RESULTAT
SM 2013-08-29/09-01
Borås, Ryavallen
IK Ymer
Uppdaterad: 13-09-01
Resultatlänk torsdag  fredag  lördag  söndag 


 
M 200m
Försök heat 11,631 aug 
Nick Ekelund Arenander89Malmö AI21.21Q
Benjamin Olsson91IFK Helsingborg21.38Q
Patrik Andersson91Ullevi FK21.81q
Robin Nordkvist93Huddinge AIS22.08
Fabian Revilla95Rånäs 4H22.21
Patrik Sjöö92Hässelby SK22.59
Jacob Ewertzh95Hammarby IF22.64

Försök heat 20,631 aug 
Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS21.29Q
Joel Groth91Bollnäs FIK21.62Q
Emil Lyrberg93Ullevi FK21.82q
Dennis Karanda89Öresund FK21.91
Hampus Forsberg89Öresund FK22.17
Mikael Gerlach84Sundsvalls FI23.09
Andrej Ekholm89Huddinge AIS24.12
Filip Sjövall95IFK LundDQ linjetramp

Försök heat 31,131 aug 
Johan Wissman82Hässelby SK21.39Q
Alexander Nordkvist90Huddinge AIS21.52Q
Carl Armfelt84Spårvägens FK21.91
Maximus Fröjd90Ullevi FK21.95
Jakob Masth-Larsson97IF Göta Karlstad22.11
Erik Annerfalk94Mariestads AIF22.19
Andreas Engwall92Hammarby IFej start


M 400m
Final31 aug 
Nick Ekelund Arenander89Malmö AI46.35
Johan Wissman82Hässelby SK47.19
Dennis Forsman95Ullevi FK48.07
Felix Francois90Örgryte IS48.21
Axel Bergrahm92Spårvägens FK48.62
Sakaria Hussien93Falkenbergs IK48.67
Mattias Claesson86Hässelby SK48.97
Hampus Forsberg89Öresund FK49.62


M 800m
Försök heat 131 aug 
Joni Jaako86Hammarby IF 1:56.36Q
Andreas Almgren95Turebergs FK 1:56.49Q
Tobias Åberg89Hälle IF 1:56.85
Henrik Hansson89Strömstad LK 1:57.24
Anton Persson96Hässelby SK 1:57.81
Abshir Aweys95KFUM Örebro 1:57.88
Oskar Rosenlund97Björnstorps IF 2:00.94
Jonas Wahl Sjöman93Bromma IFej start

Försök heat 231 aug 
Robin Rohlén90IFK Umeå 1:52.87Q
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:53.07Q
Ahmed Tahir92Malmö AI 1:53.84q
Johan Eriksson88Turebergs FK 1:54.32q
Gustav Karnebäck87Turebergs FK 1:54.59
Elias Johansson92Sävedalens AIK 1:58.88
Anton Asplund13Turebergs FK 1:59.19
Abdiqani Khadar97KFUM Örebrobröt

Försök heat 331 aug 
Johan Rogestedt93Stenungsunds FI 1:53.82Q
Johan Svensson89Spårvägens FK 1:54.14Q
Viktor Ekelund89Malmö AI 1:54.41q
Johan Hydén89Hammarby IF 1:54.70
Mattias Ohlsson94Öresund FK 1:55.01
Bienvenue Musore 90Tyresö FK 1:55.60
Gustav Bivstedt96Hässelby SK 1:59.74
Karl Wallén96Sävedalens AIK 2:03.35


M 1500m
Final31 aug 
Johan Rogestedt93Stenungsunds FI 3:47.14
Joni Jaako86Hammarby IF 3:47.69
Johan Hydén89Hammarby IF 3:47.70
Jonas Leandersson91Malmö AI 3:47.88
William Levay96Spårvägens FK 3:48.12
Henrik Hansson89Strömstad LK 3:51.34
Staffan Ek91Björnstorps IF 3:52.54
Joel Durén94Hässelby SK 3:53.78
Albert Mollén85Sävedalens AIK 3:55.73
10 Alexander Holmblad94Spårvägens FK 3:59.64


