RESULTAT
Laxaspelen 2015-06-27/28
Sannarps IP
IFK Halmstad
Uppdaterad: 2015-06-29 20:22
Resultatlänk lördag  söndag  Samlad lista   


 
M 200m
Försök heat 10,028 jun 
Viktor Elvung-Nilsson94SWEFIF Gnistan21.86q
Alexander Andersson94SWEIK Hakarpspojkarna21.97q
Alexandre Guidje94DENKöbenhavns IF22.44
Benjamin Åberg95SWEHälle IF23.28
Gustav Magnusson95SWEIK Orient23.99

Försök heat 21,128 jun 
Patrik Andersson91SWEUllevi FK21.39q
Kasper Stærk83DENSparta Atletik21.92q
Maximus Fröjd90SWEUllevi FK22.66
Gabriel Eriksson94SWEUllevi FK23.21
David Elvingsson95SWEÅhus FIK24.49

Försök heat 30,528 jun 
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö22.02q
Adam Danielsson93SWEUllevi FK22.12q
Christian Laugesen86DENSparta Atletik23.15
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orientbröt
Alexander Brorsson90SWEAtleticum Växjö SKej start

Försök heat 40,228 jun 
Dennis Karanda89SWEÖresund FK21.97q
Emil Kaare Strøm93DENSparta Atletik22.23
Martin Selin95SWEUllevi FK22.48
Andreas Norström92SWEUllevi FK23.39
Mohammad Gholami95SWEIFK Helsingborg25.24
Mats Röhr60SWEYstads IF27.04

Försök heat 50,428 jun 
Dennis Forsman95SWEUllevi FK21.70q
Erik Annerfalk94SWEMariestads AIF21.85q
Sakaria Hussien93SWEFalkenbergs IK22.57
Mathias Ludvigsen82DENKöbenhavns IF22.66
Håkan Harrysson63SWEIF Kville26.11

Försök heat 60,528 jun 
Alexander Lesser93SWEUllevi FK21.83q
Mike Kalisz89DENSparta Atletik21.91q
Martin Astner93SWEUllevi FK22.90
Isak Lindbom91SWEUllevi FK23.19
Jakob Bergström94SWEIFK Halmstad24.43
Alexander Rahm Johansson92SWEIK Orientej start

Försök heat 70,628 jun 
Emil von Barth96SWEUllevi FK21.48q
Eric Larsson93SWEIK Hakarpspojkarna22.54
Mikkel Klejnstrup86DENSparta Atletik23.44
Ammar Hammoud75SWEÅhus FIK26.87
Jakob Lindbom95SWEKA 2 IFej start

Finalheat 10,628 jun 
Alexander Lesser93SWEUllevi FK21.69
Viktor Elvung-Nilsson94SWEFIF Gnistan22.02
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö22.05
Adam Danielsson93SWEUllevi FK22.20
Patrik Andersson91SWEUllevi FKej start
Dennis Forsman95SWEUllevi FKej start
Emil von Barth96SWEUllevi FKej start
Erik Annerfalk94SWEMariestads AIFej start

Finalheat 228 jun 
Dennis Karanda89SWEÖresund FKej start
Mike Kalisz89DENSparta Atletikej start
Kasper Stærk83DENSparta Atletikej start
Alexander Andersson94SWEIK Hakarpspojkarnaej start


M 1000m
Final28 jun 
Simon Sundström98SWEIFK Lidingö 2:31.47
Anton Wåhlin91SWEMalmö AI 2:33.41
Erik Lagerlöf97SWEIFK Lidingö 2:33.67
Patrik Nilsson92SWEOskarshamns SK 2:34.28
Ken Slättengren95SWEHögby IF 2:34.73
Dennis Forsgren93SWEMalmö AI 2:37.11
Gustav Milesson92SWEHögby IF 2:41.61
Håkan Carlberg92SWEMalmö AI 2:42.54
Mattias Jonsson70SWEHeleneholms IF 2:45.95
10 Tomas Karlsson83SWEAnderstorps OK 2:50.24
11 Ola Karlsson89SWEMalmö AI 2:54.75
12 Anders Rydell78SWEMalmö AI 2:57.42


M Häck 110m107 cm
Final-0,128 jun 
Alexander Brorsson90SWEAtleticum Växjö SK14.51
Jonatan Holm94SWEStrands IF14.94
Christian Laugesen86DENSparta Atletik15.09
Kevin Perera93SWEIFK Helsingborg16.20


M Höjd
28 jun 
Andreas Carlsson95SWEIK Ymer220
Fredrik Sangberg90SWEIF Kville209
Fredrik Jahr91NORTyrving IL209
Hannes Gärdenfors97SWEMalmö AI191
Oscar Söderbergh96SWEUllevi FK188
Jesper Ullbing97SWELjungby FIK175
Erik Hagström73SWEIF Kville170


M Tresteg
28 jun 
Isak Persson95SWEÖrgryte IS15,220,0
Erik Olsson89SWEÖrgryte IS14,290,5
Marcus Nyberg97SWEMalmö AI14,010,0
Mattias Olander92SWEHögby IF13,510,0
Victor Koch 98SWEÖrgryte IS13,410,0
Daniel Bohlin97SWEUllevi FK13,140,0
Gustaf Bålström98SWEUllevi FK13,07-0,1
Henning André97SWENyköpings BIS12,920,0
Tobias Larsson98SWEFalkenbergs IK12,72-0,1
10 Jens Mattisson 85SWEVittsjö GIK12,390,4
11 David Elvingsson95SWEÅhus FIK12,160,0


