RESULTAT
Laxaspelen 2016-06-18/19
Sannarps IP
IFK Halmstad
Uppdaterad: 2016-08-09
Resultatlänk lördag  söndag  Samlad lista   


 
M 100m
Försök heat 10,118 jun 
Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS11.51q   
Johan Brasch98SWEWärnamo SK11.80q   
Erik Samuelsson89SWEIFK Halmstad12.46q   
Richard Berg92SWEIFK Halmstad12.97    

Försök heat 20,718 jun 
Isak Lindbom91SWEUllevi FK11.39q   
Sebastian Landström94SWEIFK Lidingö11.60q   
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer11.75q   
Hassan Noureddine96SWEIFK Halmstad12.03q   
Robin Noping96SWEIF Kville12.12q   

Final1,418 jun 
Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS11.36   
Isak Lindbom91SWEUllevi FK11.37   
Sebastian Landström94SWEIFK Lidingö11.56   
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer11.72   
Robin Noping96SWEIF Kville12.17   
Hassan Noureddine96SWEIFK Halmstad12.21   
Erik Samuelsson89SWEIFK Halmstad12.44   
99 Johan Brasch98SWEWärnamo SKej start   


M 400m
Finalheat 118 jun 
Adam Danielsson93SWEUllevi FK47.99    1
Martin Astner93SWEUllevi FK49.08    2
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS49.16    3
Oskar Greilert95SWEUllevi FK49.47    4
Andreas Movin96SWEIFK Lidingö49.78    5

Finalheat 218 jun 
Sebastian Johansson93SWEIFK Halmstad49.92    6
Victor Fingal96SWEUllevi FK50.00    7
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS51.58    8
Johan Brasch98SWEWärnamo SK51.84    9
Daniel Skatt91SWEÖrgryte IS52.29    11

Finalheat 318 jun 
Dag Hultberg95SWETjalve IF Norrköping51.98    10
Håkan Harrysson63SWEIF Kville58.60    14
Ammar Hammoud75SWEÅhus FIK60.28    15
99 Johan Jonsson78SWEFalkenberg Allstars LKej start    99

Finalheat 418 jun 
Tobias Nilsson92SWEIFK Växjö52.82    12
Erik Samuelsson89SWEIFK Halmstad57.59    13
Jakob Bergström94SWEIFK Halmstad62.93    16
Peter Lindgren60SWEIS Göta66.68    17


M 3000m
Final18 jun 
Patrik Nilsson92SWEOskarshamns SK 8:51.06   
Anton Rehn92SWEHögby IF 8:54.91   
Andreas Davidsson95SWEHögby IF 9:20.40   
Christer Friberg72SWEBjörnstorps IF 9:50.14   


M Längd
18 jun 
Dominik Widmann93SWEUllevi FK6,371,6   
Jens Mattisson 85SWEVittsjö GIK6,220,6   
Richard Berg92SWEIFK Halmstad5,521,1   


M Spjut800 g
18 jun 
Jonathan Harley93SWERydö ASK65,71   
Alexander Ottosson87SWEKlippans FK56,45   
Zaher Rostom91SWEFalkenbergs IK47,91   
Tommy Karlsson66SWEÖrgryte IS43,04       42,48
Dominik Widmann93SWEUllevi FK43,04       42,25
Jakob Bergström94SWEIFK Halmstad38,40   


P19 400m
Final18 jun 
 Viktor Kjellsson98SWEIFK Växjö   


P19 Längd
18 jun 
Simon Larsson98SWEIK Ymer6,331,1   
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer6,090,0   
Tobias Larsson98SWEÖrgryte IS5,98-0,5   


P17 100m
Försök heat 10,218 jun 
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS11.75q   
Viggo Hahnsson99SWEÖrgryte IS11.76q   
Aron Ladestam00SWEIFK Göteborg11.96q   
Max Persson00SWEIFK Halmstad12.12q   

Försök heat 20,218 jun 
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS11.52q   
Simon Hultén00SWESävedalens AIK11.78q   
Isac Andersson99SWEÖrgryte IS11.85q   
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg11.90q   
Hampus Nordstedt Kjell00SWEKlippans FK13.15    

Final0,818 jun 
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS11.38   
Simon Hultén00SWESävedalens AIK11.69   
Viggo Hahnsson99SWEÖrgryte IS11.74   
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg11.80   
Isac Andersson99SWEÖrgryte IS11.86   
Aron Ladestam00SWEIFK Göteborg12.13   
Max Persson00SWEIFK Halmstad12.13   
99 Carl Bengtström00SWEÖrgryte ISej start   


P17 400m
Final18 jun 
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK52.16   
Eric Nilsson99SWEIFK Helsingborg52.57   
Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS55.18   


P17 Stav
18 jun 
Adam Bengtsson99SWEUllevi FK410   
Filip Anell99SWEIK Ymer400   
Jona Askelund00SWEMölndals AIK330   
Jonathan Åkesson99SWEIK Hinden320   
99 Michael Bohman71SWEIFK Halmstad370    ut tävlan
99 Max Persson00SWEIFK HalmstadX   


P17 Längd
18 jun 
Albin Månsson99SWEIFK Växjö6,270,3   
Erik Andersson99SWESävedalens AIK6,121,1   
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS6,040,4   
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg5,820,0   
Tobias Carlryd00SWEÖrgryte IS5,620,0   
Linus Bertilsson99SWEÖrgryte IS5,490,5   
Max Persson00SWEIFK Halmstad5,180,0   


P17 Slägga5.0 kg
18 jun 
August Bergstrand99SWEUllevi FK65,70   
99 William Lanndalen01SWEIK Ymer54,01   
99 Victor Kruse02SWEIFK Göteborg18,90   


P17 Spjut700 g
18 jun 
Johan Tropp00SWEHässleholms AIS42,25   
Linus Bertilsson99SWEÖrgryte IS41,86   
Hampus Nordstedt Kjell00SWEKlippans FK37,13   
Jona Askelund00SWEMölndals AIK35,06   
Isac Andersson99SWEÖrgryte IS35,00   
Victor Kruse02SWEIFK Göteborg21,35   


P15 80m
Försök heat 11,018 jun 
Erik Ljungberg Bergelin02SWEHöörs IS10.19q   
Albin Rådahl01SWELaholms IF10.73q   
Jesper Nordström02SWEIF Kville10.88    
Lukas Bertilsson02SWEÖrgryte IS11.15    
Tega Efemini01SWEIFK Halmstad11.83    

Försök heat 2-0,218 jun 
Daniel Vencel01SWEIFK Halmstad10.12q   
Isak Hejdenberg01SWEÖrgryte IS10.36q   
William Frisk02SWEÖrgryte IS10.84    
Gustav Tartu02SWEIF Kville11.94    
Ludvig Svärd02SWEFalkenbergs IK11.95    

Försök heat 30,418 jun 
Jesper Larsson01SWEUllevi FK10.09q   
Adam Landén02SWEIFK Helsingborg10.40q   
Emil Bengtsson02SWEIF Kville10.41q   
Ahmad Gozlan01SWEFalkenbergs IK10.76q   
Nils Bjerger01SWELaholms IF11.02    

