RESULTAT
Göteborgs Inomhus 16-02-06/07
Göteborg, Friidrottens Hus
IK Vikingen
Uppdaterad: 2016-02-09
Resultatlänk lördag  söndag  Samlad lista   


 
M 60m
Försök heat 16 feb 
David Sennung91Ullevi FK 6.94q
Erik Annerfalk94Mariestads AIF 7.00q
Adrian Appelgren97Mölndals AIK 7.13
Axel Dillner97Ullevi FK 7.37
Philip Reynolds96Sparta Atletik 7.40
Pontus Quick97IFK Lund 7.48
Andreas Mack70IF Kville 7.97

Försök heat 26 feb 
Sulayman Bah86Ullevi FK 6.74q
Adam Denguir94Ullevi FK 6.90q
Emil Kaare Strøm93Sparta Atletik 7.10
Victor Jansson93IF Kville 7.11
Martin Andersson95IK Ymer 7.28
Michael Skalenius90IF Kville 7.40
Steinar Sollien Nicolaisen96Horten Friidrett 8.01

Försök heat 36 feb 
Carl Armfelt84Spårvägens FK 6.95q
Jacob Ewertzh95Hammarby IF 7.01q
Filip Schwartz98Mölndals AIK 7.02q
Steffen Udengaard Knudsen98Aarhus 1900 AM 7.06q
Patrik Björk83Sävedalens AIK 7.20
Jonas Hilmersson88Ullevi FK 7.27
Per-Joan Lorentzon74IK Orient 7.52
Joakim Bäckman96Varbergs GIF 7.61

Försök heat 46 feb 
Austin Hamilton97Malmö AI 6.87q
Frederik Schou-Nielsen96Sparta Atletik 6.92q
Desmond Rogo96Hammarby IF 7.03q
Alexander Lesser93Ullevi FK 7.11
Andreas Norström92Ullevi FK 7.23
Linus Andersson98Alingsås IF 7.29
Nils Eickhoff97IK Ymer 7.34
Robin Noping96IF Kville 8.00

Försök heat 56 feb 
Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS 6.74q
Kasper Olsen91Hvidovre Atletik 7.06q
Benjamin Gabrielsen95Sparta Atletik 7.07
Gabriel Tiveskog95Mölndals AIK 7.36
Linus Ahnbo93Mölndals AIK 7.38
Josef Åberg91Hälle IF 7.52
Gustav Magnusson95IK Orient 7.63

Försök heat 66 feb 
Emil von Barth96Ullevi FK 6.87q
Gustav Kjell96Turebergs FK 6.89q
Jean-Christian Zirignon95Hammarby IF 6.97q
Rodi Kay98Hammarby IF 7.24
Isak Adam98Ullevi FK 7.36
Richard Heikkilä98Mölndals AIK 7.39
Fredrik Lindén96Mölndals AIK 7.52
Alfred Molin98IK Bergaström 7.76

Finalheat 16 feb 
Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS 6.71
Sulayman Bah86Ullevi FK 6.77
Frederik Schou-Nielsen96Sparta Atletik 6.92
David Sennung91Ullevi FK 6.92
Adam Denguir94Ullevi FK 6.93
Gustav Kjell96Turebergs FK 6.93
Emil von Barth96Ullevi FKej start
Austin Hamilton97Malmö AIej start

Finalheat 26 feb 
Carl Armfelt84Spårvägens FK 6.92
Jean-Christian Zirignon95Hammarby IF 6.99
Jacob Ewertzh95Hammarby IF 7.00
Kasper Olsen91Hvidovre Atletik 7.01
Steffen Udengaard Knudsen98Aarhus 1900 AM 7.03
Filip Schwartz98Mölndals AIK 7.06
Erik Annerfalk94Mariestads AIF 7.08
Desmond Rogo96Hammarby IF 7.22


M 200m
Finalheat 16 feb 
Alexander Lesser93Ullevi FK21.881
Austin Hamilton97Malmö AI22.132
Kasper Olsen91Hvidovre Atletik22.323
Frederik Schou-Nielsen96Sparta Atletik22.766

Finalheat 26 feb 
Emil Kaare Strøm93Sparta Atletik22.444
Eric Larsson93IK Hakarpspojkarna22.645
Philip Reynolds96Sparta Atletik22.967
Steffen Udengaard Knudsen98Aarhus 1900 AM23.2610

Finalheat 36 feb 
Sebastian Pedersen97Sparta Atletik23.038
Chidozie Abika97IF Kville23.119
Mikkel Klejnstrup86Sparta Atletik23.4613
Andreas Norström92Ullevi FK23.4914

Finalheat 46 feb 
Filip Wendelin96Mölndals AIK23.3611
Michael Skalenius90IF Kville23.5115
Linus Andersson98Alingsås IF23.6116
Isak Adam98Ullevi FKej start-

Finalheat 56 feb 
Alfred Molin98IK Bergaström25.4618
Håkan Harrysson63IF Kville26.4619
Robin Noping96IF Kville26.5920
Joakim Bäckman96Varbergs GIFDQ-§F4.2.9

Finalheat 66 feb 
Axel Dillner97Ullevi FK23.4212
Truls Solli-Larsson99Ullevi FK23.8617
Daniel Johansson99Ullevi FKDQ-


M 400m
Finalheat 16 feb 
Nicolai Hartling94Sparta Atletik48.231
Felix Francois90Örgryte IS48.322
Adam Danielsson93Ullevi FK48.343
Marquis Caldwell90Sparta Atletik48.574

Finalheat 26 feb 
Martin Astner93Ullevi FK49.195
Alexandre Guidje94Köbenhavns IF50.546
Alexander Lundskog96Ullevi FK50.577
Isac Larsson97Sävedalens AIK52.1914

