RESULTAT
Sävedalsspelen 2014-05-31/06-01
Slottsskogsvallen, Göteborg
Sävedalens AIK
Uppdaterad: 2014-06-11
Resultatlänk lördag  söndag     


 
M 100m
Försök heat 10,031 maj 
Eddy Meyerdierks95Ullevi FK11.14q
Tobias Karlsson91Ullevi FK11.23q
Victor Fingal96Ullevi FK11.35q
Oscar Wahlqvist93Örgryte IS11.58
Peter Andréas81Ullevi FK11.65
Andreas Norström92Ullevi FK11.73
Isak Lindbom91IFK Halmstad11.79
Jan-Arne Sagdahl50Ullevi FK16.52

Försök heat 20,131 maj 
Maximus Fröjd90Ullevi FK11.11q
Martin Bengtsson92Ullevi FK11.21q
Herman Olvik96Ullevi FK11.25q
Alexander Lesser93Ullevi FK11.29q
Jonas Hilmersson88Ullevi FK11.41q
Emil Lyrberg93Ullevi FK11.42
Patrik Bergström83Sävedalens AIK11.51
Radyar Mohammad96Ullevi FK11.99

Final-0,331 maj 
Maximus Fröjd90Ullevi FK11.23
Martin Bengtsson92Ullevi FK11.26
Victor Fingal96Ullevi FK11.34
Jonas Hilmersson88Ullevi FK11.37
Tobias Karlsson91Ullevi FK11.38
Eddy Meyerdierks95Ullevi FK11.40
Alexander Lesser93Ullevi FK11.43
Herman Olvik96Ullevi FKej start


M 800m
Final31 maj 
Elias Johansson92Sävedalens AIK 1:58.1m
Leo Magnusson98Sävedalens AIK 1:59.07
Karl Wallén96Sävedalens AIK1:58.8m
Kevin Hermansson95Trollhättan FIK1:58.9m
Daniel Bucht96Sävedalens AIK2:00.8m
Jacob Lidman97Hälle IF 2:03.12P17 1:a
Mohammed Mohamoud97Ullevi FK 2:05.55P17 3:a
Siem Uittenhout85Nederländerna 2:06.03
Khalid Nooh97Ullevi FK 2:08.14P17 2:a
10 Farah Mire95Ullevi FK 2:12.36


M Häck 400m91 cm
Final31 maj 
Anton Nilsson92Huddinge AIS54.19
Daniel Skatt91Örgryte IS59.03
Carl Fredrik Sjöland91Sävedalens AIK60.10
Marlen Aakre93Fredrikstad IF60.24K 1:a
Johanna Holmén Svensson95Alingsås IF61.88K 2:a
Alexander Rahm Johansson92IK Orient61.91M 4:a
Oliwer Åstrand92Örgryte ISej start


M Höjd
31 maj 
Andreas Carlsson95IK Ymer196
Herman Olvik96Ullevi FK193
Viktor Husmark92Ullevi FK190
Kevin Fankl95Ullevi FK180
Oscar Söderbergh96Ullevi FK175
Jan-Arne Sagdahl50Ullevi FK105


M Diskus2.0 kg
31 maj 
Martin Gren89Ullevi FK41,03
Johan Bark85Örgryte IS35,04
Torbjörn Julin89Ullevi FK34,33
Marcus Johansson94Tanums IF25,70


P19 Stav
31 maj 
Carl Ivarsson96Lerum Friidrott445
Arvid Björemark95IF Rigor375


P17 100m
Final-1,431 maj 
Isak Adam98Ullevi FK11.72
Mauro Karlsfred98Ullevi FK12.11
Martin Arvidsson97Sävedalens AIK12.19
Victor Koch 98Örgryte IS12.28
Richard Heikkilä98Mölndals AIK12.29
Chidozie Abika97IF Kville12.37
Häzem Elagouz98Ullevi FK12.75
Karl-Ludvig Patriksson98Hälle IF13.80
Filip Augustsson97Brattås CKej start


P17 Häck 110m91 cm
Final-1,331 maj 
Elias Martinsson97Brattås CK15.04
Samuel Wiik98IF Rigor16.59
Max Hejdenberg98Örgryte IS16.80


P17 Höjd
31 maj 
Elias Martinsson97Brattås CK190
Filip Augustsson97Brattås CK190
Simon Larsson98IK Ymer185
Arvid Ryberg 98Örgryte IS180
Karl-Ludvig Patriksson98Hälle IF175
Robin Jacobsson98Ullevi FK175
Axel Hjelmqvist98IF Kville165
Filip Wenander98Örgryte IS160
Malcolm Herlenius99Ullevi FK175


P17 Stav
31 maj 
Robin Jacobsson98Ullevi FK355
Gustav Bålström98Ullevi FK305


P17 Diskus1.5 kg
31 maj 
Jakob Gardenkrans97Malmö AI56,79
Mattias Eklund98IK Ymer29,10
Richard Heikkilä98Mölndals AIK22,12


P15 80m
Final-1,131 maj 
Marcus Lidman99Hälle IF 9.79
Anton Bengtsson99Ullevi FK 9.87
Johansson Daniel99Ullevi FK 9.89
Truls Solli-Larsson99Ullevi FK 9.99
Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK10.11
Erik Andersson99Sävedalens AIK10.23
Rickard Kilborn99Hälle IF10.41


P15 Häck 80m84 cm
Final-0,831 maj 
Anton Bertilsson99Habo Friidrott 0411.30
Max Asensio99Ullevi FK12.14
Albin Månsson99IFK Växjö12.25
Rey Yasui99IF Kville12.78
Olof Wiberg99Ullevi FKbröt


P15 Häck 300m76 cm
Final31 maj 
Anton Bertilsson99Habo Friidrott 0440.60
Anton Bengtsson99Ullevi FK41.49
Albin Månsson99IFK Växjö42.51
Samuel Wiik98IF Rigor42.60P17 84cm
Sondre Guttormsen99Ski ILej tid


P15 Stav
31 maj 
Sondre Guttormsen99Ski IL400
Adam Bengtsson99Mölndals AIK320
Andre Magnusson99IFK Växjö300


P15 Längd
31 maj 
Marcus Lidman99Hälle IF6,101,1
Max Asensio99Ullevi FK5,871,4
Albin Månsson99IFK Växjö5,851,0
Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK5,810,5
Erik Andersson99Sävedalens AIK5,780,8
Markus Lundborg99Ullevi FK5,621,7
Linus Bertilsson99IFK Göteborg5,541,7
Johansson Daniel99Ullevi FK5,501,0
Andre Magnusson99IFK Växjö5,361,2
10 Hugo Rosvall99Sävedalens AIK5,192,0
11 Malcolm Herlenius99Ullevi FK5,060,9
12 Otto Hammarström99Örgryte IS5,020,4
13 Rickard Kilborn99Hälle IF4,761,5


P15 Diskus1.0 kg
31 maj 
Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK34,61
Markus Menander99Bohus IF31,99


P14 80m
Final-1,031 maj 
Isak Kristensen00Ullevi FK 9.70
Simon Hultén00Sävedalens AIK10.10
Gustav Zetterlund00KFUM Örebro10.54
Sam Nilsson-Ezeh00IF Rigor11.27
Hjalmar Klouman00Alingsås IF11.31
Liu Kunmark00Strömstads IFej start


P14 800m
Final31 maj 
André Mellqvist00Sävedalens AIK 2:06.54
Erik Jälknäs00Trollhättan FIK 2:07.24
Felix Larsen Nilsson00Örgryte IS 2:08.15
Jakob Zäll01Ängelholms IF 2:12.59
Carl Jälknäs00Trollhättan FIK 2:15.46
Svante Wester99Örgryte IS 2:16.51P15 1:a
Abdiaziz Jamal99Ullevi FK 2:22.10P15 2:a
Malkolm Lundkvist00Sävedalens AIK 2:22.52P14 6:a
Carl Malmström00Kongahälla AIK 2:24.39P14 7:a
10 Olof Ryberg00Örgryte IS 2:24.58P14 8:a
11 Jakob Lang99Kongahälla AIK 2:25.34P15 3:a
12 Adbirashman Mohamed00Ullevi FK 2:29.08P14 8:a
13 Simon Hultén00Sävedalens AIK 2:29.55P14 9:a
Hugo Rosvall99Sävedalens AIKbrötP15
Albin Thunberg00Sävedalens AIKbröt


