RESULTAT
Stonehill Games 2015-08-30
Lerum, Stenkullens IP
Lerum Friidrott
Uppdaterad: 2015-08-30 16:46
 
M 60m
Finalheat 11,230 aug 
Andreas Norström92Ullevi FK 7.201
Erik Gedda95Mölndals AIK 7.242
Mattias Håkansson94Hälle IF 7.665
Anders Pihl70Lerum Friidrott 8.127

Finalheat 21,730 aug 
Gabriel Eriksson94Ullevi FK 7.353
Linus Ahnbo93Mölndals AIK 7.474
Robin Noping96Ullevi FK 7.936
Johanna Greger94Örgryte IS 8.22-K 1:a
Henrik Klingener78Lerum Friidrott 8.398


M 150m
Finalheat 10,430 aug 
Alexander Lesser93Ullevi FK16.391
Martin Astner93Ullevi FK16.602
Andreas Norström92Ullevi FK17.093
Chidozie Abika97IF Kville17.274

Finalheat 21,530 aug 
Linus Ahnbo93Mölndals AIK17.795
Robin Noping96Ullevi FK18.856
Anders Pihl70Lerum Friidrott19.247
Henrik Klingener78Lerum Friidrott20.268


M 300m
Final30 aug 
Martin Astner93Ullevi FK35.00
Alexander Lesser93Ullevi FK35.10
Benjamin Åberg95Hälle IF36.20
Fredrik Engel74Sävedalens AIK40.85
Anders Pihl70Lerum Friidrott42.14
Patrik Nilsson74Lerum Friidrottej start


M 1609m
Final30 aug 
Johan Pihl75IFK Göteborg 4:58.59
Fredrik Engel74Sävedalens AIK 5:19.31
Anders Pihl70Lerum Friidrott 5:19.87
Maximilian Isberg91Lerum Friidrott 5:20.53
Patrik Nilsson74Lerum Friidrott 5:23.96
Fredrik Mindelsohn71Lerum Friidrott 6:00.08
Linnea Pihl01Lerum Friidrott 6:06.73K 1:a
Tomas Strömvall60Lerum Friidrott 6:07.27


M 3000m
Final30 aug 
Jonatan Fridolfsson92Sävedalens AIK 8:40.46
Hampus Börjesson94Ullevi FK 8:42.14
Linus Hultegård90Sävedalens AIK 8:59.45
Eskil Kinneberg92IFK Göteborg 8:59.73
Björn Hammar92Sävedalens AIK 9:12.81
Jakob Böhm90IK Ymer 9:13.58
Andreas Sölberg95IFK Göteborg 9:25.05
Geert Tuinstra90Sävedalens AIK 9:28.73
Linn Nilsson90Hälle IF 9:29.84K 1:a
10 Ronja Fjellner89Örgryte IS 9:36.02K 2:a
11 Mats Torstensson73Lerum Friidrott 9:44.48
12 Johan Pihl75IFK Göteborg 9:50.25
13 Sara Holmgren90Sävedalens AIK 9:55.79K 3:a
14 Mikael Zachrisson65Lerum Friidrott10:27.03
15 Maximilian Isberg91Lerum Friidrott10:44.85
16 Niklas Rung72Lerum Friidrott10:46.01
17 Anders Pihl70Lerum Friidrott11:02.46
18 Fredrik Mindelsohn71Lerum Friidrott12:14.12
19 Tomas Strömvall60Lerum Friidrott12:14.63
Patrik Nilsson74Lerum Friidrottej start


M Längd
30 aug 
Kristjan Rosenberg94Estland6,891,0
Erik Olsson89Örgryte IS6,800,3
Malcolm Herlenius99Ullevi FK5,850,0


M Kula7.26 kg
30 aug 
Kristjan Rosenberg94Estland13,34
Kevin Fankl95Ullevi FK12,66
Henrik Klingener78Lerum Friidrott9,03
Göran Åberg60Lerum Friidrott8,17


P17 400m
Final30 aug 
Linus Andersson98Alingsås IF54.94
Carl Malmström00Kongahälla AIK59.13


P17 800m
Final30 aug 
Christoffer Wockats00IF Kville 2:09.92P15 1:a
Jakob Lang99Kongahälla AIK 2:14.06P17 1:a
Felix Larsen Nilsson00Örgryte IS 2:16.44P15 2:a
Viktor Hellström01IF Rigor 2:17.89P15 3:a
Kim Holmgren99IFK Göteborg 2:18.69P17 2:a
William Rydin00Ullevi FK 2:28.85P15 4:a
Tobias Ryden01IF Kville 2:43.70P15 5:a
Oliver Edman-Chrantz01Örgryte ISej startP15


P17 Höjd
30 aug 
Karl-Ludvig Patriksson98Hälle IF189
Markus Menander99Bohus IF186
Malcolm Herlenius99Ullevi FK180
Oscar Söderbergh96Ullevi FK177


P17 Stav
30 aug 
Filip Anell99IK Ymer375


P17 Tresteg
30 aug 
Artur Engström96Örgryte IS14,782,0
Markus Lundborg99Ullevi FK12,840,7
Hanna Gille96Sävedalens AIK11,551,7K