Finalheat 36 feb 
Erik Lindahl90Ullevi FK50.989
Oskar Greilert95Ullevi FK51.7612
Philip Braun90Sparta Atletik51.7713
Benjamin Åberg95Hälle IFej start-

Finalheat 46 feb 
Viktor Bondesson98Malmö AI50.578
Mikkel Klejnstrup86Sparta Atletik51.5110
Samuel Wiik98Örgryte IS51.6111
Viktor Nylander98Malmö AIej start-

Finalheat 56 feb 
Andreas Führ98KFUM Örebro52.2115
Filip Wadman97Mölndals AIK52.4116
Johan Lamm98Mölndals AIK52.6317
Daniel Skatt91Örgryte IS53.2618


M 800m
Final6 feb 
Jonatan Fridolfsson92Sävedalens AIK 1:59.98
Kriger Ahmed98Örgryte IS 2:01.07
Mowliid Dahir98Ullevi FK 2:07.34
Halvard Myhre Vittersø96Larvik Turn &IF 2:09.98
Erik Holmner80Solvikingarna 2:17.04


M 3000m
Final6 feb 
Abdulwahab Abdulle96IK Ymer 9:05.02
Robert Alexandersson90Hälle IF 9:12.74
Nuray Yassin80Ullevi FK 9:16.18
Mikkel Knif82Larvik Turn &IF 9:23.16
Björn Cederberg95OK Pan-Kristianstad 9:35.79
Linn Nilsson90Hälle IF 9:09.99U.T
Sereje Mangesha90Ullevi FKej start


M Höjd
6 feb 
Janick Klausen93Aarhus 1900 AM215
Emil Svensson89Örgryte IS215
Mehdi Katib87Hammarby IF215
Philip Frifelt-Lundqvist89IF Göta Karlstad213
Muammar Barshim94Qatar210
Andreas Carlsson95IK Ymer210
Hamdi Alamine97Qatar210
Keitaro Fujita97Japan210
Simon Larsson98IK Ymer195
10 Oscar Söderbergh96Ullevi FK190
11 Steinar Sollien Nicolaisen96Horten Friidrett174
12 Axel Hjelmqvist98IF Kville168


M Stav
6 feb 
Rasmus Jörgensen89Sparta Atletik520
Per Magne Florvaag 93Sandnes IL520
Mikkel Nielsen88Sparta Atletik520
Fredrik Weiseth94Ranheim IL460
Michael Christiansen88Aarhus 1900 AM460
Carl Ivarsson96Örgryte IS440
Jonathan Jansson91Örgryte IS440
Audun Bakke Jensen98Koll IL420
Magnus Herstedt98Malmö AI420
10 Nils Eickhoff97IK Ymer380
Eirik Dolve95Fana ILX


M Längd
6 feb 
Jannick Hansen92Sparta Atletik7,12
Sebastian Pedersen97Sparta Atletik7,00
Kevin Fankl95Ullevi FK6,85
Karl Teiffel94Mölndals AIK6,52
Richard Heikkilä98Mölndals AIK6,30
Erik Dahlqvist98IK Orient6,09


M Tresteg
6 feb 
Erik Ehrlin90Hammarby IF15,25
Moteba Mohamed90Hässelby SK14,95
Christofer Pool Wiklund97Falköpings FIK14,88
Artur Engström96Örgryte IS14,29
Massin Ait Bouziad95Sparta Atletik14,25
Erik Olsson89Örgryte IS14,17
Peter Ungvari85Aarhus 1900 AM13,79
Gustav Bålström98Ullevi FK13,67
Max Hejdenberg98Örgryte IS13,21
10 Daniel Bohlin97Ullevi FK13,08
11 Victor Koch 98Örgryte IS13,06
12 Tobias Larsson98Örgryte IS12,95
13 Viktor Johansson97Ullevi FK12,07


M Kula7.26 kg
6 feb 
Gustav Liberg95Ullevi FK14,30
Kevin Fankl95Ullevi FK13,05
Ola Roos71Mölndals AIK12,26
Torbjörn Julin89Ullevi FK11,69


M Vikt15.88 kg
6 feb 
Kristoffer Fagerlund93Ullevi FK18,52
Tim Söderqvist95Hälle IF17,36
Lennie Helander75Örgryte IS14,95
Mattias Grundström93Ängelholms IF14,64
Robert Fabian72Herrljunga SK12,39


P19 Kula6.0 kg
6 feb 
Nils Eickhoff97IK Ymer10,70


P17 60m
Försök heat 16 feb 
Erik Johansson99Varbergs GIF 7.20q
Daniel Johansson99Ullevi FK 7.22q
Håvard Becker99Sandefjord 7.35q
Truls Solli-Larsson99Ullevi FK 7.51q
Otto Hammarström99Örgryte IS 7.71
Samuel Andreasson99IFK Göteborg 7.84
Merwan Bashir99Ullevi FK 8.38

Försök heat 26 feb 
Isak Kristensen00Ullevi FK 7.39q
Anton Bengtsson99Ullevi FK 7.44q
Simon Hultén00Sävedalens AIK 7.53q
Haris Khan00Hvidovre Atletik 7.84
Simon Wennolf00IFK Lund 7.85
Malte Bergggren00IF Kville 8.43

Försök heat 36 feb 
Carl Bengtström00Örgryte IS 7.26q
Glody Ngoma00IFK Göteborg 7.58
Emil Frænde00Sparta Atletik 7.73
Patryk Kuklinski99Larvik Turn &IF 7.91
Robin Strömberg00IFK Göteborg 7.94
Markus Henriksen99Larvik Turn &IF 8.22

Final6 feb 
Erik Johansson99Varbergs GIF 7.17
Carl Bengtström00Örgryte IS 7.22
Isak Kristensen00Ullevi FK 7.26
Daniel Johansson99Ullevi FK 7.27
Håvard Becker99Sandefjord 7.36
Anton Bengtsson99Ullevi FK 7.40
Truls Solli-Larsson99Ullevi FK 7.50
Simon Hultén00Sävedalens AIK 7.50


