RESULTAT
Ymerspelen 2014-06-14/15
Borås, Ryavallen
IK Ymer
Uppdaterad: 2014-06-15
Resultatlänk lördag  söndag     
 
M 100m
Final0,614 jun 
Alexander Sennerteg91IK Ymer11.44
Oscar Wahlqvist93Örgryte IS11.57
Mattias Håkansson94IK Orient11.79
Andreas Norström92Ullevi FK11.84
Per-Joan Lorentzon74IK Orient11.90
Radyar Mohammad96Ullevi FK12.07
Viktor Blomberg93Ullevi FK12.14


M Höjd
14 jun 
Radim Lichy54Alingsås IF156


M Tresteg
14 jun 
Erik Olsson89Örgryte IS13,992,4   13,80 -0,3


M Diskus2.0 kg
14 jun 
Lennie Helander75Ullevi FK36,70
Johan Bark85Örgryte IS34,83


M Spjut800 g
14 jun 
Marcus Johansson94Tanums IF43,35
Lennie Helander75Ullevi FK42,55


P19 100m
Final2,714 jun 
Andreas Norström92Ullevi FK11.71ut
Radyar Mohammad96Ullevi FK12.051:a P19
Viktor Blomberg93Ullevi FK12.11ut
Joakim Bäckman96Varbergs GIF12.202:a P19


P19 Häck 300m
Final14 jun 
Nils Eickhoff97IK Ymer41.3mP17 84cm
Gustav Magnusson95IK Orient42.3mP19 91cm
Martin Arvidsson97Sävedalens AIK43.6mP17 84cm
Edwin Tell97Falköpings FIK50.8mP17 84cm
Per Johansson96Ullevi FKbrötP19 91cm
Joakim Bäckman96Varbergs GIFej startP19 91cm


P19 Höjd
14 jun 
Herman Olvik96Ullevi FK196
Oscar Söderbergh96Ullevi FK170


P19 Diskus1.75 kg
14 jun 
Gustav Liberg95Ullevi FK55,67
Albin Lager96KFUM Örebro50,44


P17 100m
Final-1,614 jun 
Sanya Somsart97IK Ymer11.88
Martin Arvidsson97Sävedalens AIK11.97
Axel Dillner97Ullevi FK11.98
Marcus Magnusson98IK Orient12.13
Victor Koch 98Örgryte IS12.30
Häzem Elagouz98Ullevi FK12.72

Extralopp-1,414 jun 
Axel Dillner97Ullevi FK11.86
Sanya Somsart97IK Ymer11.89
Marcus Magnusson98IK Orient11.92
Häzem Elagouz98Ullevi FK12.64
Martin Arvidsson97Sävedalens AIKbröt


P17 Höjd
14 jun 
Simon Larsson98IK Ymer181
Arvid Ryberg 98Örgryte IS181
Edwin Tell97Falköpings FIK153


P17 Tresteg
14 jun 
Daniel Bohlin97Ullevi FK13,00-0,5
Samuel Wiik98IF Rigor12,12-0,7
Victor Koch 98Örgryte IS11,78-0,5
Christofer Pool Wiklund97Falköpings FIK0,00


P17 Diskus1.5 kg
14 jun 
Simon Larsson98IK Ymer38,63
Mattias Eklund98IK Ymer32,51


P17 Spjut700 g
14 jun 
Nils Eickhoff97IK Ymer42,43
Simon Larsson98IK Ymer42,38
William Norderhaug98IK Ymer31,38


P15 80m
Final1,114 jun 
Isak Kristensen00Ullevi FK 9.77
Max Asensio99Ullevi FK10.00
Truls Solli-Larsson99Ullevi FK10.04
Anton Andersson00Varbergs GIF10.42
Felix Larsen Nilsson00Örgryte IS10.73
Olof Ryberg00Örgryte IS11.21


P15 800m
Final14 jun 
Adrian Eriksson95Mölndals AIK 2:08.81P19 1:a
Erik Jälknäs00Trollhättan FIK 2:09.26P17 1:a
Carl Jälknäs00Trollhättan FIK 2:11.55P17 2:a
Jonathan Borg99Trollhättan FIK 2:16.18P17 3:a
Olof Ryberg00Örgryte IS 2:26.01P17 4:a
William Rydin00Ullevi FK 2:32.51P17 5:a
Richard Nilsson73IK Ymer 2:35.48M 1:a


P15 Höjd
14 jun 
Markus Menander99Bohus IF178
Malcolm Herlenius99Ullevi FK172
William Rydin00Ullevi FK158
Olof Ryberg00Örgryte IS158


P15 Tresteg
14 jun 
Felix Larsen Nilsson00Örgryte IS10,330,1


P15 Diskus1.0 kg
14 jun 
Markus Menander99Bohus IF34,60
William Lanndalen01IK Ymer24,94
Wiggo Jonåker00Mölndals AIK19,51


