RESULTAT
Stonehill Games 2014-09-07
Lerum, Stenkullens IP
Lerum Friidrott
Uppdaterad: 2014-09-07 16:48
 
M 60m
Final-0,47 sep 
Sebastian Eliasson95Lerum Friidrott 7.36
Erik Gedda95Mölndals AIK 7.45
Linus Ahnbo93Mölndals AIK 7.64
Malin Roth95Kongahälla AIK 8.41K 1:a


M 150m
Finalheat 1-2,27 sep 
Sebastian Eliasson95Lerum Friidrott17.211
Gabriel Eriksson94Ullevi FK17.834
Jonathan Persgården96Kongahälla AIK17.855
Erik Gedda95Mölndals AIK17.896
Linus Ahnbo93Mölndals AIK18.457

Finalheat 2-0,47 sep 
Niclas Ragneberg91Trollhättan FIK17.762
Philip Ngwe95Mölndals AIK17.823
Robin Noping96Ullevi FK19.378
Oscar Söderbergh96Ullevi FKDQ-tjuvstart


M 300m
Final7 sep 
Benjamin Åberg95Hälle IF36.39
Isak Kristensen00Ullevi FK38.04


M 1609m
Final-0,37 sep 
Johan Pihl75IFK Göteborg 4:57.65
Patrik Nilsson74Lerum Friidrott 5:11.36
Anders Pihl70Lerum Friidrott 5:12.40
Peter Corell68Lerum Friidrott 5:18.28
Richard Zätterman71Lerum Friidrott 5:31.84
Karin Schön62IF Kville 5:32.72K 1:a
Leo Pettersson91Lerum Friidrott 5:47.97
Eleonor Öström59IF Kville 6:10.48K 2:a
Fredrik Mindelsohn71Lerum Friidrott 6:12.14
10 Tomas Strömvall60Lerum Friidrott 6:17.63


M 5000m
Final7 sep 
Erik Framme73Hälle IF16:05.34
Nuray Yassin81Hälle IF16:11.67
Johan Pihl75IFK Göteborg17:15.57
Anders Pihl70Lerum Friidrott18:46.79
Karin Schön62IF Kville18:52.69K 1:a
Peter Corell68Lerum Friidrott19:02.07
Leo Pettersson91Lerum Friidrott20:11.41
Richard Zätterman71Lerum Friidrott20:16.76
Tomas Strömvall60Lerum Friidrott21:21.08
10 Fredrik Mindelsohn71Lerum Friidrott21:25.34
11 Eleonor Öström59IF Kville22:14.60K 2:a
Patrik Nilsson74Lerum Friidrottej start


M Häck 200m76 cm
Final-0,37 sep 
Philip Ngwe95Mölndals AIK27.01
Martin Arvidsson97Sävedalens AIK29.04


M Höjd
7 sep 
Oscar Söderbergh96Ullevi FK174


M Tresteg
7 sep 
Jonathan Persgården96Kongahälla AIK13,620,1
Patrik Söderqvist59Lerum Friidrott9,640,8


M Diskus2.0 kg
7 sep 
Marcus Johansson94Tanums IF24,83


M Slägga7.26 kg
7 sep 
Johan Bark85Örgryte IS48,14


P17 100m
Finalheat 1-0,27 sep 
Chidozie Abika97IF Kville12.062
Häzem Elajouz98Ullevi FK12.253
Richard Heikkilä98Mölndals AIK12.294
Willy Will98Ullevi FK12.615

Finalheat 2-1,47 sep 
Isak Adam98Ullevi FK11.731
William Edkvist98Lerum Friidrott12.976
Arvid Ryberg 98Örgryte IS13.087
Denise Eriksson98Ullevi FK13.53F17 1:a


P17 800m
Final7 sep 
Miguel Palm Madureira98Lidköpings IS 2:10.36
Emil Magnusson98Hälle IF 2:11.82
Sara Overgaard98IF Kville 2:17.64F17 1:a
Chidozie Abika97IF Kville 2:18.19P17 3:a


P17 Höjd
7 sep 
Richard Heikkilä98Mölndals AIK180
Arvid Ryberg 98Örgryte IS180
Robin Jacobsson98Ullevi FK177


P17 Stav
7 sep 
Robin Jacobsson98Ullevi FK380
Jacob Olevik98Ullevi FK300


P17 Tresteg
7 sep 
Victor Koch 98Örgryte IS12,790,0
Markus Lundborg99Ullevi FK12,29-1,7
Samuel Wiik98IF Rigor12,27-0,3   12,21
Gustav Bålström98Ullevi FK12,27-0,2   12,13
Isak Adam98Ullevi FK11,96-0,2
Chidozie Abika97IF Kville11,11-2,2
Wiggo Jonåker00Mölndals AIK9,25-1,6