P17 Spjut700 g
30 aug 
Kim Holmgren99IFK Göteborg33,94
Martin Krisell87Mölndals AIK48,03M 800g


P15 80m
Finalheat 10,930 aug 
Simon Hultén00Sävedalens AIK 9.631
Favour Abika01Ullevi FK 9.932
Ludwig Blomster01Mölndals AIK10.566
Philip Ryding01IF Kville10.687
Melker Manne01Ullevi FK11.069

Finalheat 20,130 aug 
Glody Ngoma00IFK Göteborg10.053
Jesper Larsson01Ullevi FK10.264
Tobias Carlryd00Örgryte IS10.545
Nils Jensen01Sävedalens AIK10.858
William White01Lerum Friidrott11.2210


P15 300m
Final30 aug 
Jesper Larsson01Ullevi FK39.77
Josef Wallenlind01Mölndals AIK39.92
Oskar Weidenholm01Mölndals AIK42.66
Tobias Ryden01IF Kville45.24
Erik Buiten01IF Kville47.32
Jesper Storberg01Mölndals AIK51.58


P15 Höjd
30 aug 
Philip Ryding01IF Kville162
Sören Pauli01Ullevi FK158
Melker Manne01Ullevi FK153


P15 Stav
30 aug 
William Rydin00Ullevi FK345
Karl Johansson01Stocksäters IF280
Felix Larsen Nilsson00Örgryte IS260
Erik Rolfö01Örgryte IS260
Nils Jensen01Sävedalens AIK240
Oliver Edman-Chrantz01Örgryte ISX


P15 Längd
30 aug 
Favour Abika01Ullevi FK5,810,0
Oskar Weidenholm01Mölndals AIK5,451,4
Nils Jensen01Sävedalens AIK5,120,6   5,02
Philip Ryding01IF Kville5,120,6   4,96
William Rydin00Ullevi FK5,100,5
Hampus Helamb01IFK Göteborg5,041,3
Markus Nordlund01Mölndals AIK4,471,4
Erik Buiten01IF Kville4,421,5
Jesper Storberg01Mölndals AIK3,541,4
Erik Rolfö01Örgryte ISX
Philip Höglund01IFK GöteborgX


P15 Kula4.0 kg
30 aug 
Ludwig Blomster01Mölndals AIK9,88
Filip Linnér00IFK Göteborg9,76
Lucas Hanson01IF Rigor7,73


P15 Slägga4.0 kg
30 aug 
Filip Linnér00IFK Göteborg32,56


P15 Spjut600 g
30 aug 
Tobias Carlryd00Örgryte IS34,26
Wiggo Jonåker00Mölndals AIK32,00
Anton Välkki01Örgryte IS28,28
Oliver Edman-Chrantz01Örgryte IS24,79


P13 60m
Finalheat 10,030 aug 
Joel Åsenlund02IFK Göteborg 8.211
Felix Ljung02Mölndals AIK 8.585
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott 8.898
Michael Rosenqvist02Mölndals AIK 8.979
Lukas Edqvist02Örgryte IS 9.0510
Michael Albestam02Lerum Friidrottej start-

Finalheat 2-0,430 aug 
Felix Rosenberg Broberg02Ullevi FK 8.262
Marcus Blixt02Mölndals AIK 8.564
Hannes Jerdborg02Lerum Friidrott 8.796
Victor Wahlgren02Mölndals AIK 8.887
Sten Hagström03Örgryte IS 9.2712
Waldemar Knight02Sävedalens AIK 9.3213

Finalheat 30,230 aug 
Marcel Schweikart02Mölndals AIK 8.303
Simon Wikell03Mölndals AIK 9.1511
Linus Pihl03Lerum Friidrott 9.4814
Didrik Gimdal02Ullevi FK 9.4915
Victor Lindgren02Lerum Friidrott10.1316


P13 600m
Final30 aug 
Fabian Haeffler03Mölndals AIK 1:42.72
Victor Wahlgren02Mölndals AIK 1:44.15
Ville Larsson02IFK Göteborg 1:44.64
Simon Wikell03Mölndals AIK 1:51.57
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK 1:53.58
Linus Pihl03Lerum Friidrott 1:58.21
Arvid Jansson03Stenungsunds FIej start


P13 Häck 200m68 cm
Finalheat 10,630 aug 
Herman Forsberg02Ullevi FK30.663
Johan Wahlgren02Ullevi FK32.015
Fabian Haeffler03Mölndals AIK32.306
Victor Lindgren02Lerum Friidrott39.798

Finalheat 21,130 aug 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK28.331
Felix Rosenberg Broberg02Ullevi FK28.542
Marcus Blixt02Mölndals AIK31.654
Jakob Pettersson03IFK Göteborg33.157


P13 Höjd
30 aug 
Lukas Edqvist02Örgryte IS155
Teodor Weichbrodt02Mölndals AIK148
Philip Bayer03Mölndals AIK145
Elmer Evanson02Örgryte IS141
Peter Svensson02IF Rigor141
Anton Börås02Mölndals AIK136
Kalle Stålhandske03Mölndals AIK136
Vilgot Skoglund02Lerum Friidrott136
Anton Laanep02Sävedalens AIK136
10 Arvid Jansson03Stenungsunds FI131
10 Jakob Pettersson03IFK Göteborg131
12 Linus Pihl03Lerum Friidrott131


