RESULTAT
ISM 2011-02-26/27
Uppdaterad: 11-02-27 16:10
Resultatlänk lördag  söndag     
 
M 200m
Semifinal heat 127 feb
Oskar Åberg89Huddinge AIS21.89Q
Thomas Nikitin82Spårvägens FK22.18q
Dennis Karanda89Malmö AI22.54
Carl Armfelt84Spårvägens FK23.96

Semifinal heat 227 feb
Johan Wissman82IFK Helsingborg21.63Q
Alexander Nordkvist90Huddinge AIS21.92q
Alexander Lesser93Ullevi FK22.92
Patrik Andersson91IF KvilleDQ linjetramp

Final27 feb
Johan Wissman82IFK Helsingborg21.26
Alexander Nordkvist90Huddinge AIS21.41
Oskar Åberg89Huddinge AIS21.88
Thomas Nikitin82Spårvägens FK22.90


M 400m
Final27 feb
Nil de Oliveira86Spårvägens FK47.31
Niclas Åkerström88IFK Växjö48.88
David Kallebäck89Varbergs GIF49.24
Niklas Larsson85Hässelby SK49.52


M 800m
Final27 feb
Albin Johansson81Hässelby SK 1:52.63
Abdi Suleiman84Malmö AI 1:53.18
Erik Smedhs91IFK Mora 1:53.43
Viktor Ekelund89Malmö AI 1:55.02
Karl Borgö80Hälle IF 1:55.06
John Eliasson89Sävedalens AIK 1:55.89
Rickard Pell79Hammarby IF 2:10.40


M 1500m
Final27 feb
Johan Rogestedt93Stenungsunds FI 3:49.02
Johan Walldén87Gefle IF 3:49.20
Adil Bouafif78Hässelby SK 3:50.73
Erik Johansson89Hässelby SK 3:51.24
Anton Wåhlin91Malmö AI 3:51.34
Staffan Ek91Björnstorps IF 3:51.38
Johan Wallerstein78IFK Lund 3:52.02
Elias Bjuhr93IFK Umeå 3:52.89
Eric Senorski89Örgryte IS 3:53.73
10 Elmar Engholm92Hässelby SK 3:54.48
11 Robin Lindgren90Örgryte IS 3:58.78
12 Marcus Gustafsson88Spårvägens FK 4:01.24


M Häck 60m107 cm
Försök heat 127 feb
Joakim Blaschke77Spårvägens FK 8.12Q
Rafael Askros81IFK Lidingö 8.32Q
Markus Sparrman89IK Ymer 8.41q
Anton Levin92IFK Helsingborg 8.71
Hans Lämås88Mölndals AIK 8.78
Josua Gustafsson88Ullevi FKej start

Försök heat 227 feb
Philip Nossmy82Malmö AI 7.85Q
Marwin Tay90Spårvägens FK 8.00Q
Marcus Persson89Ullevi FK 8.22q
Anders Leifsson92IK Orient 8.27q
Jonathan Eklund88Hammarby IF 8.53q
Eric Ringdahl70Turebergs FK 8.81

Final27 feb
Philip Nossmy82Malmö AI 7.82
Marwin Tay90Spårvägens FK 8.06
Joakim Blaschke77Spårvägens FK 8.11
Marcus Persson89Ullevi FK 8.19
Anders Leifsson92IK Orient 8.27
Markus Sparrman89IK Ymer 8.42
Jonathan Eklund88Hammarby IF 8.90
Rafael Askros81IFK Lidingöej start


M Höjd
Final27 feb
Emil Svensson89Örgryte IS218
Mehdi Alkhatib87Hammarby IF216
Marcus Lundquist91Rånäs 4H208
Philip Frifelt Lundqvist89IF Göta Karlstad208
Daniel Lennartsson88Örgryte IS205
Alexander Håkansson91Umedalens IF205
Erik Liberg93Ullevi FK202
Daniel Falk88Lerum Friidrott202
Jakob Thorvaldsson88Råby-Rekarne FI198
10 Oskar Rybo89IF Kville198
11 Fredrick Ekholm94Huddinge AIS198
12 Fredrik Sangberg90IF Kville187

187193198202205208211214216218220
D.Lennartsson-oooxoxxx
D.Falkxoooxxoxxx
O.Ryboooxxoxxx
F.Ekholmoxoxxoxxx
M.Lundquist--ooooxxx
E.Svensson-----oooooxxx
A.Håkanssonoxoooxxoxxx
J.Thorvaldsson-ooxxx
F.Sangbergxxo-xxx
M.Alkhatib-----oxox--o-xxx
P.Frifelt-L.-ooxxoxoxxoxxx
E.Libergoooxxoxxx


