RESULTAT mellan 03 jun och 04 jun
Ymerspelen 2017-06-03/04
Borås, Ryavallen
IK Ymer
Uppdaterad: 2017-06-04 17:28


 
M 100m
Final0,24 jun 
Elias Martinsson97Mölndals AIK11.33
Casper Spure Pedersen92AGF Atletik11.34
Isak Adam98Ullevi FK11.48
Linus Ahnbo93Mölndals AIK11.49
Tobias Jonsson96IK Orient11.64
Richard Berg92IFK Halmstad12.89


M 200m
Final4 jun 
Ludvig Brorsson00Falköpings FIK22.52
Casper Spure Pedersen92AGF Atletik22.84


M 800m
Final3 jun 
Robin Sterner91Malmö AI 2:00.69
Daniel Skatt91Örgryte IS 2:01.20
Emil Magnusson98Hälle IF 2:04.74
Kim Holmgren99IFK Göteborg 2:17.44


M Häck 110m107 cm
Final0,73 jun 
Hannes Kvist Wirdmo94Athletics 24Seven SK14.66


M Höjd
3 jun 
Herman Olvik96Ullevi FK200
Robin Jacobsson98Ullevi FK191


M Stav
4 jun 
Filip Anell99IK Ymer402
Erik Hagström73IF Kville402


M Längd
4 jun 
Andreas Carlsson95IK Ymer7,410,5
Elias Martinsson97Mölndals AIK6,740,7
Tobias Jonsson96IK Orient6,640,5
Per Jonsson88Bollnäs FIK6,450,3
Nils Eickhoff97IK Ymer6,280,1
Richard Berg92IFK Halmstad5,460,6


M Tresteg
3 jun 
Jonathan Persgården96Ullevi FK13,062,7
Markus Lundborg99Ullevi FK13,050
Magnus Pedersén99IFK Göteborg12,490,8
Samuel Andreasson99IFK Göteborg11,77-1,4
Christofer Pool Wiklund97Falköpings FIK0,00


M Diskus2.0 kg
4 jun 
Lars Jarnefjord88IF Kville39,63
Ola Roos71Mölndals AIK29,44


M Slägga7.26 kg
4 jun 
Tim Söderqvist95Hälle IF65,94


M Spjut800 g
3 jun 
Kim Holmgren99IFK Göteborg39,23


P17 100m
Final0,14 jun 
Isak Kristensen00Ullevi FK11.51Q
Aaron Ladestam00IFK Göteborg11.64Q
Glody Ngoma00IFK Göteborg11.72Q
Samuel Lestander00IFK Göteborg11.76Q
Robin Strömberg00IFK Göteborg12.17Q
Joel Stål00IF Rigor13.66Q

Extralopp0,54 jun 
Aaron Ladestam00IFK Göteborg11.59
Glody Ngoma00IFK Göteborg11.68
Samuel Lestander00IFK Göteborg11.69
Joel Stål00IF Rigor13.82
Isak Kristensen00Ullevi FKej start
Robin Strömberg00IFK Göteborgej start


P17 200m
Final4 jun 
Oliwer Danielsson01Ullevi FK22.53
Glody Ngoma00IFK Göteborg23.84
Erik Johansson01Ullevi FK23.85
Robin Strömberg00IFK Göteborg24.64
Sören Pauli01Ullevi FK25.16
Melker Manne01Ullevi FK25.48
Isak Kristensen00Ullevi FKej start


P17 400m
Final4 jun 
Aaron Ladestam00IFK Göteborg51.97
Albin Hedén01KFUM Arvika52.67
Eric Källman00IK Ymer53.58
Carl Malmström00Kongahälla AIK55.35
Gustav Zetterlund00KFUM Örebro57.90


P17 800m
Final3 jun 
Eric Källman00IK Ymer 1:59.41
Ludvid Ramhult01IK Ymer 2:04.76
Carl Malmström00Kongahälla AIK 2:06.06
Johan Sjöström01Varbergs GIF 2:26.82


P17 Häck 110m91 cm
Final-1,43 jun 
Hjalmar Klouman00Alingsås IF17.12Fel avst.
Melker Drackner01Lidköpings IS17.19på häck
Anton Andersson00Varbergs GIF17.45M avstånd
Lucas Kristenson01Varbergs GIF20.26
Andreas Ehn01IK Ymerej start
Thomas Jones01Kyrkhults SKej start


P17 Häck 300m84 cm
Final3 jun 
 Ola Bokesjö02Ullevi FK46.9076 cm häck
Albin Hedén01KFUM Arvika40.59
Hjalmar Klouman00Alingsås IF42.70
Anton Andersson00Varbergs GIF42.97
Melker Manne01Ullevi FK44.37
William Sander01Mölndals AIK44.93
Melker Drackner01Lidköpings IS45.33
Lucas Kristenson01Varbergs GIF48.15


P17 Stav
4 jun 
Melvin Wahlström01Motala AIF352


P17 Längd
4 jun 
Oliwer Danielsson01Ullevi FK6,510,7
Erik Johansson01Ullevi FK6,380,6
Andreas Ehn01IK Ymer6,160,4
Oskar Palmén00Karlskoga FIF5,681,2
Sören Pauli01Ullevi FK5,600,6
Melker Manne01Ullevi FK5,220,9
Samuel Lestander00IFK Göteborg5,040,9


P17 Tresteg
3 jun 
Thomas Jones01Kyrkhults SK13,49-1,4
Favour Chidison01Ullevi FK13,48-2,4
Melker Manne01Ullevi FK12,02-0,9
Oskar Palmén00Karlskoga FIF11,18-0,9


P17 Kula5.0 kg
3 jun 
Lucas Bolin01Ullevi FK11,64


P17 Diskus1.5 kg
4 jun 
William Lanndalen01IK Ymer40,30
Simon Lanngren00Sävedalens AIK39,32
Lucas Bolin01Ullevi FK26,16
Oliwer Danielsson01Ullevi FKX