Final0,418 jun 
Daniel Vencel01SWEIFK Halmstad 9.92   
Erik Ljungberg Bergelin02SWEHöörs IS10.09   
Jesper Larsson01SWEUllevi FK10.11   
Isak Hejdenberg01SWEÖrgryte IS10.47   
Adam Landén02SWEIFK Helsingborg10.48   
Emil Bengtsson02SWEIF Kville10.58   
Ahmad Gozlan01SWEFalkenbergs IK10.85   
Albin Rådahl01SWELaholms IF10.97   


P15 300m
Final18 jun 
Jesper Larsson01SWEUllevi FK40.62   
Emil Bengtsson02SWEIF Kville41.73   
Ludvig Svärd02SWEFalkenbergs IK50.32   
99 Adam Landén02SWEIFK Helsingborgej start   
99 Lukas Edqvist02SWEÖrgryte ISej start   


P15 1500m
Final18 jun 
Kasper Friberg01SWEBjörnstorps IF 4:32.54   
Malte Friberg04SWEBjörnstorps IF 5:42.25   


P15 Höjd
18 jun 
William Frisk02SWEÖrgryte IS158   
Elmer Evanson02SWEÖrgryte IS154   
Peter Svensson02SWEIF Rigor154   
Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS150   
Tega Efemini01SWEIFK Halmstad140   
99 Victor Kruse02SWEIFK GöteborgX   


P15 Stav
18 jun 
Oliver Edman01SWEÖrgryte IS341   
Nils Jensen01SWESävedalens AIK320   
Peter Svensson02SWEIF Rigor250   
Malte Rosvall02SWESävedalens AIK250   
99 Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS300    ut tävlan


P15 Tresteg
18 jun 
Isak Hejdenberg01SWEÖrgryte IS12,400,7   
Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS11,230,0   
William Frisk02SWEÖrgryte IS11,06-0,1   
Erik Ljungberg Bergelin02SWEHöörs IS10,57-1,1   
Gustav Tartu02SWEIF Kville10,170,2   
Jesper Nordström02SWEIF Kville10,120,6   
Lukas Bertilsson02SWEÖrgryte IS9,990,2   
Elmer Evanson02SWEÖrgryte IS9,890,6   
Victor Kruse02SWEIFK Göteborg9,710,3   


P15 Kula4.0 kg
18 jun 
William Lanndalen01SWEIK Ymer12,33   
Tega Efemini01SWEIFK Halmstad6,70   


P15 Spjut600 g
18 jun 
William Lanndalen01SWEIK Ymer41,10   
Albin Rådahl01SWELaholms IF27,91   
Nils Bjerger01SWELaholms IF24,15   
Victor Kruse02SWEIFK Göteborg19,87   


P13 60m
Försök heat 12,118 jun 
Oliwer Wennerström Skoog03SWEIFK Helsingborg 8.36q   
Elliot Hamrå03SWEIF Rigor 8.46q   
Samuel Ekelund03SWEEslövs AI 8.64q   
Adam Andersson03SWEIFK Halmstad 9.04q   
Anton Andersson03SWEÖrgryte IS 9.49    

Försök heat 21,618 jun 
Fabian Steene03SWEIF Kville 8.08q   
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS 8.72q   
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad 9.11q   
Joar Lindberg03SWELerum Friidrott 9.24q   

Final0,218 jun 
Fabian Steene03SWEIF Kville 8.14   
Oliwer Wennerström Skoog03SWEIFK Helsingborg 8.45   
Elliot Hamrå03SWEIF Rigor 8.60   
Samuel Ekelund03SWEEslövs AI 8.63   
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS 8.86   
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad 9.13   
Adam Andersson03SWEIFK Halmstad 9.27   
Joar Lindberg03SWELerum Friidrott 9.38   


P13 200m
Final-0,118 jun 
Henrik Gullberg03SWEEslövs AI27.05   
Victor Hering03SWEUllevi FK27.33   
Nils Ekström03SWETrollhättan FIK29.65   
Axel Nätstrand03SWEÖrgryte IS30.08   
99 Adam Andersson03SWEIFK Halmstadej start   


P13 Höjd
18 jun 
Fabian Steene03SWEIF Kville158   
Nils Ekström03SWETrollhättan FIK138   


P13 Stav
18 jun 
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS280   
Fabian Steene03SWEIF Kville230   
Jacob Thelander03SWELjungby FIK200   
Joseph Lindvall04SWEYstads IF180   


P13 Längdzon
18 jun 
Victor Hering03SWEUllevi FK5,030,0   
Oliwer Wennerström Skoog03SWEIFK Helsingborg4,95-0,1   
Elliot Hamrå03SWEIF Rigor4,740,0   
Samuel Ekelund03SWEEslövs AI4,662,0   
Jacob Thelander03SWELjungby FIK4,580,2   
Nils Ekström03SWETrollhättan FIK4,21-0,2   
Fabian Steene03SWEIF Kville4,190,2   
Joar Lindberg03SWELerum Friidrott3,990,2   
Adam Andersson03SWEIFK Halmstad3,970,0   
10 Anton Andersson03SWEÖrgryte IS3,931,2   
11 Carl Benjaminsson03SWERydö ASK3,890,0   
12 Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad3,830,0   


P13 Spjut400 g
18 jun 
Jacob Thelander03SWELjungby FIK34,73   
Joseph Lindvall04SWEYstads IF32,75   
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK32,50   
Carl Benjaminsson03SWERydö ASK28,72   
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad28,12   
Linus Rosengren04SWELjungby FIK27,15   
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad25,76   
Joar Lindberg03SWELerum Friidrott23,13   
Adam Andersson03SWEIFK Halmstad22,40   


P12 60m
Försök heat 1-0,218 jun 
Albin Öberg04SWEEslövs AI 8.57q   
Felix Steene04SWEIF Kville 8.68q   
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK 8.89q   
Linus Rosengren04SWELjungby FIK 9.16q   
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS 9.26q   
Nils Wink04SWEWärnamo SK 9.37q   
Cesar Lindén04SWEIF Kville 9.45    

Försök heat 20,218 jun 
William Asker04SWEIF Kville 8.65q   
Andreas Rydén04SWEIF Kville 8.89q   
Joseph Lindvall04SWEYstads IF 9.46    
Emil Sjödal04SWELjungby FIK 9.51    
Vincent Persic04SWELjungby FIK 9.55    
Oskar Davidsson04SWEVarbergs GIF 9.61    
Elias Lindberg04SWEKlippans FK 9.70    

Final0,018 jun 
Albin Öberg04SWEEslövs AI 8.48   
William Asker04SWEIF Kville 8.55   
Andreas Rydén04SWEIF Kville 8.66   
Felix Steene04SWEIF Kville 8.74   
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK 8.95   
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS 9.23   
Nils Wink04SWEWärnamo SK 9.26   
Linus Rosengren04SWELjungby FIK 9.29   


P12 200m
Finalheat 10,418 jun 
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK28.79    2
Andreas Rydén04SWEIF Kville28.88    3
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad33.52    10
Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad34.08    13

Finalheat 20,918 jun 
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS30.06    5
Nils Wink04SWEWärnamo SK31.47    8
Vincent Persic04SWELjungby FIK33.30    9
Emil Sjödal04SWELjungby FIK33.73    11
99 William Asker04SWEIF Kvilleej start    99

Finalheat 3-0,218 jun 
Albin Öberg04SWEEslövs AI27.21    1
Felix Steene04SWEIF Kville29.41    4
Oskar Davidsson04SWEVarbergs GIF31.02    6
Linus Rosengren04SWELjungby FIK31.44    7
Elias Lindberg04SWEKlippans FK33.86    12