P17 Spjut700 g
7 sep 
Chidozie Abika97IF Kville21,16
Martin Krisell87Linköpings GIF47,71M 800g


P15 80m
Final-0,37 sep 
Isak Kristensen00Ullevi FK 9.76
Truls Solli-Larsson99Ullevi FK 9.89
Johan Carlsson99Trollhättan FIK10.19
Olof Ryberg00Örgryte IS10.99


P15 Höjd
7 sep 
Markus Menander99Bohus IF183
William Rydin00Ullevi FK162
Jona Askelund00Mölndals AIK158


P15 Stav
7 sep 
Adam Bengtsson99Mölndals AIK345
William Rydin00Ullevi FK300
Jona Askelund00Mölndals AIK260
Olof Ryberg00Örgryte ISX


P15 Längd
7 sep 
Markus Menander99Bohus IF5,12-2,0
Carl Bengtström00Örgryte IS4,63-1,0


P15 Spjut600 g
7 sep 
Jona Askelund00Mölndals AIK34,32
Wiggo Jonåker00Mölndals AIK25,22
Joel Gyldén00IF Kville21,86


P13 60m
Finalheat 1-1,07 sep 
Erik Johansson01IFK Göteborg 7.981
Favour Abika01Ullevi FK 8.232
Philip Ryding01IF Kville 8.6348.626
Hampus Helamb01IFK Göteborg 8.656
Kalle Wållgren01Lerum Friidrott 8.719

Finalheat 2-2,17 sep 
Jesper Larsson01Ullevi FK 8.623
Joel Åsenlund02IFK Göteborg 8.6348.626
Oskar Weidenholm01Mölndals AIK 8.677
Charles Palmborg01Ullevi FK 8.688
Erik Rolfö01Örgryte IS 9.2017
Herman Forsberg02Ullevi FK 9.4719

Finalheat 3-1,47 sep 
Viking Nilsson01Hönö IS 8.8912
Michael Rosenqvist02Mölndals AIK 8.9913
Theodor Johansson02Mölndals AIK 9.0414
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott 9.1516
Markus Nordlund01Mölndals AIK 9.4118

Finalheat 4-2,17 sep 
Ludwig Blomster01Mölndals AIK 8.8410
Felix Ljung02Mölndals AIK 8.8811
Melker Manne01Ullevi FK 9.1115
Marcus Blixt02Mölndals AIK10.3220
Jon Odlöw02Mölndals AIK10.4721


P13 600m
Final7 sep 
Josef Wallenlind01Mölndals AIK 1:35.22
Andreij Svanhill01Ullevi FK 1:46.35
Michael Rosenqvist02Mölndals AIK 1:50.64
Victor Wahlgren02Mölndals AIK 1:52.19
Theodor Johansson02Mölndals AIK 1:52.71
Anton Välkki01IFK Göteborg 1:55.48
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott 1:59.72


P13 Häck 200m76 cmOBS! häckhöjd 76cm
Final-1,27 sep 
Philip Ryding01IF Kville31.79
Emil Krenauer01Mölndals AIK33.33
Victor Wahlgren02Mölndals AIK35.66
Favour Abika01Ullevi FKbröt


P13 Höjd
7 sep 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK162
Charles Palmborg01Ullevi FK157
Emil Krenauer01Mölndals AIK148
Sören Pauli01Ullevi FK141
Philip Ryding01IF Kville141
Melker Manne01Ullevi FK141
Oliver Karlsson01Örgryte IS136
Theodor Johansson02Mölndals AIK125
Jesper Hermansson02Mölndals AIK125
Teodor Weichbrodt02Mölndals AIK125
11 Felix Ljung02Mölndals AIK121
12 Jon Odlöw02Mölndals AIK118


P13 Stav
7 sep 
Arvid Mägi Theorin01IF Kville260
Erik Rolfö01Örgryte IS230
Kalle Wållgren01Lerum Friidrott230
Måns Roos02Mölndals AIK210
Edvin Wahlström02Mölndals AIK190


P13 Längdzon
7 sep 
Erik Johansson01IFK Göteborg5,50-1,9
Charles Palmborg01Ullevi FK4,98-1,4
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK4,940,3
Jesper Larsson01Ullevi FK4,85-1,1
Hampus Helamb01IFK Göteborg4,79-0,9
Oskar Weidenholm01Mölndals AIK4,68-1,3
Erik Rolfö01Örgryte IS4,62-1,9
Isak Hejdenberg01Örgryte IS4,35-1,0
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott4,34-1,2
10 Melker Manne01Ullevi FK4,300,0
11 Joel Åsenlund02IFK Göteborg4,17-0,5
12 Jesper Hermansson02Mölndals AIK4,16-1,3
13 Theodor Johansson02Mölndals AIK4,09-0,2   4,07
14 Markus Nordlund01Mölndals AIK4,090,3   4,06
15 Herman Forsberg02Ullevi FK4,09-0,1   3,98
16 Victor Wahlgren02Mölndals AIK3,96-2,1
17 Felix Ljung02Mölndals AIK3,95-1,1
18 Marcus Blixt02Mölndals AIK3,430,0