P17 Slägga5.0 kg
4 jun 
William Lanndalen01IK Ymer50,64
Filip Linnér00IFK Göteborg34,08


P17 Spjut700 g
3 jun 
William Lanndalen01IK Ymer48,63
Hampus Borgemyr00Trollhättan FIK42,67
Philip Robertsson01Lidköpings IS35,55


P15 80m
Semifinal heat 1-0,74 jun 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK 9.69Q
Oscar Nilsson02Mölndals AIK 9.70q
Simon Avramsson02IK Ymer 9.91q
Leo Frid Göransson02Sävedalens AIK10.13q
Elliot Feltzing02Kongahälla AIK10.28
Jimmy Duankhonburi03Ullevi FK10.29
Herman Forsberg02Ullevi FK10.96
Oliver Glans03Ullevi FK10.98

Semifinal heat 24 jun 
Richie Leong02Ullevi FK 9.67Q
Fredrik Grund02IF Kville 9.97q
Viktor Palmén02Karlskoga FIF10.02q
Amrullah Stanikzai02IF Kville10.16q
Victor Hering03Ullevi FK10.38
Victor Rothausen03IF Rigor10.49
Jonas Öjdefors03IK Ymer11.12

Final0,34 jun 
Richie Leong02Ullevi FK 9.51
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK 9.60
Oscar Nilsson02Mölndals AIK 9.63
Simon Avramsson02IK Ymer 9.75
Fredrik Grund02IF Kville 9.88
Amrullah Stanikzai02IF Kville10.10
Viktor Palmén02Karlskoga FIF10.13
Leo Frid Göransson02Sävedalens AIK10.13


P15 300m
Final4 jun 
Simon Avramsson02IK Ymer38.523
Amrullah Stanikzai02IF Kville39.295
Jimmy Duankhonburi03Ullevi FK41.557
Carl Erixon03Mölndals AIK42.348
Victor Rothausen03IF Rigor43.629
Love Ramhult03IK Ymer45.3210

Final4 jun 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK36.831
Richie Leong02Ullevi FK38.302
Jesper Hermansson02Mölndals AIK38.874
Elliot Feltzing02Kongahälla AIK40.946
Alfred Ramhult03IK Ymer47.4611


P15 800m
Final3 jun 
Kevin Bodén02Motala AIF 2:12.85
Victor Wahlgren02Mölndals AIK 2:17.47
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK 2:21.83
Love Ramhult03IK Ymer 2:31.17
Alfred Ramhult03IK Ymer 2:35.94
Erik Guander02Sävedalens AIKej start


P15 2000m
Final4 jun 
Michael Rosenqvist02Mölndals AIK 6:26.57
Victor Wahlgren02Mölndals AIK 6:34.84
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK 6:35.83
Amrullah Stanikzai02IF Kvillebröt


P15 Häck 80m84 cm
Final-1,13 jun 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK11.38
Marcus Blixt02Mölndals AIK12.08
Victor Hering03Ullevi FK12.99
Marcus Westh03Lidköpings IS13.20
Ola Bokesjö02Ullevi FK13.68
Oliver Glans03Ullevi FK13.86


P15 Stav
4 jun 
Peter Svensson02IF Rigor342
Sten Hagström03Örgryte IS312
Rasmus Samuelsson02Ullevi FK292
Victor Rothausen03IF Rigor232


P15 Längd
4 jun 
Jesper Hermansson02Mölndals AIK5,630,3
Viktor Palmén02Karlskoga FIF5,410,7
Victor Hering03Ullevi FK5,250,7
Jimmy Duankhonburi03Ullevi FK5,020,7
Victor Rothausen03IF Rigor4,780,7
Victor Kruse02IFK Göteborg4,720,4
Herman Forsberg02Ullevi FK4,620,3
Oliver Glans03Ullevi FK4,380,5
Jonas Öjdefors03IK Ymer4,020,5
10 Alexander Salmi02Herrljunga SK3,870,1
11 Hugo Kajsjö03Lerum Friidrott3,680,2
12 Wille Öhman03IF Rigor3,430,4


P15 Tresteg
3 jun 
Victor Hering03Ullevi FK10,85-1,9
Jimmy Duankhonburi03Ullevi FK10,61-0,5
Marcus Westh03Lidköpings IS10,05-0,2
Oliver Glans03Ullevi FK9,97-2,7
Albin Hagstedt04Örgryte IS9,51-1,1


P15 Kula4.0 kg
3 jun 
Edvin Andersson02Varbergs GIF10,82
Victor Rothausen03IF Rigor10,45
Victor Kruse02IFK Göteborg9,35


P15 Diskus1.0 kg
4 jun 
Måns Roos02Mölndals AIK43,86
Fredrik Grund02IF Kville38,89
Andre Bergenhem03IFK Halmstad28,74
Peter Svensson02IF Rigor26,54
Hugo Kajsjö03Lerum Friidrott20,04
Wille Öhman03IF Rigor14,97


P15 Slägga4.0 kg
4 jun 
Fredrik Grund02IF Kville31,97
Jakob Johansson04Varbergs GIF27,47
Victor Kruse02IFK Göteborg26,78
Andre Bergenhem03IFK Halmstad24,45
Amrullah Stanikzai02IF Kville18,55


P15 Spjut600 g
3 jun 
Rasmus Samuelsson02Ullevi FK35,25
Jakob Rahm02Sävedalens AIK34,63
Edvin Andersson02Varbergs GIF34,46
Marcus Westh03Lidköpings IS33,63
Victor Rothausen03IF Rigor29,68


