RESULTAT
Stonehill Games 2016-08-28
Lerum, Stenkullens IP
Lerum Friidrott
Uppdaterad: 2016-08-28 17:30
 
M 60m
Final-0,828 aug 
Linus Ahnbo93Mölndals AIK 7.35
Gabriel Tiveskog95Mölndals AIK 7.46
Josef Åberg91Hälle IF 7.50
Navid Ghambin99IF Kville 7.82
Robin Noping96IF Kville 7.88
Ebba Molinder00Mölndals AIK 8.28K 1:a

Extralopp0,128 aug 
Josef Åberg91Hälle IF 7.47
Robin Noping96IF Kville 7.87


M 150m
Finalheat 1-0,328 aug 
Carl Bengtström00Örgryte IS16.791
Alexander Andreasson99Örgryte IS16.942
Linus Ahnbo93Mölndals AIK17.354
Erik Johansson01Ullevi FK17.555
Viggo Hahnsson99Örgryte IS18.088

Finalheat 20,028 aug 
Gabriel Tiveskog95Mölndals AIK17.313
Gustav Magnusson95IK Orient17.696
Simon Hultén00Sävedalens AIK17.737
Robin Noping96IF Kville18.849
Favour Chidison01Ullevi FKej start-


M 300m
Final28 aug 
Kevin Fankl95Ullevi FK36.12
Emil Magnusson98Hälle IF37.89
Karl Teiffel94Mölndals AIK40.03
Håkan Harrysson63IF Kville41.06
Rickard Kilborn99Hälle IFej start


M 1609m+ K 1609m
Final28 aug 
Erik Boethius00Kongahälla AIK 4:55.41
Jonatan Skagerberg00Lerum Friidrott 4:56.34
Alexandra Brackmann97IF Rigor 5:19.00K 1:a
Anette Lundqvist85Falkenbergs IK 5:50.38K 2:a


M Längd
28 aug 
Filip Schwartz98Mölndals AIK6,56-1,2
Richard Heikkilä98Mölndals AIK6,050,0
Otto Hammarström99Örgryte IS5,95-1,2   5,92
Alexander Andreasson99Örgryte IS5,950,5   5,90
Tobias Carlryd00Örgryte IS5,420,0


M Kula7.26 kg
28 aug 
Henrik Klingener78Lerum Friidrott8,69
Göran Åberg60Lerum Friidrott8,18


P17 100m
Försök heat 1-0,928 aug 
Carl Bengtström00Örgryte IS11.78q
Simon Hultén00Sävedalens AIK11.90q
Johan Carlsson99Trollhättan FIK11.93q
Felix Larsen Nilsson00Örgryte IS12.59

Försök heat 2-1,228 aug 
Otto Hammarström99Örgryte IS11.95q
Aron Ladestam00IFK Göteborg12.05q
Viggo Hahnsson99Örgryte IS12.09q
Navid Ghambin99IF Kville12.50
Olof Ryberg00Örgryte IS13.05

Final0,128 aug 
Carl Bengtström00Örgryte IS11.39
Johan Carlsson99Trollhättan FIK11.67
Otto Hammarström99Örgryte IS11.90
Simon Hultén00Sävedalens AIK12.00
Aron Ladestam00IFK Göteborg12.00
Viggo Hahnsson99Örgryte ISej start


P17 400m
Final28 aug 
Michael Skalenius90IF Kville53.78
Jacob Helsing00IK Orient58.23
Johan Carlsson99Trollhättan FIKej start


P17 Höjd
28 aug 
William Rydin00Ullevi FK177
Felix Larsen Nilsson00Örgryte IS166
Olof Ryberg00Örgryte IS162
Robin Jacobsson98Ullevi FK195ut
Arvid Ryberg 98Örgryte IS183ut


P17 Stav
28 aug 
Robin Jacobsson98Ullevi FK390
William Rydin00Ullevi FK390
Erik Hagström73IF Kville390


P17 Tresteg
28 aug 
Magnus Pedersén99IFK Göteborg12,260,0
Oskar Weidenholm01Mölndals AIK11,920,0
Gustav Tartu02IF Kville10,130,0
Victor Koch 98Örgryte IS13,270,0ut


P17 Diskus1.5 kg
28 aug 
Simon Lanngren00Sävedalens AIK34,73
Olof Ryberg00Örgryte IS28,80
Hampus Borgemyr00Trollhättan FIK25,59
Felix Larsen Nilsson00Örgryte IS24,69
Carl Bengtström00Örgryte IS22,04


P17 Spjut700 g
28 aug 
Hampus Borgemyr00Trollhättan FIK42,42


P15 80m
Försök heat 1-1,428 aug 
Jesper Larsson01Ullevi FK10.18q
Nils Jensen01Sävedalens AIK10.52
Elliot Feltzing02Kongahälla AIK10.60
Jesper Hermansson02Mölndals AIK10.66
Benjamin Zubovic02Trollhättan FIK10.76

Försök heat 2-2,028 aug 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK10.28q
Erik Isaksson02IF Kville10.31q
Hampus Helamb01Ullevi FK10.47
Oscar Nilsson02Mölndals AIK10.57
Gustav Tartu02IF Kville11.82
Victor Lindgren02Lerum Friidrott12.83

Försök heat 3-0,928 aug 
Favour Chidison01Ullevi FK 9.97q
Erik Rolfö01Örgryte IS10.10q
Mohammad Al Masri01IF Kville10.21q
Marcus Blixt02Mölndals AIK10.63
Herman Forsberg02Ullevi FK11.57