P13 Stav
30 aug 
Sten Hagström03Örgryte IS250
Peter Svensson02IF Rigor250
Lukas Edqvist02Örgryte IS230
Rasmus Samuelsson02Ullevi FK230
Edvin Wahlström02Mölndals AIK210
Malte Rosvall02Sävedalens AIK210
Daniel Hultén04Sävedalens AIK170
Jakob Pettersson03IFK Göteborg170


P13 Längdzon
30 aug 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK5,740,7
Joel Åsenlund02IFK Göteborg5,210,0
Marcel Schweikart02Mölndals AIK5,001,4
Johan Wahlgren02Ullevi FK4,780,5   4,71
Victor Wahlgren02Mölndals AIK4,780,7   4,65
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott4,740,0
Waldemar Knight02Sävedalens AIK4,700,2
Hannes Jerdborg02Lerum Friidrott4,600,3
Felix Ljung02Mölndals AIK4,550,2
10 Jakob Pettersson03IFK Göteborg4,151,4
11 Elmer Evanson02Örgryte IS4,090,5
12 Michael Rosenqvist02Mölndals AIK4,060,9   4,02
13 Anton Börås02Mölndals AIK4,060,6   3,86
14 Philip Bayer03Mölndals AIK3,960,7
15 Edvin Wahlström02Mölndals AIK3,491,3
16 Victor Lindgren02Lerum Friidrott3,330,1
17 Elliot Ripa02Lerum Friidrott3,310,0


P13 Kula3.0 kg
30 aug 
Måns Roos02Mölndals AIK12,46
Joel Åsenlund02IFK Göteborg10,98
Mattias Haag02Mölndals AIK10,55
Leo Frid Göransson02Sävedalens AIK9,12
Adam Alknäs02Mölndals AIK9,08
Elton Jonåker03Mölndals AIK8,14
Waldemar Knight02Sävedalens AIK7,84
Arvid Thor03Mölndals AIK7,10
Elliot Ripa02Lerum Friidrott6,30
10 Victor Lindgren02Lerum Friidrott5,10


P13 Diskus0.6 kg
30 aug 
Måns Roos02Mölndals AIK42,65
Mattias Haag02Mölndals AIK34,90
Marcus Blixt02Mölndals AIK30,76
Adam Alknäs02Mölndals AIK29,55
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott27,14
Vilgot Skoglund02Lerum Friidrott24,99
Elton Jonåker03Mölndals AIK24,47
Leo Carlsson04Bohus IF22,30
Anton Börås02Mölndals AIK21,91
10 Philip Bayer03Mölndals AIK20,48
11 Arvid Thor03Mölndals AIK13,78


P13 Spjut400 g
30 aug 
Måns Roos02Mölndals AIK35,52
Malte Rosvall02Sävedalens AIK34,76
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK33,41
Rasmus Samuelsson02Ullevi FK30,85
Mattias Haag02Mölndals AIK30,22
Hannes Jerdborg02Lerum Friidrott30,06
Elton Jonåker03Mölndals AIK30,02
Marcel Schweikart02Mölndals AIK28,47
Simon Wikell03Mölndals AIK20,43
10 Linus Pihl03Lerum Friidrott20,23
11 Kalle Eriksson03Lerum Friidrott18,94
12 Arvid Thor03Mölndals AIK14,83


P11 60m
Finalheat 10,830 aug 
Milo Persson05Lerum Friidrott 9.062
Isak Einarsson04Brattås CK 9.224
Theodor Johner05Lerum Friidrott 9.457
William Okdahl05Mölndals AIK 9.669
Theo Olsen04IF Rigor 9.7810

Finalheat 21,530 aug 
Ludvig Winberg04Mölndals AIK 8.851
Daniel Hultén04Sävedalens AIK 9.103
Viggo Nielsen05Lerum Friidrott 9.9411
Tim Olsson05Mölndals AIK10.3912
Max Dahlström05Lerum Friidrott12.4314

Finalheat 30,030 aug 
Noah Pettersson04Lerum Friidrott 9.395
Erik Follin05Mölndals AIK 9.446
Elliot Gustafsson04Kongahälla AIK 9.588
Mattias Berg05Mölndals AIK10.4613


P11 600m
Final30 aug 
Theo Olsen04IF Rigor 2:05.94
Elliot Gustafsson04Kongahälla AIK 2:08.98
Fabian Alinder05Mölndals AIK 2:11.01
Isak Einarsson04Brattås CK 2:13.81
Tim Olsson05Mölndals AIK 2:17.24
Kevin Pernervik05Lerum Friidrott 2:17.25
Leo Carlsson04Bohus IFej start


P11 Höjd
30 aug 
Ludvig Winberg04Mölndals AIK141
Filip Schälin04Kongahälla AIK128
Erik Follin05Mölndals AIK124
Leo Carlsson04Bohus IF124
Milo Persson05Lerum Friidrott116
Fabian Alinder05Mölndals AIK112
William Okdahl05Mölndals AIK104
Viggo Nielsen05Lerum Friidrott104


