RESULTAT
SM 2015-08-07/09
Söderhamn
Söderhamns IF
Uppdaterad: 2015-08-09 15:28
Resultatlänk fredag  lördag  söndag   


 
M 200m
Semifinal heat 11,69 aug 
Nil de Oliveira86Spårvägens FK21.11Q
Emil von Barth96Ullevi FK21.21Q
Patrik Andersson91Ullevi FK21.53Q
Emmanuel Dawlson92Malmö AI21.62q
Jacob Ewertzh95Hammarby IF21.72
Dennis Karanda89Öresund FK21.82
Gustav Kjell96Turebergs FK21.91
Erik Annerfalk94Mariestads AIF21.92

Semifinal heat 21,69 aug 
Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS20.81Q
Johan Wissman82Hässelby SK20.85Q
Alexander Brorsson90Atleticum Växjö SK21.10Q
Johan Lilja95Sundsvalls FI21.20q
Viktor Elvung-Nilsson94FIF Gnistan21.71
Douglas Hellbratt95Huddinge AIS21.87
Alexander Lesser93Ullevi FK22.23
Kasper Kadestål99Öresund FKej start

Final2,59 aug 
Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS20.55
Nil de Oliveira86Spårvägens FK20.92
Emil von Barth96Ullevi FK21.16
Johan Lilja95Sundsvalls FI21.31
Patrik Andersson91Ullevi FK21.39
Emmanuel Dawlson92Malmö AI21.66
Alexander Brorsson90Atleticum Växjö SK21.67
Johan Wissman82Hässelby SKbröt


M 800m
Final9 aug 
Andreas Almgren95Turebergs FK 1:48.06
Kalle Berglund96Spårvägens FK 1:48.39
Andreas Kramer97Sävedalens AIK 1:49.84
Joni Jaako86Finspångs AIK 1:49.91
Johan Eriksson88Turebergs FK 1:50.35
Joakim Andersson92IFK Trelleborg 1:50.99
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:51.73
Johan Walldén87Spårvägens FK 1:52.77
Mattias Ohlsson94Öresund FK 1:54.13


M 5000m
Final9 aug 
Abraham Adhanom77Eskilstuna FI14:08.44
Daniel Lundgren85Turebergs FK14:11.06
Mikael Ekvall89Strömstad LK14:22.42
Robin Lindgren90Örgryte IS14:24.48
Ebba Tulu Chala96Spårvägens FK14:26.18
Staffan Ek91Huddinge AIS14:29.39
Nasir Dawoud91Eskilstuna FI14:30.88
Elmar Engholm92Hässelby SK14:31.72
Andreas Åhwall89Hässelby SK14:32.17
10 Joel Zachrisson94Ullevi FK14:34.27
11 Abdikadir Abdi87Ullevi FK14:41.39
12 Marcus Åberg88Hässelby SK14:45.62
13 Lars Södergård83Vallentuna FK14:48.64
14 Martin Lundqvist90IK Sisu15:06.14
15 Martin Regborn92KFUM Örebro15:11.14
16 Gustaf Stensjö96Sävedalens AIK15:12.66
17 Gustav Milesson92Högby IF15:15.15
18 Simon Sundström98IFK Lidingö15:16.72
19 Ludvig Danielson95GoIF Tjalve15:19.82
20 Anton Rehn92Högby IF15:50.50
21 Oskar Majling86Hässelby SK15:58.65
Anton Danielson90Malmö AIbröt
Vidar Johansson96Sävedalens AIKbröt
Johan Hydén89Huddinge AISbröt


M 400m häck91 cm
Final9 aug 
Joel Groth91Bollnäs FIK50.79
Hampus Widlund93IFK Växjö51.75
Jonathan Carbe90Örgryte IS52.02
Isak Andersson96Upsala IF53.52
Alexander Lundskog96Ullevi FK54.19
Mattias Bäckman91Bollnäs FIK54.19
Andreas Almlöf95Hammarby IF54.61
Jim Christensson89Mölndals AIK58.40