P15 Spjut600 g
14 jun 
Markus Menander99Bohus IF43,14
Olof Wiberg99Ullevi FK34,21
Filip Anell99IK Ymer27,71
Wiggo Jonåker00Mölndals AIK0,00


P13 60m
Final2,214 jun 
Jonatan Forss01Trollhättan FIK 8.38
Favour Abika01Ullevi FK 8.41
Vilgot Paulrud01Varbergs GIF 8.75
Andreas Ehn01IK Ymer 8.78
Jesper Larsson01Ullevi FK 8.79
Lucas Kristenson01Varbergs GIF 8.93


P13 Längdzon
14 jun 
Jesper Larsson01Ullevi FK4,891,1
Jonatan Forss01Trollhättan FIK4,74-0,4
Lucas Kristenson01Varbergs GIF4,570,0
Andreas Ehn01IK Ymer4,540,2
Favour Abika01Ullevi FK4,270,5
Christian Pool Wiklund01Falköpings FIK4,262,2   4,13 -0,2
Vilgot Paulrud01Varbergs GIF4,21-2,8


P13 Spjut400 g
14 jun 
William Lanndalen01IK Ymer30,96
Vilgot Paulrud01Varbergs GIF23,97
Favour Abika01Ullevi FK21,69


P12 60m
Final0,414 jun 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK 8.86
Leo Frid Göransson02Sävedalens AIK 9.02
Samuel Karlander02IF Rigor 9.35
Waldemar Knight02Sävedalens AIK 9.53
Hampus Johansson02IK Ymer10.38
Malte Rosvall02Sävedalens AIK10.77


P12 600m
Final14 jun 
Edvin Andersson02Varbergs GIF 1:54.58
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK 1:57.75
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK 1:59.63
Malte Rosvall02Sävedalens AIK 2:12.40


P12 Längdzon
14 jun 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK4,70-0,9
Samuel Karlander02IF Rigor4,312,2   4,27 1,5
Waldemar Knight02Sävedalens AIK4,253,9   4,13 0,6
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK3,971,2
Leo Frid Göransson02Sävedalens AIK3,870,8


P12 Spjut400 g
14 jun 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK23,55
Malte Rosvall02Sävedalens AIK22,90
Leo Frid Göransson02Sävedalens AIK17,62
Jonas Öjdefors03IK Ymer16,63
Hampus Johansson02IK Ymer13,80


P11 600m
Final14 jun 
Love Ramhult03IK Ymer 2:06.34P11
Alfred Ramhult03IK Ymer 2:07.50P11
Linus Nilsson04IK Ymer 2:13.75P10 1:a
Leo Karmefjord06Laholms IF 2:29.19P10 2:a


P11 Längdzon
14 jun 
Alfred Ramhult03IK Ymer3,682,1   3,62 -0,5
Love Ramhult03IK Ymer3,50-0,3
Jonas Öjdefors03IK Ymer3,380,9


P10 Längdzon
14 jun 
Leo Karmefjord06Laholms IF3,140,2


K 100m
Final-0,114 jun 
Amanda Fredlund92Ullevi FK12.84
Johanna Boström84Laholms IF14.14
Anna Carlsson94Ullevi FK14.55


K 800m
Final14 jun 
Sandra Carlsson92IK Ymer 2:28.89K
Clara Vilsek95Hovslätts IK 2:30.34F19


K Hinder 2000m
Final14 jun 
Frida Kristiansson92IK Ymer 7:07.16


K Tresteg
14 jun 
Inger-Anne Fröysedal89IK Tjalve12,430,2
Sofie Hallman92Ullevi FK10,490,2
Moa Karlin Josefsson94Ullevi FK10,050,8
Kamila Pietruszka94Göteborgs KIK0,00


K Diskus1.0 kg
14 jun 
Sandra Andersson90Ullevi FK46,54


F19 100m
Final-3,214 jun 
Alexandra Eriksson96Ullevi FK14.03


F19 Höjd
14 jun 
Ellen Ekholm96Ullevi FK170


F19 Tresteg
14 jun 
Johanna Konseleus95Ullevi FK10,920,8
Hanna Bengtsson96Sävedalens AIKX


F19 Spjut600 g
14 jun 
Sofie Hammar95IF Rigor39,59


F17 100m
Final1,714 jun 
Emelie Rantzow98IK Ymer12.96
Rebecka Sellberg97Mölndals AIK13.05
Denise Eriksson98Ullevi FK13.39
Maja Sörebro97IFK Kristinehamn13.45
Anna Fransson97IK Wilske14.80
Elin Johansson98IFK Kristinehamnej start