M 3000m hinder91 cm
Final31 aug 
Napoleon Solomon94Fredrikshofs FI 8:57.36
Daniel Lundgren85Turebergs FK 8:58.25
Vidar Johansson96Sävedalens AIK 9:08.66
Robin Lindgren90Örgryte IS 9:09.84
Fredrik Johansson86IFK Växjö 9:14.08
Henrik Jakobsson88Spårvägens FK 9:19.48
Johan Lindberg80Upsala IF 9:22.17
Andreas Åhwall89Hässelby SK 9:23.77
Andreas Jansson96Hässelby SK 9:24.53
10 Jan Westerberg80IFK Umeå 9:35.58
11 Albin Sjöblom93Turebergs FK 9:42.33
12 Erik Norrbom93Turebergs FK 9:44.93
13 Daniel Gleimar92Turebergs FK 9:56.07


M 110m häck107 cm
Försök heat 11,031 aug 
Philip Nossmy82Malmö AI13.92Q
Fredrick Ekholm94Huddinge AIS14.23Q
Hampus Widlund93IFK Växjö14.36q
Petter Olson91Hässelby SK14.45q
Linus Otto Boyer95Nyköpings BIS14.97
Markus Sparrman89IK Ymer15.30
Rasmus Elfgaard94Habo Friidrott 0416.02

Försök heat 22,031 aug 
Amir Shaker 89Råby-Rekarne FIF13.99Q
Marvin Tay90Spårvägens FK14.00Q
Anton Levin92IFK Helsingborg14.21q
Hannes Kvist-Wirdmo94IFK Växjö14.47q
Charles Mitala96Malmö AI14.81
Henrik Encke84Hässelby SK15.02

Final0,431 aug 
Philip Nossmy82Malmö AI13.68
Amir Shaker 89Råby-Rekarne FIF13.94
Marvin Tay90Spårvägens FK14.14
Anton Levin92IFK Helsingborg14.18
Fredrick Ekholm94Huddinge AIS14.27
Petter Olson91Hässelby SK14.40
Hampus Widlund93IFK Växjö14.50
Hannes Kvist-Wirdmo94IFK Växjö14.84


M 400m häck91 cm
Försök heat 131 aug 
Jonathan Carbe90Örgryte IS53.34Q
Niclas Åkerström88IFK Växjö53.38Q
Anton Nilsson92Huddinge AIS53.95q
Tobias Nilsson92Alvesta FI54.69q
Jim Christensson89Mölndals AIK55.07q
Eric Bergvall94Hässelby SK56.42

Försök heat 231 aug 
Erik Lindahl90Ullevi FK53.69Q
Petter Olson91Hässelby SK54.04Q
Oliwer Åstrand92Örgryte IS54.25q
Niklas Larsson85Hässelby SK55.28
Arvid Berglund91Tranås AIF56.05
Oskar Greilert95Hanvikens SK58.27


M Höjd
Final31 aug 
Mehdi Alkhatib87Hammarby IF212
Philip Frifelt Lundqvist89IF Göta Karlstad210
Jakob Thorvaldsson88IFK Lidingö207
Fredrik Konradsson94IFK Umeå207
Erik Liberg93Ullevi FK204
Andreas Carlsson95IK Ymer200
Jesper Borg93Ullevi FK200
Fredrik Löfgren94IFK Lund200
Carl Rönnow90SC Athletique200
10 Henrik Thoms96Hanvikens SK196
11 Kristian Olofsson90IK Ymer196
12 Yuan-Zhong Wu91IFK Växjö196
13 Ola Carlsson75Örgryte IS191
14 Simon Larsson98IK Ymer191

191196200204207210212214216218
K.Olofssonxooxxx
F.Löfgren-ooxxx
E.Liberg-ooxox-xx
S.Larssonxoxxx
C.Rönnow-oxoxxx
Y.Wuoxoxxx
O.Carlssonoxxx
F.Konradsson-xooxoxxoxxx
J.Borg-ooxxx
P.Frifelt Lundqvi-oooooxxx
J.Thorvaldsson-ooxooxxx
A.Carlssono-oxxx
M.Alkhatib--o-ooo-xxx
H.Thomsooxxx


M Längd
Kval grupp 131 aug 
Michel Tornéus86Hammarby IF7,55Q
Ritchie Moba90IFK Tumba7,22q
Thobias Nilsson Montler96Malmö AI7,15q
Patrik Hjort93Västerås FK7,00q
Felix Siljebäck-Larsen89Västerås FK6,98q
Adam Stålberg91KFUM Örebro6,89
Adam Björling90GoIF Tjalve6,88
Per Jonsson88Bollnäs FIK6,75
Max Andersson95Tierps IF6,56
10 Alexander Wittlock91Spårvägens FK6,23
Adam Denguir94IFK LundX