M Längd
Final27 feb
Michel Tornéus86Hammarby IF7,68
Adam Chiguer91Huddinge AIS7,33
David Frykholm80IF Göta Karlstad7,32
Andreas Otterling86KFUM Örebro7,28
Vuk Djekic88Hässelby SK7,18
Hugo Jansson92Glanshammars IF7,11
Ritchie Moba90IFK Tumba7,09
Johan Talèus94Eskilstuna FI7,04
Mathias Johansson90Nedre Soppero IK7,01
10 Mattias Abulu91Ullevi FK6,98
11 Sebastian Ekstrand86Öresund FK6,96
12 Patrik Holmberg90Huddinge AIS6,89

1 2 3 4 5 6 
V.Djekic7,127,187,026,937,15X
S.Ekstrand6,966,93X
H.Jansson3,727,117,066,867,086,85
J.Talèus6,726,887,026,917,017,04
M.TornéusX7,457,417,627,457,68
M.Johansson7,016,866,94
P.Holmberg6,79X6,89
R.Moba6,756,957,09X6,60
A.Otterling7,287,06XX
M.Abulu6,956,986,88
D.Frykholm7,12X7,327,327,29X
A.ChiguerX7,09X5,52X7,33


M 4 x 200m
Finalheat 127 feb
Turebergs FK Nils-Göran Nilsson-88
Sebastian Öberg-86
Johan Eriksson-88
Gustav Karnebäck-87

1:29.664
Bollnäs FIK Andreas Andersson-92
Per-Erik Söderqvist-87
Joel Groth-91
Jonathan Waltersson-85

1:29.825
Spårvägens FK 2Carl Hedén-92
Oscar Johansson-92
Erik Thorstensson-89
André Drummond-90

1:32.136

Finalheat 227 feb
Spårvägens FK 1Emil Zail-87
Thomas Nikitin-82
Marvin Tay-90
Nil de Oliveira-86

1:27.771
Hässelby SK Patrik Sjöö-92
Daniel Almgren-79
Niklas Larsson-85
Andreas Mokdasi-84

1:28.932
Huddinge AIS Alexander Nordkvist-90
Oskar Åberg-89
Anton Nilsson-92
Robin Nordkvist-93

1:28.993


K 200m
Semifinal heat 127 feb
Pernilla Nilsson92IFK Trelleborg24.64Q
Elin Backman88IFK Helsingborg24.68q
Evelin Hindrikes91Kvarnsvedens GoIF25.72
Therese Jernbeck92IFK Lidingö26.05

Semifinal heat 227 feb
Mathilda Hultgren89Ullevi FK24.62Q
Erica Pettersson90IF Göta Karlstad24.97q
Gladys Bamane89Spårvägens FK25.56
Rebecca Nilsson93Ullevi FK26.34

Final27 feb
Pernilla Nilsson92IFK Trelleborg24.37
Mathilda Hultgren89Ullevi FK24.49
Elin Backman88IFK Helsingborg24.80
Erica Pettersson90IF Göta Karlstad25.26


K 400m
Final27 feb
Josefin Magnusson89Malmö AI54.62
Lotta Lindsén90Turebergs FK54.84
Frida Persson89Hammarby IF55.20
Vendela Mindelöf92Hässelby SK57.83


K 800m
Final27 feb
Viktoria Tegenfeldt87Ume FI 2:08.70
Frida Flodström19Turebergs FK 2:09.41
Elin Moraiti91Falu IK 2:10.37
Vendela Mindelöf92Hässelby SK 2:13.02
Sara Rönnby93Enhörna IF 2:13.27
Ida Holm93Lerum Friidrott 2:14.49
Lova Wåhlin92Hammarby IF 2:16.23
Jennie Hurkmans84Turebergs FK 2:17.93


K 1500m
Final27 feb
Viktoria Tegenfeldt87Ume FI 4:33.07
Matilda Häggström88IF Göta Karlstad 4:34.41
Elin Borglund91Sävedalens AIK 4:35.71
Malin Liljestedt80Spårvägens FK 4:36.51
Meraf Bahta89Hälle IF 4:36.63
Elina Johansson89Spårvägens FK 4:37.38
Maria Westher90Karlskoga FI 4:37.42
Louise Wiker79Hässelby SK 4:40.49
Hanna Bartholomew83FK Studenterna 4:44.46