F17 Häck 300m76 cm
Final14 jun 
Emelie Öberg97Linköpings GIF45.3F17 1:a
Gabrielle Wehlander96Göteborgs KIK46.0F19 1:a
Karin Ytterberg97IK Ymer46.2F17 2:a
Frida Hansson97Stenungsunds FI46.6F17 3:a
Emelie Rantzow98IK Ymer47.6F17 4:a
Maja Sörebro97IFK Kristinehamn47.6F17 5:a
Hanne Karlsson97IFK Kristinehamn47.8F17 6:a


F17 Höjd
14 jun 
Elina Lanndalen97IK Ymer166
Agnes Bengtsson97Sävedalens AIK163
Hanne Karlsson97IFK Kristinehamn157
Emelie Rantzow98IK Ymer148
Frida Hansson97Stenungsunds FI148
Jennifer Rudberg98IK Ymer133


F17 Tresteg
14 jun 
Sara Sjögren98Stenungsunds FI11,32-0,1
Anna Fransson97IK Wilske9,881,1
Jennifer Rudberg98IK Ymer8,73,6


F17 Diskus1.0 kg
14 jun 
Emma Landegren97IK Ymer27,96
Jennifer Rudberg98IK Ymer25,26


F17 Spjut500 g
14 jun 
Hanna Hammar97IF Rigor34,31
Elin Johansson97Lerum Friidrott32,91
Emelie Rantzow98IK Ymer32,49
Emma Landegren97IK Ymer29,41
Miranda Sundberg98IK Ymer24,09
Denise Eriksson98Ullevi FK22,64


F15 80m
Försök heat 10,314 jun 
Felicia Sjöblom99IK Bergaström10.63q
Filippa Gunnarsson99Laholms IF10.66q
Hanna Zachrisson99Ullevi FK10.77q
Wilma Eriksson99IK Ymer11.41q
Emma Hamilton99Örgryte IS11.44
Jenny Kellnor00Örgryte IS11.74
Johanna Pettersson99Laholms IF12.05
Tilda Oldberg99Sävedalens AIKej start

Försök heat 2-0,314 jun 
Rebecca Strand99Örgryte IS10.61q
Frida Johansson99Mölndals AIK10.94q
Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK11.10q
Emma Strömqvist00Ullevi FK11.18q
Signe Hedin00IK Ymer11.46
Luana Klaric Lundh99Göteborgs KIK11.89
Emma Elofsson99Laholms IFej start
Violeta Sekiraqa00Ullevi FKej start

Final-0,114 jun 
Rebecca Strand99Örgryte IS10.53
Felicia Sjöblom99IK Bergaström10.64
Hanna Zachrisson99Ullevi FK10.88
Frida Johansson99Mölndals AIK10.92
Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK11.15
Emma Strömqvist00Ullevi FK11.20
Wilma Eriksson99IK Ymer11.67
Filippa Gunnarsson99Laholms IFej start


F15 800m
Final14 jun 
Louise Duvling-Andersson00Ullevi FK 2:22.20
Matilda Hallström00Göteborgs KIK 2:27.62
Signe Hedin00IK Ymer 2:28.05
Klara Ask99IK Ymer 2:29.87
Vilma Snygg99IK Ymer 2:35.44
Ella Högman99Ullevi FK 2:41.36
Stina Nyström99Örgryte IS 2:42.75
Moa Thorin00Örgryte IS 2:44.71
Linnéa Hovtun00Örgryte IS 2:49.28
10 Alma Jonsson00Varbergs GIF 2:59.14


F15 Höjd
14 jun 
Filippa Gunnarsson99Laholms IF160
Judith Sjöman99Örgryte IS151
Wilma Eriksson99IK Ymer148
Katja Gudmand-Höyer00Mölndals AIK143
Malena Ljungqvist Thoen00Göteborgs KIK143
Linnéa Hovtun00Örgryte IS138
Erica Wik99Ullevi FK133
Isabella Grönberg00IFK Göteborg133
Alma Jonsson00Varbergs GIF133
Elin Larsson00Varbergs GIF133
11 Amanda Nilsson99Laholms IF128


F15 Tresteg
14 jun 
Felicia Norrby-Rydin01IK Ymer9,300,8
Jenny Kellnor00Örgryte IS8,710,9
Erika Bäckman00Laholms IF8,46-2,3


F15 Diskus0,75 kg
14 jun 
Tilda Oldberg99Sävedalens AIK22,91
Johanna Pettersson99Laholms IF18,71


F15 Spjut500g
14 jun 
Martina Börjesson00Lerum Friidrott40,33
Amanda Nilsson99Laholms IF30,43
Judith Sjöman99Örgryte IS29,35
Maria Runneberger99Sävedalens AIK29,23
Luana Klaric Lundh99Göteborgs KIK27,88
Katja Gudmand-Höyer00Mölndals AIK27,08
Tilda Oldberg99Sävedalens AIK26,12
Isabella Grönberg00IFK Göteborg23,21


