RESULTAT
SM 2015-08-07/09
Söderhamn
Söderhamns IF
Uppdaterad: 2015-08-08 18:01
Resultatlänk fredag  lördag  söndag   


 
M 200m
Försök heat 1-2,48 aug 
Nil de Oliveira86Spårvägens FK21.62Q
Emmanuel Dawlson92Malmö AI21.75Q
Jacob Ewertzh95Hammarby IF21.99q
Marcus Tornée98IFK Helsingborg22.38
Fredrik Åström93Täby IS22.49
Olle Forslin93Hässelby SK22.66
David Östling90IF Göta Karlstad22.85

Försök heat 2-0,38 aug 
Emil von Barth96Ullevi FK21.63Q
Patrik Andersson91Ullevi FK21.82Q
Douglas Hellbratt95Huddinge AIS22.10q
Amadou Sussoho95Huddinge AIS22.35
Filip Sjövall95IFK Lund22.51
Eric Larsson93IK Hakarpspojkarna22.52

Försök heat 3-2,88 aug 
Alexander Brorsson90Atleticum Växjö SK21.82Q
Johan Lilja95Sundsvalls FI21.83Q
Alexander Lesser93Ullevi FK22.14q
Erik Annerfalk94Mariestads AIF22.24q
Hampus Forsberg89Öresund FK22.50
Braulio Ribeiro92IFK Nora22.94
Hjalmar Sundvall94Riviera Friidrott23.64

Försök heat 4-2,08 aug 
Johan Wissman82Hässelby SK21.49Q
Dennis Karanda89Öresund FK22.12Q
Gustav Kjell96Turebergs FK22.27q
Kasper Kadestål99Öresund FK22.32q
Alexander Andersson94IK Hakarpspojkarna22.46
Johan Forsberg92Huddinge AIS22.99
Elias Amado Wengholm86Hässelby SK23.33

Försök heat 5-0,98 aug 
Viktor Elvung-Nilsson94FIF Gnistan21.94Q
Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS21.95Q
Emil Lyrberg93Ullevi FK22.35
Nils Thornberg94Bollnäs FIK22.39
Lukas Nordén98Västerås FK22.41
Mikael Gerlach84Sundsvalls FI22.72
Sunday Ojuri93Hammarby IFDQ Linjetramp


M 400m
Final8 aug 
Felix Francois90Örgryte IS47.26
Dennis Forsman95Ullevi FK47.43
Erik Martinsson96Gefle IF47.68
Axel Bergrahm92Spårvägens FK47.80
Alexander Nordkvist90Huddinge AIS48.07
Victor Fingal96Ullevi FK48.46
Adam Danielsson93Ullevi FK48.91
Filip Nilsson92Kalmar SK49.06


M 800m
Försök heat 18 aug 
Andreas Kramer97Sävedalens AIK 1:52.04Q
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:52.19Q
Mattias Claesson86Hässelby SK 1:52.46
Ahmed Tahir92Malmö AI 1:54.18
Gustav Bivstedt96Hässelby SK 1:55.32
Simon Wallenlind97Mölndals AIK 1:55.34
Erik Smedhs91Turebergs FK 1:56.94
Joel Norling98Tierps IF 1:59.00

Försök heat 28 aug 
Andreas Almgren95Turebergs FK 1:52.08Q
Joakim Andersson92IFK Trelleborg 1:52.32Q
Johan Eriksson88Turebergs FK 1:52.34q
Gustav Berlin95IK Akele 1:52.52
Johan Henningsson90Turebergs FK 1:53.71
Bienvenue Musore90Tyresö FK 1:54.45
Anton Persson96Hässelby SK 1:55.71
Dennis Wikström-Roos93Skellefteå AIK 2:01.87
Jawad Khamlichi90Tyresö FK 2:04.54

Försök heat 38 aug 
Joni Jaako86Finspångs AIK 1:51.43Q
Kalle Berglund96Spårvägens FK 1:51.59Q
Johan Walldén87Spårvägens FK 1:51.79q
Mattias Ohlsson94Öresund FK 1:52.44q
Tim Sundström89KFUM Örebro 1:55.21
Martin Hammar95Turebergs FK 1:55.48
Christopher Halldén94Huddinge AIS 1:56.10
Daniel Gleimar92Turebergs FK 1:57.58