P17 400m
Finalheat 16 feb 
Erik Johansson99Varbergs GIF52.251
Mathias Söder99Kongahälla AIK52.432
Johan Carlsson99Trollhättan FIK53.305
Jacob Hvorup99Sparta Atletik54.597

Finalheat 26 feb 
Anton Bengtsson99Ullevi FK52.653
Svante Wester99Örgryte IS52.874
Rickard Kilborn99Hälle IF54.266
Patryk Kuklinski99Larvik Turn &IF56.1710

Finalheat 36 feb 
Jonathan Borg99Trollhättan FIK56.088
Simon Wiklund99IK Wilske56.139
Markus Henriksen99Larvik Turn &IF59.0711
Frederik Norstedt99IFK Helsingborg63.1512


P17 Höjd
6 feb 
Simon Wiklund99IK Wilske200
Håvard Becker99Sandefjord181
Kasper Berg Jansen99Sandefjord172


P17 Tresteg
6 feb 
Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK13,24
Markus Lundborg99Ullevi FK13,15
Linus Bertilsson99Örgryte IS12,79
Tobias Carlryd00Örgryte IS12,71
Erik Andersson99Sävedalens AIK12,53
Simon Jonsson00Lidköpings IS10,74


P17 Vikt11.34 kg
6 feb 
August Bergstrand99Ullevi FK20,40
Philip Fabian00Ullevi FK17,33
Filip Linnér00IFK Göteborg10,25


P16 400m
Finalheat 16 feb 
Felix Larsen Nilsson00Örgryte IS54.551
Jonatan Skagerberg00Lerum Friidrott54.622
Vilgot Dahl00Lidköpings IS56.624

Finalheat 26 feb 
Malkolm Lundkvist00Sävedalens AIK55.883
Albin Thunberg00Sävedalens AIK59.045


P16 Höjd
6 feb 
William Rydin00Ullevi FK167


P15 200m
Finalheat 16 feb 
Bimo Soenarso01Ystads IF24.061
Lucas Bolin01IK Bergaström24.082
Kristian T Steen01Larvik Turn &IF25.166

Finalheat 26 feb 
William Sander01Mölndals AIK24.783
Josef Wallenlind01Mölndals AIK24.904
Kalle Wållgren01Lerum Friidrott25.085

Finalheat 36 feb 
Oskar Weidenholm01Mölndals AIK25.647
Alexander Bucht01Sävedalens AIK26.4010
Martin Gustafsson01IFK Lund27.9217

Finalheat 46 feb 
Håkon Sand01Larvik Turn &IF26.018
Moa Bollerud01Sem IF26.389
Johan Sjöström01Varbergs GIF27.2714

Finalheat 56 feb 
Melvin Johansson01IF Kville27.0112
Alfred Hauane01Larvik Turn &IF27.4115
Haldor Andersen Knive01Larvik Turn &IF27.4916

Finalheat 66 feb 
Tobias Ryden01IF Kville27.0613
Philip Ryding01IF KvilleDQ-§F4.2.9
Mohammad Al Masri01IF Kvilleej start-

Finalheat 76 feb 
Erik Pålsson01IFK Göteborg26.4411
William White01Lerum FriidrottDQ-§F4.2.9


P15 Höjd
6 feb 
Imran Lernebo01Spårvägens FK185
Philip Ryding01IF Kville175
Sören Pauli01Ullevi FK166
Marcus Führ01KFUM Örebro166
Lucas Bolin01IK Bergaström156
Haldor Andersen Knive01Larvik Turn &IF148
Moa Bollerud01Sem IF143
Alfred Hauane01Larvik Turn &IF125


P15 Tresteg
6 feb 
Favour Chidison01Ullevi FK12,52
Oskar Weidenholm01Mölndals AIK12,11
Mohammad Al Masri01IF Kville11,40
Kristian T Steen01Larvik Turn &IF11,34
Joel Åsenlund02IFK Göteborg11,06
Haldor Andersen Knive01Larvik Turn &IF10,37
Gustav Tartu02IF Kville9,99
Jesper Nordström02IF Kville9,84
Lukas Bertilsson02IFK Göteborg9,81
10 Johan Sjöström01Varbergs GIF9,78
11 Samuel Melin02IF Kville8,99


P15 Vikt9.08 kg
6 feb 
William Lanndalen01IK Ymer16,23
Andreas Henriksson02IFK Lund14,92
Erik Bengtsson01Malmö AI13,97
Måns Roos02Mölndals AIK11,92


P14 200m
Finalheat 16 feb 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK25.201
Joel Priore02Lerum Friidrott25.272
Joel Åsenlund02IFK Göteborgej start-

Finalheat 26 feb 
Richie Leong02Ullevi FK26.413
Jesper Hermansson02Mölndals AIK27.105
Emil Bengtsson02IF Kville27.166

Finalheat 36 feb 
Marcus Blixt02Mölndals AIK27.317
Jesper Nordström02IF Kville27.949
Herman Forsberg02Ullevi FK29.3312

Finalheat 46 feb 
Victor Wahlgren02Mölndals AIK28.5310
Hlynur Sigurbergsson02Mölndals AIK29.2811
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK29.6313

Finalheat 56 feb 
Elliot Feltzing02Kongahälla AIK27.878
Elias Brattberg02Mölndals AIK30.6615
Samuel Melin02IF Kvilleej start-

Finalheat 66 feb 
Marcel Schweikart02Mölndals AIK27.084
Miran Salih02Ullevi FK30.0914


