RESULTAT söndag 14 augusti
SM 2011-08-11/14
Gunder Hägg Stadion, Gävle
Gefle IF

Resultatlänk torsdag  fredag  lördag  samlad lista 
 
M 200m
Semifinal heat 1-1,614 aug
Johan Wissman82IFK Helsingborg21.72Q
Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS21.89Q
Oskar Åberg89Huddinge AIS21.96Q
David Sennung91Ullevi FK22.27q
Carl Armfelt84Spårvägens FK22.40
Hampus Forsberg89IFK Helsingborg22.66
O'dain Rose92IFK Umeå22.88
Nasser Sebabi82IF Kvilledns

Semifinal heat 2-1,714 aug
Nil de Oliveira86Spårvägens FK21.79Q
Alexander Nordkvist90Huddinge AIS21.82Q
Mathias Dufournier90IF Göta Karlstad21.88Q
Patrik Andersson91IF Kville22.32q
Viktor Jönsson92Råby-Rekarne FI22.69
Jonathan Wulff94Hammarby IF22.76
Sunday Ojuri93Hammarby IF22.80
Erik Lindahl90IF Kville22.90

Final2,214 aug
Johan Wissman82IFK Helsingborg20.57
Nil de Oliveira86Spårvägens FK20.88
Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS21.02
Alexander Nordkvist90Huddinge AIS21.24
Mathias Dufournier90IF Göta Karlstad21.29
Oskar Åberg89Huddinge AIS21.64
Patrik Andersson91IF Kville21.73
David Sennung91Ullevi FK22.06


M 800m
Final14 aug
Joni Jaako86Hammarby IF 1:53.07
Johan Svensson89Spårvägens FK 1:53.34
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:54.38
Thobias Ekhamre88Hammarby IF 1:54.53
Mattias Claesson86Hässelby SK 1:54.59
Johan Henningsson90Bollnäs FIK 1:54.59
Albin Johansson81Hässelby SK 1:55.03
Elmar Engholm92Hässelby SK1:55.06
Christoffer Ohlsson93Umedalens IF 1:55.45


M 5000m
Final14 aug
Erik Senorski89Örgryte IS14:21.57
Adil Bouafif78Hässelby SK14:21.89
Erik Johansson89Hässelby SK14:22.11
Fredrik Uhrbom77Spårvägens FK14:22.38
Johan Wallerstein78IFK Lund14:22.52
Olle Walleräng85Spårvägens FK14:24.22
Mikael Ekvall89Strömstad LK14:27.79
Anton Danielson90GoIF Tjalve14:34.45
Emil Lerdahl82Hammarby IF14:41.51
10 Andreas Åhwall89Hässelby SK14:46.62
11 Patrik Andersson86Hälle IF14:49.99
12 Peter Gross85Hässelby SK15:09.92
13 Henrik Löfås83Upsala IF15:18.73
14 Oscar Majling86Hässelby SK15:24.01
Filip Johansson92Sävedalens AIKdnf
Johan Lindberg80Upsala IFdnf


M 110m häck107 cm
Försök heat 1-0,814 aug
Marvin Tay90Spårvägens FK14.42Q
Philip Nossmy82Malmö AI14.52Q
Martin Kallur91Falu IK14.94q
Joakim Blaschke77Spårvägens FK15.00q
Alexander Brorsson90IFK Växjö15.17
Anton Levin92IFK Helsingborg15.21
Eric Ringdahl70Turebergs FK16.83

Försök heat 2-1,914 aug
Robert Kronberg76IF Kville14.52Q
Amir Shaker89Eskilstuna FI14.77Q
Rafael Askros81IFK Lidingö14.90q
Dennis Acson81Hammarby IF14.95q
Andreas Andersson87Hässelby SK15.19
Josua Gustavsson88Ullevi FK15.52

Final1,414 aug
Robert Kronberg76IF Kville13.87
Philip Nossmy82Malmö AI14.02
Marvin Tay90Spårvägens FK14.30
Rafael Askros81IFK Lidingö14.56
Joakim Blaschke77Spårvägens FK14.71
Martin Kallur91Falu IK14.76
Dennis Acson81Hammarby IFdnf
Amir Shaker89Eskilstuna FIdnf


M Höjd
Final14 aug
Emil Svensson89Örgryte IS216
Mehdi Alkhatib87Hammarby IF213
Jakob Thorvaldsson88Råby-Rekarne FI210
Joel Spolén83Örgryte IS207
Ola Carlsson75Örgryte IS207
Adam Chiguer91Huddinge AIS204
Philip Frifelt-Lundqvist89IF Göta Karlstad204
Oskar Rybo89IF Kville204
Fredrik Konradsson94IFK Umeå200
10 Yuan-Zhong Wu91IFK Växjö200
11 Martin Eriksson83Örgryte IS200
12 Erik Liberg93Ullevi FK196
13 Jesper Borg93Lerum Friidrott191