M 1500m
Final8 aug 
Kalle Berglund96Spårvägens FK 3:49.93
Johan Walldén87Spårvägens FK 3:50.28
Staffan Ek91Huddinge AIS 3:50.33
Wille Levay96Spårvägens FK 3:51.06
Tim Sundström89KFUM Örebro 3:51.62
Karim Mohammadi89Spårvägens FK 3:52.11
Johan Hydén89Huddinge AIS 3:52.19
Hampus Börjesson94Ullevi FK 3:56.00
Leo Magnusson98Sävedalens AIK 3:59.56
10 Jonatan Fridolfsson92Sävedalens AIK 4:02.13
11 Niklas Jonsson92Hammarby IF 4:02.55
John Foitzik91Spårvägens FKej start


M 3000m hinder
Final8 aug 
Daniel Lundgren85Turebergs FK 8:41.73
Elmar Engholm92Hässelby SK 8:51.81
Emil Blomberg92Hässelby SK 8:57.17
Vidar Johansson96Sävedalens AIK 9:04.03
Robin Lindgren90Örgryte IS 9:04.34
Anders Fox95Spårvägens FK 9:32.46


M 110m häck107 cm
Försök heat 1-3,28 aug 
Philip Nossmy82Malmö AI14.54Q
Marvin Tay90Spårvägens FK14.63Q
Anton Levin92Malmö AI14.67q
Petter Gustafsson94IK Hakarpspojkarna14.97q
Linus Otto Boyer95Upsala IF15.29

Försök heat 2-2,78 aug 
Amir Shaker89Hammarby IF14.29Q
Alexander Brorsson90Atleticum Växjö SK14.33Q
Filip Lööv92IF Göta Karlstad14.84q
Philip Ngwe Luckey95Mölndals AIK15.12q
Fredrick Ekholm94Huddinge AIS15.44

Final1,98 aug 
Alexander Brorsson90Atleticum Växjö SK13.91
Amir Shaker89Hammarby IF13.96
Philip Nossmy82Malmö AI14.12
Anton Levin92Malmö AI14.17
Marvin Tay90Spårvägens FK14.21
Petter Gustafsson94IK Hakarpspojkarna14.50
Filip Lööv92IF Göta Karlstad14.54
Philip Ngwe Luckey95Mölndals AIK15.80


M 400m häck91 cm
Försök heat 18 aug 
Hampus Widlund93IFK Växjö52.88Q
Jonathan Carbe90Örgryte IS53.26Q
Jim Christensson89Mölndals AIK53.70q
Mattias Bäckman91Bollnäs FIK53.95q
Petter Gustafsson94IK Hakarpspojkarna54.35
Markus Johansson90IFK Umeå58.95
Oskar Greilert95Ullevi FKbröt
Benjamin Mullen87Turebergs FKbröt

Försök heat 28 aug 
Joel Groth91Bollnäs FIK53.29Q
Alexander Lundskog96Ullevi FK53.58Q
Isak Andersson96Upsala IF53.76q
Andreas Almlöf95Hammarby IF54.02q
Tobias Nilsson92IFK Växjö55.03
Mathieu Nilsson96IF Göta Karlstad56.41
Sebastian Gyllensten96IFK Växjö57.00


M Höjd
Final8 aug 
Fredrik Löfgren94IFK Lund214
Mehdi Katib87Hammarby IF214
Andreas Carlsson95IK Ymer210
Fabian Delryd96Täby IS207
Jesper Borg93Ullevi FK204
Adam Chiguer91Spårvägens FK200
Adam Lindhe94IFK Lidingö200
Oskar Lundqvist97Upsala IF196
Filip Björklund98Upsala IF196
Kevin Vaseghi92Gefle IF196
11 Edvin Heggemann94KFUM Örebro190
11 Fredrik Sangberg90IF Kville190