P13 60m
Final0,84 jun 
Casper Gustavsson04IK Ymer 8.14
William Asker04IF Kville 8.29
Johannes Lundqvist04Ullevi FK 8.32
Jakob Johansson04Varbergs GIF 8.85
John Lundqvist04Ullevi FK 9.07
Oskar Davidsson04Varbergs GIF 9.26
Alexander Magnusson04Tibro AIK 9.52


P13 200m
Final-0,24 jun 
Casper Gustavsson04IK Ymer26.211
Johannes Lundqvist04Ullevi FK28.114
Alexander Magnusson04Tibro AIK31.717
Leo Carlsson04Ale FKej start-

Final0,24 jun 
William Asker04IF Kville27.342
Philip Frick04Ale FK27.413
Gustav Thyrman04IF Rigor29.165
Oskar Davidsson04Varbergs GIF29.656


P13 600m
Final3 jun 
Philip Frick04Ale FK 1:42.25
Gustav Thyrman04IF Rigor 1:44.93
Gustaf Oom04IF Rigor 1:55.80
Lucas Frew04Lerum Friidrott 1:58.01
Simon Sahlström04IF Rigor 2:06.36


P13 Häck 60m76 cm
Final0,23 jun 
John Lundqvist04Ullevi FK10.84
William Asker04IF Kvilleej start
Casper Bergstrand04Stenungsunds FIej start


P13 Höjd
4 jun 
William Asker04IF Kville160
Oskar Davidsson04Varbergs GIF149
Gustav Thyrman04IF Rigor149
Leo Carlsson04Ale FK133


P13 Stav
4 jun 


P13 Längdzon
3 jun 
William Asker04IF Kville5,121,5
John Lundqvist04Ullevi FK4,35-1,8
Gustav Thyrman04IF Rigor4,211,2
Lucas Frew04Lerum Friidrott4,191,8
Gustaf Oom04IF Rigor3,850,7
Simon Sahlström04IF Rigor3,621,6


P13 Kula3.0 kg
4 jun 
Leo Carlsson04Ale FK10,92
William Kindbom04Örgryte IS9,25
Jakob Johansson04Varbergs GIF8,51
Elliot Gustavsson04Örgryte IS8,25
Albin Hagstedt04Örgryte IS5,67


P13 Spjut400 g
3 jun 
Leo Carlsson04Ale FK33,09
William Asker04IF Kville32,15
William Kindbom04Örgryte IS19,60


P12 60m
Final0,34 jun 
Marco Sjöberg05IK Ymer 8.99
Anton Fyhr05Örgryte IS 9.58


P12 200m
Final-0,24 jun 
Elias Ramhult05IK Ymer29.66


P12 600m
Final3 jun 
Elias Ramhult05IK Ymer 1:47.10
Adam Sörqvist05Sävedalens AIK 1:48.61
Anton Fyhr05Örgryte IS 2:05.48


P12 Häck 60m76 cm
Final0,33 jun 
Melker Svanberg05IF Kville11.55
Anton Fyhr05Örgryte IS13.30
Axel Eenfeldt05Bohus IFej start


P12 Längdzon
3 jun 
Melker Svanberg05IF Kville4,66
Marco Sjöberg05IK Ymer4,19
Anton Fyhr05Örgryte IS3,47


P12 Spjut400 g
3 jun 
Albin Friberg06Sävedalens AIK20,91


P11 60m
Final0,34 jun 
Albin Örnborg06IF Rigor 8.86
Vincent Asker06IF Kville 9.51
Isac Johansson06IK Ymer 9.72


P11 600m
Final3 jun 
Isac Johansson06IK Ymer 1:55.28
Filip Jöreteg06IK Ymer 1:57.68


P11 Höjd
4 jun 
Albin Örnborg06IF Rigor130


P11 Längdzon
3 jun 
Albin Örnborg06IF Rigor4,26
Filip Jöreteg06IK Ymer3,67


P11 Kula2.0 kg
3 jun 
 Vincent Asker06IF Kville
Isac Johansson06IK Ymer7,54


P10 60m
Final0,94 jun 
Kalle Thyrman07IF Rigor 9.68
Arvid Einarsson07IK Ymer 9.86
Oscar Mattsson07Herrljunga SK 9.94
Noah Gunnarsson08IK Ymer10.05
Vilmer Malm07IF Rigor10.49
Loke Nilsson07Kongahälla AIK11.07


P10 600m
Final3 jun 
Kalle Thyrman07IF Rigor 1:56.42
Arvid Einarsson07IK Ymer 2:01.41
Oscar Mattsson07Herrljunga SK 2:10.69
Lukas Brinck08Ulricehamns FK 2:19.91


P10 Höjd
4 jun 
Loke Nilsson07Kongahälla AIK119
Oscar Mattsson07Herrljunga SK113
Malcolm Moulare08IF Hagen FIK113
Arvid Einarsson07IK Ymer108
Axel Holmberg07IK Ymer103
Vilmer Malm07IF Rigor98


P10 Längdzon
3 jun 
Oscar Mattsson07Herrljunga SK3,56
Arvid Einarsson07IK Ymer3,48
Edvin Örnborg08IF Rigor3,45
Edwin Åström07Mölndals AIK3,38
Axel Holmberg07IK Ymer3,16
Filip Jonason07Kongahälla AIK2,81
Lukas Brinck08Ulricehamns FK2,75


P10 Kula2.0 kg
3 jun 
Edwin Åström07Mölndals AIK7,05
Filip Jonason07Kongahälla AIK6,50


M40 Diskus
4 jun 
Per-Ola Åkerman72IFK Halmstad32,72


M40 Slägga7.26 kg
4 jun 
Lennie Helander75Örgryte IS43,81


M60 Höjd
3 jun 
Radim Lichy54Alingsås IF150


M60 Diskus
4 jun 
Roger Karlsson51Stensjöns IF26,21


M60 Slägga
4 jun 
Roger Karlsson51Stensjöns IF25,27


M70 100m
Final0,94 jun 
Tage Isaksson44IK Ymer14.50


M70 Häck 80m
Final1,53 jun 
Björn Oback44IFK Tumba18.40


M70 Diskus
4 jun 
Harald Henriksson45Lekeryd-Svarttorp SK26,85


M70 Slägga
4 jun 
Harald Henriksson45Lekeryd-Svarttorp SK31,89


K 100m
Final0,54 jun 
Jenny Lestander98Linköpings GIF12.50
Fredrikke Dam Larsen91AGF Atletik13.00