P12 Höjd
18 jun 
William Asker04SWEIF Kville150   
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK146   
Oskar Davidsson04SWEVarbergs GIF138   
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS134   
Linus Rosengren04SWELjungby FIK130   
Vincent Persic04SWELjungby FIK130   
Emil Sjödal04SWELjungby FIK125   
Cesar Lindén04SWEIF Kville120   


P11 60m
Försök heat 10,018 jun 
William Christiansson05SWEIFK Halmstad 9.38q    (9,1)
Leo Göransson05SWEÄngelholms IF 9.50q    (9,4)
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad 9.89    (9,7)
Vinston Holm05SWEFalkenbergs IK10.02    (9,7)
Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad10.07    (9,5)
Max Wegebrand Fenton05SWEIFK Halmstad10.65    (10,2)

Försök heat 20,018 jun 
Theodor Johner05SWELerum Friidrott8.3q   
Malte Johansson05SWELaholms IF8.4q   
Melvin Bottomley05SWEIFK Halmstad8.6q   
David Lövdahl05SWEIFK Halmstad9.1q   
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad9.1q   
Anton Svensson05SWELaholms IF9.4q   
Joel Svensson05SWEIFK Halmstad9.6    

Final1,318 jun 
Theodor Johner05SWELerum Friidrott 9.02   
Malte Johansson05SWELaholms IF 9.20   
Anton Svensson05SWELaholms IF 9.22   
Melvin Bottomley05SWEIFK Halmstad 9.22   
Leo Göransson05SWEÄngelholms IF 9.53   
William Christiansson05SWEIFK Halmstad 9.54   
David Lövdahl05SWEIFK Halmstad 9.99   
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad10.03   


P11 Höjd
18 jun 
Anton Svensson05SWELaholms IF124   
William Christiansson05SWEIFK Halmstad124   
Malte Johansson05SWELaholms IF124   
Theodor Johner05SWELerum Friidrott124   
Leo Göransson05SWEÄngelholms IF120   
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad115   
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad115   
Vinston Holm05SWEFalkenbergs IK100   
Axel Palmkvist06SWEIFK Halmstad95   


P10 60m
Final0,318 jun 
Noel Terho06SWEFalkenbergs IK 9.81   
Oliver Haugness06SWEVarbergs GIF10.52   
Emil Frozkhan06SWEIFK Halmstad10.69   
Teodor Magnusson06SWEVarbergs GIF10.84   
Linus Otterdahl06SWEVarbergs GIF11.09   
Axel Palmkvist06SWEIFK Halmstad11.12   
William Wahlqvist06SWEVarbergs GIF12.72   
Rasmus Nilsson06SWEVarbergs GIF12.86   


P10 600m
Final18 jun 
Noel Terho06SWEFalkenbergs IK 2:04.17   
Emil Frozkhan06SWEIFK Halmstad 2:19.28   
Oliver Haugness06SWEVarbergs GIF 2:27.42   
Teodor Magnusson06SWEVarbergs GIF 2:29.21   
William Wahlqvist06SWEVarbergs GIF 2:34.71   
Axel Palmkvist06SWEIFK Halmstad 2:36.61   
Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad 2:39.42   
Rasmus Nilsson06SWEVarbergs GIF 2:48.12   


P10 Längdzon
18 jun 
Noel Terho06SWEFalkenbergs IK3,720,0   
Leo Karmefjord06SWELaholms IF3,340,0   
Emil Frozkhan06SWEIFK Halmstad3,160,0   
Oliver Haugness06SWEVarbergs GIF3,010,5   
Rasmus Nilsson06SWEVarbergs GIF2,771,5   
Teodor Magnusson06SWEVarbergs GIF2,720,7   
Axel Palmkvist06SWEIFK Halmstad2,440,9   
William Wahlqvist06SWEVarbergs GIF2,430,2   


P10 Kula2.0 kg
18 jun 
Leo Karmefjord06SWELaholms IF6,51   
Emil Frozkhan06SWEIFK Halmstad5,86   
Linus Otterdahl06SWEVarbergs GIF5,74   
Oliver Haugness06SWEVarbergs GIF5,40   
Teodor Magnusson06SWEVarbergs GIF5,07   
Gustav Bengtsson06SWEVarbergs GIF5,05   
Rasmus Nilsson06SWEVarbergs GIF4,49   
William Wahlqvist06SWEVarbergs GIF4,23   
Axel Palmkvist06SWEIFK Halmstad3,50   


P9 60m
Försök heat 10,018 jun 
Noa Lindén07SWEIF Kville 9.87q   
Oliver Persic07SWELjungby FIK10.78q   
Tim Persson07SWEIFK Halmstad11.22q   
Anton Fredriksson07SWEIFK Halmstad11.80    
Axel Persson07SWEIFK Halmstad12.32    

Försök heat 22,518 jun 
Axel Rogö07SWEIFK Göteborg 9.29q   
Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad10.70q   
Anton Larzenius07SWEIFK Halmstad10.71q   
Nils Backstig Hagelin07SWEIFK Halmstad10.75q   
Max Dahlberg07SWEBåstads GIF11.62q   

Final0,518 jun 
Axel Rogö07SWEIFK Göteborg 9.06   
Noa Lindén07SWEIF Kville 9.44   
Anton Larzenius07SWEIFK Halmstad10.39   
Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad10.79   
Nils Backstig Hagelin07SWEIFK Halmstad10.80   
Oliver Persic07SWELjungby FIK10.82   
Tim Persson07SWEIFK Halmstad11.14   
Max Dahlberg07SWEBåstads GIF11.75   


P9 Längdzon
18 jun 
Axel Rogö07SWEIFK Göteborg3,85-0,3   
Noa Lindén07SWEIF Kville3,700,9   
Anton Larzenius07SWEIFK Halmstad3,130,0   
Nils Backstig Hagelin07SWEIFK Halmstad3,02-0,1   
Oliver Persic07SWELjungby FIK2,920,4   
Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad2,770,6   
Axel Persson07SWEIFK Halmstad2,74-0,2   
Anton Fredriksson07SWEIFK Halmstad2,730,0   
Tim Persson07SWEIFK Halmstad2,680,0   
10 Max Dahlberg07SWEBåstads GIF2,50-0,4   


P9 Boll150 g
18 jun 
Noa Lindén07SWEIF Kville23,81   
Nils Backstig Hagelin07SWEIFK Halmstad21,91   
Axel Rogö07SWEIFK Göteborg20,65   
Anton Larzenius07SWEIFK Halmstad20,17   
Oliver Persic07SWELjungby FIK19,39   
Tim Persson07SWEIFK Halmstad18,02   
Axel Persson07SWEIFK Halmstad15,03   
Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad13,61   
Anton Fredriksson07SWEIFK Halmstad7,85   


K 100m
Final0,818 jun 
Emelie Rantzow98SWEIK Ymer11.98   
Malin Johansson90SWEAtleticum Växjö SK12.35   
Rebecca Strand99SWEÖrgryte IS12.38   
Marie Sönnerfors93SWESpårvägens FK12.39   
Lisa Skagersten92SWEVarbergs GIF12.42   
Emelie Bley93SWETjalve IF Norrköping12.47   
Moa Ullgren96SWETjalve IF Norrköping12.64   

