RESULTAT
Laxaspelen 2018-06-16/17
Sannarps IP
IFK Halmstad
Uppdaterad: 2018-06-17 09:35
Resultatlänk lördag  söndag     


 
M 100m
Försök heat 10,516 jun 
Philip Nilsson95SWEIFK Lund11.19q   
Felix Ericsson95SWEIFK Helsingborg11.27q   
Dennis Melander95SWEAthletics 24Seven SK11.69    
Gustav Bålström98SWEUllevi FK11.78    
Vilgot Engberg Pramling95SWEIFK Halmstad12.38    
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orientbröt    

Försök heat 21,216 jun 
Hannes Kvist Wirdmo94SWEAthletics 24Seven SK11.28q   
Artur Engström96SWEÖrgryte IS11.32q   
Michael Skalenius90SWEIF Kville11.95    
Robin Noping96SWEIF Kville11.99    
Simon Sund98SWEUllevi FK12.01    
Peter Lindgren60SWEIFK Helsingborg13.62    

Försök heat 30,316 jun 
Isak Barrow96SWEUllevi FK11.07q   
Alexander Andersson94SWEAthletics 24Seven SK11.23q   
Gustav Monien97SWEIFK Lund11.36q   
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient11.59q   
Erik Hagström73SWEIF Kville12.60    
Eric Larsson93SWEThorengruppen TFCej start    

Final2,716 jun 
Philip Nilsson95SWEIFK Lund10.88   
Felix Ericsson95SWEIFK Helsingborg11.14   
Alexander Andersson94SWEAthletics 24Seven SK11.17   
Artur Engström96SWEÖrgryte IS11.31   
Gustav Monien97SWEIFK Lund11.35   
Hannes Kvist Wirdmo94SWEAthletics 24Seven SK11.36   
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient11.41   
Isak Barrow96SWEUllevi FK11.92   


M 400m
Finalheat 116 jun 
Felix Francois90SWEÖrgryte IS48.56    1
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS49.52    2
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg50.16    3
Daniel Skatt91SWEÖrgryte IS52.62    5
Daniel Lundborg97SWEMalmö AI52.93    6

Finalheat 216 jun 
Victor Koch 98SWEÖrgryte IS52.50    4
Fabian Thun97SWEIFK Lund54.38    7
Abbas Taheri97SWEIFK Växjö55.15    8
Vilgot Engberg Pramling95SWEIFK Halmstad56.10    9
Gustav Ölund94SWEÖrgryte IS57.43    10
Filip La Fleur97SWEIFK Växjöej start    -


M 3000m
Final16 jun 
Omar Nuur01SWEIFK Växjö 8:36.58   
Markus Engsner01SWESävedalens AIK 9:12.01   
Niklas Johansson99SWESävedalens AIK 9:14.87   
Chris Daanen59SWEIS Göta10:59.05   


M Längd
16 jun 
Richard Heikkilä98SWEMölndals AIK6,270,0   
Emil Quick95SWEKalmar SK5,51-0,8   


M Slägga7.26 kg
16 jun 
Daniel Korhonen76SWEIF Kville48,63   
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orient35,15   
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient32,88   


M Spjut800 g
16 jun 
Zaher Rostom91SWEFalkenbergs IK50,29   
Abbas Taheri97SWEIFK Växjö44,65   
Erik Hagström73SWEIF Kville38,32   
Patrik Svanberg76SWEIFK Halmstad12,21   


P19 100m
Försök heat 1-0,116 jun 
Raymond Mpanga99SWEMalmö AI11.08q   
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg11.09q   
Jacob Helsing00SWEIK Orient11.44q   
Tobias Carlryd00SWEÖrgryte IS11.56q   
Robin Strömberg00SWEIFK Göteborg12.00    

Försök heat 20,216 jun 
Erik Johansson99SWEVarbergs GIF11.09q   
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS11.29q   
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg11.32q   
Otto Hammarström99SWEÖrgryte IS11.76q   
Simon Wennolf00SWEIFK Lund11.78    
Qirong Huang99SWEIFK Halmstad12.94    

Final2,316 jun 
Erik Johansson99SWEVarbergs GIF10.80   
Raymond Mpanga99SWEMalmö AI10.84   
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg10.94   
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS11.17    =
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg11.17    =
Jacob Helsing00SWEIK Orient11.24   
Tobias Carlryd00SWEÖrgryte IS11.56   
Otto Hammarström99SWEÖrgryte IS11.69   


P19 400m
Final16 jun 
Aaron Ladestam00SWEIFK Göteborg50.20   
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK50.90   
Jacob Helsing00SWEIK Orient51.66   
Svante Wester99SWEÖrgryte IS53.36   
Kim Holmgren99SWEIFK Göteborg58.53   


P19 Längd
16 jun 
Jesper Simonsson00SWEIK Orient6,020,0   
Michell Jovic00SWEFalkenbergs IK5,27-0,1   


P17 100m
Försök heat 10,216 jun 
Bimo Soenarso01SWEKFUM Örebro11.10q   
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI11.53q   
Philip Ryding01SWEIF Kville11.59q   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö11.64q   
Daniel Kleist02SWEEksjö Södra IK11.83    
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK11.86    
Emil Bengtsson02SWEIF Kville12.28    

Försök heat 22,716 jun 
Caleb Conable01SWEMalmö AI11.07q   
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg11.50q   
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborg11.62q   
Mahdi Ahmadi01SWEIFK Växjö11.65q   
Fredrik Grund02SWEIF Kville11.84    
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK12.10    

Final1,616 jun 
Bimo Soenarso01SWEKFUM Örebro11.03   
Caleb Conable01SWEMalmö AI11.06   
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI11.38   
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg11.45   
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborg11.58   
Philip Ryding01SWEIF Kville11.62   
Mahdi Ahmadi01SWEIFK Växjö11.70    =
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö11.70    =


P17 400m
Final16 jun 
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg51.48   
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborg53.46   
Albert Nurmi01SWEMalmö AI53.94   
Marcel Schweikart02SWEMölndals AIK55.40   
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK56.56   


P17 1500m
Final16 jun 
Morgan Åkerblom02SWEYstads IF 4:33.48    P17 1:a
Abdinor Aden00SWEIFK Växjö 4:37.64    P19 1:a
Oskar Karlsson02SWESK Graal 4:41.00    P17 2:a


P17 Längd
16 jun 
Caleb Conable01SWEMalmö AI6,79-1,5   
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI6,20-1,1   
Fredrik Grund02SWEIF Kville6,12-0,6   
Daniel Kleist02SWEEksjö Södra IK5,85-0,6   
Filip Lindh01SWEIFK Växjö5,820,0   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö5,80-0,4   
Mahdi Ahmadi01SWEIFK Växjö4,710,0   


P17 Slägga5.0 kg
16 jun 
William Lanndalen01SWEIF Kville61,29   


P17 Spjut700 g
16 jun 
William Lanndalen01SWEIF Kville50,67   
Fredrik Grund02SWEIF Kville42,21   
Alex Johansson01SWETurebergs FK38,34   
Albert Nurmi01SWEMalmö AI38,32   


