RESULTAT
Road to Göteborg 2013 2011-02-12
Uppdaterad: 11-02-12
 
M 60m
Försök heat 112 feb
Stefan Tärnhuvud85SWESundsvalls FI 6.83q
Alexander Brorsson90SWEIFK Växjö 7.02q
Robin Nordkvist93SWEHuddinge AIS 7.17q
Rasmus Karlsson92SWEIK Orient 7.29q
Andreas Norström92SWEUllevi FK 7.37
Emil Kaare Strøm93DENSparta Atletik 7.41
Robin Weetom91SWEUllevi FK 7.73

Försök heat 212 feb
Oskar Åberg89SWEHuddinge AIS 6.90q
Darko Sarovic90SWEIK Ymer 7.01q7.002
Shahbaz Safdar92SWEIF Kville 7.23q
Niklas Johansson92SWEStenungsunds FI 7.23q
Tobias Carlsson91SWETrollhättan FIK 7.27q
Fredrik Nyhlén91SWEMölndals AIK 7.53
Henric Gröndahl79SWEIF Hagen 7.59

Försök heat 312 feb
Martin Krabbe85DENAK Holstebro 6.85q
Frederik Thomsen93DENBallerup 7.01q7.006
Jonas Hilmersson88SWEUllevi FK 7.11q
Pierre Kazeroony90SWEIF Kville 7.25q
Niclas Ohlsson87SWEMölndals AIK 7.33
Anton Larsson94SWEUllevi FK 7.58
Oscar Wahlqvist93SWEÖrgryte IS 7.76

Försök heat 412 feb
Alexander Nordkvist90SWEHuddinge AIS 6.91q
Benjamin Olsson91SWEIFK Helsingborg 6.97q
Patrik Andersson91SWEIF Kville 7.07q
Janick Klausen93DENÅrhus 1900 7.14q
Simon Johansson90SWEUllevi FK 7.23q
Niclas Berggvist93SWEIK Hakarpspojkarna 7.83
Niklas Pålsson94SWEMölndals AIKej start
John Svensson86SWEIF Kvilleej start

Försök heat 512 feb
Tom Kling Baptiste90SWEHuddinge AIS 6.78q
Odain Rose92SWEIFK Umeå 6.86q
Andreas Trajkovski Sörensen93DENKöbenhavns IF 7.04q
Hampus Forsberg89SWEIFK Helsingborg 7.15q
Andreas Andersson91SWEHässleholms AIS 7.18q
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orient 7.29q
Martin Astner93SWEUllevi FK 7.31
Alexander Messer91SWEAlingsås IF 7.36

Finalheat 112 feb
Stefan Tärnhuvud85SWESundsvalls FI 6.72
Martin Krabbe85DENAK Holstebro 6.79
Odain Rose92SWEIFK Umeå 6.82
Alexander Nordkvist90SWEHuddinge AIS 6.87
Oskar Åberg89SWEHuddinge AIS 6.87
Darko Sarovic90SWEIK Ymer 6.96
Benjamin Olsson91SWEIFK Helsingborg 6.97
Tom Kling Baptiste90SWEHuddinge AISej start

Finalheat 212 feb
Frederik Thomsen93DENBallerup 6.95
Patrik Andersson91SWEIF Kville 6.97
Andreas Trajkovski Sörensen93DENKöbenhavns IF 7.03
Jonas Hilmersson88SWEUllevi FK 7.17
Hampus Forsberg89SWEIFK Helsingborg 7.20
Janick Klausen93DENÅrhus 1900 7.22
Robin Nordkvist93SWEHuddinge AIS 7.22
Alexander Brorsson90SWEIFK Växjöej start

Finalheat 312 feb
Andreas Andersson91SWEHässleholms AIS 7.13
Simon Johansson90SWEUllevi FK 7.14
Rasmus Karlsson92SWEIK Orient 7.18
Tobias Carlsson91SWETrollhättan FIK 7.21
Pierre Kazeroony90SWEIF Kville 7.23
Niklas Johansson92SWEStenungsunds FI 7.24
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orient 7.26
Shahbaz Safdar92SWEIF Kville 7.29