P14 Höjd
6 feb 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK175
Lukas Edqvist02Örgryte IS160
Peter Svensson02IF Rigor156
Daniel Adolfsson02Tingbergs AIS148
Joel Priore02Lerum Friidrott148
Erik Bohman02Lerum Friidrott143
Måns Roos02Mölndals AIK143
Jesper Hermansson02Mölndals AIK143
Anton Börås02Mölndals AIK143
10 Elias Brattberg02Mölndals AIK138
11 Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK138
11 Gustav Tartu02IF Kville138
13 Rasmus Samuelsson02Ullevi FK132
Axel Olofsson Dorsch02IFK GöteborgX


P14 Kula4.0 kg
Final6 feb 
Måns Roos02Mölndals AIK12,78
Andreas Henriksson02IFK Lund11,96
Daniel Adolfsson02Tingbergs AIS11,15
Mattias Haag02Mölndals AIK10,20
Marcel Schweikart02Mölndals AIK9,52
Miran Salih02Ullevi FK7,84
Erik Bohman02Lerum Friidrott7,64
Rasmus Grinsvall02IF Kville5,51


P13 200m
Finalheat 16 feb 
David Ulstein03Mölndals AIK26.831
Fabian Haeffler03Mölndals AIK28.682
Jacob Helgesson03Örgryte IS28.823
Isak Stolpe03Sävedalens AIK30.568

Finalheat 26 feb 
Jakob Pettersson03IFK Göteborg29.834
Nils Ekström03Trollhättan FIK30.435
Carl Erixon03Mölndals AIK30.516
Axel Nätstrand03Örgryte IS31.289

Finalheat 36 feb 
David Johansson03Mölndals AIK30.537
Sebastian Gilley03Kongahälla AIK31.5410
Rasmus Haak03Stenungsunds FI33.1311
Alexander Hedar03IFK Göteborgej start-


P13 Höjd
6 feb 
Agustin Hillmersson03IK Orient153
Philip Bayer03Mölndals AIK143
Nils Ekström03Trollhättan FIK139
David Ulstein03Mölndals AIK134
Filip Schivone03Ullevi FK129
Jakob Pettersson03IFK Göteborg129
Sebastian Gilley03Kongahälla AIK123
Oliver Forsström03Hälle IFX


P13 Trestegzon
6 feb 
Elliot Hamrå03IF Rigor10,06
Nils Thorin03Örgryte IS9,73
Isak Helgesson03Örgryte IS9,66
Jakob Pettersson03IFK Göteborg9,37
Nils Ekström03Trollhättan FIK9,22
Jimmy Duankhonburi03Ullevi FK9,02
Agustin Hillmersson03IK Orient8,38
Rasmus Haak03Stenungsunds FI8,07


P13 Kula3.0 kg
6 feb 
Alvin Hedin03Strömstads IF10,85
Felix Jordebrandt03Kongahälla AIK9,52
Måns Terfors03Sävedalens AIK8,81
Elliot Hamrå03IF Rigor8,62
Elton Jonåker03Mölndals AIK8,61
Elias Wennolf03IFK Lund8,33
Agustin Hillmersson03IK Orient7,79


K 60m
Försök heat 16 feb 
Maria Gustafsson88Råby-Rekarne FIF 7.73q
Annelouise Villum Jensen96Aarhus 1900 AM 7.78q
Camilla F. R. Nissen90Köbenhavns IF 7.91q
Sophia Hofer98Malmö AI 8.07
Mia Stenvall90Ullevi FK 8.45
Alicia Nilsson98Stenungsunds FI 8.55
Ellen Tidfors97Göteborgs KIK 8.77

Försök heat 26 feb 
Hafdis Sigurdardottir87UFA 7.63q
Emelie Rantzow98IK Ymer 7.68q
Moa Mattisson98IFK Helsingborg 7.95q
Louise Liljeblad97Mölndals AIK 7.96q
Evelina Olsson98IK Orient 8.26
Synneva Sørensen98Sem IF 8.49
Anna-Malin Larsson97Varbergs GIFej start

Försök heat 36 feb 
Caroline Larsson93Hässelby SK 7.50q
Mette Graversgaard95Aarhus 1900 AM 7.68q
Josefin Persson98Sävedalens AIK 7.71q
Lisa Björklund98Göteborgs KIK 7.92q
Lisa Lilja96Malmö AI 8.06
Malin Roth94Ullevi FK 8.10
Judith Wagersten98Falkenbergs IK 8.20

Försök heat 46 feb 
Khaddi Sagnia94Ullevi FK 7.52q
Pernilla Tornemark85Malmö AI 7.99
Denise Eriksson98Ullevi FK 8.12
Laura Tølløse97Sparta Atletik 8.17
Synne Frydenlund97Larvik Turn &IF 8.19
Lisa Åhlström98Mölndals AIK 8.27
Ellen Stübner98Göteborgs KIK 8.65

Försök heat 56 feb 
Mathilde Kramer93Aabenraa IG 7.61q
Lisa Warfvinge98Varbergs GIF 7.63q
Zarah Buchvald95Hvidovre Atletik 7.93q
Felicia Ascard96IFK Lund 7.97q
Johanna Holmén Svensson95Ullevi FK 8.00
Anne Sofie Nexö89Sparta Atletik 8.30
Desirée Lindén76Ullevi FK 8.48

Finalheat 16 feb 
Caroline Larsson93Hässelby SK 7.46
Khaddi Sagnia94Ullevi FK 7.46
Mathilde Kramer93Aabenraa IG 7.64
Emelie Rantzow98IK Ymer 7.67
Josefin Persson98Sävedalens AIK 7.70
Lisa Warfvinge98Varbergs GIF 7.70
Mette Graversgaard95Aarhus 1900 AM 7.72
Hafdis Sigurdardottir87UFAej start

Finalheat 26 feb 
Annelouise Villum Jensen96Aarhus 1900 AM 7.81
Zarah Buchvald95Hvidovre Atletik 7.90
Moa Mattisson98IFK Helsingborg 7.94
Lisa Björklund98Göteborgs KIK 7.95
Louise Liljeblad97Mölndals AIK 7.96
Camilla F. R. Nissen90Köbenhavns IF 7.97
Felicia Ascard96IFK Lund 8.02
Maria Gustafsson88Råby-Rekarne FIFej start