Final-0,728 aug 
Favour Chidison01Ullevi FK 9.57
Erik Rolfö01Örgryte IS10.02
Mohammad Al Masri01IF Kville10.08
Erik Isaksson02IF Kville10.10
Jesper Larsson01Ullevi FK10.16
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK10.25


P15 300m
Final28 aug 
Lukas Mindelsohn02Lerum Friidrott40.77
Erik Isaksson02IF Kville41.57
Elliot Feltzing02Kongahälla AIK42.06
Victor Lindgren02Lerum Friidrott53.86
Jesper Larsson01Ullevi FKej start


P15 800m
Final28 aug 
Erik Guander02Sävedalens AIK 2:10.73P15 1:a
Gaël de Coninck01Sävedalens AIK 2:13.78F15 ut
Christoffer Wockats00IF Kville 2:14.58P17 1:a
Tom Berensson01IF Kville 2:14.88P15 2:a
Kim Holmgren99IFK Göteborg 2:17.04P17 2:a
Michael Rosenqvist02Mölndals AIK 2:23.37P15 3:a
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK 2:36.54P15 4:a
Fredrik Grund02IF Kvilleej startP15


P15 Höjd
28 aug 
Philip Ryding01IF Kville175
William Frisk02Örgryte IS166
Lukas Edqvist02Örgryte IS166
Melker Manne01Ullevi FK162
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK162
Anton Laanep02Sävedalens AIK158
Erik Bohman02Lerum Friidrott158
Elmer Evanson02Örgryte IS153
Anton Börås02Mölndals AIK153
10 Vilgot Skoglund02Lerum Friidrott147
11 Fredrik Grund02IF Kville147


P15 Stav
28 aug 
Carl Hedin01Eksjö Södra IK360
Nils Jensen01Sävedalens AIK280
Olof Hedin02Eksjö Södra IK280
Malte Rosvall02Sävedalens AIK280
Edvin Wahlström02Mölndals AIK260
Rasmus Samuelsson02Ullevi FK240


P15 Längd
28 aug 
Erik Johansson01Ullevi FK5,58-0,5
Erik Rolfö01Örgryte IS5,55-1,6
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK5,28-2,3
Jesper Hermansson02Mölndals AIK4,990,0
Philip Ryding01IF Kville4,95-1,7
Melker Manne01Ullevi FK4,840,0
Oscar Nilsson02Mölndals AIK4,800,0
William Frisk02Örgryte IS4,520,0
Gustav Tartu02IF Kville4,430,0
10 Lukas Edqvist02Örgryte IS4,280,0
11 Waldemar Knight02Sävedalens AIK4,22-0,6
12 Joel Åsenlund02Örgryte IS4,050,0
13 Tom Berensson01IF Kville3,670,1
14 Jesper Storberg01Mölndals AIK3,58-0,5
15 Fredrik Grund02IF Kville3,360,0


P15 Kula4.0 kg
28 aug 
Arvid Mägi Theorin01IF Kville15,44
Kalle Wållgren01Lerum Friidrott10,78
Mohammad Al Masri01IF Kville9,29
Philip Ryding01IF Kville9,07
Leo Frid Göransson02Sävedalens AIK8,84
Elliot Ripa02Lerum Friidrott6,72


P15 Slägga4.0 kg
28 aug 
William Lanndalen01IK Ymer52,86
Elliot Ripa02Lerum Friidrott17,18
Vilgot Skoglund02Lerum Friidrott0,00


P15 Diskus1.0 kg
28 aug 
Kalle Wållgren01Lerum Friidrott30,69
Anton Börås02Mölndals AIK26,95
Vilgot Skoglund02Lerum Friidrott21,46


P15 Spjut600 g
28 aug 
William Lanndalen01IK Ymer48,50
Tom Berensson01IF Kville36,52
Rasmus Samuelsson02Ullevi FK31,85
Jakob Rahm02Sävedalens AIK31,64
Kalle Wållgren01Lerum Friidrott31,56
Arvid Mägi Theorin01IF Kville27,38
Marcus Stranne02Bohus IF24,07
Mohammad Al Masri01IF KvilleX


P13 60m
Försök heat 1-0,128 aug 
David Ulstein03Mölndals AIK 8.23q
Jimmy Duankhonburi03Ullevi FK 8.59q
Simon Wikell03Mölndals AIK 8.80q
Oliver Glans03Ullevi FK 8.89
Isak Stolpe03Sävedalens AIK 9.25
Vilgot Thyrén04Lerum Friidrott 9.76

Försök heat 2-0,628 aug 
Victor Hering03Ullevi FK 8.49q
Elliot Hamrå03IF Rigor 8.50q
Elias Strid03Lerum Friidrott 8.68q
Linus Pihl03Lerum Friidrott 9.17
Albin Hagstedt04Örgryte IS 9.45
Joar Lindberg03Lerum Friidrott 9.57

Final-0,328 aug 
David Ulstein03Mölndals AIK 8.25
Elliot Hamrå03IF Rigor 8.53
Victor Hering03Ullevi FK 8.59
Jimmy Duankhonburi03Ullevi FK 8.60
Elias Strid03Lerum Friidrott 8.67
Simon Wikell03Mölndals AIK 8.80