Extralopp0,018 jun 
Malin Johansson90SWEAtleticum Växjö SK12.44   
Lisa Skagersten92SWEVarbergs GIF12.58   


K 400m
Finalheat 118 jun 
Josephine Risberg Thoor95SWEIFK Helsingborg58.31    1
Åsa Söderlund93SWEUllevi FK59.09    2
Nathalie Nilsson88SWEÅhus FIK62.89    6

Finalheat 218 jun 
Daniela Karlsson96SWEAtleticum Växjö SK60.23    3
Caroline Andersson92SWEIF Göta Karlstad60.77    4
Victoria Sandsjoe98SWEIF Göta Karlstad60.94    5
Orsolya Gaal82SWEVarbergs GIF65.63    7


K 1500m
Final18 jun 
Beatrice Brink99SWEIF Kville 4:42.33   
Alexandra Brackmann97SWEIF Rigor 4:47.38   
Rebecca Arnesson92SWEIFK Växjö 4:54.54   
Florentina Stojakovic74SWEIS Göta 5:08.27   
Anette Lundqvist85SWEFalkenbergs IK 5:08.58   
Cornelia Hendberg96SWEIK Ymer 5:11.52   


K Tresteg
18 jun 
Nellie Mårtensson95SWEMalmö AI12,19-1,3   
Thilda Särnevång96SWEIF Udd11,630,7   
Amanda Hjalmarsson97SWEHovslätts IK11,450,0   
Johanna Konseleus95SWEUllevi FK11,141,1   
Judith Wagersten98SWEFalkenbergs IK10,810,9   


K Slägga4.0 kg
18 jun 
Stephanie Ericsson93SWEUllevi FK46,31   
Johanna Bergman93SWEIFK Lund32,30   


K Spjut600 g
18 jun 
Linda Åkerman71SWEIFK Halmstad35,55   
Viktoria Johansson88SWEKlippans FK34,42   


F17 100m
Försök heat 10,218 jun 
Matilda Gustavsson00SWETanums IF12.56q   
Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK12.69q   
Ebba Molinder00SWEMölndals AIK13.31q   
Elin Eriksson00SWEIF Kville13.57q   
Emma Andreasson00SWEGöteborgs KIK13.61q   
Alva Murtoniemi Gräbel99SWEÖrgryte IS13.75    
Emilia von Hoffmann00SWEGöteborgs KIK14.31    
Matilda Almung00SWEGöteborgs KIK14.83    

Försök heat 2-1,618 jun 
Clara Augustsson00SWEIK Ymer12.82q   
Julia Björkman00SWEIF Kville12.85q   
Alice Kjellander00SWEGöteborgs KIK13.55q   
Sara Dahlén00SWELerum Friidrott13.68    
Hanna Bellenby99SWEIFK Växjö13.73    
Agnes Nogueras00SWEGöteborgs KIK14.00    
Sonja Malmbratt00SWEGöteborgs KIK14.29    

Final0,918 jun 
 Matilda Gustavsson00SWETanums IF12.65   
Julia Björkman00SWEIF Kville12.76   
Clara Augustsson00SWEIK Ymer12.84   
Ebba Molinder00SWEMölndals AIK13.31   
Alice Kjellander00SWEGöteborgs KIK13.51   
Emma Andreasson00SWEGöteborgs KIK13.57   
Elin Eriksson00SWEIF Kville13.71   
99 Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIKej start   


F17 400m
Final18 jun 
Matilda Hallström00SWEGöteborgs KIK59.88   
Alexandra Pekic00SWEÖrgryte IS60.48   
Linn Andersson-Pitkänen00SWEIK Ymer63.59   
Sara Dahlén00SWELerum Friidrott64.77   
Sonja Malmbratt00SWEGöteborgs KIK65.19   
Emilia von Hoffmann00SWEGöteborgs KIK69.97   


F17 1500m
Final18 jun 


F17 Stav
18 jun 
Linnea Jönsson99SWEIFK Helsingborg370   
99 Matilda Ekenberg00SWESävedalens AIKX   


F17 Tresteg
18 jun 
Klara Ekelund99SWEKA 2 IF11,43-0,1   
Alice Kjellander00SWEGöteborgs KIK11,04-0,3   
Alexandra Pekic00SWEÖrgryte IS10,920,4   
Judith Sjöman99SWEÖrgryte IS10,770,2   
Della Månsson99SWEÖrgryte IS10,660,0       10,65 0,0
Selena Becanovic00SWEIFK Halmstad10,66-0,1       10,61 -0,1


F17 Slägga3.0 kg
18 jun 
Cecilia Larsson99SWEIFK Växjö56,08   
Ida Olsson99SWEIF Hagen FIK55,48   
Jennifer Quick00SWEIFK Lund51,48   
Elin Karlsson99SWELjungby FIK46,26   
Evelina Eklund99SWEIK Hinden44,96   
Ellen Mårtensson99SWELinköpings GIF42,64   
Julia Nilsson 00SWEVarbergs GIF41,77   
Ebba Molinder00SWEMölndals AIK38,96   
Erica Wik99SWEUllevi FK32,08   
99 Elina Andersson99SWEIK YmerX   
99 Sara Forssell00SWEMotala AIFX   


F17 Spjut500 g
18 jun 
Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK36,44   
Maria Runneberger99SWESävedalens AIK30,63   
Julia Hansten00SWEIFK Halmstad26,02   
Elin Eriksson00SWEIF Kville24,72   
Emma Andreasson00SWEGöteborgs KIK22,21   
Selma Nyberg99SWEIFK Halmstad16,50   


F15 80m
Försök heat 10,318 jun 
Tilde Johansson01SWEFalkenbergs IK 9.88q   
Selma Jönsson02SWEÅhus FIK10.68q   
Hanna Hedin02SWEIK Orient11.18    
Emma Delin01SWEGöteborgs KIK11.74    
Alma Dahlberg02SWEHässleholms AIS11.81    
Cornelia Helgesson02SWEÅhus FIK11.85    
Eveline Wanhainen02SWEIFK Göteborg11.95    

Försök heat 20,918 jun 
Nikki Anderberg02SWEÖresund FK10.23q   
Felicia Boqvist01SWERydö ASK10.46q   
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK10.71q   
Ebba Hjortvall02SWEFalkenbergs IK10.92    
Stina Olgrim01SWEKA 2 IF11.03    
Emma Smogorzewski02SWEIFK Halmstad11.17    
Alva Sundström02SWELjungby FIK11.28    

Försök heat 30,618 jun 
Cornelia Lindberg01SWELerum Friidrott10.50q   
Wendela Yhlen Graf02SWEUllevi FK10.80q   
Aleà Gunnarsson01SWELjungby FIK10.84q   
Elin Ekelund02SWEEslövs AI10.95    
Moa Johansson02SWELaholms IF11.25    
Claudia Efemini02SWEIFK Halmstad11.97    

Final0,018 jun 
Tilde Johansson01SWEFalkenbergs IK10.02   
Nikki Anderberg02SWEÖresund FK10.36   
Felicia Boqvist01SWERydö ASK10.44   
Selma Jönsson02SWEÅhus FIK10.72   
Wendela Yhlen Graf02SWEUllevi FK11.05   
Aleà Gunnarsson01SWELjungby FIK11.23   
99 Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIKej start   
99 Cornelia Lindberg01SWELerum Friidrottej start   


