RESULTAT
Raka Spåret 2014-02-01
Stockholm, Sätrahallen
Spårvägens FK
Uppdaterad: 14-02-03


 
M 60m
Försök heat 11 feb 
André Drummond90Spårvägens FK 7.04q
Daniel Rosberg96Hammarby IF 7.23q
Giovanni Inostroza97Turebergs FK 7.33
Sebastian Wesslen95Hammarby IF 7.36
Oscar Jacobsson97Västerås FK 7.54
David Persson92Täby IS 7.62
Jonathan Norberg96Huddinge AIS 7.69

Försök heat 21 feb 
Viktor Elvung-Nilsson94FIF Gnistan 7.24q
Patrik Sjöö92Hässelby SK 7.31q
Jakob Boyer97Nyköpings BIS 7.40
Alexander Clemes85IF Åland 7.44
Filip Almgren84Gefle IF 8.11
Andreas Engwall92Hammarby IFDQ tjuvstart
Patrik Vennström98Bromma IFej start

Försök heat 31 feb 
Björn Skoglund91Bollnäs FIK 7.03q
Erik Martinsson96Gefle IF 7.27q
Karl Sjölander97Upsala IF 7.36
Eric Bergvall94Hässelby SK 7.52
Lasse Ohtamaa80Väsby IK 7.57
Sebastian Landström94IFK Lidingö 7.58
Sebastian Svedhammer88Spårvägens FK 7.74

Försök heat 41 feb 
Tony Darkwah86Hammarby IF 6.94q
Edwin Råsberg94Hässelby SK 7.19q
Johan Forsberg92Huddinge AIS 7.21q7.205
Fabian Revilla95Rånäs 4H 7.23q
Oliver Brandt-Nielsen97Köge Atletik 7.45
Jean de Dieu Irakiza96Gefle IF 7.56
Johan Wibäck71Huddinge AIS 8.07

Försök heat 51 feb 
Jacob Ewertzh95Hammarby IF 7.21q7.203
Judel Kibondo86Spårvägens FK 7.27q
Erik Grundberg94Hammarby IF 7.28q
Nikola Stoyanov95Bulgarien 7.35
Christoffer Gustafsson92GoIF Tjalve 7.41
William Kisekka97Upsala IF 7.42
Markus Ögren98Hammarby IF 7.84

Försök heat 61 feb 
Michel Tornéus86Hammarby IF 7.07q
Amadou Sussoho95Huddinge AIS 7.09q
Daniel Nordmark93Västerås FK 7.21q7.209
Akram Adinda96Upsala IF 7.35
Sebastian Brandmaier97Upsala IF 7.39
Victor Björklund96Upsala IF 7.41
Rodi Kay98Hammarby IF 7.42

Finalheat 11 feb 
Tony Darkwah86Hammarby IF 6.86
Björn Skoglund91Bollnäs FIK 6.90
André Drummond90Spårvägens FK 7.01
Michel Tornéus86Hammarby IF 7.03
Amadou Sussoho95Huddinge AIS 7.06
Jacob Ewertzh95Hammarby IF 7.17
Edwin Råsberg94Hässelby SK 7.18
Johan Forsberg92Huddinge AIS 7.26

Finalheat 21 feb 
Daniel Rosberg96Hammarby IF 7.17
Viktor Elvung-Nilsson94FIF Gnistan 7.21
Fabian Revilla95Rånäs 4H 7.24
Judel Kibondo86Spårvägens FK 7.26
Daniel Nordmark93Västerås FK 7.29
Patrik Sjöö92Hässelby SK 7.37
Erik Grundberg94Hammarby IFej start
Erik Martinsson96Gefle IFej start


M 200m
Finalheat 11 feb 
Sunday Ojuri93Hammarby IF22.531
Jacob Ewertzh95Hammarby IF22.642
Andreas Engwall92Hammarby IFbröt-

Finalheat 21 feb 
Fredrik Åström93Täby IS22.643
Viktor Elvung-Nilsson94FIF Gnistan22.834
Patrik Sjöö92Hässelby SK23.187

Finalheat 31 feb 
Victor Kårelid89Hammarby IF23.105
André Drummond90Spårvägens FK23.176
Amadou Sussoho95Huddinge AIS23.198
Erik Grundberg94Hammarby IF23.219