190196200204207210212214216218
J.Borg--oxxoxxx
E.Heggemannoxxx
F.Löfgren-oooxooxxoxoxxx
A.Chiguer-ooxxx
A.Lindheoxoxxoxxx
F.Sangbergoxxx
O.Lundqvist-o-xxx
A.Carlsson--oooox-xx
M.Katib---ooooxxoxxx
F.Delrydooxooxoxxx
K.Vaseghiooxxx
F.Björklundooxxx


M Längd
Final8 aug 
Michel Tornéus86Hammarby IF8,07
Andreas Otterling86KFUM Örebro7,79
Thobias Nilsson Montler96Malmö AI7,42
Adam Chiguer91Spårvägens FK7,37
Johan Taléus94Eskilstuna FI7,35
Fredrik Samuelsson95Hässelby SK7,35
Max Andersson95Tierps IF7,21
Alexander Wittlock91Spårvägens FK7,01
Per Jonsson88Bollnäs FIK6,92
10 Daniel Örevik97För. Gotländsk Friidrott6,91
11 Emil Bergqvist91KFUM Örebro6,83
12 Patric Hjort93Västerås FK6,83
13 Patrik Holmberg90Huddinge AIS6,81
14 Nils Andersson94IF Göta Karlstad6,80
15 Rickard Willman94Västerås FK6,72

1 2 3 4 5 6 
P.Jonsson6,770,06,860,56,920,2
P.Holmberg6,700,34,560,16,810,6
P.Hjort6,470,06,831,75,482,2
R.Willman6,721,3X0,0X0,8
N.Andersson6,191,86,800,06,160,0
E.Bergqvist6,831,06,320,06,651,1
D.Örevik6,590,26,911,86,640,1
A.WittlockX0,2X1,77,012,8X0,06,930,2X3,9
F.SamuelssonX1,57,200,0X0,3X0,0X0,07,352,7
M.Andersson6,920,0X-1,37,210,4X0,02,421,3X1,7
J.Taléus7,09-0,17,240,57,031,97,300,07,251,97,350,8
A.ChiguerX0,17,371,53,982,84,50-0,9X2,67,233,2
T.Nilsson Montler7,360,07,420,07,220,45,16-1,74,601,4-
A.OtterlingX0,07,790,27,640,07,680,47,72-1,3X1,9
M.Tornéus7,691,57,801,6-7,680,9X1,98,073,2


M Diskus2.0 kg
Final8 aug 
Benn Harradine82Hammarby IF63,54
Axel Härstedt87Malmö AI63,07
Daniel Ståhl92Spårvägens FK60,20
Niklas Arrhenius82Spårvägens FK59,68
Simon Pettersson94Upsala IF55,56
Ulf Ankarling88IF Göta Karlstad52,41
Jussi Kiviniemi93Södertälje IF51,57
Viktor Gardenkrans95Malmö AI49,89
Micael Ljungberg92Nyköpings BIS49,63
10 Gustav Liberg95Ullevi FK47,27
Anton Larsson93Järvsö IFX

1 2 3 4 5 6 
M.LjungbergX49,6349,56
G.Liberg46,86X47,27
A.LarssonXXX
V.Gardenkrans48,55X49,7749,1549,89X
J.Kiviniemi50,2350,8049,20XX51,57
U.Ankarling51,8452,41XX51,10X
S.Pettersson54,7654,59XX55,5654,67
N.Arrhenius57,65X58,0458,5559,68X
D.Ståhl59,39X60,20XXX
A.Härstedt57,7160,28X63,07XX
B.Harradine61,6062,0962,50X63,54X


K 200m
Försök heat 1-2,58 aug 
Moa Hjelmer90Spårvägens FK24.28Q
Gladys Bamane89Spårvägens FK24.51Q
Linnea Killander93Malmö AI24.76q
Maria Gustafsson88Råby-Rekarne FIF24.93q
Ida Hansen93IF Göta Karlstad25.05q
Linnea Frobe98Täby IS25.48
Evelina Nilsson94Skellefteå AIK26.10

Försök heat 2-3,28 aug 
Daniella Busk93Malmö AI24.74Q
Pernilla Nilsson92Malmö AI25.06Q
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK25.13q
Matilda Hellqvist93Ullevi FK25.25
Estelle Montler91Ullevi FK25.52
Hanna Hoff97IFK Växjö25.56
Lisa Skagersten92Varbergs GIF26.35
Charlotte Andersson00Huddinge AIS26.57