F15 300m
Final18 jun 
Felicia Boqvist01SWERydö ASK41.65   
Selma Jönsson02SWEÅhus FIK43.97   
Alma Ericsson02SWELjungby FIK45.33   
Alma Dahlberg02SWEHässleholms AIS46.86   
Elin Frisk02SWEIFK Växjö47.90   
Cornelia Helgesson02SWEÅhus FIK48.97   
99 Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIKej start   


F15 1500m
Final18 jun 
Sjöbeck Lykke03SWEYstads IF 5:10.16    F15 1:a
Nichole Ljungström03SWEÄngelholms IF 5:29.01    F15 2:a
klara Leijon00SWEIK Ymer 5:38.75    F17 1:a
Elsa Franke03SWEIFK Halmstad 5:44.18    F15 3:a


F15 Höjd
18 jun 
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK154   
Agnes Dahlberg02SWELerum Friidrott150   
Thea Terho02SWEFalkenbergs IK150   
Gabriella Jönsson01SWEIFK Helsingborg150   
Emma Smogorzewski02SWEIFK Halmstad145   
Sofia Ovesson02SWEIFK Helsingborg140   
Clara Johansson02SWEKA 2 IF135   
Hanna Hedin02SWEIK Orient135   
Alva Sundström02SWELjungby FIK130   


F15 Stav
18 jun 
Gabriella Jönsson01SWEIFK Helsingborg300   
99 Eveline Wanhainen02SWEIFK GöteborgX   


F15 Tresteg
18 jun 
Nike Thanner01SWEÖrgryte IS10,63-0,7   
Nikki Anderberg02SWEÖresund FK10,600,4   
Wendela Yhlen Graf02SWEUllevi FK10,48-0,8   
Clara Johansson02SWEKA 2 IF10,15-0,6   
Tindra Honnér01SWEÖrgryte IS10,090,2   
Thea Terho02SWEFalkenbergs IK9,720,0   
Aleà Gunnarsson01SWELjungby FIK9,440,0   


F15 Spjut500 g
18 jun 
Elina Kilpeläinen01SWELjungby FIK28,13   
Sofia Ovesson02SWEIFK Helsingborg24,96   
Cornelia Lindberg01SWELerum Friidrott22,19   
Agnes Dahlberg02SWELerum Friidrott16,81   
Emma Delin01SWEGöteborgs KIK13,87   


F13 60m
Försök heat 10,718 jun 
Thea Holmèn03SWEVillstads GIF 8.24q   
Felicia Nordahl Vieira03SWEGöteborgs KIK 8.37q   
Felicia Åberg03SWEVillstads GIF 8.59q   
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIK 8.72q   
Anna Olsson03SWEVarbergs GIF 8.88    
Maja Nilsson03SWEVarbergs GIF 9.38    

Försök heat 21,818 jun 
Ella Kardell03SWEKA 2 IF 8.54q   
Thea Hammarström03SWEVillstads GIF 8.67q   
Alice Wallesjö03SWEVillstads GIF 8.95    
Kyra Gunnarsson03SWELjungby FIK 9.28    
Elice Gunnarsson03SWELjungby FIK 9.30    

Försök heat 30,218 jun 
Titti Ewertzh03SWEIFK Helsingborg 8.62q   
Chanelle Lindvall03SWEYstads IF 8.78q   
Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF 8.87    
Alicia Eliasson03SWELerum Friidrott 8.96    
Ida Nilsson03SWEVarbergs GIF 9.82    

Final0,318 jun 
Thea Holmèn03SWEVillstads GIF 8.28   
Felicia Nordahl Vieira03SWEGöteborgs KIK 8.43   
Ella Kardell03SWEKA 2 IF 8.60   
Thea Hammarström03SWEVillstads GIF 8.61   
Felicia Åberg03SWEVillstads GIF 8.63   
Titti Ewertzh03SWEIFK Helsingborg 8.64   
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIK 8.67   
Chanelle Lindvall03SWEYstads IF 8.83   


F13 200m
Finalheat 10,518 jun 
Thea Holmèn03SWEVillstads GIF27.99    1
Anna Olsson03SWEVarbergs GIF30.39    9
Elice Gunnarsson03SWELjungby FIK30.86    10
Elsa Franke03SWEIFK Halmstad33.62    13

Finalheat 20,418 jun 
Thea Hammarström03SWEVillstads GIF28.68    3
Alva Skjeseth03SWEIK Ymer29.54    6
Alicia Eliasson03SWELerum Friidrott30.27    8
Elsa Kaspersson03SWEVarbergs GIF30.96    11
Kyra Gunnarsson03SWELjungby FIK30.98    12

Finalheat 30,418 jun 
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIK28.27    2
Ella Kardell03SWEKA 2 IF28.79    4
Titti Ewertzh03SWEIFK Helsingborg29.34    5
Alice Wallesjö03SWEVillstads GIF30.00    7


F13 Stav
18 jun 
Rebecka Krüeger03SWEMalmö AI290   
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad250   
Alma Olsson04SWEIF Rigor220   
Elli Johansson04SWEKA 2 IF200   
Sofia Olsson04SWEIF Rigor180   


F13 Längdzon
18 jun 
Anna Constantinescu03SWEGöteborgs KIK4,61-0,3   
Titti Ewertzh03SWEIFK Helsingborg4,471,5   
Thea Hammarström03SWEVillstads GIF4,46-0,9   
Tindra Redenfors03SWEIFK Halmstad4,37-0,1   
Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF4,36-0,7   
Chanelle Lindvall03SWEYstads IF4,350,6   
Alicia Eliasson03SWELerum Friidrott4,29-0,1   
Felicia Nordahl Vieira03SWEGöteborgs KIK4,240,4   
Alice Wallesjö03SWEVillstads GIF4,230,6   
10 Maja Nilsson03SWEVarbergs GIF4,14-0,4   
11 Alva Bengtström03SWEÖrgryte IS4,12-0,6       4,10 -0,2
12 Sofia Björkman03SWEIF Kville4,12-0,5       4,03 -0,5
13 Elice Gunnarsson03SWELjungby FIK4,040,4   
14 Sofie Oskarsson03SWEVarbergs GIF4,03-0,2   
15 Kyra Gunnarsson03SWELjungby FIK3,910,0   
16 Elsa Kaspersson03SWEVarbergs GIF3,850,0   
17 Ida Nilsson03SWEVarbergs GIF3,75-0,1   
18 Maja Rosén03SWELjungby FIK2,94-0,1   


F13 Kula2.0 kg
18 jun 
Rebecka Krüeger03SWEMalmö AI13,11   
Linnea Persson03SWEAle FK11,73   
Sofie Oskarsson03SWEVarbergs GIF9,05   
Anna Olsson03SWEVarbergs GIF8,56   
Maja Rosén03SWELjungby FIK6,60   


F13 Spjut400 g
18 jun 
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad29,27   
Linnea Persson03SWEAle FK27,49   
Chanelle Lindvall03SWEYstads IF27,34   
Ida Engelbrektsson04SWEAlingsås IF25,04   
Sofie Oskarsson03SWEVarbergs GIF18,73   
Elin Rydqvist04SWEIFK Halmstad14,13   


F12 60m
Försök heat 10,518 jun 
Tuva Nilsson04SWEIFK Halmstad 9.18q   
Emilia Franzén04SWEKlippans FK 9.25q   
Amelie Götesson04SWEHässleholms AIS 9.44    
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad 9.58    
Thelma Holgersson04SWEFalkenbergs IK10.07    
Ida Larsson04SWELaholms IF10.12    

