RESULTAT mellan 01 jul och 03 jul
Världsungdomsspelen 2016-07-01/03
Göteborg - Ullevi
Örgryte IS Friidrottsklubb
Uppdaterad: 2016-08-04
Resultatlänk fredag  lördag  söndag  Samlad lista 


 
M 100m
Försök heat 10,32 jul Qualisys Photofinish 
Tony Darkwah86SWEHammarby IF10.89q   
Viktor Elvung-Nilsson95SWEKA 2 IF11.00q   
Filip Sjövall95SWEIFK Lund11.15q   
Sebastian Kadestål96SWEÖresund FK11.30    
Brede Solberg Stølen93NORRanheim IL11.33    
Casper Henningsen96DENAarhus 1900 AM11.55    
Eric Hallquist96SWEÖstersunds GIF Friidrott11.79    
Matthias Már Heidarsson95ISLFjölnir Island12.34    
Sondre Rökenes03NORBækkelaget SKej start    

Försök heat 20,12 jul Qualisys Photofinish 
Frederik Schou-Nielsen96DENSparta Atletik10.79q   
Öystein Klareng96NORFIK Orion10.89q   
Martin Astner93SWEUllevi FK11.03q   
Sunday Ojuri93SWEHammarby IF11.07q   
Alexander Winger89NORIK Tjalve11.23    
Michael Luxemburg94SWETäby IS11.26    
Daniel Elkrog89DENAGF Atletik11.46    
Rune Drongesen96DENViborg AM12.05    
Gustav Johansson92SWEHammarby IF12.35    

Försök heat 3-1,32 jul Qualisys Photofinish 
Jonas Halonen95NORTyrving IL10.81q   
Desmond Rogo96SWEHammarby IF10.89q   
Fredrik Åström93SWETäby IS11.27    
Björn Boström87SWEIFK Lund11.33    
Rúni Jacobsen94FÄRFäröarna11.46    
Philip Østli90NORRanheim IL11.53    
Sebastian Landström94SWEIFK Lidingö11.61    
Bjarki Rúnar Kristinsson96ISLBreidablick11.99    
Hjörtur Ivan Sigbjörnsson95ISLBreidablick12.13    

Försök heat 40,02 jul Qualisys Photofinish 
David Sennung91SWEUllevi FK10.97q   
Hallgeir Martinsen89NORTyrving IL11.06q   
Erik Hermelin96SWEIFK Lidingö11.27    
Hans Christian Walker95NORSandnes IL11.46    
Rasmus Carlsson88SWEKFUM Örebro11.64    
Tummas Napoleon Arge94FÄRFäröarna11.73    
Christopher Sonntag95GERSC Berlin11.75    
Johan Glenderød Tovari93NORKongsvinger IL12.93    
Peter Faber93DENAGF Atletik13.24    

Försök heat 5-0,22 jul Qualisys Photofinish 
Erik Annerfalk94SWEMariestads AIF10.87q   
Jostein Joshua Fossøy92NORFlorö T&IF11.04q   
Darko Sarovic90SWEIK Ymer11.20q   
Gudmundur August Thoroddsen96ISLFjölnir Island11.40    
Jesper Hellström95SWEHässelby SK11.43    
Nzimirro Adam Obiora94NORSK Vidar11.78    
Robin Noping96SWEIF Kville12.41    
Andreas Uggen92DENHvidovre Atletik12.52    

Försök heat 6-0,22 jul Qualisys Photofinish 
Salum Ageze Kashafali93NORNorna Salhus10.75q   
Victor Jansson93SWEIF Kville11.15q   
Vegard Fluge95NORASK Friidrett11.24    
Emil Kaare Strøm93DENSparta Atletik11.28    
Linus Ahnbo93SWEMölndals AIK11.63    
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orient12.06    
Lasse Ohtamaa80SWEHuddinge AIS12.33    
Finlay Maclennan95SCOInverness Harriers12.55    
Sebastian Svedhammer88SWESpårvägens FK12.85    

Försök heat 7-0,62 jul Qualisys Photofinish 
Jacob Ewertzh95SWEHammarby IF10.95q   
Philip Nilsson95SWEIFK Lund11.12q   
Patrick Monga Bifuko96NORNorna Salhus11.20    
Joakim Dang90NORIL Gular11.28    
Michael Skalenius90SWEIF Kville11.62    
Rein Åsmund Torsvik92NORSandnes IL11.70    
Fabian Wagner91GERSC Berlin11.81    
Erik Söderberg96SWEMölndals AIK12.28    
Adam Kjellnäs96SWEKalmar SK12.49    

Finalheat 1-0,72 jul Qualisys Photofinish 
Salum Ageze Kashafali93NORNorna Salhus10.78   
Tony Darkwah86SWEHammarby IF10.78   
Frederik Schou-Nielsen96DENSparta Atletik10.79   
Jonas Halonen95NORTyrving IL10.79   
Jacob Ewertzh95SWEHammarby IF10.83   
Erik Annerfalk94SWEMariestads AIF10.93   
Desmond Rogo96SWEHammarby IF10.93   
David Sennung91SWEUllevi FK10.95   
Öystein Klareng96NORFIK Orion11.06   

Finalheat 2-0,42 jul Qualisys Photofinish 
Hallgeir Martinsen89NORTyrving IL10.97   
Sunday Ojuri93SWEHammarby IF11.06   
Viktor Elvung-Nilsson95SWEKA 2 IF11.06   
Jostein Joshua Fossøy92NORFlorö T&IF11.08   
Filip Sjövall95SWEIFK Lund11.09   
Martin Astner93SWEUllevi FK11.10   
Philip Nilsson95SWEIFK Lund11.10   
Darko Sarovic90SWEIK Ymer11.34   
Victor Jansson93SWEIF Kvilleej start   


M 200m
Finalheat 10,03 jul Qualisys Photofinish 
Andrew Howe85ITAItalien21.16    1
Joachim Sandberg95NORSandnes IL21.42    2
Mauritz Kåshagen89NORMoelven IL21.59    4
Alexander Lesser93SWEUllevi FK21.62    6
Carl Emil Kåshagen91NORMoelven IL21.64    7
Salum Ageze Kashafali93NORNorna Salhus21.74    8
Torbjörn Lysne90NORIL Gular21.83    10
Anders Erlend Idås90DENVidar Atletik21.84    11
Jonathan Carbe90SWEÖrgryte IS22.05    16

Finalheat 21,23 jul Qualisys Photofinish 
Jacob Ewertzh95SWEHammarby IF21.53    3
Jonas Halonen95NORTyrving IL21.62    5
David Sennung91SWEUllevi FK21.78    9
Viktor Elvung-Nilsson95SWEKA 2 IF21.84    11
Frederik Schou-Nielsen96DENSparta Atletik21.85    13
Kasper Olsen91DENHvidovre Atletik21.86    14
Öystein Klareng96NORFIK Orion21.89    15
Adam Denguir94SWEUllevi FK22.30    21
Sunday Ojuri93SWEHammarby IF22.40    26

Finalheat 30,83 jul Qualisys Photofinish 
Patrick Monga Bifuko96NORNorna Salhus22.07    17
Erik Annerfalk94SWEMariestads AIF22.09    18
Vegard Fluge95NORASK Friidrett22.23    19
Hallgeir Martinsen89NORTyrving IL22.23    20
Eric Larsson93SWEKFUM Örebro22.39    24
Fredrik Åström93SWETäby IS22.39    25
Fabian Revilla95SWERånäs 4H22.62    30
Erik Hermelin96SWEIFK Lidingö22.90    39

Finalheat 40,43 jul Qualisys Photofinish 
Emil Lyrberg93SWEUllevi FK22.38    23
Emil Kaare Strøm93DENSparta Atletik22.40    26
Andreas Movin96SWEIFK Lidingö22.76    32
Martin Selin95SWEUllevi FK22.83    35
Lasse Alm91DENAarhus 1900 AM22.88    36
Anton Nilsson92SWEHuddinge AIS22.90    40
Michael Luxemburg94SWETäby IS22.98    41
Christian Mensah96NORRanheim ILbröt    -

Finalheat 50,03 jul Qualisys Photofinish 
Nzimirro Adam Obiora94NORSK Vidar22.37    22
Alexander Winger89NORIK Tjalve22.43    28
Patric Hjort93SWEVästerås FK22.52    29
Arvid Reddmann95GERSC Berlin22.70    31
Brede Solberg Stølen93NORRanheim IL22.78    33
Andreas Almlöf95SWESpårvägens FK22.90    38
Gudmundur August Thoroddsen96ISLFjölnir Island23.01    43
Sebastian Landström94SWEIFK Lidingö23.49    50

Finalheat 60,13 jul Qualisys Photofinish 
Hans Christian Walker95NORSandnes IL23.00    42
Joakim Dang90NORIL Gular23.27    46
Filip Wendelin96SWEMölndals AIK23.38    47
Jostein Joshua Fossøy92NORFlorö T&IF23.46    49
Linus Ahnbo93SWEMölndals AIK23.74    55
Rein Åsmund Torsvik92NORSandnes IL23.97    58
Fabian Wagner91GERSC Berlin24.04    60
Mikael Storm91SWETranås AIF24.51    63

Finalheat 70,13 jul Qualisys Photofinish 
Arvid Gustafsson99SWEUpsala IF22.82    34
Niklas Alsing95SWEÖstersunds GIF Friidrott22.89    37
Michael Skalenius90SWEIF Kville23.16    44
Simon Hvelplund84DENSparta Atletik23.44    48
Rúni Jacobsen94FÄRFäröarna23.50    51
Stephan Skogheim Kyeremeh01NORBUL23.63    53
Jonathan Holen01NORBUL23.75    56
Tobias Jonsson96SWEIK Orient23.81    57

Finalheat 8-0,33 jul 
Paul Förnestig01SWEHammarby IF23.17    45
Daniel Elkrog89DENAGF Atletik23.60    52
Soran Omar84SWEAngereds IS23.63    53
Tobias Stærmose91DENAarhus 1900 AM24.02    59
Philip Østli90NORRanheim IL24.12    61
Matthias Már Heidarsson95ISLFjölnir Island24.89    64
Casper Henningsen96DENAarhus 1900 AMej start    -
Tummas Napoleon Arge94FÄRFäröarnaej start    -

Finalheat 90,03 jul 
Daniel Simic Rihtnesberg01SWEHammarby IF24.45    62
Navid Bazgir95DENHvidovre Atletik24.90    65
Robin Noping96SWEIF Kville25.40    66
Adam Kjellnäs96SWEKalmar SK25.54    67
Finlay Maclennan95SCOInverness Harriers25.66    68
Sebastian Svedhammer88SWESpårvägens FK25.94    69
Johan Glenderød Tovari93NORKongsvinger IL26.86    70
Peter Faber93DENAGF Atletik26.95    71


M 400m
Finalheat 12 jul Qualisys Photofinish 
Erik Martinsson96SWEGefle IF47.25    1
Axel Bergrahm92SWESpårvägens FK47.46    2
Felix Francois90SWEÖrgryte IS47.72    3
Adam Danielsson93SWEUllevi FK47.87    4
Dennis Forsman95SWEUllevi FK47.95    5
Torbjörn Lysne90NORIL Gular48.56    7
Alexander Lesser93SWEUllevi FK49.11    12
Benjamin Mullen87SWETurebergs FKDQ    -linjetramp

Finalheat 22 jul Qualisys Photofinish 
Joakim Andersson92SWEIFK Trelleborg48.43    6
Joachim Sandberg95NORSandnes IL48.70    8
Alexander Lundskog96SWEUllevi FK48.87    9
Filip Nilsson92SWEIFK Lund48.95    10
Kasper Olsen91DENHvidovre Atletik48.97    11
Edom Abreham95SWEHässelby SK49.65    15
Andreas Movin96SWEIFK Lidingö50.55    20
Martin Selin95SWEUllevi FK50.62    21

Finalheat 32 jul Qualisys Photofinish 
Oskar Greilert95SWEUllevi FK49.34    13
Nzimirro Adam Obiora94NORSK Vidar49.51    14
Lasse Alm91DENAarhus 1900 AM50.12    16
Benjamin Åberg95SWEHälle IF50.27    17
Erik Lindahl90SWEUllevi FK50.37    18
Sebastian Johansson93SWEIFK Halmstad50.76    22
Victor Fingal96SWEUllevi FK51.08    23
Magnus Nielsen91SWEIFK Lund52.29    28

Finalheat 42 jul Qualisys Photofinish 
Emil Lyrberg93SWEUllevi FK50.46    19
Markus Johansson90SWEIFK Umeå51.21    24
Simon Hvelplund84DENSparta Atletik51.87    26
Robin Sterner91SWEMalmö AI52.25    27
Dag Hultberg95SWETjalve IF Norrköping52.80    31
Allan Ramsay90ScoVP-Glasgow AC54.06    36
Mikael Storm91SWETranås AIF54.46    38
Endre Eikene Rösker95NORHerkules FKej start    -

Finalheat 52 jul Qualisys Photofinish 
Jean Bosco Nshimiyimana95DENHvidovre Atletik52.66    29
Leonard Johan Nesheim95NORHaugesund IL52.76    30
Johan Sebastian S. Evensen96NORUll/Kisa IL53.19    32
Dennis Forsgren93SWEMalmö AI53.24    33
Oliver Thernøe96DENKorsör AM53.86    34
Matthias Már Heidarsson95ISLFjölnir Island54.38    37
Erik Samuelsson89SWEIFK Halmstad57.92    44
Arvid Berglund91SWETranås AIFej start    -

Finalheat 62 jul Qualisys Photofinish 
Filip Wendelin96SWEMölndals AIK51.34    25
Emil Mårtensson92SWEHässelby SK53.88    35
Hjörtur Ivan Sigbjörnsson95ISLBreidablick55.11    39
Navid Bazgir95DENHvidovre Atletik55.64    40
Robert Falkevik89NORIL Varegg56.48    41
Finlay Maclennan95SCOInverness Harriers56.60    42
Jörgen Olsson72SWEBjörnstorps IF57.77    43
Anders Rydell78SWEMalmö AI60.26    45


M 800m
Finalheat 13 jul Qualisys Photofinish 
Joakim Andersson92SWEIFK Trelleborg 1:52.26    1
Jakob Ingebrigtsen00NORSandnes IL 1:52.60    2
Mattias Ohlsson94SWEHeleneholms IF 1:52.97    4
Kristinn Tor Kristinsson89ISLSelfoss 1:53.11    5
Stephen Mackay92SCOInverness Harriers 1:53.36    6
Bjartmar Örnusson88ISLUFA 1:53.56    7
Rickard Gunnarsson91SWEHässelby SK 1:54.14    11
Warsame Doley98SWEMalmö AI 1:54.36    13
Victor Fingal96SWEUllevi FKbröt    -

Finalheat 23 jul Qualisys Photofinish 
Simon Wallenlind97SWEMölndals AIK 1:52.84    3
Håvard Hildeskor92NORBUL 1:53.96    8
Ali Kanani94SWEUllevi FK 1:54.09    10
Trygve Fedje Mjelde94NOROsterøy IL 1:54.14    11
Henrik Irgens Gravdal98NORIL Gneist 1:54.77    16
Erik Hovlansdal89NORNorna Salhus 1:54.94    17
Rasmus Bengtsson95SWESpårvägens FK 1:54.95    18
Frederik Fürstenberg93DENSparta Atletik 1:55.19    19
Abdi Guleed87NORBUL 1:56.26    27
10 Daniel Gleimar92SWESpårvägens FK 1:56.69    28
Gustav Bivstedt96SWEHässelby SKbröt    -

Finalheat 33 jul Qualisys Photofinish 
Kristoffer Janson Grindedal89NORIL Gular 1:54.06    9
Ådne Andersen94NORDimna IL 1:54.45    14
Edom Abreham95SWEHässelby SK 1:55.27    21
Simon Sundström98SWEIFK Lidingö 1:55.39    23
Mats Hauge97NORHaugesund IL 1:55.98    25
Karl-Gustav Brockdorff99DENAalborg Atletik 1:56.73    29
Ola Kroken98NORSK Vidar 1:56.77    30
Jens Åstveit97NORIL Gneist 1:57.20    32
Christopher Nilsson94SWEUllevi FK 1:58.36    39
10 Iyuel Ayele99SWEHuddinge AIS 1:58.44    40
11 Adrian Mehic94SWEHeleneholms IF 2:02.51    55

Finalheat 43 jul Qualisys Photofinish 
Awet Mengsteab95SWEÖrgryte IS 1:54.68    15
Alexander Nilsson95SWEMölndals AIK 1:55.22    20
Håkon Jakobsen96NORSelsbakk IF 1:55.32    22
Martin Hayes89ScoVP-Glasgow AC 1:55.50    24
Benjamin Åberg95SWEHälle IF 1:56.23    26
Jonathan M Adamsen95DENKöbenhavns IF 1:56.89    31
Tomas Skjæråsen95NORIL Varegg 1:57.54    34
Jonatan Fridolfsson92SWESävedalens AIK 1:57.73    35
Mathias Söder99SWEKongahälla AIK 1:58.04    38
10 Abdirezak Adam95SWEMalmö AI 2:00.83    47
11 Sebastian Persson91SWEHeleneholms IF 2:01.49    51

Finalheat 53 jul Qualisys Photofinish 
Håvard Ögland96NORStavanger Friidrettsklubb 1:57.94    36
Fredrik Orrsveden95SWEHammarby IF 1:57.98    37
Daniel Malmquist88SWEIF Udd 1:58.93    42
Chris Gray92SWEÖrgryte IS 1:58.95    43
Ken Slättengren95SWEHögby IF 1:59.36    44
Robin Sterner91SWEMalmö AI 1:59.78    45
Emil Tostrup95SWEMalmö AI 1:60.00    46
Jonathan Bergdahl99SWEHuddinge AIS 2:01.30    50
Jean Bosco Nshimiyimana95DENHvidovre Atletik 2:01.62    52
10 Emil Mårtensson92SWEHässelby SK 2:04.10    60
Dennis Forsgren93SWEMalmö AIbröt    -

Finalheat 63 jul Qualisys Photofinish 
Daniel Skatt91SWEÖrgryte IS 1:57.29    33
Leonard Johan Nesheim95NORHaugesund IL 1:58.66    41
Oliver Thernøe96DENKorsör AM 2:00.94    48
Johan Sebastian S. Evensen96NORUll/Kisa IL 2:01.17    49
Andreas Davidsson95SWEHögby IF 2:02.21    53
Andreas Rebstrup00DENAalborg Atletik 2:02.37    54
Arek Zielinkiewicz85NORLillehammer IF 2:02.55    56
Olof Silvander99SWEIFK Lidingö 2:02.70    57
Svein Erik Tönnesen87NORBUL 2:02.97    58
10 Søren Brasen84DENKöbenhavns IF 2:03.18    59
11 Noel Mono98DENAalborg Atletik 2:04.42    61

Finalheat 73 jul Qualisys Photofinish 
Andreas Bratlie86NORIL Varegg 2:04.55    62
Börge Larsson92NORIL Varegg 2:07.74    63
Hjalmar Olsson96SWEUmedalens IF 2:07.87    64
Sebastian Persson99SWEYstads IF 2:09.43    65
Emil Kortbæk Aarestrup95DENViborg AM 2:10.15    66
Robert Falkevik89NORIL Varegg 2:10.91    67
Felix Davidsson-Berndtsson96SWEVärmdö IF 2:11.63    68
Anders Rydell78SWEMalmö AI 2:12.07    69
Melcher Sjöman96SWEÖrgryte IS 2:12.62    70
10 Christer Friberg72SWEBjörnstorps IF 2:13.71    71


M 1500m
Finalheat 12 jul 
Jakob Ingebrigtsen00NORSandnes IL 3:48.42    1
Andreas Lindgren98DENSparta Atletik 3:51.14    2
Stephen Mackay92SCOInverness Harriers 3:51.77    3
Thomas Byrkjeland98NORIK Tjalve 3:52.32    4
Mats Hauge97NORHaugesund IL 3:52.76    5
Erik Hovlansdal89NORNorna Salhus 3:52.80    6
Simon Wallenlind97SWEMölndals AIK 3:53.30    7
Vidar Johansson96SWESävedalens AIK 3:53.50    8
Henrik Irgens Gravdal98NORIL Gneist 3:53.56    9
10 Alexander Nilsson95SWEMölndals AIK 3:53.92    10
11 Robin Lindgren90SWEÖrgryte IS 3:54.23    11
12 Joel Zackrisson94SWEUllevi FK 3:54.48    12
13 Jens Åstveit97NORIL Gneist 3:54.59    13
14 Awet Mengsteab95SWEÖrgryte IS 3:56.24    14
15 Sondre Juven99NORNesbyen 3:57.28    15
16 Daniel Gleimar92SWESpårvägens FK 3:57.87    16
17 Hampus Börjesson94SWEUllevi FK 3:59.84    20
John Foitzik91SWESpårvägens FKbröt    -
Rasmus Bengtsson95SWESpårvägens FKbröt    -

Finalheat 22 jul 
Jonatan Fridolfsson92SWESävedalens AIK 3:58.83    17
Simon Sundström98SWEIFK Lidingö 3:59.36    18
Aleksej Pirgholizadeh94SWEEskilstuna FI 3:59.79    19
Håvard Ögland96NORStavanger Friidrettsklubb 4:00.46    21
Gabriel Steffensen96SWESävedalens AIK 4:01.36    22
Iyuel Ayele99SWEHuddinge AIS 4:02.09    23
Jonathan M Adamsen95DENKöbenhavns IF 4:03.11    24
Sondre Dingsør96NORIL Gular 4:04.07    25
Kristoffer Janson Grindedal89NORIL Gular 4:04.16    26
10 Patrik Nilsson92SWEOskarshamns SK 4:04.54    27
11 Petter Myhr00NORFIK Orion 4:05.33    28
12 Abdirezak Adam95SWEMalmö AI 4:06.69    30
13 Emil Tostrup95SWEMalmö AI 4:06.88    31
14 Mads Skaaning95DENSparta Atletik 4:08.42    32
15 Espen Albertsen93NORIL Skjalg 4:11.64    34
16 Markus Borge Harbo96NORIL Skjalg 4:12.35    35
17 Alexander Holm92SWETjalve IF Norrköping 4:13.56    37
18 Ludvig Danielson95SWETjalve IF Norrköping 4:16.54    42
19 Ken Slättengren95SWEHögby IF 4:22.07    50
Martin Hayes89ScoVP-Glasgow ACbröt    -

Finalheat 32 jul 
Markus Högne98NORUll/Kisa IL 4:06.27    29
Christopher Nilsson94SWEUllevi FK 4:11.58    33
Simen Bergseth92NORIL Skjalg 4:13.38    36
Viktor Helander90SWEEksjö Södra IK 4:13.63    38
Andreas Bratlie86NORIL Varegg 4:13.77    39
Svein Erik Tönnesen87NORBUL 4:15.53    40
Andreas Davidsson95SWEHögby IF 4:16.39    41
Börge Larsson92NORIL Varegg 4:16.96    43
Emil Kortbæk Aarestrup95DENViborg AM 4:17.58    44
10 Mads Bigum Johansen88NORIK Tjalve 4:18.72    45
11 Michale Alemayoh92SWEHammarby IF 4:19.88    46
12 Jonatan Björnberg89SWETeam Blekinge LF 4:21.01    47
13 Anders Soovik76SWEKongahälla AIK 4:21.48    48
14 Henrik Weinesen78SWEBjörnstorps IF 4:21.83    49
15 Daniel Alemu97SWESpårvägens FK 4:25.42    51
16 Oliver Thernøe96DENKorsör AM 4:30.00    52
17 Melcher Sjöman96SWEÖrgryte IS 4:37.83    53
18 Felix Davidsson-Berndtsson96SWEVärmdö IF 4:37.96    54
19 Christer Friberg72SWEBjörnstorps IF 4:38.95    55
Olle Meijer98SWEMalmö AIbröt    -


M 5000m
Finalheat 11 jul 
Hussein Ibrahim98SWEUllevi FK14:53.38    19:06.93
Halfdan-Emil Faerö91NORIL Varegg14:53.58    29:03.47
Haben Kidane98SWEEskilstuna FI15:05.39    39:06.11
Hans Larsson81SWEMalmö AI15:05.41    49:06.45
Emil Kortbæk Aarestrup95DENViborg AM15:09.77    59:07.79
Anton Rehn92SWEHögby IF15:09.80    69:04.02
Ludvig Danielson95SWETjalve IF Norrköping15:10.96    79:06.51
Linus Hultegård90SWESävedalens AIK15:12.77    89:07.46
Jens Bøhmer93NORIL Gular15:13.61    99:07.16
10 Erik Lagerlöf97SWEIFK Lidingö15:16.33    109:14.92
11 Lars Lunde97NORStord IL15:24.48    119:05.98
12 Gustaf Nordling97SWESpårvägens FK15:25.26    129:16.60
13 Viktor Helander90SWEEksjö Södra IK15:25.68    139:11.00
14 Jonathan Weichbrodt94SWEMölndals AIK15:28.06    149:22.61
15 Alexander Holm92SWETjalve IF Norrköping15:35.25    159:12.70
16 Simen Bergseth92NORIL Skjalg15:41.26    169:28.41
17 Michale Alemayoh92SWEHammarby IF15:44.71    189:22.34
18 Björn Hammar92SWESävedalens AIK15:45.25    199:27.86
19 Andreas Aalberg Huse91NORNTNUI15:46.98    209:28.16
20 Bashir Dayib97SWEMalmö AI16:36.30    349:45.91