K 400m
Final8 aug 
Lisa Duffy93Hässelby SK54.30
Josefin Magnusson89Malmö AI55.01
Pernilla Tornemark85Malmö AI55.38
Matilda Hellqvist93Ullevi FK55.48
Elin Moraiti91Hässelby SK55.61
Alice Svantesson97Sävedalens AIK56.33
Caroline Kihlblom94Turebergs FK56.54
Frida Grindheim96Malmö AI57.73


K 800m
Försök heat 18 aug 
Linn Söderholm96Sävedalens AIK 2:13.46Q
Charlotte Schönbeck84IFK Lidingö 2:13.49Q
Yolanda Ngarambe91Turebergs FK 2:13.50Q
Patricia Striner97Malmö AI 2:13.95q
Isabella Andersson97Turebergs FK 2:14.91
Elina Johansson89Spårvägens FK 2:15.76
Sara Rönnby93GoIF Tjalve 2:17.17
Frida Wallström95IFK Umeå 2:17.24

Försök heat 28 aug 
Ida Holm93Täby IS 2:13.65Q
Linn Nilsson90Hälle IF 2:13.69Q
Anna Silvander93IFK Lidingö 2:13.83Q
Lovisa Bivstedt01Hässelby SK 2:14.21q
Jennie Hurkmans84Turebergs FK 2:14.37
Malin Persson97Bollnäs FIK 2:15.84
Emma Jansson91Hässelby SK 2:16.35
Lotta Lindsén90Turebergs FK 2:17.39


K 1500m
Final8 aug 
Anna Silvander93IFK Lidingö 4:15.37
Charlotte Schönbeck84IFK Lidingö 4:16.67
Yolanda Ngarambe91Turebergs FK 4:17.90
Linn Nilsson90Hälle IF 4:19.85
Lina Alainentalo92Hässelby SK 4:26.43
Lisa Öhberg88Hälle IF 4:29.72
Linn Söderholm96Sävedalens AIK 4:33.72
Isabella Andersson97Turebergs FK 4:33.90
Emma Jansson91Hässelby SK 4:38.30
10 Isabell Norstedt95IFK Helsingborg 4:40.42
Elina Johansson89Spårvägens FKbröt


K 3000m hinder
Final8 aug 
Charlotta Fougberg85Ullevi FK 9:51.86
Ronja Fjellner89Örgryte IS10:16.94
Emma Dahl91Örgryte IS10:18.24
Carolina Johnson96Linköpings GIF10:26.47
Frida Kristiansson92Örgryte IS10:31.63
Moa Rothman96Västerås FK10:39.80
Amélie Svensson96Sävedalens AIK10:45.67
Tova Eurén94Göteborgs KIKbröt


K Häck 100m84 cm
Försök heat 1-1,58 aug 
Malin Eriksson91KFUM Örebro14.19Q
Sofia Johnsson94Hässelby SK14.33Q
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK14.38q
Madeleine Eriksson93IFK Lidingö14.39q
Emma Stenlöf96Västerås FK14.46
Elin Westerlund90Spårvägens FKej start

Försök heat 2-2,28 aug 
Malin Skogström95Hässelby SK14.02Q
Caroline Tegel90IF Göta Karlstad14.12Q
Sofia Mossberg95Falu IK14.18q
Amanda Holmberg98Lidköpings IS14.44q
Lisa Linnell91Atleticum Växjö SK14.45
Lovisa Östervall97IFK Tumba14.57
Fanny Lindström94Malmö AI14.58

Final-3,18 aug 
Malin Eriksson91KFUM Örebro14.13
Sofia Mossberg95Falu IK14.13
Caroline Tegel90IF Göta Karlstad14.17
Madeleine Eriksson93IFK Lidingö14.18
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK14.24
Sofia Johnsson94Hässelby SK14.30
Malin Skogström95Hässelby SK14.32
Amanda Holmberg98Lidköpings IS14.66


K Häck 400m76 cm
Försök heat 18 aug 
Elise Malmberg95Hässleholms AIS59.81Q
Sara Bley91GoIF Tjalve59.97Q
Sofia Johnsson94Hässelby SK61.78q
Isabelle Eriksson86IFK Lidingö62.94q
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK63.78
Lina Hansson90Ullevi FK64.77