M Kula7.26 kg
28 jun 
Daniel Korhonen76SWEIF Kville12,40
Lennie Helander75SWEUllevi FK11,75
Andreas Gustafsson94SWEDals Södra FFI10,34
Jan-Erik Qvicklund61SWEStrömstads IF7,48


M Diskus2.0 kg
28 jun 
Daniel Korhonen76SWEIF Kville40,02
Lennie Helander75SWEUllevi FK38,19
Erik Hagström73SWEIF Kville32,90


P19 200m
Försök heat 10,028 jun 
Peter Trajkovski96DENSparta Atletik22.33q
Marko Simic97SWEMalmö AI22.42q
Robin Noping96SWEUllevi FK25.90q
Joakim Bäckman96SWEVarbergs GIFej start

Försök heat 20,728 jun 
Kristoffer Hari97DENHvidovre Atletik22.04q
Tobias Jonsson96SWEIK Orient23.52q
Melker Karlsson96SWEUllevi FK23.84q

Final0,528 jun 
Tobias Jonsson96SWEIK Orient23.70
Melker Karlsson96SWEUllevi FK23.74
Robin Noping96SWEUllevi FK26.00
Kristoffer Hari97DENHvidovre Atletikej start
Peter Trajkovski96DENSparta Atletikej start
Marko Simic97SWEMalmö AIej start


P19 800m
Final28 jun 
Oskar Rosenlund97SWEBjörnstorps IF 2:03.36
Viktor Hellström01SWEIF Rigor 2:16.38P15 1:a
Elias Brink01SWEIF Kville 2:19.38P15 2:a
Edwin Tell97SWEFalköpings FIK 2:25.90P19 2:a


P19 Häck 110m100 cm
Final0,028 jun 
Charles Mitala96SWEMalmö AI14.61
Elias Martinsson97SWEBrattås CK14.79
Oscar Hjerm97SWEVästerås FK15.43
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer16.30
Joakim Bäckman96SWEVarbergs GIFej start


P19 Kula6.0 kg
28 jun 
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer10,30


P17 200m
Försök heat 10,728 jun 
Lukas Nordén98SWEVästerås FK22.12q
Victor Koch 98SWEÖrgryte IS22.83q
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK23.05q
Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS23.09
Truls Solli-Larsson99SWEUllevi FK23.60
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS23.68

Försök heat 22,328 jun 
Michael Nyabako99SWEIFK Helsingborg22.09q
James Gaudiello98SWEMalmö AI22.75q
Viktor Bondesson98SWEMalmö AI22.82q
Johan Brasch98SWEWärnamo SK23.29
Isak Kristensen00SWEUllevi FK23.49
Simon Hultén00SWESävedalens AIK24.17

Final0,528 jun 
Lukas Nordén98SWEVästerås FK22.39
Victor Koch 98SWEÖrgryte IS22.81
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK23.15
Michael Nyabako99SWEIFK Helsingborgej start
James Gaudiello98SWEMalmö AIej start
Viktor Bondesson98SWEMalmö AIej start


P17 800m
Final28 jun 
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS 2:00.94
Axel Alness Borg98SWEIFK Lidingö 2:05.18
Emil Magnusson98SWEHälle IF 2:09.99
Linus Bertilsson99SWEÖrgryte IS 2:15.87
Tobias Lorentzon99SWEIFK Helsingborg 2:18.37
Spencer Miller99USAUSA 2:25.48


P17 Häck 110m91 cm
Final0,228 jun 
James Gaudiello98SWEMalmö AI14.65
Robin Gustafsson99SWEBrattås CK14.75
Viktor Bondesson98SWEMalmö AI14.95
Markus Lundborg99SWEUllevi FK16.51


P17 Hinder 2000m
Final28 jun 
Kim Holmgren99SWEIFK Göteborg 7:49.12


P17 Höjd
28 jun 
Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS194
Simon Larsson98SWEIK Ymer194
Robin Jacobsson98SWEUllevi FK188
Axel Jeske Magnusson99SWESävedalens AIK180
Malcolm Herlenius99SWEUllevi FK180


P17 Tresteg
28 jun 
Axel Jeske Magnusson99SWESävedalens AIK12,940,0
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient12,850,0
Markus Lundborg99SWEUllevi FK12,350,0
Magnus Pedersén99SWEIFK Göteborg12,210,2
Isac Andersson99SWEÖrgryte IS11,570,2


P17 Diskus1.5 kg
28 jun 
Tobias Larsson98SWEFalkenbergs IK34,87
Mattias Eklund98SWEIK Ymer30,64


P15 Häck 80m84 cm
Final0,028 jun 
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS11.92
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg12.07
Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK12.37
Anton Andersson00SWEVarbergs GIF12.79


P15 Höjd
28 jun 
Samuel Fransson00SWEMalmö AI185
Albin Wågsäter00SWEMalmö AI180
Edwin Pakiam00SWEDals Södra FFI174
Hampus Barth01SWELaholms IF165
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIF150


P15 Längd
28 jun 
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg6,040,0
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS6,010,9
Erik Johansson01SWEIFK Göteborg5,720,0
Erik Rolfö01SWEÖrgryte IS5,080,0
Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK4,990,0
Edwin Pakiam00SWEDals Södra FFI4,66-1,7
Philip Höglund01SWEIFK Göteborg4,61-0,4
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIF4,45-0,2
Daniel Vencel01SWEIFK Halmstad4,38-1,4
10 Albin Rådahl01SWELaholms IF3,970,0
Hampus Helamb01SWEIFK GöteborgX