P13 600m
Final28 aug 
Simon Wikell03Mölndals AIK 1:41.74
Fabian Haeffler03Mölndals AIK 1:44.33
Nils Thorin03Örgryte IS 1:45.77
Philip Frick04Ale FK 1:51.82
Lucas Frew04Lerum Friidrott 1:58.19
Sixten Persson04Sävedalens AIK 2:01.82


P13 Häck 200m68 cm
Finalheat 10,128 aug 
Victor Hering03Ullevi FK30.912
Fabian Haeffler03Mölndals AIK31.443
Simon Wikell03Mölndals AIK32.295
Albin Hagstedt04Örgryte IS33.297
Leo Carlsson04Ale FKej start-

Finalheat 2-0,128 aug 
Oliver Glans03Ullevi FK30.521
Jimmy Duankhonburi03Ullevi FK31.814
Kalle Eriksson03Lerum Friidrott32.466
Axel Nätstrand03Örgryte IS34.618


P13 Höjd
28 aug 
Oliver Forsström03Hälle IF160
Kalle Eriksson03Lerum Friidrott148
Philip Bayer03Mölndals AIK145
Philip Frick04Ale FK136
Albin Hagstedt04Örgryte IS131
Leo Carlsson04Ale FK131
Vilgot Thyrén04Lerum FriidrottX


P13 Stav
28 aug 
Kalle Eriksson03Lerum Friidrott215
Linus Pihl03Lerum Friidrott215
Sten Hagström03Örgryte ISX


P13 Längdzon
28 aug 
Victor Hering03Ullevi FK5,19-0,5
David Ulstein03Mölndals AIK4,92-0,9
Elliot Hamrå03IF Rigor4,750,0
Jimmy Duankhonburi03Ullevi FK4,72-0,1
Victor Rothausen03IF Rigor4,700,0
Elias Strid03Lerum Friidrott4,560,0
Sten Hagström03Örgryte IS4,530,0
Jakob Pettersson03IFK Göteborg4,370,0
Philip Frick04Ale FK3,94-1,0
10 Sixten Klementsson04Lerum Friidrott3,840,0
11 Isak Stolpe03Sävedalens AIK3,810,0
12 Lucas Frew04Lerum Friidrott3,63-0,5
13 Albin Hagstedt04Örgryte IS3,580,0


P13 Kula3.0 kg
28 aug 
Felix Jordebrandt03Kongahälla AIK10,68
Victor Rothausen03IF Rigor10,40
Leo Carlsson04Ale FK9,99
Elliot Hamrå03IF Rigor9,65
Philip Bayer03Mölndals AIK8,36
Patrik Björnsson03Lerum Friidrott7,71
William Kindbom04Örgryte IS6,81
Lucas Frew04Lerum Friidrott5,63


P13 Diskus0.6 kg
28 aug 
Philip Bayer03Mölndals AIK22,57
Felix Jordebrandt03Kongahälla AIK21,99
Linus Pihl03Lerum Friidrott20,69
Hugo Kajsjö03Lerum Friidrott19,86
Philip Frick04Ale FK19,54
Joar Lindberg03Lerum Friidrott19,34
Kalle Eriksson03Lerum Friidrott17,05
Patrik Björnsson03Lerum Friidrott16,05


P13 Spjut400 g
28 aug 
Leo Carlsson04Ale FK30,19
Felix Jordebrandt03Kongahälla AIK25,98
Kalle Eriksson03Lerum Friidrott24,56
Joar Lindberg03Lerum Friidrott22,77
Linus Pihl03Lerum Friidrott21,59
William Kindbom04Örgryte IS17,54


P11 60m
Finalheat 1-1,028 aug 
Milo Persson05Lerum Friidrott 9.18 1
Theodor Johner05Lerum Friidrott 9.30 2
Melker Svanberg05Majornas IK 9.41 4
Gustav Johannesson05Bohus IF 9.58 6
Albin Edin06IFK Göteborg 9.82 12

Finalheat 2-1,228 aug 
Elliot Karlsson06Bohus IF 9.42 5
Erik Follin05Mölndals AIK 9.60 7
Viggo Nielsen05Lerum Friidrott 9.69 8
Carl Tagaeus05Sävedalens AIK 9.71 9
Theo Persson05Lerum Friidrott11.11 13

Finalheat 30,028 aug 
Isak Andersson06Bohus IF 9.40 3
Marcus Johansson05Ullevi FK 9.76 10
Noel Krantz Törnblom05Sävedalens AIK 9.78 11
Jacob Berkling06Lerum Friidrott11.25 14
Elia Wennemyr06Lerum Friidrott12.00 15


P11 600m
Final28 aug 
Emil Lindblad05Sävedalens AIK 1:51.03
Olle Ackebjer05IFK Göteborg 1:51.77
Adam Sörqvist05Lerum Friidrott 1:56.95
Noel Krantz Törnblom05Sävedalens AIK 2:04.34
Julius Wiklund06IK Wilske 2:14.82
Adam Skagerberg05Lerum Friidrott 2:19.70
Kevin Pernervik05Lerum Friidrott 2:24.47
Elliot Karlsson06Bohus IFej start


P11 Höjd
28 aug 
Julius Wiklund06IK Wilske144
Erik Follin05Mölndals AIK130
Melker Svanberg05Majornas IK130
Elliot Karlsson06Bohus IF125
Ted Bidegård05IF Rigor125
William Okdahl05Mölndals AIK125
Gustav Johannesson05Bohus IF125
Tim Olsson05Mölndals AIK125
Isak Andersson06Bohus IF125
10 Mattias Berg05Mölndals AIK104
11 Albin Edin06IFK Göteborg104