K 200m
Final1,14 jun 
Emelie Rantzow98IK Ymer24.62
Alicia Nilsson98Stenungsunds FI27.41


K 400m
Final4 jun 
Alicia Nilsson98Stenungsunds FI63.01


K 800m
Final3 jun 
Frida Hansson97Stenungsunds FI 2:31.41


K Häck 100m84 cm
Final1,83 jun 
Amanda Holmberg98Lidköpings IS14.43
Johanna Carlsson94IFK Helsingborg14.46


K Häck 400m76 cm
Final3 jun 
Marlen Aakre93Fredrikstad IF61.15
Cecilia Sandell95IFK Helsingborg61.59
Amanda Holmberg98Lidköpings IS62.67
Ellinor Aurell01Ängelholms IF66.38
Gabrielle Wehlander96Göteborgs KIK69.48
Moa Mattisson98IFK Helsingborgej start
Emelie Öberg97Ullevi FKej start


K Höjd
3 jun 
Lina Löfqvist93Ullevi FK164
Carolin Kobel92Brattås CK153
Maria Runneberger99Sävedalens AIK148
Wilma Eriksson99IK Ymer143


K Stav
4 jun 


K Längd
4 jun 
Sara Sjögren98Stenungsunds FI5,621,0
Jenny Lestander98Linköpings GIF5,560,6
Vilma Snygg99IK Ymer4,850,6
Moa Karlin94Ullevi FK4,85-0,5


K Tresteg
3 jun 
Fatima Koné99Ullevi FK11,65-1,1
Lizzie Hager99Ullevi FK11,60-0,5
Hanna Gille96Sävedalens AIK11,510,2
Johanna Konseleus95Ullevi FK11,280,5
Emelina Wirebro99Motala AIF10,41-1,7


K Kula4.0 kg
3 jun 
Maria Nilsson95IK Orient13,44


K Diskus1.0 kg
4 jun 
Jennifer Rudberg98IK Ymer36,14
Klara Bladin96Hässelby SK34,40
Felicia Thomsson92IF Kville34,39
Hanna Grönwall99Öresund FK30,97


K Slägga4.0 kg
4 jun 
Ida Olsson99IF Hagen FIK50,94
Hanna Grönwall99Öresund FK41,10
Viktoria Oscarsson87Herrljunga SK40,25
Luana Klaric Lundh99Göteborgs KIKX


F17 100m
Final0,44 jun 
Kajsa Kjellergren01IFK Halmstad12.03
Julia Wennersten01IK Ymer12.57
Felicia Boqvist01Rydö ASK12.70
Clara Augustsson00IK Ymer12.70
Klara Ekström00Alingsås IF13.22
Signe Hedin00IK Ymer13.28
Siri Kyller01Tibro AIK13.46
Julia Viiala00IK Ymer13.96


F17 200m
Final1,14 jun 
Kajsa Kjellergren01IFK Halmstad24.73
Felicia Boqvist01Rydö ASK25.76
Clara Augustsson00IK Ymer25.92
Ide Ileso00Ullevi FK25.95
Klara Ekström00Alingsås IF27.01
Ebba Magnusson01IFK Göteborg27.47
Siri Kyller01Tibro AIK28.01
Corinne Wessman01IK Ymer28.58


F17 400m
Final4 jun 
Louise Duvling-Andersson00Ullevi FK59.51
Ide Ileso00Ullevi FK59.76
Matilda Wohlin00IK Ymer64.53


F17 800m
Final3 jun 
Anna Lestander01IFK Göteborg 2:42.22


F17 Häck 100m76 cm
Final1,83 jun 
Julia Wennersten01IK Ymer14.58
Helena Cronstedt01Malmö AI15.67
Ebba Magnusson01IFK Göteborg15.83
Kerstin Nordangård01IK Ymerej start


F17 Häck 300m76 cm
Final3 jun 
Elvira Carlén01Lerum Friidrott49.65
Ella Larssen01Ullevi FK51.32
Lisa Brann-Widén02Ullevi FK52.07


F17 Höjd
3 jun 
Helena Cronstedt01Malmö AI161
Elvira Carlén01Lerum Friidrott153
Sandra Jonsson01Örgryte IS153
Sofia Andersson01Ullevi FK148
Kerstin Nordangård01IK Ymer143
Agnes Uddgren01IK Ymer138


F17 Stav
4 jun 
Alma Eriksson01IK Ymer282


F17 Längd
4 jun 
Signe Hedin00IK Ymer5,270,5
Ebba Magnusson01IFK Göteborg4,950,1
Elvira Carlén01Lerum Friidrott4,720,6
Sofia Andersson01Ullevi FK4,640,3
Matilda Hejdström00Tibro AIK3,930,4
Elsa Gertsson01Tibro AIK3,12-0,7


F17 Tresteg
3 jun 
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott10,63-1,3
Nike Thanner01Örgryte IS10,081,6
Sofia Andersson01Ullevi FK9,65-1,2


F17 Kula3.0 kg
3 jun 
Corinne Wessman01IK Ymer11,25
Helena Cronstedt01Malmö AI11,11
Claudia Belgrave00IK Ymer10,68
Julia Viiala00IK Ymer9,86
Alma Eriksson01IK Ymer9,51   9,51
Ronja Bökmark01Lerum Friidrott9,51   9,33
Elvira Carlén01Lerum Friidrott8,89
Lydia Bolmenäs02Tibro AIK8,61
Ebba Magnusson01IFK Göteborg8,41