P15 80m
Försök heat 10,016 jun 
Alex Apelgrim04SWEÖrgryte IS 9.91q   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad10.05q   
Anton Essén03SWEIK Orient10.15q   
Isak Holgersson04SWEIFK Lund10.21q   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI10.37    
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI10.88    

Försök heat 20,216 jun 
Elias Wennolf03SWEIFK Lund 9.79q   
Samuel Combelles03SWEIFK Helsingborg10.06q   
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad10.14q   
Agustin Hilmersson03SWEIK Orient10.33q   
Axel Bonniel04SWEÖrgryte IS11.22    
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS11.23    
Simon Johansson04SWEVarbergs GIF11.78    

Final0,416 jun 
Elias Wennolf03SWEIFK Lund 9.57   
Alex Apelgrim04SWEÖrgryte IS 9.65   
Samuel Combelles03SWEIFK Helsingborg 9.88   
Anton Essén03SWEIK Orient10.01   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad10.05   
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad10.10   
Isak Holgersson04SWEIFK Lund10.16   
Agustin Hilmersson03SWEIK Orient10.17   


P15 300m
Final16 jun 
Simon Wikell03SWEMölndals AIK38.27   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad38.98   
Isak Holgersson04SWEIFK Lund40.59   
Alfred Honauer04SWEIFK Halmstad53.14   
Alex Apelgrim04SWEÖrgryte ISej start   


P15 1500m
Final16 jun 
Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 4:43.48   
Oskar Davidsson04SWEVarbergs GIF 4:47.13   
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor 4:48.21   
Adam Sörqvist05SWESävedalens AIK 4:53.46   
Elias Ramhult05SWEIK Ymer 5:05.51   
Alfred Honauer04SWEIFK Halmstad 5:54.71   


P15 Höjd
16 jun 
Agustin Hilmersson03SWEIK Orient180   
Oskar Davidsson04SWEVarbergs GIF170   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI158   
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor158   
Albin Coster04SWEÖrgryte IS150   
Lukas Lindbladh04SWEÅhus FIK150   
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS140   


P15 Stav
16 jun 
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS380   
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI345   
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor265   
Vilgot Thyrén04SWELerum Friidrott225   


P15 Tresteg
16 jun 
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad11,580,0   


P15 Kula4.0 kg
16 jun 
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad12,35   
Agustin Hilmersson03SWEIK Orient10,92   
Albin Coster04SWEÖrgryte IS10,15   
Lukas Lindbladh04SWEÅhus FIK9,98   
Jakob Johansson04SWEVarbergs GIF9,52   


P15 Slägga4.0 kg
16 jun 
Hugo Kajsjö03SWELerum Friidrott39,06   
Jakob Johansson04SWEVarbergs GIF37,31   
Lukas Lindbladh04SWEÅhus FIK34,15   


P15 Spjut600 g
16 jun 
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad40,97   
Agustin Hilmersson03SWEIK Orient33,69   
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad32,36   
Lukas Lindbladh04SWEÅhus FIK32,34   
Axel Bonniel04SWEÖrgryte IS24,00   
Albin Coster04SWEÖrgryte IS22,40   
Vilgot Thyrén04SWELerum Friidrott21,28   


P13 60m
Försök heat 11,516 jun 
Leo Karlevo05SWESävedalens AIK 8.16q   
Albin Östman05SWELerum Friidrott 8.53q   
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad 9.38q   
Axel Andersson05SWEIF Rigor 9.63    
André Hagenfeldt05SWEIFK Halmstad10.30    

Försök heat 22,116 jun 
Melker Jensfelt06SWEMalmö AI 8.02     P12 1:a
Theodor Johner05SWELerum Friidrott 8.31q   
Alexander Eklund05SWEKlippans FK 8.56q   
Albin Örnborg06SWEIF Rigor 8.72     P12 2:a
Ted Andersson05SWEHässleholms AIS 8.78q   
Malte Lindquist05SWEIFK Halmstad 9.16q   
David Lövdahl05SWEIFK Halmstad 9.34q   

Final1,516 jun 
Leo Karlevo05SWESävedalens AIK 7.96   
Theodor Johner05SWELerum Friidrott 8.30   
Albin Östman05SWELerum Friidrott 8.55   
Alexander Eklund05SWEKlippans FK 8.58   
Ted Andersson05SWEHässleholms AIS 8.94   
Malte Lindquist05SWEIFK Halmstad 9.07   
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad 9.17   
David Lövdahl05SWEIFK Halmstad 9.32   


P13 200m
Final-0,516 jun 
Oliver Fehrlund-Persson05SWEYstads IF25.87   
Alexander Eklund05SWEKlippans FK27.89   
Morgan Lindstedt05SWEMalmö AI28.79   
Melker Svanberg05SWEIF Kville28.96   
David Lövdahl05SWEIFK Halmstad30.68   
David Thilén05SWEIF Kville31.34   


P13 Höjd
16 jun 
Ted Andersson05SWEHässleholms AIS138   
Leo Göransson05SWEKlippans FK138   
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad134   
Malte Lindquist05SWEIFK Halmstad134   
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad125   


P13 Stav
16 jun 
Ove Hagström07SWEÖrgryte IS235   
Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad205   
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad185   
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad175   


P13 Längdzon
16 jun 
Leo Karlevo05SWESävedalens AIK5,59-0,6   
Theodor Johner05SWELerum Friidrott4,99-0,6   
Oliver Fehrlund-Persson05SWEYstads IF4,950,9   
Melker Svanberg05SWEIF Kville4,89-0,9   
Jonas Gustén05SWEUllevi FK4,780,6   
Alexander Eklund05SWEKlippans FK4,600,3   
Morgan Lindstedt05SWEMalmö AI4,540,2   
Ted Andersson05SWEHässleholms AIS4,50-0,2   
Seth Svensson05SWEVarbergs GIF4,340,0   
10 Malte Lindquist05SWEIFK Halmstad4,10-1,5   
11 Jakob Kogler05SWEVarbergs GIF3,88-0,2   
12 Axel Andersson05SWEIF Rigor3,78-1,0   
13 David Lövdahl05SWEIFK Halmstad3,68-0,6   


P13 Spjut400 g
16 jun 
Leo Göransson05SWEKlippans FK34,10   
Alexander Eklund05SWEKlippans FK33,62   
Jakob Kogler05SWEVarbergs GIF29,78   
Albin Friberg06SWESävedalens AIK28,85   
Felix Nilsson07SWEKlippans FK26,40   
Theodor Johner05SWELerum Friidrott26,03   
Lukas Lehto06SWEMölndals AIK25,77   
Seth Svensson05SWEVarbergs GIF24,39   
David Thilén05SWEIF Kville23,69   
10 Melker Svanberg05SWEIF Kville22,88   
11 Albin Östman05SWELerum Friidrott21,30   
12 Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad20,76   
13 Ted Andersson05SWEHässleholms AIS19,96   
14 Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad16,39   