M 200m
Finalheat 112 feb
Alexander Nordkvist90SWEHuddinge AIS21.391
Oskar Åberg89SWEHuddinge AIS21.862
Patrik Andersson91SWEIF Kville22.043

Finalheat 212 feb
Felix Francois90SWEÖrgryte IS22.154
Andreas Trajkovski Sörensen93DENKöbenhavns IF22.436
Mattias Sunneborn70SWESpårvägens FK22.577

Finalheat 312 feb
Hampus Forsberg89SWEIFK Helsingborg22.345
Darko Sarovic90SWEIK Ymer22.858
Erik Lindahl90SWEIF Kville22.879

Finalheat 412 feb
Emil Kaare Strøm93DENSparta Atletik22.9010
Mattias Abulu91SWEUllevi FK23.1011
Robin Nordkvist93SWEHuddinge AIS23.1313

Finalheat 512 feb
Niclas Ragneberg91SWETrollhättan FIK23.1312
Tobias Carlsson91SWETrollhättan FIK23.2214
Robin Skärström94SWETanums IF24.2117

Finalheat 612 feb
Andreas Norström92SWEUllevi FK24.2818
Henric Gröndahl79SWEIF Hagen24.3619
Jonatan Malka88SWEIF Kville24.4320

Finalheat 712 feb
Andreas Andersson91SWEHässleholms AIS23.3815
Niclas Ohlsson87SWEMölndals AIK23.8516


M 200m Extra
Finalheat 112 feb
Niclas Åkerström88SWEIFK Växjö22.091
Thomas Cortebeeck81DENÅrhus 190022.622
Niklas Pålsson94SWEMölndals AIK23.203

Finalheat 212 feb
Robin Skärström94SWETanums IF23.804
Jonatan Malka88SWEIF Kville24.285
Oscar Wahlqvist93SWEÖrgryte IS24.516
Christopher Nilsson94SWEUllevi FK24.577


M 400m
Finalheat 112 feb
Nick Ekelund-Arenander89DENKöbenhavns IF47.771
Niclas Åkerström88SWEIFK Växjö48.262
Jonathan Carbe90SWEÖrgryte IS49.324

Finalheat 212 feb
David Kallebäck89SWEVarbergs GIF49.213
Thomas Cortebeeck81DENÅrhus 190049.635
Dennis Karanda89SWEMalmö AI50.706

Finalheat 312 feb
Daniel Norgren90SWEÖrgryte IS51.507
Andreas Petersson92SWEÖrgryte IS51.658
Jesper Lang92SWEMalmö AI53.8712

Finalheat 412 feb
John Eliasson89SWESävedalens AIK51.859
Peter Wigren80SWEUllevi FK52.7910
Marcus Eriksson90SWESävedalens AIK53.7711

Finalheat 512 feb
Håkan Harrysson63SWEIF Rigor56.8013
Eric Persson63SWEIF Kville56.8514
Björn Hellgren62SWEIF Kville59.8115


M 800m
Final12 feb
Bjartmar Örnusson88ISLUFA 1:52.91
Karl Borgö80SWEHälle IF 1:53.11
Mattias Berglund90SWEÖrgryte ISbröt


M 1500m
Final12 feb
Eric Senorski89SWEÖrgryte IS 3:48.30
Robin Lindgren90SWEÖrgryte IS 3:56.67
Filip Johansson92SWESävedalens AIK 3:57.09
Mathias Borg85SWEUllevi FK 3:57.28
Rickard Gunnarsson91SWEHässelby SK 3:58.48
Patrik Andersson86SWEHälle IF 3:59.58
André Rangelind91SWEIF Göta Karlstad 4:10.45
Karl Borgö80SWEHälle IFbröt


M 3000m
Final12 feb
Albert Mollén85SWEIK Norrköping FI 8:55.95
Marcus Millegård85SWESävedalens AIK 9:02.78
Dag Olav Wirstad72SWESävedalens AIK 9:39.56
Kristoffer Sideby72SWEUllevi FK 9:45.38
Emanuel Lindberg93SWEIK Hakarpspojkarna10:31.51


M Häck 60m107 cm
Final12 feb
Rafael Askros81SWEIFK Lidingö 8.05
Joakim Blaschke77SWESpårvägens FK 8.08
Andreas Martinsen90DENAK Holstebro 8.17
Josua Gustafsson88SWEUllevi FK 8.36
Marcus Persson89SWEUllevi FK 8.38
Hans Lämås88SWEMölndals AIK 8.62
Mahyar Noghani92SWEUllevi FKej start

