RESULTAT
ISM 2014-02-22/23
Göteborg, Friidrottens Hus
Göteborgs Friidrottsförbund
Uppdaterad: 14-02-23 16:34
Resultatlänk lördag  söndag     


 
M 200m
Semifinal heat 123 feb 
Nick Ekelund Arenander89Malmö AI21.58Q
Dennis Karanda89Öresund FK22.07
Jacob Ewertzh95Hammarby IF22.61
Isak Andersson96Upsala IF23.07

Semifinal heat 223 feb 
Nil de Oliveira86Spårvägens FK21.33Q
Alexander Brorsson90IFK Växjö21.43q
Erik Annerfalk94Mariestads AIF22.75
Carl Sjöstedt94IF Göta Karlstadbröt

Semifinal heat 323 feb 
Joel Groth91Bollnäs FIK21.53Q
Jakob Masth-Larsson97IF Göta Karlstad22.19
Sunday Ojuri93Hammarby IF22.57
Patrik Sjöö92Hässelby SK22.97

Final23 feb 
Nil de Oliveira86Spårvägens FK21.18
Alexander Brorsson90IFK Växjö21.34
Joel Groth91Bollnäs FIK21.84
Nick Ekelund Arenander89Malmö AIbröt


M 400m
Final23 feb 
Nick Ekelund Arenander89Malmö AI46.68
Dennis Forsman95Ullevi FK47.65
Felix Francois90Örgryte IS47.96
Adam Danielsson93Ullevi FK49.07


M 800m
Final23 feb 
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:50.76
Johan Svensson89Spårvägens FK 1:51.17
Johan Eriksson88Turebergs FK 1:51.83
Jonas Wahl Sjöman93Bromma IF 1:53.39
Andreas Kramer97Sävedalens AIK 1:53.69
Karim Mohammadi89Spårvägens FK 1:57.65
Anton Asplund90Turebergs FK 2:05.83


M 1500m
Final23 feb 
Johan Rogestedt93Stenungsunds FI 3:49.90
Jonas Leandersson91Malmö AI 3:50.78
Staffan Ek91Björnstorps IF 3:52.36
Daniel Lundgren85Turebergs FK 3:52.55
Johan Hydén89Hammarby IF 3:52.96
Adil Bouafif78Hässelby SK 3:53.57
Joel Durén94Hässelby SK 3:55.02
Tim Sundström89KFUM Örebro 3:58.85
Daniel Gleimar92Turebergs FK 3:59.70
10 Albert Mollén85Sävedalens AIK 4:00.03
11 Henrik Petersson93Malmö AI 4:01.19
12 Bienvenue Musore90Tyresö FK 4:01.60


M Häck 60m107 cm
Försök heat 123 feb 
Marvin Tay90Spårvägens FK 7.82Q
Alexander Brorsson90IFK Växjö 7.99Q
Jonatan Holm94Strands IF 8.08q
Anton Levin92Malmö AI 8.09q
Petter Gustafsson94IK Hakarpspojkarna 8.32
Jonathan Eklund88Hammarby IF 8.34

Försök heat 223 feb 
Philip Nossmy82Malmö AI 7.80Q
Fredrick Ekholm94Huddinge AIS 7.98Q
Amir Shaker89Råby-Rekarne FIF 8.15q
Rafael Askros81IFK Lidingö 8.24q
Anders Leifsson92IK Orient 8.26
Linus Otto Boyer95Nyköpings BIS 8.45
Rasmus Nim89IF Göta Karlstad 8.73

Final23 feb 
Philip Nossmy82Malmö AI 7.80
Marvin Tay90Spårvägens FK 7.82
Alexander Brorsson90IFK Växjö 7.92
Amir Shaker89Råby-Rekarne FIF 7.95
Anton Levin92Malmö AI 8.09
Jonatan Holm94Strands IF 8.21
Rafael Askros81IFK Lidingö 8.41
Fredrick Ekholm94Huddinge AISDQ§F4.3.15.3


M Höjd
Final23 feb 
Jakob Thorvaldsson88IFK Lidingö213
Andreas Carlsson95IK Ymer213
Philip Frifelt Lundqvist89IF Göta Karlstad213
Jesper Borg93Ullevi FK209
Fabian Delryd96Täby IS209
Erik Liberg93Ullevi FK206
Henrik Thoms96Hanvikens SK206
Marcus Lundquist91Upsala IF203
Carl Rönnow90SC Athletique203
10 Viktor Husmark92Ullevi FK199
11 Yuan-Zhong Wu91IFK Växjö199
12 Fredrik Sangberg90IF Kville195
Jan-Erik Wanhainen71IFK GöteborgX