F17 Diskus1.0 kg
4 jun 
Daniella Persson00Hälle IF34,63
Vilma Engbe00Öresund FK34,13
Corinne Wessman01IK Ymer28,82
Claudia Belgrave00IK Ymer25,95


F17 Slägga3.0 kg
4 jun 
Vilma Engbe00Öresund FK51,62
Julia Nilsson 00Varbergs GIF43,75
Elsa Lindén00Mölndals AIK38,02
Molly Broback01Sävedalens AIK35,94
Anna Rönner00Ullevi FK26,33


F17 Spjut500 g
3 jun 
Stina Jacobson00Istrums SK40,11
Helena Cronstedt01Malmö AI33,54
Tova Holmberg01Lidköpings IS28,87


F15 80m
Semifinal heat 1-0,14 jun 
Elin Hallbjörner02Ullevi FK10.92Q
Tilda Kihlström03Varbergs GIF11.20q
Astrid Berg02Ullevi FK11.31
Andrea Frick02Ale FK12.19
Johanna Svensson03IF Rigor12.58
Anna Olsson03Varbergs GIFej start

Semifinal heat 20,44 jun 
Cindy Darrell02Ullevi FK10.38Q
Ida Persson02IK Ymer10.63q
Sandra Åberg03Göteborgs KIK10.94q
Ebba Toorell03Lerum Friidrott11.30
Sofia Weiner03Ullevi FK11.34
Lina Berg02IK Ymer11.41

Semifinal heat 30,34 jun 
Cajsa Augustsson02IK Ymer10.45Q
Lovisa Pettersson03Lidköpings IS10.91q
Ida Bäckman02Varbergs GIF11.18q
Liv Nilsander03Varbergs GIF11.20
Lisa Brann-Widén02Ullevi FK11.27
Emma Borovac03IK Ymer11.45
Ida Nilsson03Varbergs GIF12.04

Final0,24 jun 
Cindy Darrell02Ullevi FK10.33
Cajsa Augustsson02IK Ymer10.41
Ida Persson02IK Ymer10.78
Lovisa Pettersson03Lidköpings IS10.87
Elin Hallbjörner02Ullevi FK10.98
Sandra Åberg03Göteborgs KIK11.13
Tilda Kihlström03Varbergs GIF11.16
Ida Bäckman02Varbergs GIF11.23


F15 300m
Final4 jun 
Ebba Rössberger02Göteborgs KIK45.863
Alva Skjeseth03IK Ymer45.904
Ida Bäckman02Varbergs GIF47.738
Lovisa Kjellén02Mölndals AIK48.209
Emma Jelic03IK Ymer48.2810
Andrea Frick02Ale FK49.4511

Final4 jun 
Sonia Fors02Sävedalens AIK43.221
Elin Hallbjörner02Ullevi FK45.332
Lina Berg02IK Ymer46.915
Liv Nilsander03Varbergs GIF47.186
Alicia Nesbeth Carlensberg02Ullevi FK47.357


F15 800m
Final3 jun 
Sandra Åberg03Göteborgs KIK 2:29.73
Elina Witrén03Mölndals AIK 2:32.86
Lovisa Kjellén02Mölndals AIK 2:35.43
Alva Skjeseth03IK Ymer 2:42.19
Alicia Nesbeth Carlensberg02Ullevi FK 2:49.80
Elin Dejke02Ullevi FK 2:52.98
Linn Malmberg03IK Ymer 3:04.44


F15 2000m
Final4 jun 
Malin Jonsson02Mölndals AIK 6:38.78
Sandra Åberg03Göteborgs KIK 6:57.99
Lova Perman03IF Göta Karlstad 7:00.91
Johanna Svensson03IF Rigor 7:36.51
Elin Dejke02Ullevi FK 7:45.79
Frida Palmqvist03Mölndals AIK 7:47.25
Lina Karlsson02Lidköpings IS 7:51.45
Lisa Andersson03Mölndals AIK 7:57.77
Tilde Svensson05IF Rigor 8:01.14


F15 Häck 80m76 cm
Final0,23 jun 
Cindy Darrell02Ullevi FK11.90
Wendela Yhlen Graf02Ullevi FK12.37
Kajsa Karila02IFK Göteborg12.58
Tilda Kihlström03Varbergs GIF14.59
Isabelle Frankenberg03Lerum Friidrott15.96
Maja Nilsson03Varbergs GIFej start


F15 Höjd
3 jun 
Melanie Simon02IK Ymer154
Wendela Yhlen Graf02Ullevi FK151
Frida Eriksson Jerkhag03IF Rigor143
Maja Nilsson03Varbergs GIF143
Ebba Toorell03Lerum Friidrott138
Cindy Darrell02Ullevi FK138
Lovisa Agfors03Ale FK133


F15 Stav
4 jun 
Linda Aiff03Lerum Friidrott232
Emma Jelic03IK Ymer222
Elin Tegnér03Lerum Friidrott212


F15 Längd
4 jun 
Ida Persson02IK Ymer5,28-0,7
Wendela Yhlen Graf02Ullevi FK4,71-0,6
Sophie Reid02IK Ymer4,640
Lovisa Pettersson03Lidköpings IS4,59-1.0
Maja Nilsson03Varbergs GIF4,49-0,3
Ebba Toorell03Lerum Friidrott4,45-0.1
Anna Olsson03Varbergs GIF4,29-2,1
Lina Lövberg02Kongahälla AIK4,19-0,7
Astrid Berg02Ullevi FK4,18-0,7
10 Lisa Brann-Widén02Ullevi FK4,11-1,0
11 Ida Nilsson03Varbergs GIF4,09-0,4
12 Sofia Weiner03Ullevi FK4,06-1,1
13 Johanna Svensson03IF Rigor3,57-0,7
14 Sofie Oskarsson03Varbergs GIF3,31+0,3
Tilda Kihlström03Varbergs GIFX
Elin Tegnér03Lerum FriidrottX
Cindy Darrell02Ullevi FKX