Försök heat 28 aug 
Frida Persson89Hammarby IF59.94Q
Amanda Holmberg98Lidköpings IS61.02Q
Ewa Marcinkiewicz93Västerås FK61.55q
Johanna Holmén Svensson95Ullevi FK61.59q
Johanna Dyremark97IFK Tumba62.95
Ida Ekroth96Upsala IF67.70


K Stav
Final8 aug 
Angelica Bengtsson93Hässelby SK461NR
Michaela Meijer93Örgryte IS447
Lisa Gunnarsson99Hässelby SK411
Fanny Berglund88Örgryte IS402
Sara Cannmo96Örgryte IS388
Hanna Jansson95Ullevi FK388
Klara Mattsson97IK Orient374
Emma Kiviniemi Andersson91Spårvägens FK374
Sara Eriksson91Ullevi FK353
Malin Dahlström89Ullevi FKX

332353374388402411420426432437442447452461470
M.Meijer-----xo-o-o-oxxx
A.Bengtsson--------xo-xoxoxxooxxx
S.Cannmo-oooxxx
E.Kiviniemi Anderooxoxxx
S.Eriksson-oxxx
H.Jansson-ooxoxxx
M.Dahlström-----xxx
K.Mattsson-ooxxx
F.Berglund--ooxoxxx
L.Gunnarsson--ooooxxx


K Längd
Kval8 aug 
Khaddi Sagnia94Ullevi FK6,71Q
Erica Jarder86Spårvägens FK6,38Q
Malin Marmbrandt85Västerås FK6,35Q
Sandra Törnros95Gefle IF6,08Q
Sara Kviberg93Hässelby SK6,05Q
Emma Stenlöf96Västerås FK6,04Q
Linda Bergh89Hässelby SK6,01Q
Malin Olsson90IFK Lidingö5,99Q
Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK5,98Q
10 Farydah Inoussa94Hässelby SK5,93q
11 Lilly Andersson96Malmö AI5,89q
12 Fanny Runheim99KFUM Örebro5,84q
13 Hanna Hoff97IFK Växjö5,80
14 Lovisa Östervall97IFK Tumba5,76
15 Moa Ullgren96GoIF Tjalve5,76
16 Charlotte Skogström93Hässelby SK5,72
17 Lisa Linnell91Atleticum Växjö SK5,72

1 2 3       
E.Kjellberg5,840,94,693,35,982,5
L.BerghX2,86,012,0
C.Skogström5,411,65,722,95,702,1
S.KvibergX0,35,692,26,052,9
L.Linnell5,723,75,602,2X1,4
E.Stenlöf5,942,76,041,9
L.Andersson5,752,75,893,8X1,9
F.Inoussa5,932,35,872,6X2,0
M.OlssonX2,15,993,3
K.Sagnia6,711,6
M.UllgrenX1,45,761,6X0,7
S.Törnros6,082,3
M.Marmbrandt6,353,7
L.Östervall5,502,15,761,65,752,8
F.Runheim5,753,75,841,95,771,5
E.Jarder6,383,4
H.Hoff5,581,75,801,9X1,8


K Tresteg
Final8 aug 
Madeleine Nilsson91Gefle IF12,92
Jasmin Sabir92Hammarby IF12,90
Malin Marmbrandt85Västerås FK12,89
Emilia Hammarström96Wärnamo SK12,31
Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK12,22
Adiam Thedros Rasmussen82Örgryte IS12,20
Emma Ehrlin93Ärla IF11,86
Frida Lindström90Huddinge AIS11,68
Elina Rapp93IFK Växjö11,62
10 Lisa Olsson97Hellas FK11,40
11 Angelica Engberg89Hässelby SK11,38
Kamila Pietruszka94Göteborgs KIKX
Fanny Ernestam98KFUM ÖrebroX