190195199203206209211213215217
H.Thoms-oooxoxxx
A.Carlsson--ooxooxxoxxoxxx
P.Frifelt Lundqvi-o-oxoxxooxxoxxx
Y.Wuoxooxxx
E.Liberg-o--xoxxx
J.Wanhainen---xx-
J.Thorvaldsson-o-o-oxoxxox-
J.Borg--oxoxooxxx
F.Sangbergooxxx
C.Rönnow-xxoxooxxx
F.Delryd-o-oxoxxoxxx
V.Husmarkoooxxx
M.Lundquist-oooxxx


M Längd
Final23 feb 
Michel Tornéus86Hammarby IF7,91
Fabian Rosenquist91GoIF Tjalve7,48
Thobias Nilsson Montler96Malmö AI7,22
Adam Chiguer91Spårvägens FK7,19
Adam Ståhlberg91Upsala IF7,04
Ritchie Moba90IFK Tumba7,03
Patric Hjort93Västerås FK6,99
Adam Denguir94IFK Lund6,94
Johan Talèus94Eskilstuna FI6,71
10 Erik Ehrlin90Hammarby IF6,65
Patrik Holmberg90Huddinge AISX
Rickard Willman94Västerås FKej start

1 2 3 4 5 6 
A.ChiguerXX6,937,19XX
E.EhrlinXX6,65
M.Tornéus7,917,84X7,69-7,74
P.Holmberg-
J.Talèus6,714,706,68
A.Ståhlberg6,856,777,046,887,036,92
T.Nilsson Montler5,597,077,136,08X7,22
R.Moba7,01X7,03X6,746,94
A.Denguir6,676,616,856,496,946,92
F.Rosenquist7,20X7,477,397,417,48
P.Hjort6,816,786,976,926,996,80


M Vikt15.88 kg
Final23 feb 
Markus Johansson90IF Göta Karlstad22,14
Robert Alneroth84Gefle IF19,74
Leif Arrhenius86Spårvägens FK19,63
Daniel Nyman87IFK Växjö19,39
Hans Eriksson86Västerås FK19,12
Chris Arnoldsson96Huddinge AIS17,08
Mats Olsson86Hässelby SK16,54
Mikael Leindahl65GoIF Tjalve15,52
Johan Bark85Örgryte IS15,52
10 Tim Söderqvist95Dals Södra FFI15,50
11 Rasmus Olofsson84Hässelby SK15,26
12 Lennie Helander75Ullevi FK14,58
13 Jörgen Viksell79Västerås FK14,23
14 Robert Fabian72Herrljunga SK12,51

1 2 3 4 5 6 
R.Olofsson15,26X14,90
J.Bark14,89X15,52
M.Olsson15,3216,2216,54X15,6916,04
J.Viksell13,8114,23X
R.AlnerothX18,9119,7019,3019,74X
M.Leindahl15,0315,1215,52XX15,26
H.Eriksson18,5318,1519,12XXX
L.HelanderX14,58X
R.Fabian12,0712,51X
L.ArrheniusXX16,9919,63XX
C.Arnoldsson15,89X17,0816,3016,0716,37
M.JohanssonXX19,6521,3122,14X
T.SöderqvistX15,2215,50
D.Nyman18,67X19,39X18,7618,73


M 4 x 200m
Finalheat 123 feb 
Lag 1 Hässelby SKThomas Yemane-95
Mattias Claesson-86
Edwin Råsberg-94
Johan Wissman-82

1:27.813
Lag 1 Hammarby IFVictor Kårelid-89
Jacob Ewertz-95
Andreas Almlöf-95
Sunday Ojuri-93

1:29.415
Lag 1 Västerås FKDaniel Nordmark-93
Felix Siljebäck-Larsen-89
Oscar Jacobsson-97
Patrick Hjort-97

1:30.896

Finalheat 223 feb 
Lag 1 Malmö AIAustin Hamilton-97
Nick Ekelund Arenender-89
Emmanuel Amoh-92
Anton Levin-92

1:26.841
Lag 1 Spårvägens FKAndré Drummond-90
Marvin Tay-90
Mattias Sunneborn-70
Nil de Oliveira-86

