RESULTAT
En Midsommarnattsdröm 2019-06-19
Stenkullens IP
Lerum Friidrott
Uppdaterad: 2019-06-27


 
M 100m
Finalheat 1-1,519 jun 
Alexander Andreasson99Örgryte IS10.971       
Nils Thornberg94Bollnäs FIK11.002       
Tarley Allison97Mölndals AIK11.013       
Martin Selin95Ullevi FK11.104       
Isak Barrow96Ullevi FK11.196       

Finalheat 20,219 jun 
Anton Bengtsson99Ullevi FK11.277       
Daniel Andersson91Istrums SK11.419       
Lucas Lorentzon03IFK Göteborg11.6714       
Lukas Bertilsson02Örgryte IS12.0816    sb   
Peter Andréas81Ullevi FKej start-       

Finalheat 3-0,419 jun 
Chidozie Abika97IF Kville11.145       
Lucas Bolin01Ullevi FK11.4710       
Richard Heikkilä98Mölndals AIK11.8415       
Herman Forsberg02Ullevi FK12.1518       
Tobias Carlryd00Örgryte ISej start-       

Finalheat 4-1,719 jun 
Oskar Bengtsson02IF Udd11.328       
Andreas Norström92Ullevi FK11.5011       
Rafael Tejada De Leon02Ullevi FK11.6212       
Isak Kristensen00Ullevi FK11.6313       
Emil Bengtsson02IF Kville12.1017       


M 200m
Finalheat 10,019 jun 
Nils Thornberg94Bollnäs FIK21.891       
Martin Selin95Ullevi FK21.902    sb   
David Sennung91Ullevi FK22.123    sb   

Finalheat 20,619 jun 
Anton Bengtsson99Ullevi FK22.604       
Daniel Andersson91Istrums SK22.907       
Stefan Savic02Örgryte IS22.908       
Kalle Wållgren01Lerum Friidrott23.239       

Finalheat 30,019 jun 
Rafael Tejada De Leon02Ullevi FK23.5011    sb   
Fredrik Grund02IF Kville23.9012    sb   
Raphael Akendo02Örgryte IS24.2214    sb   
Herman Forsberg02Ullevi FK24.9816       

Finalheat 40,019 jun 
Chidozie Abika97IF Kville22.726       
Emanuel Lindberg94Ullevi FK24.0213       
Olof Ryberg00Örgryte IS25.1817    sb   

Finalheat 50,019 jun 
Tarley Allison97Mölndals AIK22.655       
Lucas Bolin01Ullevi FK23.3210       
Emil Bengtsson02IF Kville24.6315       


M 400m
Final19 jun 
Kalle Wållgren01Lerum Friidrott49.25       
Erik Pålsson01IFK Göteborg53.59       


M 800m
Finalheat 119 jun 
Johan Lamm98Mölndals AIK 1:55.681       
Eric Källman00IK Ymer 1:58.552       
Michael Rosenqvist02Mölndals AIK 2:00.093       
Mohamed Nuur99Örgryte IS 2:01.294       
Simon Wikell03Mölndals AIK 2:01.485       
Victor Wahlgren02Mölndals AIK 2:03.056       

Finalheat 219 jun 
Jonathan Grahn04Mölndals AIK 2:04.617       
Fabian Haeffler03Mölndals AIK 2:05.208    sb   
Erik Roos77Mölndals AIK 2:10.489       
Rasmus Haak03Stenungsunds FI 2:11.6510       
Emanuele Piga71IFK Göteborg 2:16.2511    sb   
Mika Granroth76Lerum Friidrottej start-       


M 5000m
Final A19 jun 
Medhane Tumzghi99Lerum Friidrott15:42.241       
Jesper Evervall94Örgryte IS16:09.912       
Erik Framme73Hälle IF16:17.073       
Pontus Albertsson90Solvikingarna16:29.754       
Isak Eriksson94Solvikingarna16:37.135       
Viktor Lundmark95Örgryte IS16:47.546       
Markus Sundberg84Lidköpings VSK16:51.407       
Nils Olsson04Lerum Friidrott17:09.4610       
Melker Tillenius01Sävedalens AIK17:13.2511       
10 Göran Sander67Solvikingarna17:36.3514       
11 Daniel Oltegen77Lidköpings VSK17:39.7516       
12 Erik Eklund99Lerum Friidrott17:42.8418       
Patrik Brants81Kongahälla AIKbröt-       
Ivan Magnusson02Sävedalens AIKbröt-       

