RESULTAT
SM 2017-08-25/27
Helsingborg, Heden
IFK Helsingborg
Uppdaterad: 2017-08-27 16:30
Resultatlänk fredag  lördag  söndag   


 
M 200m
Semifinal heat 1-0,427 aug Qualisys Photofinish 
Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS21.34Q
Emil von Barth96Ullevi FK21.52Q
Carl Bengtström00Örgryte IS21.65Q
Olle Forslin93Hässelby SK21.79q
Erik Annerfalk94Ullevi FK21.89
Alexander Lesser93Ullevi FK22.06
Amadou Sussoho95Hammarby IF22.20
Sebastian Kadestål96Malmö AI22.31

Semifinal heat 20,427 aug Qualisys Photofinish 
Henrik Larsson99IF Göta Karlstad21.22Q
Nil de Oliveira86Spårvägens FK21.47Q
Douglas Hellbratt95Hammarby IF21.51Q
Adam Denguir94Ullevi FK21.66q
Nils Thornberg94Bollnäs FIK21.81
Omar Chaaban00IFK Helsingborg21.95
David Sennung91Ullevi FK21.99
Jakob Lindbom95KA 2 IFej start

Final3,227 aug Qualisys Photofinish 
Henrik Larsson99IF Göta Karlstad20.71
Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS20.75
Emil von Barth96Ullevi FK20.94
Nil de Oliveira86Spårvägens FK21.04
Douglas Hellbratt95Hammarby IF21.37
Carl Bengtström00Örgryte IS21.40
Olle Forslin93Hässelby SK21.56
Adam Denguir94Ullevi FK21.76


M 800m
Final27 aug Qualisys Photofinish 
Andreas Kramer97Sävedalens AIK 1:50.46
Andreas Almgren95Turebergs FK 1:51.53
Joakim Andersson92IFK Trelleborg 1:51.63
Johan Eriksson88Turebergs FK 1:51.79
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:52.86
Anton Persson96Hässelby SK 1:53.61
Gustav Berlin95IK Akele 1:53.63
Estifanos Faid92Spårvägens FK 1:54.77
Mattias Ohlsson94Heleneholms IF 1:55.91


M 5000m
Finalheat 127 aug Qualisys Photofinish 
Per Sjögren79KFUM Örebro14:41.79108:55.70
Johan Fagerberg92Finspångs AIK14:50.77118:55.41
Erik Lagerlöf97IFK Lidingö14:52.69128:57.04
Samuel Fitsumbrhan99Hälle IF15:03.79138:56.73
Ludvig Danielson95Tjalve IF Norrköping15:03.81148:56.40
Archie Casteel96Spårvägens FK15:04.50158:56.05
Anton Rehn92Högby IF15:15.40179:02.15
Viktor Helander90Eksjö Södra IK15:18.46189:03.61
Daniel Antonsson93Roma IF15:27.20199:03.03
10 August Mollén99Tjalve IF Norrköping15:39.02209:10.53
11 Oliver Wykman94Högby IF15:56.39219:30.28
12 Erik Karlsson98Högby IF15:58.08229:30.40
13 Geert Tuinstra90Sävedalens AIK16:28.30239:30.68

Finalheat 227 aug Qualisys Photofinish 
Daniel Lundgren85Turebergs FK14:08.3518:34.38
Jonas Leanderson91Malmö AI14:11.2128:34.03
Robin Lindgren90Örgryte IS14:13.4638:34.77
Robel Fsiha96Spårvägens FK14:16.2148:33.71
Suldan Hassan98Ullevi FK14:27.2058:34.08
Anders Grahl87Hälle IF14:33.7568:43.96
Anton Danielsson90Malmö AI14:34.7078:44.23
Andreas Åhwall89Hässelby SK14:38.1088:44.98
Jonatan Fridolfsson92Sävedalens AIK14:38.2798:44.56
10 Andreas Jansson96Hässelby SK15:06.63168:45.99
Amanuel Gergis96Turebergs FKbröt-8:33.90
Staffan Ek91Huddinge AISbröt--
Joel Zachrisson94Ullevi FKbröt-8:39.61
John Foitzik91Spårvägens FKbröt-8:35.26
Napoleon Solomon94Turebergs FKDQ-8:34.13 , §F4.1.4