K Häck 60m84 cm
Försök heat 127 feb
Jessica Samuelsson85Hässelby SK 8.73Q
Elina Palmquist91IF Göta Karlstad 8.75Q
Caroline Tegel90IF Göta Karlstad 9.17
Farydah Inoussa94Hässelby SK 9.22
Lina Marcussen93Lerum Friidrott 9.26
Emma Fredriksson91Hammarby IFbröt

Försök heat 227 feb
Emma Tuvesson91IFK Helsingborg 8.40Q
Isabelle Eurenius89Falu IK 8.77Q
Isabell Englund91Malmö AI 8.99q08.984
Frida Lüppert-Thomsson92Hammarby IF 9.01
Therése Lindhe91IF Göta Karlstad 9.02
Sofia Johnsson94Hässelby SK 9.27

Försök heat 327 feb
Ellinore Hallin87IFK Växjö 8.69Q
Lisa Linnell91Ljungby FIK 8.78Q
Maja Rogemyr91IF Göta Karlstad 8.88q
Mary Ann Andreasson92KFUM Arvika 8.99 08.986
Louise Gundert80IF Göta Karlstad 9.25
Angelica Engberg89Hässelby SKDQ tjuvstart

Final27 feb
Emma Tuvesson91IFK Helsingborg 8.29
Ellinore Hallin87IFK Växjö 8.61
Jessica Samuelsson85Hässelby SK 8.68
Elina Palmquist91IF Göta Karlstad 8.75
Isabelle Eurenius89Falu IK 8.82
Maja Rogemyr91IF Göta Karlstad 8.82
Isabell Englund91Malmö AI 9.00
Lisa Linnell91Ljungby FIKbröt


K Stav
Final27 feb
Malin Dahlström89Ullevi FK440
Fanny Berglund88Göteborgs KIK415
Alissa Söderberg94Spårvägens FK410
Michaela Meijer93Örgryte IS404
Madeleine Nilsson90Kvarnsvedens GoIF382
Terese Dimblad-Gonzalez95Malmö AI370
Sara Eriksson91Ullevi FK370
Linda Carlsson90IK Ymer358
Thea Nyberg92Örgryte IS340

340358370382390398404410415420425440455
M.Meijer------o-xxx
A.Söderberg--oxxo-oxooxxx
L.Carlssonxxoxoxxx
M.Dahlström-------xo--oxxoxxx
S.Eriksson-xoxxoxxx
T.Nybergoxxx
T.Dimblad-G.ooxxoxxx
F.Berglund----o-xxoooxxx
M.Nilsson--oxoxxx


K Tresteg
Final27 feb
Khaddi Sagnia94Ullevi FK13,34
Lynn Johnson94Ullevi FK12,84
Angelica Ström81Gefle IF12,72
Anna Alexson87Spårvägens FK12,53
Jasmin Sabir92Hammarby IF12,20
Kajsa Levin83Mölndals AIK12,19
Sofie Lindesten88Hellas FIK12,14
Sofia Nilsson95Gefle IF11,95
Louise Arvidsson93Vittsjö GIK11,83
10 Angelica Engberg89Hässelby SK11,55

1 2 3 4 5 6 
A.Alexson12,2411,99XX12,4612,53
S.LindestenX11,5212,0412,1411,8511,95
L.Johnson12,84X
A.Engberg11,4611,55X
J.Sabir12,2011,66X11,8811,3911,86
K.Levin12,1912,08XXXX
K.Sagnia13,1012,9712,9713,3411,5612,87
A.StrömX12,1112,4712,72X11,94
L.Arvidsson11,8311,53X
S.Nilsson11,8711,6811,9511,85XX


K 4 x 200m
Finalheat 127 feb
Malmö AI Wilma Kroon-95
Josefin Magnusson-89
Josefin Sahlström-92
Isabell Englund-91

1:42.812
Hässelby SK Sofia Lund-86
Louise Martin-87
Farydah Inoussa-94
Angelica Engberg-89

1:43.574

Finalheat 227 feb
Spårvägens FK 1Anna Sunnerborn-70
Nuulu Divabene-84
Marie Sunnerfors-93
Gladys Bamane-89

1:42.661
IF Göta Karlstad Caroline Sandsjoe-92
Susanne Schussler-95
Erica Pettersson-90
Caroline Tegel-90

1:43.443
Hammarby IF Emma Fredriksson-91
Rebecca Högberg-84
Frida Lüppert-Thomsson-92
Frida Persson-89

bröt-



© Track & Field, Christer Falk 2010