P11 Längdzon
28 aug 
Milo Persson05Lerum Friidrott4,180,0
Elliot Karlsson06Bohus IF4,16-0,2
Gustav Johannesson05Bohus IF4,140,2
Melker Svanberg05Majornas IK4,030,0
Isak Andersson06Bohus IF3,970,0
Olle Ackebjer05IFK Göteborg3,960,0
Adam Sörqvist05Lerum Friidrott3,920,0
Erik Follin05Mölndals AIK3,820,0
Theodor Johner05Lerum Friidrott3,78-0,8
10 Carl Tagaeus05Sävedalens AIK3,68-0,6
11 Ted Bidegård05IF Rigor3,650,0
12 Viggo Nielsen05Lerum Friidrott3,50-1,5
12 Albin Edin06IFK Göteborg3,500,0
14 Carl Jägemalm05Lerum Friidrott3,480,0
15 Noel Krantz Törnblom05Sävedalens AIK3,370,0
16 Tim Olsson05Mölndals AIK3,360,0
17 Jonathan Kolsrud05Mölndals AIK3,12-1,3
18 Jacob Tegnér05Lerum Friidrott3,060,0
19 Kevin Pernervik05Lerum Friidrott2,800,0
20 Theo Persson05Lerum Friidrott2,75-0,2
21 Elia Wennemyr06Lerum Friidrott2,72-0,5
22 Jacob Berkling06Lerum Friidrott2,660,0
23 Arvid Toorell06Lerum Friidrott2,630,0


P11 Kula2.0 kg
28 aug 
Isak Andersson06Bohus IF9,24
Elliot Karlsson06Bohus IF8,27
Erik Follin05Mölndals AIK7,69
Theodor Johner05Lerum Friidrott7,64
Carl Jägemalm05Lerum Friidrott6,64
Jonathan Kolsrud05Mölndals AIK6,46
Olle Ackebjer05IFK Göteborg6,31
Arvid Toorell06Lerum Friidrott5,91
Theo Melin05Mölndals AIK5,88
10 Theo Persson05Lerum Friidrott5,50
11 Jacob Berkling06Lerum Friidrott4,29
12 Elia Wennemyr06Lerum Friidrott4,18


P11 Spjut400 g
28 aug 
Elliot Karlsson06Bohus IF24,20
Kevin Pernervik05Lerum Friidrott23,50
Julius Wiklund06IK Wilske22,99
Isak Andersson06Bohus IF20,86
Jacob Tegnér05Lerum Friidrott16,31
Maximilian Larsen Nilsson05IFK Göteborg15,54
Viggo Nielsen05Lerum Friidrott11,95
Jacob Berkling06Lerum Friidrott7,36


K 150m
Finalheat 1-0,128 aug 
Linnéa Tebelius97Lerum Friidrott18.931
Martina Winberg99Mölndals AIK19.262
Denise Eriksson98Ullevi FK19.704
Lizzie Hager99Ullevi FK20.036

Finalheat 2-0,628 aug 
Ide Ileso00Ullevi FK19.663
Johanna Andersson99Lerum Friidrott19.905
Gabrielle Wehlander96Göteborgs KIK20.157
Åsa Söderlund93Ullevi FK20.248
Judith Wagersten98Falkenbergs IK20.249

Finalheat 3-0,528 aug 
Linnéa Mossberg99IK Orient20.3010
Ida Bengtsson98Falkenbergs IK20.6411
Ellen Tidfors97Göteborgs KIK21.1412
Linnea Åberg99Lerum Friidrott21.2113


K 300m
Final28 aug 
Ebba Jernmark-Burrows00Hälle IF42.85
Gabrielle Wehlander96Göteborgs KIK43.87
Anna Widerberg99Hälle IF44.57
Linda Åkerman71IFK Halmstad44.63
Ellen Tidfors97Göteborgs KIK46.80


K 3000m
Final28 aug 
Zsanett Móczó85Ungern10:33.15
Karin Schön62IF Kville11:02.04
Eleonor Öström59IF Kville12:48.70


K Längd
28 aug 
Judith Sjöman99Örgryte IS5,150,0
Linn Hertz-Saebbö00Göteborgs KIK4,87-0,5
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott4,68-0,2   4,65
Sara Dahlén00Lerum Friidrott4,680,0   4,55
Nosimo Sjögren97Ullevi FK4,660,0
Kristelle Schepens00IF Kville4,400,0
Angelika Hagberg00IF Kville4,360,0
Elin Eriksson00IF Kville4,310,0
Linnea Åberg99Lerum Friidrott3,950,0


F17 100m
Försök heat 1-0,728 aug 
Clara Augustsson00IK Ymer12.87q
Ide Ileso00Ullevi FK13.00q
Linnéa Mossberg99IK Orient13.24q
Alexandra Pekic00Örgryte IS13.37q
Elin Thorsson00IF Kville13.93
Kristelle Schepens00IF Kville14.45

Försök heat 20,328 aug 
Della Månsson99Örgryte IS13.27q
Ebba Molinder00Mölndals AIK13.35q
Hanna Zachrisson99Ullevi FK13.42
Judith Sjöman99Örgryte IS13.71
Linnea Åberg99Lerum Friidrott13.90
Elin Eriksson00IF Kville14.31

Final0,228 aug 
Clara Augustsson00IK Ymer12.91
Ide Ileso00Ullevi FK13.17
Linnéa Mossberg99IK Orient13.31
Ebba Molinder00Mölndals AIK13.46
Alexandra Pekic00Örgryte ISej start
Della Månsson99Örgryte ISej start