P14 Häck 80m84 cm
Final-0,531 maj 
Felix Larsen Nilsson00Örgryte IS12.77
Carl Bengtström00Örgryte IS13.60
Oscar Arvidson00Sävedalens AIK13.80
Jona Askelund00Mölndals AIK14.05
Olof Ryberg00Örgryte IS14.16
Vilgot Dahl00Lidköpings ISej start


P14 Stav
31 maj 
Simen Guttormsen01Ski IL300
William Rydin00Ullevi FK280
Jona Askelund00Mölndals AIK255
Arvid Mägi Theorin01IF Kville255
Erik Rolfö01Örgryte IS205
Oliver Edman-Chrantz01Örgryte IS180
Isak Hejdenberg01Örgryte IS180
Daniel Hultén04Sävedalens AIKX


P14 Längd
31 maj 
Liu Kunmark00Strömstads IF5,780,4
Tobias Carlryd00IF Rigor5,273,3   5,19 1,1
Simon Hultén00Sävedalens AIK4,971,6
Sam Nilsson-Ezeh00IF Rigor4,361,5
Filip Linnér00IFK Göteborg4,103,2   4,08 0,3
Hjalmar Klouman00Alingsås IF3,911,5
Carl Bengtström00Örgryte IS1,800,1


P14 Diskus1.0 kg
31 maj 
Simon Lanngren00Sävedalens AIK32,52
Benjamin Nørgård00Saeby IK28,27
Filip Linnér00IFK Göteborg22,62
Oscar Arvidson00Sävedalens AIK22,54
Adam Frison00Mölndals AIK21,02
Jaro Feldhusen00Falkenbergs IK19,08
Nikolaj Volsgaard00Dybvad IK17,38
Amanda Holmberg98Lidköpings IS37,99UT


P13 600m
Final31 maj 
Josef Wallenlind01Mölndals AIK 1:39.66
Tom Berensson01IF Kville 1:40.81
Victor Larsson01Kongahälla AIK 1:41.40
Alexander Bucht01Sävedalens AIK 1:42.52
Hampus Helamb01IFK Göteborg 1:43.57
Oliver Edman-Chrantz01Örgryte IS 1:47.98
Gesi Gadudow01Ullevi FK 1:53.29
Tobias Ryden01IF Kville 1:54.45
Sören Pauli01Ullevi FK 1:57.74
Elias Brink01IF Kvillebröt


P13 Häck 60m76 cm
Final0,731 maj 
Philip Ryding01IF Kville10.19
Anton Välkki01IFK Göteborg10.24
Emil Krenauer01Mölndals AIK10.48
Simen Guttormsen01Ski IL11.06
Mohammad Al Masri01IF Kville11.96
Mathias Berg01Dybvad IK12.08
Lasse Westfall Bruun01Saeby IK12.37


P13 Höjd
31 maj 
Philip Ryding01IF Kville158
Simen Guttormsen01Ski IL153
Emil Krenauer01Mölndals AIK145
Melker Manne01Ullevi FK145
Mikkel Johst01Dybvad IK140
Erik Rolfö01Örgryte IS140
Erik Johansson01IFK Göteborg140
Edvard Appelberg01Lidköpings IS140
Mohammad Al Masri01IF Kville135


P13 Längdzon
31 maj 
Erik Johansson01IFK Göteborg5,712,0
Jesper Larsson01Ullevi FK4,761,2
Erik Rolfö01Örgryte IS4,731,1
Hampus Helamb01IFK Göteborg4,621,3   4,53
Oliver Edman-Chrantz01Örgryte IS4,601,1   4,56
Edvard Appelberg01Lidköpings IS4,601,5   4,53
Mathias Berg01Dybvad IK4,580,0
Daniel Nilsson01Kongahälla AIK4,490,0
Melker Manne01Ullevi FK4,461,7
10 Mohammad Al Masri01IF Kville4,372,2   4,29 1,4
11 Philip Ryding01IF Kville4,331,5
12 Isak Hejdenberg01Örgryte IS4,322,3   4,02 1,9
13 Lasse Westfall Bruun01Saeby IK4,250,1
14 Benjamin Garis01Mölndals AIK3,022,0


P13 Diskus0.6 kg
31 maj 
William Lanndalen01IK Ymer30,96
Tom Berensson01IF Kville29,47
Mikkel Johst01Dybvad IK27,54
Arvid Mägi Theorin01IF Kville26,74
Mathias Berg01Dybvad IK22,54
Benjamin Garis01Mölndals AIK17,93


P12 600m
Final31 maj 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK 1:51.59
Axel Henriksson02IF Kville 1:53.10
Michael Rosenqvist02Mölndals AIK 1:59.00
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott 1:59.83
Samuel Melin02IF Kville 2:00.60
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK 2:01.22
Axel Ahlstrand02IF Rigor 2:07.66
Anton Laanep02Sävedalens AIK 2:09.03
Albin Löfving02IF Kville 2:16.91
10 Malte Rosvall02Sävedalens AIK 2:19.53


P12 Häck 60m76 cm
Försök heat 1-0,931 maj 
Samuel Melin02IF Kville12.53q
Anton Laanep02Sävedalens AIK12.85q
Rasmus Samuelsson02IFK Göteborg13.17q
Jon Odlöw02Mölndals AIK14.23
Albin Löfving02IF Kville15.29

Försök heat 2-0,831 maj 
Axel Henriksson02IF Kville10.69q
Sebastian Nørgård02Saeby IK11.39q
Fredrik Grund02IF Kville11.71q
Peter Svensson02IF Rigor12.56q
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott12.68q

Final-1,431 maj 
Axel Henriksson02IF Kville10.49
Sebastian Nørgård02Saeby IK11.26
Fredrik Grund02IF Kville11.83
Anton Laanep02Sävedalens AIK12.46
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott12.58
Samuel Melin02IF Kville12.93
Rasmus Samuelsson02IFK Göteborg13.44
Peter Svensson02IF Rigorej start


P12 Längdzon
31 maj 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK4,891,1
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK4,811,1
Lukas Edqvist02Örgryte IS4,571,8
Axel Henriksson02IF Kville4,430,0
Waldemar Knight02Sävedalens AIK4,361,0
Oscar Nilsson02IF Rigor4,350,3
Jesper Hermansson02Mölndals AIK4,060,7
Leo Frid Göransson02Sävedalens AIK4,041,7
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott4,021,9
10 Gustav Tartu02IF Kville4,010,7   3,85
11 Fredrik Grund02IF Kville4,010,2   3,83
12 Herman Forsberg02Ullevi FK4,001,4
13 Mads Fjordbak02Saeby IK3,971,4
14 Peter Svensson02IF Rigor3,930,6
15 Lukas Bertilsson02IFK Göteborg3,801,6
16 Anton Laanep02Sävedalens AIK3,750,1
17 Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK3,731,1
18 Rasmus Samuelsson02IFK Göteborg3,720,1
19 Michael Rosenqvist02Mölndals AIK3,680,8
20 Elmer Evanson02Örgryte IS3,500,0
21 Axel Ahlstrand02IF Rigor3,490,2
22 Christopher Wennberg02Lerum Friidrott3,460,0
23 Albin Löfving02IF Kville3,432,2   3,34 0,1
24 Frey Kroll02Saeby IK3,170,9