P11 Längdzon
30 aug 
Theo Olsen04IF Rigor4,141,7
Ludvig Winberg04Mölndals AIK4,051,3
Noah Pettersson04Lerum Friidrott3,981,0
Theodor Johner05Lerum Friidrott3,941,0
Sixten Klementsson04Lerum Friidrott3,812,4   3,77 1,1
Erik Follin05Mölndals AIK3,812,2   3,66 1,7
Isak Einarsson04Brattås CK3,751,7
Filip Schälin04Kongahälla AIK3,640,8
Mattias Berg05Mölndals AIK3,371,8
10 Elliot Gustafsson04Kongahälla AIK3,361,7
11 Tim Olsson05Mölndals AIK3,270,0
12 Linus Alinder05Mölndals AIK2,821,2
13 Max Dahlström05Lerum Friidrott2,550,0


P11 Kula2.0 kg
30 aug 
Leo Carlsson04Bohus IF10,42
Rasmus Johansson04Lerum Friidrott8,80
Noah Pettersson04Lerum Friidrott8,54
Kevin Pernervik05Lerum Friidrott6,96
Mattias Berg05Mölndals AIK6,20
Max Dahlström05Lerum Friidrott6,07


P11 Spjut400 g
30 aug 
Leo Carlsson04Bohus IF29,19
Isak Andersson06Bohus IF20,05
Erik Follin05Mölndals AIK20,02
Rasmus Johansson04Lerum Friidrott19,08
Noah Pettersson04Lerum Friidrott18,30
Filip Schälin04Kongahälla AIK14,56
William Okdahl05Mölndals AIK12,68
Fabian Alinder05Mölndals AIK12,48
Linus Alinder05Mölndals AIK9,08


K 150m
Finalheat 1-0,530 aug 
Matilda Hellqvist93Ullevi FK18.111
Gabrielle Wehlander96Göteborgs KIK19.654
Lina Hansson90Ullevi FK19.886
Kristin Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott19.998
Isabelle Melin98IF Kville21.199

Finalheat 2-1,030 aug 
Lizzie Hager99Lerum Friidrott19.302
Åsa Söderlund93Ullevi FK19.443
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott19.695
Hanna Bergqvist91Örgryte IS19.897
Heidi Huitula95Ullevi FK21.2610


K 300m
Final30 aug 
Åsa Söderlund93Ullevi FK41.70
Hanna Bergqvist91Örgryte IS42.82
Lina Hansson90Ullevi FK42.91
Gabrielle Wehlander96Göteborgs KIK43.18
Heidi Huitula95Ullevi FK46.16


K Längd
30 aug 
Johanna Andersson99Lerum Friidrott5,461,8
Mari Klaup90Ullevi FK5,390,6
Johanna Greger94Örgryte IS4,700,0
Nosimo Sjögren97Ullevi FK4,330,0


K Kula4.0 kg
30 aug 
Mari Klaup90Ullevi FK12,47
Mia Callenberg89Lerum Friidrott10,34
Elin Johansson97Lerum Friidrott8,64


F17 100m
Final2,330 aug 
Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK12.71
Johanna Andersson99Lerum Friidrott12.94
Lisa Åhlström98Mölndals AIK13.09
Ebba Molinder00Mölndals AIK13.22
Judith Sjöman99Örgryte IS13.30


F17 400m
Final30 aug 
Sara Dahlén00Lerum Friidrott62.76
Johanna Andersson99Lerum Friidrott65.72
Linnea Åberg99Lerum Friidrott66.57


F17 Höjd
30 aug 
Astrid Woxenius99Sävedalens AIK151
Judith Sjöman99Örgryte IS151
Maria Runneberger99Sävedalens AIK147


F17 Tresteg
30 aug 
Ebba Hager01Lerum Friidrott10,300,1
Tindra Honnér01Örgryte IS9,960,8
Alice Rasmusson02Örgryte IS9,620,8
Alva Otterhed02Örgryte IS9,461,2
Sofie Hallman92Ullevi FK10,341,7K
Victoria Jacobsson97Ullevi FK10,181,5K


F17 Spjut500 g
30 aug 
Linnea Åberg99Lerum Friidrott15,99
Lizzie Hager99Lerum Friidrott14,40


F15 80m
Finalheat 11,130 aug 
Sandra Jonsson01Örgryte IS10.681
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott10.773
Line Söderpalm01Örgryte IS10.974
Alfrida Kilvik01IF Kville11.117
Anna Edwardsson01Mölndals AIK11.128
Olivia Ek01Sävedalens AIK11.4317

Finalheat 20,730 aug 
Ebba Magnusson01IFK Göteborg10.752
Annie Lundin01Örgryte IS11.035
Elin Thorsson00IF Kville11.2713
Sonja Malmbratt00Göteborgs KIK11.3615
Kristelle Schepens00IF Kville11.4519
Alma Åberg01Lerum Friidrott11.6320

Finalheat 30,230 aug 
Ide Ileso00Ullevi FK11.076
Klara Mattsson01Örgryte IS11.1811
Sofia Overgaard01IF Kville11.4418
Nicole Mathiasson00IF Kville11.6521
Märta Ekvall00IF Kville11.6723