F17 Tresteg
28 aug 
Emelina Wirebro99Motala AIF11,070,0
Della Månsson99Örgryte IS10,33-1,3
Alexandra Schill00Örgryte IS10,180,0
Julia Svennblad03Ale FK9,520,0
Olivia Ek01Sävedalens AIK9,420,0
Sofia Andersson01Ullevi FK9,310,0
Hanna Gille96Sävedalens AIK11,040,0ut
Judith Wagersten98Falkenbergs IK10,860,0ut
Sofie Hallman92Ullevi FK10,150,0ut


F17 Kula3.0 kg
28 aug 
Ida Olsson99IF Hagen FIK13,81
Hanna Borgemyr99Trollhättan FIK11,97
Judith Sjöman99Örgryte IS9,81
Johanna Andersson99Lerum Friidrott9,65
Nora Bankel00Lerum Friidrott9,15
Emma Kling00IF Kville8,54
Linnea Åberg99Lerum Friidrott8,06


F17 Diskus1.0 kg
28 aug 
Julia Petersson98Ullevi FK19,21


F17 Spjut500 g
28 aug 
Hanna Borgemyr99Trollhättan FIK33,23
Maria Runneberger99Sävedalens AIK26,19
Emma Kling00IF Kville25,24
Johanna Andersson99Lerum Friidrott23,94
Nora Bankel00Lerum Friidrott23,60
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott19,69
Linnea Åberg99Lerum Friidrott17,29
Sara Dahlén00Lerum Friidrott17,07


F15 80m
Försök heat 1-0,328 aug 
Hilda Gyldén01IF Kville11.00q
Felicia Norrby-Rydin01IK Ymer11.29
Anna Edwardsson01Mölndals AIK11.29
Linnea Pihl01Lerum Friidrott11.37
Alma Åberg01Lerum Friidrott11.61

Försök heat 2-0,428 aug 
Alma Svanberg02IF Kville10.73q
Cornelia Flisberg02Ale FK11.05q
Lovisa Ronge01IF Rigor11.36
Elin Hallbjörner02Ullevi FK11.38
Lisa Brann-Widén02Ullevi FK11.59

Försök heat 3-1,328 aug 
Cajsa Augustsson02IK Ymer10.88q
Ebba Follin02Mölndals AIK11.56
Josefin Bistedt02Lerum Friidrott11.64
Emelie Greby01IF Kville11.65
Maja Högberg02Mölndals AIKej start

Försök heat 4-0,828 aug 
Alfrida Kilvik01IF Kville11.19q
Wendela Yhlen Graf02Ullevi FK11.65
Stina Pettersson02Lerum Friidrott11.81
Emilia Lönnqvist02IF Kville12.02
Ronja Bökmark01Lerum Friidrottej start

Försök heat 5-1,728 aug 
Ebba Hager01Lerum Friidrott11.02q
Klara Mattsson01Örgryte IS11.21
Emilie Mathiesen02Sävedalens AIK11.38
Ebba Engdahl02Trollhättan FIK11.89
Lina Lövberg02Kongahälla AIK12.25

Final-0,128 aug 
Alma Svanberg02IF Kville10.53
Cajsa Augustsson02IK Ymer10.58
Ebba Hager01Lerum Friidrott11.04
Hilda Gyldén01IF Kville11.08
Cornelia Flisberg02Ale FK11.18
Alfrida Kilvik01IF Kville11.20


F15 300m
Finalheat 128 aug 
Linnea Pihl01Lerum Friidrott44.601
Felicia Norrby-Rydin01IK Ymer45.092
Sonia Fors02Sävedalens AIK45.184
Sofia Overgaard01IF Kville45.907
Klara Mattsson01Örgryte IS46.398
Mathilda Hammarqvist01IF Kville47.0715

Finalheat 228 aug 
Johanna Stübner02Göteborgs KIK45.143
Lovisa Ronge01IF Rigor46.499
Ellen Törnqvist02Sävedalens AIK46.9514
Corinne Wessman01IK Ymer48.0416
Alma Åberg01Lerum Friidrott48.7617
Rebecca Carlzzon02Lerum Friidrott49.4518

Finalheat 328 aug 
Sophie Reid02IK Ymer45.345
Ebba Follin02Mölndals AIK45.686
Towa Korsell02Eksjö Södra IK46.7710
Elin Hallbjörner02Ullevi FK46.8011
Moa Dahlsjö02Göteborgs KIK46.8612
Stina Pettersson02Lerum Friidrott46.9013


F15 800m
Final28 aug 
Alva Strandberg02IFK Göteborg 2:29.46
Maja Ottosson02Mölndals AIK 2:30.99
Johanna Stübner02Göteborgs KIK 2:45.44
Moa Dahlsjö02Göteborgs KIK 2:45.52
Maja Leman02Lerum Friidrott 2:51.50
Mathilda Hammarqvist01IF Kvilleej start


F15 Höjd
28 aug 
Sofia Wingård02IK Orient156
Sophie Reid02IK Ymer147
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott143
Nike Wäljegård02Ullevi FK143
Ebba Engdahl02Trollhättan FIK143
Tilde Johansson02Bokenäs IF143
Ella Darrell01Lerum Friidrott134
Emilia Lönnqvist02IF Kville134
Linnea Pihl01Lerum Friidrott134
10 Tilda Åkesson02Varbergs GIF128
11 Rebecca Carlzzon02Lerum Friidrott128