Finalheat 41 feb 
Sebastian Landström94IFK Lidingö23.7110
Sven Jakobsson96Täby IS24.0913
Eric Bergvall94Hässelby SK24.2115

Finalheat 51 feb 
Johan Sjölander99Täby IS24.0011
Rodi Kay98Hammarby IF24.0712
David Svensson98IFK Tumba24.3716
Dag Hultberg95GoIF Tjalve25.0017

Finalheat 61 feb 
Filip Wendelin96IFK Sala24.1814
Ali Al-Mousawi96Köge Atletik25.1018
Sebastian Svedhammer88Spårvägens FK25.4219
Johan Wibäck71Huddinge AIS25.8620

Finalheat 71 feb 


M 400m
Finalheat 11 feb 
Erik Martinsson96Gefle IF48.901
Johan Eriksson88Turebergs FK49.342
Mattias Claesson86Hässelby SK49.903

Finalheat 21 feb 
Elias Amado Wengholm86Hässelby SK50.124
Mattias Sunneborn70Spårvägens FK50.215
Alex Torgersson94Hammarby IF51.7110

Finalheat 31 feb 
Martin Cameron85Spårvägens FK50.936
Andreas Almlöf95Hammarby IF51.147
Ludvig Hillenfjärd97Huddinge AIS51.389
Filip Wendelin96IFK Sala52.3611

Finalheat 41 feb 
Edom Abreham95Hässelby SK51.248
Jakob Boyer97Nyköpings BIS52.4212
Peter Wallin71IFK Märsta53.3613
Fredrik Lorentzon97IFK Lidingö53.7214

Finalheat 51 feb 
Abdi Yusuf96Hammarby IF54.5115
Gunnar Durén63Hässelby SK55.2316
Markus Ögren98Hammarby IF55.9517
Mateusz Stec79Hässelby SK56.5218


M 800m
Finalheat 11 feb 
Johan Svensson89Spårvägens FK 1:51.261
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:51.392
Karim Mohammadi89Spårvägens FK 1:52.423
Jamal Al-Hayrani93Qatar 1:52.644
Anton Asplund90Turebergs FK 1:52.655
Johan Eriksson88Turebergs FKbröt-pace

Finalheat 21 feb 
Abdiqani Khadar97KFUM Örebro 1:58.266
Bienvenue Musore 90Tyresö FK 1:58.407
Gustav Berlin95IK Akele 2:01.288
Fredrik Orrsveden95Hammarby IF 2:02.689
Pontus Hagman97Västerås FK 2:10.7113
Martin Hammar95Rånäs 4Hbröt-

Finalheat 31 feb 
Anton Wijk96Upsala IF 2:07.0310
Thomas Pickelner85Spårvägens FK 2:07.5611
Elias Andersson96Spårvägens FK 2:10.6712
Filip Dragutinovic96Hammarby IF 2:11.0514
Felix Davidsson-Berndtsson96Värmdö IFDQ-linjetramp


M 1500m
Finalheat 11 feb 
Tesfaye Cheru93Etiopien 3:43.441
Johan Rogestedt93Stenungsunds FI 3:44.012
Kalle Berglund96Spårvägens FK 3:53.643
Adil Bouafif78Hässelby SK 3:54.464
Napoleon Solomon94Fredrikshofs FI 3:58.535
Tim Sundström89KFUM Örebro 3:59.376
Daniel Gleimar92Turebergs FK 4:00.897
Erik Norrbom93Turebergs FK 4:04.339
Daniel Norberg78Spårvägens FKbröt-
Mattias Claesson86Hässelby SKbröt-

Finalheat 21 feb 
Anders Grahl87Enhörna IF 4:03.558
Abshir Aweys95KFUM Örebro 4:06.2510
Erik Lagerlöf97IFK Lidingö 4:06.7211
Erik Djurberg97Upsala IF 4:10.7712
Samuel Lundell Vakkuri95Enhörna IF 4:11.3713
Stefan Stojanovic98Huddinge AIS 4:12.0214
Adam Bills93Hässelby SK 4:18.4615
Oliver Langselius95Spårvägens FK 4:32.8123
Martin Wuopio97IK Akeleej start-