P15 Diskus1.0 kg
28 jun 
Simon Lanngren00SWESävedalens AIK41,71
Alex Olsson00SWEKyrkhults SK40,41
Jaro Feldhusen00SWEFalkenbergs IK35,87
Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK32,27
William Lanndalen01SWEIK Ymer29,52


P13 600m
Final28 jun 
Oscar Taha02SWEIFK Lidingö 1:32.88
Morgan Åkerblom02SWEFK Athlet 1:36.40
Erik Albin02SWEIS Göta 1:39.67
Oskar Karlsson02SWESK Graal 1:42.40
Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK 1:51.06
Ansgar Stephan02SWEHabo Friidrott 04 1:57.89
Rasmus Barth02SWELaholms IF 1:58.83
Adam Palm02SWEIFK Halmstadej start
Isak Lindberg03SWEIF Hagen FIKej start


P13 Häck 60m76 cm
Final0,028 jun 
Vilmer Elovsson02SWEMölndals AIK 9.20
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK10.62
Ola Bokesjö02SWEUllevi FK10.93
Anton Nordstedt Kjell02SWEKlippans FKbröt


P13 Höjd
28 jun 
Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS162
Vilmer Elovsson02SWEMölndals AIK162
Jacob Thelander03SWELjungby FIK156P12 ut
Adam Palm02SWEIFK Halmstad150
Albin Engqvist02SWEIF Hagen FIK143
Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK139
Ola Bokesjö02SWEUllevi FK135
Rasmus Barth02SWELaholms IF127


P13 Trestegzon
28 jun 
Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK9,700,0
Anton Nordstedt Kjell02SWEKlippans FK9,630,0
Adam Tillström03SWEKA 2 IF9,510,0
Ansgar Stephan02SWEHabo Friidrott 049,490,0


P13 Kula3.0 kg
28 jun 
Leo Frid Göransson02SWESävedalens AIK8,65
Hugo Björklund02SWEIFK Halmstad8,54
Edvin Karlsson02SWEIF Kville7,97
Erik Müller-Uri02SWELaholms IF7,95


P13 Diskus0.6 kg
28 jun 
Max Andersson03SWEEslövs AI35,48
Alvin Hedin03SWEStrömstads IF29,94
Edvin Karlsson02SWEIF Kville26,51
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK26,33
Noah Idofsson03SWELjungby FIK23,30
Peter Svensson02SWEIF Rigor17,57
Erik Müller-Uri02SWELaholms IF16,80


P12 Häck 60m76 cm
Final0,828 jun 
Adam Tillström03SWEKA 2 IF10.86
Victor Hering03SWEUllevi FK11.08
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS11.93
Joseph Lindvall04SWEYstads IF12.08
Viktor Gustafsson03SWEWärnamo SK12.42


P12 Längdzon
28 jun 
Jacob Thelander03SWELjungby FIK4,621,4
Victor Hering03SWEUllevi FK4,561,1
Adam Tillström03SWEKA 2 IF4,362,9
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad4,040,0
Viktor Gustafsson03SWEWärnamo SK4,001,9
Carl Benjaminsson03SWERydö ASK3,880,0
Adam Andersson03SWEIFK Halmstad3,761,4   3,67
Anton Andersson03SWEÖrgryte IS3,760,0   3,55
Jesper Benjaminsson03SWEIFK Halmstad3,170,0


P12 Kula3.0 kg
28 jun 
Max Andersson03SWEEslövs AI9,36
Noah Idofsson03SWELjungby FIK8,45
Jacob Thelander03SWELjungby FIK8,34
Alvin Hedin03SWEStrömstads IF8,33
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad7,50
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad6,84
Viktor Gustafsson03SWEWärnamo SK6,77
Adam Andersson03SWEIFK Halmstad5,93
Carl Benjaminsson03SWERydö ASK5,88
10 Jesper Benjaminsson03SWEIFK Halmstad5,32


P11 600m
Final28 jun 
Albin Öberg04SWEEslövs AI 1:38.10
Nils Wink04SWEWärnamo SK 1:57.29
Joseph Lindvall04SWEYstads IF 1:58.75
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor 2:04.13
Ludvig Lange04SWEMälarhöjdens IK 2:06.79
Petter Lund04SWEIF Rigor 2:10.37
Gottfrid Johansson04SWEAIK Friidrott 2:13.55


P11 Längdzon
28 jun 
Gustav Kröger04SWEMälarhöjdens IK4,080,0
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK4,020,6
Ted Andersson05SWEHässleholms AIS3,90-0,7
Vincent Persic04SWELjungby FIK3,850,0
Viggo Danielsson04SWELjungby FIK3,630,0
Carl Ekberg04SWESävedalens AIK3,570,0
Lukas Grönwall04SWEÖresund FK3,540,0
Ludvig Lange04SWEMälarhöjdens IK3,39-0,2
Petter Lund04SWEIF Rigor3,300,0
10 Gustav Thyrman04SWEIF Rigor3,250,5


P11 Kula2.0 kg
28 jun 
Lukas Grönwall04SWEÖresund FK8,68
Gustav Kröger04SWEMälarhöjdens IK8,60
Carl Ekberg04SWESävedalens AIK8,01
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK7,98
Vincent Persic04SWELjungby FIK7,74
Petter Lund04SWEIF Rigor7,72
Joseph Lindvall04SWEYstads IF7,71
Viggo Danielsson04SWELjungby FIK6,76
Ludvig Lange04SWEMälarhöjdens IK6,04