Försök heat 2-0,118 jun 
Hedda Lennartsson04SWEWärnamo SK 8.99q   
Frida Jonasson04SWEIFK Halmstad 9.08q   
Elli Johansson04SWEKA 2 IF 9.17q   
CajsaStina Strand04SWEÖrgryte IS 9.40    
Sofia Olsson04SWEIF Rigor 9.73    
Wilma Friberg04SWEIFK Halmstad 9.80    
Hanna Lundberg04SWEIF Rigor 9.84    

Försök heat 3-0,118 jun 
Jenjira Hagman (Phayakhruea)04SWEMalmö AI 8.52q   
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad 8.70q   
Ditte Stålhandske04SWEKlippans FK 9.12q   
Alma Olsson04SWEIF Rigor 9.86    
Maya Wahlberg04SWEFalkenbergs IK10.08    
Hanna Dahlin04SWEIFK Halmstad10.21    

Final-0,618 jun 
Jenjira Hagman (Phayakhruea)04SWEMalmö AI 8.43   
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad 8.64   
Hedda Lennartsson04SWEWärnamo SK 8.95   
Frida Jonasson04SWEIFK Halmstad 8.97   
Tuva Nilsson04SWEIFK Halmstad 9.08   
Emilia Franzén04SWEKlippans FK 9.13   
Ditte Stålhandske04SWEKlippans FK 9.14   
Elli Johansson04SWEKA 2 IF 9.18   


F12 200m
Finalheat 1-0,118 jun 
Elli Johansson04SWEKA 2 IF29.56    2
Ditte Stålhandske04SWEKlippans FK31.14    4
Alice Warpman04SWELaholms IF32.18    6
Hanna Lundberg04SWEIF Rigor33.30    10
Maya Wahlberg04SWEFalkenbergs IK35.80    16

Finalheat 20,418 jun 
Sofia Olsson04SWEIF Rigor32.32    7
Nellie Sjögren Eliasson05SWEIFK Halmstad32.63    9
Thelma Holgersson04SWEFalkenbergs IK34.95    15
99 Wilma Lindén05SWEIFK Halmstadej start    99

Finalheat 32,718 jun 
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad29.31    1
Emilia Franzén04SWEKlippans FK30.99    3
Felicia Brink04SWEIF Kville33.52    11
Ida Larsson04SWELaholms IF34.19    13
Ester Nordin05SWEIFK Halmstad34.38    14

Finalheat 40,618 jun 
Amelie Götesson04SWEHässleholms AIS31.27    5
Ebba Francois04SWEÖrgryte IS32.41    8
Elin Rydqvist04SWEIFK Halmstad33.61    12
99 Jenjira Hagman (Phayakhruea)04SWEMalmö AIej start    99


F12 Höjd
18 jun 
Sydney Karström04SWEÅhus FIK145   
Ida Engelbrektsson04SWEAlingsås IF137   
Alma Olsson04SWEIF Rigor133   
Hanna Dahlin04SWEIFK Halmstad129   
Amelie Götesson04SWEHässleholms AIS125   
Sofia Olsson04SWEIF Rigor120   
Alice Warpman04SWELaholms IF120   
Frida Jonasson04SWEIFK Halmstad120   
Elli Johansson04SWEKA 2 IF115   
10 Ida Larsson04SWELaholms IF110   
10 Maya Wahlberg04SWEFalkenbergs IK110   
12 Thelma Holgersson04SWEFalkenbergs IK110   


F11 60m
Försök heat 1-0,218 jun 
Tova Feuk05SWEIFK Halmstad 9.40q   
Ebba Cronholm05SWELjungby FIK 9.57q   
Linnea Säfström05SWEHässleholms AIS 9.60q   
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott 9.68    
Hanna Hansson05SWEFalkenbergs IK 9.97   
Ester Nordin05SWEIFK Halmstad10.12    
Alice Bergqvist05SWEVarbergs GIF10.55    

Försök heat 2-0,318 jun 
Engla Larsson05SWEIFK Halmstad 9.08q   
Alice Bengtsson05SWELerum Friidrott 9.49q   
Linn Jarlhage05SWEFalkenbergs IK 9.57q   
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad10.34    
Emma Henriksson05SWEFalkenbergs IK10.38    
Siri Kaspersson05SWEVarbergs GIF10.77    
Amanda Wallin05SWELerum Friidrott11.48    

Försök heat 31,618 jun 
Nellie Sjögren Eliasson05SWEIFK Halmstad 9.36q   
Thyra Qvänstedt05SWEHabo Friidrott 04 9.62q   
Linnea Frylestam 05SWEIFK Halmstad 9.73    
Ebba Bengtsson05SWELaholms IF 9.88    
Elin Jansson05SWELerum Friidrott10.08    
Alva Tingstorp05SWEVarbergs GIF10.18    
Wilma Lindén05SWEIFK Halmstad10.40   

Final0,418 jun 
Engla Larsson05SWEIFK Halmstad 9.02   
Alice Bengtsson05SWELerum Friidrott 9.23   
Nellie Sjögren Eliasson05SWEIFK Halmstad 9.29   
Tova Feuk05SWEIFK Halmstad 9.38   
Linnea Säfström05SWEHässleholms AIS 9.45   
Thyra Qvänstedt05SWEHabo Friidrott 04 9.47   
Ebba Cronholm05SWELjungby FIK 9.51   
Linn Jarlhage05SWEFalkenbergs IK 9.57   


F11 Längdzon
18 jun 
Alice Bengtsson05SWELerum Friidrott4,270,3   
Tova Feuk05SWEIFK Halmstad4,060,2   
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott4,000,8   
Linnea Säfström05SWEHässleholms AIS3,980,2   
Engla Larsson05SWEIFK Halmstad3,870,0   
Linn Jarlhage05SWEFalkenbergs IK3,820,9   
Elin Jansson05SWELerum Friidrott3,750,7   
Nellie Sjögren Eliasson05SWEIFK Halmstad3,74-0,7   
Ebba Cronholm05SWELjungby FIK3,700,0   
10 Thyra Qvänstedt05SWEHabo Friidrott 043,670,3   
11 Linnea Frylestam 05SWEIFK Halmstad3,640,2   
12 Hanna Hansson05SWEFalkenbergs IK3,570,0   
13 Alva Tingstorp05SWEVarbergs GIF3,44-0,1   
14 Jenny Olsson05SWEVarbergs GIF3,40-0,2   
15 Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad3,38-0,3   
16 Emma Henriksson05SWEFalkenbergs IK3,33-0,4   
17 Wilma Lindén05SWEIFK Halmstad3,320,3       3,31 0,2
18 Siri Kaspersson05SWEVarbergs GIF3,320,3       3,26 -0,2
19 Alice Bergqvist05SWEVarbergs GIF3,290,0   
20 Ester Nordin05SWEIFK Halmstad3,270,0   
21 Amanda Wallin05SWELerum Friidrott3,010,0   