Finalheat 31 feb 
Gustaf Nordling97Spårvägens FK 4:21.2916
William Fransson96KFUM Örebro 4:22.5717
Johannes Fahlström85FK Studenterna 4:25.9818
David Karlsson92IK Akele 4:26.4719
Rickard Karlsson98Hässelby SK 4:32.4220
Olof Nordling97Spårvägens FK 4:32.4721
Fabian Olsson98Hässelby SK 4:32.5122
Bill Krohn58Huddinge AIS 4:33.1024


M 3000m
Final1 feb 
Daniel Lundgren85Turebergs FK 8:11.88
Jerker Lysell89Rehns BK 8:23.18
John Foitzik91Spårvägens FK 8:25.95
Olle Kalered90GoIF Tjalve 8:27.34
Jonas Leandersson90Enhörna IF 8:27.48
Robel Fsiha95Spårvägens FK 8:29.74
Ebba Tulu Chala96Spårvägens FK 8:39.10
Jonathan Cleghorn90Spårvägens FK8:39.50
Nicolas Simonin89Föreningen Club Run 8:59.01
10 Robin Leandersson88Spårvägens FK 9:01.95
11 Yassin Abdelfath95Gefle IF 9:06.12
12 Alberto Ramos84Huddinge AIS 9:24.42
13 Karl Rönnby91Enhörna IF 9:24.80
14 Alexander Holm92GoIF Tjalve 9:25.06
15 Johan Södersten69Hässelby SK 9:32.91
16 Erland Simonsson96Danderyds SK10:56.07
Alexander Holmblad94Spårvägens FKbröt


M Häck 60m107 cm
Final1 feb 
Marvin Tay90Spårvägens FK 7.93
Amir Shaker89Råby-Rekarne FIF 8.02
Jonathan Eklund88Hammarby IF 8.33
Eric Bergvall94Hässelby SK 8.78
Hunter S Mabon69FK Studenterna 9.73
Ayad Shaker94Råby-Rekarne FIFbröt


M Höjd
1 feb 
Fabian Delryd96Täby IS210
Henrik Thoms96Hanvikens SK203
Carl Rönnow90SC Athletique200
Andreas Henriksson90IF Åland194
Henning Rydström95Hässelby SK182
Fredrik Kihlblom98Huddinge AIS175

175182186190194197200203206208210212
F.Delryd---oo-oxxoooxxoxxx
A.Henriksson--oooxxx
C.Rönnow------xoxxx
H.Thoms---ooxoxxoox-x-x
F.Kihlblomoxxx
H.Rydström-oxxx


M Stav
1 feb 
Rasmus Carlsson88KFUM Örebro515
Erik Thorstensson89Spårvägens FK505
Per Drageryd91KFUM Örebro485
Fredrik Samuelsson95Hässelby SK455
Jonathan Jansson91Östhammar FI445
Hannes Gidlöf96Gefle IF445
Sebastien Hargeström98Hammarby IF425
Sebastian Ruthström97Spårvägens FK425
David Carlsson90Östhammar FI405
Alfred Delefors-Hedberg96GoIF Tjalve405
11 Axel Ohlson96Hässelby SK405
12 Isak Hampel Klang96Hässelby SK405

405425445455465475485495505515525
F.Samuelssonoxooxxoxxx
D.Carlssonoxxx
A.Ohlsonxoxxx
H.Gidlöf-oxxoxxx
S.Hargeströmoxxox-
J.Jansson-oxoxxx
R.Carlsson------o-oxxoxxx
S.Ruthströmxoxxoxxx
E.Thorstensson-----o-ooxxx
P.Drageryd-----xoxoxxx
I.Hampel Klangxxoxxx
A.Delefors-Hedberoxxx


M Längd
1 feb 
Denis Eradiri83Bulgarien7,45
Johan Talèus94Eskilstuna FI7,39
Alexander Wittlock91Spårvägens FK7,18
Ritchie Moba90IFK Tumba7,10
Adam Chiguer91Spårvägens FK7,09
Patric Hjort93Västerås FK6,99
Adam Ståhlberg91Upsala IF6,98
Jesper Hellström95Hässelby SK6,93
Björn Bamane93Spårvägens FK6,71
10 Lasse Ohtamaa80Väsby IK6,45
11 Giovanni Inostroza97Turebergs FK6,10
12 Jacob Tersander92Hammarby IF6,07
13 Simon Averin Markström95Hammarby IF5,93
14 Hunter S Mabon69FK Studenterna5,60
15 Jonathan Norberg96Huddinge AIS5,38
William Frobe98Täby ISX