F15 Tresteg
3 jun 
Wendela Yhlen Graf02Ullevi FK10,60-0,2
Johanna Wirebro02Motala AIF8,93-1,2
Isabelle Frankenberg03Lerum Friidrott7,75-0,5


F15 Kula3.0 kg
3 jun 
Ebba Toorell03Lerum Friidrott10,09
Lydia Bolmenäs02Tibro AIK9,09
Anna Olsson03Varbergs GIF9,00
Sofie Oskarsson03Varbergs GIF7,91


F15 Diskus0.75 kg
4 jun 
Lydia Bolmenäs02Tibro AIK30,60
Sophie Reid02IK Ymer25,52
Ebba Toorell03Lerum Friidrott23,44
Nora Eriksson03Motala AIF23,43
Liv Nilsander03Varbergs GIF20,17
Johanna Svensson03IF Rigor19,40
Emma Borovac03IK Ymer18,11
Jonna Kronander03IK Ymer17,40
Tilde Svensson05IF Rigor14,19


F15 Slägga3.0 kg
4 jun 
Cajsa Augustsson02IK Ymer46,06
Olivia Asp02Mölndals AIK32,68
Leah Wahlström02Motala AIF31,79
Jonna Kronander03IK Ymer31,05


F15 Spjut500 g
3 jun 
Johanna Wirebro02Motala AIF25,96
Sofie Oskarsson03Varbergs GIF23,27
Ebba Toorell03Lerum Friidrott19,97
Lovisa Agfors03Ale FK17,74
Emma Borovac03IK Ymer16,01
Wendela Yhlen Graf02Ullevi FK15,76
Cindy Darrell02Ullevi FK15,19
Anna Olsson03Varbergs GIF15,15


F13 60m
Semifinal heat 10,04 jun 
Sissel Eliasson04Alingsås IF 8.32Q
Liv Moum04Lysekil SL 9.18q
Michelle Obita04Lysekil SL 9.26
Agnes Hallbjörner04Ullevi FK 9.33
Alma Olsson04IF Rigor 9.55
Tua Brann-Widén04Ullevi FK 9.64
Jolina Bärve04IK Ymer10.30

Semifinal heat 24 jun 
Elin Molinder04Mölndals AIK 8.41Q
Aicha Koné04Ullevi FK 8.59q
Agnes Frimannsson04Sävedalens AIK 9.27
Aaliyana Omar Hussien04Lysekil SL 9.57
Maja Frölander04Lerum Friidrott 9.63
Matilda Drakenås04Örgryte IS 9.70
Elin Helamb04Ullevi FK10.32

Semifinal heat 34 jun 
Emelie Falk04Alingsås IF 8.46Q
Alicia Jisbrant04Örgryte IS 8.73q
Tilde Ovesson04IF Rigor 8.90q
Ida Pappila04IF Kville 9.15q
Ebba Sjöberg04IK Ymer 9.74
Klara Hillman04IF Rigor10.06
Tilda Sjöberg04IK Ymer10.68
Ida Thörsman04IF Kvilleej start

Final4 jun 
Sissel Eliasson04Alingsås IF 8.10
Elin Molinder04Mölndals AIK 8.33
Aicha Koné04Ullevi FK 8.42
Emelie Falk04Alingsås IF 8.43
Alicia Jisbrant04Örgryte IS 8.79
Liv Moum04Lysekil SL 8.88
Tilde Ovesson04IF Rigor 8.98
Ida Pappila04IF Kvilleej start


F13 200m
Final4 jun 
Matilda Åkerman04IFK Halmstad27.592
Sarah Berkling04Lerum Friidrott28.905
Aaliyana Omar Hussien04Lysekil SL31.7112
Tua Brann-Widén04Ullevi FK31.9813
Matilda Drakenås04Örgryte IS32.1214
Elin Helamb04Ullevi FKej start-

Final4 jun 
Sissel Eliasson04Alingsås IF27.061
Aicha Koné04Ullevi FK28.293
Agnes Hallbjörner04Ullevi FK30.077
Ebba Francois04Örgryte IS30.5711
Sofia Olsson04IF Rigor32.3415
Klara Hillman04IF Rigor34.4616
Ida Pappila04IF Kvilleej start-

Final4 jun 
Alicia Jisbrant04Örgryte IS28.364
Tilde Ovesson04IF Rigor29.136
Agnes Frimannsson04Sävedalens AIK30.198
Hanna Lagerkvist04Lysekil SL30.299
Elsa Wållgren04Lerum Friidrott30.4810
Ella Eklund04Öresund FKej start-


F13 600m
Final3 jun 
Alicia Jisbrant04Örgryte IS 1:46.95
Maja Wrångemyr04IK Ymer 1:47.97
Agnes Frimannsson04Sävedalens AIK 1:49.25
Tua Brann-Widén04Ullevi FK 1:57.40


F13 Häck 60m68 cm
Final-0,73 jun 
Sofia Wallin04Varbergs GIF 9.75
Elin Molinder04Mölndals AIK10.12
Emilia Åström04Mölndals AIK10.41
Elsa Wållgren04Lerum Friidrott10.71
Matilda Drakenås04Örgryte ISej start


F13 Höjd
4 jun 
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF150
Sofia Olsson04IF Rigor143
Alma Holmberg04IK Ymer143
Elsa Wållgren04Lerum Friidrott143
Hanna Lagerkvist04Lysekil SL137
Ella Eklund04Öresund FK134
Tilde Grönwall04Öresund FK134
Ida Thörsman04IF Kville131
Ines Kahrimanovic04Öresund FK128
10 Michelle Obita04Lysekil SL123
10 Alma Olsson04IF Rigor123
12 Liv Moum04Lysekil SL113


