0,48 augusti
Kevin Fankl95Ullevi FK11.98
Philip Ingvason95Ullevi FK12.33
Gustav Kullgren96IF Rigor12.73
André Andersson95Brattås CK12.78
John Amundsson96Sävedalens AIK14.12

P15 100m häck84 cm
Final0,38 augusti
Alexander Lundskog96IF Rigor15.01
Martin Selin95Ullevi FK15.87

P15 Höjd
8 augusti
Gustav Liberg95Ullevi FK175
Joel de Souza95Ullevi FK158
Alexander Lundskog96IF Rigor158
Adrian Eriksson95Mölndals AIK152

P15 Längd
8 augusti
Kevin Fankl95Ullevi FK5,991,0
Martin Selin95Ullevi FK5,680,7
André Andersson95Brattås CK5,490,8
Emil von Barth96Ullevi FK5,030,2
Gustav Kullgren96IF RigorX

P15 Kula4.0 kg
8 augusti
Gustav Kullgren96IF Rigor8,33

P15 Spjut600 g
8 augusti
Mikael Jokiniva95IK Ymer46,30
John Amundsson96Sävedalens AIK31,28
Max Persson95Ullevi FK28,79

P13 80m
Final0,58 augusti
Gustav Larsson97Mölndals AIK10.84
Filip Schwartz98Mölndals AIK10.96
Kalle Branzell97Alingsås IF11.25
Karl-Filip Boman-Flodin98Alingsås IF11.52
Melker Blomgren98Lerum Friidrott11.83
Felix Rohback98Lerum Friidrott12.71

P13 Häck 60m76 cm
Final0,38 augusti
Niklas Svanberg97Stenungsunds FI 9.84
Viktor Johansson97Ullevi FK10.03
Gustav Larsson97Mölndals AIK10.06
Filip Schwartz98Mölndals AIK11.06
Alexander Greger97Ullevi FK13.93

P13 Längdzon
8 augusti
Daniel Erikssson97Mölndals AIK5,110,5
Viktor Johansson97Ullevi FK4,970,2
Alexander Waerme97Kongahälla AIK4,180,5
Karl-Filip Boman-Flodin98Alingsås IF4,130,3
Melker Blomgren98Lerum Friidrott4,031,0
Felix Rohback98Lerum Friidrott3,740,5
Karl Pettersson Palm98Lerum Friidrott3,660,4

P13 Kula3.0 kg
8 augusti
Kalle Branzell97Alingsås IF10,28
Melker Blomgren98Lerum Friidrott6,92

P13 Spjut400 g
8 augusti
Viktor Johansson97Ullevi FK40,54
Karl Pettersson Palm98Lerum Friidrott23,26
August Hessler99Majornas IK20,36

P11 60m
Försök heat 10,38 augusti
Pontus Kälkäinen99Kongahälla AIK 9.60q
Simon Lanngren00Sävedalens AIK 9.98q
William Rydin00Lerum Friidrott10.03q
Samuel Kullgren00IF Rigor10.06

Försök heat 20,38 augusti
Gustav Liljeblad 99Varbergs GIF 8.82q
Todd Hector00IFK Göteborg 9.37q
Axel Isberg00Lerum Friidrott 9.78q
Albin Dangardt00Sävedalens AIK10.60
Einar Carlsson00Kongahälla AIK11.59

Final0,58 augusti
Gustav Liljeblad 99Varbergs GIF 8.94
Todd Hector00IFK Göteborg 9.43
Axel Isberg00Lerum Friidrott 9.64
Pontus Kälkäinen99Kongahälla AIK 9.70
Simon Lanngren00Sävedalens AIK10.02
William Rydin00Lerum Friidrott10.20

P11 600m
Final8 augusti
Axel Isberg00Lerum Friidrott 1:55.88
William Rydin00Lerum Friidrott 1:57.89
Pontus Kälkäinen99Kongahälla AIK 2:12.44
Albin Dangardt00Sävedalens AIK 2:13.41
Einar Carlsson00Kongahälla AIK 2:35.31

P11 Höjd
8 augusti
Todd Hector00IFK Göteborg128
Simon Lanngren00Sävedalens AIK96
Albin Dangardt00Sävedalens AIK96