K 200m
Försök heat 10,328 jun 
Frida Grindheim96SWEMalmö AI25.22q
Felicia Ascard96SWEIFK Lund26.36q
Josephine Risberg Thoor95SWEIFK Helsingborg26.42q
Hanna Bergqvist91SWEÖrgryte IS27.10
Jonna Lindbom90SWEFIF Gnistan28.62

Försök heat 20,028 jun 
Pernilla Nilsson92SWEMalmö AI24.67q
Lisa Skagersten92SWEVarbergs GIF26.14q
Åsa Söderlund93SWEUllevi FK26.46q
Lina Hansson90SWEUllevi FK27.28
Anne Sofie Vermund93DENSparta Atletik27.61

Försök heat 30,128 jun 
Pernilla Tornemark85SWEMalmö AI24.70q
Moa Mattisson98SWEIFK Helsingborg25.20q
Nina Lundin95SWEGöteborgs KIK26.14q
Katja Berend62SWEBromma IF27.81
Linda Åkerman71SWEIFK Halmstad28.08

Försök heat 40,528 jun 
Caroline Larsson93SWEHässelby SK25.12q
Astrid Glenner-Frandsen93DENKöbenhavns IF25.82q
Mia Stenvall90SWEUllevi FK26.65q
Marie Vermund95DENSparta Atletik27.61
Lovisa Bauer92SWETranås AIF28.61

Finalheat 10,228 jun 
Pernilla Nilsson92SWEMalmö AI24.62
Pernilla Tornemark85SWEMalmö AI24.66
Caroline Larsson93SWEHässelby SK25.47
Moa Mattisson98SWEIFK Helsingborgej start
Frida Grindheim96SWEMalmö AIej start
Astrid Glenner-Frandsen93DENKöbenhavns IFej start

Finalheat 20,028 jun 
Lisa Skagersten92SWEVarbergs GIF25.90
Nina Lundin95SWEGöteborgs KIK26.66
Mia Stenvall90SWEUllevi FK26.93
Åsa Söderlund93SWEUllevi FK27.14
Felicia Ascard96SWEIFK Lundej start
Josephine Risberg Thoor95SWEIFK Helsingborgej start


K 800m
Final28 jun 
Alice Petersson95SWEKalmar SK 2:15.47
Sara Salomonsson97SWEÄngelholms IF 2:20.39F19 1:a
Vanja Tufvesson85SWEBjörnstorps IF 2:25.65K 2:a
Florentina Stojakovic74SWEIS Göta 2:26.05K 3:a
Moa Ellmarker97SWEIK Orient 2:27.87F19 2:a


K Häck 100m84 cm
Final0,028 jun 
Lisa Linnell91SWEAtleticum Växjö SK14.27
Fanny Lindström94SWEMalmö AI14.61
Sandra Böll94DENSparta Atletik15.15
Anne Sofie Vermund93DENSparta Atletik16.37
Lovisa Bauer92SWETranås AIF16.44


K Höjd
28 jun 
Sofia Linde95SWETäby IS187
Vendela von Corswant93SWEÖrgryte IS180
Lisa Thelander93SWEIFK Halmstad177
Lisa Linnell91SWEAtleticum Växjö SK177


K Längd
28 jun 
Jessie Ipsen83DENKöbenhavns IF5,620,0
Johanna Carlsson94SWEIFK Helsingborg5,480,0
Kamila Pietruszka94SWEGöteborgs KIK5,440,0
Dorothea Johannesdottir94ISLIR5,260,0
Sara Sjögren98SWEStenungsunds FI5,010,0
Sofie Rasmussen00DENKöbenhavns IF4,980,0
Maren Høgberget89DENSparta Atletik4,800,0
Marie Grahn67SWEKA 2 IF3,510,0


K Kula4.0 kg
28 jun 
Erica Larsson90SWEFalkenbergs IK10,10
Mia Callenberg89SWELerum Friidrott10,05
Marie Grahn67SWEKA 2 IF8,30
Lisa Linnell91SWEAtleticum Växjö SKX


K Diskus1.0 kg
28 jun 
Erica Larsson90SWEFalkenbergs IK41,75
Elin Rubin95SWEHovslätts IK40,14
Mia Callenberg89SWELerum Friidrott32,68
Sara Lundkvist95SWEIFK Växjö27,25


F19 200m
Final1,928 jun 
Ebba Svantesson97SWESävedalens AIK25.02
Lisa Lilja96SWEMalmö AI25.16
Felicia Ascard96SWEIFK Lund26.15
Kristin Olofsson-Hoffman97SWELerum Friidrott26.84
Karin Yterberg97SWEIK Ymer26.93


F19 Hinder 2000mFel startlinje, löpt ca 3m för kort
Final28 jun 
Emma Magnusson99SWEMölndals AIK 7:14.67
Florentina Stojakovic74SWEIS Göta 8:15.83


F19 Häck 100m84 cm
Final0,028 jun 
Karin Yterberg97SWEIK Ymer15.32
Beatrice Lantz97SWEIFK Växjö15.44
Jonna Lindéen96SWEKalmar SK15.71
Dagny Olofsson-Hoffman97SWELerum Friidrottbröt
Elin Nossmy96SWEMalmö AIbröt
Felicia Ascard96SWEIFK Lundbröt


F19 Längd
28 jun 
Emilia Hammarström96SWEWärnamo SK5,660,4
Malin Olsson97SWEMalmö AI5,580,0
Jonna Lindéen96SWEKalmar SK5,370,0   5,28
Beatrice Lantz97SWEIFK Växjö5,370,0   5,27
Hanna Gille96SWESävedalens AIK5,050,0
Ellen Olsson97SWEWärnamo SK5,010,0