1 2 3 4 5 6 
L.Ohtamaa6,276,416,45
J.Talèus7,307,347,396,906,057,37
W.Frobe------
J.Hellström6,576,816,79-X6,93
R.Moba7,10-X---
S.Averin Marks5,68X5,93
D.EradiriX7,377,367,45X7,21
G.InostrozaXX6,10
A.Ståhlberg6,81XX6,836,98X
P.Hjort6,81X6,876,936,876,99
A.ChiguerX6,987,09XXX
A.WittlockX7,186,68XXX
J.Norberg5,355,385,32
B.Bamane6,71X6,71
H.Mabon5,605,36X
J.Tersander6,06X6,07


M Tresteg
1 feb 
Erik Ehrlin90Hammarby IF14,73
Erik Grundberg94Hammarby IF13,47
Albin Boestad97IFK Lidingö12,45
Axel Abrahamsson 98Bromma IF11,33

1 2 3 4 5 6 
A.Abrahamsson 11,26X11,1011,2011,3310,47
E.Ehrlin13,8714,5414,7314,3214,1614,60
A.BoestadXX12,3712,4512,39X
E.Grundberg12,8512,9312,9513,2913,47X


M Kula7.26 kg
1 feb 
Leif Arrhenius86Spårvägens FK19,37
Kim Christensen84Sparta Atletik19,02
Mesud Pezer94Bosnien och Herzegovina18,15
Arwid Koskinen92Huddinge AIS17,42
Daniel Ståhl92Spårvägens FK16,82
Jeffrey Ige83Huddinge AIS14,37
Rasmus Olofsson84Hässelby SK13,72
Fredrik Hallinder88Turebergs FK13,66
Bengt Pettersson61Huddinge AIS13,55
10 Petter Olson91Hässelby SK13,12

1 2 3 4 5 6 
M.Pezer17,8518,1517,6018,00XX
D.StåhlX15,96X16,5016,6716,82
K.ChristensenXX18,61XX19,02
J.Ige14,15X14,2614,14X14,37
L.Arrhenius18,3619,3719,0719,3218,93X
R.Olofsson13,7213,21XXX13,52
A.Koskinen16,97X17,4216,9517,3117,17
P.Olson13,0313,1213,05
B.Pettersson13,55XX
F.Hallinder13,2113,66XXX13,15


M Vikt15.88 kg
1 feb 
Hans Eriksson86Västerås FK18,44
Daniel Nyman87IFK Växjö17,61
Rasmus Olofsson84Hässelby SK13,30
Andrus Klaar75Spårvägens FK12,49

1 2 3 4 5 6 
R.OlofssonX12,7713,30X13,22X
H.Eriksson17,9218,3518,44XXX
A.Klaar12,20X12,49XXX
D.NymanX17,61X17,1617,43X


P19 Häck 60m100 cm
Final1 feb 
Axel Ohlson96Hässelby SK 8.79
Victor Björklund96Upsala IF 8.88


P19 Kula6.0 kg
1 feb 
Gabriel Heen95Huddinge AIS15,50
Alexander Persson95Huddinge AIS15,48
Axel Ohlson96Hässelby SK15,40
Fredrik Samuelsson95Hässelby SK14,77

1 2 3 4 5 6 
A.Ohlson14,5514,59X14,8114,9815,40
A.Persson15,4814,8815,0014,4615,0715,03
G.Heen14,8715,4815,4515,5015,15X
F.Samuelsson14,2414,5314,5414,57X14,77


P19 Vikt15.88 kg
1 feb 
Alexander Persson95Huddinge AIS14,73

1 2 3 4 5 6 
A.Persson14,4314,6914,1714,4614,73X


P17 Häck 60m91 cm
Final1 feb 
William Frobe98Täby IS 8.68
Denis Dvinskih98Täby IS 9.57