F15 Stav
28 aug 
Alma Eriksson01IK Ymer300
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott280
Sofia Wingård02IK Orient280
Towa Korsell02Eksjö Södra IK240
Elin Hellquist01Sävedalens AIK230
Anna Rönner00Ullevi FK280F16 ut
Hanna Zachrisson99Ullevi FK270F17 ut
Louise Duvling-Andersson00Ullevi FK250F16 ut
Ella Högman99Ullevi FK220F17 ut


F15 Längd
28 aug 
Ebba Hager01Lerum Friidrott5,180,0
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK4,940,0
Nike Wäljegård02Ullevi FK4,850,0
Ella Darrell01Lerum Friidrott4,731,1
Anna Edwardsson01Mölndals AIK4,610,0
Elvira Carlén01Lerum Friidrott4,520,8
Wendela Yhlen Graf02Ullevi FK4,490,0
Alfrida Kilvik01IF Kville4,440,8
Felicia Norrby-Rydin01IK Ymer4,320,8
10 Sofia Andersson01Ullevi FK4,270,0
11 Lisa Brann-Widén02Ullevi FK4,230,0
12 Emelie Greby01IF Kville4,190,0
13 Rebecca Carlzzon02Lerum Friidrott4,090,0
14 Lina Lövberg02Kongahälla AIK3,830,0
15 Tilda Adolfsson02Mölndals AIK3,800,0
Cornelia Flisberg02Ale FKX0,0


F15 Kula3.0 kg
28 aug 
Sophie Reid02IK Ymer12,31
Corinne Wessman01IK Ymer11,16
Isabella Willén01Mölndals AIK10,79
Helena Sund02Mölndals AIK10,13
Ebba Hager01Lerum Friidrott10,08
Molly Broback01Sävedalens AIK10,02
Alma Eriksson01IK Ymer9,42
Ella Darrell01Lerum Friidrott8,89
Elvira Carlén01Lerum Friidrott8,61
10 Josefin Bistedt02Lerum Friidrott8,29
11 Linnea Pihl01Lerum Friidrott8,21
12 Sofia Overgaard01IF Kville8,16
13 Hilda Gyldén01IF Kville7,90
14 Alfrida Kilvik01IF Kville7,80
15 Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott7,63


F15 Slägga3.0 kg
28 aug 
Cajsa Augustsson02IK Ymer31,92
Sarah Pettersson02Lerum Friidrott23,16
Vilma Rosenlöf02Lerum Friidrott17,94


F15 Diskus0.75 kg
28 aug 
Isabella Willén01Mölndals AIK28,82
Molly Broback01Sävedalens AIK25,69
Josefin Bistedt02Lerum Friidrott23,34
Tilda Åkesson02Varbergs GIF18,78
Sarah Pettersson02Lerum Friidrott17,15
Maja Leman02Lerum Friidrott16,23
Stina Pettersson02Lerum Friidrott16,22
Vilma Rosenlöf02Lerum Friidrott14,25


F15 Spjut500 g
28 aug 
Corinne Wessman01IK Ymer30,49
Helena Sund02Mölndals AIK28,90
Sophie Reid02IK Ymer28,79
Towa Korsell02Eksjö Södra IK28,33
Elvira Carlén01Lerum Friidrott21,16
Tilda Åkesson02Varbergs GIF20,62
Ella Darrell01Lerum Friidrott19,60
Isabella Willén01Mölndals AIK18,13
Linnea Pihl01Lerum Friidrott15,89
10 Hilda Gyldén01IF Kville14,80
11 Alma Eriksson01IK Ymer14,38
12 Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott13,69
Alfrida Kilvik01IF Kville0,00


F13 60m
Försök heat 1-0,628 aug 
Sissel Eliasson04Alingsås IF 8.66q
Elin Pettersson03IFK Göteborg 8.85q
Ebba Toorell03Lerum Friidrott 8.99
Matilda Thorsson03IF Kville 9.33
Sarah Berkling04Lerum Friidrott 9.53

Försök heat 2-0,828 aug 
Aicha Koné04Ullevi FK 8.64q
Emelie Falk04Alingsås IF 8.75q
Ella Högberg04Mölndals AIK 9.10
Frida Samuelsson03Kongahälla AIK 9.14
Michelle Pernervik04Lerum Friidrott10.15

Försök heat 3-0,228 aug 
Ebba Niklasson03Sävedalens AIK 8.79q
Matilda Åkerman04IFK Halmstad 8.95
Lillan Kilvik03IF Kville 9.42
Sofia Heuman04IF Rigor 9.82
Ella Jacobsson03Lerum Friidrott10.39

Försök heat 4-0,828 aug 
Elin Stenhammar03Alingsås IF 8.27q
Sofia Björkman03IF Kville 9.16
Isabelle Frankenberg03Lerum Friidrott 9.69
Elina Becker03Stenungsunds FI 9.70
Frida Svensson03Sävedalens AIKej start

Final-0,328 aug 
Elin Stenhammar03Alingsås IF 8.28
Aicha Koné04Ullevi FK 8.56
Sissel Eliasson04Alingsås IF 8.56
Emelie Falk04Alingsås IF 8.76
Ebba Niklasson03Sävedalens AIK 8.82
Elin Pettersson03IFK Göteborgej start