M Tresteg
Final9 aug 
Mathias Ström87Örgryte IS15,79
Daniel Lennartsson88Örgryte IS15,71
Moteba Mohamed90Hässelby SK15,61
Erik Ehrlin90Hammarby IF15,55
Jesper Hellström95Hässelby SK15,23
Isak Persson95Örgryte IS15,03
Antonis Dinopoulos95Upsala IF14,76
Marcus Nyberg97Malmö AI14,55
Artur Engström96Örgryte IS14,18
10 Erik Olsson89Örgryte IS14,09
11 Mathieu Nilsson96IF Göta Karlstad13,81

1 2 3 4 5 6 
E.Olsson13,942,214,090,4X1,3
A.Engström14,181,413,420,8X1,6
M.Nilsson13,752,313,811,9X1,4
M.Nyberg14,551,514,401,814,201,113,230,1-13,963,0
A.Dinopoulos14,761,314,610,614,631,3X1,1X1,6X2,0
J.Hellström14,891,1X3,1X1,114,670,115,230,0X2,6
M.MohamedX1,8X0,415,012,1X2,115,611,4X1,9
I.PerssonX2,1X2,215,032,1X2,2X1,3X2,0
M.StrömX3,215,400,9X1,715,360,5X1,915,791,2
E.EhrlinX1,015,552,2X1,115,210,1X2,7X1,2
D.Lennartsson15,512,4X2,715,682,014,920,815,712,815,682,1


M Kula7.26 kg
Final9 aug 
Daniel Ståhl92Spårvägens FK18,58
Niklas Arrhenius82Spårvägens FK18,23
Arwid Koskinen92Huddinge AIS18,06
Simon Pettersson94Upsala IF17,30
Mats Olsson86Hässelby SK17,29
Viktor Gardenkrans95Malmö AI16,94
Niklas Lindstedt93Hässelby SK16,60
Jeffrey Ige83Huddinge AIS15,38
Gabriel Heen95Huddinge AIS15,23
10 Tim Wunger94Falu IK15,14
11 Jonas Meyer90Örgryte IS15,06
12 Andreas Eriksson94IK Heros14,44

1 2 3 4 5 6 
A.Eriksson13,8614,4413,81
T.WungerX15,1415,04
G.Heen15,2314,6614,69
J.Meyer14,6815,06X
J.Ige14,8815,3814,7815,2914,8915,28
N.Lindstedt16,22XX16,4516,4016,60
V.Gardenkrans15,5516,22XX16,4416,94
S.PetterssonX16,2216,2216,2216,2817,30
M.Olsson16,37XX16,5017,0017,29
A.Koskinen17,6217,9017,7117,4018,0617,42
N.Arrhenius18,2318,22X18,0418,1618,08
D.Ståhl18,29X18,1817,88X18,58


M Spjut800 g
Final9 aug 
Kim Amb90Bålsta IK82,40
Jiannis Smalios87KFUM Örebro78,32
Gabriel Wallin81Södertälje IF74,68
Axel Lönegren94Upsala IF70,34
Quincy Andersson95Malmö AI69,84
Johan Carlqvist92Falu IK69,15
Jonathan Harley93Rydö ASK67,17
Joachim Ivarsson89Spårvägens FK67,08
Theodor Thor93KFUM Örebro65,21
10 Olof Hansson82Hässelby SK63,99
11 Lukas Kvist94IFK Helsingborg62,08
12 Sebastian Ruthström97Spårvägens FK56,32
Erik Olofsson93IFK UmeåX

1 2 3 4 5 6 
O.Hansson63,8761,3563,99
T.Thor64,3665,21X
S.Ruthström53,5152,8456,32
L.Kvist61,1262,08X
E.OlofssonXXX
J.Ivarsson67,0863,65X65,14-X
J.Harley60,93X67,1762,84X63,99
J.Carlqvist64,16X69,1569,13X69,09
Q.AnderssonX64,8369,8466,58XX
A.Lönegren65,5770,3467,0465,82XX
K.Amb73,11XX76,8782,40X
G.Wallin74,6873,69-X-X
J.Smalios76,5872,5373,8476,50X78,32