P17 Längd
1 feb 
David Svensson98IFK Tumba5,99
Anton Cigéhn98Täby IS5,92
Johan Sjölander99Täby IS5,67
Patrik Vennström98Bromma IF5,66
Denis Dvinskih98Täby IS5,58

1 2 3 4 5 6 
P.Vennström5,535,645,665,325,475,65
D.Dvinskih5,082,665,175,10-5,58
J.Sjölander5,455,671,755,592,155,41
A.Cigéhn5,925,835,905,835,84X
D.Svensson5,935,915,99X5,79X


P17 Kula5.0 kg
1 feb 
Jesper Arbinge97Huddinge AIS16,65
Oscar Gustafsson97Nyköpings BIS15,66
Carl Krüsell Berg98Hammarby IF10,99
Patrik Lindstedt99Hässelby SK16,69P15 4,0kg

1 2 3 4 5 6 
C.Krüsell BergX9,97X10,99XX
P.LindstedtXX16,69XXX
J.Arbinge15,11X15,21XX16,65
O.GustafssonX14,94XX15,1615,66


P17 Vikt11.34 kg
1 feb 
Oscar Gustafsson97Nyköpings BIS17,03
Albin Kjellberg97Hässelby SK14,93
Carl Krüsell Berg98Hammarby IF12,72
Patrik Lindstedt99Hässelby SK18,09P15 9,08kg

1 2 3 4 5 6 
A.Kjellberg14,0014,9314,39X13,57X
P.LindstedtXX18,09XX18,01
O.Gustafsson16,5917,0316,78XXX
C.Krüsell Berg12,1112,2812,72X12,28X


K 60m
Försök heat 11 feb 
Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad 7.64q
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK 7.78q
Hanna Adriansson92IFK Lidingö 7.79q
Malin Andersson97Gefle IF 7.89q
Linn Gustafsson97IF Åland 7.98q
Sandra Hentschel97Hammarby IF 8.11
Matilda Lindberg97Huddinge AIS 8.39
Sandra Törnros95Gefle IFej start

Försök heat 21 feb 
Emma Gällstedt96Gefle IF 7.70q
Sara Söderberg94GoIF Tjalve 7.76q
Karolina Nikamo95Upsala IF 7.77q
Josefin Palm94Gefle IF 7.80q
Yasmin Jelassi96Hammarby IF 8.02q
Ida Jansson95Rånäs 4H 8.05q
Saga Berneryd99Danderyds SK 8.12
Erica Graveley92Hässelby SK 8.23

Försök heat 31 feb 
Tove Ågren96Falu IK 7.70q
Gladys Bamane89Spårvägens FK 7.76q
Linnéa Alstermark92Hammarby IF 7.92q
Vilma Åkerman99Gefle IF 8.00q
Linda Frödin93Turebergs FK 8.01q
Hanna Jonsson96IFK Lidingö 8.34
Johanna Norberg98Täby IS 8.53

Finalheat 11 feb 
Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad 7.63
Emma Gällstedt96Gefle IF 7.69
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK 7.71
Tove Ågren96Falu IK 7.72
Karolina Nikamo95Upsala IF 7.72
Gladys Bamane89Spårvägens FK 7.77
Sara Söderberg94GoIF Tjalve 7.90
Hanna Adriansson92IFK Lidingöej start

Finalheat 21 feb 
Malin Andersson97Gefle IF 7.91
Yasmin Jelassi96Hammarby IF 7.94
Linn Gustafsson97IF Åland 7.96
Linda Frödin93Turebergs FK 7.99
Vilma Åkerman99Gefle IF 8.00
Ida Jansson95Rånäs 4Hej start
Linnéa Alstermark92Hammarby IFej start
Josefin Palm94Gefle IFej start


K 200m
Finalheat 11 feb 
Gladys Bamane89Spårvägens FK24.96224.960
Hanna Adriansson92IFK Lidingö25.564
Linda Frödin93Turebergs FK25.716

Finalheat 21 feb 
Tove Ågren96Falu IK24.96124.952
Rebecca Larsson94Hässelby SK25.705
Mikaela Johannesson96Hässelby SK26.087