P11 Längdzon
8 augusti
Gustav Liljeblad 99Varbergs GIF4,150,2
Simon Lanngren00Sävedalens AIK3,630,1
Axel Isberg00Lerum Friidrott3,56-0,1
Pontus Kälkäinen99Kongahälla AIK3,500,1
Samuel Kullgren00IF Rigor3,18-0,2
Albin Dangardt00Sävedalens AIK3,020,4
Einar Carlsson00Kongahälla AIK2,730,2

P11 Kula2.0 kg
8 augusti
August Hessler99Majornas IK8,83
Pontus Kälkäinen99Kongahälla AIK7,72
Samuel Kullgren00IF Rigor6,78
Simon Lanngren00Sävedalens AIK6,49
Einar Carlsson00Kongahälla AIK5,34

P11 Boll150 g
8 augusti
Gustav Liljeblad 99Varbergs GIF55,01
Todd Hector00IFK Göteborg39,84
Samuel Kullgren00IF Rigor36,09
August Hessler99Majornas IK32,23

K 100m
Försök heat 10,88 augusti
Linnea Björninger94IK Ymer12.47q
Emelie Svensson89Ullevi FK12.54q
Linnea Rodås90Ullevi FK13.18q
Madeleine Lenhage89Kongahälla AIK13.66

Försök heat 21,78 augusti
Hanna Mattisson92Ullevi FK12.79q
Kajsa Kärnman92Ullevi FK13.09q
Josefine Dahlqvist88IF Kville13.18q
Olivia Axell94Lerum Friidrott13.37

Final0,98 augusti
Emelie Svensson89Ullevi FK12.45
Hanna Mattisson92Ullevi FK12.75
Linnea Rodås90Ullevi FK13.14
Josefine Dahlqvist88IF Kville13.18
Kajsa Kärnman92Ullevi FK13.33
Linnea Björninger94IK Ymerej start

K 150m
Finalheat 10,28 augusti
Frida Claesson84Alingsås IF18.381
Emelie Svensson89Ullevi FK18.462
Amanda Odesjö94Alingsås IF18.553
Malin Dahlström89Ullevi FK18.804
Linnea Björninger94IK Ymer18.855
Lovisa Lindh91Ullevi FK19.488

Finalheat 20,48 augusti
Felicia Palmqvist91Mölndals AIK19.436
Anette Persson85IF Kville19.437
Sara Jungersten92IFK Göteborg19.889
Kajsa Kärnman92Ullevi FK20.0410
Karin Johansson88IF Kville21.2011

K 300m
Finalheat 18 augusti
Lovisa Lindh91Ullevi FK41.331
Felicia Palmqvist91Mölndals AIK41.832
Sara Jungersten92IFK Göteborg43.873
Linnea Ivarsson94Lerum Friidrott45.354

Finalheat 28 augusti
Stephanie Franksson91IK Ymer45.395
Diana Jacobs95Ullevi FK45.876
Michaela Lindegran95Mölndals AIKbröt-
Felicia Hedström92Ullevi FKej start-

K Häck 300m76 cm
Finalheat 18 augusti
Sabina Winqvist91Göteborgs KIK45.031
Sara Gunnarsson92IK Ymer46.242
Hanna Jängnemyr93Mölndals AIK46.684
Johanna Holmén Svensson95Alingsås IF46.855
Lina Hansson90IK Orient46.926

Finalheat 28 augusti
Jennifer Czerapowicz93Ullevi FK46.483
Jenny Carlson95Ullevi FK47.417
Emma Gustavsson95IK Ymer49.238
Alexandra Axell89Lerum Friidrott50.559
Angelica Lilja91Lerum Friidrottbröt-

K Höjd
8 augusti
Jennifer Lundgren90IF Rigor164

K Stav
8 augusti
Louise Staffas90Ullevi FK320
Olivia Axell94Lerum Friidrott300
Nellie Fransson97Lerum Friidrott250
Malin Smetana96Lerum Friidrott250
Ellen Sjöstrand96Lerum Friidrott240
Sigrid Forsberg96Lerum Friidrott220
Ellinor Eriksson97Lerum Friidrott190
Fanny Berglund88Göteborgs KIKX