Finalheat 21 jul 
Merih Hagos98SWEEskilstuna FI15:43.00    179:28.33
Andreas Bratlie86NORIL Varegg15:47.93    219:32.51
Jan Elmar Sørensen91FÄRFäröarna15:49.33    229:29.83
Olle Meijer98SWEMalmö AI15:50.96    239:32.79
Erik Djurberg97SWEHässelby SK15:52.49    249:33.46
Mads Bigum Johansen88NORIK Tjalve15:52.96    259:30.30
Pontus Svensson82SWEÖrgryte IS15:54.56    269:30.72
Chris Gray92SWEÖrgryte IS15:55.73    279:38.02
Jacob Boutera96NORIL Gular15:56.91    289:34.26
10 Robel Kahisay98SWEHässelby SK16:05.95    299:33.78
11 Daniel Alemu97SWESpårvägens FK16:09.30    309:32.37
12 Henrik Weinesen78SWEBjörnstorps IF16:10.43    319:40.40
13 Geert Tuinstra90SWESävedalens AIK16:15.79    329:37.44
14 Hallvard Nilsen78NORIL Gular16:18.62    339:41.27
15 Börge Larsson92NORIL Varegg16:41.26    359:46.35
16 Simon Holst98DENAmager AC17:03.60    3610:02.84
17 Ludvig Johansson98SWEIFK Lidingö17:15.98    3710:34.55
18 Jens Persson70SWEYstads IF17:27.96    3810:24.49
19 Rasmus Lorenzen98DENAarhus 1900 AM18:00.38    3910:47.11
Svein Berland Furnes98NORASK Friidrettej start    -


M 3000m hinder91 cm
Final1 jul 
Thomas Byrkjeland98NORIK Tjalve 9:12.61   
Martin Hayes89ScoVP-Glasgow AC 9:19.72   
Vincent Sondre Førde97NORGloppen FIL 9:20.59   
Adelegn Zewdu97SWEMalmö AI 9:32.89   
Ola Martin Gaasvaer96NORRanheim IL 9:47.19   
Anders Soovik76SWEKongahälla AIK10:27.64   


M Häck 110m107 cm
Försök heat 1-0,33 jul Qualisys Photofinish 
David Omoregie95GBRStorbritannien14.13q   
Jonatan Holm94SWEStrands IF14.95q   
Charles Mitala96SWEMalmö AI15.09q   
Hannes Kvist Wirdmo94SWEAtleticum Växjö SK15.49q   
Oliwer Åstrand92SWEÖrgryte IS15.66q   
Emil Kaare Strøm93DENSparta Atletik15.99    
MartinNikolai Kanestrøm96NORIK Tjalve16.25    

Försök heat 2-2,43 jul Qualisys Photofinish 
Marvin Tay90SWESpårvägens FK14.29q   
Amir Shaker89SWEHammarby IF14.47q   
Philip Ngwe Luckey95SWEMölndals AIK15.33q   
Isak Andersson96SWEUpsala IF15.72    
Massin Ait Bouziad95DENSparta Atletik16.00    
Rikard Hällberg94SWEUpsala IFbröt    

Final-1,33 jul Qualisys Photofinish 
Marvin Tay90SWESpårvägens FK14.18   
Charles Mitala96SWEMalmö AI14.70   
Jonatan Holm94SWEStrands IF14.72   
Oliwer Åstrand92SWEÖrgryte IS15.12   
Hannes Kvist Wirdmo94SWEAtleticum Växjö SK15.14   
Philip Ngwe Luckey95SWEMölndals AIK15.19   
Amir Shaker89SWEHammarby IFej start   
David Omoregie95GBRStorbritannienej start   


M Häck 400m91 cm
Finalheat 11 jul Qualisys Photofinish 
Karsten Warholm96NORDimna IL49.45    1NR
Jonathan Carbe90SWEÖrgryte IS51.75    2
Benjamin Mullen87SWETurebergs FK51.83    3
Viktor Nylander98SWEMalmö AI52.12    4
Isak Andersson96SWEUpsala IF52.76    5
Erik Lindahl90SWEUllevi FK53.72    6
Martin Johansen95DENAalborg Atletikej start    -

Finalheat 21 jul 
Anton Nilsson92SWEHuddinge AIS53.90    7
Oskar Greilert95SWEUllevi FK54.15    8
Andreas Almlöf95SWESpårvägens FK54.20    9
Markus Berner97NORTyrving IL54.47    10
Anton Bertilsson99SWEHabo Friidrott 0454.67    11
Martin Kristensen92DENHvidovre Atletik54.68    12
Niklas Holm97SWESpårvägens FK55.26    13

Finalheat 31 jul 
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS55.90    15
Arvid Berglund91SWETranås AIF55.92    16
Fredrik Lorentzon97SWEIFK Lidingö57.01    17
Markus Johansson90SWEIFK Umeå57.21    18
Leonard Johan Nesheim95NORHaugesund IL57.73    19
Christian Steen Orbekk97NORLaksevåg TI59.42    21
Filip Wendelin96SWEMölndals AIKbröt    -

Finalheat 41 jul 
Daniel Skatt91SWEÖrgryte IS55.70    14
Titouan Williams98SUIVersoix Athletisme59.17    20
Matthias Már Heidarsson95ISLFjölnir Island60.34    22
Gustav Magnusson95SWEIK Orient60.41    23
Dennis Elms Jansson95SWEHuddinge AIS60.71    24
Sondre Opaker Öines98NORUll/Kisa IL63.43    25
Iain Wilson97ScoVP-Glasgow ACDQ    -linjetramp


M Höjd
2 jul 
Hamdi Alamine97QATQatar217   
Janick Klausen93DENAarhus 1900 AM214   
Andreas Carlsson95SWEIK Ymer214   
Fabian Delryd96SWETäby IS211   
Emil Svensson89SWEÖrgryte IS211   
Jakob Thorvaldsson88SWEIFK Lidingö208   
Yuan-Zhong Wu91SWEIFK Växjö204   
Simon Wiklund99SWEIK Wilske200   
Marcus Morton96ScoVP-Glasgow AC196   
10 Bjarki Rúnar Kristinsson96ISLBreidablick191   
11 Jon Simen Hilstad Mangset96NORMoelven IL191   
12 Bjarki Vidar Kristjánsson95ISLBreidablick186   
13 Oscar Söderbergh96SWEUllevi FK181   
13 Lasse Ohtamaa80SWEHuddinge AIS181   


M Stav
1 jul 
Filip Gyllensten92SWEIF Kville521   
Oscar Janson75SWEUllevi FK508   
Michael Christiansen88DENÅrhus 1900490   
Micael Fagö94SWEKalmar SK490   
Sondre Guttormsen99NORSki IL478   
Fredrik Weiseth94NORRanheim IL478   
Björn Andersson91SWEBålsta IK448   
David Carlsson90SWETjalve IF Norrköping430   
Jan Robert Nijmeijer98NORUraedd FI430   
10 Audun Bakke Jensen98NORIK Tjalve410   
Carl Ivarsson96SWEÖrgryte ISX   
Esa Hiltunen96SWEUllevi FKX   
Carl Sténson93SWEHellas FKX   


M X Stav
3 jul 
Armand Duplantis99SWEUpsala IF540   
Rasmus Carlsson88SWEKFUM Örebro482   
Sondre Guttormsen99NORSki IL482   
Björn Andersson91SWEBålsta IK482   
Fredrik Weiseth94NORRanheim IL482   
Micael Fagö94SWEKalmar SK454   
Jonathan Jansson91SWEÖrgryte IS437   
Audun Bakke Jensen98NORIK Tjalve437   
Esa Hiltunen96SWEUllevi FK437   
10 Carl Ivarsson96SWEÖrgryte IS420   
10 Magnus Herstedt98SWEMalmö AI420   
12 Emil Östergren98SWEIFK Växjö420   
12 Aske Petersen98DENSparta Atletik420   
14 Jan Robert Nijmeijer98NORUraedd FI420   
Erik Thorstensson89SWESpårvägens FKX   


M Längd
A-grupp2 jul 
Ingar Kiplesund96NORTrondheim Friidrett7,753,5    1   7,32 -0,2
Andreas Trajkovski93DENSparta Atletik7,570,9    2
Fabian Rosenquist91SWETjalve IF Norrköping7,521,1    4
Johan Taléus94SWEEskilstuna FI7,483,4    5   7,29 7,10 -0,8
Andrew Howe85ITAItalien7,483,4    6   7,15 0,8
Benjamin Gabrielsen95DENSparta Atletik7,453,8    7   7,31 -1,1
Thobias Nilsson Montler96SWEMalmö AI7,422,3    8   7,37 -1,3
Adam Chiguer91SWESpårvägens FK7,222,5    10   7,20 1,9
Patric Hjort93SWEVästerås FK7,091,1    11
10 Amund Høie Sjursen96NORIL Gneist6,06-1,4    32

B-grupp2 jul 
Andreas Carlsson95SWEIK Ymer7,53-1,7    3
Arvid Reddmann95GERSC Berlin7,29-1,2    9
Erik Olsson89SWEÖrgryte IS6,97-1,9    12   6,97
Adam Ståhlberg91SWEUpsala IF6,970,3    13   6,82
Rickard Willman94SWEVästerås FK6,882,1    14   6,86 -0,2
Emil Ipsen99DENBallerup AK6,88-0,8    15   6,64
Massin Ait Bouziad95DENSparta Atletik6,850,6    16
Emil Bergqvist91SWEKFUM Örebro6,821,0    17
Artur Engström96SWEÖrgryte IS6,810,7    18
10 Per Jonsson88SWEBollnäs FIK6,690,0    19
11 Ritchie Moba90SWEHammarby IF6,62-1,0    20
12 Carl Einar Söderström Eskonniemi99SWEHellas FK6,55-0,6    21
13 Karl Teiffel94SWEMölndals AIK6,522,3    22   6,08 -3,2
14 Dominik Widmann93SWEUllevi FK6,511,7    23
15 Bjarki Rúnar Kristinsson96ISLBreidablick6,45-0,8    24
16 Jesper Frykholm96SWEGlanshammars IF6,380,6    25
17 Jannick Bagge94DENHvidovre Atletik6,320,3    26
18 Tobias Jonsson96SWEIK Orient6,30-0,2    27
19 Max Andersson95SWEUpsala IF6,250,6    28
20 Niklas Alsing95SWEÖstersunds GIF Friidrott6,22-4,3    29
21 Rein Åsmund Torsvik92NORSandnes IL6,21-0,3    30
22 Anton Östebo96SWEGlanshammars IF6,141,2    31
23 Richard Berg92SWEIFK Halmstad5,581,9    33
Peter Blom79SWEIFK LidingöX    -
Rune Drongesen96DENViborg AMX    -
Jesper Hellström95SWEHässelby SKX    -


M Tresteg
3 jul 
Jesper Hellström95SWEHässelby SK15,322,1       15,03 1,2
Sebastian Ekstrand86SWEMölndals AIK15,012,3       14,58 -1,7
Erik Ehrlin90SWEHammarby IF14,98-0,2   
Artur Engström96SWEÖrgryte IS14,80-1,1   
Antonis Dinopoulos95SWEUpsala IF14,751,1   
Erik Olsson89SWEÖrgryte IS14,552,8       14,51 0,7
Jonathan Varela Byrkjenes91NORNorna Salhus14,31-1,5   
Tobias Larsson98SWEÖrgryte IS13,58-1,1   
Jonathan Persgården96SWEUllevi FK13,52-0,5   
10 Eric Hallquist96SWEÖstersunds GIF Friidrott13,46-1,1   
11 Markus Loftås94NOROsterøy IL13,41-1,3   
12 Mikkel Roald-Arbøl92DENSparta Atletik12,92-0,4   
13 Emil Quick95SWEKalmar SK12,15-1,2   


M Kula7.26 kg
3 jul 
Leif Arrenius86SWESpårvägens FK19,60   
Arwid Koskinen92SWEHuddinge AIS17,48   
Viktor Gardenkrans95SWEMalmö AI17,10   
Jonas Meyer90SWEÖrgryte IS16,76   
William Ullberg96SWEIFK Umeå13,90   
Petter Olson91SWEHässelby SK13,13   
Stefan Mortensen96DENSparta Atletik12,83   
Ali Alsaadi95SWERåby-Rekarne FIF12,69   
Kurt Andreas Sandberg Lund88NOROppstad IL12,61   
Fredrik Simensen92NORIL SandvinX   


M Diskus2.0 kg
3 jul 
Ola Stunes Isene95NORSturla60,10   
Andreas Jørgensen91DENHvidovre Atletik49,43   
Albin Lager96SWEKFUM Örebro48,88   
Matthias Hagen90DENHvidovre Atletik41,65   
Petter Olson91SWEHässelby SK39,15   
Victor Svanesohn91SWEIFK Helsingborg43,63    1.5 kg
Thor Olav Rosvold96NORAsker SKX   


M Slägga7.26 kg
2 jul 
Elias Håkansson92SWESpårvägens FK64,20   
Kristoffer Fagerlund93SWEUllevi FK63,02   
Tim Söderqvist95SWEHälle IF61,96   
Anton Andersson96SWEUmedalens IF60,60   
Jonathan Sand Groves93DENSparta Atletik53,42   
Joachim Heier96NORLaksevåg TI51,86   
Christer Stenersröd91NORHalden IL47,61   
Pontus Lantz96SWEBottnaryds IF46,80   


M Spjut800 g
1 jul 
Huang Shih-Feng92TPETaiwan76,92   
Jonathan Harley93SWERydö ASK68,70   
Quincy Andersson95SWEMalmö AI64,80   
Mikkel Bach Garbrecht96DENAabenraa IG63,68   
Pontus Bjärkvik90SWEHovslätts IK61,35   
Lasse Ohtamaa80SWEHuddinge AIS59,16   
Samuel Olsson Lundh95SWEKA 2 IF55,70   
Gabriel Heen95SWEHässelby SK52,20   
Rasmus Stene94NORIK Tjalve51,35   
10 Christer Stenersröd91NORHalden IL51,17   
11 Jannick Bagge94DENHvidovre Atletik48,40   


P19 100m
Försök heat 1-1,32 jul Qualisys Photofinish 
Lukas Bredo97DENBallerup AK11.23q   
Emmanuel Quarcoo98NORFIK Orion11.34q   
Toralv Opsal98NORDimna IL11.37q   
Nicolas Roppen Masters97NORDimna IL11.42q   
Erlend Hognestad Nilsen98NORRanheim IL11.70    
Sean Backer-Meurke97SWEMölndals AIK12.85    
Tobias Johansson97SWEIK Vikings Friidrottej start    
William Edkvist98SWELerum Friidrottej start    

Försök heat 20,02 jul Qualisys Photofinish 
 Henrik Skulevold98NORSandnes IL    
Kristoffer Hari97DENHvidovre Atletik10.56q   
Kenneth Gulbrandsen97NORTyrving IL11.30q   
Linus Andersson98SWEAlingsås IF11.33q   
Viktor Wahlén Diederichsen98SWESpårvägens FK11.55    
Tobias Månsson98SWEIFK Lidingö11.73    
Axel Abrahamsson98SWEBromma IF11.91    
Kevin Duvert98SWETurebergs FKDQ     tjuvstart

Försök heat 3-0,42 jul Qualisys Photofinish 
Simon Hansen98DENAarhus 1900 AM10.87q   
Mohammed Muhsin97SWETjalve IF Norrköping11.28q   
Daniel Alejandro Johnsen98NORASK Friidrett11.39q   
Gregorios Kyriakoudis97SWEHässelby SK11.54    
Torur Mortensen98FÄRFäröarna11.66    
Onar Apelseth98NORDimna IL11.68    
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer11.75    
Axel Nykvist98SWETranås AIF11.78    

Försök heat 40,32 jul Qualisys Photofinish 
Steffen Udengaard Knudsen98DENAarhus 1900 AM11.06q   
Isak Adam98SWEUllevi FK11.38q   
Jonatan Hirsh98SWEHabo Friidrott 0411.44    
Oskar Motta98SWEUpsala IF11.45    
Bjarni Anton Theodórsson98ISLFjölnir Island11.62    
Oscar Westerblom97SWESpårvägens FK11.89    
Helge Sveindal Rosfjord97NORT&IF Viking12.12    
Albin Suljov97SWEFIK Färjestaden12.39    

Försök heat 5-0,52 jul Qualisys Photofinish 
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg10.72q   
Markus Ögren98SWEHammarby IF11.23q   
Chidozie Abika97SWEIF Kville11.32q   
Oscar Jacobsson97SWEVästerås FK11.65    
Sivert Eikrem97NORKoll IL11.74    
Magnus Kringstad98NORBUL11.78    
Frank Förnestig98SWEHammarby IF11.87    
Søren Rahbek97DENSkive AM12.72    

Försök heat 60,62 jul Qualisys Photofinish 
Mathias Hove Johansen98NORIL Skjalg10.91q   
Nicolai Lind Andersen98DENSparta Atletik11.36q   
Sebastian Valentin97DENBagsvaerd AC11.40q   
Niklas Brink97SWEHässelby SK11.49    
Sergey Adyasov97NORIL Skjalg11.59    
Odin Hallquist97NORKoll IL11.75    
Sindri Magnusson97ISLBreidablick11.93    
Viktor Johansson97SWEUllevi FK12.20    

Finalheat 1-0,52 jul Qualisys Photofinish 
Kristoffer Hari97DENHvidovre Atletik10.50   
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg10.69   
Mathias Hove Johansen98NORIL Skjalg10.82   
Steffen Udengaard Knudsen98DENAarhus 1900 AM10.97   
Kenneth Gulbrandsen97NORTyrving IL11.21   
Lukas Bredo97DENBallerup AK11.22   
Markus Ögren98SWEHammarby IF11.30   
Mohammed Muhsin97SWETjalve IF Norrköping11.33   
Simon Hansen98DENAarhus 1900 AMej start   

Finalheat 21,22 jul Qualisys Photofinish 
Chidozie Abika97SWEIF Kville11.13   
Nicolai Lind Andersen98DENSparta Atletik11.24   
Linus Andersson98SWEAlingsås IF11.24   
Isak Adam98SWEUllevi FK11.25   
Daniel Alejandro Johnsen98NORASK Friidrett11.26   
Sebastian Valentin97DENBagsvaerd AC11.29   
Nicolas Roppen Masters97NORDimna IL11.33   
Toralv Opsal98NORDimna IL11.46   
Emmanuel Quarcoo98NORFIK Orion11.61   


P19 200m
Finalheat 10,03 jul Qualisys Photofinish 
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg21.23    1
Kristoffer Hari97DENHvidovre Atletik21.23    2
Mathias Hove Johansen98NORIL Skjalg21.31    3
Simon Hansen98DENAarhus 1900 AM21.62    4
Steffen Udengaard Knudsen98DENAarhus 1900 AM21.80    5
Markus Berner97NORTyrving IL22.07    6
Sebastian Pedersen97DENSparta Atletik22.20    7
Filip la Fleur97SWEYstads IF22.32    8

Finalheat 20,93 jul Qualisys Photofinish 
Markus Ögren98SWEHammarby IF22.39    9
Emmanuel Quarcoo98NORFIK Orion22.40    10
Daniel Alejandro Johnsen98NORASK Friidrett22.47    11
Sebastian Valentin97DENBagsvaerd AC22.59    13
Victor Koch98SWEÖrgryte IS22.60    14
Gustav Lundholm Nielsen98DENSparta Atletik22.64    15
Euan Urquhart98ScoVP-Glasgow AC22.80    20
Lukas Bredo97DENBallerup AKej start    -

Finalheat 3-0,43 jul Qualisys Photofinish 
Muhammed Jatta98NORIK Tjalve22.71    16
Andreas Führ98SWEKFUM Örebro22.79    17
Chidozie Abika97SWEIF Kville22.80    18
Kenneth Gulbrandsen97NORTyrving IL22.84    21
Onar Apelseth98NORDimna IL23.03    25
Nicolas Roppen Masters97NORDimna IL23.26    29
Gregorios Kyriakoudis97SWEHässelby SK23.51    33
Kasper Andersson97DENGreve Atletikej start    -

Finalheat 41,83 jul Qualisys Photofinish 
Mohammed Muhsin97SWETjalve IF Norrköping22.56    12
Linus Andersson98SWEAlingsås IF22.80    19
Bjarni Anton Theodórsson98ISLFjölnir Island22.92    23
Nicolai Lind Andersen98DENSparta Atletik22.97    24
Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS23.14    27
Sivert Eikrem97NORKoll IL23.25    28
Christian Steen Orbekk97NORLaksevåg TI23.40    30
Oskar Motta98SWEUpsala IF23.42    32

Finalheat 5-0,53 jul Qualisys Photofinish 
Niklas Brink97SWEHässelby SK22.88    22
Jonatan Hirsh98SWEHabo Friidrott 0423.10    26
Love Nielsen98SWEHässelby SK23.56    34
Fredrik Lorentzon97SWEIFK Lidingö23.61    36
Tobias Månsson98SWEIFK Lidingö23.62    37
Viktor Wahlén Diederichsen98SWESpårvägens FK23.72    40
Johan Brasch98SWEWärnamo SK23.77    41
Axel Nykvist98SWETranås AIFbröt    -

Finalheat 6-0,33 jul Qualisys Photofinish 
Oscar Westerblom97SWESpårvägens FK23.41    31
Titouan Williams98SUIVersoix Athletisme23.60    35
Alexander Strid98SWEHässelby SK23.70    38
Eric Mårtensson97SWEIFK Trelleborg23.71    39
Magnus Kringstad98NORBUL24.49    42
Helge Sveindal Rosfjord97NORT&IF Viking24.68    43
Søren Rahbek97DENSkive AM25.32    44
Albin Suljov97SWEFIK Färjestaden25.97    45


P19 400m
Finalheat 12 jul 
Niklas Bergman Larsson98SWELinköpings GIF49.21    1
Robbie Barr97ScoVP-Glasgow AC49.96    2
Muhammed Jatta98NORIK Tjalve50.19    3
Jörgen Höiden98NORFredrikstad IF50.44    4
Gustav Lundholm Nielsen98DENSparta Atletik50.60    6
Christian Steen Orbekk97NORLaksevåg TI50.90    8
Titouan Williams98SUIVersoix Athletisme51.06    10
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS51.51    13
Kasper Andersson97DENGreve Atletik51.96    15

Finalheat 22 jul 
Bjarni Anton Theodórsson98ISLFjölnir Island50.51    5
Filip la Fleur97SWEYstads IF50.85    7
Magnar Fossbakken Lundberg97NORRanheim IL50.92    9
Love Nielsen98SWEHässelby SK51.14    11
Isac Larsson97SWESävedalens AIK51.32    12
Erik Rosqvist98SWESpårvägens FK51.89    14
Johan Brasch98SWEWärnamo SK52.08    16
Fredrik Kihlblom98SWEHuddinge AIS52.13    18
Fredrik Lorentzon97SWEIFK Lidingö52.53    22

Finalheat 32 jul 
Ola Kroken98NORSK Vidar52.11    17
Fridtjof Sandberg98NORFredrikstad IF52.26    19
Kevin Duvert98SWETurebergs FK52.34    21
Sivert Eikrem97NORKoll IL53.15    23
Søren Jøhnk97DENBagsvaerd AC53.37    25
Muhammed Ali97SWEEskilstuna FI53.96    29
Eric Mårtensson97SWEIFK Trelleborg53.98    30
Bendik Schartum Thorbjørnsen98NORNesodden IF54.48    32
Yassin Hussein98SWEEskilstuna FI54.88    33

Finalheat 42 jul 
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik52.31    20
Axel Alness Borg98SWEIFK Lidingö53.30    24
John-Atle Rasmussen97NORHaugesund IL53.54    26
Tobias Jonsson97SWESpårvägens FK53.56    27
Fabian Thun97SWEIFK Lund53.58    28
Thomas Olivier Jenssen98NORRanheim IL54.14    31
Daniel Lundborg97SWEMalmö AI55.59    34
Elias Citterio98SWEMalmö AI56.24    35
Niklas Bekkevold98NORFredrikstad IF60.41    36


P19 800m
Finalheat 13 jul Qualisys Photofinish 
Erik Rosqvist98SWESpårvägens FK 1:56.31    1
Alexander Tesfamariam97NORIL Gular 1:56.87    4
Søren Jøhnk97DENBagsvaerd AC 1:56.94    5
Magnar Fossbakken Lundberg97NORRanheim IL 1:57.05    6
Johan Lamm98SWEMölndals AIK 1:57.77    7
Joel Norling98SWETurebergs FK 1:57.82    8
Christoffer Ahl98SWEHammarby IF 1:58.95    13
Henrik Hanssen97NORUll/Kisa IL 1:59.27    15
Joakim Sundgot Gustavsen97NORDimna IL 2:01.21    20
10 Lars Lunde97NORStord IL 2:04.49    33

Finalheat 23 jul Qualisys Photofinish 
Anton Wretström97SWESK Graal 1:56.66    2
Joachim Nielsen97DENFrederiksbergs IF 1:56.66    2
Isac Larsson97SWESävedalens AIK 1:58.37    9
Bendik Skaalerud98NORKristiansand Löpeklubb 1:58.68    10
Oskar Rosenlund97SWEBjörnstorps IF 1:58.69    11
Kevin Duvert98SWETurebergs FK 1:59.29    16
Thor Skifte97DENAmager AC 1:59.49    18
Erik Djurberg97SWEHässelby SK 2:02.58    26
Merih Hagos98SWEEskilstuna FI 2:03.17    29

Finalheat 33 jul Qualisys Photofinish 
Liam Barnsby98SCOInverness Harriers 1:58.94    12
Axel Alness Borg98SWEIFK Lidingö 1:59.20    14
Julian Gregersen98FÄRFäröarna 1:59.44    17
Sebastian Nilsson98SWEMölndals AIK 2:00.01    19
John-Atle Rasmussen97NORHaugesund IL 2:01.41    21
Alexander Waerme97SWEUllevi FK 2:01.45    22
Edwin Andersson97SWEHässelby SK 2:01.87    25
Bendik Schartum Thorbjørnsen98NORNesodden IF 2:02.69    27
Adel Araya98SWESpårvägens FKbröt    -

Finalheat 43 jul Qualisys Photofinish 
Emil Magnusson98SWEHälle IF 2:01.64    23
Tobias Jonsson97SWESpårvägens FK 2:01.67    24
Kristoffer V K Larsen98NORBUL 2:03.96    30
Simon Holst98DENAmager AC 2:04.11    31
William Wickholm98SWEKFUM Örebro 2:04.33    32
Erik Karlsson98SWEHögby IF 2:04.56    34
Marcus Häggh98SWEHuddinge AIS 2:05.32    35
Thomas Olivier Jenssen98NORRanheim IL 2:05.70    36
James Geddes98SCOInverness Harriers 2:10.89    41