P13 Kula3.0 kg
7 sep 
Arvid Mägi Theorin01IF Kville12,19
Måns Roos02Mölndals AIK10,73
Ludwig Blomster01Mölndals AIK9,15
Joel Åsenlund02IFK Göteborg8,61
Elliot Ripa02Lerum Friidrott5,60


P13 Diskus0.6 kg
7 sep 
Arvid Mägi Theorin01IF Kville35,33
Måns Roos02Mölndals AIK34,08
Oliver Karlsson01Örgryte IS24,13
Rasmus Samuelsson02IFK Göteborg17,11


P13 Spjut400 g
7 sep 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK33,21
Anton Välkki01IFK Göteborg28,98
Alexander Berg01Mölndals AIK26,85
Måns Roos02Mölndals AIK25,12
Kalle Wållgren01Lerum Friidrott24,91
Rasmus Samuelsson02IFK Göteborg24,15
Tom Altskär01Sävedalens AIK21,46


P11 60m
Finalheat 1-0,97 sep 
Linus Pihl03Lerum Friidrott 9.561
Fabian Haeffler03Mölndals AIK 9.653
Melker Skrapste03Hönö IS 9.714
Arvid Skrapste03Hönö IS 9.745
Arvid Thor03Mölndals AIK10.8311
Oskar Gabrielsson04Lerum Friidrott10.9212

Finalheat 2-1,37 sep 
Noah Pettersson04Lerum Friidrott 9.642
Simon Wikell03Mölndals AIK 9.786
Elis Skrapste03Hönö IS 9.797
Casper Bergstrand04Stenungsunds FI 9.808
Adrian Åkeflo04Hönö IS10.059
Otto Skrapste04Hönö IS10.7810


P11 600m
Final7 sep 
Fabian Haeffler03Mölndals AIK 1:45.98
Elis Skrapste03Hönö IS 1:53.69
Simon Wikell03Mölndals AIK 1:56.02


P11 Höjd
7 sep 
Jonathan Kjellgren03Mölndals AIK130
Philip Bayer03Mölndals AIK130
Linus Pihl03Lerum Friidrott119
Noah Pettersson04Lerum Friidrott119
Kalle Stålhandske03Mölndals AIK119
Arvid Skrapste03Hönö IS112
Casper Bergstrand04Stenungsunds FI104
Oskar Gabrielsson04Lerum Friidrott95
Rickard Pihl04IFK GöteborgX


P11 Längdzon
7 sep 
Jonathan Kjellgren03Mölndals AIK4,120,0
Fabian Haeffler03Mölndals AIK4,06-0,7
Noah Pettersson04Lerum Friidrott3,950,0
Arvid Skrapste03Hönö IS3,88-0,3
Melker Skrapste03Hönö IS3,76-1,1
Philip Bayer03Mölndals AIK3,67-0,6
Adrian Åkeflo04Hönö IS3,57-0,7
Simon Wikell03Mölndals AIK3,53-0,9
Linus Pihl03Lerum Friidrott3,52-0,7
10 Felix Jordebrandt03Kongahälla AIK3,36-0,9
11 Arvid Thor03Mölndals AIK3,10-0,8
12 Otto Skrapste04Hönö IS2,95-2,5
13 Oskar Gabrielsson04Lerum Friidrott2,83-1,6
14 Rickard Pihl04IFK Göteborg1,99-0,7


P11 Kula2.0 kg
7 sep 
Felix Jordebrandt03Kongahälla AIK8,93
Noah Pettersson04Lerum Friidrott7,81
Elton Jonåker03Mölndals AIK7,79
Arvid Thor03Mölndals AIK7,04
Linus Pihl03Lerum Friidrott6,42
Adrian Åkeflo04Hönö IS6,10
Oskar Gabrielsson04Lerum Friidrott5,60
Rickard Pihl04IFK Göteborg4,81


P11 Boll150 g
7 sep 
Kalle Stålhandske03Mölndals AIK40,19
Felix Jordebrandt03Kongahälla AIK40,08
Jonathan Kjellgren03Mölndals AIK39,78
Elton Jonåker03Mölndals AIK37,07
Philip Bayer03Mölndals AIK35,66
Arvid Thor03Mölndals AIK32,08
Arvid Skrapste03Hönö IS31,52
Simon Wikell03Mölndals AIK27,30
Melker Skrapste03Hönö IS19,87