F19 Kula4.0 kg
28 jun 
Beatrice Lantz97SWEIFK Växjö12,32


F17 200m
Försök heat 10,428 jun 
Emelie Rantzow98SWEIK Ymer25.54q
Kajsa Kjellergren01SWEIFK Halmstad26.19q
Madeleine Söderlund99SWELerum Friidrott27.36
Wilma Olsson99SWEGöteborgs KIK27.78
Wilma Eriksson99SWEIK Ymer29.01
Alva Murtoniemi Gräbel99SWEÖrgryte ISej start

Försök heat 20,328 jun 
Alexandra Wiberg99SWEMalmö AI26.04q
Evelina Olsson98SWEIK Orient26.69q
Emma Erlandsson99SWEMalmö AI27.69
Ebba Molinder00SWEMölndals AIK27.82
Miranda Widdgård99SWEHälle IF28.16
Josefin Olsson98SWEHässleholms AIS28.50

Försök heat 30,328 jun 
Denise Eriksson98SWEUllevi FK25.63q
Alicia Nilsson98SWEStenungsunds FI27.16q
Mathilda Fogelberg99SWEÖrgryte IS27.40
Alicia Efraimsson98SWEGöteborgs KIK27.90
Anna Påsse99SWEGöteborgs KIK28.70
Emilia Palm99SWEIFK Halmstad29.00

Försök heat 40,228 jun 
Claudia Belgrave00SWEIK Ymer25.97q
Lisa Dahlström99SWEIK Orient26.22q
Hanna Zachrisson99SWEUllevi FK27.04q
Judith Sjöman99SWEÖrgryte IS27.15q
Vilma Snygg99SWEIK Ymer27.93
Julia Frisk99SWEIFK Växjöej start

Försök heat 51,628 jun 
Caroline Nilsson99SWEGöteborgs KIK26.30q
Nora Kajo98SWEMalmö AI27.05q
Ida Bengtsson98SWEFalkenbergs IK27.22
Amanda Lindahl98SWEAlingsås IF27.38
Ebba Kuylenstierna99SWEMälarhöjdens IK27.83
Hanna Bellenby99SWEIFK Växjö28.16

Finalheat 10,328 jun 
Denise Eriksson98SWEUllevi FK25.21
Emelie Rantzow98SWEIK Ymer25.54
Claudia Belgrave00SWEIK Ymerej start
Alexandra Wiberg99SWEMalmö AIej start
Kajsa Kjellergren01SWEIFK Halmstadej start
Lisa Dahlström99SWEIK Orientej start

Finalheat 20,528 jun 
Caroline Nilsson99SWEGöteborgs KIK26.16
Evelina Olsson98SWEIK Orient26.54
Hanna Zachrisson99SWEUllevi FK27.03
Nora Kajo98SWEMalmö AI27.13
Alicia Nilsson98SWEStenungsunds FI27.14
Judith Sjöman99SWEÖrgryte ISej start


F17 800m
Final28 jun 
Maria Freij98SWEÖresund FK 2:19.43
Hanna Westhoff99SWEIFK Växjö 2:21.29
Julia Samuelsson99SWEHögby IF 2:21.58
Sara Dädeby99SWEHovslätts IK 2:25.46
Alicia Nilsson98SWEStenungsunds FI 2:30.86
Isa Ek99SWEBjörnstorps IF 2:32.55
Julia Nilsson98SWEHälle IF 2:37.13
Matilda Nilsson-Edin99SWEMölndals AIK 2:39.60
Stina Nyström99SWEÖrgryte IS 2:46.35


F17 Häck 100m76 cm
Försök heat 10,028 jun 
Tess Hertz-Saebbö98SWEGöteborgs KIK14.04q
Moa Kjellander99SWEÅhus FIK14.95q
Alexandra Wiberg99SWEMalmö AI14.99q
Madeleine Söderlund99SWELerum Friidrott15.72q
Alva Murtoniemi Gräbel99SWEÖrgryte IS15.97q

Försök heat 20,228 jun 
Isa Andersson98SWEMalmö AI15.32q
Filippa Fernström98SWEMalmö AI15.62q
Moa Sjödell99SWEIK Hakarpspojkarna16.25q
Lisa Stenlund99SWEKA 2 IFbröt
Minna Svärd98SWEIF Göta KarlstadDQ Tjuvstart

Final0,928 jun 
Tess Hertz-Saebbö98SWEGöteborgs KIK13.96
Isa Andersson98SWEMalmö AI14.54
Moa Kjellander99SWEÅhus FIK14.84
Alexandra Wiberg99SWEMalmö AI15.00
Madeleine Söderlund99SWELerum Friidrott15.64
Filippa Fernström98SWEMalmö AI15.69
Alva Murtoniemi Gräbel99SWEÖrgryte IS15.70
Moa Sjödell99SWEIK Hakarpspojkarnaej start


F17 Höjd
28 jun 
Louise Estberg98SWEMalmö AI171
Moa Sjödell99SWEIK Hakarpspojkarna168
Sofia Lindwall98SWEGöteborgs KIK168
Filippa Gunnarsson99SWELaholms IF168
Linnea Jönsson99SWEIFK Helsingborg168
Wilma Eriksson99SWEIK Ymer162
Anna Påsse99SWEGöteborgs KIK162
Saga Sjöberg99SWEÖresund FK158
Judith Sjöman99SWEÖrgryte IS158
10 Gabriella Jönsson01SWEIS Göta150