Finalheat 53 jul Qualisys Photofinish 
Yassin Hussein98SWEEskilstuna FI 2:02.81    28
Merhawi Negasi97SWEHåfreströms IF 2:06.50    37
Sondre Opaker Öines98NORUll/Kisa IL 2:06.90    38
Daniel Lundborg97SWEMalmö AI 2:09.09    39
Ástþór Jón Tryggvason98ISLSelfoss 2:09.11    40
Elias Citterio98SWEMalmö AI 2:14.03    42
Magnus Enes Heggöy98NORASK Friidrett 2:14.27    43
Robel Kahisay98SWEHässelby SKDQ    -linjetramp
Svein Berland Furnes98NORASK Friidrettej start    -


P19 1500m
Finalheat 12 jul 
Lars Lunde97NORStord IL 4:05.15    1
Henrik Hanssen97NORUll/Kisa IL 4:05.21    2
Joel Norling98SWETurebergs FK 4:05.69    3
Julian Gregersen98FÄRFäröarna 4:06.27    4
Gustaf Nordling97SWESpårvägens FK 4:08.60    5
Oskar Rosenlund97SWEBjörnstorps IF 4:08.72    6
Fredrik Sandvik98NORAskim IF 4:09.87    9
Christoffer Ahl98SWEHammarby IF 4:09.94    10
Joachim Nielsen97DENFrederiksbergs IF 4:11.46    11
10 Alexander Tesfamariam97NORIL Gular 4:12.24    12
11 Liam Barnsby98SCOInverness Harriers 4:13.24    15
12 James Geddes98SCOInverness Harriers 4:18.49    17
13 Anton Wretström97SWESK Graal 4:19.69    19
14 Sebastian Nilsson98SWEMölndals AIK 4:21.91    21
15 Olof Nordling97SWESpårvägens FK 4:27.57    26
16 Magnus Enes Heggöy98NORASK Friidrett 4:29.03    27
17 Samuel Kagebäck97SWELinköpings GIF 4:34.16    28
Erik Lagerlöf97SWEIFK Lidingöbröt    -
Daniel Alemu97SWESpårvägens FKbröt    -

Finalheat 22 jul 
Matias Førde98NORJølster IL 4:09.12    7
Haben Kidane98SWEEskilstuna FI 4:09.73    8
Erik Karlsson98SWEHögby IF 4:12.40    13
William Wickholm98SWEKFUM Örebro 4:12.86    14
Johan Lamm98SWEMölndals AIK 4:15.95    16
Jacob Åkersten98SWETäby IS 4:19.36    18
Martin Wuopio97SWEIK Akele 4:21.64    20
Kristoffer V K Larsen98NORBUL 4:21.98    22
Marcus Häggh98SWEHuddinge AIS 4:23.65    23
10 Daniel Erikssson97SWEMölndals AIK 4:25.33    24
11 Marcus Bredberg98SWEMölndals AIK 4:26.70    25
12 Ástþór Jón Tryggvason98ISLSelfoss 4:35.98    29
13 Svein Berland Furnes98NORASK Friidrett 4:41.98    30
14 Rasmus Lorenzen98DENAarhus 1900 AM 4:42.18    31
15 Ludvig Johansson98SWEIFK Lidingö 4:52.60    32
Martin Jacobson97SWEHammarby IFbröt    -


P19 Hinder 2000m91 cm
Final1 jul 
Fredrik Sandvik98NORAskim IF 6:06.34   
Olof Nordling97SWESpårvägens FK 6:27.79   
Jacob Åkersten98SWETäby IS 6:27.91   
Muhammed Ali97SWEEskilstuna FI 6:36.37   
Adel Araya98SWESpårvägens FK 6:37.28   
Ástþór Jón Tryggvason98ISLSelfoss 7:08.53   


P19 Häck 110m100 cm
Final0,13 jul Qualisys Photofinish 
Max Hrelja98SWELinköpings GIF13.88   
Elias Martinsson97SWEBrattås CK14.19   
Fredrik Kihlblom98SWEHuddinge AIS15.42   
Kenneth Pedersen97DENGreve Atletik15.80   
Viktor Wahlén Diederichsen98SWESpårvägens FK15.91   
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik16.63   
Axel Abrahamsson98SWEBromma IF17.32   
Søren Rahbek97DENSkive AM17.46   

Extralopp0,33 jul Qualisys Photofinish 
Max Hrelja98SWELinköpings GIF13.94   
Elias Martinsson97SWEBrattås CK14.38   
Viktor Wahlén Diederichsen98SWESpårvägens FK15.13   


P19 Höjd
2 jul 
Hamdi Alamine97QATQatar214   
Oskar Lundqvist97SWEUpsala IF203   
Filip Björklund98SWEUpsala IF196   
Kenneth Pedersen97DENGreve Atletik196   
Mattias Green98SWESäffle FIK196   
Simon Larsson98SWEIK Ymer196   
Karl-Ludvig Patriksson98SWEHälle IF196   
Markus Asplund98SWEIF Göta Karlstad191   
Robin Jacobsson98SWEUllevi FK186   
Mikael Jansson98SWEKFUM Örebro186   
Simon Throgen97SWEIF Göta Karlstad186   
12 Storm Koksvik98NORGrue IL186   
13 Arvid Ryberg98SWEÖrgryte IS180   
14 Andreas Asklund98DENKolding, KFUM180   
15 Sebastian Häggström98SWESkellefteå AIK173   
16 Euan Urquhart98ScoVP-Glasgow AC165   
16 Sindri Magnusson97ISLBreidablick165   
18 Axel Abrahamsson98SWEBromma IF165   


P19 Stav
1 jul 
Emil Östergren98SWEIFK Växjö446   
Aske Petersen98DENSparta Atletik433   
Robin Jacobsson98SWEUllevi FK407   
Magnus Herstedt98SWEMalmö AI407   
Jan Robert Nijmeijer98NORUraedd FI407   
Virgil Topholm Hartmann98DENSparta Atletik392   
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik377   
Albin Suljov97SWEFIK Färjestaden377   
Gustav Lundholm Nielsen98DENSparta Atletik345   
10 Axel Abrahamsson98SWEBromma IF345   


P19 Längd
2 jul 
Sebastian Pedersen97DENSparta Atletik7,511,9   
Elias Martinsson97SWEBrattås CK7,392,0   
Jonatan Åsman98SWEÖresund FK7,213,5       7,07 1,0
David Svensson98SWEIFK Tumba7,162,4       7,16 2,6 7,14 -0,1
Erik Lund97NORBUL7,161,1       7,00
Odin Hallquist97NORKoll IL6,822,1   
Toralv Opsal98NORDimna IL6,801,7   
Euan Urquhart98ScoVP-Glasgow AC6,65-0,6   
Viktor Wahlén Diederichsen98SWESpårvägens FK6,596,1   
10 Nicolai Lind Andersen98DENSparta Atletik6,564,4       3,39 -1,7
11 Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS6,552,2       6,46 0,9
12 Alexander Strid98SWEHässelby SK6,471,3   
13 Henrik Skulevold98NORSandnes IL6,391,7       6,19
14 Sebastian Stevens98SWEEskilstuna FI6,390,1   
15 Victor Koch98SWEÖrgryte IS6,293,7       6,27 0,7
16 Victor Pettersson97SWEIF Göta Karlstad6,14-0,1   
17 Sigurd Kjendlie98NORFIK Orion6,00-0,6   
18 Max Nero98SWEIF Göta Karlstad5,991,0   
19 Trond Are Mannsåker97NORHaugesund IL5,911,3   
20 Simen Gjerde97NORNorna Salhus5,853,3   
21 Tobias Larsson98SWEÖrgryte IS5,77-1,1   
22 Sindri Magnusson97ISLBreidablick5,721,0   
23 Viktor Johansson97SWEUllevi FK5,663,6   
24 Daniel Erikssson97SWEMölndals AIK5,64-0,2   
25 Jonathan Marklund97SWESkellefteå AIK5,50-1,3   
26 Sean Backer-Meurke97SWEMölndals AIK2,240,0   
Fredrik Kihlblom98SWEHuddinge AISX   
Pontus Quick97SWEIFK LundX   
John Scanlan98ScoVP-Glasgow ACX   
Richard Heikkilä98SWEMölndals AIKX   
Timothy Olsson98SWEHammarby IFX   
Nils Eickhoff97SWEIK YmerX   


P19 Tresteg
3 jul 
Torur Mortensen98FÄRFäröarna14,942,0   
Erik Lund97NORBUL14,662,1       14,09 -0,4
Marcus Nyberg97SWEMalmö AI14,562,2       14,45 0,1
Christofer Pool Wiklund97SWEFalköpings FIK14,440,7   
Timothy Olsson98SWEHammarby IF14,28-0,1   
Marius Kristoffer Tronslien98NORSturla14,230,3   
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS13,984,1       13,86 1,5
Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS13,83-0,8   
Tobias Larsson98SWEÖrgryte IS13,21-1,2   
10 Magnus Ugilt97DENAalborg Atletik12,960,7   
11 Victor Koch98SWEÖrgryte IS12,830,6   
12 Henrik Skulevold98NORSandnes IL12,790,2   
13 Simen Gjerde97NORNorna Salhus12,74-1,0   
14 Axel Abrahamsson98SWEBromma IF12,14-1,7   
15 Sebastian Häggström98SWESkellefteå AIK11,79-1,0   
Trond Are Mannsåker97NORHaugesund ILX   
Albin Boestad97SWEIFK LidingöX   
David Wilson97ScoVP-Glasgow ACX   


P19 Kula6.0 kg
2 jul 
Marcus Thomsen98NORIK Tjalve20,23   
Wictor Petersson98SWEMalmö AI19,95   
Jesper Arbinge97SWEHuddinge AIS17,54   
Matthias Hagen97DENHvidovre Atletik15,80   
Þorbergur Magnússon98ISLÞÓR / Thor8,91   


P19 Diskus1.75 kg
3 jul 
Wictor Petersson98SWEMalmö AI58,43   
Jakob Gardenkrans97SWEMalmö AI58,07   
Thomas Mardal97NORSandane Turn57,48   
Oscar Gustafsson97SWESödertälje IF50,56   
Erik Johannes Rosvold98NORAsker SK46,90   
Matthias Hagen97DENHvidovre Atletik46,11   
Frederik Riber97DENKöge Atletik43,70   
Jakob Samuelsson98SWEHässelby SK41,79   
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik40,78   
10 Robin Karlsson98FINVasa IS39,15   
11 Þorbergur Magnússon98ISLÞÓR / Thor30,56   


P19 Slägga6.0 kg
2 jul 
Martin Kornerud98NORSturla61,00   
Matthias Hagen97DENHvidovre Atletik58,69   
Johannes Nilsson98SWEVästerås FK53,63   
August Hallberg98DENSparta Atletik51,85   
Axel Nykvist98SWETranås AIF39,58   
Þorbergur Magnússon98ISLÞÓR / Thor32,94   


P19 Spjut800 g
1 jul 
Rasmus Eriksson98SWEKils AIK65,71   
Andreè Nilsson97SWESK Bore64,24   
Sondre Høyland98NORTyrving IL62,65   
Dagbajartur Dadi Jonsson97ISLIR62,38   
Jakob Eriksson98SWEIF Göta Karlstad59,61   
Bjørn-Sigve Nesheim97NORHaugesund IL49,84   
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik47,13   
Euan Urquhart98ScoVP-Glasgow AC40,02   


P17 100m
Försök heat 1-0,22 jul Qualisys Photofinish 
Michael Nyabako99SWEIFK Helsingborg10.96q   
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS11.37q   
Alexander Skammelsrud99NORHalden IL11.40q   
Frankly Dadey99DENGreve Atletik11.58q   
Bjarki Freyr Finnbogason99ISLIR11.98    
Carsten Grønli99NORTyrving IL12.04    
Alan Murray99ScoVP-Glasgow AC12.27    
Róbert Khorchai Angeluson99ISLÞÓR / Thor12.95    
Aegir Örn Kristjansson99ISLBreidablickej start    

Försök heat 2-1,12 jul Qualisys Photofinish 
Peter Andersson99DENGreve Atletik11.19q   
Erik Johansson99SWEVarbergs GIF11.21q   
Daniel Johansson99SWEUllevi FK11.71    
Torstein Eliassen99NORMoss IL11.79    
Albin Månsson99SWEIFK Växjö11.80    
Johan Stenlund99SWEÖstersunds GIF Friidrott11.95    
Jacob Lenz99SWEIFK Lund12.22    
Arni Haukur Arnason99ISLIR12.35    
Felix Eriksson99SWEKlippans FK12.93    

Försök heat 31,02 jul Qualisys Photofinish 
Henrik Larsson99SWEIF Göta Karlstad10.88q   
Einar Luther Heiðarsson99ISLIR11.45q   
Emil Nilsson99SWEHabo Friidrott 0411.50q   
Håvard Becker99NORSandefjord11.51q   
Truls Solli-Larsson99SWEUllevi FK11.92    
Isac Andersson99SWEÖrgryte IS11.93    
Noa Fridell99SWEEskilstuna FI12.13    
Jonathan Aquino99DENSparta Atletik12.90    
Bjarki Óskarsson99ISLÞÓR / Thor13.43    

Försök heat 4-2,82 jul Qualisys Photofinish 
Fredrik Øvereng99NOROverhalla IL11.41q   
Charles William Mårelid99UAEFörenade Arabemiraten11.43q   
Raymond Mpanga99SWEMalmö AI11.67q   
Carl Einar Söderström Eskonniemi99SWEHellas FK11.70q   
Jacob Hvorup99DENSparta Atletik11.80    
Jan Kristian Hynne99NORTyrving IL12.00    
Samuel Andreasson99SWEIFK Göteborg12.41    
Reynir Zoega99ISLBreidablick12.42    
Birgir Bjarnasson99ISLUMFO15.42    

Försök heat 5-2,32 jul Qualisys Photofinish 
Kasper Kadestål99SWEÖresund FK10.93q   
Jonatan Bjerkaas99NORTyrving IL11.51q   
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK11.56q   
Oliver Chabert99DENGreve Atletik11.70q   
Marc Hanselmann Nielsen99DENSparta Atletik11.81    
Victor Wiberg99SWEIK Stål12.02    
David Jahnke99GERSC Berlin12.17    
Kristoffer Kold Erlandsen99SWEMalmö AI12.29    
Artúr Matvejev Gudnason99ISLÞÓR / Thor13.85    

Finalheat 1-0,92 jul Qualisys Photofinish 
Henrik Larsson99SWEIF Göta Karlstad10.83   
Kasper Kadestål99SWEÖresund FK10.90   
Michael Nyabako99SWEIFK Helsingborg11.05   
Erik Johansson99SWEVarbergs GIF11.19   
Peter Andersson99DENGreve Atletik11.23   
Fredrik Øvereng99NOROverhalla IL11.26   
Charles William Mårelid99UAEFörenade Arabemiraten11.30   
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS11.45   
Alexander Skammelsrud99NORHalden IL11.47   

Finalheat 20,62 jul Qualisys Photofinish 
Jonatan Bjerkaas99NORTyrving IL11.32   
Raymond Mpanga99SWEMalmö AI11.33   
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK11.44   
Einar Luther Heiðarsson99ISLIR11.49   
Håvard Becker99NORSandefjord11.49   
Frankly Dadey99DENGreve Atletik11.50   
Carl Einar Söderström Eskonniemi99SWEHellas FK11.61   
Oliver Chabert99DENGreve Atletik11.65   
Emil Nilsson99SWEHabo Friidrott 04DQ    tjuvstart


P17 200m
Finalheat 1-0,73 jul Qualisys Photofinish 
Henrik Larsson99SWEIF Göta Karlstad21.49    1VU-Rek
Kasper Kadestål99SWEÖresund FK21.73    2
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS22.39    3
Fredrik Øvereng99NOROverhalla IL22.62    4
Jonatan Bjerkaas99NORTyrving IL22.83    6
Johan Alsing99SWEÖstersunds GIF Friidrott22.97    8
Charles William Mårelid99UAEFörenade Arabemiraten23.05    10
Michael Nyabako99SWEIFK Helsingborg23.05    11
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK23.40    15

Finalheat 2-1,23 jul Qualisys Photofinish 
Raymond Mpanga99SWEMalmö AI22.76    5
Alexander Skammelsrud99NORHalden IL23.00    9
Daniel Johansson99SWEUllevi FK23.11    12
Marc Hanselmann Nielsen99DENSparta Atletik23.22    14
Truls Solli-Larsson99SWEUllevi FK23.68    21
Carl Einar Söderström Eskonniemi99SWEHellas FK23.82    22
Svante Wester99SWEÖrgryte IS23.87    23
Carsten Grønli99NORTyrving IL24.05    26
David Jahnke99GERSC Berlin24.19    28
Bjarki Freyr Finnbogason99ISLIRej start    -

Finalheat 30,63 jul Qualisys Photofinish 
Frankly Dadey99DENGreve Atletik22.92    7
Jacob Hvorup99DENSparta Atletik23.15    13
Einar Luther Heiðarsson99ISLIR23.47    16
Johan Stenlund99SWEÖstersunds GIF Friidrott23.48    17
Samuel Marcus99DENSparta Atletik23.52    18
Mathias Astrup99DENGreve Atletik23.61    19
Isac Andersson99SWEÖrgryte IS23.67    20
Victor Wiberg99SWEIK Stål24.04    25
Rickard Kilborn99SWEHälle IF24.09    27

Finalheat 40,53 jul Qualisys Photofinish 
Otto Hammarström99SWEÖrgryte IS23.94    24
Mathias Skifter Andersen99DENSlagelse Atletik DELTA24.33    29
Jacob Lenz99SWEIFK Lund24.57    31
Arni Haukur Arnason99ISLIR24.57    30
Sakhi Husseini99SWEHåfreströms IF24.72    32
Henry Jacobson99SWEHammarby IF24.78    33
Reynir Zoega99ISLBreidablick24.83    34
Felix Eriksson99SWEKlippans FK25.69    35
Darren Carruthers99ScoVP-Glasgow AC30.37    36


P17 400m
Finalheat 12 jul 
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS49.00    1
Arvid Gustafsson99SWEUpsala IF50.41    2
Edvin Hagberg99SWETurebergs FK50.78    3
Mathias Astrup99DENGreve Atletik50.82    4
Charles William Mårelid99UAEFörenade Arabemiraten52.22    7
Eric Nilsson99SWEIFK Helsingborg52.24    8
Bjarki Freyr Finnbogason99ISLIR53.61    15
Johan Alsing99SWEÖstersunds GIF Friidrottbröt    -

Finalheat 22 jul 
Jacob Hvorup99DENSparta Atletik51.55    5
Leon Douglas00NORNesodden IF52.88    9
Mose Hussein00SWEEskilstuna FI53.00    11
Alexander Larsson00SWEKFUM Örebro53.29    13
Rickard Kilborn99SWEHälle IF54.14    18
Johannes Irgens Herlofson00NORSK Vidar55.00    25
Svante Wester99SWEÖrgryte ISbröt    -
Robin Nedrehagen99NORHaugesund ILej start    -

Finalheat 32 jul 
Sigurd Tveit00NORKristiansand Löpeklubb51.64    6
Samuel Marcus99DENSparta Atletik52.98    10
Berhe Kidane99SWEEskilstuna FI53.29    13
Anton Ledell99SWEHuddinge AIS53.70    16
Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS54.56    19
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF54.57    20
Andrew Moreland99ScoVP-Glasgow AC55.39    26
Samuel Wollert99SWEAlingsås IF60.33    35

Finalheat 42 jul 
Calum Tynam00SCOInverness Harriers53.04    12
Sigur Landsverk Evjen99NORRanheim IL54.12    17
Adam Brady00ScoVP-Glasgow AC54.90    22
Simen Sebastian Hansen00NORÅs IL54.98    23
Gustav Zetterlund00SWEKFUM Örebro54.99    24
Gaute Nørve00NORMandal o Halse IL56.02    28
Andreas Cigéhn00SWETäby IS56.25    29
Henrik Möbius00SWEMalmö AI57.28    31

Finalheat 52 jul 
Samuel Persgården99SWEKongahälla AIK54.88    21
Elias Sanden Søvik00NORNorna Salhus55.91    27
Joseph Pedrana00SCOInverness Harriers57.16    30
Jacob Lenz99SWEIFK Lund57.47    32
Albin Thunberg00SWESävedalens AIK57.77    33
Theodor Eskeland00NORBUL58.63    34
Ole Daniel Stangeland00NORSola Friidrett61.69    36
Darren Carruthers99ScoVP-Glasgow AC66.74    37


P17 800m
Finalheat 11 jul 
William Devantier00DENSparta Atletik 1:54.47    1
Iyuel Ayele99SWEHuddinge AIS 1:55.99    2
Karl-Gustav Brockdorff99DENAalborg Atletik 1:56.37    3
Jamie Mackinnon99ScoVP-Glasgow AC 1:58.21    4
Dadi Arnarsson99ISLFjölnir Island 1:58.52    5
Mathias Söder99SWEKongahälla AIK 1:58.77    6
Robin Nedrehagen99NORHaugesund IL 1:59.46    7
Jonathan Bergdahl99SWEHuddinge AIS 1:59.71    8
Isak Lefvert00SWESpårvägens FK 2:00.21    10
10 Berhe Kidane99SWEEskilstuna FI 2:01.11    13
11 Jens-Olav Ørpen Hausken99NORSola Friidrett 2:08.74    37

Finalheat 21 jul 
Erik Jälknäs00SWETrollhättan FIK 1:59.88    9
Anton Ledell99SWEHuddinge AIS 2:00.88    11
Sigur Landsverk Evjen99NORRanheim IL 2:01.02    12
Alexander Larsson00SWEKFUM Örebro 2:01.48    14
Eric Källman00SWEIK Ymer 2:01.54    15
Jonatan Gustafsson99SWEKFUM Örebro 2:01.94    16
Andreas Rebstrup00DENAalborg Atletik 2:03.96    21
Henrik Bjørnstad Koppang99NORTyrving IL 2:04.00    22
Jonatan Skagerberg00SWELerum Friidrott 2:06.18    27
10 Eric Nilsson99SWEIFK Helsingborg 2:06.64    29
11 Nils Jonsson00SWEDanderyds SK 2:07.12    34

Finalheat 31 jul 
Rasmus Rose-Hansen99DENSkive AM 2:02.89    17
Simen Seeberg-Rommetveit00NORRomerike Friidrett 2:02.93    18
Tobias Tranderyd99SWEKFUM Örebro 2:03.32    19
Johannes Irgens Herlofson00NORSK Vidar 2:03.94    20
Andreas Christiansen00NORSturla 2:05.71    24
Halvor Nymoen99NORHerkules FK 2:05.79    25
Olle Tyrsmo00SWEKFUM Örebro 2:07.01    31
Gaute Nørve00NORMandal o Halse IL 2:07.11    33
Henry Jacobson99SWEHammarby IF 2:09.68    42
10 Marcus Solheim00NORBöler IF 2:09.80    43
11 Marcus Wammeli Wiik00NORAskim IF 2:11.81    47

Finalheat 41 jul 
Marcus Frandsen99NORMandal o Halse IL 2:06.31    28
Simon Østreng Veland00NORHaugesund IL 2:07.01    32
Sebastian Persson99SWEYstads IF 2:08.38    35
Mads Emil Munksgaard99DENKolding, KFUM 2:08.72    36
Andrew Moreland99ScoVP-Glasgow AC 2:09.16    38
Aiden Ferry99SCOInverness Harriers 2:09.36    39
Carl Malmström00SWEKongahälla AIK 2:09.42    40
Henrik Möbius00SWEMalmö AI 2:09.45    41
Mathias Sandvik00NORSola Friidrett 2:10.89    45
10 Trym Tönnesen00NORHalden IL 2:11.48    46
11 Adam Brady00ScoVP-Glasgow AC 2:12.55    49

Finalheat 51 jul 
Fredrik Klostergaard Gottlied00DENHelsingör IF 2:05.46    23
Charlie Milarvie00ScoVP-Glasgow AC 2:06.04    26
Morten Bach00DENSparta Atletik 2:06.96    30
Jacob Opland00NORSK Vidar 2:10.30    44
Theodor Eskeland00NORBUL 2:12.40    48
Christoffer Wockats00SWEIF Kville 2:12.80    50
Arin Veland00NORSK Vidar 2:15.28    51
Ole Daniel Stangeland00NORSola Friidrett 2:15.33    52
Craig Wilson00SCOInverness Harriers 2:17.21    53
10 Jacob Helsing00SWEIK Orient 2:22.81    54
11 Lukas Lindblom00SWESundsvalls FI 2:23.27    55
12 Darren Carruthers99ScoVP-Glasgow AC 2:28.83    56


P17 1500m
Finalheat 12 jul 
William Devantier00DENSparta Atletik 4:05.94    1
Simen Halle Jr Haugen99NORIL Runar 4:07.36    2
Jens-Olav Ørpen Hausken99NORSola Friidrett 4:09.41    3
Daniel Einarsen99NORASK Friidrett 4:10.54    4
Oliver Bjørslev00DENAalborg Atletik 4:11.15    5
Malthe Nielsen99DENSparta Atletik 4:11.19    6
Sebastian Stensvig99DENSkive AM 4:11.75    7
Erik Jälknäs00SWETrollhättan FIK 4:11.94    8
Dadi Arnarsson99ISLFjölnir Island 4:13.92    9
10 Joachim Rönsholt99DENBallerup AK 4:14.04    10
11 Jonatan Gustafsson99SWEKFUM Örebro 4:16.23    12
12 Max Milarvie99ScoVP-Glasgow AC 4:17.03    14
13 Mattias Paul99NORSandnes IL 4:17.86    15
14 Henrik Bjørnstad Koppang99NORTyrving IL 4:31.01    30
John Law99ScoVP-Glasgow ACej start    -
Jamie Mackinnon99ScoVP-Glasgow ACej start    -