K 150m
Final-0,27 sep 
Ida Lindskog90IF Kville19.47
Emmie Johansson97Kongahälla AIK19.62
Malin Roth95Kongahälla AIK20.38
Kristin Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott20.67
Ebba Molinder00Mölndals AIK20.67
Viktoria Raunås97Kongahälla AIK20.74


K 300m
Finalheat 17 sep 
Matilda Nilsson-Edin99Mölndals AIK44.732
Matilda Hagström00Göteborgs KIK44.753
Sara Dahlén00Lerum Friidrott45.975
Alice Kjellander00Göteborgs KIK46.246

Finalheat 27 sep 
Linnea Ivarsson94Lerum Friidrott42.711
Viktoria Raunås97Kongahälla AIK45.604
Sonja Malmbratt00Göteborgs KIK47.177
Emilia von Hoffmann00Göteborgs KIK51.518


K Häck 200m76 cm
Final-1,97 sep 
Dagny Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott32.28
Sara Dahlén00Lerum Friidrott34.41
Linnea Åberg99Lerum Friidrott35.47


K Längd
7 sep 
Ida Lindskog90IF Kville5,27-1,3
Sarah Nordin97Trollhättan FIK5,05-1,5
Emmie Johansson97Kongahälla AIK4,98-1,6
Dagny Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott4,81-1,4
Amanda Fransson94Kongahälla AIK4,64-0,6


K Tresteg
7 sep 
Inger Anne Frøysedal89IK Tjalve13,04-1,2
Hanna Gille96Sävedalens AIK11,61-1,5
Linnea Ivarsson94Lerum Friidrott10,840,1


K Kula4.0 kg
7 sep 
Ida Lindskog90IF Kville9,70
Wilma Eriksson99IK Ymer8,75


K Diskus1.0 kg
7 sep 
Elinor Forssander88Ullevi FK49,13


F17 Tresteg
7 sep 
Alva Murtoniemi Gräbel99Örgryte IS10,85-1,1
Della Månsson99Örgryte IS10,52-0,1
Emmy Ekberg00Göteborgs KIK10,310,0
Linn Hertz-Saebbö00Göteborgs KIK10,17-1,1
Sanna Sandström00Göteborgs KIK9,680,0
Emma Green-Blomroos00Göteborgs KIK9,640,1
Hedda Jagstedt00Göteborgs KIK9,40-1,0


F17 Diskus1.0 kg
7 sep 
Hanna Borgemyr99Trollhättan FIK25,28


F17 Spjut500 g
7 sep 
Denise Eriksson98Ullevi FK24,89
Mathilda Rydin97Sävedalens AIK0,00


F15 80m
Finalheat 1-1,87 sep 
Madeleine Winberg00Mölndals AIK10.631
Linnea Wijk00Lerum Friidrott10.762
Hanna Zachrisson99Ullevi FK11.044
Ebba Molinder00Mölndals AIK11.125
Della Månsson99Örgryte ISej start-

Finalheat 2-0,87 sep 
Johanna Andersson99Lerum Friidrott10.863
Emilia von Hoffmann00Göteborgs KIK12.0012
Nathalie Nyström00Örgryte IS12.0213
Jenny Kellnor00Örgryte IS12.0214
Angelika Hagberg00IF Kville12.1715

Finalheat 3-1,57 sep 
Sara Dahlén00Lerum Friidrott11.497
Elin Thorsson00IF Kville11.518
Sonja Malmbratt00Göteborgs KIK11.669
Alice Kjellander00Göteborgs KIK11.7211
Nathalie Lemark00IF Kville12.9517

Finalheat 4-1,57 sep 
Alexandra Pekic00IFK Göteborg11.466
Elin Eriksson00IF Kville11.7110
Nicole Mathiasson00IF Kville12.3116
Tilda Oldberg99Sävedalens AIKej start-


F15 800m
Final7 sep 
André Mellqvist00Sävedalens AIK 2:10.67P15
Malkolm Lundkvist00Sävedalens AIK 2:19.00P15
William Rydin00Ullevi FK 2:31.85P15
Matilda Nilsson-Edin99Mölndals AIK 2:33.17F15 1:a
Ella Högman99Ullevi FK 2:34.30F15 2:a
Alexandra Pekic00IFK Göteborg 2:37.16F15 3:a
Elsa Lindén00Mölndals AIK 2:42.22F15 4:a
Moa Thorin00Örgryte IS 2:44.78F15 5:a
Jona Askelund00Mölndals AIKbrötP15