P12 Kula3.0 kg
31 maj 
Måns Roos02Mölndals AIK10,05
Sebastian Nørgård02Saeby IK9,18
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK8,42
Fredrik Grund02IF Kville8,00
Mads Fjordbak02Saeby IK7,75
Mattias Haag02Mölndals AIK7,60
Edvin Karlsson02IF Kville7,50
Rasmus Samuelsson02IFK Göteborg6,93
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott6,59
10 Leo Frid Göransson02Sävedalens AIK6,56
11 Gustav Tartu02IF Kville6,48
12 Waldemar Knight02Sävedalens AIK6,44
13 Elmer Evanson02Örgryte IS5,28
14 Christopher Wennberg02Lerum Friidrott4,98
15 Frey Kroll02Saeby IK4,58


P12 Diskus0.6 kg
31 maj 
Måns Roos02Mölndals AIK31,46
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK30,01
Sebastian Nørgård02Saeby IK27,70
Edvin Karlsson02IF Kville22,53
Fredrik Grund02IF Kville22,42
Mattias Haag02Mölndals AIK22,14
Vilgot Skoglund02Lerum Friidrott18,15
Malte Rosvall02Sävedalens AIK16,99
Samuel Melin02IF Kville14,46
10 Jon Odlöw02Mölndals AIK14,05
11 Frey Kroll02Saeby IK12,49


P11 600m
Final31 maj 
Fabian Haeffler03Mölndals AIK 1:46.68
Isak Helgesson03Örgryte IS 1:52.58
Felix Petrov03Örgryte IS 1:52.82
Jacob Helgesson03Örgryte IS 1:54.76
Casper Skepp03Sävedalens AIK 1:57.44
Kevin Berg03IK Orient 1:59.44
Carl Erixon03Mölndals AIK 2:02.78
Allan Andersson03IF Kville 2:03.14
Aleksander Nörgård03Saeby IK 2:06.01
10 Agustin Hillmersson03IK Orient 2:07.01
Nils Thorin03Örgryte ISej start


P11 Höjd
31 maj 
Isak Helgesson03Örgryte IS133
Carl Erixon03Mölndals AIK133
Jonathan Kjellgren03Mölndals AIK130
Felix Petrov03Örgryte IS125
Agustin Hillmersson03IK Orient125
Jacob Helgesson03Örgryte IS120
Fabian Steene03IF Kville120
Marcus Grahn03Mölndals AIK120
Kalle Stålhandske03Mölndals AIK120
10 Casper Skepp03Sävedalens AIK120
11 Aleksander Nörgård03Saeby IK115
12 Jeppe Westfall Bruun03Saeby IK115
13 Ludvig Jernmark-Burrows03Hälle IF110
14 Linus Pihl03Lerum Friidrott110
15 Nils Thorin03Örgryte IS110
16 Jens Birk Jensen03Saeby IK110


P11 Längdzon
31 maj 
Agustin Hillmersson03IK Orient4,360,8
Victor Hering03Majornas IK4,260,6
Felix Petrov03Örgryte IS4,230,0
Fabian Steene03IF Kville4,190,0
Jonathan Kjellgren03Mölndals AIK4,141,3
Isak Helgesson03Örgryte IS4,101,5   4,07
Casper Skepp03Sävedalens AIK4,100,0   4,05
Ludvig Jernmark-Burrows03Hälle IF3,930,2
Allan Andersson03IF Kville3,820,6
10 Jacob Helgesson03Örgryte IS3,781,3
11 Vidar Wingqvist03Hälle IF3,761,3
12 Kalle Stålhandske03Mölndals AIK3,700,7
13 Isak Stolpe03Sävedalens AIK3,691,6
14 Linus Pihl03Lerum Friidrott3,680,0
15 Jeppe Westfall Bruun03Saeby IK3,541,2   3,52
16 Jens Birk Jensen03Saeby IK3,540,0   3,46
17 Nils Thorin03Örgryte IS3,411,8
18 Axel Johansson03Hälle IF3,101,3
19 Gillis Falk03Örgryte IS2,990,0
20 Valdemar Jansson03Ullevi FK2,911,0


P11 Kula2.0 kg
31 maj 
Fabian Steene03IF Kville9,25
Felix Steene04IF Kville8,35
Agustin Hillmersson03IK Orient7,80   7,78
Elton Jonåker03Mölndals AIK7,80   7,66
Jens Birk Jensen03Saeby IK7,69
Aleksander Nörgård03Saeby IK7,41
Kalle Stålhandske03Mölndals AIK7,21
Victor Hering03Majornas IK7,19
Marcus Grahn03Mölndals AIK6,59
10 Jeppe Westfall Bruun03Saeby IK5,89


P10 600m
Final31 maj 
Arvid Skepp04Sävedalens AIK 1:54.91
Andreas Rydén04IFK Göteborg 1:56.87
Noah Pettersson04Lerum Friidrott 1:59.07
Jelmer Scholten04Dybvad IK 1:59.20
Sixten Persson04Sävedalens AIK 2:07.63
Emil Roos04Sävedalens AIK 2:17.46
Theodor Grundevik04Mölndals AIK 2:18.92
Carl Ekberg04Sävedalens AIK 2:30.13


P10 Höjd
31 maj 
Noah Pettersson04Lerum Friidrott120
Jakob Lignercrona04Sävedalens AIK120
Daniel Hultén04Sävedalens AIK110
Sixten Persson04Sävedalens AIK105
Arvid Skepp04Sävedalens AIK100
Nilo Kontturi04Sävedalens AIK95
Carl Ekberg04Sävedalens AIK95
Elliot Gustavsson04Örgryte IS90
Theodor Grundevik04Mölndals AIK77


P9 60m
Finalheat 1-0,631 maj 
Leo Enderberg Andersson05Sävedalens AIK10.413
Melvin Mannerö05Sävedalens AIK10.514
Isak Lindqvist05Bohus IF10.545
Emil Nielsen06Dybvad IK10.737
Jacob Tegnér05Lerum Friidrott11.7814
Fabian Alinder05Mölndals AIK12.1616

Finalheat 2-0,131 maj 
Samuel Oderbrant05Strömstads IF 9.871
Mattias Berg05Mölndals AIK11.179
Hugo Tilldal05Sävedalens AIK11.2010
Arvid Malmfors05Mölndals AIK11.2711
Edwin Odelberg05Mölndals AIK11.4712
Hugo Cameron05Sävedalens AIK12.3117

Finalheat 3-1,331 maj 
Carl Tagaeus05Sävedalens AIK10.312
Axel Breitholtz05Sävedalens AIK10.736
Ville Gustavsson05Sävedalens AIK10.938
Vilgot Strand05Sävedalens AIK11.6013
Alvin Grotteborn05Mölndals AIK12.1115
Sebastian Guttormsen07Ski IL12.4818


P9 Längdzon
31 maj 
Carl Tagaeus05Sävedalens AIK3,40-0,6
Melvin Mannerö05Sävedalens AIK3,39-0,3
Isak Lindqvist05Bohus IF3,250,0
Emil Nielsen06Dybvad IK3,09-0,2
Leo Enderberg Andersson05Sävedalens AIK3,04-0.6
Valter Hering05Majornas IK3,000,0
Hugo Tilldal05Sävedalens AIK2,990,0
Mattias Berg05Mölndals AIK2,950,0
10 Axel Breitholtz05Sävedalens AIK2,910,0
11 Ville Gustavsson05Sävedalens AIK2,890,0   2,83
12 Edwin Odelberg05Mölndals AIK2,890,0   0,00
13 Vilgot Strand05Sävedalens AIK2,850,0
14 Jacob Tegnér05Lerum Friidrott2,800,0
15 Fabian Alinder05Mölndals AIK2,720,0
16 Hugo Cameron05Sävedalens AIK2,660,0
17 Arvid Malmfors05Mölndals AIK2,560,0
18 Sebastian Guttormsen07Ski IL2,400,0
19 Linus Alinder05Mölndals AIK2,260,0