K Tresteg
8 augusti
Jennifer Czerapowicz93Ullevi FK11,770,6
Diana Nilsson91Varbergs GIF11,650,4
Anna Ridderstolpe91Ullevi FK10,920,8
Johanna Holmén Svensson95Alingsås IF10,490,7
Josefin Nordgren95IK Orient9,440,6
Sadeeh Mbye92Ullevi FK13,660,4M
Erik Olsson89Örgryte IS13,540,5M

K Kula4.0 kg
8 augusti
Jenny-Lee Angbah90Ullevi FK12,13
Rebecka Holmqvist89Mölndals AIK11,57
Sandra Sandin92Herrljunga SK8,62

K Diskus1.0 kg
8 augusti
Sara Westerlund91Ullevi FK31,43
Elin Töllborg86Ullevi FK26,20

K Slägga4.0 kg
8 augusti
Sofia Lundgren92IF Rigor38,72
Stephanie Ericsson93Ullevi FK38,40
Karolina Wäli93Ullevi FK38,37
Angelica Wäli94Ullevi FK34,99
Sofia Sandin94Herrljunga SK34,77
Elin Töllborg86Ullevi FK32,54
Mathilda Nordén94Ullevi FK28,10
Malin Andersson92Brattås CK25,16
Matilda Plate95IK Orient35,90F15 3kg

F17 100m
Försök heat 10,88 augusti
Amanda Odesjö94Alingsås IF12.41q
Felicia Höglund94Göteborgs KIK13.48q
Lisa Engström94Lerum Friidrott14.88q
Lynne Kamya94Ullevi FKej start

Försök heat 20,38 augusti
Anna Carlsson94Örgryte IS14.29q
Sofie Tornström94Lerum Friidrott14.44q
Maria Larsson93Mölndals AIK14.51q

Final0,88 augusti
Amanda Odesjö94Alingsås IF12.69
Anna Carlsson94Örgryte IS14.18
Maria Larsson93Mölndals AIK14.51
Lisa Engström94Lerum Friidrott15.03
Sofie Tornström94Lerum Friidrottej start
Felicia Höglund94Göteborgs KIKej start

F17 800m
Final8 augusti
Alice Kristiansen94Tanums IF 2:25.75
Sofia Enander91IK Orient 2:29.15
Helen Andreasson93IK Orient 2:29.69
Linnea Karlsson96Varbergs GIF 2:31.67F15
Eveliina Hiltunen95Ullevi FK 2:32.20F15
Johanna Greger94Ullevi FK 2:32.39
Linda Hansson96Högsäters GF 2:44.12F15
Hanna Carlsson96Kongahälla AIK 2:55.99F15
Sofie Tornström94Lerum Friidrottej start

Final8 augusti

F17 100m häck76 cm
Final0,38 augusti
Michaela Meijer93Örgryte IS14.55
Jennifer Czerapowicz93Ullevi FK14.95
Lina Marcussen93Lerum Friidrott15.00

F17 Höjd
8 augusti
Michaela Meijer93Örgryte IS160
Alicia Ekström94IK Ymer156
Sofia Eskilstorp94Mölndals AIK156
Johanna Fransson93Trollhättans FIK152
Lina Marcussen93Lerum Friidrott152
Clara Henry94Mölndals AIK147

F17 Längd
8 augusti
Camilla Alfredsson93Lerum Friidrott4,421,4
Felicia Höglund94Göteborgs KIK4,060,8
Sofie Tornström94Lerum Friidrott3,720,8
Adiam Thedros82Örgryte IS5,390,9

F17 Diskus1.0 kg
8 augusti
Stephanie Ericsson93Ullevi FK24,77

F17 Spjut600 g
8 augusti
Johanna Greger94Ullevi FK20,85

F15 100m
Försök heat 10,98 augusti
Michelle Tyborn95Alingsås IF13.22q
Jennie Honkanen95Ullevi FK13.76q
Moa Lanngren96Sävedalens AIK13.93q
Julia Ögren96Varbergs GIF13.95q
Kimberly Henry96Mölndals AIK14.85

Försök heat 20,58 augusti
Izabella Salkola96IF Rigor13.74q
Linnea Karlsson96Varbergs GIF14.38q
Sofia Bilén96Lerum Friidrott14.54
Hanna Carlsson96Kongahälla AIK15.32