Finalheat 40,030 aug 
Agnes De Val01IF Kville11.1310
Melissa Mansouri01Ullevi FK11.2212
Alexandra Schill00Mölndals AIK11.3214
Olivia Lundbäck01Ullevi FK11.7525
Sandra Sasaroga01IFK Göteborg12.3427

Finalheat 50,930 aug 
Elin Eriksson00IF Kville11.129
Lovisa Ronge01IF Rigor11.3716
Ajla Mujkanovic01Sävedalens AIK11.6521
Sarah Andersson01Mölndals AIK11.6724
Molly Broback01Sävedalens AIK12.0926


F15 300m
Finalheat 130 aug 
Sandra Jonsson01Örgryte IS42.611
Gaël de Coninck01Sävedalens AIK43.272
Sofie Cedergrund01Göteborgs KIK43.653
Wilma Nielsen01Sävedalens AIK44.624
Ide Ileso00Ullevi FK45.446

Finalheat 230 aug 
Line Söderpalm01Örgryte IS45.165
Sonja Malmbratt00Göteborgs KIK45.857
Alexandra Gullberg01Sävedalens AIK46.088
Alfrida Kilvik01IF Kville46.6810

Finalheat 330 aug 
Olivia Ek01Sävedalens AIK46.659
Klara Mattsson01Örgryte IS47.3311
Melissa Mansouri01Ullevi FK47.4512
Linnea Pihl01Lerum Friidrott48.2613


F15 800m
Final30 aug 
Gaël de Coninck01Sävedalens AIK 2:18.26
Wilma Nielsen01Sävedalens AIK 2:23.86
Julia Nielsen01Sävedalens AIK 2:27.68
Alexandra Gullberg01Sävedalens AIK 2:35.69
Mathilda Hammarqvist01IF Kville 2:35.75


F15 Höjd
30 aug 
Linn Hertz-Saebbö00Göteborgs KIK158
Hilda Gyldén01IF Kville155
Elina Bergman01Brattås CK151
Emma Andreasson00Göteborgs KIK151
Alexandra Schill00Mölndals AIK151
Isa Larsson01Bohus IF147
Annie Lundin01Örgryte IS143
Ella Darrell01Lerum Friidrott143
Märta Ekvall00IF Kville139
10 Elin Hellquist01Sävedalens AIK134
11 Sofia Andersson01Ullevi FK128
12 Alfrida Kilvik01IF Kville128


F15 Stav
30 aug 
Ebba Hager01Lerum Friidrott301
Alma Eriksson01IK Ymer286
Ella Darrell01Lerum Friidrott286
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott271
Sofia Overgaard01IF Kville271
Anna Rönner00Ullevi FK241
Linnea Pihl01Lerum Friidrott220
Elin Hellquist01Sävedalens AIK220


F15 Längd
30 aug 
Linn Hertz-Saebbö00Göteborgs KIK5,021,3
Sandra Jonsson01Örgryte IS4,900,0
Hilda Gyldén01IF Kville4,891,1
Elina Bergman01Brattås CK4,811,7
Ebba Hager01Lerum Friidrott4,751,1   4,71
Alexandra Schill00Mölndals AIK4,750,3   4,66
Anna Edwardsson01Mölndals AIK4,700,8
Elin Eriksson00IF Kville4,632,2   4,61 0,0
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott4,630,0   4,55
10 Ajla Mujkanovic01Sävedalens AIK4,490,1
11 Isa Larsson01Bohus IF4,460,2   4,46
12 Emma Green-Blomroos00Göteborgs KIK4,461,2   4,40
13 Tindra Honnér01Örgryte IS4,420,2   4,34
14 Kristelle Schepens00IF Kville4,420,5   4,24
15 Moa Lindkvist01Mölndals AIK4,371,3
16 Angelika Hagberg00IF Kville4,311,3   4,20
17 Agnes De Val01IF Kville4,310,8   3,99
18 Olivia Ek01Sävedalens AIK4,270,1
19 Alma Åberg01Lerum Friidrott4,260,2
20 Isabella Willén01Mölndals AIK4,250,4
21 Lovisa Ronge01IF Rigor4,161,7
22 Sofia Andersson01Ullevi FK4,141,3
23 Sarah Andersson01Mölndals AIK4,120,5
24 Alexandra Gullberg01Sävedalens AIK3,971,1
25 Wilma Nielsen01Sävedalens AIK3,900,0
26 Olivia Lundbäck01Ullevi FK3,881,3
27 Molly Broback01Sävedalens AIK3,470,0
Sandra Sasaroga01IFK GöteborgX


F15 Kula3.0 kg
30 aug 
Emma Andreasson00Göteborgs KIK10,45
Isabella Willén01Mölndals AIK10,32
Ebba Hager01Lerum Friidrott9,59
Molly Broback01Sävedalens AIK9,37
Linnea Pihl01Lerum Friidrott8,02
Sofie Cedergrund01Göteborgs KIK7,79
Emma Green-Blomroos00Göteborgs KIK6,51