F13 60m
Final-0,414 jun 
Sofie Cedergrund01Göteborgs KIK 8.66
Tindra Honnér01Örgryte IS 8.91
Melissa Mansouri01Ullevi FK 8.97
Felicia Norrby-Rydin01IK Ymer 9.13
Corinne Wessman01IK Ymer 9.13
Lovisa Kling01IK Ymer 9.30
Alma Eriksson01IK Ymer 9.44


F13 600m
Final14 jun 
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott 1:50.79F12
Sofie Cedergrund01Göteborgs KIK 1:52.51F13
Ebba Wahlberg02IK Ymer 2:03.74F12


F13 Längdzon
14 jun 
Tindra Honnér01Örgryte IS4,832,9   4,53 0,8
Lovisa Kling01IK Ymer4,462,4   4,39 -1,5
Corinne Wessman01IK Ymer4,363,9   4,32 -2,0
Felicia Norrby-Rydin01IK Ymer4,340,3
Sofie Cedergrund01Göteborgs KIK4,281,0
Melissa Mansouri01Ullevi FK4,192,4   3,93 -3,6


F13 Spjut400 g
14 jun 
Corinne Wessman01IK Ymer32,73
Alma Eriksson01IK Ymer15,44


F12 60m
Finalheat 11,014 jun 
Hanna Zakrisson02Finspångs AIK 8.841
Cajsa Augustsson02IK Ymer 9.012
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott 9.114
Sonia Fors02Sävedalens AIK 9.125
My Hagström02IK Ymer 9.336
Ida Bäckman02Varbergs GIF 9.478

Finalheat 21,014 jun 
Ida Persson02IK Ymer 9.113
Ebba Åhman02IK Ymer 9.357
Lina Berg02IK Ymer 9.749
Emilia Karmefjord02Laholms IF 9.9510
Amanda Norrby-Rydin02IK Ymer10.1611


F12 Längdzon
14 jun 
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott4,462,8   4,40 -1,6
Ida Persson02IK Ymer4,380,0
Hanna Zakrisson02Finspångs AIK4,280,0
Cajsa Augustsson02IK Ymer4,091,5
Ebba Åhman02IK Ymer4,080,2
Ida Bäckman02Varbergs GIF4,030,4
My Hagström02IK Ymer4,000,5
Lina Berg02IK Ymer3,880,0
Emilia Karmefjord02Laholms IF3,721,3
10 Sonia Fors02Sävedalens AIK3,610,2
11 Ebba Wahlberg02IK Ymer3,541,8
12 Amanda Norrby-Rydin02IK Ymer3,420,2


F12 Spjut400 g
14 jun 
Cajsa Augustsson02IK Ymer20,03
My Hagström02IK Ymer19,70
Linnea Persson03Bohus IF15,70
Ebba Wahlberg02IK Ymer13,72
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott13,63
Amanda Johansson04IK Ymer5,96


F11 600m
Final14 jun 
Alva Skjeseth03IK Ymer 1:55.39
Ida Genitz03Istrums SK 2:00.82
Molly Ehn03IK Ymer 2:05.44
Elsa Kaspersson03Varbergs GIF 2:07.54
Maud de Coninck05Sävedalens AIK 2:08.73F12 1:a
Izabella Svensson03IF Rigor 2:09.97
Linnea Persson03Bohus IF 2:29.23


F11 Längdzon
14 jun 
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott4,191,3
Tyra Emardson03IK Ymer3,983,8   3,93 1,6
Ida Genitz03Istrums SK3,863,0   3,49 1,2
Jonna Kronander03IK Ymer3,701,3
Emilia Qvicklund03Strömstads IF3,680,7
Elsa Kaspersson03Varbergs GIF3,610,7   3,61
Alva Skjeseth03IK Ymer3,613,5   3,41
Linn Malmberg03IK Ymer3,601,9
Molly Ehn03IK Ymer3,460,6
10 Ida Gustafsson03IK Ymer3,373,7ej gv
11 Linnea Persson03Bohus IF3,241,5


F10 Längdzon
14 jun 
Amanda Ehn04IK Ymer3,161,4
Maud de Coninck05Sävedalens AIK3,13-0,1
Ebba Sjöberg04IK Ymer3,082,8   3,02 0,0
Alma Holmberg04IK Ymer3,050,2   3,03
Felicia Rosklint Wimmer05Göteborgs KIK3,051,4   2,87
Tilda Sjöberg04IK Ymer2,861,5
Megan Sprunger04IK Ymer2,48-1,6
Amanda Johansson04IK Ymer2,39-1,5



© Track & Field, Christer Falk