K 200m
Final1,99 aug 
Daniella Busk93Malmö AI23.63
Moa Hjelmer90Spårvägens FK23.65
Gladys Bamane89Spårvägens FK24.10
Linnea Killander93Malmö AI24.17
Pernilla Nilsson92Malmö AI24.25
Maria Gustafsson88Råby-Rekarne FIF24.31
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK24.39
Ida Hansen93IF Göta Karlstad24.65


K 800m
Final9 aug 
Anna Silvander93IFK Lidingö 2:04.86
Charlotte Schönbeck84IFK Lidingö 2:08.47
Linn Nilsson90Hälle IF 2:08.85
Linn Söderholm96Sävedalens AIK 2:10.17
Yolanda Ngarambe91Turebergs FK 2:10.96
Ida Holm93Täby IS 2:11.05
Patricia Striner97Malmö AI 2:11.60
Lovisa Bivstedt01Hässelby SK 2:12.32


K 5000m
Final9 aug 
Charlotta Fougberg85Ullevi FK16:24.37
Carolina Johnson96Linköpings GIF16:46.53
Emma Dahl91Örgryte IS16:48.84
Elin Borglund91Sävedalens AIK16:52.84
Frida Kristiansson92Örgryte IS16:53.61
Cecilia Norrbom88Spårvägens FK16:54.42
Sara Holmgren90Sävedalens AIK16:57.84
Josefine Gerdevåg81KFUM Örebro17:01.28
Ronja Fjellner89Örgryte IS17:01.56
10 Lisa Öhberg88Hälle IF17:14.03
11 Malin Strand93Sävedalens AIK17:54.10
12 Dace Landström83Vallentuna FK18:04.31
Tova Eurén94Göteborgs KIKej start


K Häck 400m76 cm
Final9 aug 
Elise Malmberg95Hässleholms AIS57.91
Frida Persson89Hammarby IF58.96
Sara Bley91GoIF Tjalve59.54
Amanda Holmberg98Lidköpings IS60.55
Ewa Marcinkiewicz93Västerås FK61.17
Johanna Holmén Svensson95Ullevi FK61.67
Sofia Johnsson94Hässelby SK61.91
Isabelle Eriksson86IFK Lidingö66.19


K Höjd
Final9 aug 
Sofie Skoog90IF Göta Karlstad192
Erika Kinsey88Trångsvikens IF192
Ebba Jungmark87Mölndals AIK186
Ellen Ekholm96Ullevi FK183
Ellen Björklund90IFK Lund177
Sofia Linde95Täby IS177
Vendela von Corswant93Örgryte IS173
Linda Skantze95IFK Lidingö173
Lisa Engman94Kils AIK173
10 Matilda Nilsson93IK Hakarpspojkarna173
11 Louise Ekman97Gefle IF169

165169173177180183186188190192194
E.Björklundooooxxx
M.Nilssonooxxoxxx
E.Kinsey----ooxooooxxx
E.Jungmark---oxooxxoxxx
L.Skantzeooxoxxx
L.Ekmanooxxx
S.Skoog--oooooo-oxxx
V.von Corswant-oxoxxx
E.Ekholm-oooooxxx
L.Engmanooxoxxx
S.Linde-oxxoxxoxxx


K Längd
Final9 aug 
Khaddi Sagnia94Ullevi FK6,78
Erica Jarder86Spårvägens FK6,54
Malin Marmbrandt85Västerås FK6,24
Malin Olsson90IFK Lidingö6,15
Sandra Törnros95Gefle IF6,12
Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK6,12
Emma Stenlöf96Västerås FK6,00
Linda Bergh89Hässelby SK5,98
Farydah Inoussa94Hässelby SK5,75
10 Fanny Runheim99KFUM Örebro5,72
11 Sara Kviberg93Hässelby SK5,66
12 Lilly Andersson96Malmö AI5,44