F15 Höjd
7 sep 
Linn Hertz-Saebbö00Göteborgs KIK162
Alexandra Schill00Mölndals AIK151
Malena Ljungqvist Thoen00Göteborgs KIK147
Elin Fredriksson00IF Kville143
Emina Okanovic00Göteborgs KIK143
Katja Gudmand-Höyer00Mölndals AIK139
Lina Toremark99Örgryte IS139
Linnéa Hovtun00Örgryte IS134
Emma Green-Blomroos00Göteborgs KIK134
10 Johanna Sköldborg00IF Kville134


F15 Stav
7 sep 
Matilda Ekenberg00Sävedalens AIK271
Louise Duvling-Andersson00Ullevi FK241
Nathalie Lemark00IF Kville220


F15 Längd
7 sep 
Johanna Andersson99Lerum Friidrott5,42-1,1
Alexandra Schill00Mölndals AIK4,82-0,7
Della Månsson99Örgryte IS4,77-0,5
Ebba Molinder00Mölndals AIK4,61-1,9
Nathalie Nyström00Örgryte IS4,58-1,1
Tilda Oldberg99Sävedalens AIK4,52-0,7
Emmy Ekberg00Göteborgs KIK4,42-1,5
Alice Kjellander00Göteborgs KIK4,29-0,7
Linnea Andersson00Mölndals AIK4,16-1,3
10 Isabella Höglund Persson00Trollhättan FIK3,940,0
11 Jenny Kellnor00Örgryte IS3,88-0,4
12 Moa Thorin00Örgryte IS3,61-2,1
Hedda Jagstedt00Göteborgs KIKX


F15 Slägga3.0 kg
7 sep 
Luana Klaric Lundh99Göteborgs KIK45,05
Emma Johansson99Göteborgs KIK36,61
Elsa Lindén00Mölndals AIK30,26
Wilma Eriksson99IK Ymer23,55
Johanna Hansen98Ullevi FK45,10F16


F15 Spjut500 g
7 sep 
Martina Börjesson00Lerum Friidrott45,16
Tilda Oldberg99Sävedalens AIK33,25
Elin Fredriksson00IF Kville31,91
Katja Gudmand-Höyer00Mölndals AIK29,30
Nora Bankel00Lerum Friidrott25,52
Elin Eriksson00IF Kville24,17
Johanna Sköldborg00IF Kville24,10
Emma Kling00IF Kville22,32
Astrid Woxenius99Sävedalens AIK15,19
Hanna Borgemyr99Trollhättan FIKX


F13 60m
Finalheat 1-1,47 sep 
Sandra Jonsson-Lorentsson01Örgryte IS 8.571
Sofie Cedergrund01Göteborgs KIK 8.752
Anna Edwardsson01Mölndals AIK 8.844
Alfrida Kilvik01IF Kville 8.977
Tindra Honnér01Örgryte IS 9.0210
Elvira Carlén01Lerum Friidrott 9.2916

Finalheat 2-2,27 sep 
Hedda Tellow02Örgryte IS 8.966
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott 9.029
Nike Wäljegård02Ullevi FK 9.1513
Maja Högberg02Mölndals AIK 9.2614
Cindy Darrell06Lerum Friidrott 9.2715
Tilda Adolfsson02Mölndals AIK 9.3820

Finalheat 3-1,87 sep 
Moa Ekdahl01Mölndals AIK 8.905
Kerstin Nordangård01IK Ymer 9.3618
Ebba Follin02Mölndals AIK 9.3719
Maja Ottosson02Mölndals AIK 9.4022
Alexandra Milusic02Kongahälla AIK 9.5326

Finalheat 4-0,97 sep 
Olivia Ek01Sävedalens AIK 9.0912
Olivia Lundbäck01Ullevi FK 9.4523
Tyra Ståhlman01Mölndals AIK 9.5225
Sonya Mårtensson02Mölndals AIK 9.6328
Astrid Tivesten02Mölndals AIK10.0429

Finalheat 5-2,87 sep 
Alma Eriksson01IK Ymer 9.3317
Alice Jakobsson01Hönö IS 9.3821
Emelie Greby01IF Kville 9.5224
Amanda Norrby-Rydin02IK Ymer10.5631
Tyra Backman02Hönö ISej start-

Finalheat 6-0,97 sep 
Clara Moksnes02Ullevi FK 8.813
Hilda Gyldén01IF Kville 9.018
Felicia Norrby-Rydin01IK Ymer 9.0711
Josefin Bistedt02Lerum Friidrott 9.5727
Linnea Ljung02Mölndals AIK10.0730