Final B19 jun 
Stefan Engelbrektsson72Alingsås IF17:05.938       
Carl Toller93Solvikingarna17:06.419       
Peter Helmroth66Lerum Friidrott17:15.0512       
Magnus Carlsson87Göteborg-Majorna OK17:25.0213       
Sava Iancovici74Solvikingarna17:38.8815       
Rickard Larsson79Solvikingarna17:40.5217       
Johannes Öhlin73Solvikingarna17:44.1319       
Emanuel Mattsson90Solvikingarna17:56.9420       
Niklas Wiberg94Solvikingarna18:15.2021       
10 Magnus Haggren72Alingsås IF18:20.9922       
11 Tobias Kjellström87IF Hagen FIK18:25.8123       
12 Ingemar Svensson65Solvikingarna18:28.3024       
13 Andreas Schöndell84Hestra IF18:36.7125       
14 Stefan Gustafsson76Alingsås IF18:46.2227       
15 Patrik Castillo77Mölndals AIK18:48.9228       

Final C19 jun 
Peter Corell68Lerum Friidrott18:38.6426       
Marcus Jansson77Runacademy IF19:06.2229       
Peter Velin89Solvikingarna19:19.4630       
Niclas Sjöman71Örgryte IS19:30.4431       
Patrik Roback68Lerum Friidrott19:36.9932       
Mattias Andersson72Solvikingarna20:04.9833       
Joachim Persson64Solvikingarna20:39.5834       
Anders Magnusson71IF Hagen FIK21:20.6135       
Tomas Strömvall60Lerum Friidrott21:25.6436       
10 Tony Elias54Lerum Friidrott21:41.3437       
11 Lars Olsson60IF Hagen FIK22:10.6738       
12 Bengt-Åke Andersson63Solvikingarna23:10.7039       


M Höjd
19 jun 
Herman Olvik96Ullevi FK201       
Robin Jacobsson98Ullevi FK198       
Erik Olzon01IF Kville178       

163169174178182186190194198201207
R.Jacobsson-o-o-oxxoxxoxxx
E.Olzonxooxoxxx
H.Olvik-----ooooxxx


M Stav
19 jun 
Robin Jacobsson98Ullevi FK470       

440450470480
R.Jacobssonoxoxoxxx


M Längd
19 jun 
Erik Olsson89Örgryte IS6,77       
Alexander Andreasson99Örgryte IS6,74    sb   
Oliwer Danielsson01Ullevi FK6,64       
Erik Johansson01Ullevi FK6,60       
Hampus Helamb01Ullevi FK6,60       
Samuel Lestander00IFK Göteborg6,46       
Lucas Lorentzon03IFK Göteborg6,00       
Olof Ryberg00Örgryte IS5,81    sb   

1 2 3 4 5 6 
O.Danielsson6,640,06,580,06,600,06,56-0,1-6,040,0
O.RybergX0,1X-0,25,570,05,610,05,81-1,3X0,0
A.AndreassonX0,7X0,06,740,0-6,70-1,4X0,0
E.Johansson6,540,05,300,06,50-0,16,600,0-6,450,0
E.Olsson6,380,06,58-0,66,39-0,66,63-0,25,140,06,770,3
L.Lorentzon5,990,06,000,05,840,05,910,05,870,05,510,3
H.Helamb6,140,06,06-0,56,42-1,06,600,06,080,06,200,0
S.Lestander6,02-0,46,16-0,56,09-1,0X-0,4X0,06,460,0


M Tresteg
19 jun 
Gustav Bålström98Ullevi FK15,31       
Artur Engström96Örgryte IS15,28       
Marcus Nyberg97Malmö AI14,98    sb   
Oskar Weidenholm01Mölndals AIK14,41       
Gustav Tartu02IF Kville13,78       
Lukas Edqvist02Örgryte IS13,59    sb   