P9 Kula2.0 kg
31 maj 
Leo Enderberg Andersson05Sävedalens AIK5,19
Emil Nielsen06Dybvad IK5,18
Isak Lindqvist05Bohus IF5,10
Carl Tagaeus05Sävedalens AIK4,89
Melvin Mannerö05Sävedalens AIK4,75
Axel Breitholtz05Sävedalens AIK4,56
Ville Gustavsson05Sävedalens AIK4,49
Hugo Cameron05Sävedalens AIK4,37
Alvin Grotteborn05Mölndals AIK4,25
10 Vilgot Strand05Sävedalens AIK4,19
11 Hugo Tilldal05Sävedalens AIK3,88
12 Linus Alinder05Mölndals AIK3,73
13 Sebastian Guttormsen07Ski IL3,62


K 100m
Försök heat 1-0,931 maj 
Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad12.19q
Malin Johansson90IFK Växjö12.38q
Hanna Mattisson92Ullevi FK12.69q
Amanda Fredlund92Ullevi FK12.87q
Nina Lundin95Göteborgs KIK12.93q
Mia Stenvall90Ullevi FK13.13q
Josefin Thompson92Göteborgs KIK13.20q

Försök heat 2-0,631 maj 
Carolin Larsson93IK Orient12.54q
Malin Citess95IFK Växjö12.80q
Estelle Montler91Göteborgs KIK12.84q
Linda Åkerman71IFK Halmstad14.0mq
Saga Kullenbäck Balafoutis91Ullevi FKej tidq
Alexandra Eriksson96Ullevi FKej tidq
Gabrielle Wehlander96Göteborgs KIKej tidq
Anna Carlsson94Ullevi FKej start

Finalheat 1-0,831 maj 
Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad12.29
Malin Johansson90IFK Växjö12.56
Carolin Larsson93IK Orient12.56
Hanna Mattisson92Ullevi FK12.78
Malin Citess95IFK Växjö12.91
Nina Lundin95Göteborgs KIK13.06
Amanda Fredlund92Ullevi FK13.08=
Estelle Montler91Göteborgs KIK13.08=

Finalheat 2-0,331 maj 
Josefin Thompson92Göteborgs KIK13.07
Gabrielle Wehlander96Göteborgs KIK13.28
Mia Stenvall90Ullevi FK13.34
Alexandra Eriksson96Ullevi FK13.68
Saga Kullenbäck Balafoutis91Ullevi FK14.22
Linda Åkerman71IFK Halmstadej start


K Häck 100m84 cm
Final-0,831 maj 
Khaddi Sagnia94Ullevi FK14.19
Ida Lindskog90IF Kville15.67
Jill Höstman96Ullevi FK16.50F19 1:a


K Stav
31 maj 
Michaela Meijer93Örgryte IS415
Caroline Adams91Örgryte IS385
Johanna Greger94Örgryte IS345
Emma Kuutti98Örgryte ISX
Amanda Gabrielsson96Wärnamo SKX


K Längd
31 maj 
Khaddi Sagnia94Ullevi FK6,520,7
Elise Malmberg95Hässleholms AIS6,131,3
Elvira Richardsson96IFK Kristinehamn5,881,6
Matilda Hellqvist93IK Orient5,850,6
Malin Citess95IFK Växjö5,521,4
Hanna Gille96Sävedalens AIK5,441,7
Ida Lindskog90IF Kville5,391,7
Amanda Fredlund92Ullevi FK5,190,5
Erica Lantz94IFK Växjö4,991,9
10 Johanna Konseleus95Ullevi FK4,640,0


K Diskus1.0 kg
31 maj 
Sandra Andersson90Ullevi FK47,60
Erica Larsson90Falkenbergs IK41,46


F17 100m
Försök heat 1-1,131 maj 
Josefin Persson98Sävedalens AIK12.41q
Vendela Rydbäck97Göteborgs KIK12.71q
Judith Wagersten98Falkenbergs IK13.17q
Denise Eriksson98Ullevi FK13.35q
Isabelle Melin98IF Kville14.25

Försök heat 2-0,431 maj 
Lisa Björklund98Göteborgs KIK12.45q
Lisa Warfvinge98Varbergs GIF12.49q
Lisa Åhlström98Mölndals AIK13.75q
Sara Sjögren98Stenungsunds FI13.81q
Linnea Häger97Ullevi FK14.20

Final-1,531 maj 
Lisa Warfvinge98Varbergs GIF12.41
Josefin Persson98Sävedalens AIK12.42
Lisa Björklund98Göteborgs KIK12.48
Vendela Rydbäck97Göteborgs KIK12.90
Judith Wagersten98Falkenbergs IK13.18
Denise Eriksson98Ullevi FK13.48
Sara Sjögren98Stenungsunds FIej start
Lisa Åhlström98Mölndals AIKej start


F17 800m
Final31 maj 
Josefin Persson98Sävedalens AIK 2:18.19F17
Cornelia Karlsson98Sävedalens AIK 2:21.20F17
Evelin Hindrikes91IFK Växjö 2:22.41K 1:a
Julia Kanerva98Lerum Friidrott 2:24.69F17 3:a
Frida Andersson98Eslövs AI 2:25.15F17 4:a
Moa Ellmarker97IK Orient 2:27.25F17 5:a
Kristina Sundström95Sävedalens AIK 2:28.50K 2:a
Amanda Holmberg98Lidköpings IS 2:29.48F17 6:a
Maria Solem97Ullevi FK 2:30.78F17 7:a
10 Moa Carlsson98Sävedalens AIK 2:31.63F17 8:a
11 Runa Nordvall98Göteborgs KIK 2:44.13F17 9:a
12 Nosimo Sjögren97Ullevi FK 2:45.81F17 10:a


F17 Häck 100m76 cm
Final-1,631 maj 
Amanda Holmberg98Lidköpings IS14.50
Tess Hertz-Saebbö98Göteborgs KIK14.89
Agnes Bengtsson97Sävedalens AIK15.48
Frida Hansson97Stenungsunds FI15.88
Sara Sjögren98Stenungsunds FI16.04
Emelie Rantzow98IK Ymer16.28
Dagny Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott16.90


F17 Häck 300m76 cm
Final31 maj 
Amanda Holmberg98Lidköpings IS45.10
Sara Overgaard98IF Kville46.74
Frida Hansson97Stenungsunds FI47.01
Emelie Rantzow98IK Ymer47.34
Linnea Karlsson96Varbergs GIF49.19F19


F17 Diskus1.0 kg
31 maj 
Emma Harrysson97Brattås CK33,67


F15 80m
Försök heat 1-1,131 maj 
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott10.51q
Moa Rylander99Mölndals AIK11.11q
Judith Sjöman99Örgryte IS11.15q
Anna Widerberg99Hälle IF11.27
Emma Hamilton99Örgryte IS11.33
Sandra Lindholm99Lerum Friidrott11.61
Luana Lund99Göteborgs KIK11.65
Matilda Nilsson-Edin99Mölndals AIK11.68

Försök heat 2-1,531 maj 
Rebecca Strand99Örgryte IS10.66q
Madelen Bergman99Falkenbergs IK10.92q
Felicia Sjöblom99IK Bergaström10.94q
Della Månsson99Örgryte IS10.99q
Miranda Widdgård99Hälle IF11.23q
Hanna Wingdén99Göteborgs KIK11.65
Tilda Oldberg99Sävedalens AIK11.76

Final-0,731 maj 
Rebecca Strand99Örgryte IS10.60
Felicia Sjöblom99IK Bergaström10.64
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott10.67
Madelen Bergman99Falkenbergs IK10.88
Della Månsson99Örgryte IS10.96
Moa Rylander99Mölndals AIK11.16
Miranda Widdgård99Hälle IF11.17
Judith Sjöman99Örgryte IS11.19


F15 800m
Final31 maj 
Beatrice Brink99IF Kville 2:18.53
Matilda Nilsson-Edin99Mölndals AIK 2:37.49
Vilma Snygg99IK Ymer 2:41.25
Agnes Löwenborg99Mölndals AIK 2:44.67
Michaela Niklasson99Mölndals AIK 2:46.85