Extralopp12 feb
Rafael Askros81SWEIFK Lidingö 8.09
Andreas Martinsen90DENAK Holstebro 8.10
Joakim Blaschke77SWESpårvägens FK 8.27
Josua Gustafsson88SWEUllevi FK 8.43


M Höjd
12 feb
Emil Svensson89SWEÖrgryte IS212
Oskar Rybo89SWEIF Kville203
Philip Frifelt Lundqvist89SWEIF Göta Karlstad203
Daniel Falk88SWELerum Friidrott200
Fredrik Sangberg90SWEIF Kville200
Frederik Thomsen93DENBallerup190
Magnus Almegius93SWEBrattås CK190
Jakob Sandman93SWEIFK Helsingborg185


M Stav
12 feb
Deniz Mahshid80SWEÖrgryte IS502
Martin Stensvig88DENSparta Atletik492
Mikkel Nielsen88DENSparta Atletik492
Viktor Fröberg90SWEIF Kville462
Trolle Olson94SWESpårvägens FK422
Andreas Rønning93DENBallerup422
Viktor Moen93SWEÖrgryte ISX
Gauti Asbjörnsson85SWEÖrgryte ISX


M Längd
Grupp 112 feb
Torsteinn Ingvarsson88ISLHSP7,47
Mattias Sunneborn70SWESpårvägens FK7,40
Andreas Trajkovski Sörensen93DENKöbenhavns IF7,39
Hans Lämås88SWEMölndals AIK6,82
Mattias Abulu91SWEUllevi FK6,68
Minh Le86SWEMalmö AI6,62
Andreas K. Christensen90DENÅrhus 19006,42

Grupp 212 feb
Magnus Andersson Balander91SWEMölndals AIK6,14
Robin Weetom91SWEUllevi FK5,99
Fredrik Nyhlén91SWEMölndals AIK5,67
Niclas Berggvist93SWEIK Hakarpspojkarna5,66


M Tresteg
12 feb
Christian Olsson80SWEÖrgryte IS16,99
Daniel Lennartsson88SWEÖrgryte IS15,86
Mathias Ström87SWEÖrgryte IS15,76
Moteba Mohamed90SWEAlingsås IF15,27
Sebastian Ekstrand86SWEÖresund FK14,69


M Kula7.26 kg
12 feb
Kim Christensen84DENSparta Atletik19,66
Nick Petersen87DENSparta Atletik18,59
Kenneth Mertz89DENSparta Atletik16,74
Philip Åman77SWEIF Kville15,67
Martin Gren89SWEUllevi FK14,88
Martin Jönsson90SWEUllevi FK13,41
David Kallebäck89SWEVarbergs GIF13,06
Torbjörn Julin89SWEIF Kville12,22


M Vikt15.88 kg
12 feb
Karl-Erik Ludvigsson88SWEIF Göta Karlstad19,76
Daniel Nyman87SWEIFK Växjö18,73
Lennie Helander75SWEIK Ymer15,18
Niklas Bardin92SWEUllevi FK14,42
Torbjörn Julin89SWEIF Kville14,09
Martin Jönsson90SWEUllevi FK13,92
Stefan Holst82SWEBottnaryds IF12,92
Kristoffer Fagerlund93SWEIK YmerX


K 60m
Försök heat 112 feb
Lena Berntsson78SWEUllevi FK 7.51q
Therese Bohlén-Kinn87SWEUllevi FK 7.75q
Anna Hildingsson93SWELerum Friidrott 7.79q
Ellen Wikström93SWEIK Hakarpspojkarna 8.01q
Diana Nilsson91SWEVarbergs GIF 8.02q
Marika Bramsved72SWEIF Kville 9.11
Marie Igelström73SWEUllevi FK10.12

Försök heat 212 feb
Julia Skugge88SWEGlanshammars IF 7.64q
Rebecca Nilsson93SWEUllevi FK 7.84q
Hafdis Sigurdardottir87ISLHSP 7.88q
Karin Grann95SWEAlingsås IF 8.20q
Caroline Tegel90SWEIF Göta Karlstad 8.22q
Nina Lundin95SWEGöteborgs KIK 8.26q
Emelie Krook91SWEIF Kraft 8.26q
Anna Carlsson94SWEUllevi FK 8.64