F11 Kula2.0 kg
18 jun 
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott7,72   
Tova Feuk05SWEIFK Halmstad7,62   
Nellie Sjögren Eliasson05SWEIFK Halmstad7,49   
Thyra Qvänstedt05SWEHabo Friidrott 047,31   
Linnea Säfström05SWEHässleholms AIS7,14   
Linnea Frylestam 05SWEIFK Halmstad6,52   
Alice Bengtsson05SWELerum Friidrott6,51       6,16
Alice Bergqvist05SWEVarbergs GIF6,51       5,26
Ebba Bengtsson05SWELaholms IF6,21   
10 Engla Larsson05SWEIFK Halmstad6,17   
11 Alva Tingstorp05SWEVarbergs GIF6,01   
12 Linn Jarlhage05SWEFalkenbergs IK5,98   
13 Jenny Olsson05SWEVarbergs GIF5,87   
14 Ebba Cronholm05SWELjungby FIK5,75   
15 Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad5,73   
16 Amanda Wallin05SWELerum Friidrott5,26   
17 Siri Kaspersson05SWEVarbergs GIF4,46   
18 Emma Henriksson05SWEFalkenbergs IK4,09   


F10 60m
Försök heat 10,218 jun 
Tuva Persson06SWELjungby FIK 9.83q   
Vera Ernhagen Jönsson06SWEIFK Lund 9.85q   
Sanna Olofsson06SWEIFK Halmstad10.03q   
Alma Falck06SWEIFK Halmstad10.03q   
Wilda Winnberg06SWEVarbergs GIF10.06q   
Wilma Sjöö06SWEBåstads GIF10.40    
Elin Lövenklev06SWEVarbergs GIF10.52    
Selma Oredsson Tomasini06SWEIFK Lund11.25    

Försök heat 20,018 jun 
Elsa Svensson06SWEFalkenbergs IK 9.74q   
Smilla Willix06SWEIFK Halmstad 9.88q   
Sigrid Sundström06SWELjungby FIK 9.93q   
Anastasia Nilsson06SWEÄngelholms IF10.59    
Nova Andersson06SWEVarbergs GIF10.68    
Alva Delin06SWEIFK Halmstad10.68    
Sara Mitterer Strphle06SWEVarbergs GIF10.80    
Kim Garido06SWEBåstads GIF11.51    

Försök heat 3-0,518 jun 
Annie Thorkell06SWEHöganäs Friidrottsförening 9.55q   
Ebba Bryngelsson06SWEIFK Halmstad 9.79q   
Ida Hult06SWEIF Rigor 9.83q   
Sigrid Hildebrand06SWEIF Rigor10.13q   
Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad10.20q   
Moa Birgersson06SWEIFK Halmstad10.33    
Maja Henrysson06SWEBåstads GIF10.45    

Försök heat 42,018 jun 
Celine Aagaard06SWESK Graal 9.81q   
Nellie Lindblad06SWEIFK Växjö 9.87q   
Clara Nilsson06SWELaholms IF 9.92q   
Meja Landström06SWEIFK Halmstad10.71    
Alice Hjortvall06SWEFalkenbergs IK10.83    
Tilda Carlsson06SWEFalkenbergs IK11.04    
Chelsy Efemini06SWEIFK Halmstad11.14    

Finalheat 10,518 jun 
Annie Thorkell06SWEHöganäs Friidrottsförening 9.44   
Tuva Persson06SWELjungby FIK 9.50   
Ebba Bryngelsson06SWEIFK Halmstad 9.59   
Celine Aagaard06SWESK Graal 9.62   
Nellie Lindblad06SWEIFK Växjö 9.65   
Elsa Svensson06SWEFalkenbergs IK 9.67   
Vera Ernhagen Jönsson06SWEIFK Lund 9.68   
Ida Hult06SWEIF Rigor 9.91   

Finalheat 20,418 jun 
Clara Nilsson06SWELaholms IF 9.77   
Smilla Willix06SWEIFK Halmstad 9.92   
Sigrid Sundström06SWELjungby FIK 9.93   
Sigrid Hildebrand06SWEIF Rigor10.00   
Sanna Olofsson06SWEIFK Halmstad10.01   
Wilda Winnberg06SWEVarbergs GIF10.13   
Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad10.18   
Alma Falck06SWEIFK Halmstad10.30   


F10 600m
Finalheat 118 jun 
Celine Aagaard06SWESK Graal 1:55.91    1
Anastasia Nilsson06SWEÄngelholms IF 2:08.67    2
Vera Ernhagen Jönsson06SWEIFK Lund 2:17.18    5
Bianca Holgersson07SWEFalkenbergs IK 2:17.42    7
Smilla Willix06SWEIFK Halmstad 2:20.68    9
Sara Mitterer Strphle06SWEVarbergs GIF 2:22.54    10
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad 2:23.49    12
Alma Falck06SWEIFK Halmstad 2:24.61    13

Finalheat 218 jun 
Tuva Persson06SWELjungby FIK 2:10.42    3
Annie Thorkell06SWEHöganäs Friidrottsförening 2:14.79    4
Sanna Olofsson06SWEIFK Halmstad 2:17.36    6
Meja Landström06SWEIFK Halmstad 2:19.14    8
Stina Orsander07SWEFalkenbergs IK 2:23.34    11
Tilda Carlsson06SWEFalkenbergs IK 2:27.12    14
Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad 2:32.59    15
99 Selma Oredsson Tomasini06SWEIFK Lundbröt    99
99 Elsa Svensson06SWEFalkenbergs IKej start    99


F10 Längdzon
18 jun 
Celine Aagaard06SWESK Graal3,880,4   
Nellie Lindblad06SWEIFK Växjö3,780,0   
Vera Ernhagen Jönsson06SWEIFK Lund3,73-0,1   
Annie Thorkell06SWEHöganäs Friidrottsförening3,540,0   
Smilla Willix06SWEIFK Halmstad3,500,0   
Ebba Bryngelsson06SWEIFK Halmstad3,450,0   
Ida Hult06SWEIF Rigor3,43-0,7   
Wilma Sjöö06SWEBåstads GIF3,42-0,1       3,26 -0,2
Tuva Persson06SWELjungby FIK3,420,0       3,23 0,6
10 Alma Falck06SWEIFK Halmstad3,410,0   
11 Anastasia Nilsson06SWEÄngelholms IF3,39-0,2   
12 Elsa Svensson06SWEFalkenbergs IK3,350,2   
13 Moa Birgersson06SWEIFK Halmstad3,300,4   
14 Sigrid Hildebrand06SWEIF Rigor3,23-0,4   
15 Sigrid Sundström06SWELjungby FIK3,22-0,2       3,21 0,8
16 Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad3,22-0,7       3,19 0,9
17 Maja Henrysson06SWEBåstads GIF3,140,2   
18 Alva Delin06SWEIFK Halmstad3,120,0   
19 Sanna Olofsson06SWEIFK Halmstad3,110,0   
20 Clara Nilsson06SWELaholms IF3,09-0,6   
21 Alice Hjortvall06SWEFalkenbergs IK3,030,2   
22 Elin Lövenklev06SWEVarbergs GIF3,01-0,3   
23 Meja Landström06SWEIFK Halmstad3,000,3   
24 Sara Mitterer Strphle06SWEVarbergs GIF2,890,7   
25 Chelsy Efemini06SWEIFK Halmstad2,860,0   
26 Tilda Carlsson06SWEFalkenbergs IK2,830,6   
27 Wilda Winnberg06SWEVarbergs GIF2,811,3   
28 Selma Oredsson Tomasini06SWEIFK Lund2,770,0   
29 Kim Garido06SWEBåstads GIF2,76-0,6   
30 Nova Andersson06SWEVarbergs GIF2,650,0   
31 Moa Persson06SWEAle FK2,59-0,4   