P12 200m
Finalheat 11,116 jun 
Felix Nilsson07SWEKlippans FK30.70    3
Hugo Sandstedt07SWEIK Sisu32.28    5
Isak Hjelm06SWEÅhus FIK32.84    7
Teodor Magnusson06SWEVarbergs GIFbröt    -

Finalheat 20,916 jun 
Melker Jensfelt06SWEMalmö AI26.72    1
Lukas Lehto06SWEMölndals AIK28.70    2
Joel Pettersson07SWEIFK Göteborg31.55    4
Malte Zettergren07SWEVarbergs GIF32.64    6


P12 Höjd
16 jun 
Albin Örnborg06SWEIF Rigor152   
Isak Hjelm06SWEÅhus FIK120   
Lukas Lehto06SWEMölndals AIK120   


P11 60m
Final2,316 jun 
William Andersson Widén07SWEKFUM Kristianstad 8.99   
Joel Pettersson07SWEIFK Göteborg 9.24   
Malte Zettergren07SWEVarbergs GIF 9.25   
Lucas Wikström07SWEIFK Halmstad 9.25   
Oliwer Wijk07SWEIF Rigor 9.43   
Hugo Sandstedt07SWEIK Sisu 9.53   
Ove Hagström07SWEÖrgryte IS 9.90   
Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad 9.91   


P11 Höjd
16 jun 
Oliwer Wijk07SWEIF Rigor128   
Felix Nilsson07SWEKlippans FK128   
William Andersson Widén07SWEKFUM Kristianstad124   
Malte Zettergren07SWEVarbergs GIF115   
Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad100   


P10 60m
Försök heat 10,716 jun 
Edvin Örnborg08SWEIF Rigor 9.32q   
Fritz Theander08SWEVarbergs GIF 9.96q   
Theo Hedberg08SWEIFK Halmstad10.02q   
William Pålsson08SWEIFK Halmstad10.12q   
William Johansson08SWEIFK Göteborg10.90    

Försök heat 21,316 jun 
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK10.05q   
Emil Johansson08SWEVarbergs GIF10.32q   
Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad10.42q   
Jacob Claesson08SWEVarbergs GIF10.77q   
Victor Falk08SWEIFK Göteborg11.16    
Viggo Hellström08SWEIFK Halmstad11.48    

Final1,316 jun 
Edvin Örnborg08SWEIF Rigor 9.51   
Fritz Theander08SWEVarbergs GIF 9.95   
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK10.02   
Theo Hedberg08SWEIFK Halmstad10.03   
William Pålsson08SWEIFK Halmstad10.09   
Emil Johansson08SWEVarbergs GIF10.21   
Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad10.38   
Jacob Claesson08SWEVarbergs GIF10.64   


P10 600m
Final16 jun 
Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad 2:09.61   
Victor Falk08SWEIFK Göteborg 2:12.74   
Emil Johansson08SWEVarbergs GIF 2:16.56   
Jacob Claesson08SWEVarbergs GIF 2:21.63   


P10 Längdzon
16 jun 
Fritz Theander08SWEVarbergs GIF3,67-0,4   
Edvin Örnborg08SWEIF Rigor3,61-1,7   
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK3,60-0,6   
Theo Hedberg08SWEIFK Halmstad3,29-0,3   
Jacob Claesson08SWEVarbergs GIF3,24-0,2   
William Johansson08SWEIFK Göteborg3,20-1,5   
Emil Johansson08SWEVarbergs GIF3,11-0,2   
William Pålsson08SWEIFK Halmstad3,03-0,1   
Victor Falk08SWEIFK Göteborg2,84-1,7       2,83 -2,5
10 Viggo Hellström08SWEIFK Halmstad2,840,0       2,78 -1,4
11 Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad2,700,2   
12 Milou Källman08SWEIFK Halmstad2,51-0,2   


P10 Kula2.0 kg
16 jun 
Theo Hedberg08SWEIFK Halmstad7,63   
Fritz Theander08SWEVarbergs GIF6,30   
Emil Johansson08SWEVarbergs GIF5,76   
Wilhelm Karlsson09SWEIFK Halmstad5,59   
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK5,55   
Viggo Hellström08SWEIFK Halmstad5,44   
Jacob Claesson08SWEVarbergs GIF5,42   
Milou Källman08SWEIFK Halmstad5,39   
Victor Falk08SWEIFK Göteborg5,19   
10 William Pålsson08SWEIFK Halmstad4,77   
11 Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad4,70   


P9 60m
Försök heat 11,616 jun 
Noel Johansson09SWEHälle IF 9.67q   
Josh Olsson Prescod10SWEIF Kronan10.37q   
Olle Hernberg11SWEIK Sisu10.96q   
Adam Wikström09SWEIFK Halmstad11.09    
Melvin Lindell09SWEIFK Halmstad11.30    

Försök heat 22,116 jun 
Filip Englund09SWEMalmö AI 9.30q   
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF 9.49q   
Oliver Hedin09SWEIFK Göteborg 9.87q   
Adam Källenius09SWEIF Rigor10.77q   
Carl Falck10SWEIFK Halmstad11.06q   
Richard Carrasco09SWEIFK Halmstad11.26    

Final1,716 jun 
Filip Englund09SWEMalmö AI 9.22   
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF 9.43   
Noel Johansson09SWEHälle IF 9.46   
Oliver Hedin09SWEIFK Göteborg 9.76   
Josh Olsson Prescod10SWEIF Kronan10.13   
Adam Källenius09SWEIF Rigor10.23   
Olle Hernberg11SWEIK Sisu10.60   
Carl Falck10SWEIFK Halmstadej start   


P9 Längdzon
16 jun 
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF3,810,6   
Filip Englund09SWEMalmö AI3,58-0,4   
Noel Johansson09SWEHälle IF3,471,0   
Oliver Hedin09SWEIFK Göteborg3,350,6   
Josh Olsson Prescod10SWEIF Kronan3,190,0   
Olle Hernberg11SWEIK Sisu3,06-0,9   
Carl Falck10SWEIFK Halmstad2,99-1,0   
Melvin Lindell09SWEIFK Halmstad2,800,0   
Adam Wikström09SWEIFK Halmstad2,630,0   
10 Wilhelm Karlsson09SWEIFK Halmstad2,56-1,0   
11 Richard Carrasco09SWEIFK Halmstad2,480,0   


P9 Boll300 g
16 jun 
Oliver Hedin09SWEIFK Göteborg30,34   
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF26,76   
Noel Johansson09SWEHälle IF23,97   
Josh Olsson Prescod10SWEIF Kronan18,50   
Richard Carrasco09SWEIFK Halmstad17,47   
Filip Englund09SWEMalmö AI16,78   
Melvin Lindell09SWEIFK Halmstad15,89   
Olle Hernberg11SWEIK Sisu14,51   
Adam Wikström09SWEIFK Halmstad14,30   
10 Carl Falck10SWEIFK Halmstad13,07   