F15 Häck 80m76 cm
Final-1,031 maj 
Mathilda Fogelberg99Örgryte IS12.70
Mea Natvig99IFK Växjö12.96
Alva Murtoniemi Gräbel99Örgryte IS13.33
Anna Påsse99Göteborgs KIK13.45
Ellen Hultemark99IFK Växjö13.48
Rebecca Strand99Örgryte IS14.29
Hanna Wingdén99Göteborgs KIK15.10


F15 Häck 300m76 cm
Final31 maj 
Julia Frisk99IFK Växjö47.11
Martina Winberg99Mölndals AIK48.28
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott49.15
Anna Påsse99Göteborgs KIK49.45
Mathilda Fogelberg99Örgryte IS50.42
Ellen Hultemark99IFK Växjö53.28
Cornelia Storm-Karlén99IF Hagen FK53.97


F15 Höjd
31 maj 
Mea Natvig99IFK Växjö153
Clara Bergström99IFK Sunne FK153
Judith Sjöman99Örgryte IS153
Frida Bergvall99IFK Växjö153
Hanna Bergquist99IK Ymer150
Anna Påsse99Göteborgs KIK150


F15 Längd
31 maj 
Judith Sjöman99Örgryte IS5,361,0
Alva Murtoniemi Gräbel99Örgryte IS5,281,3
Madelen Bergman99Falkenbergs IK5,261,1
Julia Frisk99IFK Växjö5,172,8   5,09 1,7
Vilma Snygg99IK Ymer5,061,7
Della Månsson99Örgryte IS4,910,5
Tilda Oldberg99Sävedalens AIK4,871,0
Emma Hamilton99Örgryte IS4,850,0
Felicia Sjöblom99IK Bergaström4,790,1
10 Frida Bergvall99IFK Växjö4,730,0
11 Mea Natvig99IFK Växjö4,532,5   4,51 1,4
12 Hanna Wingdén99Göteborgs KIK4,451,4
13 Anna Widerberg99Hälle IF4,150,8
14 Michaela Niklasson99Mölndals AIK3,951,8
15 Agnes Löwenborg99Mölndals AIK3,871,3


F15 Diskus0,75 kg
31 maj 
Madelen Bergman99Falkenbergs IK27,45
Cornelia Storm-Karlén99IF Hagen FK23,45
Tilda Oldberg99Sävedalens AIK23,14


F14 80m
Försök heat 1-1,431 maj 
Hedvig Pettersson00Kils AIK10.73q
Linnea Wijk00Lerum Friidrott10.91q
Ebba Jernmark-Burrows00Hälle IF11.45
Emma Andreasson00Göteborgs KIK11.55
Agnes Nogueras00Göteborgs KIK11.80
Jenny Kellnor00Örgryte IS11.89
Märta Ekvall00IF Kville12.12

Försök heat 2-1,431 maj 
Madeleine Winberg00Mölndals AIK10.59q
Matilda Gustavsson00Tanums IF10.68q
Emma Strömqvist00Ullevi FK11.16q
Emilia von Hoffmann00Göteborgs KIK11.82
Kristelle Schepens00IF Kville11.83
Alva Vastersson00Varbergs GIF11.88
Signe Hedin00IK Ymerej start

Försök heat 3-1,131 maj 
Claudia Belgrave00IK Ymer10.60q
Julia Björkman00IF Kville10.84q
Clara Augustsson00IK Ymer11.13q
Linn Hertz-Saebbö00Göteborgs KIK11.21
Matilda Ekenberg00Sävedalens AIK11.62
Sonja Malmbratt00Göteborgs KIK11.74
Isabella Grönberg00IFK Göteborg12.47
Elin Larsson00Varbergs GIF13.88

Final-1,531 maj 
Claudia Belgrave00IK Ymer10.61
Madeleine Winberg00Mölndals AIK10.67
Hedvig Pettersson00Kils AIK10.81
Matilda Gustavsson00Tanums IF10.90
Julia Björkman00IF Kville10.92
Clara Augustsson00IK Ymer11.08
Emma Strömqvist00Ullevi FK11.18
Linnea Wijk00Lerum Friidrott11.66


F14 800m
Final31 maj 
Louise Duvling-Andersson00Ullevi FK 2:21.73
Matilda Hallström00Göteborgs KIK 2:29.84
Sofie Eriksson00Sävedalens AIK 2:32.43
Alexandra Pekic00IFK Göteborg 2:33.55
Malena Ljungqvist Thoen00Göteborgs KIK 2:34.60
Sara Dahlén00Lerum Friidrott 2:34.80
Moa Thorin00Örgryte IS 2:45.86


F14 Häck 80m76 cm
Final-0,831 maj 
Madeleine Winberg00Mölndals AIK12.89
Terese Nätstrand00Örgryte IS12.89
Linn Hertz-Saebbö00Göteborgs KIK13.78
Nora Bankel00Lerum Friidrott13.99
Elin Thorsson00IF Kville14.02
Alva Vastersson00Varbergs GIF15.62
Alice Kjellander00Göteborgs KIK16.12
Vilma Mårtensson00Varbergs GIF17.28


F14 Häck 300m76 cm
Final31 maj 
Nora Bankel00Lerum Friidrott50.03
Emma Green-Blomroos00Göteborgs KIK52.10
Sara Dahlén00Lerum Friidrott52.65


F14 Höjd
31 maj 
Alexandra Schill00Mölndals AIK150
Linn Hertz-Saebbö00Göteborgs KIK150
Sanna Sandström00Göteborgs KIK145
Linnéa Hovtun00Örgryte IS140
Emma Andreasson00Göteborgs KIK140
Malena Ljungqvist Thoen00Göteborgs KIK140
Elin Larsson00Varbergs GIF135
Märta Ekvall00IF Kville135
Johanna Sköldborg00IF Kville135
10 Alice Kjellander00Göteborgs KIK135
11 Vilma Mårtensson00Varbergs GIF130
12 Isabella Grönberg00IFK Göteborg130


F14 Längd
31 maj 
Claudia Belgrave00IK Ymer5,300,1
Terese Nätstrand00Örgryte IS5,021,5
Julia Björkman00IF Kville4,961,6
Hedvig Pettersson00Kils AIK4,871,0
Emma Andreasson00Göteborgs KIK4,740,9
Ebba Jernmark-Burrows00Hälle IF4,673,8   4,54 1,5
Linn Hertz-Saebbö00Göteborgs KIK4,611,6
Nora Bankel00Lerum Friidrott4,520,1   4,42
Alexandra Pekic00IFK Göteborg4,520,1   4,12
10 Clara Augustsson00IK Ymer4,450,1
11 Madeleine Winberg00Mölndals AIK4,392,3ej gv
12 Emma Green-Blomroos00Göteborgs KIK4,361,4
13 Alice Kjellander00Göteborgs KIK4,272,1   4,17 1,0
14 Agnes Nogueras00Göteborgs KIK4,170,1
15 Elin Thorsson00IF Kville4,120,9
16 Linnéa Helgegren00Kongahälla AIK4,030,0   4,03
17 Kristelle Schepens00IF Kville4,031,6   3,73
18 Isabella Grönberg00IFK Göteborg4,002,7   3,92 0,4
19 Moa Thorin00Örgryte IS3,951,1
20 Alva Vastersson00Varbergs GIF3,921,4   3,82
21 Linnéa Hovtun00Örgryte IS3,922,8   0,00 ej gv
22 Jenny Kellnor00Örgryte IS3,911,4
23 Emma Kling00IF Kville3,811,7
24 Vilma Mårtensson00Varbergs GIF3,720,1