1:27.522
Lag 1 Ullevi FKEmil von Barth-96
Maximus Fröjd-90
Viktor Fingal-96
Emil Lyrberg-92

1:27.884


K 200m
Semifinal heat 123 feb 
Tove Ågren96Falu IK24.34Q
Gladys Bamane89Spårvägens FK25.55
Hanna Hoff97IFK Växjö25.73
Daniella Busk93Malmö AIDQ linjetramp

Semifinal heat 223 feb 
Pernilla Nilsson92Malmö AI24.07Q
Maria Gustafsson88IFK Lidingö24.39q
Malin Johansson90IFK Växjö25.54
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK26.54

Semifinal heat 323 feb 
Pernilla Tornemark85Malmö AI24.70Q
Johanna Gustafsson97Motala AIF24.99
Linnea Killander93Malmö AI25.08
Caroline Andersson92IF Göta Karlstad25.69

Final23 feb 
Pernilla Nilsson92Malmö AI24.22
Tove Ågren96Falu IK24.41
Maria Gustafsson88IFK Lidingö24.51
Pernilla Tornemark85Malmö AI25.04


K 400m
Final23 feb 
Josefin Magnusson89Malmö AI54.16
Elin Moraiti91Hässelby SK54.43
Sandra Knezevic92Hammarby IF57.17
Frida Persson89Hammarby IFej start


K 800m
Final23 feb 
Linn Nilsson90Hälle IF 2:07.79
Anna Silvander93IFK Lidingö 2:08.34
Linn Söderholm96Sävedalens AIK 2:10.76
Astrid Rosvall97Hässelby SK 2:11.55
Nathalie Rohlén90Spårvägens FK 2:13.96
Jessica Edlund95Umedalens IF 2:16.34


K 1500m
Final23 feb 
Linn Nilsson90Hälle IF 4:40.92
Sarah Lahti95Hässelby SK 4:42.45
Hanna Bartholomew83Hässelby SK 4:46.49
Elina Johansson89Spårvägens FK 4:47.92
Moa Rothman96Västerås FK 4:49.44
Hanna Lindholm79Hammarby IF 4:51.79
Charlotte Schönbeck84IFK Lidingöej start
Meraf Bahta89Hälle IFej start


K Häck 60m84 cm
Försök heat 123 feb 
Maja Rogemyr91IF Göta Karlstad 8.35Q
Elin Westerlund90Spårvägens FK 8.48Q
Madeleine Eriksson93IFK Lidingö 8.49q
Daniela Karlsson96Västerås FK 8.54q
Maryann Andreasson92IF Göta Karlstad 8.60q
Stine Tomb86Hammarby IF 8.61q
Fanny Lindström94Malmö AI 8.91

Försök heat 223 feb 
Adriana Janic96Malmö AI 8.51Q
Fatima Dedrickson89Hammarby IF 8.54Q
Elise Malmberg95Hässleholms AIS 8.64
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK 8.71
Caroline Tegel90IF Göta Karlstad 8.94
Victoria Joäng89IFK Lund 8.95
Emma Tuvesson91IFK Helsingborgbröt

Final23 feb 
Maja Rogemyr91IF Göta Karlstad 8.31
Elin Westerlund90Spårvägens FK 8.47
Fatima Dedrickson89Hammarby IF 8.47
Daniela Karlsson96Västerås FK 8.50
Madeleine Eriksson93IFK Lidingö 8.51
Maryann Andreasson92IF Göta Karlstad 8.55
Stine Tomb86Hammarby IF 8.62
Adriana Janic96Malmö AI 8.63


K Stav
A-grupp23 feb 
Angelica Bengtsson93Hässelby SK4581
Malin Dahlström89Ullevi FK4382
Michaela Meijer93Örgryte IS4183
Elienor Werner98Hässelby SK3924
Annika Jönsson96IFK Helsingborg3835
Hanna Jansson95Falu IK3835
Sara Eriksson91Ullevi FK3698
Sara Cannmo96Hovslätts IK36910
Anna Borg89Göteborgs KIK35512
Amanda Gabrielsson96Wärnamo SKX
Madeleine Nilsson90Kvarnsvedens GoIFX

355369383392401407413418423428433438443448458467
A.Borgoxxx
M.Dahlström-------xo-o-xxoxx-x
A.Bengtsson-------xxo-o-xoxo-xoxxx
H.Janssonoooxxx
A.Gabrielssonxx-
E.Werner--xxoxxoxxx
S.Eriksson-oxxx
S.Cannmoxooxxx
M.Nilsson--xxx
A.Jönssonoooxxx
M.Meijer---o-o-xxo-xxx