Final0,68 augusti
Michelle Tyborn95Alingsås IF13.32
Jennie Honkanen95Ullevi FK13.86
Izabella Salkola96IF Rigor13.89
Moa Lanngren96Sävedalens AIK14.11
Julia Ögren96Varbergs GIF14.25
Linnea Karlsson96Varbergs GIF14.50

F15 Häck 80m76 cm
Final0,18 augusti
Matilda Svensson95Ullevi FK12.40
Jennie Honkanen95Ullevi FK13.43
Filippa Karlsson96Varbergs GIF13.89
Julia Ögren96Varbergs GIF14.06
Izabella Salkola96IF Rigor14.12

F15 Höjd
8 augusti
Ellen Ekholm96Ullevi FK143
Filippa Karlsson96Varbergs GIF143
Sofia Hildingsson95Lerum Friidrott139

F15 Längd
8 augusti
Izabella Salkola96IF Rigor4,730,1
Sabine Hofmann95Lerum Friidrott4,620,0
Ellen Sjöstrand96Lerum Friidrott4,61-0,1
Filippa Karlsson96Varbergs GIF4,500,1
Malin Smetana96Lerum Friidrott4,270,1
Sofia Bilén96Lerum Friidrott4,240,2
Sigrid Forsberg96Lerum Friidrott4,190,2
Linnea Karlsson96Varbergs GIF4,150,0
Moa Lanngren96Sävedalens AIK3,970,1

F15 Kula3.0 kg
8 augusti
Amanda Hanstål95Säffle FIK10,98
Linn Hessler96Majornas IK10,08
Linda Hansson96Högsäters GF8,49
Sara Kuutti96Tingbergs AIS8,37

F15 Diskus0.6 kg
8 augusti
Amanda Hanstål95Säffle FIK42,82
Linn Hessler96Majornas IK35,64
Matilda Plate95IK Orient32,05
Sofia Hildingsson95Lerum Friidrott24,41
Sara Kuutti96Tingbergs AIS21,70
Moa Lanngren96Sävedalens AIK18,15

F15 Spjut3.0 kg
8 augusti
Jenny Carlson95Ullevi FK46,31
Ronja Olsson95Ullevi FK40,61
Sabine Hofmann95Lerum Friidrott32,47
Linn Hessler96Majornas IK31,00
Sara Kuutti96Tingbergs AIS25,18
Iman Kadi97Ullevi FK23,68

F13 80m
Försök heat 10,48 augusti
Karin Ytterberg97IK Ymer11.37q
Amanda Nordlander97Ullevi FK11.60 11.597
Fanny Sandberg97Mölndals AIK11.63
Ellen Karnblad98Lerum Friidrott11.73
Amanda Lindman97Mölndals AIK11.79

Försök heat 20,48 augusti
Alva Hilmersson98IF Rigor11.56q
Viktoria Kemborn97Stenungsunds FI11.66
Amanda Lindahl98Lerum Friidrott11.67
Elin Johansson97Kongahälla AIK12.23
Josefin Nilsson97Mölndals AIK12.31
Iman Kadi97Ullevi FKej start

Försök heat 31,18 augusti
Maria José Valenzuela97Ullevi FK10.64q
Emmie Johansson97Kongahälla AIK10.91q
Louise Liljeblad 97Varbergs GIF10.94q
Elina Lanndalen97IK Ymer11.60q11.591
Rebecka Sellberg97Mölndals AIK12.13
Jasmin Manninen97Ullevi FKej start

Final0,58 augusti
Maria José Valenzuela97Ullevi FK10.64
Louise Liljeblad 97Varbergs GIF10.78
Emmie Johansson97Kongahälla AIK11.15
Karin Ytterberg97IK Ymer11.41
Alva Hilmersson98IF Rigor11.53
Elina Lanndalen97IK Ymer11.70

F13 600m
Final8 augusti
Daniel Erikssson97Mölndals AIK 1:45.32P13 1:a
Alexander Waerme97Kongahälla AIK 1:48.68P13 2:a
Frida Hansson97Högsäters GF 1:49.16F13 1:a
Lisa Piscator97IFK Kristinehamn 1:49.97F13 2:a
Mathilda Andersson97Varbergs GIF 1:50.82F13 3:a
Emma Kuutti 98Tingbergs AIS 1:50.92F13 4:a
Rebecka Sellberg97Mölndals AIK 1:56.70F13 5:a
Alexander Greger97Ullevi FK 2:02.53P13 2:a