1 2 3 4 5 6 
G.TartuX0,0X-0,1X0,9-13,780,4X0,0
L.Edqvist13,590,013,04-1,813,100,011,990,0X-0,413,300,4
G.BålströmX0,0X-0,915,220,915,310,515,190,115,170,0
A.Engström14,940,815,060,015,28-0,114,880,014,980,015,170,0
M.Nyberg14,56-0,414,941,2X0,8X0,8X0,014,980,0
O.Weidenholm13,560,0X0,013,840,013,700,212,27-0,614,410,0


M Diskus2.0 kg
19 jun 
Philip ÅmanLerum Friidrott38,30       
Jonathan Carbe90Örgryte IS36,49       
Elliot Gustavsson04Örgryte IS33,91        P15 1kg
Lars Diechle69Ullevi FK31,68        ut 1,5 kg

1 2 3 4 5 6 
L.Diechle30,8029,8029,8029,29X31,68
E.Gustavsson30,7733,9132,88X33,13X
J.Carbe36,4932,3435,19X35,2834,21
P.Åman34,20X36,1336,6438,0338,30


M Spjut800 g
19 jun 
Jonathan Bengtsson00IF Kville50,95       
Fredrik Grund02IF Kville38,03       
Rizvan Ektymaev03Lerum Friidrott34,56        P17 700g
Linus Pihl03Lerum Friidrott30,66        P17 700g

1 2 3 4 5 6 
F.Grund37,4037,39X36,84-38,03
J.Bengtsson50,95X47,22---
L.PihlX27,95X28,3630,66X
R.Ektymaev33,2234,5633,5726,5226,9431,35


K 100m
Finalheat 1-0,319 jun 
Lisa Lilja96Ullevi FK11.6        man tid
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK11.7       
Matilda Hellqvist93Ullevi FK11.7       
Rebecca Strand99Ullevi FK12.8       
Denise Eriksson98Ullevi FK13.0       

Finalheat 20,819 jun 
Ide Ileso00Ullevi FK12.7        man tid
Elin Hallbjörner02Ullevi FK13.1       
Hilda Johnsson02IF Kville13.3       
Elin Larsson94IFK Halmstadej start       
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrottej start       

Finalheat 3-1,119 jun 
Ebba Magnusson01IFK Göteborg12.8        man tid
Alva Larsson02Mölndals AIK13.1       
Linnéa Mossberg99IK Orient13.4       
Ebba Toorell03Lerum Friidrott13.7       
Felicia Nordahl Vieira03Göteborgs KIKej start       

Finalheat 4-0,819 jun 
Sara Skogman95Örgryte IS13.09       
Aicha Camara92Ullevi FK13.51       
Anna Lestander01IFK Göteborg14.11       
Sofia Björk97IFK Göteborg14.38       

Extralopp0,019 jun 
Elin Larsson94IFK Halmstad12.53       
Rebecca Strand99Ullevi FK12.81       
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott12.83       
Alva Larsson02Mölndals AIK13.07       


K 200m
Finalheat 10,019 jun 
Emelie Rantzow98IK Ymer24.491       
Denise Eriksson98Ullevi FK24.552       
Ebba Gustafsson02Mölndals AIK25.603    sb   
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK26.174       

Finalheat 20,019 jun 
Hilda Johnsson02IF Kville27.865       
Rebecca Runfors Carlzzon02Örgryte IS29.056       
Sofia Björk97IFK Göteborg29.347       
Anna Lestander01IFK Göteborg29.358       


K 400m
Final19 jun 
Elina Bergman01Brattås CKbröt       
Louise Duvling-Andersson00Ullevi FKbröt       
Elin Pettersson03IFK Göteborgej start       


K 800m
Final19 jun 
Wilma Nielsen01Göteborgs KIK 2:12.94       
Alicia Nilsson98Stenungsunds FI 2:14.76       
Ebba Wahlberg02IK Ymer 2:14.90       
Sandra Åberg03Göteborgs KIK 2:17.08       
Alma Svantesson04Mölndals AIK 2:18.23       
Julia Nielsen01Göteborgs KIK 2:18.80       
Paulina Hultberg05Alingsås IF 2:20.61       
Frida Hansson97Stenungsunds FI 2:21.69       