Finalheat 31 feb 
Jessica Östlund93Hässelby SK25.503
Saga Berneryd99Danderyds SK26.389
Alexandra Bartee95Gefle IF27.1012

Finalheat 41 feb 
Frida Hogstrand93Täby IS26.228
Vilma Åkerman99Gefle IF26.7410
Linda Skantze95IFK Lidingöej start-

Finalheat 51 feb 
Erica Graveley92Hässelby SK26.9611
Johanna Bromark93Gefle IF27.3013
Hanna Jonsson96IFK Lidingö27.8014
Jenni Ehn Gårdhage78Västerås FK28.4215

Finalheat 61 feb 


K 400m
Finalheat 11 feb 
Elin Moraiti91Hässelby SK55.55125.86
Sharon Lopez97Västerås FK59.95228.18
Emelie Gabrielsson88GoIF Tjalve60.51428.68
Anna Sommer Hauge98Köge Atletik61.04528.82

Finalheat 21 feb 
Josefine Gabrielsson92GoIF Tjalve59.96327.63
Jenny Wingqvist97Hässelby SK61.88629.19
Jenni Ehn Gårdhage78Västerås FK63.07729.20


K 800m
Finalheat 11 feb 
Anna Silvander93IFK Lidingö 2:09.771
Linn Bengtsson97IFK Växjö 2:12.472
Elin Moraiti91Hässelby SK 2:13.093
Sara Rönnby93Enhörna IF 2:14.504
Ida Holm93Täby IS 2:15.125
Hanna Palmgren88Spårvägens FK 2:18.706
Iris Lauper89Schweiz 2:18.857
Josefine Malmborg94Täby IS 2:20.968

Finalheat 21 feb 
Caroline Løvenstien Vegeberg98Köge Atletik 2:23.729
Stina Åberg94Hammarby IF 2:24.4510
Sofia Nilsson95Linköpings GIF 2:28.8211
Josefin Holmström91Huddinge AIS 2:41.5612
Hannah Helin99IF Åland 2:52.4713


K 1500m
Final1 feb 
Nathalie Rohlén90Spårvägens FK 4:34.77
Cecilia Kleist82IK Akele 4:37.73
Alexandra Johansen94Köge Atletik 4:41.86
Frida Aspnäs87Spårvägens FK 4:41.86
Hanna Lindholm79Hammarby IF 4:42.95
Amanda Trense95Östersunds GIF 4:45.14
Lisa Bergdahl95Glanshammars IF 4:48.98
Dace Landström83Vallentuna FK 4:50.03
Jessica Wetterborg80FK Studenterna 4:58.91
10 Hanna Bergström97Huddinge AIS 4:59.16
Isabella Andersson97Turebergs FKbröt
Lisa Forsberg89Spårvägens FKbröt


K Häck 60m84 cm
Final1 feb 
Elin Westerlund90Spårvägens FK 8.52
Madeleine Eriksson93IFK Lidingö 8.56
Sofia Mossberg95Falu IK 8.60
Sofia Linde95Täby IS 8.80
Johanna Höglund84Upsala IF 9.86
Josefin Palm94Gefle IFbröt

Extralopp1 feb 
Elin Westerlund90Spårvägens FK 8.48
Sofia Mossberg95Falu IK 8.56
Sofia Linde95Täby IS 8.84
Madeleine Eriksson93IFK Lidingöbröt


K Höjd
1 feb 
Sofie Skoog90IF Göta Karlstad181
Evelina Erlandsson94Nyköpings BIS176
Lisa Engman94Kils AIK170
Lina Löfqvist93Upsala IF167
Madeleine Serenhov91IFK Lidingö164
Linda Skantze95IFK Lidingö164
Sofia Jäger-Stenberg94Sundbybergs IK164
Louise Ekman97Gefle IFX

152156160164167170173176179181184
S.Jäger-Stenbergoxoxoxxoxxx
L.Engman---oooxxx
M.Serenhov--ooxxx
S.Skoog------ooooxxx
E.Erlandsson---xoooxooxxx
L.Skantze--xoxoxxx
L.Löfqvist-oxooxxoxxx
L.Ekmanx-