K 200m
Finalheat 16 feb 
Pernilla Nilsson92Malmö AI24.191
Mette Graversgaard95Aarhus 1900 AM24.322
Matilda Hellqvist93Ullevi FK24.464
Anne Sofie Kirkegaard98Sparta Atletik25.307

Finalheat 26 feb 
Linnea Killander93Malmö AI24.453
Maria Gustafsson88Råby-Rekarne FIF24.615
Camilla F. R. Nissen90Köbenhavns IF25.9113
Lynette Morgan91Hammarby IFDQ-

Finalheat 36 feb 
Pernilla Tornemark85Malmö AI25.266
Moa Mattisson98IFK Helsingborg25.469
Zarah Buchvald95Hvidovre Atletik25.8412
Annelouise Villum Jensen96Aarhus 1900 AMej start-

Finalheat 46 feb 
Vendela Rydbäck97Göteborgs KIK25.438
Felicia Ascard96IFK Lund25.5410
Ida Jansson95Upsala IF25.5511
Denise Eriksson98Ullevi FK26.1915

Finalheat 56 feb 
Lisa Björklund98Göteborgs KIK26.1614
Evelina Olsson98IK Orient26.7216
Synneva Sørensen98Sem IF28.6421
Linnéa Mossberg99IK Orientej start-

Finalheat 66 feb 
Hanna Bergqvist91Örgryte IS26.9217
Ida Bengtsson98Falkenbergs IK27.0118
Anne Sofie Nexö89Sparta Atletik28.6020
Wilma Eriksson99IK Ymerbröt-

Finalheat 76 feb 
Ellen Tidfors97Göteborgs KIK28.4619
Sara Molnar98Mölndals AIK28.8022
Ellen Stübner98Göteborgs KIK28.8223
Julia Kanerva98Lerum Friidrott29.0524


K 400m
Finalheat 16 feb 
Anne Sofie Kirkegaard98Sparta Atletik55.501
Ebba Svantesson97Ullevi FK56.382
Josefin Persson98Sävedalens AIKej start-

Finalheat 26 feb 
Vendela Rydbäck97Göteborgs KIK56.793
Johanna Holmén Svensson95Ullevi FK58.664
Åsa Söderlund93Ullevi FK58.745
Joseffa Keidser95Aarhus 1900 AM59.588

Finalheat 36 feb 
Ida Jansson95Upsala IF59.026
Olivia Thorsgaard00Sparta Atletik59.417
Synne Frydenlund97Larvik Turn &IF60.9410
Josephine Risberg Thoor95IFK Helsingborg61.7411

Finalheat 46 feb 
Karin Ytterberg97IK Ymer60.149
Alicia Nilsson98Stenungsunds FI64.0212
Julia Törnblad97Mölndals AIK64.0814
Hanna Bergqvist91Örgryte ISej start-

Finalheat 56 feb 
Julia Kanerva98Lerum Friidrott64.0513
Frida Hansson97Stenungsunds FI64.1215
Sara Molnar98Mölndals AIK67.3516


K 800m
Finalheat 16 feb 
Malin Edland99Larvik Turn &IF 2:12.331
Joseffa Keidser95Aarhus 1900 AM 2:13.102
Gaël de Coninck01Sävedalens AIK 2:13.263
Jill Höstman96Ullevi FK 2:13.494
Dagmar Fæster Olsen94Sparta Atletik 2:15.175
Olivia Weslien97IF Göta Karlstad 2:15.436
Josefine Tomine Eriksen00Larvik Turn &IF 2:16.707
Mathilde Jensen00Larvik Turn &IF 2:32.8614

Finalheat 26 feb 
Sophia Geirup94Ullevi FK 2:21.578
Wilma Nielsen01Sävedalens AIK 2:21.889
Saga Kullenbäck Balafoutis91Ullevi FK 2:25.4310
Emily Fielder00Motala AIF 2:29.5511
Julia Nielsen01Sävedalens AIK 2:30.0012
Heidi Huitula95Ullevi FK 2:31.7713
Alexandra Brackmann97IF Rigor 2:35.3915


K 3000m
Final6 feb 
Sara Holmgren90Sävedalens AIK 9:52.40-
Nora Falaki86Malmö AI10:03.96-
Isabell Norstedt95IFK Helsingborg10:04.53-
Maria Sandström90Malmö AI10:22.26-
Alva Engdahl98Trollhättan FIK10:43.34-


K Höjd
6 feb 
Ellen Ekholm96Ullevi FK181
Maja Nilsson99Motala AIF179
Ellen Björklund90IFK Lund179
Vendela von Corswant93Örgryte IS174
Mari Klaup90Ullevi FK174
Louise Ekman97Gefle IF171
Emma Söderström98Göteborgs KIK168
Lina Löfqvist93Upsala IF164
Sofia Lindwall98Göteborgs KIK160
10 Astrid Styrvold98Larvik Turn &IF155
11 Anna-Malin Larsson97Varbergs GIF150


K Stav
6 feb 
Klara Mattsson97IK Orient415
Lene Renée Jensen92Sparta Atletik405
Iben Høgh-Pedersen90Randers Atletik385
Fanny Berglund88Örgryte IS385
Sara Cannmo96Örgryte IS385
Hanna Jansson95Ullevi FK365
Sara Eriksson91Ullevi FK365
Paula Llano95Laksevåg345
Matilda Blomstrand98Wärnamo SK325
10 Alma Eriksson01IK Ymer305
Karin Fisher88Aarhus 1900 AMX
Cathrine Larsåsen86Sparta AtletikX