F15 Slägga3.0 kg
30 aug 
Ida Wingård00IK Orient43,67
Ebba Molinder00Mölndals AIK39,90
Elsa Lindén00Mölndals AIK38,74
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott23,07
Ella Darrell01Lerum Friidrott21,79
Josefin Bistedt02Lerum Friidrott28,692kg
Sarah Pettersson02Lerum Friidrott27,832kg
Alicia Janemalm02Lerum Friidrott25,872kg
Stina Pettersson02Lerum Friidrott21,962kg
Maja Leman02Lerum Friidrott21,352kg
Sara Ezat02Lerum Friidrott20,782kg
Vilma Rosenlöf02Lerum Friidrott20,502kg


F15 Spjut500 g
30 aug 
Emma Andreasson00Göteborgs KIK27,58
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott21,48
Isa Larsson01Bohus IF20,53
Lovisa Ronge01IF Rigor18,98
Isabella Willén01Mölndals AIK17,74
Emma Green-Blomroos00Göteborgs KIK15,44


F13 60m
Finalheat 10,830 aug 
Maja Högberg02Mölndals AIK 8.773
Elin Pettersson03IFK Göteborg 9.1520
Klara Kindblom03IFK Göteborg 9.1921
Lovisa Agfors03Bohus IF 9.3325
Isabelle Frankenberg03Lerum Friidrott 9.7430

Finalheat 20,030 aug 
Ebba Niklasson03Sävedalens AIK 8.814
Ebba Follin02Mölndals AIK 8.918
Felicia Nordahl Vieira03Göteborgs KIK 9.0211
Alicia Nesbeth Carlensberg02Ullevi FK 9.3727
Sara Ezat02Lerum Friidrott10.8933

Finalheat 30,030 aug 
Stina Pettersson02Lerum Friidrott 9.0213
Anna Svarfvar03Mölndals AIK 9.0616
Elin Hallbjörner02Ullevi FK 9.1017
Liv Nilsander03Varbergs GIF 9.2022
Vilma Rosenlöf02Lerum Friidrott 9.2523

Finalheat 40,030 aug 
Ebba Gustafsson02Mölndals AIK 8.866
Ebba Rössberger02Sävedalens AIK 9.0212
Linnea Ljung02Mölndals AIK 9.1118
Alexandra Milusic02Kongahälla AIK 9.3426
Alicia Hallner03Lerum Friidrott 9.6528
Tilda Kihlström03Varbergs GIF 9.6829

Finalheat 50,130 aug 
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott 8.742
Alice Rasmusson02Örgryte IS 8.815
Josefin Stridh02Mölndals AIK 8.979
Sarah Pettersson02Lerum Friidrott 9.0110
Alva Otterhed02Örgryte IS 9.0314
Evelina Glänneskog03Bohus IF10.4132

Finalheat 60,230 aug 
Cindy Darrell02Ullevi FK 8.571
Moa Sellman03Mölndals AIK 8.887
Tilda Adolfsson02Mölndals AIK 9.0415
Sonya Mårtensson02Mölndals AIK 9.1419
Emilija Karadzic02IK Ymer 9.3324
Maja Leman02Lerum Friidrott 9.7731


F13 600m
Final30 aug 
Ebba Rössberger02Sävedalens AIK 1:53.43
Karin Tebelius03Lerum Friidrott 1:54.32
Klara Kindblom03IFK Göteborg 1:54.87
Stina Pettersson02Lerum Friidrott 1:57.11
Nellie Nygren03Göteborgs KIK 1:58.37
Eleonora Alinder03Mölndals AIK 1:59.09
Anna Svarfvar03Mölndals AIK 2:01.27
Frida Palmqvist03Mölndals AIK 2:07.79
Clara Christensen03Lerum Friidrott 2:13.96
Emilija Karadzic02IK Ymerej start
Evelina Glänneskog03Bohus IFej start


F13 Häck 200m68 cm
Finalheat 1-1,130 aug 
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK29.421
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott30.734
Sonia Fors02Sävedalens AIK31.575
Josefin Bistedt02Lerum Friidrott32.357
Josefin Stridh02Mölndals AIK32.969
Eleonora Alinder03Mölndals AIK33.3410

Finalheat 20,430 aug 
Cindy Darrell02Ullevi FK30.512
Annie Berntsson03Brattås CK31.726
Nellie Nygren03Göteborgs KIK33.6011
Frida Palmqvist03Mölndals AIK35.9613
Sofia Ensberg02Sävedalens AIK36.0714
Linda Aiff03Lerum Friidrott38.2417

Finalheat 31,030 aug 
Nike Wäljegård02Ullevi FK30.643
Ebba Follin02Mölndals AIK32.858
Lisa Brann-Widén02Ullevi FK34.2012
Tilda Åkesson02Varbergs GIF36.6015
Tilda Kihlström03Varbergs GIF37.6416
Evelina Glänneskog03Bohus IF39.9518


F13 Höjd
30 aug 
Sofia Wingård02IK Orient158
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott158
Annie Berntsson03Brattås CK149
Ebba Gustafsson02Mölndals AIK149
Alice Rasmusson02Örgryte IS143
Elin Pettersson03IFK Göteborg143
Anna Svarfvar03Mölndals AIK143
Olivia Bissette03Mölndals AIK140
Lovisa Agfors03Bohus IF137
10 Emma Jelic03IK Ymer133
10 Felicia Nordahl Vieira03Göteborgs KIK133
12 Frida Eriksson Jerkhag03IF Rigor129
13 Alicia Hallner03Lerum Friidrott129
14 Tilda Åkesson02Varbergs GIF129
14 Nellie Nygren03Göteborgs KIK129
16 Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott125
17 Evelina Glänneskog03Bohus IF125
18 Clara Christensen03Lerum Friidrott121