F13 600m
Final28 aug 
Sandra Åberg03Göteborgs KIK 1:46.51
Julia Svennblad03Ale FK 1:48.00
Alicia Jisbrant04Örgryte IS 1:48.35
Nichole Ljungström03Ängelholms IF 1:49.00
Elina Witrén03Mölndals AIK 1:50.10
Klara Larsson03Örgryte IS 1:50.11
Klara Kindblom03IFK Göteborg 1:52.58
Hilda Olsson Brandtvig03IFK Göteborg 1:56.00
Inez Åsenlund03Örgryte ISej start
Sofia Heuman04IF Rigorej start


F13 Häck 200m68 cm
Finalheat 1-0,728 aug 
Annie Berntsson03Brattås CK29.731
Karin Tebelius03Lerum Friidrott31.202
Nichole Ljungström03Ängelholms IF33.264
Klara Kindblom03IFK Göteborg33.335
Ebba Toorell03Lerum Friidrott34.177
Frida Palmqvist03Mölndals AIK34.598

Finalheat 2-0,528 aug 
Emma Jelic03IK Ymer32.373
Frida Samuelsson03Kongahälla AIK34.116
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF35.249
Maja Frölander04Lerum Friidrott37.8710
Ella Jacobsson03Lerum Friidrott39.2911


F13 Höjd
28 aug 
Ingrid Ronge04IF Rigor146
Matilda Bergand03Bohus IF140
Hilda Olsson Brandtvig03IFK Göteborg140
Elin Pettersson03IFK Göteborg140
Moa Sellman03Mölndals AIK140
Emelie Falk04Alingsås IF140
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF137
Elin Åberg03Bohus IF133
Elina Becker03Stenungsunds FI129
10 Linn Johansson03Örgryte IS125
10 Elsa Dåverhög04Lerum Friidrott125


F13 Stav
28 aug 
Emma Jelic03IK Ymer220


F13 Längdzon
28 aug 
Annie Berntsson03Brattås CK4,920,0
Elin Pettersson03IFK Göteborg4,760,0
Moa Sellman03Mölndals AIK4,680,0
Ebba Niklasson03Sävedalens AIK4,670,0
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott4,650,0
Elin Stenhammar03Alingsås IF4,610,0
Anna Constantinescu03Göteborgs KIK4,580,0
Aicha Koné04Ullevi FK4,550,0
Karin Tebelius03Lerum Friidrott4,400,0
10 Ingrid Ronge04IF Rigor4,32-0,8
11 Vanna Darrell03Lerum Friidrott4,290,0
12 Emelie Falk04Alingsås IF4,280,0
13 Sarah Berkling04Lerum Friidrott4,190,0
14 Alva Bengtström03Örgryte IS4,180,0
15 Hilda Olsson Brandtvig03IFK Göteborg4,150,0
16 Linn Johansson03Örgryte IS4,110,0   4,00
17 Alicia Hallner03Lerum Friidrott4,110,0   3,98
18 Sofia Björkman03IF Kville4,040,0
19 Elin Tegnér03Lerum Friidrott4,030,0
20 Matilda Thorsson03IF Kville3,950,0
21 Frida Samuelsson03Kongahälla AIK3,880,0
22 Ester Johansson03IF Rigor3,840,0
23 Jennifer Willén04Mölndals AIK3,810,0
24 Isabelle Frankenberg03Lerum Friidrott3,760,0
25 Elsa Dåverhög04Lerum Friidrott3,530,0
26 Klara Greaker Ahlstrand03IF Rigor3,320,0
27 Maja Frölander04Lerum Friidrott3,310,0
28 Rebekah Temme04Lerum Friidrott3,240,0
29 Sofia Heuman04IF Rigor3,220,0
30 Fanny Vulin04IF Kville3,180,0
31 Nathalie Ahlgren04Lerum Friidrott2,730,0


F13 Kula2.0 kg
28 aug 
Ebba Toorell03Lerum Friidrott12,18
Linnea Persson03Ale FK10,57
Emma Jelic03IK Ymer10,04
Emilia Hejde03Lerum Friidrott9,31
Jennifer Willén04Mölndals AIK9,16
Sarah Berkling04Lerum Friidrott8,58
Alexandra Torgersson03IF Kville8,50
Alicia Hallner03Lerum Friidrott8,38
Maja Frölander04Lerum Friidrott8,08
10 Evelina Wikell03Mölndals AIK7,41
11 Elsa Dåverhög04Lerum Friidrott6,68
12 Michelle Pernervik04Lerum Friidrott6,60
13 Nathalie Ahlgren04Lerum Friidrott4,91


F13 Diskus0.6 kg
28 aug 
Ebba Toorell03Lerum Friidrott28,33
Matilda Åkerman04IFK Halmstad24,89
Linnea Persson03Ale FK23,48
Karin Tebelius03Lerum Friidrott22,89
Sarah Berkling04Lerum Friidrott21,39
Emilia Hejde03Lerum Friidrott20,96
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott18,77
Lillan Kilvik03IF Kville18,02
Alexandra Torgersson03IF Kville17,98
10 Evelina Wikell03Mölndals AIK17,48
11 Elin Tegnér03Lerum Friidrott16,15


F13 Spjut400 g
28 aug 
Vanna Darrell03Lerum Friidrott27,16
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott27,04
Evelina Wikell03Mölndals AIK25,59
Isabelle Frankenberg03Lerum Friidrott11,05