F14 Diskus0,75 kg
31 maj 
Johanna Sköldborg00IF Kville23,10


F13 600m
Final31 maj 
Julia Nielsen01Sävedalens AIK 1:45.16
Alexandra Gullberg01Sävedalens AIK 1:45.63
Wilma Nielsen01Sävedalens AIK 1:45.97
Gaël de Coninck01Sävedalens AIK 1:49.68
Hanna Gisselblad Seibt01Sävedalens AIK 1:50.08
Sofie Cedergrund01Göteborgs KIK 1:53.62
Linnea Pihl01Lerum Friidrott 1:55.53
Emma Delin01Göteborgs KIK 1:55.86
Ida Jørgensen01Aalborg Atletik 1:56.94
10 Sandra R. Jensen01Aalborg Atletik 1:57.39
11 Nanna Muurholm01Aalborg Atletik 1:58.07
12 Ebba Andersson01IF Kville 2:00.23
13 Olivia Lundbäck01Ullevi FK 2:11.77
Felicia Niklasson01Sävedalens AIKej start


F13 Häck 60m68 cm
Försök heat 1-1,231 maj 
Julia Wennersten01IK Ymer 9.11q
Tilde Johansson01Falkenbergs IK 9.26q
Elvira Carlén01Lerum Friidrott10.20q
Ella Darrell01Lerum Friidrott10.69
Moa Eklundh01KFUM Örebro10.69
Anja Olsson01Ystads IF10.96

Försök heat 2-0,931 maj 
Emily Capobianco01KFUM Örebro 9.86q
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott10.21q
Sofia Overgaard01IF Kville10.43q
Alfrida Kilvik01IF Kville10.55q
Filippa Söderström01Göteborgs KIK10.60q
Ebba Andersson01IF Kville13.32
Mathilda Hammarqvist01IF Kville13.55

Final-1,531 maj 
Julia Wennersten01IK Ymer 9.23Rek
Tilde Johansson01Falkenbergs IK 9.26
Emily Capobianco01KFUM Örebro 9.76
Elvira Carlén01Lerum Friidrott10.09
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott10.21
Filippa Söderström01Göteborgs KIK10.37
Sofia Overgaard01IF Kville10.57
Alfrida Kilvik01IF Kville10.93


F13 Längdzon
31 maj 
Tilde Johansson01Falkenbergs IK5,34-0,7Rek
Emily Capobianco01KFUM Örebro5,080,0
Moa Lindkvist01Mölndals AIK4,99-0,1
Elvira Carlén01Lerum Friidrott4,95-1,3
Julia Wennersten01IK Ymer4,88-1,0
Anja Olsson01Ystads IF4,84-0,9
Tindra Honnér01Örgryte IS4,74-1,3
Amanda Hansson01Falkenbergs IK4,72-1,6
Sofie Cedergrund01Göteborgs KIK4,63-1,4
10 Anna Edwardsson01Mölndals AIK4,620,0
11 Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott4,520,0
12 Ronja Bökmark01Lerum Friidrott4,50-1,1
13 Gaël de Coninck01Sävedalens AIK4,44-0,4
14 Ella Darrell01Lerum Friidrott4,43-1,9
15 Molly Broback01Sävedalens AIK4,36-1,1
16 Alfrida Kilvik01IF Kville4,33-1,4
17 Olivia Ek01Sävedalens AIK4,28-0,2   4,23
18 Wilma Nielsen01Sävedalens AIK4,28-0,3   4,22
19 Alexandra Gullberg01Sävedalens AIK4,27-2,3
20 Julia Nielsen01Sävedalens AIK4,26-0,3
21 Josefine Afzelius01Mölndals AIK4,25-1,4
22 Isabella Willén01Mölndals AIK4,230,0
23 Melissa Mansouri01Ullevi FK4,21-2,0
24 Sandra R. Jensen01Aalborg Atletik4,19-2,2
25 Ella Breitholz01Sävedalens AIK4,15-1,5
26 Hanna Afzelius01Mölndals AIK4,14-0,4
27 Hanna Gisselblad Seibt01Sävedalens AIK4,10-2,2   4,10
28 Alma Åberg01Lerum Friidrott4,100,0   3,88
29 Sarah Andersson01Mölndals AIK4,06-0,3
30 Lovisa Jansson01Ullevi FK4,04-1,0
31 Linnea Pihl01Lerum Friidrott4,03-0,4
32 Amber Östberg01Örgryte IS4,01-0,6
33 Ellen Holmström01Stenungsunds FI4,00-1,5
34 Mathilda Hammarqvist01IF Kville3,990,0
35 Emelie Blomberg01Mölndals AIK3,91-1,2
36 Nanna Muurholm01Aalborg Atletik3,860,0
37 Sofia Andersson01Ullevi FK3,77-1,4
38 Karolina Ilic01IF Kville3,76-2,3
39 Marie Bang Jensen01Dybvad IK3,75-1,8
40 Tilda Erixon01Mölndals AIK3,73-0,7
41 Olivia Lundbäck01Ullevi FK3,72-1,3
42 Alice Nordin01Mölndals AIK3,70-1,2
43 Elin Hellquist01Sävedalens AIK3,68-1,0   3,67
44 Tova Holmberg01Lidköpings IS3,68-1,7   3,58
45 Ida Jørgensen01Aalborg Atletik3,47-0,4
46 Celine Ullström01Örgryte IS3,46-1,4
47 Matilda Lindstén01Göteborgs KIK3,40-1,3
48 Julia Lindstén01Göteborgs KIK3,27-0,5


F13 Diskus0.6 kg
31 maj 
Alfrida Kilvik01IF Kville21,31
Molly Broback01Sävedalens AIK21,24
Marie Bang Jensen01Dybvad IK20,52
Karolina Ilic01IF Kville20,01
Tova Holmberg01Lidköpings IS19,98
Ebba Hager01Lerum Friidrott19,72
Ella Breitholz01Sävedalens AIK19,59
Ella Darrell01Lerum Friidrott19,09
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott15,86
10 Elin Hellquist01Sävedalens AIK15,15


F12 600m
Final31 maj 
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK 1:47.42
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott 1:50.49
Mille B. Olesen02Aalborg Atletik 1:51.54
Molly Johansson02Falkenbergs IK 1:55.65
Moa Dahlsjö02Göteborgs KIK 1:57.56
Emilia Bustus02Ullevi FK 2:05.10
Alma Helander02Sävedalens AIK 2:07.51
Elin Hallbjörner02Ullevi FK 2:14.24
Tilda Ågren02Alingsås IF 2:21.48
10 Maria Rönner02Ullevi FK 2:21.55
Sofia Ensberg02Sävedalens AIKbröt
Ebba Rössberger02Sävedalens AIKej start
Sarah Pettersson02Lerum Friidrottej start
Johanna Sjögren02Göteborgs KIKej start


F12 Häck 60m68 cm
Försök heat 1-0,431 maj 
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK10.31q
My Hagström02IK Ymer10.99q
Ebba Åhman02IK Ymer11.27q
Lisa Holmberg02Lidköpings IS11.66q
Maja Högberg02Mölndals AIK11.85q
Lina Lövberg02Kongahälla AIK13.44
Tilda Ågren02Alingsås IF13.49

Försök heat 2-0,331 maj 
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott10.38q
Ebba Follin02Mölndals AIK10.89q
Johanna Sjögren02Göteborgs KIK11.88q
Emilia Lönnqvist02IF Kville12.45
Maria Rönner02Ullevi FK12.85
Lisa Brann-Widén02Ullevi FK12.93
Bianca Nikadon02Göteborgs KIK14.06

Final-0,231 maj 
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott10.03
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK10.06
My Hagström02IK Ymer10.92
Ebba Åhman02IK Ymer11.07
Ebba Follin02Mölndals AIK11.07
Johanna Sjögren02Göteborgs KIK11.57
Maja Högberg02Mölndals AIK11.69
Lisa Holmberg02Lidköpings IS11.85