M Häck 400m91 cm
Final27 aug Qualisys Photofinish 
Isak Andersson96Upsala IF51.17
William Frobe98Täby IS52.05
Ludvig Hillenfjärd97Huddinge AIS52.82
Jonathan Carbe90Örgryte IS53.27
Oskar Greilert95Ullevi FK53.42
Anton Bertilsson99Habo Friidrott 0453.49
Samuel Wiik98Örgryte IS53.72
Johan Brasch98Wärnamo SK55.49


M Tresteg
Final27 aug 
Simon Karlén94IF Göta Karlstad16,17
Daniel Lennartsson88Örgryte IS15,97
Moteba Mbumba90Hässelby SK15,77
Erik Ehrlin90Hammarby IF15,29
Artur Engström96Örgryte IS15,04
Marcus Nyberg97Malmö AI14,93
Carl af Forselles01Hellas FK14,93
Erik Olsson89Örgryte IS14,64
Jesper Hellström95Hässelby SK14,61
10 Matthias Johansson90Nedre Soppero IK14,45
11 Antonis Dinopoulos95Upsala IF14,30
12 Jonathan Persgården96Ullevi FK14,08
13 Timothy Olsson98Hammarby IF14,07
Albin Boestad97IFK LidingöX

1 2 3 4 5 6 
M.Johansson14,191,4X0,314,453,1
A.Dinopoulos14,302,214,060,9X2,9
J.Persgården14,080,7X2,0X4,2
J.Hellström14,610,6X2,3X4,2
A.BoestadX0,8X3,0X4,2
T.Olsson14,070,8X2,9X4,7
E.Olsson14,151,3X2,214,644,3X3,8X3,814,235,7
C.af Forselles13,620,813,973,014,713,2-X3,814,931,9
A.Engström14,711,414,771,3X3,014,744,215,042,0X3,7
M.Nyberg14,931,713,990,8X1,7X3,114,852,014,602,2
E.Ehrlin15,290,4X1,9X2,8X2,3X4,315,143,3
M.Mbumba15,331,0X0,5X2,815,464,115,572,115,772,9
D.Lennartsson15,320,515,582,615,893,415,975,5X3,115,903,0
S.Karlén15,370,4X1,916,174,415,634,8-X3,2


M Kula7.26 kg
Final27 aug 
Leif Arrhenius86Spårvägens FK18,90
Niklas Arrhenius82Spårvägens FK18,32
Wictor Petersson98Malmö AI17,83
Arwid Koskinen92Huddinge AIS17,51
Mats Olsson86Hässelby SK17,27
Gustav Liberg95Ullevi FK17,08
Niklas Lindstedt93Hässelby SK16,78
Simon Pettersson94Upsala IF16,75
Gabriel Heen95Hässelby SK16,02
10 Jonas Meyer90Örgryte IS15,92
11 Jesper Arbinge97Huddinge AIS15,85
12 Andreas Eriksson94IK Heros15,16

1 2 3 4 5 6 
J.ArbingeX15,2415,85
J.Meyer15,6615,9215,85
A.Eriksson14,6215,1615,01
G.Heen15,9815,9916,02
S.Pettersson16,61X16,6316,75XX
N.Lindstedt16,13X16,78XXX
M.Olsson16,5216,92X16,77X17,27
A.Koskinen16,3716,95X16,8717,5117,26
G.Liberg17,08X16,38X16,26X
W.Petersson17,6816,9316,99X17,7817,83
N.Arrhenius17,5017,81X17,7218,32X
L.Arrhenius17,7018,4918,90X18,51X