F11 60m
Finalheat 1-0,828 aug 
Moa Bertilsson05IFK Göteborg 9.011
Alice Bengtsson05Lerum Friidrott 9.172
Josefine Holmesson05Lerum Friidrott 9.274
Isabella Petrusic05IFK Göteborg 9.515
Nellie Skantze05IFK Göteborg 9.546
Liv Holmberg05Lerum Friidrott 9.788

Finalheat 20,428 aug 
Elin Jansson05Lerum Friidrott 9.697
Maud de Coninck05Sävedalens AIK 9.879
Agnes Aiff05Lerum Friidrott10.0613
Sofia Stranne05Bohus IF10.6220
Lovisa Svensson05Sävedalens AIK13.7025

Finalheat 3-0,528 aug 
Ivana Pekic05IFK Göteborg 9.193
Daniella Eshagi05Sävedalens AIK10.4515
Ellie Karlsson05Lerum Friidrott10.4916
Amanda Wallin05Lerum Friidrott10.9121
Alicia Stolpe05Sävedalens AIKej start-
Lisa Lapidus05Sävedalens AIKej start-

Finalheat 4-0,328 aug 
Tindra Ladestam05IFK Göteborg 9.8810
Julia Lövberg05Kongahälla AIK10.0914
Klara Dahlberg06Lerum Friidrott10.5117
Vera Jalava05Lerum Friidrott10.9822
Molly Klingener06Lerum Friidrott11.9223

Finalheat 5-0,628 aug 
Paulina Hultberg05Alingsås IF 9.8911
Elsa Norrsell05Lerum Friidrott 9.9712
Klara Berntsson06Brattås CK10.5918
Vega Skoglund05Lerum Friidrott10.6119
Clara Liljegren06Lerum Friidrott12.4824


F11 600m
Final28 aug 
Maud de Coninck05Sävedalens AIK 1:51.45
Ivana Pekic05IFK Göteborg 1:56.02
Nellie Skantze05IFK Göteborg 2:00.96
Paulina Hultberg05Alingsås IF 2:01.44
Emelie Näs06Lerum Friidrott 2:20.45
Ida Bergström06Lerum Friidrott 2:22.41
Libe Åsbogård Etxeberria05Mölndals AIK 2:22.88
Malin Bolander05Lerum Friidrott 2:36.52
Tindra Ladestam05IFK Göteborgej start


F11 Höjd
28 aug 
Josefine Holmesson05Lerum Friidrott129
Maud de Coninck05Sävedalens AIK123
Elin Jansson05Lerum Friidrott120
Ellie Karlsson05Lerum Friidrott120
Isabella Petrusic05IFK Göteborg112
Klara Berntsson06Brattås CK104
Klara Dahlberg06Lerum Friidrott99


F11 Längdzon
28 aug 
Alice Bengtsson05Lerum Friidrott4,230,0
Ivana Pekic05IFK Göteborg4,170,0
Moa Bertilsson05IFK Göteborg4,140,0   4,11 0,0
Isabella Petrusic05IFK Göteborg4,140,0   4,06 0,0
Paulina Hultberg05Alingsås IF4,000,0
Nellie Skantze05IFK Göteborg3,840,0
Elsa Norrsell05Lerum Friidrott3,670,0
Julia Lövberg05Kongahälla AIK3,380,0
Agnes Aiff05Lerum Friidrott3,350,0
10 Tindra Ladestam05IFK Göteborg3,200,0
11 Klara Berntsson06Brattås CK3,190,0
12 Vega Skoglund05Lerum Friidrott3,100,0
13 Sofia Stranne05Bohus IF3,080,0
14 Emelie Näs06Lerum Friidrott3,070,0
15 Karin Mårtensson05Lerum Friidrott3,000,0   2,95 0,0
16 Malin Bolander05Lerum Friidrott3,000,00   2,86 0,0
17 Ida Bergström06Lerum Friidrott2,940,0
18 Amanda Wallin05Lerum Friidrott2,790,0
19 Daniella Eshagi05Sävedalens AIK2,770,0
20 Emma Aaröe05Lerum Friidrott2,750,0
21 Clara Liljegren06Lerum Friidrott2,550,0
22 Tove Kajsjö05Lerum Friidrott2,220,0
23 Molly Klingener06Lerum Friidrott2,200,0


F11 Kula2.0 kg
28 aug 
Josefine Holmesson05Lerum Friidrott8,41
Isabella Petrusic05IFK Göteborg7,98
Klara Berntsson06Brattås CK6,57
Sofia Stranne05Bohus IF6,02   5,87
Elin Jansson05Lerum Friidrott6,02   5,59
Agnes Aiff05Lerum Friidrott5,72
Molly Klingener06Lerum Friidrott5,63
Daniella Eshagi05Sävedalens AIK5,54
Klara Dahlberg06Lerum Friidrott4,83
10 Amanda Wallin05Lerum Friidrott4,60
11 Emma Aaröe05Lerum Friidrott4,34
12 Karin Mårtensson05Lerum Friidrott3,96
13 Tove Kajsjö05Lerum Friidrott3,72


F11 Spjut400 g
28 aug 
Ivana Pekic05IFK Göteborg13,17
Paulina Hultberg05Alingsås IF12,16
Tindra Ladestam05IFK Göteborg11,71
Alice Bengtsson05Lerum Friidrott11,20
Nellie Skantze05IFK Göteborg11,10
Moa Bertilsson05IFK Göteborg11,06
Sofia Stranne05Bohus IF10,82
Isabella Petrusic05IFK Göteborg9,64



© Track & Field, Christer Falk