F10 Kula2.0 kg
18 jun 
Celine Aagaard06SWESK Graal6,40   
Vera Ernhagen Jönsson06SWEIFK Lund6,27   
Annie Thorkell06SWEHöganäs Friidrottsförening6,20   
Nellie Lindblad06SWEIFK Växjö6,03   
Sigrid Sundström06SWELjungby FIK5,67   
Sanna Olofsson06SWEIFK Halmstad5,61       5,57
Tuva Persson06SWELjungby FIK5,61       5,55
Smilla Willix06SWEIFK Halmstad5,50   
Alma Falck06SWEIFK Halmstad5,39   
10 Chelsy Efemini06SWEIFK Halmstad5,24   
11 Moa Persson06SWEAle FK4,87   
12 Tilda Carlsson06SWEFalkenbergs IK4,53   
13 Selma Oredsson Tomasini06SWEIFK Lund4,42   
14 Meja Landström06SWEIFK Halmstad4,37   
15 Alva Delin06SWEIFK Halmstad4,35   
16 Sara Mitterer Strphle06SWEVarbergs GIF4,31   
17 Nora Bergström07SWEFalkenbergs IK4,28   
18 Nova Andersson06SWEVarbergs GIF4,23   
19 Ebba Bryngelsson06SWEIFK Halmstad4,06   
20 Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad3,70   


F9 60m
Försök heat 11,118 jun 
Ellie Dahlin07SWEIFK Halmstad 9.76q   
Alva Johansson07SWELaholms IF 9.99q   
Astrid Malmborg07SWELjungby FIK10.14q   
Bianca Holgersson07SWEFalkenbergs IK10.83q   
Vilma Jexe Ek07SWEIFK Halmstad10.94q   
Stina Orsander07SWEFalkenbergs IK11.11    
Evelina Johansson07SWELjungby FIK11.23    
Sanna Rådahl07SWELaholms IF11.25    

Försök heat 20,518 jun 
Ida Cronholm07SWELjungby FIK 9.95q   
Emma Sjödal07SWELjungby FIK10.04q   
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad10.12q   
Elvira Helgesson08SWEÅhus FIK10.23q   
Caroline Wanhainen07SWEIFK Göteborg10.28q   
Nora Bergström07SWEFalkenbergs IK10.84q   
Filippa Warpman07SWELaholms IF10.87q   
Felicia Blockgren07SWEFalkenbergs IK11.25    

Försök heat 30,318 jun 
Tilde Lindén07SWEIFK Halmstad10.47q   
Clara Sjöstrand07SWELaholms IF10.60q   
Annie Krikström08SWEBåstads GIF10.74q   
Ellen Göranson07SWEIFK Halmstad10.95    
Elvira Gustafsson07SWEIFK Halmstad11.10    
Lovisa Hansson07SWEFalkenbergs IK11.47    
Amanda Svensson08SWELaholms IF11.98    

Försök heat 40,618 jun 
Nellie Sturesson08SWEFalkenbergs IK10.44q   
Alice Danker08SWEFalkenbergs IK11.29    

Finalheat 10,418 jun 
Ida Cronholm07SWELjungby FIK 9.71   
Ellie Dahlin07SWEIFK Halmstad 9.76   
Emma Sjödal07SWELjungby FIK 9.89   
Elvira Helgesson08SWEÅhus FIK 9.94   
Astrid Malmborg07SWELjungby FIK 9.94   
Alva Johansson07SWELaholms IF 9.99   
Caroline Wanhainen07SWEIFK Göteborg10.04   
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad10.22   

Finalheat 21,418 jun 
Nellie Sturesson08SWEFalkenbergs IK10.31   
Tilde Lindén07SWEIFK Halmstad10.48   
Bianca Holgersson07SWEFalkenbergs IK10.50   
Annie Krikström08SWEBåstads GIF10.55   
Clara Sjöstrand07SWELaholms IF10.56   
Nora Bergström07SWEFalkenbergs IK10.56   
Filippa Warpman07SWELaholms IF10.57   
Vilma Jexe Ek07SWEIFK Halmstad10.85   


F9 Längdzon
18 jun 
Ellie Dahlin07SWEIFK Halmstad3,50-0,6   
Ida Cronholm07SWELjungby FIK3,450,0   
Emma Sjödal07SWELjungby FIK3,43-0,5   
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad3,340,5   
Alva Johansson07SWELaholms IF3,26-1,1   
Elvira Helgesson08SWEÅhus FIK3,230,0       3,16 0,0
Filippa Warpman07SWELaholms IF3,23-0,4       3,16 0,0
Astrid Malmborg07SWELjungby FIK3,170,5   
Elvira Gustafsson07SWEIFK Halmstad3,15-0,1   
10 Evelina Johansson07SWELjungby FIK3,12-0,2   
11 Nellie Sturesson08SWEFalkenbergs IK3,050,0   
12 Caroline Wanhainen07SWEIFK Göteborg2,980,2   
13 Clara Sjöstrand07SWELaholms IF2,940,7   
14 Ellen Göranson07SWEIFK Halmstad2,920,2       2,90 -0,5
15 Vilma Jexe Ek07SWEIFK Halmstad2,920,0       2,79 0,0
16 Nora Bergström07SWEFalkenbergs IK2,900,2   
17 Sanna Rådahl07SWELaholms IF2,891,5   
18 Bianca Holgersson07SWEFalkenbergs IK2,810,0   
19 Felicia Blockgren07SWEFalkenbergs IK2,74-0,6   
20 Lovisa Hansson07SWEFalkenbergs IK2,720,0   
21 Annie Krikström08SWEBåstads GIF2,710,2   
22 Stina Orsander07SWEFalkenbergs IK2,690,0   
23 Tilde Lindén07SWEIFK Halmstad2,630,0   
24 Alice Danker08SWEFalkenbergs IK2,490,0   
25 Amanda Svensson08SWELaholms IF2,350,0   


F9 Boll150 g
18 jun 
Clara Sjöstrand07SWELaholms IF17,90   
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad16,69   
Ellie Dahlin07SWEIFK Halmstad16,56   
Vilma Jexe Ek07SWEIFK Halmstad16,06   
Emma Sjödal07SWELjungby FIK14,84   
Astrid Malmborg07SWELjungby FIK14,53   
Alva Johansson07SWELaholms IF14,39   
Caroline Wanhainen07SWEIFK Göteborg14,30   
Ida Cronholm07SWELjungby FIK13,87   
10 Nora Bergström07SWEFalkenbergs IK13,18   
11 Elvira Gustafsson07SWEIFK Halmstad12,15   
12 Felicia Blockgren07SWEFalkenbergs IK12,03   
13 Sanna Rådahl07SWELaholms IF11,21   
14 Ellen Göranson07SWEIFK Halmstad10,81   
15 Tilde Lindén07SWEIFK Halmstad10,45   
16 Bianca Holgersson07SWEFalkenbergs IK10,38   
17 Evelina Johansson07SWELjungby FIK10,02   
18 Stina Orsander07SWEFalkenbergs IK9,94   
19 Lovisa Hansson07SWEFalkenbergs IK9,23   
20 Alice Danker08SWEFalkenbergs IK8,75   



© Track & Field, Christer Falk