191196200204207210213216218220
Y.Wuooxxoxxx
O.Carlsson-ooxxoxoxxx
M.Alkhatib----ooxxox-xx
J.Borgoxxx
J.Thorvaldsson-ooxooxxoxxx
O.Rybooxxooxo-
M.Erikssonoxoxxoxxx
P.Frifelt-Lundqvi-ooxoxxx
E.Svensson---xxoxooxxoo-xxx
E.Libergooxxx
A.Chiguerooxxooxxx
J.Spolén-ooooxxx
F.Konradssonooxoxxx


M Tresteg
Final14 aug
Christian Olsson80Örgryte IS17,19
Andreas Otterling86KFUM Örebro16,53
Anton Andersson81Örgryte IS16,21
Daniel Falk88Lerum Friidrott15,98
Daniel Lennartsson88Örgryte IS15,90
Mattias Ström87Örgryte IS15,79
Moteba Mohamed90Alingsås IF15,65
Sebastian Ekstrand86Öresund FK15,04
Mattias Sunneborn70Spårvägens FK14,87
10 Sadeeh Mbye92Ullevi FK14,37
Erik Ehrlin90Ärla IFX

1 2 3 4 5 6 
A.OtterlingX0,4X1,515,662,915,423,115,951,116,532,6
S.MbyeX1,9X2,514,373,7
A.AnderssonX2,9X1,916,212,9X2,0X1,4
D.Falk15,601,9X1,8X1,615,681,815,982,0
C.OlssonX1,116,601,517,191,4
M.Mohamed15,340,615,522,4X1,415,652,515,482,214,483,4
M.Sunneborn13,902,014,872,214,780,8
E.EhrlinX2,2X2,0X3,9
S.Ekstrand14,521,914,403,515,042,114,094,7X1,014,633,6
D.Lennartsson15,244,515,802,115,903,4X3,0X1,815,791,8
M.Ström15,600,415,791,8X2,6X3,3X2,2X1,6


K 200m
Försök heat 1-2,214 aug
Moa Hjelmer90Spårvägens FK24.09Q
Elin Backman88IFK Helsingborg24.69Q
Lena Berntsson78Ullevi FK24.95q
Daniella Busk93Malmö AI25.35
Marie Sönnerfors93Spårvägens FK25.55
Therese Bohlén-Kinn87Ullevi FK25.69
Stephanie Olsson91KA 2 IF25.94

Försök heat 2-1,514 aug
Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad24.80Q
Erica Pettersson90IF Göta Karlstad24.91Q
Pernilla Nilsson92IFK Trelleborg25.01q
Josefin Magnusson89Malmö AI25.03q
Gladys Bamane89Spårvägens FK25.18q
Maria Gustafsson88Råby-Rekarne FI25.50
Emmy Olson94Gefle IF26.33
Malin Johansson87Hellas FIK26.80

Final2,614 aug
Moa Hjelmer90Spårvägens FK23.16
Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad23.99
Elin Backman88IFK Helsingborg24.11
Lena Berntsson78Ullevi FK24.37
Erica Pettersson90IF Göta Karlstad24.41
Pernilla Nilsson92IFK Trelleborg24.69
Josefin Magnusson89Malmö AI24.85
Gladys Bamane89Spårvägens FK25.14


K 800m
Final14 aug
Viktoria Tegenfeldt87Ume FI 2:08.33
Sofia Öberg90IFK Lidingö 2:10.08
Lovisa Lindh91Ullevi FK 2:10.30
Elin Moraiti91Falu IK 2:10.91
Lisa Forsberg89Falu IK 2:11.46
Caroline Högardh92IFK Halmstad 2:12.99
Sofie Näslund92IF Vingarna 2:15.23
Betty Strandberg95Gefle IFdns


K 5000m
Final14 aug
Meraf Bahta89Hälle IF16:37.96
Malin Liljestedt80Spårvägens FK16:38.20
Louise Wiker79Hässelby SK16:40.08
Charlotta Fougberg85Ullevi FK16:52.39
Hanna Bartholomew83FK Studenterna17:07.15
Nina Persson91Örgryte IS17:11.68
Fanny Ek82Tjust Bike o RC17:20.63
Cecilia Kleist82IK Akele17:22.11
Linn Nilsson90Hälle IF17:29.28
10 Maria Sandström90Malmö AI17:40.20
11 Gabriella Samuelsson87Hässelby SK17:44.92
Anna Lindh74Rånäs 4Hdnf
Emma Jansson91Ludvika FFIdnf


K 100m häck84 cm
Försök heat 1-2,014 aug
Fatima Makakala89Hammarby IF14.08Q
Ellinore Hallin87IFK Växjö14.12Q
Sofia Linde95Täby IS14.52q
Elina Palmquist91IF Göta Karlstad14.67q
Ida Hansen93KFUM Arvika14.73q
Isabelle Eurenius89Falu IK14.75q
Lisa Linnell91Ljungby FIK14.96
Lina Marcussen93Lerum Friidrott15.47