F13 Stav
30 aug 
Emma Johansson02Stocksäters IF291
Alicia Hallner03Lerum Friidrott230
Vanna Darrell03Lerum Friidrott210
Ebba Gustafsson02Mölndals AIK210
Linda Aiff03Lerum Friidrott210
Willhelmina Gustafsson02Sävedalens AIK190


F13 Längdzon
30 aug 
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK5,100,6
Moa Sellman03Mölndals AIK4,901,3
Annie Berntsson03Brattås CK4,781,2
Nike Wäljegård02Ullevi FK4,762,3   4,70 0,3
Maja Högberg02Mölndals AIK4,721,4
Cindy Darrell02Ullevi FK4,642,0
Ebba Niklasson03Sävedalens AIK4,540,6
Linnea Ljung02Mölndals AIK4,411,6   4,19
Elin Pettersson03IFK Göteborg4,411,6
10 Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott4,340,3
11 Alicia Nesbeth Carlensberg02Ullevi FK4,311,2
12 Lisa Brann-Widén02Ullevi FK4,291,4
13 Cornelia Flisberg02Bohus IF4,252,4   4,26 0,5
14 Moa Nilsson02Sävedalens AIK4,241,4
15 Liv Nilsander03Varbergs GIF4,210,8   4,19
16 Josefin Bistedt02Lerum Friidrott4,210,3   4,17
17 Elin Tegnér03Lerum Friidrott4,191,8
18 Sonya Mårtensson02Mölndals AIK4,160,0
19 Klara Kindblom03IFK Göteborg4,141,1
20 Tilda Adolfsson02Mölndals AIK4,000,1
21 Tilda Kihlström03Varbergs GIF3,990,1
22 Emma Jelic03IK Ymer3,972,0
23 Emilija Karadzic02IK Ymer3,941,6
24 Josefin Stridh02Mölndals AIK3,910,5
25 Vilma Rosenlöf02Lerum Friidrott3,901,4   3,88
26 Frida Eriksson Jerkhag03IF Rigor3,901,9   3,83
27 Felicia Nordahl Vieira03Göteborgs KIK3,840,4
28 Alexandra Milusic02Kongahälla AIK3,761,8
29 Anna Duvemar03Göteborgs KIK3,721,5
30 Lovisa Agfors03Bohus IF3,661,5
31 Alicia Hallner03Lerum Friidrott3,641,6
32 Isabelle Frankenberg03Lerum Friidrott3,510,6
33 Evelina Glänneskog03Bohus IF3,330,9


F13 Kula2.0 kg
30 aug 
Olivia Bissette03Mölndals AIK9,95
Aliyah Adekunle03Lerum Friidrott9,62
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott9,54
Alexandra Milusic02Kongahälla AIK9,13
Frida Malmström02Kongahälla AIK8,67
Tilda Adolfsson02Mölndals AIK8,53
Josefin Bistedt02Lerum Friidrott8,37   8,34
Vanna Darrell03Lerum Friidrott8,37   8,14
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott8,26
10 Klara Kindblom03IFK Göteborg8,10
11 Sonya Mårtensson02Mölndals AIK7,63
12 Elsa Törnvall03Mölndals AIK7,55
13 Lovisa Agfors03Bohus IF7,49
14 Evelina Wikell03Mölndals AIK7,38
15 Alicia Hallner03Lerum Friidrott6,67
16 Evelina Glänneskog03Bohus IF5,30


F13 Diskus0.6 kg
30 aug 
Elsa Törnvall03Mölndals AIK21,51
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott18,91
Liv Nilsander03Varbergs GIF18,59
Evelina Wikell03Mölndals AIK16,71


F13 Spjut400 g
30 aug 
Elsa Törnvall03Mölndals AIK24,36
Vanna Darrell03Lerum Friidrott23,34
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott21,89
Tilda Åkesson02Varbergs GIF21,47
Emma Linnér03IFK Göteborg21,35
Emma Jelic03IK Ymer18,74
Evelina Wikell03Mölndals AIK18,55
Linda Aiff03Lerum Friidrott16,47
Aliyah Adekunle03Lerum Friidrott16,33
10 Clara Christensen03Lerum Friidrott14,68
11 Alexandra Milusic02Kongahälla AIK13,67


F11 60m
Finalheat 10,030 aug 
Jessica Okpaleke04Ullevi FK 9.447
Emelie Brattberg04Mölndals AIK 9.9012
Saga Balkander05Lerum Friidrott10.4821
Alice Adekunle05Lerum Friidrott11.2127
Moa Bengtsson05Lerum Friidrott12.2728
Ingrid Ronge04IF Rigorej start-

Finalheat 20,030 aug 
Elin Molinder04Mölndals AIK 8.942
Hollie Darrell06Lerum Friidrott 9.8410
Josefine Holmesson05Lerum Friidrott 9.9215
Jennifer Willén04Mölndals AIK10.1118
Glory Abika03Ullevi FK10.2919
Ellie Karlsson05Lerum Friidrott10.5423