F12 Längdzon
31 maj 
Molly Johansson02Falkenbergs IK5,042,4   4,96 0,4
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK4,971,0
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott4,770,3
Hanna Elfström02Lerum Friidrott4,650,5
Jenny Jonsson02Lidköpings IS4,600,5
Cajsa Augustsson02IK Ymer4,391,2
Alva Otterhed02Örgryte IS4,371,3
Maja Högberg02Mölndals AIK4,321,2
Ebba Åhman02IK Ymer4,190,5
10 Sarah Pettersson02Lerum Friidrott4,130,9
11 Elin Dejke02Ullevi FK4,121,6
12 My Hagström02IK Ymer4,090,7
13 Emilia Bustus02Ullevi FK4,060,6
14 Lisa Brann-Widén02Ullevi FK4,050,2
15 Filippa Oderbrant02Strömstads IF4,030,2
16 Nikoline Stellan02Saeby IK3,980,7
17 Evelina Hasselgren02IF Rigor3,941,2
18 Alma Helander02Sävedalens AIK3,870,1
19 Tilda Adolfsson02Mölndals AIK3,861,9
20 Ebba Follin02Mölndals AIK3,791,2
21 Lisa Holmberg02Lidköpings IS3,770,6
22 Johanna Sjögren02Göteborgs KIK3,720,7
23 Tindra Lindbom02Lerum Friidrott3,690,7   3,69
24 Tilda Ågren02Alingsås IF3,690,7   3,65
25 Elin Gustafsson02Göteborgs KIK3,660,5
26 Sofia Ensberg02Sävedalens AIK3,650,0
27 Alicia Nesbeth-Carlensberg02Ullevi FK3,640,0
28 Emma Emilie Andersen02Dybvad IK3,521,6
29 Maria Rönner02Ullevi FK3,481,1
30 Lina Lövberg02Kongahälla AIK3,471,8
31 Elin Hallbjörner02Ullevi FK3,391,0
32 Ebba Nilsson02IF Kville3,350,5
33 Emilia Lönnqvist02IF Kville3,222,0
34 Bianca Nikadon02Göteborgs KIK3,171,1
35 Kristiane Volsgaard02Dybvad IK3,070,4


F12 Kula2.0 kg
31 maj 
Jenny Jonsson02Lidköpings IS10,89
Tilda Bergström02IFK Sunne FK10,10
Molly Johansson02Falkenbergs IK9,53
Nikoline Stellan02Saeby IK9,39
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott8,73
Filippa Oderbrant02Strömstads IF8,70
My Hagström02IK Ymer8,60
Tilda Adolfsson02Mölndals AIK8,40
Hanna Elfström02Lerum Friidrott7,77
10 Frida Malmström02Kongahälla AIK7,66
11 Bianca Nikadon02Göteborgs KIK7,50
12 Sarah Pettersson02Lerum Friidrott7,04
13 Mai R. Wærness02Aalborg Atletik7,01
14 Ebba Rössberger02Sävedalens AIK6,99
15 Tindra Lindbom02Lerum Friidrott5,95
16 Nathalie Stridsberg02Huddinge AIS5,83
17 Elin Gustafsson02Göteborgs KIK5,75
18 Emilie Ø. Larsen02Aalborg Atletik5,45
19 Ebba Nilsson02IF Kville5,01
20 Elin Verdugo-Munter02Lerum Friidrott4,94


F12 Diskus0.6 kg
31 maj 
Jenny Jonsson02Lidköpings IS30,60Rek
Cajsa Augustsson02IK Ymer25,87
Molly Johansson02Falkenbergs IK23,42
Tilda Bergström02IFK Sunne FK22,30
Mille B. Olesen02Aalborg Atletik17,33
Kristiane Volsgaard02Dybvad IK15,76
Nathalie Stridsberg02Huddinge AIS13,21
Emma Emilie Andersen02Dybvad IK13,19
Mia Martinsen02Dybvad IK12,61


F11 600m
Final31 maj 
Emma S. Hansen03Aalborg Atletik 1:53.35
Sandra Åberg03Göteborgs KIK 1:58.92
Lovisa Pettersson03Lidköpings IS 1:59.47
Elenora Alinder03Mölndals AIK 2:04.50
Tilda Knauer03Hälle IF 2:04.85
Felicia Storm-Karlén03Lidköpings IS 2:07.21
Astrid Ahlberg03Bohus IF 2:08.22
Irma Törngård03Hälle IF 2:09.79
Ella Vilhelmsson03Mölndals AIK 2:29.35
10 Frida Palmqvist03Mölndals AIKej tid
11 Linnea Persson03Bohus IFej tid
Tova Gisslen03IK Wilskeej start


F11 Höjd
31 maj 
Sofie Hammarström03Örgryte IS130
Tuva Qvarfordt03Strömstads IF125
Maja Nilsson03Varbergs GIF125
Olivia Bissette03Mölndals AIK125
Elenora Alinder03Mölndals AIK125
Tova Gisslen03IK Wilske125
Moa Sellman03Mölndals AIK125
Elin Pettersson03IFK Göteborg125
Matilda Bergand03Bohus IF120
10 Linn Johansson03Örgryte IS120
11 Frida Eriksson Jerkhag03IF Rigor115
12 Felicia Nordahl Vieira03Göteborgs KIK115
12 Vanna Darrell03Lerum Friidrott115
12 Mira Landgren03IF Rigor115
15 Alicia Hallner03Lerum Friidrott115
16 Lillan Kilvik03IF Kville115
17 Nova Jonåker03Mölndals AIK110
18 Anita Vokshi03Mölndals AIK110
19 Linnea Persson03Bohus IF105
19 Sandra Åberg03Göteborgs KIK105
19 Anna Svarfar03Mölndals AIK105
22 Frida Palmqvist03Mölndals AIK105
23 Felicia Clarelid Magaji03Mölndals AIK100


F11 Längdzon
31 maj 
Emma S. Hansen03Aalborg Atletik4,450,1
Mathilde Gregersen03Aalborg Atletik4,370,7
Sofie Hammarström03Örgryte IS4,301,4
Moa Sellman03Mölndals AIK4,172,7   4,14 1,3
Liv Nilsander03Varbergs GIF4,050,8
Mira Landgren03IF Rigor3,972,0   3,89
Anna Svarfar03Mölndals AIK3,970,4   3,80
Irma Törngård03Hälle IF3,911,2
Tova Gisslen03IK Wilske3,880,8
10 Lovisa Pettersson03Lidköpings IS3,851,4
11 Felicia Nordahl Vieira03Göteborgs KIK3,832,7   3,70 1,8
12 Sandra Åberg03Göteborgs KIK3,811,0
13 Frida Eriksson Jerkhag03IF Rigor3,801,0   3,74
14 Elenora Alinder03Mölndals AIK3,800,4   3,54
15 Sofia Björkman03IF Kville3,770,4   3,76
16 Vera Malmbratt03Mölndals AIK3,770,9   3,66
17 Elin Pettersson03IFK Göteborg3,660,0
18 Matilda Thorsson03IF Kville3,650,0
19 Tilda Knauer03Hälle IF3,631,4
20 Agnes Rasmussen03Strömstads IF3,620,2
21 Matilda Bergand03Bohus IF3,610,3
22 Alva Bengtström03Örgryte IS3,601,2
23 Felicia Storm-Karlén03Lidköpings IS3,581,6
24 Alicia Hallner03Lerum Friidrott3,550,1
25 Linnea Persson03Bohus IF3,350,0   3,33
26 Anita Vokshi03Mölndals AIK3,350,8   3,30
27 Maja Nilsson03Varbergs GIF3,340,9
28 Ella Vilhelmsson03Mölndals AIK3,160,8
29 Lillan Kilvik03IF Kville3,140,0
30 Linn Johansson03Örgryte IS3,100,0
31 Elina Gustavsson03Sävedalens AIK2,940,9