M Spjut800 g
Final27 aug 
Jiannis Smalios87Thorengruppen TFC77,05
Isak Oskarsson96IFK Växjö70,26
Gabriel Wallin81Södertälje IF69,49
Sebastian Thörngren93IFK Växjö64,97
Jonathan Harley93Ullevi FK64,68
Simon Litzell97Hässelby SK62,79
Olof Hansson86Hässelby SK61,91
Kamil Kaminski96Hässelby SK60,92
Jakob Eriksson98IF Göta Karlstad60,08
10 Jonathan Amneskog98Klippans FK59,87
11 Johan Carlqvist92Falu IK59,32
12 Theodor Ahlström98IFK Växjö57,42

1 2 3 4 5 6 
J.Eriksson60,0858,5057,17
T.Ahlström53,3554,8757,42
J.Amneskog59,3259,8759,02
J.Carlqvist59,3256,7758,92
K.Kaminski56,6557,3360,9257,65X59,95
S.Thörngren61,60X58,5464,97X60,96
O.Hansson55,9561,9157,6556,4659,1859,14
J.Harley58,8462,1661,7762,25X64,68
S.Litzell62,79XX61,35X57,29
G.Wallin67,72X---69,49
I.Oskarsson68,4170,2661,58-65,83-
J.Smalios74,1377,05XXX75,77


K 200m
Final2,727 aug Qualisys Photofinish 
Elin Östlund91KFUM Örebro23.44
Malin Ström86Bollnäs FIK23.76
Matilda Hellqvist93Ullevi FK23.81
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK23.83
Emma Jansson97Falu IK23.96
Pernilla Nilsson92Malmö AI24.26
Nikki Sjöberg98Bollnäs FIK24.31
Hanna Adriansson Nordberg92IFK Lidingö24.57


K 800m
Final27 aug Qualisys Photofinish 
Meraf Bahta89Hälle IF 2:07.29
Hanna Hermansson89Turebergs FK 2:08.10
Isabella Andersson97Turebergs FK 2:09.67
Madeleine Björlin-Delmar96IFK Göteborg 2:11.60
Elina Johansson89Spårvägens FK 2:12.61
Caroline Högardh92IFK Halmstad 2:12.71
Sara Ericsson95Heleneholms IF 2:12.98
Helena Siltberg87Upsala IF 2:19.85


K 5000m
Final27 aug 
Linn Nilsson90Hälle IF16:13.0509:56.22
Maria Larsson94Örgryte IS16:19.8109:55.98
Sara Christiansson97Sävedalens AIK16:36.3009:56.51
Malin Liljestedt80Spårvägens FK16:44.9110:00.79
Ronja Fjellner89Örgryte IS16:45.3010:03.57
Hanna Lindholm79Huddinge AIS16:49.9510:00.11
Cecilia Norrbom88Spårvägens FK16:56.2210:05.28
Sara Holmgren90Sävedalens AIK17:04.3910:00.30
Malin Strand93Sävedalens AIK17:07.3510:00.56
10 Charlotte Schönbeck84IFK Lidingö17:08.0910:09.60
11 Eleonora Olsmats99Turebergs FK17:28.7010:25.65
12 Lisa Bergdahl95Sävedalens AIK17:35.8610:06.95
13 Madeleine Larsson81Hässelby SK17:39.3510:16.52
14 Kristin Nyström92IK Akele18:27.9610:51.58
Frida Kristiansson92Örgryte ISbröt
Louise Ringström89Spårvägens FKbröt


K Häck 400m
Final27 aug Qualisys Photofinish 
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK58.68
Johanna Holmén Svensson95Ullevi FK58.94
Alice Svantesson97Ullevi FK60.38
Sofia Johnsson94Hässelby SK60.44
Amanda Holmberg98Lidköpings IS62.36
Ida Ekroth96Upsala IF63.80
Josefine Havdelin95IFK Lidingö68.70