F13 600m
Final7 sep 
Gaël de Coninck01Sävedalens AIK 1:42.34
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott 1:48.31
Ella Larsen01IFK Göteborg 1:50.40
Emma Delin01Göteborgs KIK 1:51.43
Ella Darrell01Lerum Friidrott 1:52.58
Alva Strandberg02IFK Göteborg 1:54.96
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott 2:00.93
Linnea Pihl01Lerum Friidrottej start


F13 Häck 200m68 cm
Finalheat 1-0,87 sep 
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK31.341
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott31.512
Filippa Söderström01Göteborgs KIK31.944
Alfrida Kilvik01IF Kville32.586
Felicia Norrby-Rydin01IK Ymer32.767
Amanda Norrby-Rydin02IK Ymer39.7619

Finalheat 2-0,87 sep 
Elvira Carlén01Lerum Friidrott31.593
Sofia Overgaard01IF Kville33.6111
Tilda Adolfsson02Mölndals AIK34.9414
Emma Delin01Göteborgs KIK35.0815
Alva Strandberg02IFK Göteborg35.2516
Kerstin Nordangård01IK Ymerej start-

Finalheat 3-0,37 sep 
Ella Darrell01Lerum Friidrott33.399
Ebba Follin02Mölndals AIK33.4610
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott34.0112
Josefin Bistedt02Lerum Friidrott35.8717
Wilma Ruf02Mölndals AIK36.1818
Ebba Åhman02IK Ymerej start-

Finalheat 4-1,27 sep 
Moa Ekdahl01Mölndals AIK32.145
Emmie Persson/Schöneberger01IFK Göteborg33.398
Linnea Pihl01Lerum Friidrott34.2913
Ella Larsen01IFK Göteborgbröt-
Maja Högberg02Mölndals AIKej start-
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrottej start-


F13 Höjd
7 sep 
Sandra Jonsson-Lorentsson01Örgryte IS152
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK149
Emmie Persson/Schöneberger01IFK Göteborg146
Hilda Gyldén01IF Kville143
Clara Moksnes02Ullevi FK140
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott140
Hedda Tellow02Örgryte IS140
Matilda Ohlén01Hönö IS137
Ebba Hager01Lerum Friidrott133
10 Filippa Söderström01Göteborgs KIK133
11 Sofia Andersson01Ullevi FK133
12 Ebba Åhman02IK Ymer129
13 Ebba Follin02Mölndals AIK125
14 Maja Ottosson02Mölndals AIK121
14 Ida Eriksson01Hönö IS121
16 Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott121
17 Alma Åberg01Lerum Friidrott116
17 Frida Lundqvist02Mölndals AIK116
19 Cindy Darrell06Lerum Friidrott110


F13 Stav
7 sep 
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott250
Alma Eriksson01IK Ymer250
Sofia Overgaard01IF Kville230
Ebba Hager01Lerum Friidrott210
Ella Darrell01Lerum Friidrott210
Elin Hellquist01Sävedalens AIK190
Linnea Pihl01Lerum Friidrott190
Alva Strandberg02IFK Göteborg170


F13 Längdzon
7 sep 
Moa Lindkvist01Mölndals AIK4,750,0
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK4,680,0
Sandra Jonsson-Lorentsson01Örgryte IS4,660,0
Tindra Honnér01Örgryte IS4,64-1,1
Sofie Cedergrund01Göteborgs KIK4,530,0   4,52
Anna Edwardsson01Mölndals AIK4,53-0,1   4,49
Filippa Söderström01Göteborgs KIK4,45-0,8
Hanna Elfström02Lerum Friidrott4,40-0,6
Nike Wäljegård02Ullevi FK4,38-1,5
10 Maja Högberg02Mölndals AIK4,35-1,2
11 Hedda Tellow02Örgryte IS4,310,0
12 Olivia Ek01Sävedalens AIK4,28-1,9
13 Felicia Norrby-Rydin01IK Ymer4,25-0,3
14 Emmie Persson/Schöneberger01IFK Göteborg4,24-0,8
15 Cindy Darrell06Lerum Friidrott4,18-0,8
16 Isabella Willén01Mölndals AIK4,110,0
17 Gaël de Coninck01Sävedalens AIK3,97-1,5
18 Alma Åberg01Lerum Friidrott3,95-0,1
19 Emelie Greby01IF Kville3,900,0
20 Tyra Ståhlman01Mölndals AIK3,89-0,7
21 Alexandra Milusic02Kongahälla AIK3,80-0,9
22 Olivia Lundbäck01Ullevi FK3,77-0,9   3,69
23 Clara Moksnes02Ullevi FK3,77-0,2   3,65
24 Karolina Ilic01IF Kville3,721,2
25 Tilda Adolfsson02Mölndals AIK3,680,0   3,63
26 Wilma Ruf02Mölndals AIK3,68-0,4   3,38
27 Tilda Ågren02Alingsås IF3,60-1,1
28 Alva Strandberg02IFK Göteborg3,59-1,3
29 Sonya Mårtensson02Mölndals AIK3,57-0,6
30 Josefin Bistedt02Lerum Friidrott3,51-0,9
31 Tyra Backman02Hönö IS3,46-1,3
32 Amanda Norrby-Rydin02IK Ymer3,40-0,3