K Längd
6 feb 
Khaddi Sagnia94Ullevi FK6,57
Hafdis Sigurdardottir87UFA6,35
Margrethe Renstrøm85IK Tjalve6,11
Martha Traoré95Sparta Atletik5,83
Kamila Pietruszka94Göteborgs KIK5,67
Laura Tølløse97Sparta Atletik5,64
Emelie Rantzow98IK Ymer5,49
Sara Sjögren98Stenungsunds FI5,47
Jessie Ipsen83Köbenhavns IF5,46
10 Tess Hertz-Saebbö98Göteborgs KIK5,31
11 Ida Bengtsson98Falkenbergs IK5,29
12 Kristin Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott5,06
13 Isa Andersson98Malmö AI4,88
14 Dagny Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott4,76
15 Julia Larsson99Motala AIF4,73
16 Vilma Snygg99IK Ymer4,14
17 Sophia Hofer98Malmö AI3,80


K Tresteg
6 feb 
Jessie Ipsen83Köbenhavns IF12,28
Nellie Mårtensson95Malmö AI11,78
Hanna Gille96Sävedalens AIK11,77
Maren Høgberget89Sparta Atletik11,73
Kamila Pietruszka94Göteborgs KIK11,71
Johanna Konseleus95Ullevi FK11,63
Desirée Lindén76Ullevi FK11,44
Sara Sjögren98Stenungsunds FI11,41
Anne Porsholdt95Sparta Atletik11,04
10 Victoria Jacobsson97Ullevi FK10,96
11 Sofie Hallman92Ullevi FK10,81
12 Judith Wagersten98Falkenbergs IK10,69
13 Nosimo Sjögren97Ullevi FK10,58
Agnes Skovgaard96Aarhus 1900 AMX


K Kula4.0 kg
6 feb 
Maria Nilsson95IK Orient13,99
Emma Harrysson97Brattås CK12,93
Linn Bergstrand96Ullevi FK12,48
Mari Klaup90Ullevi FK12,20
Amanda Engbe97Öresund FK11,07
Jennifer Rudberg98IK Ymer10,94
Anette Sollien Nicolaisen97Horten Friidrett10,52
Amanda Fröynes98Sem IF10,04


K Vikt9.08 kg
6 feb 
Felicia Hast93IFK Lund15,50
Linn Bergstrand96Ullevi FK14,27
Anette Sollien Nicolaisen97Horten Friidrett10,51
Amanda Engbe97Öresund FK10,38


F17 60m
Försök heat 16 feb 
Linnea Wijk00Lerum Friidrott 8.13q
Olivia Tuokila00Sparta Atletik 8.27q
Linnéa Mossberg99IK Orient 8.27q
Alexandra Pekic00Örgryte IS 8.28q
Linn Helene Hem00Larvik Turn &IF 8.45q
Judith Sjöman99Örgryte IS 8.47q
Sara Dahlén00Lerum Friidrott 8.71
Angelika Hagberg00IF Kville 8.93

Försök heat 26 feb 
Ebba Molinder00Mölndals AIK 8.16q
Della Månsson99Örgryte IS 8.26q
Saga Bratvold99Sem IF 8.36q
Maria Runneberger99Sävedalens AIK 8.42q
Linnea Åberg99Lerum Friidrott 8.61
Helle Smedsrud99Sem IF 8.76
Sonja Malmbratt00Göteborgs KIK 8.82
Ylva Lundblad99IF Kville10.49

Försök heat 36 feb 
Kaja Rolfsen99Larvik Turn &IF 7.93q
Therese Nätstrand00Örgryte IS 8.29q
Mathilda Fogelberg99Örgryte IS 8.44q
Jennifer Quick00IFK Lund 8.47q
Maria Kinn Olsen00Larvik Turn &IF 8.59
Wilma Olsson99Göteborgs KIK 8.78
Hanna Wingdén99Göteborgs KIK 8.90
Matilda Almung00Göteborgs KIK 9.55

Försök heat 46 feb 
Lisa Dahlström99IK Orient 7.84q
Ide Ileso00Ullevi FK 8.43q
Siri Hahn00IFK Göteborg 8.57
Helene Eirin Stokke99Sem IF 8.62
Ida Bäckman02Varbergs GIF 8.78
Agnes Nogueras00Göteborgs KIK 8.82
Margrethe Lauritzen00Larvik Turn &IF 8.84
Emilia von Hoffmann00Göteborgs KIK 8.87

Finalheat 16 feb 
Lisa Dahlström99IK Orient 7.79
Kaja Rolfsen99Larvik Turn &IF 7.91
Linnea Wijk00Lerum Friidrott 8.12
Ebba Molinder00Mölndals AIK 8.17
Della Månsson99Örgryte IS 8.22
Linnéa Mossberg99IK Orient 8.22
Olivia Tuokila00Sparta Atletik 8.34
Alexandra Pekic00Örgryte IS 8.36

Finalheat 26 feb 
Therese Nätstrand00Örgryte IS 8.29
Ide Ileso00Ullevi FK 8.34
Saga Bratvold99Sem IF 8.36
Mathilda Fogelberg99Örgryte IS 8.41
Judith Sjöman99Örgryte IS 8.43
Jennifer Quick00IFK Lund 8.49
Linn Helene Hem00Larvik Turn &IF 8.51
Maria Runneberger99Sävedalens AIKej start


F17 400m
Finalheat 16 feb 
Sara Gunnarsson99Mölndals AIK60.911
Anna Widerberg99Hälle IF61.432
Ester Björck99Motala AIF61.833
Vilma Snygg99IK Ymer62.665

Finalheat 26 feb 
Isabell Hulthén99Brattås CK62.484
Linnea Åberg99Lerum Friidrott63.236
Miranda Widdgård99Hälle IF63.327
Sara Petersson99Hälle IF64.648