K 100m
Försök heat 1-0,316 jun 
Kajsa Kjellergren01SWEIFK Halmstad12.06q   
Emelie Rantzow98SWEIK Ymer12.07q   
Marlen Aakre93NORFredrikstad IF12.34q   
Amanda Bergsten94DENSparta Atletik12.88q   
Michelle Hylinski98SWEÖrgryte IS13.30    

Försök heat 2-0,416 jun 
Claudia Payton98SWEUllevi FK12.03q   
Ida Kathrine Karstoft95DENSparta Atletik12.24q   
Julia Björkman00SWEIF Kville12.45q   
Moa Ullgren96SWEAthletics 24Seven SK12.79q   
Judith Wagersten98SWEÖrgryte IS13.01    
Felicia Lund Stenquist98SWEIFK Halmstad13.86    

Final0,216 jun 
Claudia Payton98SWEUllevi FK11.83   
Emelie Rantzow98SWEIK Ymer11.97   
Kajsa Kjellergren01SWEIFK Halmstad11.98   
Ida Kathrine Karstoft95DENSparta Atletik12.09   
Marlen Aakre93NORFredrikstad IF12.17   
Julia Björkman00SWEIF Kville12.50   
Amanda Bergsten94DENSparta Atletik12.76   
Moa Ullgren96SWEAthletics 24Seven SK12.89   


K 400m
Finalheat 116 jun 
Josephine Risberg Thoor95SWEIFK Helsingborg56.16    1
Ebba Svantesson97SWEUllevi FK57.17    2
Lovisa Skoglund01SWEHöörs IS57.57    3
Elin Tornhed95SWEIFK Växjö57.59    4
Julia Wennersten01SWEIK Ymer58.56    5

Finalheat 216 jun 
Maja Jönsson02SWEHöörs IS59.50    6
Sandra Carlsson88SWEIFK Lund61.42    7
Nathalie Nilsson88SWEÅhus FIK63.47    8
Elin Björkman99SWEMalmö AI64.88    F19 1:a
Marlen Aakre93NORFredrikstad IFej start    -


K Tresteg
16 jun 
Fatima Koné99SWEMölndals AIK12,550,6   
Sara Sjögren98SWEStenungsunds FI11,661,4   
Alexandra Schill00SWEÖrgryte IS11,310,6   
Sofie Hallman92SWEUllevi FK11,191,0   
Ellen Hedin00SWEIK Orient10,051,6   


K Slägga4.0 kg
16 jun 
Maja Eklund94SWEAthletics 24Seven SK51,37   
Sara Rosen Andersson96SWELjungby FIK46,11   
Lovisa Wallman98SWEVarbergs GIF42,28   
Emilia Andersson98SWEVarbergs GIF34,07   


F19 100m
Final1,616 jun 
Clara Augustsson00SWEIK Ymer12.57   
Alexandra Schill00SWEÖrgryte IS13.26   
Siri Hahn00SWEIFK Göteborg13.31   
Julia Viiala00SWEIK Ymer13.76   


F19 Slägga4.0 kg
16 jun 
Luana Klaric Lundh99SWEGöteborgs KIK50,75   
Sarah Mikkelsen02NORBrevik IL49,37   
Elin Jonasson00SWEWärnamo SK44,88   
Ebba Molinder00SWEMölndals AIK43,87   
Matilda Ekenberg00SWESävedalens AIK43,56   
Julia Nilsson 00SWEVarbergs GIF42,94   


F17 100m
Försök heat 10,816 jun 
Selma Jönsson02SWEÅhus FIK12.45q   
Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer12.91q   
Sofie Cedergrund01SWEGöteborgs KIK13.42    
Hanna Hedin02SWEIK Orient13.55    
Ellen Blackenfelt02SWEIF Kville13.92    
Megane Consil01SWEIF Rigor14.18    

Försök heat 20,316 jun 
Nikki Anderberg02SWEMalmö AI12.11q   
Tilde Johansson01SWEFalkenbergs IK12.29q   
Linnea Andersson01SWEBåstads GIF12.98q   
Klara Mattsson01SWEÖrgryte IS13.19    
Alva Bengtsson01SWEIFK Helsingborg13.23    
Claudia Efemini02SWEIFK Halmstad14.47    
Ebba Sköld02SWEIF Kville14.48    

Försök heat 3-0,516 jun 
Wilma Rosenquist01SWEMalmö AI12.26q   
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund12.56q   
Laura Iversen02SWEIFK Växjö13.04q   
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF13.38    
Aléa Gunnarsson01SWELjungby FIK13.44    
Ebba Johansson02SWEIK Orient14.49    

Final0,216 jun 
Nikki Anderberg02SWEMalmö AI11.98   
Wilma Rosenquist01SWEMalmö AI12.31   
Tilde Johansson01SWEFalkenbergs IK12.32   
Selma Jönsson02SWEÅhus FIK12.60   
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund12.71   
Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer12.92   
Linnea Andersson01SWEBåstads GIF12.94   
Laura Iversen02SWEIFK Växjö13.05   


F17 400m
Final16 jun 
Sandra Jonsson01SWEÖrgryte IS59.95   
Linn Skoog02SWEIK Ymer63.89   
Moa Dahlsjö02SWEGöteborgs KIK65.91   


F17 Tresteg
16 jun 
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö11,431,2   
Nike Thanner01SWEÖrgryte IS10,950,0   
Thea Terho02SWEFalkenbergs IK10,500,0   
Filippa Söderström01SWEGöteborgs KIK10,481,7   
Linnéa Lindh01SWEIK Orient10,191,2   
Aléa Gunnarsson01SWELjungby FIK9,651,1   
Alice Gunnarsson02SWEIK Orient9,600,5   
Martina Olsson02SWEIK Orient9,520,9   


F17 Slägga3.0 kg
16 jun 
Sarah Mikkelsen02NORBrevik IL55,50   
Molly Broback01SWESävedalens AIK47,52   
Meja Stridsberg01SWELjungby FIK42,09   


F17 Spjut500 g
16 jun 
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö39,71   
Helena Cronstedt01SWEMalmö AI34,12   


F15 80m
Försök heat 11,516 jun 
Daga Indebetou03SWEIFK Lund10.45q   
Nova Barrett04SWEIFK Halmstad10.54q   
Emilia Franzén04SWEKlippans FK10.58q   
Elsa Hjelm04SWEÅhus FIK10.88q   
Julia Alhbin04SWEIF Rigor11.18    
Emma Borovac03SWEIK Ymer11.42    
Clara Weetom04SWEÖrgryte IS12.38    

Försök heat 20,416 jun 
Elvira Tanderud04SWETrollhättan FIK10.03q   
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad10.57q   
Elin Pettersson03SWEIFK Göteborg10.65q   
Ella Jovanovic04SWEMalmö AI10.79q   
Emilia Wamsler03SWEIFK Lund10.91    
Elice Gunnarsson03SWELjungby FIK11.33    
Linn Ejnarsson04SWELaholms IF11.45    

