RESULTAT
En Midsommarnattsdröm 2013-06-19
Stenkullens IP
Lerum Friidrott
Uppdaterad: 13-08-21
 
M 200m
Finalheat 1-0,119 jun 
Dennis Forsman95Ullevi FK21.671
Maximus Fröjd90Ullevi FK22.152
Emil Lyrberg93Ullevi FK22.193
Alexander Lesser93Ullevi FK22.704
Peter Andréas81Ullevi FK23.266
Gabriel Eriksson94Ullevi FK23.6811

Finalheat 2-0,519 jun 
Melker Karlsson96Ullevi FK23.448
Victor Fingal96Ullevi FK23.649
Noah Elliot96Ullevi FK23.6610
John Svensson86IF Kville23.9112
John Collin94Ullevi FK23.9113

Finalheat 3-0,219 jun 
Martin Astner93Ullevi FK22.855
Eddy Meyerdierks95Ullevi FK23.297
Sebastian Eliasson95Lerum Friidrott23.9714
Andreas Norström92Ullevi FK24.0015
Hampus Börjesson94Ullevi FK24.3016


M 400m
Final19 jun 
Adam Danielsson93Ullevi FK49.62
Martin Selin95Ullevi FK51.38
Gabriel Steffensen96Sävedalens AIK53.44
Erik Laggren94Alingsås IF54.51
Alexander Rahm Johansson92IK Orient55.94
Milad Mohammadieh95IF Kville59.57


M 5000m
Finalheat 119 jun 
Anders Jonson84Solvikingarna16:57.51910:20.35
Johan Pihl75IFK Göteborg17:10.371010:19.57
Björn Amfors68Solvikingarna17:13.771110:19.72
Johannes Öhlin73Solvikingarna17:36.581210:38.68
Mikael Waltersson82Solvikingarna17:47.101510:37.93
Jonas Svensson79Solvikingarna17:54.011610:37.41
Sten Thunberg60Solvikingarna17:56.691710:49.33
Anders Kadmark67Solvikingarna17:59.031810:43.81
Anders Hansson63Solvikingarna18:23.312110:44.66
10 Urban Bülow65Solvikingarna18:26.07191053.29
11 Jonas Boman79Solvikingarna18:58.542311:25.10
12 Carl Olsen72Solvikingarna19:23.052611:40.29
13 Anders Björkqvist65Solvikingarna20:07.302912:06.92
14 Berzani Anter58Solvikingarna20:30.433112:09.81
15 Lars Apelgren50Solvikingarna21:26.043212:52.70
16 Bengt Dahlberg49Solvikingarna21:55.343313:08.54
17 Bengt-Åke Andersson63Solvikingarna22:49.753413:25.52
18 Peter Magnusson80Solvikingarna23:28.643513:58.12
Eivind Knutsen90IK Tjalveej start-
Jonas Carlsson71Solvikingarnaej start-
Joakim Axelsson78Trollhättans IFej start-

Finalheat 219 jun 
Daniel Lund83Hälle IF15:11.39109:05.94
Oliver Lämber94Hälle IF15:13.83209:06.24
Björn Hammar92Sävedalens AIK15:23.87309:14.42
Göran Sander67Solvikingarna15:34.61409:15.36
Eivind Knutsen90IK Tjalve15:35.44509:19.51
Mattias Jonson80Solvikingarna15:43.0761031.30
Jonathan Weichbrodt94Mölndals AIK15:43.85709:22.82
Anton Bengtsson89Stenungsunds FI16:21.88809:45.55
Anders Sundholm77Solvikingarna17:36.881310:31.30
10 Klas Östbye74Solvikingarna17:38.621410:23.98
11 Andreas Berntsson78Solvikingarna18:25.072010:58.87
12 Ingemar Svensson65Solvikingarna18:48.552210:33.08
13 Henrik Hammarlund63Solvikingarna19:07.722411:21.58
14 Hilding Nilsson72Solvikingarna19:09.442511:32.18
15 Tommy Bäckström58Solvikingarna19:28.612711:29.72
16 Stefan Litzén70Solvikingarna19:48.5328
17 lars-åke johansson19Solvikingarna20:22.973011:49.86
Jonas Örarbäck90Enhörna IFej start-
Patrik Nilsson74IK Joggej start-
Andreas Åkesson90Örgryte ISej start-


M Höjd
19 jun 
Andreas Carlsson95IK Ymer204
Jesper Borg93Ullevi FK201
Kristian Olofsson90IK Ymer190
Simon Larsson98IK Ymer185
Kevin Fankl95Ullevi FK180
Vendela Von Corswant93Örgryte IS171K 1:a
Sara Skogman95Örgryte IS160K 2:a


M Stav
19 jun 
David Kappelin95Örgryte IS455
Carl Ivarsson96Lerum Friidrott440
Esa Hiltunen96Ullevi FK420
Magnus Jomyr95Örgryte ISX
Patric Rodås95Ullevi FKX


M Längd
19 jun 
Benjamin Gabrielsson95Sparta Atletik7,06-2,2
Mattias Abulu91Ullevi FK6,89-0,7
Karl Teiffel94Mölndals AIK6,80-2,0
Robin Weetom91Ullevi FK6,38-2,0
Jens Mattisson85Vittsjö GIK6,18-3,1
Matilda Hellqvist93IK Orient5,76-0,1
Patrik Söderqvist59Lerum Friidrott4,020,2