K Stav
1 feb 
Elienor Werner98Hässelby SK395
Denise Eriksson95Gefle IF365
Josefin Herstedt98Hammarby IF345
Lisa Gunnarsson99Hässelby SK345
Linnéa Palmerstedt98Hammarby IF290
Ida Fritzdorf-Kåberg98Hammarby IFX

275290305320335345355365375395405
J.Herstedt----ooxxx
E.Werner--------oxxoxxx
I.Fritzdorf-Kåberxxx
D.Eriksson----o-ooxxx
L.Gunnarsson--ooxxooxxx
L.Palmerstedtxooxxx


K Längd
1 feb 
Malin Olsson90IFK Lidingö6,02
Sara Kviberg93Hellas FK5,69
Linda Bergh89Hässelby SK5,68
Moa Ullgren96GoIF Tjalve5,66
Jonna Kowalski94GoIF Tjalve5,61
Sara Söderberg94GoIF Tjalve5,56
Sofia Lund86Hässelby SK5,40
Rakel Rosshagen95Hässelby SK5,36
Mikaela Jerresand93Täby IS5,28
10 Joline Jansson96Östhammar FI5,07
11 Ellinor Persson96Täby IS5,04
12 Felicia Asplund96Hammarby IF4,83
13 Johanna Höglund84Upsala IF4,82
14 Elin Forsberg96Hammarby IF4,68
15 Tina Runesson92Västerås FK4,10

1 2 3 4 5 6 
M.Jerresand5,28X4,85
S.LundXX5,40XXX
J.Jansson5,073,814,99
J.HöglundX4,764,82
S.Kviberg5,69X2,703,41XX
S.SöderbergX5,265,325,565,40-
F.Asplund4,744,834,62
M.UllgrenX5,645,66XXX
T.RunessonX4,10X
M.OlssonXX5,915,85X6,02
R.RosshagenX5,365,205,22--
E.PerssonXX5,04
J.Kowalski5,335,345,605,545,615,50
L.BerghXX5,47XX5,68
E.Forsberg4,584,564,68


K Tresteg
1 feb 
Angelica Ström81Spårvägens FK12,82
Frida Lindström90Huddinge AIS12,79
Rebecka Abrahamsson94FIF Gnistan12,65
Madeleine Nilsson91Gefle IF11,98
Angelica Engberg89Hässelby SK11,53
Joline Jansson96Östhammar FI10,42
Ylva Jakobsson98Hammarby IF10,41
Erica Wide94Hässelby SK10,14
Hedvig Engström Kindmark97Upsala IF9,61
10 Sara Pernbrink96Hammarby IF9,41

1 2 3 4 5 6 
A.EngbergXX11,5211,53XX
M.Nilsson11,85X11,9311,8811,98X
A.StrömX12,8212,5912,7212,65X
R.AbrahamssonX12,27XX12,65X
E.Wide10,0910,099,9710,1410,09X
H.Engström KinXX9,61
S.PernbrinkX9,41X
J.Jansson9,8410,4210,1710,2710,2810,23
Y.Jakobsson10,4110,40X---
F.Lindström11,8912,4812,5312,79X12,73


K Kula4.0 kg
1 feb 
Anna Wikström87IFK Tumba13,87
Sofia Linde95Täby IS13,08
Sophie Kling91Hammarby IF12,04
Sofia Jäger-Stenberg94Sundbybergs IK11,18
Sara Söderberg94GoIF Tjalve10,34
Johanna Höglund84Upsala IF10,15

1 2 3 4 5 6 
S.Söderberg10,28X10,34XXX
S.Jäger-Stenberg10,75X11,18X10,1610,35
S.Kling11,7212,00X11,9012,0411,59
J.Höglund9,7410,15XXXX
S.Linde12,4512,1513,0512,3713,0813,04
A.Wikström13,4513,3913,6913,4813,87X


K Vikt9.08 kg
1 feb 
Eleni Larsson93Huddinge AIS19,68
Anneli Ståhl90Spårvägens FK17,42
Amanda Karlsson96Huddinge AIS14,94
Alexandra Lundström92IFK Lidingö11,87

1 2 3 4 5 6 
E.Larsson18,8517,1018,83X19,6817,80
A.Karlsson14,09XXX14,2214,94
A.StåhlX16,81X16,83X17,42
A.Lundström11,1411,3511,87XX10,06