Försök heat 32,016 jun 
Magda Karlsson04SWEIFK Lund10.68q   
Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF10.90    
Tindra Redenfors03SWEIFK Halmstad10.91    
Maja Westhoff04SWEIFK Växjö11.17    
Ida Larsson04SWELaholms IF11.26    
Tilde Isaksson04SWEÖrgryte IS11.78    
Alma Sjöbrink03SWEEksjö Södra IK12.02    

Försök heat 40,416 jun 
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIK10.63q   
Emilia Mandl04SWEMalmö AI10.77q   
Liv Backman04SWEÖrgryte IS11.39    
Tilda Persson04SWEKlippans FK11.81    
Amelie Götesson04SWEHässleholms AIS12.15    
Hanna Lundberg04SWEIF Rigor12.17    
Elin Rydqvist04SWEIFK Halmstadej start    

Försök heat 50,316 jun 
Felicia Nordahl Vieira03SWEGöteborgs KIK10.64q   
Tindra Röme04SWEIFK Lund10.86q   
Thea Holmèn03SWEVillstads GIF10.93    
Mimmi Sebestyèn03SWEÖrgryte IS10.99    
Jenjira Phayakhruea Hagman04SWEMalmö AI11.08    
Anna Olsson03SWEVarbergs GIF11.12    
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad11.22    

Försök heat 6-0,116 jun 
Elin Molinder04SWEMölndals AIK10.55q   
Felicia Åberg03SWEVillstads GIF10.65q   
Joy Thulin03SWEMalmö AI10.70q   
Tova Möllerström03SWEEslövs AI11.08    
Sofia Heuman04SWEIF Rigor11.65    
Emilia Wenåker04SWEFalkenbergs IK11.78    
Matilda Drakenås04SWEÖrgryte IS12.35    

Finalheat 12,216 jun 
Elvira Tanderud04SWETrollhättan FIK 9.95   
Nova Barrett04SWEIFK Halmstad10.48   
Elin Molinder04SWEMölndals AIK10.49   
Daga Indebetou03SWEIFK Lund10.52   
Felicia Nordahl Vieira03SWEGöteborgs KIK10.59   
Emilia Franzén04SWEKlippans FK10.64   
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad10.65   
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIKej start   

Finalheat 21,616 jun 
Joy Thulin03SWEMalmö AI10.54   
Felicia Åberg03SWEVillstads GIF10.59   
Magda Karlsson04SWEIFK Lund10.72   
Emilia Mandl04SWEMalmö AI10.76   
Ella Jovanovic04SWEMalmö AI10.87   
Tindra Röme04SWEIFK Lund10.90   
Elsa Hjelm04SWEÅhus FIKej start   
Elin Pettersson03SWEIFK Göteborgej start   


F15 300m
Finalheat 116 jun 
Elvira Tanderud04SWETrollhättan FIK40.19    1
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIK41.62    2
Elin Pettersson03SWEIFK Göteborg41.97    3
Emilia Mandl04SWEMalmö AI42.80    5
Elsa Hjelm04SWEÅhus FIK44.57    7

Finalheat 216 jun 
Emilia Franzén04SWEKlippans FK44.20    6
Tova Möllerström03SWEEslövs AI44.63    8
Una Ademovic04SWEMalmö AI44.90    10
Liv Backman04SWEÖrgryte IS46.74    15
Alma Olsson04SWEIF Rigor49.39    16

Finalheat 316 jun 
Daga Indebetou03SWEIFK Lund42.72    4
Felicia Åberg03SWEVillstads GIF45.20    11
Maja Westhoff04SWEIFK Växjö45.81    14
Johanna Svensson03SWEIF Rigor50.74    17
Matilda Drakenås04SWEÖrgryte IS53.40    20

Finalheat 416 jun 
Magda Karlsson04SWEIFK Lund44.86    9
Julia Alhbin04SWEIF Rigor45.64    12
Elsa Kaspersson03SWEVarbergs GIF45.68    13
Hanna Lundberg04SWEIF Rigor51.13    18
Alma Sjöbrink03SWEEksjö Södra IK52.63    19


F15 1500m
Final16 jun 
Alma Freij02SWEIK Sisu 4:57.11    F17 1:a
Fanny Andersson03SWEFalkenbergs IK 4:59.84    F15 1:a
Johanna Svensson03SWEIF Rigor 5:17.39    F15 2:a
Ebba Francois04SWEÖrgryte IS 5:30.50    F15 3:a
Tilde Svensson05SWEIF Rigor 5:36.29    F15 4:a
Kyra Gunnarsson03SWELjungby FIK 5:43.69    F15 5:a
Moa Hagström03SWEIFK Halmstad 5:43.73    F15 6:a


F15 Höjd
16 jun 
Tindra Redenfors03SWEIFK Halmstad158   
Emilia Mandl04SWEMalmö AI154   
Sydney Karström04SWEÅhus FIK154   
Ella Jovanovic04SWEMalmö AI150   
Chanelle Lindvall03SWEMalmö AI150   
Julia Alhbin04SWEIF Rigor145   
Linn Ejnarsson04SWELaholms IF145   
Maja Frölander04SWELerum Friidrott145   
Elvira Collvin04SWEMalmö AI140   
Tilda Persson04SWEKlippans FK140   
11 Maja Rosén03SWELjungby FIK135   


F15 Stav
16 jun 
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad295   
Lova Nilsson03SWEIFK Växjö285   
Ellen Persson03SWEMalmö AI285   
Elsa Kaspersson03SWEVarbergs GIF275   
Sofia Olsson04SWEIF Rigor275   
Alma Olsson04SWEIF Rigor245   
Elvira Collvin04SWEMalmö AI235   
Klara Hillman04SWEIF Rigor185   
Moa Hagström03SWEIFK Halmstad185   


F15 Tresteg
16 jun 
Sydney Karström04SWEÅhus FIK11,200,6   
Ella Jovanovic04SWEMalmö AI10,880,7   
Amanda Sörensson03SWEMalmö AI10,582,1   
Anna Constantinescu03SWEGöteborgs KIK10,371,5   
Thelma Holgersson04SWEFalkenbergs IK9,441,6   
Mollie Jönsson04SWEMalmö AI9,300,3   
Sofia Heuman04SWEIF Rigor8,650,9   
Hanna Lundberg04SWEIF Rigor8,270,0   
Amelie Götesson04SWEHässleholms AIS8,130,8   
Sofie Hammarström03SWEÖrgryte ISX   


F15 Slägga3.0 kg
16 jun 
Johanna Emanuelsson03SWEVillstads GIF37,20   
Hanna Kogler03SWEVarbergs GIF30,74   
Saga Frozkhan04SWEIFK Halmstad29,98   
Alice Bengtsson05SWELerum Friidrott19,93   
Mandy Adolfsson04SWEIFK Halmstad18,02   
Klara Hillman04SWEIF Rigor16,70   
Sofia Heuman04SWEIF Rigor14,47   
Ebba Hultqvist03SWEEksjö Södra IKX   
Elin Rydqvist04SWEIFK HalmstadX   