1 2 3 4 5 6 
F.Runheim5,721,85,711,0X1,3
S.Kviberg5,662,2X0,4X0,3
F.Inoussa5,752,25,751,6X0,9
L.Andersson5,442,1X0,0X1,6
E.Kjellberg5,800,9X1,35,781,75,831,15,871,76,122,0
E.Stenlöf5,941,55,821,25,791,25,811,35,790,06,000,5
L.BerghX0,7X0,95,981,1X2,1X0,5X1,0
S.Törnros5,901,96,121,5X2,2X1,85,940,7X0,2
M.Olsson6,132,4X1,1X1,36,151,8X0,06,090,9
M.Marmbrandt6,192,6X1,16,101,3X1,5X1,16,240,1
E.Jarder6,391,36,032,06,400,06,522,16,541,0X0,0
K.Sagnia6,460,36,491,26,491,56,781,9X1,4X0,3


K Diskus1.0 kg
Final9 aug 
Sofia Larsson88Ullevi FK58,05
Fanny Roos95Atleticum Växjö SK52,39
Heidi Schmidt93Spårvägens FK51,67
Elinor Forssander88Ullevi FK51,24
Moa Eskilsson93Villstads GIF46,90
Lydia Sundin94IFK Mora46,06
Maria Wennlund93IF Göta Karlstad45,30
Erica Larsson90Falkenbergs IK45,11
Julia Viberg92Spårvägens FK44,75
10 Emma Ljungberg94Nyköpings BIS44,48
11 Emma Swärd89Södertälje IF42,85
12 Fanny Öhrn Selahn95Södertälje IF40,36
13 Klara Bladin96Hässelby SK39,67
Elin Rubin95Hovslätts IKX

1 2 3 4 5 6 
E.RubinXXX
K.Bladin39,67X39,63
E.Swärd41,9242,85X
E.LjungbergX44,48X
F.Öhrn Selahn38,8938,3140,36
J.VibergXX44,75
E.Larsson45,11XX44,6943,1341,00
M.Wennlund44,3045,30XX43,6044,91
L.Sundin43,72X46,0642,3245,6943,66
M.Eskilsson46,7446,90X45,3844,07X
E.Forssander48,4450,5150,6148,8751,24X
H.Schmidt47,4251,6751,23XXX
F.Roos49,2952,2951,7152,3951,0051,35
S.Larsson55,1754,03X58,05X56,12


M/K 4 x 100m
Final9 aug 
Malmö AI 1Daniella Busk -93
Linnea Killander -93
Austin Hamilton -97
Emmanuel Dawlson -92

43.73
Malmö AI 2Pernilla Nilsson -92
Pernilla Tornemark -85
Anton Levin -92
Philip Nossmy -82

44.47
Ifk Lidingö Isabelle Eriksson -86
Hanna Adriansson -92
Erik Hermelin -96
Andreas Movin -96

48.00


M S/U100m
Final0,99 aug 
Tobias Jonsson96IF Änglarna11.51S2 1:a
Andrej Ekholm89Huddinge AIS11.56R3 1:a
Per Jonsson88IF Änglarna11.79S2 2:a
David Persson92Täby IS12.01U 1:a
Daniel Edlund76Järvsö IF16.62U 2:a
Göran Ström52Järvsö IF19.93U 3:a


K S/U 100m
Final2,79 aug 
Stephanie Ydström95Malmö AI13.24U 1:a
Nathalie Nilsson89Åhus FIK13.71S1 1:a
Emma Ericsson93Söderhamns IF14.40U 2:a
Siv Nilsson66Järvsö IF22.47U 3:a
Viktoria Karlsson97Söderhamns IFDQS1


U 1500m
Final9 aug 
Martin Jansson91Söderhamns IF 4:40.95U 1:a
Aleksandra Gustafsson97SOK Träff 5:39.35U 2:a
Nathalie Nilsson89Åhus FIK 5:56.86S1 1:a
Daniel Edlund76Järvsö IF 7:21.33U 3:a
Göran Ström52Järvsö IF 8:09.89U 4:a
Henrik Rüffel66Nyköpings BISej startS1



© Track & Field, Christer Falk