F19 Häck 60m84 cm
Final1 feb 
Rakel Rosshagen95Hässelby SK 9.21
Ellinor Persson96Täby IS 9.24
Moa Ullgren96GoIF Tjalve 9.50
Felicia Asplund96Hammarby IF10.09


F19 Kula4.0 kg
1 feb 
Fanny Öhrn-Selahn95Sundbybergs IK11,67
Hanna Mårtensson96Hässelby SK10,87

1 2 3 4 5 6 
F.Öhrn-Selahn11,67XXXX10,85
H.Mårtensson10,1710,5010,37X10,8710,79


F19 Vikt9.08 kg
1 feb 
Linnea Jönsson95Upsala IF16,66
Amanda Karlsson96Huddinge AIS15,94
Hanna Mårtensson96Hässelby SK13,60
Annika Larsson96Upsala IF13,32

1 2 3 4 5 6 
L.Jönsson16,2315,12XXX16,66
A.Larsson13,1213,0613,3213,01X12,56
A.KarlssonX14,4714,8015,0215,94X
H.Mårtensson12,1013,1812,30XX13,60


F17 Häck 60m76 cm
Försök heat 11 feb 
Johanna Dyremark97IFK Tumba 8.90q
Ylva Jakobsson98Hammarby IF 9.15q
Lovisa Linde98Täby IS 9.44q
Jenny Wingqvist97Hässelby SK 9.52

Försök heat 21 feb 
Linn Gustafsson97IF Åland 9.01q
Emma Jansson97Falu IK 9.10q
Helena Kolte98Täby IS 9.26q
Sofia Renbjörk 97GoIF Tjalve 9.49q
Louise Ekman97Gefle IF 9.50q

Final1 feb 
Johanna Dyremark97IFK Tumba 8.85
Linn Gustafsson97IF Åland 8.97
Emma Jansson97Falu IK 9.13
Ylva Jakobsson98Hammarby IF 9.18
Helena Kolte98Täby IS 9.34
Lovisa Linde98Täby IS 9.37
Louise Ekman97Gefle IF 9.44
Sofia Renbjörk 97GoIF Tjalve 9.51


F17 Längd
1 feb 
Emma Jansson97Falu IK5,23
Sofia Renbjörk 97GoIF Tjalve5,13
Helena Kolte98Täby IS5,02
Lovisa Linde98Täby IS4,98
Sofie Persson98Hässelby SK4,86
Karin Östberg98Bromma IF4,69
Hannah Orzechowski98Spårvägens FK4,63
Johanna Norberg98Täby IS4,61
Sofia Linde95Täby IS5,89F19 ut

1 2 3 4 5 6 
S.PerssonX4,864,484,514,714,45
K.Östberg4,354,364,694,334,384,24
E.Jansson5,004,105,235,055,035,14
H.Orzechowski4,584,584,484,574,584,63
H.Kolte4,784,754,745,024,874,97
J.Norberg-4,354,14X4,594,61
S.Renbjörk XX5,004,905,025,13
S.LindeXX5,895,66--
L.Linde4,724,864,904,984,674,96


F17 Kula3.0 kg
1 feb 
Victoria Engström Kindmark97Upsala IF12,75
Lovisa Linde98Täby IS12,29
Mathilda Eriksson98IFK Tumba11,96
Helena Kolte98Täby IS11,68
Johanna Dyremark97IFK Tumba11,64
Felicia Lindberg97Hammarby IF11,46
Ylva Jakobsson98Hammarby IF10,80

1 2 3 4 5 6 
J.Dyremark11,3011,13XX10,8711,64
F.LindbergXX10,8811,4611,0211,15
L.LindeX12,0312,29X12,09X
Y.Jakobsson10,808,928,7210,149,919,48
M.Eriksson11,6711,9111,8511,9011,7711,96
H.Kolte11,5611,5211,63XX11,68
V.Engström Kindma12,2612,75X12,1012,3112,30


F17 Vikt9.08 kg
1 feb 
Mathilda Eriksson98IFK Tumba12,50

1 2 3 4 5 6 
M.Eriksson11,08X11,64X12,5012,46



© Track & Field, Christer Falk