F13 Häck 60m76 cm
Finalheat 10,08 augusti
Viktoria Kemborn97Stenungsunds FI10.181
Fanny Sandberg97Mölndals AIK10.412
Karin Ytterberg97IK Ymer11.035
Lisa Piscator97IFK Kristinehamn11.156
Frida Hansson97Högsäters GF11.167
Sara Sjögren98Stenungsunds FI11.258

Finalheat 20,68 augusti
Sanna Lundqvist97IK Ymer10.843
Clara Kullberg97Mölndals AIK10.954
Viktoria Ekström98Mölndals AIK12.009
Iman Kadi97Ullevi FK13.6510
Dellie Carlson97Mölndals AIK13.9411

Finalheat 38 augusti
Frida Persson97IF Rigorej start-
Alva Gustafsson97Mölndals AIKej start-

F13 Höjd
8 augusti
Lisa Piscator97IFK Kristinehamn147
Maria José Valenzuela97Ullevi FK143
Amanda Sandin97Herrljunga SK143
Sanna Lundqvist97IK Ymer143
Jasmin Manninen97Ullevi FK139
Frida Hansson97Högsäters GF139
Elina Lanndalen97IK Ymer134
Dellie Carlson97Mölndals AIK134
Alva Gustafsson97Mölndals AIK129
10 Mathilda Andersson97Varbergs GIF129
10 Iman Kadi97Ullevi FK129
10 Viktoria Kemborn97Stenungsunds FI129
13 Viktoria Ekström98Mölndals AIK123
14 Cindy Le97Ullevi FK116
15 Josefina Andersson98Varbergs GIF116

F13 Längdzon
8 augusti
Louise Liljeblad 97Varbergs GIF4,980,0
Emmie Johansson97Kongahälla AIK4,840,2
Sara Sjögren98Stenungsunds FI4,710,0
Clara Kullberg97Mölndals AIK4,670,1
Alva Gustafsson97Mölndals AIK4,510,4
Mathilda Andersson97Varbergs GIF4,460,0
Elina Lanndalen97IK Ymer4,41-0,1
Amanda Lindman97Mölndals AIK4,390,2
Frida Persson97IF Rigor4,370,1
10 Sanna Lundqvist97IK Ymer4,360,1
11 Cindy Le97Ullevi FK4,350,1
12 Fanny Sandberg97Mölndals AIK4,34-0,2
13 Amanda Nordlander97Ullevi FK4,330,0
14 Ellen Karnblad98Lerum Friidrott4,260,0
15 Karin Ytterberg97IK Ymer4,22-0,2
16 Viktoria Kemborn97Stenungsunds FI4,210,2
17 Dellie Carlson97Mölndals AIK4,15-0,1
18 Julia Niklasson97IF Rigor4,120,0
19 Rebecka Sellberg97Mölndals AIK4,080,0
20 Josefin Nilsson97Mölndals AIK3,96-0,1
21 Viktoria Ekström98Mölndals AIK3,860,0
22 Josefina Andersson98Varbergs GIF3,85-0,3
23 Julia Björk97Lerum Friidrott3,720,0
24 Amanda Björk97Lerum Friidrott3,710,1
25 Emilia Andersson98Varbergs GIF3,230,1
26 Elin Johansson97Kongahälla AIK2,810,0

F13 Kula2.0 kg
8 augusti
Karin Ytterberg97IK Ymer11,99
Elvira Nilsson97Varbergs GIF11,41
Sara Sjögren98Stenungsunds FI10,84
Elin Johansson97Kongahälla AIK10,49
Julia Niklasson97IF Rigor9,92
Emmie Johansson97Kongahälla AIK9,27
Viktoria Kemborn97Stenungsunds FI9,12
Elina Lanndalen97IK Ymer9,10
Frida Persson97IF Rigor7,90
10 Alva Hilmersson98IF Rigor7,78
11 Lisa Piscator97IFK Kristinehamn7,52
12 Emilia Andersson98Varbergs GIF7,50