1 2 3       
P.HjortX2,0X2,07,002,1
T.Nilsson Montler7,061,77,150,55,871,2
M.Tornéus7,551,1
F.Siljebäck-Larse6,832,56,982,46,771,3
R.Moba7,222,6--
A.StålbergX1,1X2,26,891,6
P.Jonsson6,431,76,441,56,751,4
M.Andersson3,801,86,562,64,811,8
A.DenguirX0,1--
A.Wittlock6,230,6X1,9X1,7
A.Björling6,560,96,881,26,782,0

Kval grupp 231 aug 
Andreas Otterling86KFUM Örebro7,35Q
Johan Talèus94Eskilstuna FI7,28Q
Adam Chiguer91Huddinge AIS7,27Q
Fabian Rosenquist91GoIF Tjalve7,21q
Mattias Sunneborn70Spårvägens FK7,19q
Simon Karlén94IF Göta Karlstad7,07q
Love Fältström91Hammarby IF7,01q
Rickard Willman94Västerås FK6,86
Karl Teiffel94Mölndals AIK6,79
10 Filip Hjort93Falu IK6,69
11 Victor Ivarsson94IFK Växjö6,59

1 2 3       
A.Otterling7,351,1
F.Rosenquist6,990,17,211,57,091,5
A.Chiguer6,621,17,271,5
L.Fältström7,010,77,011,66,941,0
V.Ivarsson6,361,16,591,5X2,3
R.Willman6,801,16,861,5X1,5
M.Sunneborn7,001,27,061,57,191,1
F.Hjort5,030,96,691,46,630,7
J.Talèus7,282,1
K.Teiffel6,791,0X0,2X1,5
S.Karlén7,072,16,640,4-


M Tresteg
Final31 aug 
Mathias Ström87Örgryte IS15,87
Daniel Lennartsson88Örgryte IS15,51
Moteba Mohamed90Hässelby SK15,18
Erik Ehrlin90Ärla IF14,55
Erik Olsson89Örgryte IS14,04
Jonas Arbinge93Hellas FK14,01

1 2 3 4 5 6 
M.Ström15,371,2X-0,6X1,1X1,515,871,5X1,8
J.Arbinge14,010,9X1,1X2,013,111,7X1,9X2,0
E.OlssonX0,914,040,6X0,4X1,3X1,313,851,4
D.Lennartsson15,420,4X1,1X1,415,511,315,270,7X2,3
M.Mohamed14,141,2X-0,3X2,3X0,015,140,715,182,7
E.EhrlinX0,1X0,3X1,2X0,9X0,814,552,2


M Diskus2.0 kg
Final31 aug 
Niklas Arrhenius82Spårvägens FK64,07
Daniel Ståhl92Spårvägens FK59,07
Ulf Ankarling88IF Göta Karlstad57,78
Leif Arrhenius86Spårvägens FK57,56
Axel Härstedt87Malmö AI56,48
Simon Pettersson94Upsala IF49,71
Jussi Kiviniemi93Södertälje IF48,12
Per Rosell87Ullevi FKX

1 2 3 4 5 6 
U.Ankarling53,6856,0157,7854,9555,8752,14
J.KiviniemiX46,41X46,6748,12X
A.HärstedtX55,15X55,3653,5956,48
D.Ståhl58,8858,2159,07XXX
S.Pettersson49,2449,71XXX48,90
L.Arrhenius52,7957,4557,56XXX
P.RosellXXXXXX
N.Arrhenius61,9963,07X64,0760,25X


K 200m
Försök heat 11,831 aug 
Moa Hjelmer90Spårvägens FK23.95Q
Daniella Busk93Malmö AI24.27Q
Hanna Adriansson92IFK Lidingö24.67q
Rebecca Larsson94Hässelby SK24.96q
Linda Frödin93Turebergs FK25.22
Jessica Östlund93Hässelby SK25.43
Emelie Svensson89Ullevi FK25.57
Caroline Andersson92IF Göta Karlstad25.93