F13 Stav
4 jun 
Ida Jexe Ek04IFK Halmstad282
Sarah Berkling04Lerum Friidrott232
Alma Olsson04IF Rigor232
Hanna Lagerkvist04Lysekil SL222
Sofia Olsson04IF Rigor212
Liv Moum04Lysekil SL192
Klara Hillman04IF Rigor172


F13 Längdzon
3 jun 
Sofia Wallin04Varbergs GIF4,86
Aicha Koné04Ullevi FK4,85   4,82 4,83
Emelie Falk04Alingsås IF4,85   4,77 4,83
Alicia Jisbrant04Örgryte IS4,64
Elsa Wållgren04Lerum Friidrott4,54
Emilia Åström04Mölndals AIK4,47
Elin Molinder04Mölndals AIK4,46
Tilde Ovesson04IF Rigor4,18
Ida Thörsman04IF Kville3,98
10 Elin Helamb04Ullevi FK3,96
11 Maja Frölander04Lerum Friidrott3,70
12 Amanda Ehn04IK Ymer3,67
13 Tilda Sjöberg04IK Ymer3,49
14 Ebba Sjöberg04IK Ymer3,46


F13 Kula2.0 kg
4 jun 
Emilia Wernerliv04Tingbergs AIS13,05
Matilda Åkerman04IFK Halmstad12,13
Ella Eklund04Öresund FK10,67
Elsa Wållgren04Lerum Friidrott10,46
Tilde Grönwall04Öresund FK10,31
Maja Frölander04Lerum Friidrott10,19
Amanda Ehn04IK Ymer8,52
Sarah Berkling04Lerum Friidrott8,12
Alma Holmberg04IK Ymer7,98
10 Ines Kahrimanovic04Öresund FK7,60
11 Ebba Sjöberg04IK Ymer6,90
12 Tilda Sjöberg04IK Ymer6,66


F13 Spjut400 g
3 jun 
Linnea Rönneke04Habo Friidrott 0427,69
Emilia Wernerliv04Tingbergs AIS26,67
Ida Thörsman04IF Kville19,83
Maja Frölander04Lerum Friidrott19,54
Amanda Ehn04IK Ymer17,77


F12 60m
Semifinal heat 10,04 jun 
Chanel Moulare05IF Hagen FIK 8.93Q
Filippa Olander05IF Rigor 9.14q
Svea Wikstrand05IF Hagen FIK 9.18q
Emilia Skatt05IK Ymer 9.27q
Jolina Nyfeldt05IK Ymer 9.33q
Klara Håkansson05IK Orient 9.55

Semifinal heat 24 jun 
Ebba Eklund05IF Hagen FIK 9.12Q
Kellie Tran05IK Ymer 9.18q
Elna Wester05Örgryte IS 9.24q
Julia Lövberg05Kongahälla AIK 9.53
Jenny Olsson05Varbergs GIF 9.55

Final0,24 jun 
Chanel Moulare05IF Hagen FIK 8.90
Svea Wikstrand05IF Hagen FIK 9.00
Emilia Skatt05IK Ymer 9.07
Ebba Eklund05IF Hagen FIK 9.07
Jolina Nyfeldt05IK Ymer 9.08
Filippa Olander05IF Rigor 9.12
Kellie Tran05IK Ymer 9.16
Elna Wester05Örgryte IS 9.23


F12 200m
Final0,14 jun 
Elna Wester05Örgryte IS29.121
Ebba Eklund05IF Hagen FIK31.166
Kellie Tran05IK Ymer31.959
Engla Nilsson05Kongahälla AIK33.1710
Filippa Olander05IF Rigorej start-

Final0,24 jun 
Chanel Moulare05IF Hagen FIK29.742
Jolina Nyfeldt05IK Ymer30.623
Cornelia Elverstig05Lidköpings IS30.794
Emilia Skatt05IK Ymer30.845
Amanda Tran07IK Ymer31.647
Klara Håkansson05IK Orient31.758


F12 600m
Final3 jun 
Elna Wester05Örgryte IS 1:48.59
Paulina Hultberg05Alingsås IF 1:51.44
Jolina Nyfeldt05IK Ymer 1:59.18
Klara Håkansson05IK Orient 2:11.81


F12 Häck 60m68 cm
Final0,33 jun 
Jolina Nyfeldt05IK Ymer12.04
Emilia Skatt05IK Ymer12.24
Linnea Frylestam 05IFK Halmstad13.20
Siri Kaspersson05Varbergs GIF13.42


F12 Höjd
4 jun 
Engla Nilsson05Kongahälla AIK143
Svea Wikstrand05IF Hagen FIK134
Ebba Eklund05IF Hagen FIK134
Jojhanna Fäldt05IK Ymer131
Filippa Olander05IF Rigor123
Kellie Tran05IK Ymer123
Tilde Svensson05IF Rigor118


F12 Längdzon
3 jun 
Chanel Moulare05IF Hagen FIK4,28
Cornelia Elverstig05Lidköpings IS4,21
Jolina Nyfeldt05IK Ymer4,18
Kellie Tran05IK Ymer4,17
Josefine Jonason05Kongahälla AIK4,09
Paulina Hultberg05Alingsås IF4,08
Emilia Skatt05IK Ymer3,99
Elna Wester05Örgryte IS3,95
Jojhanna Fäldt05IK Ymer3,91
10 Linnea Frylestam 05IFK Halmstad3,76
11 Klara Håkansson05IK Orient3,64
12 Siri Kaspersson05Varbergs GIF3,38


F12 Kula2.0 kg
4 jun 
Inez Yngve05Örgryte IS8,69
Emilia Skatt05IK Ymer8,50
Tilde Svensson05IF Rigor8,37
Filippa Olander05IF Rigor8,33
Matilda Bloom05Örgryte IS8,08
Svea Wikstrand05IF Hagen FIK6,64
Jenny Olsson05Varbergs GIF5,77