Försök heat 312 feb
Caroline Sandsjoe92SWEIF Göta Karlstad 7.69q
Rugiatu Kallon93DENKöbenhavns IF 7.78q
Michelle Tyborn95SWEAlingsås IF 8.09q
Anette Persson85SWEIF Kville 8.26q
Johanna Aalto89SWEIF Kville 8.38
Jennie Honkanen95SWEUllevi FK 8.43
Mia Stenwall90SWEUllevi FK 8.50

Finalheat 112 feb
Lena Berntsson78SWEUllevi FK 7.45
Caroline Sandsjoe92SWEIF Göta Karlstad 7.57
Julia Skugge88SWEGlanshammars IF 7.59
Therese Bohlén-Kinn87SWEUllevi FK 7.68
Rugiatu Kallon93DENKöbenhavns IF 7.76
Anna Hildingsson93SWELerum Friidrott 7.84
Hafdis Sigurdardottir87ISLHSP 7.86
Rebecca Nilsson93SWEUllevi FK 7.90

Finalheat 212 feb
Ellen Wikström93SWEIK Hakarpspojkarna 7.97
Diana Nilsson91SWEVarbergs GIF 8.06
Michelle Tyborn95SWEAlingsås IF 8.07
Emelie Krook91SWEIF Kraft 8.16
Anette Persson85SWEIF Kville 8.17
Caroline Tegel90SWEIF Göta Karlstad 8.19
Nina Lundin95SWEGöteborgs KIK 8.28
Karin Grann95SWEAlingsås IF 8.30


K 200m
Finalheat 112 feb
Caroline Sandsjoe92SWEIF Göta Karlstad24.941
Emelie Krook91SWEIF Kraft26.654
Emelie Svensson89SWEUllevi FKej start-

Finalheat 212 feb
Josefin Sahlström92SWEMalmö AI26.282
Elin Axelsson94SWETrollhättan FIK26.665
Sofie Ström87SWEIF Kville26.916

Finalheat 312 feb
Emma Ulfberg90SWEIK Hakarpspojkarna26.523
Johanna Aalto89SWEIF Kville27.659
Anette Persson85SWEIF Kville27.9410

Finalheat 412 feb
Josefine Dahlqvist88SWEIF Kville27.057
Ellen Darrell93SWEGöteborgs KIK27.508
Malin Dahl93SWESOK Träff28.4411
Linnea Harrysson92SWEUllevi FKDQ-Linjetramp


K 200m Extra
Finalheat 112 feb
Evelin Hindrikes91SWEKvarnsvedens GoIF25.511
Emelie Svensson89SWEUllevi FK25.802
Josefine Dahlqvist88SWEIF Kville27.273

Finalheat 212 feb
Linnea Harrysson92SWEUllevi FK27.384
Felicia Zackrisson93SWEUllevi FK29.215


K 400m
Finalheat 112 feb
Evelin Hindrikes91SWEKvarnsvedens GoIF59.151
Emma Ulfberg90SWEIK Hakarpspojkarna60.584
Sara Slott Petersen87DENÅrhus 1900ej start-

Finalheat 212 feb
Josefin Thompson92SWEGöteborgs KIK59.782
Sandra Carlsson92SWEIK Ymer59.943
Lovisa Hammarlund94SWEGöteborgs KIK62.625
Anna Rydin93SWEUllevi FK64.176


K 800m
Final12 feb
Sofia Enander91SWEIK Orient 2:27.63
Helén Andréasson93SWEIK Orient 2:34.34


K 1500m
Final12 feb
Elin Borglund91SWESävedalens AIK 4:31.88
Fanny Ek82SWETjust Bike o RC 4:42.13
Sarah Lahti95SWEKlippans FK 4:43.44
Nina Persson91SWEÖrgryte IS 4:43.65
Agnes Sjöström94SWEIK Westmannia FI 4:45.66
Malin Strand93SWEIstrums SK 4:53.64
Maria Borglund91SWESävedalens AIKbröt