Finalheat 22 jul 
Andreas Vågen00NORIL Fri 4:14.08    11
Simon Østreng Veland00NORHaugesund IL 4:16.90    13
Morten Bach00DENSparta Atletik 4:19.32    16
Henry Jacobson99SWEHammarby IF 4:20.07    17
Rasmus Rose-Hansen99DENSkive AM 4:20.55    18
Benjamin Malz99NORKristiansand Löpeklubb 4:20.79    19
Alexander Siedler Nielsen99DENHvidovre Atletik 4:21.30    20
Tobias Tranderyd99SWEKFUM Örebro 4:22.31    21
Jonatan Skagerberg00SWELerum Friidrott 4:22.42    22
10 Jonatan Andersen Vedvik00NORTönsberg FIK 4:22.83    23
11 Aiden Ferry99SCOInverness Harriers 4:24.15    24
12 Rasmus Ahlgren99SWESpårvägens FK 4:26.80    25
13 Lewis Priest99ScoVP-Glasgow AC 4:29.90    29
14 Marcus Wammeli Wiik00NORAskim IF 4:35.08    34
Charlie Milarvie00ScoVP-Glasgow ACbröt    -

Finalheat 32 jul 
Jacob Opland00NORSK Vidar 4:26.98    26
Olle Tyrsmo00SWEKFUM Örebro 4:27.42    27
Simen Seeberg-Rommetveit00NORRomerike Friidrett 4:29.56    28
Nils Öberg99SWEIFK Lidingö 4:32.19    31
Carl Malmström00SWEKongahälla AIK 4:33.35    32
Mathias Sandvik00NORSola Friidrett 4:34.20    33
Fredrik Klostergaard Gottlied00DENHelsingör IF 4:36.03    35
Christoffer Wockats00SWEIF Kville 4:36.80    36
Craig Wilson00SCOInverness Harriers 4:40.97    37
10 Arin Veland00NORSK Vidar 4:52.86    38
11 Sigurd Zielinski Djurup.00DENBagsvaerd AC 4:53.01    39
12 Samuel Wollert99SWEAlingsås IF 5:03.56    40
13 Darren Carruthers99ScoVP-Glasgow AC 5:06.16    41
Lukas Lindblom00SWESundsvalls FIbröt    -
Anders H Jörgensen99DENKolding, KFUMbröt    -


P17 3000m
Finalheat 13 jul 
Petter Myhr00NORFIK Orion 8:46.37    1
Simen Halle Jr Haugen99NORIL Runar 8:47.21    2
Magnus Nymann Hall99DENAarhus 1900 AM 8:48.14    3
Daniel Einarsen99NORASK Friidrett 8:51.10    4
Malthe Nielsen99DENSparta Atletik 8:52.86    5
Ahmed Abdullahi99SWEUllevi FK 8:53.60    6
August Mollén99SWETjalve IF Norrköping 8:54.33    7
Oliver Bjørslev00DENAalborg Atletik 8:55.09    8
Alexander Siedler Nielsen99DENHvidovre Atletik 8:56.28    9
10 Sebastian Stensvig99DENSkive AM 9:05.02    10
11 Max Milarvie99ScoVP-Glasgow AC 9:08.18    11
12 Abdikhaliq Nooh99SWEUllevi FK 9:11.87    14
13 Marcus Frandsen99NORMandal o Halse IL 9:12.29    15
14 Mattias Paul99NORSandnes IL 9:14.47    19
15 Martin Berntzen Engevik00NORNittedal IL 9:15.95    22
16 Eric Källman00SWEIK Ymer 9:16.77    24
17 Jack Karlsson99SWEKFUM Örebro 9:24.90    25

Finalheat 23 jul 
Dadi Arnarsson99ISLFjölnir Island 9:10.86    12
Ludvig Bjurelid00SWEHögby IF 9:11.50    13
Joachim Rönsholt99DENBallerup AK 9:12.36    16
Andreas Vågen00NORIL Fri 9:13.56    17
Simon Østreng Veland00NORHaugesund IL 9:13.94    18
Charlie Milarvie00ScoVP-Glasgow AC 9:15.74    20
Jonatan Andersen Vedvik00NORTönsberg FIK 9:15.92    21
Trym Tönnesen00NORHalden IL 9:16.56    23
Benjamin Malz99NORKristiansand Löpeklubb 9:30.18    26
10 Gaute Nørve00NORMandal o Halse IL 9:31.43    27
11 Johannes Irgens Herlofson00NORSK Vidar 9:34.65    28
12 Sondre Westby Liestöl99NORUll/Kisa IL 9:39.67    29
13 Linus Nilssen00SWEIF Hagen FIK 9:51.48    30
14 Ahmed Roobles99SWESävedalens AIK 9:58.53    31
15 Jacob Opland00NORSK Vidar10:05.12    32
16 Erik Boethius00SWEKongahälla AIK10:07.70    33
Lewis Priest99ScoVP-Glasgow ACej start    -


P17 Hinder 2000m91 cm
Final1 jul 
Martin Berntzen Engevik00NORNittedal IL 6:10.52   
Andreas Vågen00NORIL Fri 6:17.46   
August Mollén99SWETjalve IF Norrköping 6:18.22   
Ludvig Bjurelid00SWEHögby IF 6:21.41   
Olof Silvander99SWEIFK Lidingö 6:24.85   
Daniel Einarsen99NORASK Friidrett 6:37.18   
Max Milarvie99ScoVP-Glasgow AC 6:40.86   
Abdirahman Ali00SWEUllevi FK 6:47.19   
Nils Öberg99SWEIFK Lidingö 6:48.64   


P17 Häck 110m91 cm
Försök heat 1-0,63 jul Qualisys Photofinish 
Marcus Moen99NORUll/Kisa IL14.47q   
Robin Gustafsson99SWEBrattås CK14.65q   
Arni Haukur Arnason99ISLIR15.33q   
Edvin Hagberg99SWETurebergs FK15.77q   
Erik Orrell99SWEÖstersunds GIF Friidrott15.86    
Jacob Lenz99SWEIFK Lund16.12    
Reynir Zoega99ISLBreidablick17.03    
Jonas Renz99SWETjalve IF Norrköpingej start    

Försök heat 2-0,93 jul Qualisys Photofinish 
Joel Bengtsson99SWEIFK Helsingborg14.51q   
Anton Bertilsson99SWEHabo Friidrott 0415.10q   
Jacob Hvorup99DENSparta Atletik15.31q   
Sondre Guttormsen99NORSki IL15.31q   
Einar Luther Heiðarsson99ISLIR16.44    
Bjarki Freyr Finnbogason99ISLIR16.46    
Johan Nordström99SWEFalu IK16.67    

Final-1,13 jul Qualisys Photofinish 
Marcus Moen99NORUll/Kisa IL14.09   
Anton Bertilsson99SWEHabo Friidrott 0414.40   
Robin Gustafsson99SWEBrattås CK14.49   
Sondre Guttormsen99NORSki IL14.77   
Arni Haukur Arnason99ISLIR15.49   
Edvin Hagberg99SWETurebergs FK15.79   
Joel Bengtsson99SWEIFK HelsingborgDQ   
Jacob Hvorup99DENSparta Atletikej start   


P17 Häck 300m84 cm
Finalheat 11 jul 
Arvid Gustafsson99SWEUpsala IF37.78    1
Daniel Johansson99SWEUllevi FK38.69    2
Edvin Hagberg99SWETurebergs FK39.38    3
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK40.05    4
Viggo Hahnsson99SWEÖrgryte IS40.24    5
Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS41.34    8
Bjarki Freyr Finnbogason99ISLIR41.53    9
Carl Bengtström00SWEÖrgryte ISbröt    -
Viktor Fredriksson99SWEHöörs ISbröt    -

Finalheat 21 jul 
Nils Persson00SWESundsvalls FI41.05    6
Einar Luther Heiðarsson99ISLIR41.05    7
Linus Bertilsson99SWEÖrgryte IS41.96    10
Jacob Lenz99SWEIFK Lund41.97    11
Erik Orrell99SWEÖstersunds GIF Friidrott42.53    12
Arni Haukur Arnason99ISLIR42.70    13
Andreas Christiansen00NORSturla44.19    14
Mikael Lundquist00SWEHuddinge AIS44.59    15
Lars Jörgen Haugland00NORFana IL45.04    16


P17 Höjd
3 jul 
Simon Wiklund99SWEIK Wilske203   
Hampus Carlens99SWEIFK Lidingö195   
Styrmir Dan Hansen Steinunnarson99ISLÞÓR / Thor192   
Edvin Hagberg99SWETurebergs FK189   
Tom Johansson99SWEKFUM Örebro185   
Sander Eliassen99NOROppstad IL185   
Anton Ledell99SWEHuddinge AIS181   
Kasper Berg Jansen99NORSandefjord177   
Myron Weinberg99NORKristiansand IF177   
Håvard Becker99NORSandefjordX   


P17 Stav
2 jul 
Simon Thor00SWEIFK Märsta454   
Anton Olsson99SWEFIK Färjestaden445   
Tom Johansson99SWEKFUM Örebro434   
Tomas Johansson00SWEKFUM Örebro412   
Adam Bengtsson99SWEUllevi FK412   
Carl Einar Söderström Eskonniemi99SWEHellas FK412   
Peter M. Adamsen00DENKöbenhavns IF401   
Gustav Magnusson00SWENyköpings BIS390   
Gustaf Backman99SWESpårvägens FK390   
10 William Rydin00SWEUllevi FK390   
11 Johan Nordström99SWEFalu IK377   
12 Filip Anell99SWEIK Ymer377   
13 Jonas Renz99SWETjalve IF Norrköping362   
14 Albin Andersson00SWEIFK Lidingö345   
15 Jacob Palmerstedt00SWEHammarby IF345   
16 Kasper Berg Jansen99NORSandefjord326   
Oliver Chabert99DENGreve AtletikX   


P17 Längd
1 jul 
Emil Ipsen99DENBallerup AK7,093,0       6,83 0,2
Jonas Renz99SWETjalve IF Norrköping6,930,6   
Oskar Erixon99SWEIK Westmannia FI6,922,5       6,76 0,9
Kasper Larsen99DENSIK806,911,5   
Carl Einar Söderström Eskonniemi99SWEHellas FK6,781,0   
Marcus Lidman99SWEHälle IF6,741,0   
Albin Månsson99SWEIFK Växjö6,582,9       6,44 0,8
Anton Olsson99SWEFIK Färjestaden6,27-0,3   
Hampus Thun99SWEIFK Lund6,251,5   
10 Gustaf Backman99SWESpårvägens FK6,230,9   
11 Myron Weinberg99NORKristiansand IF6,220,4   
12 Reynir Zoega99ISLBreidablick6,200,6   
13 Erik Andersson99SWESävedalens AIK6,142,1       5,51 1,5
14 Noa Fridell99SWEEskilstuna FI6,101,5   
15 Magnus Pedersén99SWEIFK Göteborg6,081,2   
16 Johan Nordström99SWEFalu IK5,981,5       5,80
17 Kristoffer Kold Erlandsen99SWEMalmö AI5,980,2       5,77
18 Otto Hammarström99SWEÖrgryte IS5,951,3   
19 Arni Haukur Arnason99ISLIR5,852,4       5,62 0,4
20 David Jahnke99GERSC Berlin5,801,3   
21 Styrmir Dan Hansen Steinunnarson99ISLÞÓR / Thor5,770,9   
22 Kasper Berg Jansen99NORSandefjord5,751,5   
23 Samuel Persgården99SWEKongahälla AIK5,732,1   
24 Mathias Skifter Andersen99DENSlagelse Atletik DELTA5,632,0   
25 Alan Murray99ScoVP-Glasgow AC5,25-0,8   
26 Aegir Örn Kristjansson99ISLBreidablick5,121,3   
27 Bjarki Freyr Finnbogason99ISLIR5,090,5   
28 Artúr Matvejev Gudnason99ISLÞÓR / Thor4,791,5   
29 Bjarki Óskarsson99ISLÞÓR / Thor4,650,4   
30 Thomas Rydh-Sternbeck99SWEÖsterhaninge IF3,902,0   
31 Róbert Khorchai Angeluson99ISLÞÓR / Thor3,200,9   
Jan Kristian Hynne99NORTyrving ILX   


P17 Tresteg
3 jul 
Linus Bertilsson99SWEÖrgryte IS13,853,2       13,17 1,0
Markus Lundborg99SWEUllevi FK13,683,0       13,21 0,8
Erik Andersson99SWESävedalens AIK13,123,3       12,78 1,6
Magnus Pedersén99SWEIFK Göteborg13,111,9   
Otto Hammarström99SWEÖrgryte IS12,752,2       12,54 1,0
Bjarke Meyer Pedersen99DENSkive AM12,174,8    n/w
Erik Ovesson99SWEIFK Helsingborg12,101,6   
Johan Nordström99SWEFalu IK11,971,4   
Samuel Andreasson99SWEIFK Göteborg11,683,0    n/w
10 Róbert Khorchai Angeluson99ISLÞÓR / Thor11,291,6   
11 Artúr Matvejev Gudnason99ISLÞÓR / Thor11,133,2       10,95 -2,5


P17 Kula5.0 kg
2 jul 
Patrik Lindstedt99SWEHässelby SK17,23   
August Bergstrand99SWEUllevi FK16,83   
Casper Jörgensen99DENAmager AC16,04   
Alexander Sjögren99SWEKalmar SK14,93   
Mads Ringsted99DENKöbenhavns IF14,69   
Hans Barrett99DENStoholm IF14,19   
Emil Nilsson99SWEHabo Friidrott 0413,44   
Andrew Peck99ScoVP-Glasgow AC12,49   
Reynir Zoega99ISLBreidablick12,06   
10 Johan Nordström99SWEFalu IK11,32   
11 William Lindberg99SWESkellefteå AIK11,23   
12 Róbert Khorchai Angeluson99ISLÞÓR / Thor10,44   
13 Jan Kristian Hynne99NORTyrving IL10,30   
14 Artúr Matvejev Gudnason99ISLÞÓR / Thor9,61   
15 Bjarki Óskarsson99ISLÞÓR / Thor8,67   


P17 Diskus1.5 kg
3 jul 
Casper Jörgensen99DENAmager AC51,94   
Ragnar Carlsson00SWEFalu IK50,74   
Alexander Sjögren99SWEKalmar SK49,54   
Patrik Lindstedt99SWEHässelby SK46,65   
Hans Barrett99DENStoholm IF46,21   
Lukas Hamrin99SWETimrå AIF41,50   
Anton Olsson99SWEFIK Färjestaden40,96   
Simon Lanngren00SWESävedalens AIK38,17   
Róbert Khorchai Angeluson99ISLÞÓR / Thor37,14   
10 Stefán Narfi Bjarnason00ISLSelfoss36,09   
11 William Watts99SCOInverness Harriers35,10   
12 Simon Bjärnlöf Segerlind00SWEEksjö Södra IK34,22   
13 Espen Karlsen99NORUraedd FI33,76   
14 Kenneth Elias Gundersen00NORASK Friidrett32,32   
15 Alex Geddes00SCOInverness Harriers32,06   
16 Andrew Peck99ScoVP-Glasgow AC31,54   
17 Bjarki Óskarsson99ISLÞÓR / Thor30,49   
18 Emil Nilsson99SWEHabo Friidrott 0429,99   
19 Casper Borgström00SWEUllevi FK29,26   
20 Simen Sebastian Hansen00NORÅs IL27,25   
Kasper Larsen99DENSIK80X   
Mathias Kveiborg00DENBallerup AKX   
Artúr Matvejev Gudnason99ISLÞÓR / ThorX   
Malex Åkerblom00SWEIFK LidingöX   
Mads Ringsted99DENKöbenhavns IFX   


P17 Slägga5.0 kg
2 jul 
Patrik Lindstedt99SWEHässelby SK71,16   
Ragnar Carlsson00SWEFalu IK68,44   
August Bergstrand99SWEUllevi FK67,35   
Hans Barrett99DENStoholm IF64,69   
Victor Hongell99FINIF Åsarna63,28   
Rasmus Jensen99DENBallerup AK58,32   
Stefan Lehnert99DENBallerup AK56,98   
Mathias Kveiborg00DENBallerup AK54,36   
Håkon Hjelle Roset00NORSandane Turn51,93   
10 Philip Fabian00SWEUllevi FK51,64   
11 Andrew Peck99ScoVP-Glasgow AC49,81   
12 Ivar Moisander00SWEHuddinge AIS48,57   
13 Emanuel Hammann99DENKöbenhavns IF45,70   
14 Simon Bjärnlöf Segerlind00SWEEksjö Södra IK44,52   
15 Carl Widenholm00SWEHellas FK40,85   
16 Phillip Vegge00DENGreve Atletik39,17   
Kristen Brosvik00NORASK FriidrettX   


P17 Spjut700 g
1 jul 
Carl Widenholm00SWEHellas FK63,29   
Alex Wisme00SWEIFK Växjö58,85   
Myron Weinberg99NORKristiansand IF58,51   
Gustav Liljeblad99SWEMölndals AIK58,17   
Simon Thor00SWEIFK Märsta56,05   
Jacob Binou Nielsen00DENKorsör AM54,41   
Anton Olsson99SWEFIK Färjestaden52,32   
Albert Ottander00SWEEskilstuna FI51,81   
Reynir Zoega99ISLBreidablick49,36   
10 Paddy Dunne99SCOInverness Harriers47,76   
11 Róbert Khorchai Angeluson99ISLÞÓR / Thor47,70   
12 Stefan Lehnert99DENBallerup AK46,61   
13 Styrmir Dan Hansen Steinunnarson99ISLÞÓR / Thor46,13   
14 Finlay Macleay99SCOInverness Harriers45,52   
15 Lukas Hamrin99SWETimrå AIF45,12   
16 Niklas Rutle00NORIL Fri45,06   
17 Mark Drongesen00DENViborg AM45,04   
18 Ruairidh Scott-Brown00ScoVP-Glasgow AC44,88   
19 Ozzie Hinshaw00SWEMotala AIF44,58   
20 Victor Wiberg99SWEIK Stål43,63   
21 Sebastian Erlandh00SWEKFUM Örebro42,48   
22 Adam Boyle99ScoVP-Glasgow AC41,91   
23 Stefán Narfi Bjarnason00ISLSelfoss41,18   
24 Fabio M. Bjerg00NORLambertseter40,57   
25 William Watts99SCOInverness Harriers38,34   
26 Bjarke Meyer Pedersen99DENSkive AM37,77   
27 Jonathan Bengtsson00SWEMölndals AIK37,69   
28 Elliot Cigéhn00SWETäby IS36,12   
29 Bjarki Óskarsson99ISLÞÓR / Thor31,00   
Simen Sebastian Hansen00NORÅs ILX   
William Lindberg99SWESkellefteå AIKX   
Alexander Haugeby00DENSparta AtletikX   


P16 100m
Försök heat 11,92 jul Qualisys Photofinish 
Tobias G. Larsen00DENHolte Atletik11.08q   
Ernesto Turro Herrera00SWEIFK Lidingö11.56q   
Isak Kristensen00SWEUllevi FK11.61q   
Hampus Lilja00SWEKlippans FK11.67q   
Viktor Thor00SWEStrands IF11.82    
Anton Andersson00SWEVarbergs GIF12.12    
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg12.29    
Oskar Rømer00DENBallerup AK12.85    
Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK13.00    

Försök heat 2-1,02 jul Qualisys Photofinish 
Ahmed Bahaa00SWEHuddinge AIS11.57q   
Emil Frænde00DENSparta Atletik11.74q   
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF12.01    
Robert-Andre Moldestad00NORBreimsbygda IL12.23    
Mikael Lundquist00SWEHuddinge AIS12.28    
Emil Fagerlin00SWETrollhättan FIK12.35    
Simon Wennolf00SWEIFK Lund12.45    
Alex Geddes00SCOInverness Harriers12.88    
Carl Nilsson00SWEIFK Lund13.15    

Försök heat 31,52 jul Qualisys Photofinish 
Filip Böe00NORFana IL11.04q   
Per Tinius Fremstad-Waldron00NORBUL11.62q   
Yaqoob Al Hasani00QATAspire Qatar11.68q   
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad11.72q   
Marcus Andersson00SWEÖresund FK11.80q   
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg11.88    
Tormod Halfdansen-Aspen00NORNesodden IF12.55    
Lars Jörgen Haugland00NORFana IL12.89    
Björn Rúnar Kristinsson00ISLIRDQ     tjuvstart

Försök heat 40,22 jul Qualisys Photofinish 
Linus Kapstad00SWEUmedalens IF11.18q   
Saoud Al Humaidi00QATAspire Qatar11.47q   
Mads Lund00DENSparta Atletik11.55q   
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist11.83    
Fabian Engström00SWESpårvägens FK11.96    
Erlend Moe00NORFana IL12.09    
Sabiti Nahimana00SWEHammarby IF12.43    
Elias Sanden Søvik00NORNorna Salhus12.45    
Hrafnkell Oskarsson00ISLÁrmann AC12.94    

Försök heat 5-0,42 jul Qualisys Photofinish 
Dario Stephan00GERSC Berlin11.40q   
Mikkel Ramlow00DENHolte Atletik11.68q   
Simon Hultén00SWESävedalens AIK11.82    
Alexander Haugeby00DENSparta Atletik12.18    
Leon Douglas00NORNesodden IF12.37    
Haris Khan00DENHvidovre Atletik12.39    
Abdulrahman Al Khater00QATAspire QatarDQ     tjuvstart
Stefán Narfi Bjarnason00ISLSelfossej start    

Försök heat 6-0,92 jul Qualisys Photofinish 
Owaab Barrow00QATAspire Qatar11.16q   
Vidar Stenqvist00SWETäby IS11.43q   
Jesper Simonsson00SWEIK Orient11.83    
Aron Ladestam00SWEIFK Göteborg11.93    
Djamal Bohm00GERSC Berlin11.96    
William Thor00SWEStrands IF12.00    
Alexander Nyberget00NORAskim IF12.54    
Linus Tegenborg Sjöström00SWEUmedalens IF12.57    
Hampus Nordstedt Kjell00SWEKlippans FK13.22    

Finalheat 10,32 jul Qualisys Photofinish 
Filip Böe00NORFana IL10.91   
Linus Kapstad00SWEUmedalens IF11.00   
Tobias G. Larsen00DENHolte Atletik11.02   
Owaab Barrow00QATAspire Qatar11.09   
Vidar Stenqvist00SWETäby IS11.36   
Saoud Al Humaidi00QATAspire Qatar11.37   
Ernesto Turro Herrera00SWEIFK Lidingö11.47   
Mads Lund00DENSparta Atletik11.69   
Dario Stephan00GERSC Berlinej start   

Finalheat 2-1,72 jul Qualisys Photofinish 
Ahmed Bahaa00SWEHuddinge AIS11.40   
Isak Kristensen00SWEUllevi FK11.63   
Yaqoob Al Hasani00QATAspire Qatar11.66   
Emil Frænde00DENSparta Atletik11.66   
Mikkel Ramlow00DENHolte Atletik11.66   
Per Tinius Fremstad-Waldron00NORBUL11.69   
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad11.72   
Hampus Lilja00SWEKlippans FK11.85   
Marcus Andersson00SWEÖresund FK11.99   


P16 200m
Finalheat 10,23 jul Qualisys Photofinish 
Filip Böe00NORFana IL21.87    1
Tobias G. Larsen00DENHolte Atletik22.24    2
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS22.45    3
Ahmed Bahaa00SWEHuddinge AIS22.60    4
Ludvig Brorsson00SWEFalköpings FIK22.75    5
Vidar Stenqvist00SWETäby IS22.81    6
Isak Kristensen00SWEUllevi FK23.29    8
Saoud Al Humaidi00QATAspire Qatar23.47    11
Abdulrahman Al Khater00QATAspire Qatar24.39    24

Finalheat 2-0,63 jul Qualisys Photofinish 
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF23.13    7
Luca Thompson00NORBUL23.33    9
Jonas Afzal00NORMandal o Halse IL23.45    10
Per Tinius Fremstad-Waldron00NORBUL23.49    12
Yaqoob Al Hasani00QATAspire Qatar23.58    13
Calum Tynam00SCOInverness Harriers23.91    15
Sigurd Tveit00NORKristiansand Löpeklubb23.95    16
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg24.02    18
Mikael Lundquist00SWEHuddinge AIS24.50    27

Finalheat 3-0,53 jul Qualisys Photofinish 
Hampus Lilja00SWEKlippans FK23.90    14
Simon Hultén00SWESävedalens AIK24.00    17
Mose Hussein00SWEEskilstuna FI24.04    19
Gustav Zetterlund00SWEKFUM Örebro24.11    20
Aron Ladestam00SWEIFK Göteborg24.16    21
Djamal Bohm00GERSC Berlin24.24    22
Andreas Cigéhn00SWETäby IS24.44    25
Erlend Moe00NORFana IL24.73    29
Tobias Carlryd00SWEÖrgryte ISej start    -

Finalheat 41,03 jul Qualisys Photofinish 
William Thor00SWEStrands IF24.45    26
Viktor Thor00SWEStrands IF24.56    28
Elias Sanden Søvik00NORNorna Salhus24.86    31
Haris Khan00DENHvidovre Atletik24.99    32
Simon Wennolf00SWEIFK Lund25.28    34
Alex Geddes00SCOInverness Harriers25.61    35
Joseph Pedrana00SCOInverness Harriers25.69    36
Björn Rúnar Kristinsson00ISLIR26.03    38
Olof Ryberg00SWEÖrgryte IS26.06    39

Finalheat 50,63 jul Qualisys Photofinish 
Sabiti Nahimana00SWEHammarby IF24.35    23
Adam Brady00ScoVP-Glasgow AC24.85    30
Hjalmar Klouman00SWEAlingsås IF25.17    33
Oskar Rømer00DENBallerup AK25.93    37
Jacob Palmerstedt00SWEHammarby IF26.12    40
Hrafnkell Oskarsson00ISLÁrmann AC26.19    41
Carl Nilsson00SWEIFK Lund26.52    42
Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK26.75    43
Hampus Nordstedt Kjell00SWEKlippans FK26.79    44


P16 Häck 110m91 cm
Försök heat 1-0,33 jul Qualisys Photofinish 
Owaab Barrow00QATAspire Qatar14.61q   
Linus Kapstad00SWEUmedalens IF14.95q   
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad15.04q   
Mads Lund00DENSparta Atletik15.38q   
Joakim Wadstein00SWETjalve IF Norrköping16.12q   
Nils Persson00SWESundsvalls FI16.48    
Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS16.66    