7 sep 


F13 Kula2.0 kg
7 sep 
Ebba Hager01Lerum Friidrott9,77
Alma Eriksson01IK Ymer9,72
Isabella Willén01Mölndals AIK9,61
Tilda Adolfsson02Mölndals AIK8,93
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott8,65
Karolina Ilic01IF Kville8,58
Josefin Bistedt02Lerum Friidrott7,47
Linnea Pihl01Lerum Friidrott7,46
Alexandra Milusic02Kongahälla AIK7,23
10 Tyra Backman02Hönö IS7,18
11 Sonya Mårtensson02Mölndals AIK6,34


F13 Diskus0,75 kg
7 sep 
Isabella Willén01Mölndals AIK21,82
Ebba Hager01Lerum Friidrott21,18
Ella Darrell01Lerum Friidrott20,18
Linnea Pihl01Lerum Friidrott18,97
Karolina Ilic01IF Kville18,66
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott18,60
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott17,94
Hilda Gyldén01IF Kville17,52
Elin Hellquist01Sävedalens AIK16,74
10 Linnea Persson03Bohus IF13,65


F13 Spjut400 g
7 sep 
Linnea Persson03Bohus IF23,28
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott22,72
Elvira Carlén01Lerum Friidrott21,60
Alva Strandberg02IFK Göteborg20,65
Elsa Törnvall03Mölndals AIK19,83
Ella Darrell01Lerum Friidrott18,66
Ebba Hager01Lerum Friidrott17,83
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott17,21
Alfrida Kilvik01IF Kville16,05
10 Frida Lundqvist02Mölndals AIK8,94


F11 60m
Finalheat 1-1,07 sep 
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK 9.422
Nina Hertz-Saebbö04Göteborgs KIK 9.595
Tova Gisslen03IK Wilske 9.9011
Inez Åsenlund03IFK Göteborg 9.9313
Frida Palmqvist03Mölndals AIK10.0214
Alva Bengtström03Örgryte IS10.3319

Finalheat 2-0,47 sep 
Alva Lundberg03IFK Göteborg 9.8610
Elin Pettersson03IFK Göteborg 9.9112
Emilia Hejde03Lerum Friidrott10.5321
Victoria Sandwall03Alingsås IF10.7922
Michelle Pernervik04Lerum Friidrott10.8223
Alicia Jisbrant04Hönö ISej start-

Finalheat 3-1,77 sep 
Sissel Eliasson04Alingsås IF 9.261
Alicia Eliasson03Lerum Friidrott 9.574
Elsa Törnvall03Mölndals AIK10.1015
Elsa Dåverhög04Lerum Friidrott10.9824
Hilda Törngård04Hälle IF11.0526
Vera Malmbratt03Mölndals AIKej start-

Finalheat 4-1,77 sep 
Moa Sellman03Mölndals AIK 9.483
Ella Högberg04Mölndals AIK 9.626
Mira Landgren03IF Rigor 9.667
Tilly Backman03Hönö IS10.1816
Elsa Wållgren04Lerum Friidrott10.2917
Saga Provci04IFK Göteborg10.3118

Finalheat 5-0,97 sep 
Ebba Toorell03Lerum Friidrott 9.698
Emilia Åström04Mölndals AIK 9.859
Jennifer Willén04Mölndals AIK10.5220
Linnea Persson03Bohus IF11.0325
Sarah Berkling04Lerum Friidrott11.1527
Ida Sjöberg04Mölndals AIKej start-


F11 600m
Final7 sep 
Nina Hertz-Saebbö04Göteborgs KIK 2:03.86
Tova Gisslen03IK Wilske 2:03.90
Nellie Nygren03Sävedalens AIK 2:07.06
Alicia Jisbrant04Hönö IS 2:08.03
Hilda Törngård04Hälle IF 2:10.74
Louise Larsson04Kongahälla AIK 2:13.51
Irma Törngård03Hälle IF 2:13.76
Victoria Sandwall03Alingsås IF 2:16.21
Inez Åsenlund03IFK Göteborg 2:16.82
10 Alva Lundberg03IFK Göteborg 2:17.81
11 Tilly Backman03Hönö IS 2:19.20
12 Saga Provci04IFK Göteborg 2:19.27
Elsa Wållgren04Lerum Friidrottej start