K Häck 60m84 cm
Final12 feb
Anne Møller87DENAabenraa IG 8.62
Ellinore Hallin87SWEIFK Växjö 8.63
Isabell Englund91SWEMalmö AI 8.98
Caroline Tegel90SWEIF Göta Karlstad 9.05
Jane Runesson90SWEIFK Växjö 9.12
Linnea Rodås90SWEUllevi FK 9.17
Louise Gundert80SWEIF Göta Karlstad 9.36
Saga Kullenbäck91SWEIFK Göteborg10.21

Extralopp12 feb
Ellinore Hallin87SWEIFK Växjö 8.63
Anne Møller87DENAabenraa IG 8.66
Isabell Englund91SWEMalmö AI 8.81
Caroline Tegel90SWEIF Göta Karlstad 9.02
Linnea Rodås90SWEUllevi FK 9.15
Louise Gundert80SWEIF Göta Karlstad 9.51
Saga Kullenbäck91SWEIFK Göteborg10.15
Jane Runesson90SWEIFK Växjöbröt


K Höjd
12 feb
Linda Pewik91SWEMölndals AIK170
Vendela von Corswant93SWEMölndals AIK170
Matilda Nilsson93SWEIK Hakarpspojkarna166
Ekatarina Poliakova93DENÅrhus 1900163
Sofie Skoog90SWEIF Göta Karlstad163


K Stav
12 feb
Malin Dahlström89SWEUllevi FK443NR
Cathrine Larsåsen86DENSparta Atletik428
Caroline Bonde Holm90DENSparta Atletik428
Alissa Söderberg94SWESpårvägens FK403
Line Renée Jensen92DENSkive AM393
Iben H Pedersen90DENRanders Atletik383
Sara Eriksson91SWEUllevi FK383
Linda Carlsson90SWEIK Ymer373
Lisa Torell91SWEMölndals AIK308


K Längd
12 feb
Khaddi Sagnia94SWEUllevi FK5,85
Hafdis Sigurdardottir87ISLHSP5,71
Elin Larsson94SWEFalkenbergs IK5,69
Johanna Froode90SWEÖrgryte IS5,67
Martha Traoré95DENSparta Atletik5,48
Mathilda Holm93SWEUllevi FK5,45
Kamila Pietruszka94SWEGöteborgs KIK5,08
Sofie Ström87SWEIF Kville4,97
Ellen Darrell93SWEGöteborgs KIK4,65
10 Martina Hollner93SWEIF Kville4,64
11 Josefin Olsson92SWEMalmö AI3,09
Linda Berntsson87SWEMölndals AIKX
Johanna Aalto89SWEIF KvilleX


K Tresteg
12 feb
Lynn Johnson94SWEUllevi FK13,20
Louise Arvidsson93SWEVittsjö GIK12,25
Kajsa Levin83SWEMölndals AIK12,21
Laetitia Bruun94DENSparta Atletik11,77
Maren Høgberget89DENSparta Atletik11,56
Diana Nilsson91SWEVarbergs GIF11,45
Sabina Hedhag92SWEUllevi FK10,77


K Kula4.0 kg
12 feb
Jolanda Keizer85NEDHolland15,09
Helga Margret Thorsteinsdotter91ISLIsland15,01
Trine Mulbjerg90DENÅrhus 190014,82
Meiken Greve80DENSparta Atletik14,18
Nina Otto91DENSparta Atletik12,92
Jenny-Lee Angbah90SWEUllevi FK12,78
Karina Hauge88DENSparta Atletik12,11
Saga Kullenbäck91SWEIFK Göteborg10,07


K Vikt9.08 kg
12 feb
Tracey Andersson84SWEUllevi FK19,18
Karolina Pedersen87SWEUllevi FK17,86
Josefin Berg85SWEIF Göta Karlstad17,43
Emma Johannesson84SWEUllevi FK17,22
Elinor Forssander88SWEUllevi FK16,25
Viktoria Oscarsson87SWEHerrljunga SK14,09
Alessandra Wall95SWEUllevi FK13,26
Stephanie Ericson93SWEUllevi FK12,10
Karolina Wäli93SWEUllevi FK11,04
Meiken Greve80DENSparta AtletikX



© Track & Field, Christer Falk 2010