K Höjd
Final27 aug 
Sofie Skoog90IF Göta Karlstad187
Erika Kinsey88Trångsvikens IF185
Maja Nilsson99Motala AIF182
Lovisa Östervall97Upsala IF175
Bianca Salming98Turebergs FK175
Ellen Björklund90IFK Lund175
Matilda Nilsson93IK Hakarpspojkarna175
Erika Wärff00Malmö AI175
Linda Skantze95IFK Lidingö171
Louise Ekman97Gefle IF171
11 Vendela von Corswant93Örgryte IS171
12 Evelina Erlandsson94IF Göta Karlstad171
13 Lina Löfqvist93Ullevi FK165
13 Madeleine Serenhov91IFK Lidingö165

165171175179182185187189
B.Salming-ooxxx
M.Serenhovoxxx
E.Kinsey--oooox-xx
L.Östervalloooxxx
M.Nilssonoooxxx
L.Ekmanooxxx
E.Erlandssonoxxoxxx
L.Skantzeooxxx
E.Björklundoooxxx
L.Löfqvistoxxx
M.Nilsson--oooxxx
S.Skoog--oxooxooxxx
von Corswantoxoxxx
E.Wärff-xoxxoxxx


K Längd
Final27 aug 
Khaddi Sagnia94Ullevi FK6,47
Kaiza Karlén98KFUM Arvika6,39
Malin Marmbrandt85Västerås FK6,31
Sandra Törnros95Gefle IF6,19
Emelie Nilsson88Spårvägens FK6,01
Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK5,98
Sara Skogman95Örgryte IS5,92
Sara Kviberg93Hässelby SK5,83
Johanna Carlsson94IFK Helsingborg5,82
10 Malin Olsson90IFK Lidingö5,81
11 Linda Bergh89Hässelby SK5,72
12 Freja Andersdotter01KA 2 IF5,69

1 2 3 4 5 6 
M.Olsson5,812,65,641,75,751,0
F.Andersdotter3,062,35,692,25,683,2
J.Carlsson5,783,45,642,35,823,7
L.BerghX3,1X3,15,723,2
S.Kviberg3,633,9X3,45,834,4X2,44,024,4X3,7
S.Skogman5,823,7X2,95,862,35,922,25,845,2X5,7
E.Kjellberg5,742,7X2,15,883,35,844,3X3,65,983,8
E.Nilsson6,012,35,963,25,844,65,704,45,183,55,894,6
S.Törnros5,951,46,042,86,134,02,422,0X2,16,193,1
M.Marmbrandt6,111,96,313,26,263,16,133,1X2,26,292,8
K.Karlén6,392,4X4,3X3,4X4,9X6,1X4,2
K.SagniaX4,36,450,7X4,36,474,66,352,9X3,7


K Diskus
Final27 aug 
Vanessa Kamga98Upsala IF53,78
Fanny Roos95Athletics 24Seven SK53,71
Anna Karlsson98Motala AIF51,29
Mathilda Eriksson98Huddinge AIS50,59
Heidi Schmidt93Spårvägens FK48,58
Moa Eskilsson93Villstads GIF47,29
Erica Larsson90IF Göta Karlstad47,08
Lina Bengtson94Heleneholms IF46,86
Lydia Sundin94IFK Mora Friidrott45,50
10 Fanny Öhrn Selahn95Södertälje IF42,54
11 Ida Wåhlstrand00IFK Växjö42,27
12 Elin Rubin95Hovslätts IK39,40

1 2 3 4 5 6 
F.Öhrn Selahn42,54X41,35
L.Sundin44,70X45,50
I.Wåhlstrand41,9138,7442,27
E.Rubin39,4039,36X
L.BengtsonXX45,9046,3946,86X
E.Larsson42,8245,9146,6845,1347,0845,62
H.Schmidt44,9344,8447,0746,7348,58X
M.Eskilsson46,0547,2944,1444,97X41,94
M.Eriksson45,6547,3848,2548,1250,5948,40
A.Karlsson51,29XX49,41X50,96
F.Roos46,9553,3650,8653,0653,71X
V.Kamga53,78XX43,75XX



© Track & Field, Christer Falk