F17 Längd
28 jun 
Isa Andersson98SWEMalmö AI5,410,0
Filippa Gunnarsson99SWELaholms IF5,260,0
Caroline Nilsson99SWEGöteborgs KIK5,200,0
Sofia Lindwall98SWEGöteborgs KIK5,080,0
Emelie Rantzow98SWEIK Ymer5,020,0
Sara Sjögren98SWEStenungsunds FI5,000,0
Miranda Sundberg98SWEIK Ymer4,930,0
Alexandra Wiberg99SWEMalmö AI4,840,0
Sophia Hofer98SWEMalmö AI4,790,0
10 Moa Kjellander99SWEÅhus FIK4,730,0   4,62
11 Lisa Stenlund99SWEKA 2 IF4,730,0   4,61
12 Emma Erlandsson99SWEMalmö AI4,690,0   4,62
13 Vilma Snygg99SWEIK Ymer4,690,0   3,40
14 Beatrice Persson99SWEIFK Lund4,620,0
15 Anna Påsse99SWEGöteborgs KIK4,590,0
16 Rebecca Tovstedt99SWEIFK Halmstad4,580,0
17 Nora Hedin99SWEIFK Halmstad4,550,0
18 Wilma Olsson99SWEGöteborgs KIK4,530,0
19 Nora Kajo98SWEMalmö AI4,500,0
20 Ebba Carlsson99SWEIK Hinden4,410,0
Klara Ekelund99SWEKA 2 IFX


F17 Kula3.0 kg
28 jun 
Ida Olsson99SWEIF Hagen FIK14,06
Jennifer Rudberg98SWEIK Ymer12,30
Hanna Borgemyr99SWETrollhättan FIK12,11
Nicole Ridegård99SWEMalmö AI11,95
Amanda Nilsson99SWELaholms IF11,51
Hanna Grönwall99SWEÖresund FK10,74
Ida Bengtsson98SWEFalkenbergs IK10,29
Anna Påsse99SWEGöteborgs KIK8,09
Lina Toremark99SWEÖrgryte IS7,93


F17 Diskus1.0 kg
28 jun 
Ida Olsson99SWEIF Hagen FIK36,41
Nicole Ridegård99SWEMalmö AI33,75
Linnea Jönsson99SWEIFK Helsingborg33,56
Evelina Eklund99SWEIK Hinden32,74
Jennifer Rudberg98SWEIK Ymer32,27
Hanna Grönwall99SWEÖresund FK31,33
Ida Wåhlstrand00SWEIFK Växjö37,62
Mia Lindberg00SWEÖresund FKX


F15 800m
Final28 jun 
Gaël de Coninck01SWESävedalens AIK 2:16.43
Wilma Nielsen01SWESävedalens AIK 2:19.39
Lovisa Skoglund01SWEHöörs IS 2:19.88
Louise Duvling-Andersson00SWEUllevi FK 2:22.17
Felicia Niklasson01SWESävedalens AIK 2:25.89
Julia Nielsen01SWESävedalens AIK 2:27.37
Selena Becanovic00SWEIFK Halmstad 2:29.85
Matilda Hallström00SWEGöteborgs KIK 2:30.72
Kristin Johnson00SWEIFK Helsingborg 2:37.08
10 Tilda Pettersson00SWEBjörnstorps IF 2:38.09
11 Emma Jensen01SWEKlippans FK 2:38.64
Almida Thörjesson01SWEKyrkhults SKDQ§F4.2.8


F15 Hinder 1500m76 cm
Final28 jun 
Viktor Hellström01SWEIF Rigor 5:08.65P15 1:a
William Rydin00SWEUllevi FK 5:20.60P15 2:a
Alice Greberg98SWEMölndals AIK 5:21.88F17 1:a
Almida Thörjesson01SWEKyrkhults SK 5:28.76F15 1:a
Ellinor Aurell01SWEÄngelholms IF 5:29.33F15 2:a
Wilma Nielsen01SWESävedalens AIK 5:36.64F15 3:a
Julia Nielsen01SWESävedalens AIK 5:49.18F15 4:a
Alicia Byström01SWEHässleholms AIS 7:01.71F15 5:a


F15 Häck 80m76 cm
Försök heat 10,028 jun 
Julia Wennersten01SWEIK Ymer12.02q
Therese Nätstrand00SWEÖrgryte IS12.04q
Caroline Mubiru00SWEMalmö AI12.37q
Felicia Boqvist01SWERydö ASK13.88q
Elin Eriksson00SWEIF Kville14.96q
Emma Ekberg01SWEKlippans FK15.98

Försök heat 2-0,128 jun 
Linda Åkerman71SWEIFK Halmstad12.95 K40 ut
Elin Thorsson00SWEIF Kville13.77q
Anja Olsson01SWEMalmö AI14.04q
Tindra Honnér01SWEÖrgryte IS14.77q
Hedda Lundin01SWEKA 2 IFbröt

Final0,628 jun 
Julia Wennersten01SWEIK Ymer11.86
Therese Nätstrand00SWEÖrgryte IS12.19
Caroline Mubiru00SWEMalmö AI12.33
Anja Olsson01SWEMalmö AI13.32
Felicia Boqvist01SWERydö ASK13.55
Elin Thorsson00SWEIF Kville13.57
Tindra Honnér01SWEÖrgryte IS14.03
Elin Eriksson00SWEIF Kville14.97