F17 Höjd
6 feb 
Alva Lindberg99Trollhättan FIK160
Maria Runneberger99Sävedalens AIK151
Anna Påsse99Göteborgs KIK151
Astrid Woxenius99Sävedalens AIK146
Wilma Eriksson99IK Ymer146
Helle Smedsrud99Sem IF141
Saga Bratvold99Sem IF135


F17 Tresteg
6 feb 
Lizzie Hager99Ullevi FK11,87
Fatima Kone99Ullevi FK11,85
Emelina Wirebro99Motala AIF11,06
Della Månsson99Örgryte IS10,99
Alexandra Pekic00Örgryte IS10,82
Embla Ingelman-Sundberg00Göteborgs KIK9,93
Helle Smedsrud99Sem IF9,90
Mille Tidemandsen99Sem IF9,68
Sesina Beyed00IFK Lund9,47


F17 Vikt7.26 kg
6 feb 
Ida Olsson99IF Hagen FIK17,38
Luana Klaric Lundh99Göteborgs KIK16,03
Vilma Engbe00Öresund FK14,98
Jennifer Quick00IFK Lund14,06
Ebba Molinder00Mölndals AIK13,11
Erica Wik99Ullevi FK11,33


F16 400m
Finalheat 16 feb 
Klara Magnusson00IF Hagen FIK58.511
Matilda Gustavsson00Tanums IF59.282
Ebba Jernmark-Burrows00Hälle IF62.095

Finalheat 26 feb 
Matilda Hallström00Göteborgs KIK61.103
Alice Kjellander00Göteborgs KIK61.874
Sara Dahlén00Lerum Friidrott62.556

Finalheat 36 feb 
Sonja Malmbratt00Göteborgs KIK64.997
Linn Helene Hem00Larvik Turn &IF66.198
Agnes Nogueras00Göteborgs KIK66.279


F16 Höjd
6 feb 
Alexandra Schill00Örgryte IS160
Ellen Hedin00IK Orient156
Maja Jernetz00SOK Träff151
Isabella Obradovic00IFK Lund146
Märta Ekvall00IF Kville146
Alice Kjellander00Göteborgs KIK146


F15 200m
Finalheat 16 feb 
Wilma Rosenquist01Malmö AI25.811
Sandra Jonsson01Örgryte IS26.142
Anja Olsson01Malmö AI26.643
Julia Wennersten01IK Ymer26.865

Finalheat 26 feb 
Ebba Magnusson01IFK Göteborg26.754
Malin Persson01IFK Lund27.567
Line Söderpalm01Örgryte IS27.609
Filippa Söderström01Göteborgs KIK28.3215

Finalheat 36 feb 
Klara Mattsson01Örgryte IS27.578
Alfrida Kilvik01IF Kville27.8011
Melissa Mansouri01Ullevi FK28.0112
Emilie Florin01Helsingör IF28.2013

Finalheat 46 feb 
Alexandra Gullberg01Sävedalens AIK28.3316
Laura Valentin Jensen01Helsingör IF29.0118
Corinne Wessman01IK Ymer29.2319
Maya Jonsson01Varbergs GIF29.5621

Finalheat 56 feb 
Olivia Ek01Sävedalens AIK28.3114
Ella Larsen01IFK Göteborg29.4420
Veronica Janning01Helsingör IF30.8824
Cornelia Lindberg01Lerum FriidrottDQ-§F4.2.9

Finalheat 66 feb 
Maja Maunsbach01IFK Lund27.226
Linnea Pihl01Lerum Friidrott28.5017
Tuva Nyström01IFK Göteborg30.8523

Finalheat 76 feb 
Wilma Nielsen01Sävedalens AIK27.8010
Elvira Carlén01Lerum Friidrott30.1022
Grace Ndunzi01Göteborgs KIKDQ-§F4.2.9


F15 Höjd
6 feb 
Jenny Jonsson02Lidköpings IS157
Elvira Carlén01Lerum Friidrott154
Hilda Gyldén01IF Kville151
Sofia Andersson01Ullevi FK144
Linnéa Lind01IK Orient144
Mathilda Linné01IFK Lund144
Johanna Wirebro02Motala AIF139
Elise Aske01Larvik Turn &IF134
Alfrida Kilvik01IF Kville134
10 Elin Hellquist01Sävedalens AIK129


F15 Tresteg
6 feb 
Ebba Hager01Lerum Friidrott10,46   10,41
Anna Edwardsson01Mölndals AIK10,46   10,39
Filippa Söderström01Göteborgs KIK10,37
Nike Thanner01Örgryte IS10,36
Alexandra Gullberg01Sävedalens AIK10,19
Olivia Ek01Sävedalens AIK10,16
Lisa Holmberg02Lidköpings IS9,89
Johanna Wirebro02Motala AIF9,64
Hedda Tellow02Örgryte IS9,63
10 Jenny Jonsson02Lidköpings IS9,62
11 Johanna Sjöström01IFK Lund9,56
12 Alice Rasmusson02Örgryte IS9,41
13 Sofia Andersson01Ullevi FK9,29
14 Alma Åberg01Lerum Friidrott9,24
15 Martina Olsson02IK Orient9,22
16 Isabella Willén01Mölndals AIK9,14
17 Ellinor Hofgren01Mölndals AIK9,06
18 Tova Holmberg01Lidköpings IS8,91
19 Matilda Lindstén01Göteborgs KIK7,73
Tindra Honnér01Örgryte ISX


F15 Kula3.0 kg
6 feb 
Corinne Wessman01IK Ymer12,29
Stina Gustavsson01Hammarby IF11,61
Isabella Willén01Mölndals AIK10,53
Ebba Hager01Lerum Friidrott10,29
Molly Broback01Sävedalens AIK9,69
Tilda Erixon01Mölndals AIK8,11
Alfrida Kilvik01IF Kville8,00
Linnea Pihl01Lerum Friidrott7,84
Hilda Gyldén01IF Kville7,53
10 Tova Holmberg01Lidköpings IS7,37
11 Elvira Carlén01Lerum Friidrott7,23