B-grupp23 feb 
Klara Mattsson97IK Orient3837
Elin Olsson93Kvarnsvedens GoIF3698
Josefin Herstedt98Hammarby IF36911
Thea Nyberg92Örgryte IS35512
Denise Eriksson95Gefle IF35512
Kristina Ulitina88Hammarby IF33415
Emma Häggström96Kvarnsvedens GoIF33416

313334355369383392
J.Herstedt-oxxoxxoxxx
D.Eriksson-ooxxx
T.Nyberg-ooxxx
E.Häggström-xoxxx
K.Ulitina-oxxx
K.Mattsson-oooxoxxx
E.Olssonooooxxx


K Längd
Final23 feb 
Elise Malmberg95Hässleholms AIS6,21
Ida Hansen93IF Göta Karlstad6,15
Malin Olsson90IFK Lidingö5,99
Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK5,91
Linda Bergh89Hässelby SK5,83
Moa Ullgren96GoIF Tjalve5,81
Jasmin Sabir92Hammarby IF5,73
Frida Lindström90Huddinge AIS5,65
Johanna Aalto89IF Kville5,55
10 Sara Kviberg93Hellas FK5,54
11 Sofia Lund86Hässelby SK5,35
Jonna Kowalski94GoIF TjalveX

1 2 3 4 5 6 
E.Malmberg5,835,895,846,115,926,21
M.Olsson5,755,895,995,915,895,89
E.Kjellberg5,775,83X5,91XX
L.Bergh5,67XXXX5,83
J.SabirX5,73X5,50-X
S.KvibergX5,54X
I.Hansen5,63X5,905,996,156,05
J.Aalto5,555,45X
F.Lindström5,385,535,655,393,77X
M.UllgrenX5,81XX5,74X
J.KowalskiXXX
S.LundX5,255,35


K Kula4.0 kg
Final23 feb 
Fanny Roos95Ljungby FIK15,76
Anna Wikström87IFK Tumba14,31
Sara Lennman96Katrineholms SK14,18
Erica Lantz94IFK Växjö13,71
Victoria Joäng89IFK Lund12,87
Johanna Larsson92Hässelby SK12,77
Linn Bergstrand96Ullevi FK12,18

1 2 3 4 5 6 
E.Lantz12,0313,7113,49X12,23X
V.Joäng11,8811,8912,1112,7912,8712,41
J.Larsson12,3912,7712,65XXX
A.Wikström13,9013,75X13,9013,9514,31
S.LennmanX13,8713,4714,18X12,70
F.Roos15,01X15,3715,7615,5215,71
L.BergstrandXX11,96X11,8812,18


K 4 x 200m
Finalheat 123 feb 
Lag 2 Göteborgs KIKLisa Björklund-98
Tess Hertz Saebbö-98
Vendela Rydbäck-97
Emma Söderström-98

1:43.586
Lag 1 Mölndals AIKLouise Liljeblad-97
Hanna Palmqvist-96
Natalie Nagy-92
Elvira Erixon-96

1:43.667
Lag 1 Göteborgs KIKNina Lundin-95
Gabrielle Wehlander-96
Ellen Stübner-98
Stina Kilborn-95

1:45.348

Finalheat 223 feb 
Lag 1 IFK VäxjöMalin Citess-95
Evelin Hindrikes-91
Hanna Hoff-97
Malin Johansson-90

1:41.343
Lag 2 Malmö AILinnea Killander-93
Frida Grindheim-96
Adriana Janic-96
Elin Nossmy-96

1:42.114
Lag 1 IFK LidingöHanna Adriansson-92
Maria Gustafsson-88
Madeleine Eriksson-93
Anna Silvander-93

ej start-

Finalheat 323 feb 
Lag 1 Malmö AIPernilla Nilsson-92
Josefin Magnusson-89
Pernilla Tornemark-85
Daniella Busk-93

1:38.381
Lag 1 Spårvägens FKIsabelle Eurenius-89
Marie Sönnefors-93
Elin Westerlund-90
Gladys Bamane-89

1:41.082
Lag 1 Gefle IFEmma Gällstedt-96
Betty Strandberg-95
Malin Andersson-97
Sandra Törnros-95

1:42.355



© Track & Field, Christer Falk