Försök heat 21,731 aug 
Irene Ekelund97Kils AIK23.79Q
Lisa Duffy93Hässelby SK24.65Q
Pernilla Tornemark85Malmö AI24.77q
Elina Palmquist91Ullevi FK24.99q
Gladys Bamane89Spårvägens FK25.13
Lisa Skagersten92Varbergs GIF25.27
Malin Johansson90IFK Växjö25.67


K 400m
Final31 aug 
Moa Hjelmer90Spårvägens FK53.68
Lisa Duffy93Hässelby SK54.11
Elin Moraiti91Hässelby SK54.36
Helene Bourdin80Täby IS54.95
Pernilla Tornemark85Malmö AI55.14
Josefin Magnusson89Malmö AI55.14
Sandra Knezevic92Hammarby IF55.56
Mikaela Johannesson96Falu IKej start


K 800m
Försök heat 131 aug 
Sofia Öberg90IFK Lidingö 2:10.72Q
Anna Silvander93Danderyds SK 2:11.67Q
Ida Holm93Täby IS 2:12.30Q
Vendela Mindelöf92Hässelby SK 2:13.26q
Sara Rönnby93Enhörna IF 2:14.06q
Sofi Näslund92IF Vingarna 2:14.46

Försök heat 231 aug 
Nathalie Rohlén90Spårvägens FK 2:13.02Q
Linn Nilsson90Hälle IF 2:13.45Q
Charlotte Schönbeck84IFK Lidingö 2:13.49Q
Patricia Striner97Malmö AI 2:14.43
Josefine Malmborg94Habo Friidrott 04 2:15.37
Madeleine Björlin-Delmar96IFK Göteborg 2:17.09


K 1500m
Final31 aug 
Linn Nilsson90Hälle IF 4:33.60
Sofia Öberg90IFK Lidingö 4:33.65
Nathalie Rohlén90Spårvägens FK 4:35.23
Sarah Lahti95Hässelby SK 4:36.58
Ronja Fjellner89Örgryte IS 4:42.41


K 3000m hinder76 cm
Final31 aug 
Charlotta Fougberg85Ullevi FK10:12.01
Klara Bodinsson90Sävedalens AIK10:19.86
Erika Svanborg91Bromma IF10:49.99
Emma Jansson91Falu IK11:16.38


K 100m häck84 cm
Försök heat 10,331 aug 
Sofia Linde95Täby IS14.00Q
Malin Eriksson91KFUM Örebro14.05Q
Elise Malmberg95Hässleholms AIS14.11q
Madeleine Eriksson93IFK Lidingö14.31q
Frida Linde90Mölndals AIK14.53
Maryann Andreasson92IF Göta Karlstad14.60

Försök heat 20,731 aug 
Elin Westerlund90Spårvägens FK13.76Q
Emma Tuvesson91IFK Helsingborg13.76Q
Sofia Mossberg95Falu IK13.95q
Lisa Linnell91IFK Växjö14.20q
Caroline Tegel90IF Göta Karlstadbröt
Josefin Palm94Gefle IFbröt

Final1,131 aug 
Emma Tuvesson91IFK Helsingborg13.74
Sofia Linde95Täby IS13.81
Elin Westerlund90Spårvägens FK13.91
Sofia Mossberg95Falu IK13.94
Elise Malmberg95Hässleholms AIS13.95
Malin Eriksson91KFUM Örebro14.21
Madeleine Eriksson93IFK Lidingö14.27
Lisa Linnell91IFK Växjö14.32


K 400m häck76 cm
Försök heat 131 aug 
Stine Tomb86Hammarby IF59.94Q
Evelin Hindrikes91IFK Växjö61.37Q
Johanna Holmén Svensson95Alingsås IF61.43q
Madeleine Eriksson93IFK Lidingö64.07q
Caroline Tegel90IF Göta Karlstadej start

Försök heat 231 aug 
Frida Persson89Hammarby IF60.76Q
Sara Bley91GoIF Tjalve62.48Q
Linnea Killander93Malmö AI63.91q
Jessica Bloodworth93Tranås AIF64.37q
Johanna Hellgren92Bålsta IK65.90
Johanna Bromark93Gefle IF66.12