F15 Längd
28 jun 
Caroline Mubiru00SWEMalmö AI5,480,9
Claudia Belgrave00SWEIK Ymer5,391,0
Alexandra Schill00SWEMölndals AIK4,76-0,2   4,74
Ebba Magnusson01SWEIFK Göteborg4,760,0   4,63
Ebba Molinder00SWEMölndals AIK4,740,0
Anja Olsson01SWEMalmö AI4,720,0
Kajsa Kjellergren01SWEIFK Halmstad4,681,1
Clara Augustsson00SWEIK Ymer4,661,0
Linn Lindberg01SWEIF Rigor4,630,8
10 Selena Becanovic00SWEIFK Halmstad4,610,0
11 Tindra Honnér01SWEÖrgryte IS4,550,0
12 Felicia Boqvist01SWERydö ASK4,470,0
13 Corinne Wessman01SWEIK Ymer4,45-0,5   4,32
14 Julia Hansten00SWEIFK Halmstad4,450,4   4,28
15 Alma Eriksson01SWEIK Ymer4,410,2
16 Cajsa Lindberg00SWEIF Hagen FIK4,350,3
17 Alexandra Pekic00SWEÖrgryte IS4,310,0
18 Lovisa Ronge01SWEIF Rigor4,200,0
19 Gaël de Coninck01SWESävedalens AIK4,190,0
20 Hedda Lundin01SWEKA 2 IF4,18-0,1
21 Sofia Andersson01SWEUllevi FK4,17-0,3
22 Elin Eriksson00SWEIF Kville4,130,0
23 Julia Nielsen01SWESävedalens AIK4,000,4
24 Moa Ljungqvist01SWEIF Hagen FIK3,820,8
25 Wilma Nielsen01SWESävedalens AIK3,721,6
26 Anna Rönner00SWEUllevi FK3,630,0
Nathalie Nyström00SWEÖrgryte ISX


F15 Kula3.0 kg
28 jun 
Corinne Wessman01SWEIK Ymer11,70
Vilma Engbe00SWEÖresund FK11,03
Mimi Olsson01SWEKyrkhults SK10,01
Enny Björk01SWEIFK Växjö9,97
Maja Fernström02SWEMalmö AI9,81
Emma Ekberg01SWEKlippans FK9,52
Lovisa Nilsson00SWEFalkenbergs IK9,37
Alma Eriksson01SWEIK Ymer9,29
Erica Honeth00SWEIFK Växjö7,88
10 Julia Almén01SWELjungby FIK7,70
11 Emeline Rehnvall01SWEIFK Halmstad7,34


F15 Diskus0.75 kg
28 jun 
Ida Wåhlstrand00SWEIFK Växjö43,17
Vilma Engbe00SWEÖresund FK38,63
Sara Forssell00SWEMotala AIF35,94
Mia Lindberg00SWEÖresund FK31,39
Lovisa Nilsson00SWEFalkenbergs IK30,10
Enny Björk01SWEIFK Växjö27,73
Claudia Belgrave00SWEIK Ymer25,02
Gabriella Jönsson01SWEIS Göta23,95
Julia Almén01SWELjungby FIK22,15
10 Alicia Byström01SWEHässleholms AIS14,41


F13 600m
Final28 jun 
Maja Jönsson02SWEHöörs IS 1:40.26
Alma Ericsson02SWELjungby FIK 1:50.34
Nichole Ljungström03SWEÄngelholms IF 1:51.89
Thea Terho02SWEFalkenbergs IK 1:54.32
Johanne Möllevik Rödsjö02NORRana Friidrettsklubb 1:54.92
Elsa Kaspersson03SWEVarbergs GIF 1:57.29
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF 2:00.12
Elsa Franke03SWEIFK Halmstad 2:08.15
Sofie Bengtsson02SWEIF Hagen FIKej start


F13 Häck 60m68 cm
Försök heat 10,228 jun 
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK 9.81q
Wendela Yhlen Graf02SWELerum Friidrott 9.83q
Nike Wäljegård02SWEUllevi FK10.05q
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö10.74
Alva Sundström02SWELjungby FIK10.95
Sofie Bengtsson02SWEIF Hagen FIK11.09
Tilda Åkesson02SWEVarbergs GIF11.49
Lisa Brann-Widén02SWEUllevi FK12.15

Försök heat 20,028 jun 
My Hagström02SWEIK Ymer10.31q
Alma Ericsson02SWELjungby FIK10.37q
Martina Olsson02SWEIK Orient10.69
Agnes Dahlberg02SWELerum Friidrott10.95
Alice Gunnarsson02SWEIK Orient11.26
Towa Korsell02SWEEksjö Södra IK11.47
Elin Frisk02SWEIFK Växjö11.72

Försök heat 30,028 jun 
Olivia Stridh02SWEYstads IF 9.63q
Cindy Darrell02SWEUllevi FK10.13q
Selma Jönsson02SWEÅhus FIK10.31q
Emelie Biarner02SWEKlippans FK10.38
Ebba Åhman02SWEIK Ymer10.94
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF11.07
Matilda Honeth02SWEIFK Växjö11.31
Maja Fernström02SWEMalmö AIej start

Final0,428 jun 
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK 9.46
Olivia Stridh02SWEYstads IF 9.56
Wendela Yhlen Graf02SWELerum Friidrott 9.76
Cindy Darrell02SWEUllevi FK 9.87
Nike Wäljegård02SWEUllevi FK 9.98
My Hagström02SWEIK Ymer10.07
Selma Jönsson02SWEÅhus FIK10.24
Alma Ericsson02SWELjungby FIK10.29