F11 Höjd
7 sep 
Tova Gisslen03IK Wilske137
Nina Hertz-Saebbö04Göteborgs KIK134
Ebba Toorell03Lerum Friidrott123
Irma Törngård03Hälle IF120
Wilma Bomberg04Lerum Friidrott120
Elin Pettersson03IFK Göteborg120
Vanna Darrell03Lerum Friidrott116
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF116
Frida Eriksson Jerkhag03IF Rigor112
10 Mira Landgren03IF Rigor112
11 Klara Kristensen03Lerum Friidrott112
12 Elsa Dåverhög04Lerum Friidrott108
13 Linnea Persson03Bohus IF108
14 Michelle Pernervik04Lerum Friidrott104
15 Rebekah Temme04Lerum Friidrott94


F11 Längdzon
7 sep 
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK4,14-0,8
Moa Sellman03Mölndals AIK4,09-1,0
Tova Gisslen03IK Wilske3,97-1,6   3,92
Alicia Eliasson03Lerum Friidrott3,97-0,1   3,86
Elin Pettersson03IFK Göteborg3,85-0,8
Ella Högberg04Mölndals AIK3,82-1,3
Nellie Nygren03Sävedalens AIK3,77-2,1
Frida Eriksson Jerkhag03IF Rigor3,760,0
Elenora Alinder03Mölndals AIK3,75-1,9   3,75
10 Nina Hertz-Saebbö04Göteborgs KIK3,75-0,3   3,66
11 Sissel Eliasson04Alingsås IF3,72-0,3
12 Mira Landgren03IF Rigor3,680,0   3,68
13 Elsa Törnvall03Mölndals AIK3,68-0,7   3,64
14 Alva Lundberg03IFK Göteborg3,67-1,1
15 Irma Törngård03Hälle IF3,65-0,9
16 Elsa Wållgren04Lerum Friidrott3,500,0
17 Tilly Backman03Hönö IS3,46-0,3   3,44
18 Wilma Bomberg04Lerum Friidrott3,460,0   3,42
19 Emilia Åström04Mölndals AIK3,46-1,5   3,36
20 Alva Bengtström03Örgryte IS3,44-1,0
21 Sarah Berkling04Lerum Friidrott3,230,0   3,17
22 Jennifer Willén04Mölndals AIK3,23-2,1   3,13
23 Elsa Dåverhög04Lerum Friidrott3,080,0   2,82
24 Victoria Sandwall03Alingsås IF3,08-0,9   2,80
25 Linda Aiff03Lerum Friidrott2,99-1,8
26 Rebekah Temme04Lerum Friidrott2,98-2,0
27 Hilda Törngård04Hälle IF2,810,7

7 sep 


F11 Kula2.0 kg
7 sep 
Ebba Toorell03Lerum Friidrott8,34
Linnea Persson03Bohus IF8,15
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK8,10
Tova Gisslen03IK Wilske8,00
Vanna Darrell03Lerum Friidrott7,44
Victoria Sandwall03Alingsås IF7,42
Aliyah Adekunle03Lerum Friidrott7,40
Moa Olsén03IF Rigor7,21
Mira Landgren03IF Rigor7,00
10 Nova Jonåker03Mölndals AIK6,60
11 Elsa Törnvall03Mölndals AIK6,51
12 Elin Pettersson03IFK Göteborg6,19
13 Emilia Hejde03Lerum Friidrott6,15
14 Alva Lundberg03IFK Göteborg6,06
15 Jennifer Willén04Mölndals AIK5,93
16 Ella Högberg04Mölndals AIK5,79
17 Linda Aiff03Lerum Friidrott5,77
18 Elsa Wållgren04Lerum Friidrott5,58
19 Sarah Berkling04Lerum Friidrott5,56
20 Emilia Åström04Mölndals AIK5,47


F11 Boll150 g
7 sep 
Elsa Törnvall03Mölndals AIK34,07
Vanna Darrell03Lerum Friidrott33,78
Mira Landgren03IF Rigor32,76
Linnea Persson03Bohus IF29,56
Moa Olsén03IF Rigor27,80
Nova Jonåker03Mölndals AIK26,39
Inez Åsenlund03IFK Göteborg26,25
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF24,33
Aliyah Adekunle03Lerum Friidrott23,25
10 Emilia Hejde03Lerum Friidrott23,16
11 Alicia Eliasson03Lerum Friidrott18,90
12 Emilia Åström04Mölndals AIK17,60
13 Victoria Sandwall03Alingsås IF17,38
14 Ella Högberg04Mölndals AIK17,22
15 Elsa Wållgren04Lerum Friidrott15,88



© Track & Field, Christer Falk