F15 Spjut500 g
16 jun 
Chanelle Lindvall03SWEMalmö AI34,32   
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad32,92   
Evelina Wikell03SWEMölndals AIK30,88   
Emilia Wamsler03SWEIFK Lund30,57   
Sofia Olsson04SWEIF Rigor24,46   
Alma Olsson04SWEIF Rigor23,66   
Maja Frölander04SWELerum Friidrott20,54   
Amelie Götesson04SWEHässleholms AIS19,55   
Hanna Lundberg04SWEIF Rigor19,30   
10 Elin Rydqvist04SWEIFK Halmstad18,64   
11 Klara Hillman04SWEIF Rigor18,00   
12 Saga Frozkhan04SWEIFK Halmstad14,33   
13 Johanna Svensson03SWEIF Rigor14,11   
14 Clara Weetom04SWEÖrgryte IS13,61   
15 Matilda Drakenås04SWEÖrgryte IS12,11   
16 Elna Wester05SWEÖrgryte IS9,88   
17 Elsa Svensson Friberg05SWEÖrgryte IS8,43   
Elsa Hjelm04SWEÅhus FIKX   


F13 60m
Försök heat 10,216 jun 
Ella Engman05SWEMalmö AI 8.06q   
Mathilda Brodd Polsten05SWEMalmö AI 8.48q   
Doris Theander05SWEVarbergs GIF 8.98q   
Cornelia Andersson05SWEMölndals AIK 9.15q   
Elin Kristén05SWEIFK Halmstad 9.65    
Lo Rosengren05SWEVarbergs GIF 9.83    

Försök heat 21,616 jun 
Emilia Johansson05SWEKlippans FK 8.14q   
Olivia Jensfelt05SWEMalmö AI 8.39q   
Inez Yngve05SWEÖrgryte IS 8.66q   
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad 9.10q   
Saga Zettergren05SWEVarbergs GIF 9.31    
Klara Håkansson05SWEIK Orientej start    

Final-0,316 jun 
Ella Engman05SWEMalmö AI 8.01   
Emilia Johansson05SWEKlippans FK 8.11   
Mathilda Brodd Polsten05SWEMalmö AI 8.35   
Olivia Jensfelt05SWEMalmö AI 8.38   
Inez Yngve05SWEÖrgryte IS 8.59   
Doris Theander05SWEVarbergs GIF 8.98   
Cornelia Andersson05SWEMölndals AIK 9.12   
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad 9.21   


F13 200m
Finalheat 11,616 jun 
Ella Engman05SWEMalmö AI26.74    1
Olivia Jensfelt05SWEMalmö AI27.54    2
Mathilda Brodd Polsten05SWEMalmö AI27.59    3
Amanda Lennartsson05SWEIFK Växjö27.60    4
Ella Uddenäs05SWEMalmö AI28.52    6

Finalheat 21,116 jun 
Inez Yngve05SWEÖrgryte IS28.35    5
Doris Theander05SWEVarbergs GIF29.50    8
Elin Jansson05SWELerum Friidrott29.90    10
Cornelia Andersson05SWEMölndals AIK30.22    11

Finalheat 30,816 jun 
Tova Feuk05SWEIFK Halmstad28.97    7
Ebba Bengtsson05SWELaholms IF29.71    9
Tindra Ladestam05SWEIFK Göteborg30.24    12
Saga Zettergren05SWEVarbergs GIF31.23    13


F13 Stav
16 jun 
Ella Uddenäs05SWEMalmö AI245   
Elin Jansson05SWELerum Friidrott225   
Ida Hult06SWEVarbergs GIF185   
Nellie Sjögren Eliasson05SWEIFK Halmstad185   
Alice Bengtsson05SWELerum Friidrott175   
Siri Kaspersson05SWEVarbergs GIF175   


F13 Längdzon
16 jun 
Mathilda Brodd Polsten05SWEMalmö AI5,160,0   
Emilia Johansson05SWEKlippans FK5,11-0,5   
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK4,980,0   
Ella Engman05SWEMalmö AI4,890,1   
Doris Theander05SWEVarbergs GIF4,590,0   
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott4,570,0   
Inez Yngve05SWEÖrgryte IS4,52-0,4   
Annie Sturesson05SWEFalkenbergs IK4,410,0   
Tova Feuk05SWEIFK Halmstad4,350,8   
10 Jenny Olsson05SWEVarbergs GIF4,340,0   
11 Tilde Svensson05SWEIF Rigor4,180,8   
12 Thyra Qvänstedt05SWEHabo Friidrott 044,130,5   
13 Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad4,060,0   
14 Nora Larsson05SWELjungby FIK3,960,9   
15 Lo Rosengren05SWEVarbergs GIF3,731,0   
16 Klara Håkansson05SWEIK Orient3,690,3   
17 Smilla Willix06SWEIFK Halmstad3,671,0       3,63 0,7 F12 ut
18 Erica Larsson05SWELaholms IF3,670,1       3,57 1,6
19 Elin Kristén05SWEIFK Halmstad3,490,7   
20 Moa Bengtsson05SWELerum Friidrott3,230,5   
21 Tove Kajsjö05SWELerum Friidrott3,091,4   


F13 Kula2.0 kg
16 jun 
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK13,13   
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott10,79   
Tova Feuk05SWEIFK Halmstad10,76   
Tilde Svensson05SWEIF Rigor9,90   
Ebba Bengtsson05SWELaholms IF9,77   
Thyra Qvänstedt05SWEHabo Friidrott 049,54   
Doris Theander05SWEVarbergs GIF9,50   
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad9,13   
Nellie Sjögren Eliasson05SWEIFK Halmstad9,02   
10 Amanda Rönn05SWEMalmö AI8,80   
11 Nora Larsson05SWELjungby FIK8,38   
12 Jenny Olsson05SWEVarbergs GIF7,92   
13 Ebba Halling05SWEÖrgryte IS7,19   


F13 Spjut400 g
16 jun 
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK33,55   
Nellie Sjögren Eliasson05SWEIFK Halmstad33,32   
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott26,24   
Nora Larsson05SWELjungby FIK24,73   
Amanda Rönn05SWEMalmö AI24,61   
Annie Sturesson05SWEFalkenbergs IK22,52   
Tilda Carlsson06SWEFalkenbergs IK20,47   
Doris Theander05SWEVarbergs GIF20,33   
Siri Kaspersson05SWEVarbergs GIF20,21   
10 Cornelia Andersson05SWEMölndals AIK18,19   
11 Jenny Olsson05SWEVarbergs GIF17,32   
12 Lo Rosengren05SWEVarbergs GIF15,89   
13 Moa Bengtsson05SWELerum Friidrott15,58   
14 Ebba Bengtsson05SWELaholms IF15,17   
15 Tove Kajsjö05SWELerum Friidrott13,49   


F12 60m
Försök heat 11,316 jun 
Linnea Englund06SWEMalmö AI 8.46q   
Sara Blomkvist06SWEMalmö AI 8.60q   
Linnea Algotsson06SWEIFK Växjö 8.77q   
Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad 8.80q   
Elsa Svensson06SWEFalkenbergs IK 9.08    
Alva Gustafsson06SWEMarkaryds FK 9.41    
Smilla Willix06SWEIFK Halmstad 9.74    