F11 Kula2.0 kg
31 maj 
Emilia Qvicklund03Strömstads IF9,68
Tuva Qvarfordt03Strömstads IF8,46
Linnea Persson03Bohus IF7,74
Tova Gisslen03IK Wilske7,73
Aliyah Adekunle03Lerum Friidrott7,65
Vanna Darrell03Lerum Friidrott7,49
Lovisa Pettersson03Lidköpings IS7,31
Anita Vokshi03Mölndals AIK7,06
Agnes Rasmussen03Strömstads IF6,92
10 Emilia Hejde03Lerum Friidrott6,72
11 Alva Lundberg03IFK Göteborg6,38
12 Felicia Nordahl Vieira03Göteborgs KIK6,31
13 Elin Pettersson03IFK Göteborg6,01
14 Lillan Kilvik03IF Kville4,96


F10 600m
Finalheat 131 maj 
Nina Hertz-Saebbö04Göteborgs KIK 1:58.101
Ingrid Ronge04IF Rigor 2:01.992
Felicia Brink04IF Kville 2:07.954
Agnes Frimannsson04Sävedalens AIK 2:08.245
Tyra Rydén04IFK Göteborg 2:09.656
Tyra Zettergren05Göteborgs KIK 2:11.767
Maud de Coninck05Sävedalens AIK 2:12.388
Elise Löfnertz04Mölndals AIK 2:13.149
Paulina Hultberg05Alingsås IF 2:15.5711
10 Astrid Viren04IFK Göteborgej tid
11 Signe Ågren04Alingsås IFej tid

Finalheat 231 maj 
Malin Prytz04Bohus IF 2:07.133
Hilda Törngård04Hälle IF 2:14.7410
Karoline Olesen04Saeby IK 2:16.5712
Liv Kroll04Saeby IK 2:18.9613
Matilda Asp04Sävedalens AIK 2:20.6414
Alma Haglund Wessman04Sävedalens AIK 2:21.5815
Maja Ek04Mölndals AIK 2:25.5816
Emilia Åström04Mölndals AIKej tid
Anna Gadensgård04Saeby IKej start-
Nellie Nigam04Mölndals AIKej start-


F10 Höjd
31 maj 
Nina Hertz-Saebbö04Göteborgs KIK132
Matilda Åkerman04IFK Halmstad125
Elise Löfnertz04Mölndals AIK120
Ingrid Ronge04IF Rigor115
Katrine Frahm04Saeby IK115
Cajsa Stina Strand04Örgryte IS115
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF110
Elin Helamb04IFK Göteborg110
Agnes Frimannsson04Sävedalens AIK110
10 Malin Prytz04Bohus IF110
11 Tyra Rydén04IFK Göteborg105
11 Emilia Åström04Mölndals AIK105
11 Anna Gadensgård04Saeby IK105
14 Moa Gustafsson04Göteborgs KIK105
15 Alma Haglund Wessman04Sävedalens AIK105
16 Karoline Olesen04Saeby IK105
17 Signe Ågren04Alingsås IF100
18 Matilda Asp04Sävedalens AIK100
19 Majken Brunø04Saeby IK100
20 Josefina Nyström04Mölndals AIK100
21 Siri Rahm04IF Kville95
22 Astrid Viren04IFK Göteborg95
23 Ebba Francois04Örgryte IS90
23 Liv Kroll04Saeby IK90


F9 60m
Finalheat 10,731 maj 
Ivana Pekic05IFK Göteborg 9.852
Filippa Edwén05Sävedalens AIK10.6910
Maud de Coninck05Sävedalens AIK11.0716
Frida Steene06IF Kville11.0717
Freja Ågren06Alingsås IF11.5221
Alma Lago Lengquist05Mölndals AIK11.8527
Alice Brandt05Sävedalens AIK12.3028

Finalheat 2-0,931 maj 
Tilda Lindqvist06Bohus IF10.517
Emilia Lundstedt05Mölndals AIK10.608
Paulina Hultberg05Alingsås IF10.609
Ketsia Mumbongo05Örgryte IS10.7911
Lisa Lapidus05Sävedalens AIK11.2519
Sonja Lindquist05Sävedalens AIK11.2720
Thorunn Oddsdottir05Sävedalens AIK11.6024

Finalheat 3-0,231 maj 
Moa Bertilsson05IFK Göteborg10.013
Isabelle Rydén06IFK Göteborg10.214
Märta Nordell05IF Kville10.8213
Elna Wester05Örgryte IS10.9714
Agnes Karlsson05Sävedalens AIK11.6023
Emilia Bergh06IK Orient11.8126
Matilda Bloom05Örgryte IS13.5529

Finalheat 4-0,831 maj 
Tyra Zettergren05Göteborgs KIK 9.791
Alice Bengtsson05Lerum Friidrott10.305
Julia Lövberg05Kongahälla AIK10.456
Josefine Holmesson05Lerum Friidrott10.8112
Vega Skoglund05Lerum Friidrott11.0415
Emma Elfström05Lerum Friidrott11.0918
Leah Månsson Bauhn05Sävedalens AIK11.5322
Emma Sköldborg05IF Kville11.6525


F9 Längd
31 maj 
Alice Bengtsson05Lerum Friidrott3,50-2,7
Ivana Pekic05IFK Göteborg3,47-1,4
Tyra Zettergren05Göteborgs KIK3,430,0
Julia Lövberg05Kongahälla AIK3,42-1,1
Josefine Holmesson05Lerum Friidrott3,400,0
Ketsia Mumbongo05Örgryte IS3,34-0,1
Tilda Lindqvist06Bohus IF3,300,0   3,28
Märta Nordell05IF Kville3,30-1,3   3,24
Paulina Hultberg05Alingsås IF3,260,0
10 Moa Bertilsson05IFK Göteborg3,25-1,7
11 Isabelle Rydén06IFK Göteborg3,210,0
12 Emma Sköldborg05IF Kville3,16-0,8
13 Maud de Coninck05Sävedalens AIK3,11-1,3
14 Thorunn Oddsdottir05Sävedalens AIK3,06-0,9
15 Frida Steene06IF Kville3,000,0
16 Alice Brandt05Sävedalens AIK2,99-1,2
17 Elna Wester05Örgryte IS2,97-2,1
18 Emma Elfström05Lerum Friidrott2,96-0,2
19 Agnes Karlsson05Sävedalens AIK2,93-2,0
20 Emilia Lundstedt05Mölndals AIK2,91-2,1   2,91
21 Sonja Lindquist05Sävedalens AIK2,910,0   2,89
22 Lisa Lapidus05Sävedalens AIK2,880,0
23 Filippa Edwén05Sävedalens AIK2,820,0
24 Freja Ågren06Alingsås IF2,740,0
25 Leah Månsson Bauhn05Sävedalens AIK2,730,0
26 Lydia Mattsson05Bohus IF2,680,0   2,65
27 Therese Pettersson07Lidköpings IS2,68-1,2   2,50
28 Vega Skoglund05Lerum Friidrott2,64-0,8
29 Emilia Bergh06IK Orient2,30-0,1
30 Matilda Bloom05Örgryte IS2,10-1,1


F9 Kula2.0 kg
31 maj 
Lydia Mattsson05Bohus IF5,21
Ivana Pekic05IFK Göteborg4,93
Filippa Edwén05Sävedalens AIK4,89
Emilia Lundstedt05Mölndals AIK4,72
Isabelle Rydén06IFK Göteborg4,71
Moa Bengtsson05Lerum Friidrott4,53
Sonja Lindquist05Sävedalens AIK4,29
Matilda Bloom05Örgryte IS4,24
Tilda Lindqvist06Bohus IF4,21
10 Frida Steene06IF Kville4,20
11 Freja Ågren06Alingsås IF4,13
12 Tyra Zettergren05Göteborgs KIK3,88
13 Lisa Lapidus05Sävedalens AIK3,85
14 Märta Nordell05IF Kville3,66
15 Alice Brandt05Sävedalens AIK3,37
16 Emma Sköldborg05IF Kville3,29
17 Elna Wester05Örgryte IS3,11
18 Emilia Bergh06IK Orient2,78



© Track & Field, Christer Falk