F12 Spjut400 g
3 jun 
Cornelia Elverstig05Lidköpings IS24,24
Siri Kaspersson05Varbergs GIF16,02


F11 60m
Semifinal heat 11,34 jun 
Linnea Johansson06Varbergs GIF 9.73Q
Ellen Adolfsson06IK Sisu10.02q
Edith Einarsson06IK Ymer10.64q
Julia Asker06IF Kville10.77q
Nanna Sörén Thorén06IK Ymer12.00

Semifinal heat 24 jun 
Sonja Elverstig06Lidköpings IS 9.33Q
Signe Aderstedt06IK Ymer 9.50q
Julia Pappila06IF Kville 9.58q
Elin Lövenklev06Varbergs GIF 9.68q

Final0,14 jun 
Sonja Elverstig06Lidköpings IS 9.27
Signe Aderstedt06IK Ymer 9.36
Elin Lövenklev06Varbergs GIF 9.45
Julia Pappila06IF Kville 9.55
Linnea Johansson06Varbergs GIF 9.71
Ellen Adolfsson06IK Sisu 9.83
Edith Einarsson06IK Ymer10.29
Julia Asker06IF Kville10.66


F11 600m
Final3 jun 
Stina Tagesson06IK Ymer 1:55.35
Jennifer Brinck06Ulricehamns FK 1:58.24
Elsa Bendrik06IF Rigor 2:11.97
Hanna Witrén06Mölndals AIK 2:17.37
Nanna Sörén Thorén06IK Ymer 2:46.44
Elsa Elverstig06Lidköpings ISej start


F11 Höjd
4 jun 
Ellen Adolfsson06IK Sisu131
Agnes Aderstedt06IK Ymer122
Julia Pappila06IF Kville116
Julia Asker06IF Kville98
Ebba Johansson06IK YmerX


F11 Längdzon
3 jun 
Jennifer Brinck06Ulricehamns FK4,13
Sonja Elverstig06Lidköpings IS3,77
Signe Aderstedt06IK Ymer3,53
Klara Elverstig06Lidköpings IS3,32
Elin Lövenklev06Varbergs GIF3,27
Elsa Bendrik06IF Rigor3,23
Edith Einarsson06IK Ymer3,17
Elsa Elverstig06Lidköpings IS3,16
Nanna Sörén Thorén06IK Ymer2,94
10 Ella Kronander06IK Ymer2,69


F11 Kula2.0 kg
4 jun 
Agnes Aderstedt06IK Ymer7,31
Ellen Adolfsson06IK Sisu7,10
Julia Pappila06IF Kville6,56
Linnea Johansson06Varbergs GIF6,54
Julia Asker06IF Kville6,00
Elsa Elverstig06Lidköpings IS5,11
Elin Lövenklev06Varbergs GIF4,78
Sonja Elverstig06Lidköpings IS4,74
Ebba Johansson06IK Ymer4,28


F10 60m
Final4 jun 
Amanda Tran07IK Ymer 9.39
Emma Nordahl Vieira07Kongahälla AIK 9.56
Agnes Stavåsen07IK Ymer 9.69
Molly Portillo07Kongahälla AIK 9.72
Amalia Skjelseth07IK Ymer10.09
Agnes Ramhult08IK Ymer10.28
Nathalie Magnusson07Tibro AIK10.98


F10 600m
Final3 jun 
Majken Söderlund Larsson07Stenungsunds FI 1:52.47
Amanda Tran07IK Ymer 2:03.67
Marika Söderlund Larsson10Stenungsunds FI 2:05.74
Molly Portillo07Kongahälla AIK 2:10.28
Emma Nordahl Vieira07Kongahälla AIK 2:15.08
Agnes Ramhult08IK Ymer 2:25.54


F10 Höjd
4 jun 
Emma Nordahl Vieira07Kongahälla AIK134
Agnes Stavåsen07IK Ymer113
Molly Portillo07Kongahälla AIK108


F10 Längdzon
3 jun 
Amanda Tran07IK Ymer4,02
Majken Söderlund Larsson07Stenungsunds FI3,94
Agnes Stavåsen07IK Ymer3,75
Molly Portillo07Kongahälla AIK3,75
Emma Nordahl Vieira07Kongahälla AIK3,73
Amalia Skjelseth07IK Ymer3,21


K40 100m
Final0,94 jun 
Linda Åkerman71IFK Halmstad13.71


K50 Kula
3 jun 
Britta Bolmenäs66Tibro AIK7,49


P/F9 60m
Extratävling0,14 jun 
Saga Andersson08IK Ymer 9.41
Malcolm Moulare08IF Hagen FIK 9.83
Noah Gunnarsson08IK Ymer 9.92
Emilia Kloth09Sävedalens AIK11.39
Tilde Adolfsson11IK Sisu15.02


P/F9 Längd
Extratävling4 jun 
Saga Andersson08IK Ymer3,72
Noah Gunnarsson08IK Ymer3,31
Malcolm Moulare08IF Hagen FIK3,15
Emilia Kloth09Sävedalens AIK2,68
Tilde Adolfsson11IK Sisu1,85


P/F9 Boll
4 jun 
Malcolm Moulare08IF Hagen FIK22,03
Saga Andersson08IK Ymer19,53
Noah Gunnarsson08IK Ymer18,50
Emilia Kloth09Sävedalens AIK10,11
Tilde Adolfsson11IK Sisu3,72


P19 Häck 110m100 cm
0,73 jun 
Max Hrelja98Malmö AI13.61
Joel Bengtsson99IFK Helsingborg14.45
Filip Schwartz98Mölndals AIK15.05


P19 Slägga6.0 kg
4 jun 
August Bergstrand99Ullevi FK60,80



© Track & Field, Christer Falk