F13 Diskus0.6 kg
8 augusti
Nellie Fransson97Lerum Friidrott26,96
Elvira Nilsson97Varbergs GIF24,22
Amanda Sandin97Herrljunga SK23,14
Jasmin Manninen97Ullevi FK22,73
Cindy Le97Ullevi FK22,45
Alva Hilmersson98IF Rigor21,95
Sara Sjögren98Stenungsunds FI18,97
Amanda Nordlander97Ullevi FK17,05
Johanna Hansen98IF Rigor12,12

F11 60m
Försök heat 10,68 augusti
Sif Poulsen99IF Rigor 9.31q
Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK 9.47q
Luana Klaric-Lundh99Göteborgs KIK 9.62
Johanna Andersson99Lerum Friidrott 9.91
Frida Rohback00Lerum Friidrott10.23

Försök heat 20,68 augusti
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott 9.04q
Matilda Pedersen99Lerum Friidrott 9.60q
Isa Rönneblad99IF Rigor 9.61q
Sandra Lindholm99Lerum Friidrott 9.68
Anna Påsse99Göteborgs KIK 9.91

Försök heat 30,98 augusti
Rebecca Strand99Örgryte IS 9.39q
Maria Runneberger99Sävedalens AIK 9.77
Annika Sandwall99Lerum Friidrott10.06
Amanda Karlsson99Lerum Friidrott10.16
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott10.51

Final0,28 augusti
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott 8.96
Sif Poulsen99IF Rigor 9.33
Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK 9.42
Rebecca Strand99Örgryte IS 9.51
Matilda Pedersen99Lerum Friidrott 9.63
Isa Rönneblad99IF Rigor 9.86

F11 600m
Final8 augusti
Anna Påsse99Göteborgs KIK 1:56.54
Matilda Pedersen99Lerum Friidrott 2:04.12
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott 2:04.59
Luana Klaric-Lundh99Göteborgs KIK 2:11.78
Anna Kuutti 99Tingbergs AIS 2:13.99
Kajsa Johansson99IF Rigor 2:14.74
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott 2:21.19
Frida Rohback00Lerum Friidrott 2:31.33

F11 Höjd
8 augusti
Maria Runneberger99Sävedalens AIK135
Sif Poulsen99IF Rigor127
Martina Börjesson00Lerum Friidrott123
Anna Påsse99Göteborgs KIK118
Isa Rönneblad99IF Rigor118
Amanda Karlsson99Lerum Friidrott118
Annika Sandwall99Lerum Friidrott118
Luana Klaric-Lundh99Göteborgs KIK107

F11 Längdzon
8 augusti
Johanna Andersson99Lerum Friidrott4,020,0
Sif Poulsen99IF Rigor3,860,4
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott3,840,5
Rebecca Strand99Örgryte IS3,770,2
Maria Runneberger99Sävedalens AIK3,730,1
Anna Påsse99Göteborgs KIK3,680,3
Amanda Strand99IF Rigor3,560,0   3,54
Isa Rönneblad99IF Rigor3,560,0   3,53
Luana Klaric-Lundh99Göteborgs KIK3,560,1   3,35
10 Matilda Pedersen99Lerum Friidrott3,46-0,1
11 Annika Sandwall99Lerum Friidrott3,450,6   3,38
12 Sandra Lindholm99Lerum Friidrott3,450,0   3,37
13 Martina Börjesson00Lerum Friidrott3,270,0
14 Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK3,230,3
15 Ronja Bökmark01Lerum Friidrott3,020,1
16 Kajsa Johansson99IF Rigor2,810,0

F11 Kula2.0 kg
8 augusti
Johanna Andersson99Lerum Friidrott7,15
Maria Runneberger99Sävedalens AIK6,85
Isa Rönneblad99IF Rigor6,74
Anna Påsse99Göteborgs KIK6,49
Amanda Strand99IF Rigor6,39
Luana Klaric-Lundh99Göteborgs KIK6,29
Julia Nilsson 00Varbergs GIF6,21
Sif Poulsen99IF Rigor6,09
Martina Börjesson00Lerum Friidrott6,05
10 Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK5,32

F11 Boll150 g
8 augusti
Martina Börjesson00Lerum Friidrott33,55
Anna Påsse99Göteborgs KIK27,95
Maria Runneberger99Sävedalens AIK26,42
Johanna Andersson99Lerum Friidrott24,22
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott22,59
Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK17,40


© Track & Field, Christer Falk 2010