Försök heat 2-0,73 jul Qualisys Photofinish 
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist14.53q   
Gustav Karlsson00SWEKFUM Örebro15.77q   
Albin Andersson00SWEIFK Lidingö16.30q   
Simen Sebastian Hansen00NORÅs IL16.50    
Hjalmar Klouman00SWEAlingsås IF16.85    
Emil Frænde00DENSparta Atletikbröt    
Olof Ryberg00SWEÖrgryte ISej start    
Mikael Solheim00NORFana ILej start    

Final-2,03 jul 
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist14.41   
Linus Kapstad00SWEUmedalens IF14.65   
Owaab Barrow00QATAspire Qatar15.14   
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad15.23   
Joakim Wadstein00SWETjalve IF Norrköping15.84   
Albin Andersson00SWEIFK Lidingö16.06   
Gustav Karlsson00SWEKFUM Örebroej start   
Mads Lund00DENSparta Atletikej start   


P16 Höjd
2 jul 
Vetle Raa Ellingsen00NORFana IL198   
Joakim Wadstein00SWETjalve IF Norrköping195   
Samuel Fransson00SWEMalmö AI192   
Edvin Pakiam00SWEHälle IF183   
Tim Svantesson00SWENyköpings BIS183   
Albin Wågsäter00SWEMalmö AI179   
Helgi Rósantsson00ISLBreidablick175   
Fabian Engström00SWESpårvägens FK170   
Alexander Nyberget00NORAskim IF170   
10 Calum Tynam00SCOInverness Harriers165   
11 Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS165   
12 Wille Björling00SWEIFK Lidingö159   
13 Mikael Solheim00NORFana IL152   
14 Erik Andersson00SWETingbergs AIS152   
Hrafnkell Oskarsson00ISLÁrmann ACX   


P16 Längd
1 jul 
Mads Lund00DENSparta Atletik6,741,2   
Ludvig Brorsson00SWEFalköpings FIK6,732,0   
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist6,571,9   
Gustav Karlsson00SWEKFUM Örebro6,492,5       6,26 -0,9
Emil Frænde00DENSparta Atletik6,48-0,6   
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg6,420,2   
Jesper Simonsson00SWEIK Orient6,271,1   
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad6,22-2,5   
Viljar Gjerde00NORNorna Salhus6,02-0,3   
10 Nils Persson00SWESundsvalls FI5,95-1,1   
11 William Thor00SWEStrands IF5,920,9   
12 Marcus Andersson00SWEÖresund FK5,91-1,0       5,90
13 Luca Thompson00NORBUL5,91-0,8   
14 Djamal Bohm00GERSC Berlin5,81-1,2   
15 Linus Tegenborg Sjöström00SWEUmedalens IF5,80-0,5   
16 Simon Jonsson00SWELidköpings IS5,701,2   
17 Tobias Carlryd00SWEÖrgryte IS5,64-0,6   
18 Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg5,620,1   
19 Elias Sanden Søvik00NORNorna Salhus5,60-0,5   
20 Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF5,59-1,0   
21 Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK5,54-1,0   
22 Oskar Palmén00SWEKarlskoga FIF5,48-0,4   
23 Sabiti Nahimana00SWEHammarby IF5,32-0,6   
24 Stefán Narfi Bjarnason00ISLSelfoss5,150,5   
25 Helgi Rósantsson00ISLBreidablick5,00-0,2   
26 Erlend Moe00NORFana IL4,81-0,9   
27 Jacob Palmerstedt00SWEHammarby IF4,78-0,1   
28 Hrafnkell Oskarsson00ISLÁrmann AC4,06-1,0   
Viktor Thor00SWEStrands IFX   


P16 Tresteg
3 jul 
Erlend Bolstad Raa00NORFana IL14,58-2,2   
Viljar Gjerde00NORNorna Salhus14,103,6       13,92 1,0
Luca Thompson00NORBUL13,300,9   
Tobias Carlryd00SWEÖrgryte IS13,244,1       12,98 1,8
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS12,960,1   
Tim Svantesson00SWENyköpings BIS12,890,9   
Simon Thor00SWEIFK Märsta12,752,0   
Mikael Solheim00NORFana IL12,343,2       12,21 1,5
Erlend Moe00NORFana IL12,201,6   
10 Gustav Magnusson00SWENyköpings BIS11,971,2   
11 Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK11,914,5       11,57 1,6
12 Viktor Thor00SWEStrands IF11,77-0,4   
13 Lars Jörgen Haugland00NORFana IL11,703,3       0,00
14 William Thor00SWEStrands IF11,570,8   
15 Oskar Palmén00SWEKarlskoga FIF11,432,5       11,30 0,4
16 Helgi Rósantsson00ISLBreidablick11,402,3       10,78 0,1
Jesper Simonsson00SWEIK OrientX   
Linus Tegenborg Sjöström00SWEUmedalens IFX   


P16 Kula5.0 kg
2 jul 
Ragnar Carlsson00SWEFalu IK14,77   
Mads Lund00DENSparta Atletik14,36   
Simon Lanngren00SWESävedalens AIK13,95   
Alex Wisme00SWEIFK Växjö13,25   
Jacob Binou Nielsen00DENKorsör AM12,92   
Alexander Haugeby00DENSparta Atletik12,73   
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist12,58   
Simen Sebastian Hansen00NORÅs IL12,57   
Sabiti Nahimana00SWEHammarby IF11,84   
10 Olof Ryberg00SWEÖrgryte IS11,73   
11 Viktor Thor00SWEStrands IF11,28   
12 Stefán Narfi Bjarnason00ISLSelfoss10,98   
13 William Thor00SWEStrands IF10,69   
14 Malex Åkerblom00SWEIFK Lidingö9,28   
15 Hampus Nordstedt Kjell00SWEKlippans FK9,06   
16 Kristen Brosvik00NORASK Friidrett8,77   
17 Alex Geddes00SCOInverness Harriers8,52   
18 Jacob Palmerstedt00SWEHammarby IF8,00   
Aasmund Sanderud Nordgaard00NOROppstad ILX   


P15 80m
Försök heat 1-4,72 jul Qualisys Photofinish 
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist 9.70q   
Daniel Simic Rihtnesberg01SWEHammarby IF10.15    
Þorvaldur Tumi Baldursson01ISLIR10.16    
Ulfur Alexander Hansen01ISLUMFO10.70    
Anton Bisgaard01DENAarhus 1900 AM10.76    
Filip Ahlberg01SWEBromma IF10.98    
Sebastian Bergheim01NORNorna Salhus11.28    

Försök heat 21,22 jul Qualisys Photofinish 
Bimo Soenarso01SWEMalmö AI 9.19q   
Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad 9.61q   
Daniel Eibenstein01GERSC Berlin 9.64q   
Marcus Hagerud01SWESpårvägens FK 9.92q   
Leon Johansson01SWEHammarby IF10.00q   
Karl Hällgren01SWEKFUM Örebro10.16    
Philip Ryding01SWEIF Kville10.29    

Försök heat 3-3,52 jul Qualisys Photofinish 
Bruno Boysen01GERRostock 1 LAV 9.95q   
Julian Schröder01GERSC Berlin10.09    
Jonathan Holen01NORBUL10.15    
Anders Seim Berentsen01NORFana IL10.26    
Elias Lindahl01SWETäby IS10.27    
Birgir Johannes Jonsson01ISLIR10.70    
Hampus Helamb01SWEUllevi FKej start    

Försök heat 4-1,92 jul Qualisys Photofinish 
Paul Förnestig01SWEHammarby IF 9.71q   
Edvard Appelberg01SWELidköpings IS 9.97q   
Markus Rooth01NORLambertseter10.23    
Jesper Larsson01SWEUllevi FK10.23    
Simon Axelsson01SWEKarlskoga FIF10.63    
Gisli Igor Zanen01ISLIR11.35    
Caleb Conable01SWEMalmö AIDQ     tjuvstart

Försök heat 5-0,62 jul Qualisys Photofinish 
Imran Lernebo01SWESpårvägens FK 9.58q   
Max Rosqvist-Larsson01SWELomma FIK 9.67q   
Erik Bengtsson01SWEMalmö AI10.03    
Oskar Nummelin01SWEHuddinge AIS10.15    
Brage Hogstad01NORBUL10.16    
Elvar Karl Auðunsson01ISLIR10.59    
Arthur Abrahamsson01SWEBromma IF10.71    

Försök heat 6-3,42 jul Qualisys Photofinish 
Vincent Plas01DENSparta Atletik 9.81q   
Markus Lantto01SWEBromma IF10.00q   
Felix Ekman01SWESundbybergs IK10.01    
Kim Kamanzi01NORHerkules FK10.19    
Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK10.28    
Magnus Elsted01DENBallerup AK10.38    
Ulfur Arnason01ISLIR11.00    
Melker Drackner01SWELidköpings IS11.01    

Försök heat 7-5,02 jul Qualisys Photofinish 
Emil Persson01SWESundsvalls FI 9.88q   
Kristian Gerdtsson01SWEBergslagens FIK10.32    
Kasper Hørmann01DENAarhus 1900 AM10.32    
Erik Rolfö01SWEÖrgryte IS10.44    
Andreas Ehn01SWEIK Ymer10.46    
Gabriel Larsson Stewart01SWEBromma IF10.51    
Mikael Daniel Gudmarsson01ISLIR11.06    
Johan Askefors Markström01SWESkellefteå AIK11.28    

Försök heat 80,32 jul Qualisys Photofinish 
Stephan Skogheim Kyeremeh01NORBUL 9.70q   
Favour Chidison01SWEUllevi FK 9.84q   
Frederik Andersson01DENGreve Atletik 9.96q   
Anders Nikolai Bovolden01NORHøybråten og Stovner IL10.05    
Oskar Weidenholm01SWEMölndals AIK10.34    
Ahmad Gozlan01SWEFalkenbergs IK11.23    
Harald Gemmel01SWEHammarby IF11.49    

Försök heat 9-2,92 jul Qualisys Photofinish 
Lucas Bolin01SWEIK Bergaström 9.95q   
William Gardell01SWESpårvägens FK10.04    
Anders Madsen01DENSparta Atletik10.43    
Jesper Jensen01NORASK Friidrett10.50    
Kristian Skov Hansen01DENViborg AM10.82    
Jonathan Holmefur01SWEKFUM Örebro10.99    
Ingvar Freyr Snorrason01ISLIRej start    

Finalheat 1-0,22 jul Qualisys Photofinish 
Bimo Soenarso01SWEMalmö AI 9.19   
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist 9.27   
Paul Förnestig01SWEHammarby IF 9.47   
Stephan Skogheim Kyeremeh01NORBUL 9.50   
Imran Lernebo01SWESpårvägens FK 9.55   
Vincent Plas01DENSparta Atletik 9.59   
Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad 9.61   
Max Rosqvist-Larsson01SWELomma FIK 9.67   
Daniel Eibenstein01GERSC Berlin 9.70   

Finalheat 2-0,72 jul Qualisys Photofinish 
Bruno Boysen01GERRostock 1 LAV 9.45   
Emil Persson01SWESundsvalls FI 9.60   
Lucas Bolin01SWEIK Bergaström 9.69   
Favour Chidison01SWEUllevi FK 9.79   
Frederik Andersson01DENGreve Atletik 9.88   
Edvard Appelberg01SWELidköpings IS 9.89   
Markus Lantto01SWEBromma IF 9.94   
Leon Johansson01SWEHammarby IF10.03   
Marcus Hagerud01SWESpårvägens FKej start   


P15 300m
Finalheat 13 jul Qualisys Photofinish 
Albert Nygren01SWEUpsala IF36.20    1
Emil Persson01SWESundsvalls FI36.37    2
Vincent Plas01DENSparta Atletik36.54    3
Andreas Dixon01NORFana IL37.01    4
Bimo Soenarso01SWEMalmö AI37.08    5
William Sander01SWEMölndals AIK37.43    8
Imran Lernebo01SWESpårvägens FK37.49    9
Markus Lantto01SWEBromma IF38.57    17

Finalheat 23 jul Qualisys Photofinish 
Edvard Appelberg01SWELidköpings IS37.29    6
Anders Seim Berentsen01NORFana IL37.41    7
Peter Svoren01NORAsker SK37.73    11
Albin Wägmark01SWESpårvägens FK38.10    12
Anders Nikolai Bovolden01NORHøybråten og Stovner IL38.16    14
Josef Wallenlind01SWEMölndals AIK38.62    18
Pontus Hagman01SWELinköpings GIF38.84    19
Lucas Bolin01SWEIK Bergaström66.93    37

Finalheat 33 jul Qualisys Photofinish 
Caleb Conable01SWEMalmö AI38.13    13
Jesper Larsson01SWEUllevi FK38.48    16
Magnus Elsted01DENBallerup AK38.87    20
Gabriel Larsson Stewart01SWEBromma IF39.19    22
Jesper Jensen01NORASK Friidrett39.28    23
Daniel Simic Rihtnesberg01SWEHammarby IF39.40    24
David Canmo01SWETrollhättan FIK39.45    25
Anton Sjölund01SWESpårvägens FK40.37    29

Finalheat 43 jul Qualisys Photofinish 
Þorvaldur Tumi Baldursson01ISLIR38.89    21
Isak Hejdenberg01SWEÖrgryte IS39.84    28
Filip Ahlberg01SWEBromma IF41.38    30
Birgir Johannes Jonsson01ISLIR41.76    31
Elvar Karl Auðunsson01ISLIR41.79    32
Tobias Ryden01SWEIF Kville41.84    33
Melvin Johansson01SWEIF Kville41.89    34
Erik Buiten01SWEIF Kvilleej start    -

Finalheat 53 jul Qualisys Photofinish 
Rasmus Hugosson01SWEKFUM Örebro37.72    10
Brage Hogstad01NORBUL38.48    15
Felix Ekman01SWESundbybergs IK39.61    26
Kim Kamanzi01NORHerkules FK39.74    27
Alfred Berglöf01SWEStrands IF43.30    35
Jonathan Holmefur01SWEKFUM Örebro43.40    36
William Runebjörk01SWEHammarby IFbröt    -
Leon Johansson01SWEHammarby IFbröt    -


P15 800m
Finalheat 12 jul 
Albert Nygren01SWEUpsala IF 1:59.07    1
Josef Wallenlind01SWEMölndals AIK 2:00.39    2
Lars Agnar Hjelmeset01NORNittedal IL 2:01.01    3
Omar Mohammed01SWEIFK Växjö 2:01.60    4
Ole Lyngbø01NORASK Friidrett 2:01.69    5
Alexander Bucht01SWESävedalens AIK 2:04.41    7
Jeppe Risvig01DENSkive AM 2:06.27    10
Alexander Svensson01SWEIK Akele 2:06.92    13
Gustav Gahne01SWESpårvägens FKbröt    -
Markus Kirk Kjeldsen01DENSAK-77bröt    -
Moa Bollerud01NORSem IFDQ    -linjetramp

Finalheat 22 jul 
Naasir Dayah Ahmed01SWETrollhättan FIK 2:04.39    6
Anton Axelsson01SWEHässelby SK 2:05.32    8
Theodor Berre Jacobsen01NORBækkelaget SK 2:06.09    9
Mathias Bjerke Pedersen01NORBækkelaget SK 2:06.62    11
David Canmo01SWETrollhättan FIK 2:06.77    12
Johan Friberg01SWEHässelby SK 2:07.40    14
Conrad Lind01DENSparta Atletik 2:07.41    15
Tarjei Olsen01NORHerkules FK 2:09.27    16
Marius Liljeberg Wang01NORHerkules FK 2:09.90    17
10 Eirik Fredriksen01NORMoss IL 2:12.35    20
11 Anton Sjölund01SWESpårvägens FK 2:15.32    26

Finalheat 32 jul 
Stian Birkeland01NORIL Skjalg 2:11.88    18
Michael Nordahl01SWEYstads IF 2:11.91    19
Melker Forsberg01SWEGlanshammars IF 2:12.67    22
Kasper Friberg01SWEBjörnstorps IF 2:13.31    23
Filip Ahlberg01SWEBromma IF 2:13.97    24
Axel Holth-Siegel01NORÅs IL 2:14.33    25
William Brockman01SWEIK Orient 2:15.46    27
Emil Renholm01SWELinköpings GIF 2:16.81    28
Adrian Westlie01NORAskim IF 2:18.54    32
10 Aleksi Andreev01SWESpårvägens FK 2:19.75    34
11 Martin Gustafsson01SWEIFK Lund 2:21.93    36

Finalheat 42 jul 
Felix Wilow01SWELinköpings GIF 2:12.63    21
Axel Glavare Karlsson01SWETäby IS 2:17.35    29
Pontus Lundqvist01SWESundsvalls FI 2:17.59    30
Mads Mörch01DENHolte Atletik 2:18.07    31
Melvin Johansson01SWEIF Kville 2:18.93    33
Kristian B Carstensen01DENBallerup AK 2:19.86    35
Tobias Ryden01SWEIF Kville 2:25.22    37
Gisli Igor Zanen01ISLIR 2:25.68    38
Alfred Berglöf01SWEStrands IF 2:26.45    39
10 Mikael Daniel Gudmarsson01ISLIR 2:33.37    40
Torleiv Berget Hedegart01NORSnögg FriidrettDQ    -linjetramp


P15 2000m
Finalheat 13 jul 
Lars Agnar Hjelmeset01NORNittedal IL 5:41.14    1
Omar Mohammed01SWEIFK Växjö 5:42.22    2
Alexander Bucht01SWESävedalens AIK 5:46.46    3
Jeppe Risvig01DENSkive AM 5:48.87    4
Ole Lyngbø01NORASK Friidrett 5:51.75    5
Conrad Lind01DENSparta Atletik 5:56.74    6
Louis Cantby01DENHvidovre Atletik 6:00.24    7
Anton Østdal01DENBagsvaerd AC 6:02.24    8
Theodor Berre Jacobsen01NORBækkelaget SK 6:02.86    9
10 Marius Liljeberg Wang01NORHerkules FK 6:12.47    10
11 Moa Bollerud01NORSem IF 6:12.68    11
12 Kasper Friberg01SWEBjörnstorps IF 6:17.11    12
13 Michael Nordahl01SWEYstads IF 6:18.01    13
14 Christian Holst Lindgreen02DENSparta Atletik 6:18.45    15
15 Mathias Bjerke Pedersen01NORBækkelaget SK 6:18.56    16
Markus Kirk Kjeldsen01DENSAK-77bröt    -
Linus Lindquist02DENSparta Atletikbröt    -
Tarjei Olsen01NORHerkules FKej start    -

Finalheat 23 jul 
Anton Axelsson01SWEHässelby SK 6:18.09    14
Johan Friberg01SWEHässelby SK 6:22.06    17
Nils Bredin02SWEIK Granit 6:22.55    18
Eirik Fredriksen01NORMoss IL 6:25.73    19
Wilhelm Bergentz02SWEKFUM Örebro 6:29.13    20
Kristian B Carstensen01DENBallerup AK 6:32.85    21
Emil Renholm01SWELinköpings GIF 6:38.65    22
Ville Larsson02SWESävedalens AIK 6:39.53    23
Aleksi Andreev01SWESpårvägens FK 6:41.98    24
10 Njaal Aase01SUILC Rafzerfeld 6:44.96    25
11 Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK 6:49.65    26
12 Gisli Igor Zanen01ISLIR 6:58.27    27
13 Máni Snær Benediktsson02ISLHrunamenn 7:04.86    28
14 Hlynur Sigurbergsson02SWEMölndals AIK 7:05.97    29
15 Oscar Wall Jungbjer02SWEMölndals AIK 7:07.95    30
16 Viktor Logi Petursson02ISLÁrmann AC 7:43.46    31


P15 Hinder 1500m76 cm
Final1 jul 
Lars Agnar Hjelmeset01NORNittedal IL 4:20.34   
Ole Lyngbø01NORASK Friidrett 4:25.08   
Omar Mohammed01SWEIFK Växjö 4:31.97   
Louis Cantby01DENHvidovre Atletik 4:45.76   
Anton Østdal01DENBagsvaerd AC 4:47.38   
Melker Forsberg01SWEGlanshammars IF 5:00.93   
Axel Glavare Karlsson01SWETäby IS 5:04.22   
Ville Larsson02SWESävedalens AIK 5:06.84   
Pontus Lundqvist01SWESundsvalls FI 5:13.16   
10 Njaal Aase01SUILC Rafzerfeld 5:14.01   
11 Michael Rosenqvist02SWEMölndals AIK 5:16.64   
12 Gisli Igor Zanen01ISLIR 5:22.16   
13 Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK 5:26.10   
14 Máni Snær Benediktsson02ISLHrunamenn 5:56.64   
15 Olof Persson02SWEStrands IF 6:04.60   

Final1 jul 


P15 Häck 80m84 cm
Försök heat 10,73 jul Qualisys Photofinish 
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist11.16q   
Daniel Eibenstein01GERSC Berlin11.32q   
Albin Hedén01SWEKFUM Arvika11.64q   
Max Rosqvist-Larsson01SWELomma FIK12.63    
Ulfur Arnason01ISLIR13.03    
Pontus Lundqvist01SWESundsvalls FI13.10    
Niclas Juul Bennedsgaard01DENSkive AM13.71    
Alfred Berglöf01SWEStrands IF14.64    

Försök heat 2-1,03 jul Qualisys Photofinish 
Johan Claeson01SWETranås AIF11.14q   
Markus Rooth01NORLambertseter11.53q   
Elias Sahlin01SWEHellas FK11.56q   
Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad11.73q   
Till Krebs01GERSC Berlin13.04    
Erik Buiten01SWEIF Kville13.14    
Hugo Palm01SWEMölndals AIK13.76    
Harald Gemmel01SWEHammarby IF14.46    

Försök heat 30,93 jul Qualisys Photofinish 
Julian Schröder01GERSC Berlin11.24q   
Oliver Ericsson01SWEAlunda SK11.86    
Victor Gustafsson01SWELinköpings GIF11.92    
Andreas Dixon01NORFana IL12.06    
Carl Erik Landsvik01NORFana IL12.54    
Birgir Johannes Jonsson01ISLIR12.71    
Simen Guttormsen01NORSki IL13.43    
Gisli Igor Zanen01ISLIR14.47    

Försök heat 4-0,43 jul Qualisys Photofinish 
Carl af Forselles01SWEHellas FK10.99q   
Wilhelm Kurschus01GERSC Berlin11.96    
Andreas Christoffersen01DENSparta Atletik12.17    
Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK12.28    
Philip Ryding01SWEIF Kville12.49    
Theodor Duvert01SWEIFK Märsta12.54    
Mikael Daniel Gudmarsson01ISLIR13.38    

Final-0,73 jul Qualisys Photofinish 
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist10.76   
Carl af Forselles01SWEHellas FK10.90   
Johan Claeson01SWETranås AIF10.92   
Julian Schröder01GERSC Berlin11.20   
Markus Rooth01NORLambertseter11.42   
Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad11.49   
Daniel Eibenstein01GERSC Berlin11.55   
Elias Sahlin01SWEHellas FK11.64   
Albin Hedén01SWEKFUM Arvika11.66   


P15 Häck 300m76 cm
Finalheat 11 jul 
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist38.22    1
Johan Claeson01SWETranås AIF39.17    2
Andreas Dixon01NORFana IL40.07    3
Albin Hedén01SWEKFUM Arvika40.19    4
Albin Wägmark01SWESpårvägens FK41.87    7
William Sander01SWEMölndals AIK42.20    9
Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK42.52    10

Finalheat 21 jul 
Markus Lantto01SWEBromma IF40.88    5
Markus Rooth01NORLambertseter41.04    6
Peter Svoren01NORAsker SK42.11    8
Jesper Jensen01NORASK Friidrett43.17    11
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö44.10    13
Jesper Larsson01SWEUllevi FK44.35    14
Jakob Zäll01SWEÄngelholms IF46.40    16

Finalheat 31 jul 
Carl Erik Landsvik01NORFana IL43.77    12
Filip Ahlberg01SWEBromma IF46.07    15
Nikolaj Richter01DENAalborg Atletik46.69    17
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK46.81    18
Niclas Juul Bennedsgaard01DENSkive AM48.12    21
Jonatan Håkansson01SWEHammarby IF48.18    22
Jesper Nordström02SWEIF Kville48.20    23

Finalheat 41 jul 
Andreas Christoffersen01DENSparta Atletik47.11    19
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK47.82    20
Melker Drackner01SWELidköpings IS48.41    24
Harald Gemmel01SWEHammarby IF49.57    25
Anton Börås02SWEMölndals AIK50.00    26
Anton Laanep02SWESävedalens AIK50.48    27
Ola Bokesjö02SWEUllevi FKej start    -


P15 Höjd
2 jul 
Carl af Forselles01SWEHellas FK194   
Elias Sahlin01SWEHellas FK192   
Oliver Ericsson01SWEAlunda SK190   
Otto Nilsson01SWEIK Sisu179   
Emil Persson01SWESundsvalls FI176   
Wilhelm Kurschus01GERSC Berlin172   
Johan Claeson01SWETranås AIF172   
Marius Hytholm Alex Petersen01DENHolte Atletik172   
Philip Ryding01SWEIF Kville172   
10 Magnus Elsted01DENBallerup AK172   
11 Ludvig Gileborn01SWEHässelby SK168   
12 Theodor Duvert01SWEIFK Märsta168   
12 Marcus Führ01SWEKFUM Örebro168   
14 Andreas Ehn01SWEIK Ymer163   
15 Sören Pauli01SWEUllevi FK163   
15 Till Krebs01GERSC Berlin163   
17 Daniel Simic Rihtnesberg01SWEHammarby IF158   
18 Mikael Daniel Gudmarsson01ISLIR158   
19 Simen Guttormsen01NORSki IL158   
20 Edvard Appelberg01SWELidköpings IS158   
21 Þorvaldur Tumi Baldursson01ISLIR152   
21 Ulfur Arnason01ISLIR152   
21 Nicolai Petersen01DENSparta Atletik152   
24 Sebastian Nielsen01SWEIF Kronan152   
25 Gisli Igor Zanen01ISLIR145   
25 William Korsgaard01DENAarhus 1900 AM145   
27 Hugo Palm01SWEMölndals AIK145   
Philip Vikne Dalmose01DENAarhus 1900 AMX   