Försök heat 21,116 jun 
Julia Englund06SWEMalmö AI 8.47q   
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI 8.57q   
Rebecca Carlsson06SWEFalkenbergs IK 8.88q   
Ebba Bryngelsson06SWEIFK Halmstad 9.00q   
Ida Hult06SWEVarbergs GIF 9.20    
Moa Andersson06SWEIFK Halmstad 9.23    
Hilma Svensson06SWEFalkenbergs IK10.23    
Chelsy Efemini06SWEIFK Halmstad10.58    

Final0,916 jun 
Linnea Englund06SWEMalmö AI 8.31   
Julia Englund06SWEMalmö AI 8.39   
Sara Blomkvist06SWEMalmö AI 8.58   
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI 8.64   
Linnea Algotsson06SWEIFK Växjö 8.71   
Ebba Bryngelsson06SWEIFK Halmstad 8.86   
Rebecca Carlsson06SWEFalkenbergs IK 8.89   
Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad 9.05   


F12 200m
Finalheat 10,816 jun 
Julia Englund06SWEMalmö AI27.75    1
Linnea Englund06SWEMalmö AI28.20    2
Sara Blomkvist06SWEMalmö AI28.64    4
Rebecca Carlsson06SWEFalkenbergs IK29.13    6
Ida Hult06SWEVarbergs GIF30.19    7

Finalheat 21,016 jun 
Linnea Algotsson06SWEIFK Växjö28.57    3
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI28.82    5
Moa Andersson06SWEIFK Halmstad30.19    8
Hanna Amundin07SWEUllevi FK30.24    9
Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad30.38    10


F12 Höjd
16 jun 
Moa Andersson06SWEIFK Halmstad133   
Alma Falck06SWEIFK Halmstad129   
Elsa Svensson06SWEFalkenbergs IK129   
Paloma Gustafsson06SWEIFK Halmstad129   
Hilma Svensson06SWEFalkenbergs IK125   
Elin Eriksson06SWEIFK Halmstad120   


F11 60m
Försök heat 11,716 jun 
Hanna Amundin07SWEUllevi FK 9.00q   
Emma Sjödal07SWELjungby FIK 9.35q   
Moa Johannesson07SWELjungby FIK 9.45q   
Vilma Jexe Ek07SWEIFK Halmstad10.01    
Bianca Holgersson07SWEFalkenbergs IK10.08    
Ellen Göranson07SWEIFK Halmstad10.14    
Neah Johansson07SWEFalkenbergs IK10.59    
Alma Sandö07SWEVarbergs GIF10.96    

Försök heat 2-0,216 jun 
Ellie Dahlin07SWEIFK Halmstad 9.45q   
Alice Hernberg07SWEIK Sisu 9.60    
Ella Kronberg07SWEIFK Halmstad 9.61    
Susanna Heuman07SWEIF Rigor 9.94    
Moa Kogler07SWEVarbergs GIF 9.96    
Novah Laurén07SWEFalkenbergs IK10.08    
Elvira Gustafsson07SWEIFK Halmstad10.40    

Försök heat 30,816 jun 
Saga Falck07SWEMalmö AI 8.74q   
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad 9.04q   
Ida Henricsson07SWELjungby FIK 9.33q   
Tyra Lundqvist07SWEÖrgryte IS 9.57q   
Stella Svensson07SWEVarbergs GIF 9.75    
Johanna Gustén07SWEUllevi FK 9.87    
Liv Stenström07SWEFalkenbergs IK 9.96    
Elli Eriksson07SWEIFK Halmstad10.62    

Final0,016 jun 
Saga Falck07SWEMalmö AI 8.80   
Hanna Amundin07SWEUllevi FK 8.88   
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad 9.12   
Ida Henricsson07SWELjungby FIK 9.21   
Emma Sjödal07SWELjungby FIK 9.36   
Ellie Dahlin07SWEIFK Halmstad 9.37   
Moa Johannesson07SWELjungby FIK 9.47   
Tyra Lundqvist07SWEÖrgryte ISej start   


F11 Längdzon
16 jun 
Saga Falck07SWEMalmö AI4,35-0,1   
Hanna Amundin07SWEUllevi FK4,110,0   
Emma Sjödal07SWELjungby FIK4,050,7   
Alma Persson07SWEMalmö AI3,950,4   
Alice Hernberg07SWEIK Sisu3,890,0   
Ida Henricsson07SWELjungby FIK3,840,3   
Ella Kronberg07SWEIFK Halmstad3,810,0   
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad3,75-0,6   
Moa Johannesson07SWELjungby FIK3,740,0   
10 Johanna Gustén07SWEUllevi FK3,69-0,3   
11 Moa Kogler07SWEVarbergs GIF3,68-0,4   
12 Tilda Skoog07SWEIK Ymer3,670,4   
13 Ellie Dahlin07SWEIFK Halmstad3,65-0,1   
14 Wilda Andersson07SWEMarkaryds FK3,62-0,3   
15 Elli Eriksson07SWEIFK Halmstad3,580,9   
16 Bianca Holgersson07SWEFalkenbergs IK3,57-1,1   
17 Susanna Heuman07SWEIF Rigor3,520,2   
18 Liv Stenström07SWEFalkenbergs IK3,47-0,4   
19 Tyra Lundqvist07SWEÖrgryte IS3,46-0,9   
20 Neah Johansson07SWEFalkenbergs IK3,31-1,5   
21 Elvira Gustafsson07SWEIFK Halmstad3,300,0   
22 Novah Laurén07SWEFalkenbergs IK3,28-0,4   
23 Vilma Jexe Ek07SWEIFK Halmstad3,27-0,4   
24 Ellen Göranson07SWEIFK Halmstad3,250,0   
25 Alma Sandö07SWEVarbergs GIF2,96-0,5   


F11 Kula2.0 kg
16 jun 
Moa Johannesson07SWELjungby FIK7,55   
Alva Ludvigsson07SWELaholms IF6,46   
Elli Eriksson07SWEIFK Halmstad6,39   
Neah Johansson07SWEFalkenbergs IK5,80   
Elvira Gustafsson07SWEIFK Halmstad5,71   
Alice Hernberg07SWEIK Sisu5,70   
Moa Kogler07SWEVarbergs GIF5,37   


F10 60m
Försök heat 12,416 jun 
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg 9.75q   
Izabella Movinger08SWEIFK Halmstad 9.85q   
Lovisa Burell08SWEIFK Halmstad10.05q   
Annie Krikström08SWEBåstads GIF10.06q   
Mimmi Mårtensson08SWEIFK Halmstad10.57    
Alice Danker08SWEFalkenbergs IK10.87    

Försök heat 22,216 jun 
Nellie Sturesson08SWEFalkenbergs IK 9.48q   
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad 9.69q   
Ellen Andersson08SWEBåstads GIF10.04q   
Edith Gustafsson08SWEHabo Friidrott 0410.55    
Mira Mårtensson08SWEIFK Halmstad11.24    