Finalheat 30,630 aug 
Sissel Eliasson04Alingsås IF 8.821
Emilia Åström04Mölndals AIK 9.699
Elsa Wållgren04Lerum Friidrott 9.8911
Agnes Aiff05Lerum Friidrott10.4520
Maud de Coninck05Sävedalens AIK10.5022
Moa Sannestål05Lerum Friidrott10.6524

Finalheat 40,030 aug 
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK 9.064
Ella Borg04Mölndals AIK 9.106
Alice Bengtsson05Lerum Friidrott 9.9113
Paulina Hultberg05Alingsås IF 9.9114
Maja Hansson-Lindberg04Mölndals AIK10.0317
Michelle Pernervik04Lerum Friidrott10.6625

Finalheat 51,230 aug 
Ella Högberg04Mölndals AIK 8.942
Ida Sjöberg04Mölndals AIK 9.085
Ellen Fröberg04Göteborgs KIK 9.648
Elin Jansson05Lerum Friidrott 9.9516
Angelin Sundberg05Lerum Friidrott10.8226


F11 600m
Final30 aug 
Ella Borg04Mölndals AIK 1:59.59
Maud de Coninck05Sävedalens AIK 2:00.91
Paulina Hultberg05Alingsås IF 2:09.01
Emelie Brattberg04Mölndals AIK 2:12.00
Maja Hansson-Lindberg04Mölndals AIK 2:12.26


F11 Höjd
30 aug 
Wilma Bomberg04Lerum Friidrott135
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF135
Ingrid Ronge04IF Rigor135
Elin Molinder04Mölndals AIK120
Ellie Karlsson05Lerum Friidrott120
Ellen Fröberg04Göteborgs KIK116
Elin Jansson05Lerum Friidrott112
Elsa Dåverhög04Lerum Friidrott112
Josefine Holmesson05Lerum Friidrott112
10 Moa Bengtsson05Lerum Friidrott94


F11 Längdzon
30 aug 
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK4,571,0
Sissel Eliasson04Alingsås IF4,411,1
Ella Högberg04Mölndals AIK4,290,0
Sarah Berkling04Lerum Friidrott4,200,0
Ingrid Ronge04IF Rigor4,090,3
Alice Bengtsson05Lerum Friidrott4,030,7
Elin Molinder04Mölndals AIK4,021,3
Ida Sjöberg04Mölndals AIK3,910,0
Ellen Fröberg04Göteborgs KIK3,900,9
10 Elsa Wållgren04Lerum Friidrott3,880,0
11 Jessica Okpaleke04Ullevi FK3,820,1
12 Emilia Åström04Mölndals AIK3,700,6
13 Ella Borg04Mölndals AIK3,630,0
14 Paulina Hultberg05Alingsås IF3,560,0   3,51
15 Jennifer Willén04Mölndals AIK3,560,0   3,50
16 Maja Hansson-Lindberg04Mölndals AIK3,480,1
17 Michelle Pernervik04Lerum Friidrott3,431,4
18 Rebekah Temme04Lerum Friidrott3,411,1
19 Maud de Coninck05Sävedalens AIK3,260,0
20 Elin Jansson05Lerum Friidrott3,251,2
21 Ellie Karlsson05Lerum Friidrott3,210,1
22 Glory Abika03Ullevi FK3,180,0
23 Saga Balkander05Lerum Friidrott3,100,4
24 Elsa Dåverhög04Lerum Friidrott3,091,4   3,08
25 Angelin Sundberg05Lerum Friidrott3,090,5   3,04
26 Agnes Aiff05Lerum Friidrott3,090,1   2,82
27 Moa Sannestål05Lerum Friidrott3,040,3
28 Alice Adekunle05Lerum Friidrott2,660,4


F11 Kula2.0 kg
30 aug 
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK9,07
Sarah Berkling04Lerum Friidrott8,38
Emilia Åström04Mölndals AIK7,59
Ida Sjöberg04Mölndals AIK7,49
Josefine Holmesson05Lerum Friidrott6,86
Jennifer Willén04Mölndals AIK6,59
Elsa Wållgren04Lerum Friidrott6,49
Michelle Pernervik04Lerum Friidrott6,14
Saga Balkander05Lerum Friidrott5,75
10 Moa Bengtsson05Lerum Friidrott5,38
11 Moa Sannestål05Lerum Friidrott5,235,21
11 Paulina Hultberg05Alingsås IF5,235,12
13 Alice Adekunle05Lerum Friidrott5,06
14 Elin Jansson05Lerum Friidrott5,04
15 Agnes Aiff05Lerum Friidrott4,68
16 Angelin Sundberg05Lerum Friidrott4,594,54
16 Alice Bengtsson05Lerum Friidrott4,594,55


F11 Spjut400 g
30 aug 
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK20,60
Ella Högberg04Mölndals AIK17,42
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF16,84
Elsa Wållgren04Lerum Friidrott16,17
Ida Sjöberg04Mölndals AIK13,57
Alice Adekunle05Lerum Friidrott9,76
Emilia Åström04Mölndals AIK8,41



© Track & Field, Christer Falk