F13 Höjd
28 jun 
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK157
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö157
My Hagström02SWEIK Ymer154
Ebba Åhman02SWEIK Ymer148
Agnes Dahlberg02SWELerum Friidrott148
Emelie Biarner02SWEKlippans FK145
Sofie Bengtsson02SWEIF Hagen FIK145
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF142
Halimat Oseni02SWEIF Hagen FIK142
10 Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer142
11 Selma Jönsson02SWEÅhus FIK139
12 Alma Ericsson02SWELjungby FIK139
13 Elin Dejke02SWEUllevi FK136
14 Alice Gunnarsson02SWEIK Orient127
15 Tilda Åkesson02SWEVarbergs GIF127


F13 Trestegzon
28 jun 
Wendela Yhlen Graf02SWELerum Friidrott10,440,2
Martina Olsson02SWEIK Orient9,320,0
Viktoria Tranälv02SWEKongahälla AIK8,830,0
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad8,690,0
Lisa Brann-Widén02SWEUllevi FK8,470,0
Elin Frisk02SWEIFK Växjö8,320,0
Elin Dejke02SWEUllevi FK7,400,0


F13 Diskus0.6 kg
28 jun 
Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer28,93
Thea Björk03SWEIFK Växjö25,14
Towa Korsell02SWEEksjö Södra IK22,59
Alva Sundström02SWELjungby FIK22,11
Agnes Dahlberg02SWELerum Friidrott18,05
Tilda Åkesson02SWEVarbergs GIF16,52
Sofia Olsson04SWEIF Rigor12,55


F12 Häck 60m68 cm
Försök heat 10,028 jun 
Chanelle Lindvall03SWEYstads IF10.39q
Matilda Thorsson03SWEIF Kville10.96q
Hanna Kogler03SWEVarbergs GIF11.45q
Lova Nilsson03SWEIFK Växjö12.03q
Alma Olsson04SWEIF Rigor13.44

Försök heat 20,028 jun 
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad10.94q
Sydney Karström04SWEÅhus FIK10.96q
Milla Svanberg03SWEMalmö AI11.52q
Elin Molinder04SWEMölndals AIK12.09q
Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö12.13

Final-0,128 jun 
Chanelle Lindvall03SWEYstads IF10.23
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad10.68
Matilda Thorsson03SWEIF Kville11.07
Hanna Kogler03SWEVarbergs GIF11.41
Sydney Karström04SWEÅhus FIK11.47
Milla Svanberg03SWEMalmö AI11.50
Lova Nilsson03SWEIFK Växjö11.86
Elin Molinder04SWEMölndals AIK11.97


F12 Höjd
28 jun 
Chanelle Lindvall03SWEYstads IF147
Maja Nilsson03SWEVarbergs GIF139
Elina Becker03SWEStenungsunds FI139
Lova Nilsson03SWEIFK Växjö139
Milla Svanberg03SWEMalmö AI136
Elsa Kaspersson03SWEVarbergs GIF130
Hanna Kogler03SWEVarbergs GIF123


F11 600m
Final28 jun 
Elsa Hjelm04SWEÅhus FIK 1:52.29
Nina Hertz-Saebbö04SWEGöteborgs KIK 1:55.23
Maud de Coninck05SWESävedalens AIK 1:56.49
Emilia Mandl04SWEMalmö AI 1:57.53
Felicia Brink04SWEIF Kville 2:01.03
Sofia Wallin04SWEVarbergs GIF 2:02.15
Alice Warpman04SWELaholms IF 2:09.63
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstadej start


F11 Höjd
28 jun 
Nina Hertz-Saebbö04SWEGöteborgs KIK148
Sydney Karström04SWEÅhus FIK148
Ingrid Ronge04SWEIF Rigor142
Sofia Wallin04SWEVarbergs GIF139
Emilia Mandl04SWEMalmö AI136
Hedda Lennartsson04SWEWärnamo SK130
Frida Jonasson04SWEIFK Halmstad127
Sofia Olsson04SWEIF Rigor123
Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö123
10 Alma Olsson04SWEIF Rigor123
11 Tova Feuk05SWEIFK Halmstad123
12 Elin Molinder04SWEMölndals AIK119
13 Annie Rosén04SWELjungby FIK119
14 Elsa Hjelm04SWEÅhus FIK119
15 Linnea Frylestam 05SWEIFK Halmstad115
16 Alice Warpman04SWELaholms IF110
17 Isabelle Andersson05SWEVarbergs GIF105
18 Siri Kaspersson05SWEVarbergs GIF105
19 Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad95


R1-3 100m
Final2,428 jun 
Niklas Almers91SWEIFK Växjö14.87
Gunilla Wallengren79SWEBohus IF18.25
Linda Lagesson91SWEIFK Halmstad19.74


R1-3 200m
Final0,028 jun 
Niklas Almers91SWEIFK Växjö27.03
Gunilla Wallengren79SWEBohus IF32.47
Linda Lagesson91SWEIFK Halmstad37.48


R1-3 400m
Final28 jun 
Niklas Almers91SWEIFK Växjö53.27
Gunilla Wallengren79SWEBohus IF62.91
Linda Lagesson91SWEIFK Halmstad76.74


S1, U 100m
Final1,128 jun 
Nathalie Nilsson88SWEÅhus FIK13.93


S1, U 200m
Final2,528 jun 
Nathalie Nilsson88SWEÅhus FIK29.28


S1, U Längd
28 jun 
Caroline Arvidsson89SWEIFK Halmstad3,160,0



© Track & Field, Christer Falk