Försök heat 32,216 jun 
Alma Engström08SWEIFK Halmstad10.37q   
Signe Skerfe08SWEIFK Halmstad10.57    
Elsa Almryd08SWEBåstads GIF10.83    
Ottilia Thorell08SWEEksjö Södra IK11.03    
Isabel Carlsson08SWEFalkenbergs IK11.06    

Final0,616 jun 
Nellie Sturesson08SWEFalkenbergs IK 9.51   
Izabella Movinger08SWEIFK Halmstad 9.52   
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg 9.68    =
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad 9.68    =
Ellen Andersson08SWEBåstads GIF 9.85   
Annie Krikström08SWEBåstads GIF 9.90   
Lovisa Burell08SWEIFK Halmstad10.10   
Alma Engström08SWEIFK Halmstad10.36   


F10 600m
Final16 jun 
Nellie Sturesson08SWEFalkenbergs IK 1:57.97   
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg 2:06.04   
Agnes Ramhult08SWEIK Ymer 2:14.91   
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad 2:14.99   
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta 2:18.99   
Izabella Movinger08SWEIFK Halmstad 2:22.22   
Lovisa Burell08SWEIFK Halmstad 2:28.74   
Alice Danker08SWEFalkenbergs IK 2:36.46   
Alma Engström08SWEIFK Halmstad 2:37.28   
10 Ottilia Thorell08SWEEksjö Södra IK 2:43.40   
Elsa Almryd08SWEBåstads GIFej start   
Ellen Andersson08SWEBåstads GIFej start   


F10 Längdzon
16 jun 
Nellie Sturesson08SWEFalkenbergs IK3,921,3   
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg3,54-0,2   
Lovisa Burell08SWEIFK Halmstad3,380,0   
Izabella Movinger08SWEIFK Halmstad3,370,0   
Annie Krikström08SWEBåstads GIF3,340,0   
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad3,311,3   
Edith Gustafsson08SWEHabo Friidrott 043,290,0   
Freja Alfredsson08SWEIFK Halmstad3,160,0   
Elsa Almryd08SWEBåstads GIF3,131,2   
10 Mimmi Mårtensson08SWEIFK Halmstad3,060,0   
11 Signe Skerfe08SWEIFK Halmstad3,010,0   
12 Alice Danker08SWEFalkenbergs IK3,000,0   
13 Alma Engström08SWEIFK Halmstad2,99-0,2   
13 Haben Tecle08SWEIFK Halmstad2,990,0   
15 Ottilia Thorell08SWEEksjö Södra IK2,900,0   
16 Ellen Andersson08SWEBåstads GIF2,840,0   
17 Mira Mårtensson08SWEIFK Halmstad2,580,0   


F10 Kula2.0 kg
16 jun 
Ottilia Thorell08SWEEksjö Södra IK6,32   
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta5,97   
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad5,83   
Filippa Andersson Widén09SWEKFUM Kristianstad5,67   
Izabella Movinger08SWEIFK Halmstad5,43   
Ida Hernberg09SWEIK Sisu5,34   
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad5,25   
Isabel Carlsson08SWEFalkenbergs IK5,11   
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg5,07   
10 Ebba Johansson09SWEVarbergs GIF4,86   
11 Lovisa Burell08SWEIFK Halmstad4,65   
12 Alice Danker08SWEFalkenbergs IK4,54   
13 Freja Alfredsson08SWEIFK Halmstad4,44   
14 Alma Engström08SWEIFK Halmstad4,36   
15 Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad3,92   


F9 60m
Försök heat 10,816 jun 
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta 9.88q   
Sonja Molin09SWEFalkenbergs IK10.59q   
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad10.79q   
Alice Bengtsson09SWELaholms IF11.46    
Telma Tagesson09SWEIFK Halmstad12.70    
Hedvig Bohman11SWEIFK Halmstad12.77    

Försök heat 21,616 jun 
Filippa Andersson Widén09SWEKFUM Kristianstad10.05q   
Emma Falk10SWEIFK Göteborg10.52q   
Ida Hernberg09SWEIK Sisu11.42    
Ruth Gustafsson10SWEHabo Friidrott 0411.45    
Denise Sevin Demir09SWEIFK Halmstad11.57    
Joline Arnrup10SWEIFK Halmstad11.82    

Försök heat 30,316 jun 
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad10.45q   
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad10.66q   
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad10.78q   
Ebba Johansson09SWEVarbergs GIF10.95    
Maja Andersson09SWEBåstads GIF11.08    
Signe Lindblad10SWELaholms IF11.15    
Linnéa Holmén09SWEIFK Göteborg11.46    

Final0,216 jun 
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta 9.78   
Filippa Andersson Widén09SWEKFUM Kristianstad10.13   
Sonja Molin09SWEFalkenbergs IK10.38   
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad10.43   
Emma Falk10SWEIFK Göteborg10.47   
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad10.65   
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad10.94   
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad11.19   


F9 Längdzon
16 jun 
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta3,53-1,1   
Filippa Andersson Widén09SWEKFUM Kristianstad3,420,0   
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad3,200,0   
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad3,160,0   
Emma Falk10SWEIFK Göteborg3,010,0   
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad2,97-0,1   
Linnéa Holmén09SWEIFK Göteborg2,920,0   
Elsa Gustafsson10SWEMarkaryds FK2,90-0,6   
Signe Lindblad10SWELaholms IF2,900,8   
10 Maja Andersson09SWEBåstads GIF2,840,5   
11 Ebba Johansson09SWEVarbergs GIF2,82-0,2   
12 Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad2,80-1,0   
13 Denise Sevin Demir09SWEIFK Halmstad2,750,4   
14 Ida Hernberg09SWEIK Sisu2,710,7   
15 Sonja Molin09SWEFalkenbergs IK2,68-0,8   
16 Telma Tagesson09SWEIFK Halmstad2,630,0   
17 Joline Arnrup10SWEIFK Halmstad2,58-0,2   
18 Alice Bengtsson09SWELaholms IF2,551,0   
19 Ruth Gustafsson10SWEHabo Friidrott 042,540,3   
20 Hedvig Bohman11SWEIFK Halmstad2,070,5   


F9 Boll300 g
16 jun 
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad21,80   
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad20,63   
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta18,21   
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad16,02   
Filippa Andersson Widén09SWEKFUM Kristianstad15,62   
Emma Falk10SWEIFK Göteborg13,82   
Ebba Johansson09SWEVarbergs GIF13,78   
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad12,27   
Ida Hernberg09SWEIK Sisu12,01   
10 Sonja Molin09SWEFalkenbergs IK11,61   
11 Linnéa Holmén09SWEIFK Göteborg10,88   
12 Maja Andersson09SWEBåstads GIF10,40   
13 Denise Sevin Demir09SWEIFK Halmstad10,02   
14 Joline Arnrup10SWEIFK Halmstad9,74   
15 Telma Tagesson09SWEIFK Halmstad9,71   
16 Ruth Gustafsson10SWEHabo Friidrott 048,37   



© Track & Field, Christer Falk