P15 Stav
3 jul 
Carl af Forselles01SWEHellas FK366   
Karl Johansson01SWEStocksäters IF353   
Simen Guttormsen01NORSki IL353   
Christian Munch Skylv01DENSparta Atletik338   
Erik Hanell01SWEStocksäters IF338   
Theodor Duvert01SWEIFK Märsta323   
Elias Sahlin01SWEHellas FK308   
Otto Nilsson01SWEIK Sisu308   
Melvin Wahlström01SWEMotala AIF291   
10 Kasper Hørmann01DENAarhus 1900 AM274   
11 Ludvig Gileborn01SWEHässelby SK255   
Harald Gemmel01SWEHammarby IFX   


P15 Längd
Kvaltävling1 jul 
Carl af Forselles01SWEHellas FK6,37Q0,0   
Caleb Conable01SWEMalmö AI6,21Q0,0   
Favour Chidison01SWEUllevi FK5,94Q0,0   
Bruno Boysen01GERRostock 1 LAV5,92Q0,0   
Elias Sahlin01SWEHellas FK5,89Q0,0       5,72 0,0
Daniel Eibenstein01GERSC Berlin5,89Q0,0   
Max Rosqvist-Larsson01SWELomma FIK5,89Q0,0   
Bimo Soenarso01SWEMalmö AI5,88Q0,0   
Imran Lernebo01SWESpårvägens FK5,87Q0,0   
10 Markus Rooth01NORLambertseter5,85Q0,0   
11 Rasmus Hugosson01SWEKFUM Örebro5,84Q0,0   
12 Isak Hejdenberg01SWEÖrgryte IS5,80Q0,0   
12 Wilhelm Kurschus01GERSC Berlin5,80Q0,0   
14 Erik Rolfö01SWEÖrgryte IS5,77q0,0       5,73 0,0
15 Anders Madsen01DENSparta Atletik5,77q0,0       5,62 0,0
16 Andreas Ehn01SWEIK Ymer5,76q0,0   
17 Paul Förnestig01SWEHammarby IF5,700,0   
18 Nicolai Petersen01DENSparta Atletik5,670,0   
19 Markus Lantto01SWEBromma IF5,650,0   
20 Frederik Andersson01DENGreve Atletik5,560,0       5,47
21 Kiran Karlström01SWEHellas FK5,560,0       4,96
22 Otto Nilsson01SWEIK Sisu5,540,0       5,53 0,0
23 Henrik Renz01SWEIK Norrköping FI5,540,0   
24 Till Krebs01GERSC Berlin5,490,0   
25 Brage Hogstad01NORBUL5,480,0   
26 Þorvaldur Tumi Baldursson01ISLIR5,470,0   
27 Sebastian Nielsen01SWEIF Kronan5,430,0   
28 Oskar Weidenholm01SWEMölndals AIK5,420,0   
29 Anders Seim Berentsen01NORFana IL5,400,0   
30 Julian Schröder01GERSC Berlin5,390,0   
31 Anton Bisgaard01DENAarhus 1900 AM5,380,0   
32 Birgir Johannes Jonsson01ISLIR5,360,0   
33 Theodor Duvert01SWEIFK Märsta5,260,0   
34 Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad5,230,0   
35 Milton Danielsson01SWEKalmar SK5,220,0   
36 Kristian Gerdtsson01SWEBergslagens FIK5,180,0   
37 William Korsgaard01DENAarhus 1900 AM5,160,0   
38 Philip Vikne Dalmose01DENAarhus 1900 AM5,150,0   
39 Jesper Larsson01SWEUllevi FK5,120,0   
40 Mikael Daniel Gudmarsson01ISLIR5,050,0   
41 Ulfur Arnason01ISLIR5,020,0       4,92 0,0
42 Elvar Karl Auðunsson01ISLIR5,020,0       4,77
43 Ulfur Alexander Hansen01ISLUMFO4,780,0   
44 Leon Johansson01SWEHammarby IF4,690,0   
45 Johan Askefors Markström01SWESkellefteå AIK4,650,0   
46 Simon Axelsson01SWEKarlskoga FIF4,640,0   
47 Gisli Igor Zanen01ISLIR4,540,0   
48 Emil Lavett01SWEHammarby IF4,360,0   
Sebastian Bergheim01NORNorna SalhusX   
Alfred Berglöf01SWEStrands IFX   
Jakob Unnar Sigurdarson01ISLÞÓR / ThorX   
Hampus Helamb01SWEUllevi FKX   
Magnus Skjøtt Jensen01DENSparta AtletikX   
Jesper Storberg01SWEMölndals AIKX   

Final1 jul 
Carl af Forselles01SWEHellas FK6,812,1       6,76 1,7
Wilhelm Kurschus01GERSC Berlin6,341,4   
Caleb Conable01SWEMalmö AI6,290,3   
Bruno Boysen01GERRostock 1 LAV6,210,5   
Anders Madsen01DENSparta Atletik6,170,9   
Imran Lernebo01SWESpårvägens FK6,071,0   
Erik Rolfö01SWEÖrgryte IS6,012,4       5,98 0,8
Daniel Eibenstein01GERSC Berlin6,001,5   
Max Rosqvist-Larsson01SWELomma FIK5,981,1   
10 Favour Chidison01SWEUllevi FK5,971,0   
11 Rasmus Hugosson01SWEKFUM Örebro5,881,2   
12 Andreas Ehn01SWEIK Ymer5,850,8       5,70
13 Isak Hejdenberg01SWEÖrgryte IS5,852,8   
14 Markus Rooth01NORLambertseter5,790,2   
15 Bimo Soenarso01SWEMalmö AI5,661,9   
Elias Sahlin01SWEHellas FKej start   


P15 Tresteg
2 jul 
Carl af Forselles01SWEHellas FK13,210,2   
Favour Chidison01SWEUllevi FK12,910,0   
Rasmus Hugosson01SWEKFUM Örebro12,830,0   
Carl Erik Landsvik01NORFana IL12,270,0   
Max Rosqvist-Larsson01SWELomma FIK12,120,0   
Brage Hogstad01NORBUL12,05-0,2   
Anton Bisgaard01DENAarhus 1900 AM11,930,0   
Per Bucher Johannesen02NORFana IL11,770,0   
Oskar Weidenholm01SWEMölndals AIK11,600,1   
10 Birgir Johannes Jonsson01ISLIR11,470,0   
11 Philip Vikne Dalmose01DENAarhus 1900 AM11,360,0   
12 Johan Burvall02SWEVisby IF Gute FIK11,280,0   
13 Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS11,160,0       11,15
14 Hendrik Woie Flølo02NORBergens Turnforening11,161,6       10,87
15 William Frisk02SWEÖrgryte IS11,150,0   
16 Ludvig All02SWETäby IS10,900,0   
17 Hákon Birkir Grétarsson02ISLSelfoss10,840,0   
18 Mikael Daniel Gudmarsson01ISLIR10,790,6   
19 Jesper Hermansson02SWEMölndals AIK10,580,9   
20 Theodore E. Fremstad-Waldron02NORBUL10,480,0   
21 Gisli Igor Zanen01ISLIR10,470,0   
22 Gustav Tartu02SWEIF Kville10,430,0   
23 Jesper Nordström02SWEIF Kville10,300,0   
24 Harald Gemmel01SWEHammarby IF10,260,0   
25 Olle Ek02SWERåby-Rekarne FIF10,200,0   
26 Emil Lavett01SWEHammarby IF9,841,4   
27 Sebastian Bergheim01NORNorna Salhus9,790,7   
28 Karl Sten02SWEIF Kronan9,660,0   
29 Victor Kruse02SWEIFK Göteborg9,551,2   
William Korsgaard01DENAarhus 1900 AMX   
Lukas Bertilsson02SWEÖrgryte ISX   
Karl-William Einarson02SWEWedevågs IFX   
Joel Åsenlund02SWEÖrgryte ISX   
Jonatan Håkansson01SWEHammarby IFX   


P15 Kula4.0 kg
1 jul 
Erik Bengtsson01SWEMalmö AI14,90   
Oliver Engen01NORKrödsherad IL14,58   
Fabian Weinberg01NORKristiansand IF13,93   
Markus Rooth01NORLambertseter13,02   
Finbar Dunne01SCOInverness Harriers13,00   
Andrew Bowsher01SCOInverness Harriers12,94   
Johannes Lilius01SWEHuddinge AIS12,67   
Frederik Andersson01DENGreve Atletik12,44   
William Lanndalen01SWEIK Ymer11,84   
10 Sebastian Nielsen01SWEIF Kronan11,34   
11 Hampus Helamb01SWEUllevi FK11,32   
12 Pontus Lundqvist01SWESundsvalls FI11,10   
13 Milton Danielsson01SWEKalmar SK10,90   
13 Albin Wägmark01SWESpårvägens FK10,90       9,95
15 Frederik Skov Hansen01DENViborg AM10,53   
16 Philip Vikne Dalmose01DENAarhus 1900 AM10,43   
17 Jakob Unnar Sigurdarson01ISLÞÓR / Thor10,33   
18 Marcus Hagerud01SWESpårvägens FK10,30   
19 Daniel Simic Rihtnesberg01SWEHammarby IF9,98   
20 Jonathan Näslund01SWEÖstersunds GIF Friidrott9,20   
21 Arthur Abrahamsson01SWEBromma IF9,10   
22 Ingvar Freyr Snorrason01ISLIR9,06   
23 Leon Johansson01SWEHammarby IF8,47   
Anton Kühl01DENAarhus 1900 AMX   
William Runebjörk01SWEHammarby IFX   


P15 Diskus1.0 kg
3 jul 
Andrew Bowsher01SCOInverness Harriers47,61   
Oliver Engen01NORKrödsherad IL46,92   
Finbar Dunne01SCOInverness Harriers45,64   
Martin Jahnsson02FINTurun Urheiluliitto40,98   
Arran Buchanan02SCOInverness Harriers40,73   
Andreas Henriksson02SWEIFK Lund39,73   
Fabian Weinberg01NORKristiansand IF39,42   
Måns Roos02SWEMölndals AIK38,21   
Johannes Lilius01SWEHuddinge AIS37,92   
10 Frederik Skov Hansen01DENViborg AM37,89   
11 Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK37,31   
12 Pontus Gustavsson02SWEVästerås FK36,55   
13 Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö36,16   
14 William Lanndalen01SWEIK Ymer36,06   
15 Ingvar Freyr Snorrason01ISLIR34,72   
16 Robertsson Philip01SWELidköpings IS33,29   
17 Milton Danielsson01SWEKalmar SK32,88   
18 Theodor Duvert01SWEIFK Märsta32,73   
19 Jakob Unnar Sigurdarson01ISLÞÓR / Thor31,97   
20 Markus Rooth01NORLambertseter31,00   
21 Viggo Cedertjärn02SWELomma FIK29,42   
22 George Russel02SCOInverness Harriers28,88   
23 Alfons Haals02SWEVästerås FK28,67   
24 Halldór Jökull Olafsson02ISLHHF25,05   
25 Erik Lindberg02SWEÅhus FIK24,80   
Erik Bengtsson01SWEMalmö AIX   


P15 Slägga4.0 kg
2 jul 
William Lanndalen01SWEIK Ymer56,82   
Andreas Henriksson02SWEIFK Lund53,55   
Matt Macfarlane01SCOInverness Harriers49,23   
Frederik Skov Hansen01DENViborg AM45,70   
Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö44,94       43,99
Alfons Haals02SWEVästerås FK44,94       43,46
Oliver Engen01NORKrödsherad IL44,67   
Martin Jahnsson02FINTurun Urheiluliitto42,25   
Johannes Lilius01SWEHuddinge AIS39,40   
10 Leo Bystedt03SWEVästerås FK38,43   
11 Vilhelm Freyr Steindórsson02ISLSelfoss38,15   
12 Gustav Andersson02SWEIFK Lidingö37,70   
Jakob Unnar Sigurdarson01ISLÞÓR / ThorX   


P15 Spjut600 g
2 jul 
Fabian Weinberg01NORKristiansand IF53,33   
Vitus Lei Hansgaard01DENHolte Atletik52,79   
Markus Rooth01NORLambertseter51,42   
Pontus Hagman01SWELinköpings GIF46,59   
Ruben Martinsen01NORRomerike Friidrett45,85   
Kiran Karlström01SWEHellas FK43,47   
Oliver Engen01NORKrödsherad IL42,25   
Theodor Duvert01SWEIFK Märsta41,68   
Ulfur Arnason01ISLIR41,15   
10 Otto Nilsson01SWEIK Sisu41,12   
11 William Lanndalen01SWEIK Ymer40,15   
12 Daniel Simic Rihtnesberg01SWEHammarby IF38,98   
13 Kristian Skov Hansen01DENViborg AM37,68   
14 Pontus Lundqvist01SWESundsvalls FI37,23   
15 Simen Guttormsen01NORSki IL36,41   
16 Frederik Skov Hansen01DENViborg AM36,17   
17 Jakob Unnar Sigurdarson01ISLÞÓR / Thor34,49   
18 Anton Kühl01DENAarhus 1900 AM34,30   
19 Robertsson Philip01SWELidköpings IS33,55   
20 Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK32,93   
21 Jonathan Näslund01SWEÖstersunds GIF Friidrott30,53   
22 Niclas Juul Bennedsgaard01DENSkive AM29,44   
23 Leon Johansson01SWEHammarby IF27,96   


P14 80m
Försök heat 1-2,22 jul Qualisys Photofinish 
Lukas Sällström02SWEIFK Umeå 9.84q   
Hendrik Woie Flølo02NORBergens Turnforening10.45    
Mattias Waernulf02SWEVästerås FK10.53    
Theodore E. Fremstad-Waldron02NORBUL10.63    
Fred Österblom02SWETäby IS10.98    
Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF11.47    
Gunnlaugur Eiður Björgvinsson02ISLIR12.21    

Försök heat 20,22 jul Qualisys Photofinish 
Gabriel Vikic02SWEVisby IF Gute FIK10.11q   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö10.24q   
Sebastian Isakson02SWETäby IS10.43    
Emil Bengtsson02SWEIF Kville10.73    
Finnur Tór Gudmundsson02ISLUMFL11.38    
Viktor Logi Petursson02ISLÁrmann AC11.59    
Egill Smári Tryggvason02ISLIR11.72    

Försök heat 3-1,92 jul Qualisys Photofinish 
Zion Eriksson02SWETäby IS10.10q   
Hákon Birkir Grétarsson02ISLSelfoss10.49    
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK10.70    
Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss10.92    
Máni Snær Benediktsson02ISLHrunamenn11.48    
Jonathan Johnsson02SWEKFUM Örebro11.53    
Lukas Bertilsson02SWEÖrgryte IS11.63    

Försök heat 4-1,92 jul Qualisys Photofinish 
Arran Buchanan02SCOInverness Harriers10.11q   
Tobias Andersson02DENGreve Atletik10.22q   
Per Bucher Johannesen02NORFana IL10.56    
Elias Åström02SWEKFUM Örebro11.67    
Gabríel Bjarni Jónsson02ISLSelfoss11.67    
Jón Ólafur Hannesson02ISLIR13.06    
Jonathan Howser02SWETäby ISej start    

Försök heat 5-0,62 jul Qualisys Photofinish 
Oscar Taha02SWEIFK Lidingö10.05q   
Osadeba Isaac02DENSparta Atletik10.12q   
Joel Angerth02SWEVisby IF Gute FIK10.35q   
Isac Engman02SWEIFK Trelleborg10.40q   
Bertram Bing Costa02DENSparta Atletik10.51    
Esrom Abreham02SWEHässelby SK10.87    
Vilhelm Freyr Steindórsson02ISLSelfossej start    

Försök heat 6-2,32 jul Qualisys Photofinish 
Joel Priore02SWELerum Friidrott 9.92q   
Tobias Windjusveen02NORAsker SK10.31q   
Niklas Sjöblom02SWERånäs 4H10.32q   
Anton Runemar02SWETäby IS10.63    
Edvin Andersson02SWEVarbergs GIF11.17    
Viktor Möller02SWEHässelby SK11.52    
Felix Ljung02SWEMölndals AIKej start    

Försök heat 7-2,42 jul Qualisys Photofinish 
Erik Isaksson02SWEIF Kville10.35q   
Joel Åsenlund02SWEÖrgryte IS10.45    
Christoffer Ström02NORLillehammer IF10.60    
Olle Ek02SWERåby-Rekarne FIF10.84    
Ludvig All02SWETäby IS10.86    
Kolbeinn Loftsson02ISLSelfoss10.94    
Gustav Tartu02SWEIF Kville12.00    
Kristjan Breki Arnaldsson02ISLÁrmann AC12.23    

Försök heat 8-2,02 jul Qualisys Photofinish 
Ala Alfred Mikkelsen02DENSkive AM10.16q   
Viktor Palmén02SWEKarlskoga FIF10.35q   
Måns Boshuis02SWEIFK Lidingö10.53    
Maximillian Vangen Dalen02NORHøybråten og Stovner IL10.74    
Johan Hannegård02SWEIFK Lidingö10.80    
Elliot Feltzing02SWEKongahälla AIK10.84    
Tobias Rydberg02SWEHässelby SK11.40    
Rasmus Aagard02NORSandefjord11.44    

Försök heat 90,22 jul Qualisys Photofinish 
Oliver Gao02SWEHässelby SK10.43    
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg10.43    
Eirik Brage Moen02NORHerkules FK10.45    
Rasmus Vestergaard02DENAarhus 1900 AM10.55    
Viktor Karl Halldórsson02ISLÞÓR / Thor11.00    
Tryggvi Þórisson02ISLSelfoss11.55    
George Russel02SCOInverness Harriers11.60    
Vesteinn Veigar Kristjansson02ISLÁrmann AC12.73    

Försök heat 100,52 jul Qualisys Photofinish 
Elias Hedner02SWEMalmö AI10.34q   
Oscar Nilsson02SWEMölndals AIK10.37q   
Christian Frich Mæhlum02NORLaksevåg TI10.42    
William Frisk02SWEÖrgryte IS10.73    
Jesper Nordström02SWEIF Kville10.98    
Melker Tingberg02SWEHässelby SK11.58    
Adam Thell02SWEIFK Lundej start    

Finalheat 1-2,02 jul Qualisys Photofinish 
Gabriel Vikic02SWEVisby IF Gute FIK 9.61   
Lukas Sällström02SWEIFK Umeå 9.78   
Zion Eriksson02SWETäby IS10.01   
Osadeba Isaac02DENSparta Atletik10.05   
Tobias Andersson02DENGreve Atletik10.10   
Arran Buchanan02SCOInverness Harriers10.14   
Ala Alfred Mikkelsen02DENSkive AM10.19   
Oscar Taha02SWEIFK Lidingö10.47   
Joel Priore02SWELerum FriidrottDQ    tjuvstart

Finalheat 2-0,52 jul Qualisys Photofinish 
Tobias Windjusveen02NORAsker SK10.07   
Erik Isaksson02SWEIF Kville10.10   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö10.17   
Viktor Palmén02SWEKarlskoga FIF10.22   
Niklas Sjöblom02SWERånäs 4H10.22   
Elias Hedner02SWEMalmö AI10.28   
Joel Angerth02SWEVisby IF Gute FIK10.36   
Oscar Nilsson02SWEMölndals AIK10.39   
Isac Engman02SWEIFK Trelleborg10.54   


P14 300m
Finalheat 13 jul Qualisys Photofinish 
Gabriel Vikic02SWEVisby IF Gute FIK36.88    1
Zion Eriksson02SWETäby IS37.76    2
Lukas Sällström02SWEIFK Umeå38.28    3
Kasper Aune Dahl02NORFIK Orion38.30    4
Adam Thell02SWEIFK Lund38.46    5
Tobias Andersson02DENGreve Atletik38.86    6
Viktor Palmén02SWEKarlskoga FIF40.07    14
Christoffer Røstad02NORKristiansand Löpeklubb40.71    18

Finalheat 23 jul Qualisys Photofinish 
Benjamin Röd02NORHerkules FK39.44    8
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg39.64    9
Niklas Sjöblom02SWERånäs 4H39.82    10
Dennis Holmstedt02SWEIK Westmannia FI39.89    11
Ala Alfred Mikkelsen02DENSkive AM40.60    16
Emil Bengtsson02SWEIF Kville41.31    22
Isac Engman02SWEIFK Trelleborg41.31    23
Ludvig All02SWETäby ISej start    -

Finalheat 33 jul Qualisys Photofinish 
Christian Frich Mæhlum02NORLaksevåg TI40.00    13
Joel Angerth02SWEVisby IF Gute FIK40.68    17
Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss40.80    19
Anders Bang02DENSparta Atletik41.02    20
Mattias Waernulf02SWEVästerås FK41.17    21
Esrom Abreham02SWEHässelby SK41.63    25
Jesper Nordström02SWEIF Kville41.89    27
Rasmus Aagard02NORSandefjord42.59    31

Finalheat 43 jul Qualisys Photofinish 
Osadeba Isaac02DENSparta Atletik39.90    12
Bertram Bing Costa02DENSparta Atletik42.54    30
Olle Ek02SWERåby-Rekarne FIF43.04    33
Oswald Carstensen02DENSparta Atletik43.33    36
Nikolaj Richter02DENAalborg Atletik43.93    37
Truls Månsson02SWEÅhus FIK44.01    38
Viktor Möller02SWEHässelby SK45.17    42
Samuel Melin02SWEIF Kville47.46    47

Finalheat 53 jul Qualisys Photofinish 
Elias Hedner02SWEMalmö AI41.38    24
Maximillian Vangen Dalen02NORHøybråten og Stovner IL42.77    32
Oscar Nilsson02SWEMölndals AIK43.16    35
Fred Österblom02SWETäby IS44.34    40
Egill Smári Tryggvason02ISLIR46.93    45
Erik Granlund02SWESkellefteå AIK48.70    50
Olof Persson02SWEStrands IF49.55    52
Jonathan Howser02SWETäby ISej start    -

Finalheat 63 jul Qualisys Photofinish 
Arran Buchanan02SCOInverness Harriers40.18    15
Oliver Gao02SWEHässelby SK41.95    28
Måns Boshuis02SWEIFK Lidingö44.20    39
Noha Olsson02SWEKFUM Örebro47.66    48
Gustav Andersson02SWEIFK Lidingö48.30    49
Gunnlaugur Eiður Björgvinsson02ISLIR49.14    51
Vesteinn Veigar Kristjansson02ISLÁrmann AC49.79    53
Kristjan Breki Arnaldsson02ISLÁrmann AC50.41    54
99 Gabríel Bjarni Jónsson02ISLSelfossej start    -

Finalheat 73 jul Qualisys Photofinish 
Sebastian Isakson02SWETäby IS39.42    7
Elliot Feltzing02SWEKongahälla AIK41.79    26
Johan Hannegård02SWEIFK Lidingö41.97    29
Karl Källman02SWEHässelby SK43.10    34
Finnur Tór Gudmundsson02ISLUMFL45.12    41
Viktor Logi Petursson02ISLÁrmann AC45.44    43
Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF45.49    44
Melker Tingberg02SWEHässelby SK46.98    46


P14 800m
Finalheat 12 jul 
Christoffer Røstad02NORKristiansand Löpeklubb 2:12.49    1
Anders Bang02DENSparta Atletik 2:13.57    2
Dennis Holmstedt02SWEIK Westmannia FI 2:14.20    3
Linus Lindquist02DENSparta Atletik 2:15.17    5
Christian Holst Lindgreen02DENSparta Atletik 2:16.17    7
Benjamin Röd02NORHerkules FK 2:16.21    8
Kevin Bodén02SWEMotala AIF 2:16.83    9
Sebastian Isakson02SWETäby IS 2:17.42    10
Wilhelm Bergentz02SWEKFUM Örebro 2:19.18    15
10 Viktor Möller02SWEHässelby SK 2:28.27    20
Noah Grunnet Nouri02DENSparta Atletikbröt    -
Oscar Taha02SWEIFK Lidingöej start    -

Finalheat 22 jul 
Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss 2:14.60    4
Johan Hannegård02SWEIFK Lidingö 2:16.12    6
Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK 2:17.53    11
Nikolaj Richter02DENAalborg Atletik 2:17.99    12
Michael Rosenqvist02SWEMölndals AIK 2:18.00    13
Truls Månsson02SWEÅhus FIK 2:18.11    14
Oskar Karlsson02SWESK Graal 2:20.77    16
Fredrik Grund02SWEIF Kvillebröt    -

Finalheat 32 jul 
Hlynur Sigurbergsson02SWEMölndals AIK 2:21.91    17
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK 2:24.32    18
Karl Källman02SWEHässelby SK 2:25.90    19
Samuel Olsson02SWEHässelby SK 2:29.50    21
Noha Olsson02SWEKFUM Örebro 2:31.12    22
Noa Escobar Särnbratt02SWESävedalens AIK 2:34.18    23
Gunnlaugur Eiður Björgvinsson02ISLIR 2:39.63    24
Viktor Logi Petursson02ISLÁrmann AC 2:40.65    25
Olof Persson02SWEStrands IF 2:40.80    26
10 Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF 2:40.98    27
11 Vesteinn Veigar Kristjansson02ISLÁrmann AC 2:42.32    28
12 Erik Granlund02SWESkellefteå AIK 2:46.34    29


P14 Häck 80m84 cm
Försök heat 1-0,83 jul Qualisys Photofinish 
Hákon Birkir Grétarsson02ISLSelfoss12.46q   
Samuel Eriksson02SWERånäs 4H12.83q   
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV13.24    
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK13.60    
Måns Boshuis02SWEIFK Lidingö13.64    
Halldór Jökull Olafsson02ISLHHF15.81    
Samuel Melin02SWEIF Kville15.91    

Försök heat 2-1,43 jul Qualisys Photofinish 
Viktor Hällgren02SWESkellefteå AIK12.22q   
Ludvig All02SWETäby IS13.09    
Johan Hannegård02SWEIFK Lidingö13.10    
Gavin Wilson02ScoVP-Glasgow AC13.79    
Tryggvi Þórisson02ISLSelfoss14.52    
Viktor Karl Halldórsson02ISLÞÓR / Thor18.38    
Tobias Rydberg02SWEHässelby SKej start    