K Stav
Final31 aug 
Malin Dahlström89Ullevi FK418
Angelica Bengtsson93Hässelby SK413
Madeleine Nilsson90Kvarnsvedens GoIF413
Fanny Berglund88Göteborgs KIK401
Elienor Werner98Hässelby SK393
Sara Eriksson91Ullevi FK373
Emma Kiviniemi Andersson91Spårvägens FK373
Hanna Jansson95Falu IK373
Sara Cannmo96Hovslätts IK373
10 Denise Eriksson95Gefle IF361
11 Annika Jönsson96IFK Helsingborg361
12 Anna Borg89Göteborgs KIK343
Thea Nyberg92Örgryte ISX

343361373385393401407413418423428433438
A.Borgoxxx
A.Jönssonoxoxxx
S.Cannmoxoxoxxoxxx
A.Bengtsson-------xo--xxx
S.Eriksson--oxxx
E.Kiviniemi Anderoooxxx
M.Dahlström-----xxo-oxo--xxx
E.Werner--oooxxx
M.Nilsson--xooooxoxxoxx-x
D.Erikssonooxxx
H.Jansson-ooxxx
F.Berglund----xoxxox-xx
T.Nybergxxx


K Längd
Kval31 aug 
Lisa Linnell91IFK Växjö6,00Q
Jasmine Andersson88GoIF Tjalve5,89q
Elise Malmberg95Hässleholms AIS5,84q
Jasmin Sabir92Hammarby IF5,82q
Matilda Hellqvist93IK Orient5,67q
Emilia Hammarström96Wärnamo SK5,44
Kamila Pietruszka94Göteborgs KIK5,40
Johanna Aalto89IF Kville5,29
Ida Lindskog90Göteborgs KIK5,06
Malin Eriksson91KFUM ÖrebroX

1 2 3       
J.Andersson5,772,15,890,3X2,2
J.Aalto5,291,3X2,0X2,6
E.Hammarström5,441,2X-2,1X1,9
J.Sabir5,571,25,54-0,35,821,9
I.Lindskog4,660,74,810,85,061,2
L.Linnell5,600,45,760,26,001,0
M.ErikssonX1,0X1,2X1,7
M.Hellqvist5,32-1,85,67-0,25,661,9
E.Malmberg5,54-0,25,842,0-
K.Pietruszka5,400,2X1,6X2,6

Kval31 aug 
Erica Jarder86Spårvägens FK6,29Q
Ida Hansen93KFUM Arvika5,97q
Malin Olsson90Malmö AI5,90q
Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK5,76q
Kim McCabe90IFK Lund5,63q
Sofia Lund86Hässelby SK5,62q
Moa Ullgren96GoIF Tjalve5,61q
Frida McCabe92IFK Lund5,59
Sofia Linde95Täby IS3,91
Linda Bergh89Hässelby SKX

1 2 3       
F.McCabeX1,45,351,55,590,2
S.Linde3,911,3--
L.BerghX1,5X-1,1X2,9
M.Ullgren5,610,05,25-2,3X2,8
M.Olsson5,900,8X2,15,901,9
S.LundX1,6X0,35,622,0
E.Kjellberg5,76-0,6X2,0X2,0
I.Hansen5,970,8X0,6-
K.McCabeX-0,8X2,25,630,5
E.Jarder6,290,3--


K Slägga4.0 kg
Final31 aug 
Tracey Andersson84Ullevi FK68,74
Ida Storm91Hässelby SK64,78
Emma Johannesson84Ullevi FK64,10
Karolina Pedersen87Ullevi FK63,83
Eleni Larsson93Huddinge AIS63,30
Josefin Berg85IF Göta Karlstad57,99
Amanda Eriksson90Falu IK56,08
Malin Johansson92IFK Strömsund54,90
Anneli Ståhl90Spårvägens FK52,14
10 Madelen Fahlstedt83IFK Lidingö50,52
11 Maria Söderqvist93Öresund FK50,04

1 2 3 4 5 6 
K.Pedersen60,2963,5462,79X63,83X
M.Söderqvist46,5248,3350,04
E.Larsson63,30XXXX58,89
M.JohanssonX54,90XXXX
E.Johannesson62,6864,10XX62,11X
I.Storm58,6562,2463,2464,7863,9660,99
A.StåhlXX52,14
T.AnderssonX68,73X67,8068,7466,31
J.Berg57,5157,1857,9957,9256,94X
A.Eriksson56,0850,46XXXX
M.FahlstedtXX50,52



© Track & Field, Christer Falk