M Kula7.26 kg
19 jun 
Nick Petersen87Sparta Atletik17,85
Martin Gren89Ullevi FK15,44
Anders Lundell88Ullevi FK15,28
Philip Åman77IF Kville13,87


M Spjut800 g
19 jun 
Jakob Slipsager93Sparta Atletik61,73
Mika Kyllönen89Bergsjöns FF56,29
Kevin Fankl95Ullevi FK50,66
Florian Plathe96IK Orient49,17
Patrik Söderqvist59Lerum Friidrott30,05


K 100m
Final-0,719 jun 
Maximus Fröjd90Ullevi FK11.22M 1:a
Herman Olvik96Ullevi FK11.47M 2:a
Hanna Mattisson92Ullevi FK12.66K 1:a
Amanda Odesjö94Alingsås IF13.03K 2:a
Josefin Thompson92Göteborgs KIK13.12K 3:a
Mia Stenwall90Ullevi FK13.26K 4:a


K 200m
Finalheat 1-1,219 jun 
Emelie Svensson89Ullevi FK25.311
Estelle Montler91Göteborgs KIK26.292
Vendela Rydbäck97Göteborgs KIK26.473
Alexandra Axell89Ullevi FK26.624
Nina Lundin95Göteborgs KIK26.645

Finalheat 2-1,419 jun 
Amanda Odesjö94Alingsås IF26.686
Linnea Harrysson92Ullevi FK26.848
Josefin Thompson92Göteborgs KIK26.959
Ragnhild Kilborn95Göteborgs KIK27.0110

Finalheat 3-1,519 jun 
Mia Stenwall90Ullevi FK26.737
Johanna Aalto89IF Kville27.3211
Saga Kullenbäck91Ullevi FK27.4212
Annie Lidén97Lerum Friidrott34.3013


K 400m
Finalheat 119 jun 
Stina Kilborn95Göteborgs KIK58.371
Linnéa Tebelius97Lerum Friidrott59.812
Linnea Harrysson92Ullevi FK60.113
Eveliina Hiltunen95Ullevi FK63.466
Sophia Geirup94Ullevi FK67.308

Finalheat 219 jun 
Vendela Rydbäck97Göteborgs KIK61.074
Julia Kanerva98Lerum Friidrott63.115
Evelina Beramand94Mölndals AIK66.107
Emma Gustavsson95IK Ymer67.959


K 5000m
Final19 jun 
Klara Bodinson90Sävedalens AIK16:49.3010:08.72
Nina Persson91Örgryte IS17:03.9910:08.69
Therese Olin83Ullevi FK17:05.9210:12.59
Frida Kristiansson92SOK Knallen17:34.2210:33.35
Johanna Adolfsson89Solvikingarna18:12.1011:00.09
Malin Strand93Sävedalens AIK18:19.1010:53.84
Karin Nilsson82Ullevi FK18:53.1911:11.73
Karin Schön62IF Kville19:12.8511:21.80
Siri Ohrankämmen95Sävedalens AIK19:42.9511:51.85
10 Ebba Björkqvist97Sävedalens AIK19:45.6811:51.58
11 Karin Johnsson61Sävedalens AIK20:16.1612:10.41
12 Karin Swenson68IF Kville20:27.6711:59.82
13 Sofia Ebermark82IK Stern21:12.4412:32.99
14 Eleonor Öström59IF Kville21:29.1812:48.85
15 Christina Terner80Solvikingarna21:34.5012:55.44
16 Katja Leibe Bergstedt60Solvikingarna21:47.2012:55.08
17 Eva Hjort68Solvikingarna22:07.8412:54.87
18 Maina Anter-Sagerström62Solvikingarna24:52.0814:37.98


K Stav
19 jun 
Lene Retzius96Moelven IL380
Caroline Adams91Örgryte IS370
Sara Eriksson91Ullevi FK370
Annika Jönsson96IFK Helsingborg360
Sara Cannmo96Hovslätts IK345
Johanna Greger94Örgryte IS300
Malin Smetana96Ullevi FK300
Emma Kuutti98Örgryte ISX
Ellen Sjöstrand96Lerum FriidrottX


K Tresteg
19 jun 
Angelika Ström81Spårvägens FK12,57-0,6
Emilia Hammarström96Wärnamo SK12,170,4
Hanna Tjernell89Mölndals AIK12,090,9
Sara Skogman95Örgryte IS11,600,2
Viktoria Kemborn97Stenungsunds FI11,56-0,3
Lizzie Hager99Lerum Friidrott11,290,2
Kamila Pietruszka94Göteborgs KIK11,250,2
Patrik Söderqvist59Lerum Friidrott9,130,7M 3:a
Erik Olsson89Örgryte IS13,660,3M 1:a
Jonathan Persgården96Kongahälla AIK13,00-0,3M 2:a


K Slägga4.0 kg
19 jun 
Karolina Pedersen87Ullevi FK60,74
Emma Johannesson84Ullevi FK57,10
Louise Odgaard93Helsingör IF54,30
Stephanie Ericsson93Ullevi FK43,92
Lisa Einarsson96SK Bore40,60
Maria Nilsson95IK Orient38,89
Ebba Olsson97Brattås CK37,28
Linnéa Svensson89Lerum Friidrott35,20



© Track & Field, Christer Falk