Försök heat 3-0,83 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö12.24q   
Per Bucher Johannesen02NORFana IL12.93q   
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK13.81    
Nikolaj Richter02DENAalborg Atletik14.23    
Jonathan Howser02SWETäby IS14.31    
Gabríel Bjarni Jónsson02ISLSelfoss14.98    
Elias Åström02SWEKFUM Örebro15.13    

Försök heat 4-1,23 jul Qualisys Photofinish 
Rasmus Vestergaard02DENAarhus 1900 AM12.30q   
Emil Carlsson02SWEIFK Växjö12.66q   
Kolbeinn Loftsson02ISLSelfoss12.68q   
Nikolaj Grönbech02DENSlagelse Atletik DELTA12.70q   
Fred Österblom02SWETäby IS13.91    
Melker Tingberg02SWEHässelby SK14.71    
Gustav Andersson02SWEIFK Lidingöej start    

Final-2,33 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö11.69   
Hákon Birkir Grétarsson02ISLSelfoss11.88   
Rasmus Vestergaard02DENAarhus 1900 AM11.92   
Per Bucher Johannesen02NORFana IL11.97   
Viktor Hällgren02SWESkellefteå AIK12.24   
Nikolaj Grönbech02DENSlagelse Atletik DELTA12.40   
Emil Carlsson02SWEIFK Växjö12.50   
Samuel Eriksson02SWERånäs 4H12.75   
Kolbeinn Loftsson02ISLSelfoss12.80   


P14 Höjd
3 jul 
Johan Burvall02SWEVisby IF Gute FIK167   
Tryggvi Þórisson02ISLSelfoss167   
Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS167   
Sander Rye Daae02NORFana IL164   
Hendrik Woie Flølo02NORBergens Turnforening160   
Kolbeinn Loftsson02ISLSelfoss160   
Eirik Brage Moen02NORHerkules FK160   
Máni Snær Benediktsson02ISLHrunamenn160   
Benjamin Röd02NORHerkules FK160   
Samuel Eriksson02SWERånäs 4H160   
11 William Frisk02SWEÖrgryte IS160   
12 Sebastian Isakson02SWETäby IS155   
12 Hákon Birkir Grétarsson02ISLSelfoss155   
12 Elmer Evanson02SWEÖrgryte IS155   
15 Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV155   
15 Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS155   
17 Adam Landen02SWEIFK Helsingborg155   
18 Teodor Weichbrodt02SWEMölndals AIK155   
19 Viggo Cedertjärn02SWELomma FIK150   
20 Halldór Jökull Olafsson02ISLHHF150   
20 Egill Smári Tryggvason02ISLIR150   
22 Gabriel Axelsson02SWEUpsala IF150   
23 Elias Åström02SWEKFUM Örebro150   
24 Anton Börås02SWEMölndals AIK144   
24 Anton Laanep02SWESävedalens AIK144   
26 Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss144   
26 Marcel Schweikart02SWEMölndals AIK144   
28 Oswald Carstensen02DENSparta Atletik144   
29 Jonathan Howser02SWETäby IS144   
30 Sebastian Riisgaard Suurballe02DENAarhus 1900 AM137   
Elliot Feltzing02SWEKongahälla AIKX   
Victor Kruse02SWEIFK GöteborgX   


P14 Stav
2 jul 
Emil Carlsson02SWEIFK Växjö377   
Jonathan Howser02SWETäby IS332   
Nikolaj Grönbech02DENSlagelse Atletik DELTA321   
Samuel Eriksson02SWERånäs 4H321   
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV295   
Peter Svensson02SWEIF Rigor282   
Finnur Tór Gudmundsson02ISLUMFL282   
Malte Rosvall02SWESävedalens AIK282   
Joel Andersson02SWELeksands FIK267   
10 Sebastian Riisgaard Suurballe02DENAarhus 1900 AM250   
11 Kolbeinn Loftsson02ISLSelfoss233   
12 Rasmus Samuelsson02SWEUllevi FK233   
13 Felix Ljung02SWEMölndals AIK233   
14 Victor Kruse02SWEIFK Göteborg214   
14 Edvin Wahlström02SWEMölndals AIK214   
16 Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss195   
Lukas Edqvist02SWEÖrgryte ISX   


P14 Längd
Kvaltävling1 jul 
Adam Thell02SWEIFK Lund5,78Q0,0   
Tobias Andersson02DENGreve Atletik5,69Q0,0   
Oliver Papinski02SWETäby IS5,68Q0,1   
Joel Åsenlund02SWEÖrgryte IS5,65Q0,4   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö5,57Q0,4   
Nikolaj Grönbech02DENSlagelse Atletik DELTA5,55Q0,5   
Ludvig All02SWETäby IS5,45Q0,6   
Viktor Hällgren02SWESkellefteå AIK5,35q0,0       5,34
Niklas Sjöblom02SWERånäs 4H5,35q0,1       4,99
10 Kolbeinn Loftsson02ISLSelfoss5,31q0,5   
11 Måns Boshuis02SWEIFK Lidingö5,30q0,0   
12 Emil Carlsson02SWEIFK Växjö5,29q0,0   
13 Ludvig Nylander02SWEMalmö AI5,21q0,0       5,20
14 Viktor Palmén02SWEKarlskoga FIF5,21q0,0   
15 Jonathan Howser02SWETäby IS5,16q0,0       5,14
16 Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS5,16q0,0       5,09
17 Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV5,140,0   
18 Rasmus Vestergaard02DENAarhus 1900 AM5,110,3   
19 Bertram Bing Costa02DENSparta Atletik5,080,0   
20 Sebastian Isakson02SWETäby IS5,070,1   
21 Samuel Eriksson02SWERånäs 4H5,040,0   
22 Olle Ek02SWERåby-Rekarne FIF4,990,3       4,83
23 William Frisk02SWEÖrgryte IS4,990,0       2,08
24 Marcel Schweikart02SWEMölndals AIK4,980,5       4,97
25 Jesper Hermansson02SWEMölndals AIK4,980,0       4,85
26 Oliver Gao02SWEHässelby SK4,970,0   
27 Hendrik Woie Flølo02NORBergens Turnforening4,930,9   
28 Hákon Birkir Grétarsson02ISLSelfoss4,821,6   
29 Axel Henriksson02SWEIF Kville4,812,2       4,74 0,0
30 Lukas Sällström02SWEIFK Umeå4,790,0   
31 Tryggvi Þórisson02ISLSelfoss4,780,0   
32 Theodore E. Fremstad-Waldron02NORBUL4,770,0   
33 Jesper Nordström02SWEIF Kville4,720,3       4,66
34 Viktor Karl Halldórsson02ISLÞÓR / Thor4,721,0       4,59
35 Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss4,710,0   
36 Jonathan Johnsson02SWEKFUM Örebro4,650,0   
37 Gustav Tartu02SWEIF Kville4,640,0   
38 Elias Åström02SWEKFUM Örebro4,610,1   
39 Anton Börås02SWEMölndals AIK4,571,4       4,39
40 Fred Österblom02SWETäby IS4,570,7       4,33
41 Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF4,540,9       4,47
42 Tobias Rydberg02SWEHässelby SK4,541,6       3,10
43 Viktor Logi Petursson02ISLÁrmann AC4,520,7   
44 Halldór Jökull Olafsson02ISLHHF4,351,2       4,33
45 Máni Snær Benediktsson02ISLHrunamenn4,350,1       3,21
46 Vilhelm Freyr Steindórsson02ISLSelfoss4,210,3   
47 Sander Rye Daae02NORFana IL4,200,9   
48 Melker Tingberg02SWEHässelby SK4,160,6   
49 Gustav Andersson02SWEIFK Lidingö4,150,0   
50 Viktor Möller02SWEHässelby SK4,010,0   
51 Karl Sten02SWEIF Kronan3,960,3   
52 George Russel02SCOInverness Harriers3,880,2   
53 Gabríel Bjarni Jónsson02ISLSelfoss3,830,0   
54 Egill Smári Tryggvason02ISLIR3,730,0   
55 Adam Landen02SWEIFK Helsingborg3,650,0   
56 Gunnlaugur Eiður Björgvinsson02ISLIR3,640,0   
57 Jón Ólafur Hannesson02ISLIR2,590,2   
Lukas Bertilsson02SWEÖrgryte ISX   
Vesteinn Veigar Kristjansson02ISLÁrmann ACX   

Final1 jul 
Adam Thell02SWEIFK Lund6,130,7   
Nikolaj Grönbech02DENSlagelse Atletik DELTA5,963,0   
Tobias Andersson02DENGreve Atletik5,814,1       5,65 0,6
Viktor Hällgren02SWESkellefteå AIK5,693,0       5,48 1,4
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö5,490,8   
Joel Åsenlund02SWEÖrgryte IS5,461,6   
Ludvig Nylander02SWEMalmö AI5,441,1   
Ludvig All02SWETäby IS5,422,4       5,40 1,6
Måns Boshuis02SWEIFK Lidingö5,410,7   
10 Kolbeinn Loftsson02ISLSelfoss5,405,1       5,25 1,8
11 Niklas Sjöblom02SWERånäs 4H5,350,9   
12 Viktor Palmén02SWEKarlskoga FIF5,331,7   
13 Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS5,291,4       5,15
14 Emil Carlsson02SWEIFK Växjö5,291,8       5,10
15 Jonathan Howser02SWETäby IS5,241,4       5,02
16 Oliver Papinski02SWETäby IS5,242,6   


P14 Kula4.0 kg
3 jul 
Måns Roos02SWEMölndals AIK13,16   
Nikolaj Grönbech02DENSlagelse Atletik DELTA12,66   
Andreas Henriksson02SWEIFK Lund12,30   
Samuel Eriksson02SWERånäs 4H12,09   
Hákon Birkir Grétarsson02ISLSelfoss10,89   
Rasmus Vestergaard02DENAarhus 1900 AM11,74   
Martin Jahnsson02FINTurun Urheiluliitto11,66   
Eirik Brage Moen02NORHerkules FK11,59   
Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS10,86   
10 Niklas Sjöblom02SWERånäs 4H10,80   
11 Oswald Carstensen02DENSparta Atletik10,64   
12 Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö10,63   
13 Halldór Jökull Olafsson02ISLHHF10,26   
14 Arran Buchanan02SCOInverness Harriers10,00   
15 Jonathan Howser02SWETäby IS9,98   
16 Truls Månsson02SWEÅhus FIK9,84   
17 Tryggvi Þórisson02ISLSelfoss9,53   
18 Christoffer Ström02NORLillehammer IF9,39   
19 Ala Alfred Mikkelsen02DENSkive AM9,00   
20 Alfons Haals02SWEVästerås FK8,85   
21 Viggo Cedertjärn02SWELomma FIK8,78   
22 Isac Engman02SWEIFK Trelleborg8,46   
23 Erik Lindberg02SWEÅhus FIK7,95   
24 George Russel02SCOInverness Harriers7,57   
25 Viktor Karl Halldórsson02ISLÞÓR / Thor7,25   
26 Erik Granlund02SWESkellefteå AIK6,98   
27 Sebastian Riisgaard Suurballe02DENAarhus 1900 AM6,20   
28 Markus Westlund02SWEVemhåns IK6,08   
29 Jón Ólafur Hannesson02ISLIR5,80   


P14 Spjut600 g
2 jul 
Nikolaj Grönbech02DENSlagelse Atletik DELTA52,80   
Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö46,91   
Vilhelm Freyr Steindórsson02ISLSelfoss43,17   
Martin Jahnsson02FINTurun Urheiluliitto41,34   
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV40,69   
Sebastian Riisgaard Suurballe02DENAarhus 1900 AM40,65   
Fredrik Grund02SWEIF Kville40,62   
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL40,32   
Viktor Karl Halldórsson02ISLÞÓR / Thor38,26   
10 Pontus Gustavsson02SWEVästerås FK36,14   
11 Andreas Henriksson02SWEIFK Lund35,60   
12 Daniel Thrana02NORKristiansand IF35,34   
13 Kolbeinn Loftsson02ISLSelfoss35,22   
14 Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss34,47   
15 Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS33,94   
16 Jakob Rahm02SWESävedalens AIK32,68   
17 Halldór Jökull Olafsson02ISLHHF32,50   
18 Måns Roos02SWEMölndals AIK30,83   
19 Tryggvi Þórisson02ISLSelfoss29,25   
20 Rasmus Vestergaard02DENAarhus 1900 AM29,13   
21 Gabriel Axelsson02SWEUpsala IF26,97   
22 Vesteinn Veigar Kristjansson02ISLÁrmann AC25,02   
23 Máni Snær Benediktsson02ISLHrunamenn23,72   
Jonathan Howser02SWETäby ISX   


P13 60m
Försök heat 12,62 jul Qualisys Photofinish 
Linus Johansson03SWEIK Wilske 7.66q   
Benjamin Kadestål03SWEÖresund FK 8.06q   
Kalle Georgsson03SWEHögbo GIF 8.28q   
Elliot Hamrå03SWEIF Rigor 8.42    
Samuel Ekelund03SWEEslövs AI 8.53    
Oliver Glans03SWEUllevi FK 8.60    
Kristjan Viggo Sigfinnsson03ISLÁrmann AC 9.04    
Martin Tofting-Sørli03NORBækkelaget SK 9.31    
Håkon Mathias Dalen Øverhaug03NORHamar IL Friidrett 9.90    

Försök heat 22,22 jul Qualisys Photofinish 
Mattias Andersson03SWEÖresund FK 8.06q   
Lukas Medina Sørensen03DENKöbenhavns IF 8.07q   
Daniel Hagalin Geirsson03ISLÁrmann AC 8.57    
Jonathan Kihlström03SWEHässelby SK 8.68    
Linus Pihl03SWELerum Friidrott 8.85    
Eirikur Anton Eiriksson03ISLÁrmann AC 9.55    
Hörður Pálsson03ISLIR 9.64    
Mats William Marrot03NORBækkelaget SKej start    

Försök heat 3-2,22 jul Qualisys Photofinish 
Viktor Wall03SWETyresö FK 8.09q   
Alexander Jacobsson Hansson03SWEHöganäs Friidrottsförening 8.16q   
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik 8.27q   
Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL 8.56    
Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik 8.70    
Hlynur Gestsson03ISLÁrmann AC 8.75    
Nils Ekroth03SWEUpsala IF 9.35    
Hlini Ásgeirsson03ISLIR 9.35    
Kjartan Sveinsson03ISLÁrmann AC11.05    

Försök heat 4-0,72 jul Qualisys Photofinish 
Arvid Wändesjö03SWETyresö FK 8.18q   
Sebastian Eriksson03SWEAlunda SK 8.29q   
David Ulstein03SWEMölndals AIK 8.43    
Elias Strid03SWELerum Friidrott 8.82    
Thord Flatebø Iversen03NORIL Fri 8.83    
Gunnar Franz Arnason03ISLÁrmann AC 8.88    
Håvard Seim Berentsen03NORFana IL 8.90    
Jens Johnny Khorchai03ISLÞÓR / Thor 9.20    
Victor Hering03SWEUllevi FKej start    

Försök heat 51,22 jul Qualisys Photofinish 
Elias Wennolf03SWEIFK Lund 8.02q   
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad 8.26q   
Matthew Ireland03ScoVP-Glasgow AC 8.63    
Zach Parmatow03SWEMalmö AI 8.75    
Daniel Atli Matthiasson Zaiser03ISLIR 8.89    
Lehn Wildmoore03DENAarhus 1900 AM 9.11    
Vegard Ranestad03NORHamar IL Friidrett 9.61    
Gabriel Logi Kristinsson03ISLÁrmann AC10.24    

Försök heat 6-0,32 jul Qualisys Photofinish 
Elias Lind03SWEHässelby SK 7.99q   
David Thid03SWEHuddinge AIS 8.34q   
Tobias Allers-Hansen03NORIL Gneist 8.47    
Miso Buha03FÄRFäröarna 8.58    
Bjorn Tor Gunnlaugsson03ISLÁrmann AC 8.63    
Elias Dahl Lunøe03DENSparta Atletik 8.83    
Hugo Ahlenius03SWEHässelby SK 9.10    
Tobias Erlandh03SWEKFUM Örebro 9.21    
Jimmy Duankhonburi03SWEUllevi FKej start    

Försök heat 7-1,12 jul Qualisys Photofinish 
Fabian Steene03SWEIF Kville 8.20q   
Jesper Ahlin03SWEVäsby IK 8.21q   
Adam Kraft03SWEÖstersunds GIF Friidrott 8.45    
Liam Wiklander03SWETjalve IF Norrköping 8.68    
Oliver Veselinovski03DENSparta Atletik 9.03    
Daniel Salinas03SWELudvika FFI 9.13    
Gudmundur Sigurbjörnsson03ISLUMFL10.01    
Jørgen Brenna Loennechen03NORTyrving IL10.06    

Finalheat 1-0,42 jul Qualisys Photofinish 
Linus Johansson03SWEIK Wilske 7.75   
Elias Lind03SWEHässelby SK 7.92   
Viktor Wall03SWETyresö FK 7.92   
Elias Wennolf03SWEIFK Lund 7.96   
Alexander Jacobsson Hansson03SWEHöganäs Friidrottsförening 8.06   
Mattias Andersson03SWEÖresund FK 8.08   
Lukas Medina Sørensen03DENKöbenhavns IF 8.08   
Benjamin Kadestål03SWEÖresund FK 8.19   

Finalheat 2-0,62 jul Qualisys Photofinish 
Arvid Wändesjö03SWETyresö FK 8.00   
Sebastian Eriksson03SWEAlunda SK 8.01   
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik 8.02   
Fabian Steene03SWEIF Kville 8.11   
Jesper Ahlin03SWEVäsby IK 8.15   
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad 8.19   
David Thid03SWEHuddinge AIS 8.27   
Kalle Georgsson03SWEHögbo GIFDQ    tjuvstart


P13 200m
Finalheat 1-0,43 jul Qualisys Photofinish 
Viktor Wall03SWETyresö FK24.23    1
Linus Johansson03SWEIK Wilske24.92    2
Elias Lind03SWEHässelby SK25.52    3
Elias Wennolf03SWEIFK Lund25.61    4
Mattias Andersson03SWEÖresund FK25.84    5
Sebastian Eriksson03SWEAlunda SK26.04    6
Lukas Medina Sørensen03DENKöbenhavns IF26.37    7
David Ulstein03SWEMölndals AIK26.48    8
Kalle Georgsson03SWEHögbo GIFej start    -

Finalheat 2-0,33 jul Qualisys Photofinish 
Niklas Wall03SWETyresö FK26.57    10
Tobias Allers-Hansen03NORIL Gneist26.91    11
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad26.91    12
Markus Moberg03SWEHammarby IF26.95    13
Isak Helgesson03SWEÖrgryte IS27.44    15
Miso Buha03FÄRFäröarna27.47    16
Zach Parmatow03SWEMalmö AI28.16    27
Vincent Arousell03SWEHässelby SK30.04    39
Arvid Wändesjö03SWETyresö FKej start    -

Finalheat 30,93 jul Qualisys Photofinish 
Bjorn Tor Gunnlaugsson03ISLÁrmann AC26.57    9
Hans Erland Thomsen03FÄRFäröarna27.55    17
Vincent Stenzel03GERRostock 1 LAV27.80    19
Albin Lago03SWEGenarps IF27.81    20
Matthew Ireland03ScoVP-Glasgow AC28.05    24
Liam Wiklander03SWETjalve IF Norrköping28.06    25
Trond Olav Halvorsen03NORHaugesund IL28.53    31
Jacob Helgesson03SWEÖrgryte IS28.65    32
Fabian Haeffler03SWEMölndals AIK30.05    40

Finalheat 40,13 jul Qualisys Photofinish 
Thord Flatebø Iversen03NORIL Fri28.11    26
Daniel Atli Matthiasson Zaiser03ISLIR28.38    28
Jonathan Kihlström03SWEHässelby SK28.41    29
Lehn Wildmoore03DENAarhus 1900 AM28.52    30
Håvard Seim Berentsen03NORFana IL28.96    34
Nils Ekroth03SWEUpsala IF29.11    35
Olof Freij03SWEIK Sisu29.59    37
Vegard Ranestad03NORHamar IL Friidrett30.07    41
Teodor Borgius03SWEHammarby IFej start    -

Finalheat 50,33 jul Qualisys Photofinish 
Hlynur Gestsson03ISLÁrmann AC27.88    21
Carl Erixon03SWEMölndals AIK27.91    22
Gunnar Franz Arnason03ISLÁrmann AC28.65    32
Kristjan Viggo Sigfinnsson03ISLÁrmann AC29.51    36
Karl Hákon Ólafsson03ISLIR30.60    42
Axel Kristiansen03NORBækkelaget SK31.58    44
Hörður Pálsson03ISLIR31.76    46
Gudmundur Sigurbjörnsson03ISLUMFL31.80    47
Martin Tofting-Sørli03NORBækkelaget SKej start    -

Finalheat 6-0,63 jul Qualisys Photofinish 
Rasmus Kragelund Christensen03DENAarhus 1900 AM27.16    14
Victor Hering03SWEUllevi FK27.57    18
Oliver Glans03SWEUllevi FK27.99    23
Nils Thorin03SWEÖrgryte IS29.82    38
Axel Nätstrand03SWEÖrgryte IS30.89    43
Albin Augustsson03SWELudvika FFI31.65    45
Håkon Mathias Dalen Øverhaug03NORHamar IL Friidrett34.02    48
Kjartan Sveinsson03ISLÁrmann AC36.22    49


P13 600m
Finalheat 11 jul 
Albin Wallenius03SWEVästerås FK 1:34.89    1
Mats William Marrot03NORBækkelaget SK 1:35.26    2
Trym Fjøsne-Hexeberg03NORNittedal IL 1:37.42    3
Tobias Allers-Hansen03NORIL Gneist 1:38.44    4
Gustav Moe03NORBækkelaget SK 1:38.53    5
Kalle Georgsson03SWEHögbo GIF 1:38.73    6
Fabian Haeffler03SWEMölndals AIK 1:39.83    7
Trond Olav Halvorsen03NORHaugesund IL 1:39.93    8
Albert Henriksson03SWEÅkersberga SK 1:40.86    11
10 Simon Wikell03SWEMölndals AIK 1:42.05    12
11 Sindre Fredriksen03NORVarteig IL 1:42.94    14

Finalheat 21 jul 
Bjorn Tor Gunnlaugsson03ISLÁrmann AC 1:40.43    9
Henrik Franzén03SWEKFUM Örebro 1:40.78    10
Thord Flatebø Iversen03NORIL Fri 1:42.07    13
Jacob Helgesson03SWEÖrgryte IS 1:43.60    15
Albin Lago03SWEGenarps IF 1:43.97    16
Hans Erland Thomsen03FÄRFäröarna 1:44.62    17
Nils Ekroth03SWEUpsala IF 1:45.48    18
Carl Erixon03SWEMölndals AIK 1:46.05    19
Sivert Juven03NORNesbyen 1:47.55    21
10 Erik Weineisen03SWEBjörnstorps IF 1:50.85    27

Finalheat 31 jul 
Matthew Ireland03ScoVP-Glasgow AC 1:47.03    20
Oscar Wall03SWETrollhättan FIK 1:47.95    23
Felix Petrov03SWEIF Göta Karlstad 1:48.71    26
Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 1:52.14    28
Vilhelm Werner03SWEHässelby SK 1:54.34    30
Jonathan Norrman03SWEBohus IF 1:54.46    31
Vegard Ranestad03NORHamar IL Friidrett 1:55.09    32
Malte Bank03DENSparta Atletik 1:56.91    34
Agustin Hillmersson03SWEIK Orient 2:04.49    36
10 Daniel Salinas03SWELudvika FFI 2:06.32    38

Finalheat 41 jul 
Vincent Arousell03SWEHässelby SK 1:47.57    22
Zach Parmatow03SWEMalmö AI 1:48.28    24
Hlynur Gestsson03ISLÁrmann AC 1:48.65    25
Eemeli Peura03SWEUpsala IF 1:53.89    29
Albin Augustsson03SWELudvika FFI 1:56.06    33
Karl Hákon Ólafsson03ISLIR 1:57.47    35
Håkon Mathias Dalen Øverhaug03NORHamar IL Friidrett 2:05.32    37
Hörður Pálsson03ISLIR 2:07.15    39
Kjartan Sveinsson03ISLÁrmann AC 2:08.28    40
10 Sigurdur Helgi Heimisson03ISLHHF 2:13.74    41


P13 1500m
Finalheat 12 jul 
Albin Wallenius03SWEVästerås FK 4:33.72    1
Trond Olav Halvorsen03NORHaugesund IL 4:37.40    2
Trym Fjøsne-Hexeberg03NORNittedal IL 4:37.91    3
Tobias Allers-Hansen03NORIL Gneist 4:47.98    4
Gustav Moe03NORBækkelaget SK 4:48.81    5
Bjorn Tor Gunnlaugsson03ISLÁrmann AC 4:50.24    6
Henrik Franzén03SWEKFUM Örebro 4:51.21    7
Hans Erland Thomsen03FÄRFäröarna 4:56.12    8
Fabian Haeffler03SWEMölndals AIK 4:57.91    9
10 Sindre Fredriksen03NORVarteig IL 4:59.22    11
11 Jelmer Scholten04DENDybvad IK 4:59.80    12
12 Simon Wikell03SWEMölndals AIK 5:00.63    13
13 Sivert Juven03NORNesbyen 5:05.25    14
14 Birk Pettersvold04NORHerkules FK 5:09.25    16
15 Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 5:18.35    21
Izak Warma04SWEIK Norrköping FIej start    -

Finalheat 22 jul 
Albert Henriksson03SWEÅkersberga SK 4:58.72    10
Fabian Olin04SWEHässelby SK 5:07.07    15
Kalle Georgsson03SWEHögbo GIF 5:09.59    17
Albin Lago03SWEGenarps IF 5:10.60    18
Nils Ekroth03SWEUpsala IF 5:12.50    19
Felix Petrov03SWEIF Göta Karlstad 5:15.67    20
Albin Augustsson03SWELudvika FFI 5:24.29    22
Erik Weineisen03SWEBjörnstorps IF 5:25.07    23
Vilhelm Werner03SWEHässelby SK 5:30.81    24
10 Gudmundur Sigurbjörnsson03ISLUMFL 5:39.15    25
11 Malte Friberg04SWEBjörnstorps IF 5:57.17    26
12 Daniel Salinas03SWELudvika FFI 6:03.28    27
13 Kjartan Sveinsson03ISLÁrmann AC 6:05.28    28