F15 Vikt7.26 kg
6 feb 


F14 200m
Finalheat 16 feb 
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK26.871
Sonia Fors02Sävedalens AIK28.106
Molly Johansson02Falkenbergs IK28.107
Alva Strandberg02IFK Göteborg30.3423

Finalheat 26 feb 
Nike Wäljegård02Ullevi FK27.593
Kajsa Karila02IFK Göteborg27.694
Hedda Tellow02Örgryte IS27.705
Alva Larsson02Mölndals AIK28.6211

Finalheat 36 feb 
Saranda Kryeziu02Larvik Turn &IF28.519
Johanna Wirebro02Motala AIF28.5610
Ida Persson02IK Ymer28.7212
Ebba Follin02Mölndals AIK29.0814

Finalheat 46 feb 
Lisa Holmberg02Lidköpings IS28.498
Jennie Marie Hegelstad02Larvik Turn &IF29.9920
Alicia Nesbeth Carlensberg02Ullevi FK30.0322
Sofie Fleron02Helsingör IF30.8126

Finalheat 56 feb 
Ida Bäckman02Varbergs GIF28.9313
Ellen Törnqvist02Sävedalens AIK29.1115
Josefin Bistedt02Lerum Friidrott29.7117
Elina Lindqvist02Mölndals AIK29.8719

Finalheat 66 feb 
Alma Svanberg02IF Kville27.222
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott30.3725
Siri Jönsson02IFK Göteborg30.8527
Andrea Åberg02Göteborgs KIK32.6628

Finalheat 76 feb 
Live Bund Mathisen02Larvik Turn &IF29.2316
Madelen Lassessen02Larvik Turn &IF29.7818
Martina Olsson02IK Orient30.0221
Ellen Blackenfelt02Kongahälla AIK30.3724


F14 Kula3.0 kg
6 feb 
Jenny Jonsson02Lidköpings IS11,34
Johanna Wirebro02Motala AIF9,74
Lina Berg02IK Ymer8,93
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott8,33
Josefin Bistedt02Lerum Friidrott8,10
Ebba Follin02Mölndals AIK7,77
Isabel Persson02Angereds IS7,76
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK7,26
Kajsa Karila02IFK Göteborg7,20
10 Alexandra Milusic02Kongahälla AIK7,15
11 Elise Svardal02Larvik Turn &IF6,94
12 Rebecka Björkman02Tingbergs AIS6,58
13 Alicia Nesbeth Carlensberg02Ullevi FK5,34


F13 200m
Finalheat 16 feb 
Ida Sjöberg04Mölndals AIK28.581
Felicia Nordahl Vieira03Göteborgs KIK28.772
Annie Berntsson03Brattås CK28.973
Sandra Åberg03Göteborgs KIK29.185

Finalheat 26 feb 
Ebba Niklasson03Sävedalens AIK29.034
Anna Svarfvar03Mölndals AIK29.729
Aicha Koné04Ullevi FK30.1510
Nellie Nygren03Göteborgs KIK30.2511

Finalheat 36 feb 
Ida Genitz03Istrums SK29.577
Lillan Kilvik03IF Kville30.8716
Inez Åsenlund03IFK Göteborg31.4718
Sara Meland03Sem IF31.6619

Finalheat 46 feb 
Alicia Eliasson03Lerum Friidrott29.496
Ida Gustafsson03Istrums SK32.7521
Isabelle Frankenberg03Lerum Friidrott33.4123
Stina Ryding03Stenungsunds FI34.4524

Finalheat 56 feb 
Ella Oddhammar03Ullevi FK30.4912
Anna Olsson03Varbergs GIF30.8715
Tilda Holmqvist03Ullevi FK31.2017
Ane Bergsholm03Sem IF32.8622

Finalheat 66 feb 
Julia Svennblad03Ale Friidrottsklubb29.618
Frida Palmqvist03Mölndals AIK30.5313
Antonia Bozic03Göteborgs KIK30.5314
Ester Berntsson03Stenungsunds FI32.4120


F13 Trestegzon
6 feb 
Annie Berntsson03Brattås CK10,30
Eleonora Alinder03Mölndals AIK9,56
Alicia Eliasson03Lerum Friidrott9,38
Nellie Nygren03Göteborgs KIK9,29
Elsa Törnvall03Mölndals AIK9,27
Aicha Koné04Ullevi FK9,18
Sandra Åberg03Göteborgs KIK9,12
Ida Genitz03Istrums SK8,82
Lillan Kilvik03IF Kville8,80
10 Anna Svarfvar03Mölndals AIK8,78
11 Antonia Bozic03Göteborgs KIK8,45
12 Tilly Backman03Örgryte IS8,03
13 Linn Johansson03Örgryte IS8,00
Sofia Olsson04IF RigorX
Elin Pettersson03IFK GöteborgX


F13 Kula2.0 kg
6 feb 
Emilia Qvicklund03Strömstads IF11,81
Linnea Persson03Ale Friidrottsklubb11,22
Olivia Bissette03Mölndals AIK10,40
Jonna Kronander03IK Ymer9,61
Anna Olsson03Varbergs GIF9,46
Emilia Hejde03Lerum Friidrott9,41
Nicole Dinu03IF Kville8,62
Sara Meland03Sem IF8,08
Elsa Törnvall03Mölndals AIK8,03
10 Stella Rangmar03Majornas IK7,44
11 Elin Pettersson03IFK Göteborg7,43
12 Lillan Kilvik03IF Kville7,28
13 Ester Berntsson03Stenungsunds FI7,15
14 Ane Bergsholm03Sem IF7,01
15 Stina Ryding03Stenungsunds FI6,87



© Track & Field, Christer Falk