1 2 3 4 5 6 
M.MarmbrandtX1,312,891,812,740,012,870,1X0,012,770,0
M.NilssonX1,312,720,012,921,8X1,6X1,0X0,1
F.ErnestamX0,0X0,8X1,0
E.KjellbergX0,312,220,0-12,050,8--
J.Sabir12,640,012,491,312,731,512,531,912,590,412,900,0
A.Engberg11,250,111,381,4X0,5
K.PietruszkaX0,8X1,0X0,6
F.LindströmX0,7X0,411,680,0X1,611,331,2X1,0
A.Thedros RasmussX0,512,180,712,081,012,021,112,100,012,200,0
E.HammarströmX1,311,731,212,311,6---
L.OlssonX0,011,401,9X1,8
E.RappX0,1X0,211,621,3
E.EhrlinX0,0X0,811,860,7X1,0X1,6X0,0


K Slägga4.0 kg
Final8 aug 
Tracey Andersson84Ullevi FK68,73
Eleni Larsson93Huddinge AIS67,12
Ida Storm91Hässelby SK66,86
Josefin Berg85IF Göta Karlstad63,40
Marinda Petersson95Malmö AI62,03
Emma Thor97Turebergs FK59,67
Linn Forssell97Motala AIF58,14
Rebecka Kvist83Alvesta FI54,59
Hanna Mårtensson96Hässelby SK53,52
10 Kajsa Wennberg96Upsala IF52,97
11 Kristina Andersson91Råby-Rekarne FIF51,88
12 Annika Larsson96Upsala IF46,66

1 2 3 4 5 6 
K.Wennberg51,98X52,97
A.Larsson46,66XX
K.AnderssonX51,88X
H.Mårtensson53,5252,1951,84
R.Kvist52,78X54,5452,23X54,59
E.ThorXX57,9059,1457,8659,67
L.Forssell55,7358,1456,5754,4356,7157,33
I.StormX55,7158,7865,92X66,86
M.Petersson56,9061,5260,7462,03X58,36
J.Berg62,0563,4060,4962,8061,55X
E.Larsson63,5763,9763,7962,37X67,12
T.Andersson65,4268,1367,6568,7366,4264,43


R2 100m
Final0,38 aug 
Niklas Almers91IFK Växjö15.16M
Gunilla Wallengren79Bohus IF17.83K 1:a
Linda Lagesson91IFK Halmstad19.83K 2:a
Johanna Mårtensson97Söderhamns IF21.79K 3:a


R2 400m
Final-2,08 aug 
Niklas Almers91IFK Växjö52.34M
Gunilla Wallengren79Bohus IF61.41K 1:a
Linda Lagesson91IFK Halmstad73.83K 2:a
Johanna Mårtensson97Söderhamns IF91.69K 3:a


R3 Kula
8 aug 
Mohammad Al-Joburi68Eskilstuna FI11,08

1 2 3 4 5 6 
M.Al-JoburiX10,69XX11,08X


S1 Längd
Final8 aug 
Viktoria Karlsson97Söderhamns IF4,49

1 2 3 4 5 6 
V.KarlssonX0,04,440,04,441,3X1,14,421,04,491,8


S2 Längd
Final8 aug 
Per Jonsson88IF Änglarna6,90
Tobias Jonsson96IF Änglarna6,67

1 2 3 4 5 6 
T.Jonsson6,511,46,670,06,630,5X1,04,411,96,513,4
P.Jonsson6,832,0X0,1X0,06,900,94,502,2X2,4


U Längd
Final8 aug 
Stephanie Ydström95Malmö AI5,06
Emma Ericsson93Söderhamns IF4,58
Linda Nilsson91SOK Träff3,83

1 2 3 4 5 6 
S.Ydström4,590,24,881,74,980,25,061,14,872,54,863,2
E.EricssonX0,2X0,64,581,0X1,9X2,5X3,2
L.Nilsson3,830,93,751,3X1,33,770,03,581,63,302,1


U Kula
Final8 aug 
Jeffrey Ige83Huddinge AIS14,80
Emma Ericsson93Söderhamns IF7,97
Siv Nilsson66Järvsö IF6,03

1 2 3 4 5 6 
E.Ericsson7,737,677,507,977,827,33
J.Ige13,98X14,53X14,3814,80
S.Nilsson5,675,556,035,665,555,47



© Track & Field, Christer Falk