Försök heat 2-2,114 aug
Emma Tuvesson91IFK Helsingborg13.76Q
Caroline Lundahl91KA 2 IF14.35Q
Maja Rogemyr91IF Göta Karlstad14.87
Charlotte Skogström93Täby IS14.89
Madeleine Eriksson93Gefle IF15.14
Josephine Rohr91Bålsta IK15.32
Sofia Johnsson94Hässelby SK15.59
Caroline Tegel90IF Göta Karlstad15.95

Final3,114 aug
Ellinore Hallin87IFK Växjö13.78
Caroline Lundahl91KA 2 IF13.80
Fatima Makakala89Hammarby IF13.86
Sofia Linde95Täby IS14.15
Ida Hansen93KFUM Arvika14.36
Isabelle Eurenius89Falu IK14.52
Elina Palmquist91IF Göta Karlstad14.77
Emma Tuvesson91IFK HelsingborgDQ


K Längd
Final14 aug
Carolina Klüft83IFK Växjö6,74
Jessica Samuelsson85Hässelby SK6,35
Khaddi Sagnia94Ullevi FK6,28
Malin Marmbrandt85Västerås FK6,25
Jasmine Andersson88GoIF Tjalve6,12
Malin Olsson90Malmö AI6,10
Angelica Ström81Gefle IF6,01
Sofia Lund86Hässelby SK5,93
Kim McCabe90IFK Lund5,90
10 Linda Berntsson87Mölndals AIK5,82
11 Linda Bergh89Hässelby SK5,76
12 Sofie Sandberg85Gefle IF5,68

1 2 3 4 5 6 
K.Sagnia6,282,56,191,06,232,16,272,16,032,96,171,3
K.McCabeX3,95,654,55,901,7
S.Sandberg5,602,75,680,7X2,3
S.LundX3,45,931,45,911,9X2,8X3,15,290,1
L.Berntsson4,671,95,822,9X2,3
A.Ström5,923,9X1,66,013,15,952,05,942,1X1,0
M.MarmbrandtX1,7X4,06,012,1X3,66,252,4X2,3
J.Samuelsson6,163,45,912,45,541,16,111,36,352,8
L.Bergh5,760,4X0,6X3,7
J.Andersson6,052,45,910,1X4,1X1,96,122,6X6,3
C.Klüft6,521,16,291,46,591,16,301,56,742,6X1,3
M.Olsson6,074,56,012,3X2,56,102,05,994,16,033,7


K Slägga4.0 kg
Final14 aug
Tracey Andersson84Ullevi FK68,61
Emma Johannesson84Ullevi FK63,32
Cecilia Nilsson79Råby-Rekarne FI62,28
Josefin Berg85IF Göta Karlstad60,43
Karolina Pedersen87Ullevi FK60,08
Karin Engström83Spårvägens FK59,35
Ida Storm91Malmö AI58,76
Malin Johansson92IFK Strömsund57,10
Anneli Ståhl90Spårvägens FK56,85
10 Rebecka Kvist83Alvesta FI55,63
11 Eleni Larsson93Huddinge AIS54,99
12 Johanna Rydberg88Västerås FK53,80

1 2 3 4 5 6 
I.Storm53,0858,76X57,29XX
K.Engström57,4557,8857,5359,3555,9458,40
K.Pedersen56,8658,9659,2560,0858,9259,74
E.Larsson48,1754,99X
C.Nilsson62,2860,97X62,26X60,47
T.Andersson58,57X65,6568,61XX
M.JohanssonX56,6457,10X56,82X
J.Berg57,7759,4758,8657,49X60,43
R.Kvist55,6355,5754,56
E.Johannesson62,69X63,3262,5762,9761,69
A.Ståhl56,8554,89X
J.Rydberg53,80X52,85


K Spjut600 g
Final14 aug
Anna Wessman89IFK Växjö53,74
Annika Petersson79Gefle IF53,10
Emelie Larsson91Ullevi FK49,00
Marie Barenfeld85Ullevi FK47,43
Matilda Elfgaard92Habo Friidrott 0447,41
Matilda Gunnarsson90Västerås FK44,77
Anna Pihlgren82KFUM Örebro44,22
Isabell Gradin88Hässelby SK43,97
Lisa Carlsson94Falu IK40,77
10 Gabriella Sundin92Hovslätts IK39,97
11 Linda Åkerman71IFK Halmstad39,69
12 Alexandra Johansson94KFUM Örebro38,89
13 Angeliqua Lafon93Söderhamns IF38,12
Marléne Lindström85Ununge IF0,00

1 2 3 4 5 6 
I.Gradin39,1441,1440,6440,7443,97X
A.Johansson38,8935,86X
A.Petersson52,7349,4853,1051,9752,6552,17
E.Larsson44,4044,87X43,7549,00X
L.CarlssonX38,7540,77
A.Pihlgren41,02X36,93X37,9444,22
A.Wessman53,74XX52,86XX
L.Åkerman39,69XX
M.Elfgaard40,6741,1743,4045,0947,4146,16
M.Barenfeld41,5142,27X43,0947,4341,27
M.LindströmX
M.Gunnarsson39,4939,5444,7242,8644,77X
A.LafonX38,1233,59
G.Sundin38,5039,97X



© Track & Field, Christer Falk 2010