P13 Häck 60m76 cm
Försök heat 10,71 jul Qualisys Photofinish 
Markus Moberg03SWEHammarby IF 9.50q   
Mattias Andersson03SWEÖresund FK 9.98q   
Vincent Stenzel03GERRostock 1 LAV10.12    
Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL10.13    
Jacob Helgesson03SWEÖrgryte IS10.29    
Oliver Glans03SWEUllevi FK10.77    
Hugo Ahlenius03SWEHässelby SK10.91    
Daniel Hagalin Geirsson03ISLÁrmann ACej start    

Försök heat 20,01 jul Qualisys Photofinish 
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik 9.26q   
Elias Lind03SWEHässelby SK 9.50q   
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS10.09    
Teodor Borgius03SWEHammarby IF10.22    
Daniel Atli Matthiasson Zaiser03ISLIR11.76    
Gudmundur Sigurbjörnsson03ISLUMFL12.11    
Jakob Pettersson03SWEIFK Göteborgej start    
Gabriel Logi Kristinsson03ISLÁrmann ACej start    

Försök heat 3-0,11 jul Qualisys Photofinish 
David Thid03SWEHuddinge AIS 9.60q   
Victor Hering03SWEUllevi FK 9.85q   
Svante Leijon03SWEIFK Växjö10.03    
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad10.15    
Elliot Duvert03SWEIFK Märsta10.75    
Robin Rickardsson03SWEIFK Växjö11.10    
Axel Nätstrand03SWEÖrgryte IS11.45    
Jonathan Kihlström03SWEHässelby SK12.14    
Eirikur Anton Eiriksson03ISLÁrmann AC14.30    

Försök heat 40,21 jul Qualisys Photofinish 
Mats William Marrot03NORBækkelaget SK 9.69q   
Sebastian Eriksson03SWEAlunda SK 9.74q   
Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik10.01q   
Isak Helgesson03SWEÖrgryte IS10.05    
Liam Wiklander03SWETjalve IF Norrköping10.14    
Oskari Peura03SWEUpsala IF10.29    
Jimmy Duankhonburi03SWEUllevi FK11.39    
Malte Bank03DENSparta Atletik11.71    
Hlini Ásgeirsson03ISLIR11.74    

Final-0,41 jul Qualisys Photofinish 
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik 9.29   
Elias Lind03SWEHässelby SK 9.35   
Markus Moberg03SWEHammarby IF 9.52   
Mats William Marrot03NORBækkelaget SK 9.54   
David Thid03SWEHuddinge AIS 9.62   
Mattias Andersson03SWEÖresund FK 9.91   
Victor Hering03SWEUllevi FK 9.96   
Sebastian Eriksson03SWEAlunda SK 9.96   
Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik10.05   


P13 Höjd
1 jul 
Kristjan Viggo Sigfinnsson03ISLÁrmann AC173   
Arvid Wändesjö03SWETyresö FK164   
Elliot Duvert03SWEIFK Märsta164   
Viktor Wall03SWETyresö FK161   
Vincent Stenzel03GERRostock 1 LAV161   
Fabian Steene03SWEIF Kville161   
David Thid03SWEHuddinge AIS161   
Albin Eriksson03SWETyresö FK158   
Jacob Thelander03SWELjungby FIK158   
10 Lukas Medina Sørensen03DENKöbenhavns IF150   
11 Elias Lind03SWEHässelby SK150   
12 Agustin Hillmersson03SWEIK Orient146   
12 Olle Lapidus03SWESävedalens AIK146   
12 Simen Gimnes03NORAsker SK146   
15 Felix Petrov03SWEIF Göta Karlstad146   
16 Adam Kraft03SWEÖstersunds GIF Friidrott142   
17 Svante Leijon03SWEIFK Växjö142   
18 Hugo Ahlenius03SWEHässelby SK137   
18 Linus Pihl03SWELerum Friidrott137   
20 Sondre Rökenes03NORBækkelaget SK137   
21 Bjorn Tor Gunnlaugsson03ISLÁrmann AC137   
21 Karl Hákon Ólafsson03ISLIR137   
21 Robin Rickardsson03SWEIFK Växjö137   
24 Daniel Atli Matthiasson Zaiser03ISLIR137   
24 Malte Bank03DENSparta Atletik137   
26 Philip Bayer03SWEMölndals AIK131   
27 Vegard Ranestad03NORHamar IL Friidrett124   
Håkon Mathias Dalen Øverhaug03NORHamar IL FriidrettX   
Sigurdur Helgi Heimisson03ISLHHFX   
Gudmundur Sigurbjörnsson03ISLUMFLX   
Eirikur Anton Eiriksson03ISLÁrmann ACX   


P13 Stav
2 jul 
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS300   
Elliot Duvert03SWEIFK Märsta266   
Fabian Steene03SWEIF Kville255   
Teodor Borgius03SWEHammarby IF242   
Vincent Stenzel03GERRostock 1 LAV227   
Linus Pihl03SWELerum Friidrott210   
Kalle Eriksson03SWELerum Friidrott210   
Markus Moberg03SWEHammarby IF191   
David Adolfsson04SWETingbergs AISX   


P13 Längdzon
3 jul 
Mattias Andersson03SWEÖresund FK5,800,0   
David Thid03SWEHuddinge AIS5,420,0   
Lukas Medina Sørensen03DENKöbenhavns IF5,410,0   
David Ulstein03SWEMölndals AIK5,36-0,1   
Arvid Wändesjö03SWETyresö FK5,310,0   
Olle Lapidus03SWESävedalens AIK5,220,0   
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik5,210,0   
Hans Erland Thomsen03FÄRFäröarna5,170,0   
Elliot Duvert03SWEIFK Märsta5,150,0       5,11
10 Miso Buha03FÄRFäröarna5,150,0       5,05
11 Victor Hering03SWEUllevi FK5,150,0       5,04
12 Isak Helgesson03SWEÖrgryte IS5,110,0   
13 Fabian Steene03SWEIF Kville5,100,0   
14 Viktor Wall03SWETyresö FK5,060,0   
15 Elias Lind03SWEHässelby SK5,052,1       4,89 0,0
16 Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik5,030,1   
17 Markus Moberg03SWEHammarby IF5,010,0   
18 Vincent Stenzel03GERRostock 1 LAV4,930,0   
19 Kristjan Viggo Sigfinnsson03ISLÁrmann AC4,890,0   
20 Zach Parmatow03SWEMalmö AI4,880,0   
21 Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad4,85-0,5   
22 Daniel Atli Matthiasson Zaiser03ISLIR4,840,0   
23 Tobias Allers-Hansen03NORIL Gneist4,830,5   
24 Rasmus Kragelund Christensen03DENAarhus 1900 AM4,780,6   
25 Teodor Borgius03SWEHammarby IF4,750,3   
26 Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL4,730,9       4,62
27 Elliot Hamrå03SWEIF Rigor4,730,5       4,47
28 Simen Gimnes03NORAsker SK4,720,0   
29 Lehn Wildmoore03DENAarhus 1900 AM4,710,0       4,71
30 Elias Dahl Lunøe03DENSparta Atletik4,710,0       4,62
31 Samuel Ekelund03SWEEslövs AI4,71-1,7       4,58
32 Adam Kraft03SWEÖstersunds GIF Friidrott4,71-0,8       4,32
33 Elias Strid03SWELerum Friidrott4,700,0   
34 Olof Freij03SWEIK Sisu4,690,0   
35 Niklas Wall03SWETyresö FK4,680,0   
36 Liam Wiklander03SWETjalve IF Norrköping4,61-0,2   
37 Oliver Veselinovski03DENSparta Atletik4,530,2   
38 Jimmy Duankhonburi03SWEUllevi FK4,521,1       4,45
39 Carl Erixon03SWEMölndals AIK4,520,0       4,37
40 Jakob Pettersson03SWEIFK Göteborg4,500,0   
41 Nils Ekroth03SWEUpsala IF4,490,0   
42 Matthew Ireland03ScoVP-Glasgow AC4,460,0   
43 Robin Rickardsson03SWEIFK Växjö4,360,0   
44 Linus Pihl03SWELerum Friidrott4,350,0   
45 Hugo Ahlenius03SWEHässelby SK4,32-0,9       4,29
46 Hlynur Gestsson03ISLÁrmann AC4,320,5       4,14
47 Vegard Ranestad03NORHamar IL Friidrett4,320,0       4,04
48 Nils Thorin03SWEÖrgryte IS4,310,0   
49 Karl Hákon Ólafsson03ISLIR4,290,0   
50 Albin Eriksson03SWETyresö FK4,240,0   
51 Anton Essén03SWEIK Orient4,180,4   
52 Daniel Salinas03SWELudvika FFI4,070,0   
53 Hlini Ásgeirsson03ISLIR4,050,0       3,92
54 Jens Johnny Khorchai03ISLÞÓR / Thor4,050,3       3,90
55 Lukas Bang Andreasen03DENAarhus 1900 AM4,03-0,7   
56 Sivert Juven03NORNesbyen4,020,0   
57 Axel Kristiansen03NORBækkelaget SK3,790,3   
58 Gudmundur Sigurbjörnsson03ISLUMFL3,770,0   
59 Gabriel Logi Kristinsson03ISLÁrmann AC3,65-0,7   
60 Håkon Mathias Dalen Øverhaug03NORHamar IL Friidrett3,540,0   
61 Eirikur Anton Eiriksson03ISLÁrmann AC3,430,5   
62 Kjartan Sveinsson03ISLÁrmann AC3,071,3   

3 jul 


P13 Trestegzon
2 jul 
David Thid03SWEHuddinge AIS11,830,0   
Elias Lind03SWEHässelby SK11,560,4   
Mats William Marrot03NORBækkelaget SK11,321,2   
Victor Hering03SWEUllevi FK11,280,0   
Miso Buha03FÄRFäröarna11,260,0   
Lukas Medina Sørensen03DENKöbenhavns IF11,151,1   
Simen Gimnes03NORAsker SK11,020,0   
Niklas Wall03SWETyresö FK10,850,0   
Elliot Hamrå03SWEIF Rigor10,502,9       10,28 0,9
10 Kristjan Viggo Sigfinnsson03ISLÁrmann AC10,300,0   
11 Robin Rickardsson03SWEIFK Växjö10,060,4   
12 Jakob Pettersson03SWEIFK Göteborg10,041,4   
13 Jimmy Duankhonburi03SWEUllevi FK9,881,5   
14 Daniel Atli Matthiasson Zaiser03ISLIR9,810,8   
15 Hugo Ahlenius03SWEHässelby SK9,601,3   
16 Karl Hákon Ólafsson03ISLIR9,462,3       9,07 0,4
17 Oskari Peura03SWEUpsala IF9,380,1   
18 Tobias Erlandh03SWEKFUM Örebro9,272,2       9,26 0,0
19 Vegard Ranestad03NORHamar IL Friidrett9,261,7   
20 Albin Eriksson03SWETyresö FK9,191,0   
21 Eemeli Peura03SWEUpsala IF8,74-0,5   
22 Gudmundur Sigurbjörnsson03ISLUMFL8,290,9   
Håkon Mathias Dalen Øverhaug03NORHamar IL FriidrettX   
Lukas Bang Andreasen03DENAarhus 1900 AMX   
Hlini Ásgeirsson03ISLIRX   


P13 Kula3.0 kg
3 jul 
Jesper Ahlin03SWEVäsby IK15,29   
Elias Lind03SWEHässelby SK13,44   
Mads Rubek Vitoft03DENSparta Atletik12,68   
Fabian Steene03SWEIF Kville11,81   
Viktor Wall03SWETyresö FK11,66   
Max Andersson03SWEEslövs AI11,06   
Arvid Wändesjö03SWETyresö FK10,79   
Leo Bystedt03SWEVästerås FK10,77   
Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL10,60   
10 Daniel Atli Matthiasson Zaiser03ISLIR10,45   
11 Olle Lapidus03SWESävedalens AIK10,41   
12 Adam Kraft03SWEÖstersunds GIF Friidrott9,48   
13 Daniel Hagalin Geirsson03ISLÁrmann AC9,41   
14 Jens Johnny Khorchai03ISLÞÓR / Thor9,34   
15 Bjorn Tor Gunnlaugsson03ISLÁrmann AC9,24   
16 Rasmus Kragelund Christensen03DENAarhus 1900 AM9,18   
17 Jørgen Brenna Loennechen03NORTyrving IL9,06   
18 Christian Nilsson03SWEIFK Helsingborg8,98   
19 Alvin Hedin03SWEStrömstads IF8,94   
20 Gunnar Franz Arnason03ISLÁrmann AC8,76   
21 Elliot Hamrå03SWEIF Rigor8,24   
22 Hjalti Snær Helgason03ISLSelfoss8,11   
23 Hlini Ásgeirsson03ISLIR7,04   
24 Sigurdur Helgi Heimisson03ISLHHF6,78   
25 Lukas Bang Andreasen03DENAarhus 1900 AM6,51   


P13 Spjut400 g
1 jul 
Ian Saxon Hall03USAUSA53,36   
Max Andersson03SWEEslövs AI46,53   
Mats William Marrot03NORBækkelaget SK43,03   
Elliot Duvert03SWEIFK Märsta40,37   
Hjalti Snær Helgason03ISLSelfoss40,01   
Vincent Stenzel03GERRostock 1 LAV39,30   
Daniel Atli Matthiasson Zaiser03ISLIR38,75   
Jens Johnny Khorchai03ISLÞÓR / Thor36,78   
Fabian Steene03SWEIF Kville35,61   
10 Jacob Thelander03SWELjungby FIK34,22   
11 Noah Idofsson03SWELjungby FIK33,59   
12 Elias Dahl Lunøe03DENSparta Atletik33,47   
13 Leo Bystedt03SWEVästerås FK32,97   
14 Karl Hákon Ólafsson03ISLIR30,61   
15 Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan30,32   
16 Mads Rubek Vitoft03DENSparta Atletik28,03   
17 Teodor Borgius03SWEHammarby IF27,06   
18 Hlini Ásgeirsson03ISLIR26,08   
19 Gunnar Franz Arnason03ISLÁrmann AC25,49   
20 Tobias Erlandh03SWEKFUM Örebro25,38   
21 Liam Wiklander03SWETjalve IF Norrköping25,01   
22 Jørgen Brenna Loennechen03NORTyrving IL23,88   
23 Agustin Hillmersson03SWEIK Orient21,61   


P12 60m
Försök heat 1-3,12 jul Qualisys Photofinish 
Sondre Audahl Vik04NORTyrving IL 8.60q   
Alexander Ludwigs04SWEDanderyds SK 8.98q   
Linus Jonsson04SWEHässelby SK 9.21q   
Lukas Öiseth04NORAsker SK 9.40    
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS 9.85    
Luka Bergheim04NORNorna Salhusej start    

Försök heat 2-2,42 jul Qualisys Photofinish 
Isak Sterner04SWETäby IS 8.70q   
Elliot Hagdahl04SWEMalmö AI 8.76q   
Love Lindström04SWEIF Göta Karlstad 8.82q   
John Nordlander04SWEKFUM Örebro 9.38q   
Viggo Lind Toustrup04DENAarhus 1900 AM 9.39q   
Jonas Nilsen Fagerhaug04NORSK Vidar 9.40    
Samuel Schindler Budil04SWEMalmö AI10.33    

Försök heat 3-3,12 jul Qualisys Photofinish 
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI 8.59q   
Carl Johan Zachariae04DENSparta Atletik 8.86q   
Andreas Rydén04SWEIF Kville 8.91q   
Adam Larsson04SWEIFK Sunne FK 8.98q   
Elias Boman04SWEHässelby SK10.01    
Petter Brennhovd04NORSK Vidar10.23    

Försök heat 4-5,52 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 8.52q   
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik 9.05q   
William Asker04SWEIF Kville 9.12q   
Filip Holdhus04NORIL Fri 9.16q   
Jonathan Hertwig-Ødegaard04NORTyrving IL 9.70    
Philip Karlsson04SWEMajornas IK 9.84    
Brynjar Logi Sölvason04ISLUMFL10.66    
Fredrik Michelsen04NORSK Vidar10.96    

Finalheat 1-0,62 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 7.98   
Sondre Audahl Vik04NORTyrving IL 8.31   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI 8.43   
Isak Sterner04SWETäby IS 8.49   
Elliot Hagdahl04SWEMalmö AI 8.64   
Love Lindström04SWEIF Göta Karlstad 8.66   
Carl Johan Zachariae04DENSparta Atletik 8.78   
Andreas Rydén04SWEIF Kville 8.78   

Finalheat 2-2,22 jul Qualisys Photofinish 
William Asker04SWEIF Kville 8.70   
Alexander Ludwigs04SWEDanderyds SK 8.71   
Filip Holdhus04NORIL Fri 8.86   
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik 8.88   
Adam Larsson04SWEIFK Sunne FK 9.07   
John Nordlander04SWEKFUM Örebro 9.42   
Linus Jonsson04SWEHässelby SKej start   
Viggo Lind Toustrup04DENAarhus 1900 AMej start   


P12 200m
Finalheat 10,63 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI25.47    1VU-Rek
Sondre Audahl Vik04NORTyrving IL27.00    2
Filip Holdhus04NORIL Fri27.89    4
Love Lindström04SWEIF Göta Karlstad27.98    6
William Asker04SWEIF Kville28.03    7
Gustav Nylander04SWEMalmö AI28.11    8
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK29.01    10

Finalheat 2-0,13 jul Qualisys Photofinish 
Isak Sterner04SWETäby IS27.61    3
Andreas Rydén04SWEIF Kville27.94    5
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI28.21    9
Alex Apelgrim04SWEÖrgryte IS29.64    12
Jonathan Hertwig-Ødegaard04NORTyrving IL30.01    14
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS30.21    15
Birk Pettersvold04NORHerkules FK30.91    16

Finalheat 30,33 jul Qualisys Photofinish 
Felix Steene04SWEIF Kville29.32    11
Fabian Olin04SWEHässelby SK30.01    13
Petter Brennhovd04NORSK Vidar31.43    17
Adam Eriksson04SWEHanvikens SK32.43    18
Brynjar Logi Sölvason04ISLUMFL33.26    19
Lukas Öiseth04NORAsker SKej start    -


P12 600m
Finalheat 11 jul 
Filip Holdhus04NORIL Fri 1:43.24    1
Jelmer Scholten04DENDybvad IK 1:44.97    3
Andreas Rydén04SWEIF Kville 1:45.85    4
Izak Warma04SWEIK Norrköping FI 1:46.96    5
Jonas Nilsen Fagerhaug04NORSK Vidar 1:47.33    6
Petter Brennhovd04NORSK Vidar 1:47.68    7
Jonas Magnusson04SWEHälle IF 1:48.53    9
Birk Pettersvold04NORHerkules FK 1:52.63    10
Albin Öberg04SWEEslövs AIej start    -
Martin Bakken04NORSK Vidarej start    -
Jonathan Hertwig-Ødegaard04NORTyrving ILej start    -

Finalheat 21 jul 
Fabian Olin04SWEHässelby SK 1:43.46    2
Modou Lamin Bah04SWEMalmö AI 1:47.71    8
Sixten Persson04SWESävedalens AIK 1:58.23    11
John Nordlander04SWEKFUM Örebro 1:59.65    12
Malte Friberg04SWEBjörnstorps IF 1:59.70    13
David Adolfsson04SWETingbergs AIS 2:00.73    14
Elias Boman04SWEHässelby SK 2:02.14    15
Fredrik Michelsen04NORSK Vidar 2:02.19    16
Filip Schälin04SWEKongahälla AIK 2:02.44    17
10 Samuel Schindler Budil04SWEMalmö AI 2:06.79    18
Isak Sterner04SWETäby ISej start    -


P12 Häck 60m76 cm
Försök heat 10,21 jul Qualisys Photofinish 
Linus Jonsson04SWEHässelby SK10.36q   
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK10.39q   
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik10.70q   
Jonathan Hertwig-Ødegaard04NORTyrving IL11.20q   
Viggo Lind Toustrup04DENAarhus 1900 AM11.81    
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS12.18    
Malte Siewertsson04SWEIFK Växjö13.07    
Joseph Lindvall04SWEMalmö AIej start    

Försök heat 20,51 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 9.70q   
Alexander Ludwigs04SWEDanderyds SK10.66q   
William Asker04SWEIF Kville10.84q   
Isak Sterner04SWETäby IS11.04q   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI11.46q   
Philip Karlsson04SWEMajornas IK12.55    
Elias Boman04SWEHässelby SK12.96    

Final0,41 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 9.47   
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK10.09   
Linus Jonsson04SWEHässelby SK10.26   
William Asker04SWEIF Kville10.39   
Alexander Ludwigs04SWEDanderyds SK10.50   
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik10.56   
Isak Sterner04SWETäby IS10.70   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI11.04   
Jonathan Hertwig-Ødegaard04NORTyrving ILej start   


P12 Höjd
2 jul 
William Asker04SWEIF Kville150   
Alexander Ludwigs04SWEDanderyds SK147   
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK147   
Isak Sterner04SWETäby IS143   
Gustav Nylander04SWEMalmö AI139   
Brynjar Logi Sölvason04ISLUMFL135   
Izak Warma04SWEIK Norrköping FI135   
Luka Bergheim04NORNorna Salhus135   
Erik Blomgren04SWEKA 2 IF130   
Linus Jonsson04SWEHässelby SK130   
David Adolfsson04SWETingbergs AIS130   
12 Jonathan Hertwig-Ødegaard04NORTyrving IL130   
12 Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS130   
14 Filip Schälin04SWEKongahälla AIK130   
15 Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK130   
16 Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF Friidrott130   
17 Teodor Heldal04NORFana IL130   
18 Carl Johan Zachariae04DENSparta Atletik124   


P12 Längdzon
3 jul 
Carl Johan Zachariae04DENSparta Atletik5,152,5       5,11 1,9
Alexander Ludwigs04SWEDanderyds SK4,981,4   
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik4,881,2   
Isak Sterner04SWETäby IS4,852,3       4,84 2,0
William Asker04SWEIF Kville4,841,0   
Gustav Nylander04SWEMalmö AI4,810,0   
Linus Jonsson04SWEHässelby SK4,780,0   
Love Lindström04SWEIF Göta Karlstad4,72-0,8   
Felix Steene04SWEIF Kville4,590,0   
10 Sondre Audahl Vik04NORTyrving IL4,570,0   
11 Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK4,540,0   
12 Jonathan Hertwig-Ødegaard04NORTyrving IL4,481,7   
13 Alex Apelgrim04SWEÖrgryte IS4,450,2   
14 Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI4,401,6   
15 Linus Rosengren04SWELjungby FIK4,250,0   
16 Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS4,241,1   
17 Viggo Lind Toustrup04DENAarhus 1900 AM4,220,0   
18 Adam Larsson04SWEIFK Sunne FK4,190,0   
19 Luka Bergheim04NORNorna Salhus4,181,6   
20 Philip Karlsson04SWEMajornas IK3,970,0   
21 Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF Friidrott3,950,5   
22 John Nordlander04SWEKFUM Örebro3,91-0,4   
23 Elias Boman04SWEHässelby SK3,680,1   
24 Malte Siewertsson04SWEIFK Växjö3,650,3   
25 Filip Schälin04SWEKongahälla AIK3,460,0   
26 Brynjar Logi Sölvason04ISLUMFL3,380,7   
27 Axel Sten04SWEIF Kronan3,070,0   


P12 Kula3.0 kg
1 jul 
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK10,27   
Leo Carlsson04SWEAle FK9,89   
Sondre Jahren04NORAsker SK9,61   
Miki Makkonen04FINLänsi-Uudenmaan Urheilijat9,15   
Linus Jonsson04SWEHässelby SK9,13   
Eirik Halfdansen-Aspen04NORNesodden IF8,52   
Isak Sterner04SWETäby IS7,90   
Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF Friidrott7,72   
Elias Boman04SWEHässelby SK7,54   
10 Jonathan Hertwig-Ødegaard04NORTyrving IL7,18   
11 Eliot Gustavsson04SWEÖrgryte IS6,82   
12 Axel Sten04SWEIF Kronan6,18   
13 Malte Siewertsson04SWEIFK Växjö5,88   
14 Alexander Ahlberg04SWEBromma IF4,55   
William Asker04SWEIF KvilleX   


P12 Spjut400 g
2 jul 
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI37,14   
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK37,02   
Miki Makkonen04FINLänsi-Uudenmaan Urheilijat33,60   
Leo Carlsson04SWEAle FK31,54   
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK29,72   
Linus Rosengren04SWELjungby FIK28,21   
Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF Friidrott26,99   
Jelmer Scholten04DENDybvad IK26,00   
David Axelsson04SWEUpsala IF25,17   
10 Carl Ekberg04SWESävedalens AIK24,87   
11 Linus Jonsson04SWEHässelby SK24,61   
12 Strix Åkerblom04SWEIFK Lidingö24,39   
13 Jonathan Hertwig-Ødegaard04NORTyrving IL22,79   
14 Philip Karlsson04SWEMajornas IK22,32   
15 Adam Eriksson04SWEHanvikens SK20,73   


K 100m
Försök heat 1-0,82 jul Qualisys Photofinish 
Jessica Östlund93SWEHässelby SK12.11q   
Sara Söderberg94SWETjalve IF Norrköping12.12q   
Evelina Nilsson94SWEIFK Umeå12.44q   
Malin Eriksson91SWEKFUM Örebro12.78    
Malin Roth94SWEUllevi FK13.03    
Karen Leonila C. Skancke95NORFIK Orion13.13    
Caroline Jansson94SWEÖrbyhus IF13.43    
Hanna Tegnér74SWEBromma IF13.61    
Elin Nossmy96SWEMalmö AIej start    

Försök heat 2-1,32 jul Qualisys Photofinish 
Mari Gilde Brubak90NORTrondheim Friidrett12.18q   
Laura Thomsen94GER