K 5000m
Final19 jun 
Lisa Bergdahl95Sävedalens AIK17:31.85       
Malin Strand93Sävedalens AIK17:39.49       
Hanna Michaëlsson89Örgryte IS17:45.46       
Jennifer Acklund95Örgryte IS17:53.17       
Nina Persson91Örgryte IS17:55.94       
Johanna Larsson93Örgryte IS18:00.12       
Emy Thorén95Solvikingarna18:47.29       
Desiree Lilliehöök86Örgryte IS18:53.21       
Jonas Boman79Solvikingarna19:07.60        M
10 Anna Licht77Solvikingarna20:11.41       
11 Julia Kanerva98Lerum Friidrott20:41.72       
12 Karin Magnusson73IF Hagen FIK22:18.03       
13 Sonja Roxner62Solvikingarna22:30.32       
14 Eleonor Öström59IF Kville23:23.04       
15 Bibbi Lind44Solvikingarna25:34.20       
16 Torsten Olsson51Solvikingarna26:22.44        M
17 Gunnar Olsson46Solvikingarna29:17.54        M


K 400m häck
Final19 jun 
Johanna Holmén Svensson95Ullevi FK59.81       
Amanda Holmberg98Lidköpings IS60.17       
Emma Söderström98Göteborgs KIK62.28       
Ebba Åhman02IK Ymer62.75       
Emelie Öberg97Ullevi FK66.68       
Elvira Carlén01Lerum Friidrottbröt       


K Höjd
19 jun 
Vendela von Corswant93Örgryte IS169       
Emma Söderström98Göteborgs KIK169       
Lina Löfqvist93Ullevi FK166       
Hilda Gyldén01IF Kville163    sb   
Tilde Johansson02Bokenäs IF156       
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott148       
Ida Björndal01IF Kville144       

144148152156160163166169172174
L.Löfqvist---ooooxxx
V.von Corswant-----oooxxx
T.Johansson-oooxxx
H.Gyldén--oxoxooxxx
I.Björndalxxox--
A.Dahlbergxxooxxx
E.Söderström-----o-xo-xxx


K Stav
19 jun 
Linnea Pihl01Lerum Friidrott331       
Alma Olsson04IF Rigor281    sb   
Sofia Olsson04IF Rigor281    sb   
Klara Hillman04IF Rigor261    sb   
Elsa Dåverhög04Lerum Friidrott211       
Alma Eriksson01IK Ymer0       

211221231241251261271281291301311331341
K.Hillman--oooxxoxxx
A.Eriksson---------xxx
S.Olsson---xooo-oxxx
L.Pihl----------oxoxxx
A.Olsson---oo-xooxxx
E.Dåverhögoxxx


K Längd
19 jun 
Elin Larsson94IFK Halmstad5,68       
Judith Wagersten98Örgryte IS5,52       
Alexandra Schill00Örgryte IS4,88       
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott4,77       
Emilia Åström04Mölndals AIK4,74       
Ebba Magnusson01IFK Göteborg4,60       
Viktoria Karlsson97Göteborgs KIK4,45        zon

1 2 3 4 5 6 
J.Wagersten5,350,05,52-0,2X0,05,480,0X0,05,370,0
V.Karlsson4,37-0,64,320,0X-0,84,32-1,04,380,04,45-0,5
E.MagnussonX0,04,510,04,60-1,73,52-0,5X-0,24,280,0
C.Lindberg4,54-0,7X0,04,620,04,62-0,84,640,04,770,0
E.Åström4,340,0X-1,34,740,04,620,0X0,04,540,0
A.Schill4,620,04,780,04,720,2X-0,64,88-0,14,760,0
E.LarssonX-1,15,46-0,7X-0,35,68-0,32,48-0,5-


K Tresteg
19 jun 
Johanna Konseleus95Ullevi FK12,07       
Hanna Gille96Sävedalens AIK11,69       
Victoria Jacobsson97Ullevi FK11,62       
Sara Sjögren98Stenungsunds FI11,55       
Hilma Hofström00Örgryte IS11,15       
Sofie Hallman92Ullevi FK10,57       
Ebba Niklasson03Sävedalens AIK10,53       
Tilde Johansson02Bokenäs IF10,38       
Alma Helander02Sävedalens AIK9,58       

1 2 3 4 5 6 
H.Hofström10,29-2,810,69-1,010,97-0,410,87-2,1X-0,111,150,0
S.HallmanX-1,3X0,410,570,010,450,0X0,0X-0,4
J.Konseleus11,30-2,6--0,611,720,011,620,011,630,012,071,2
A.Helander9,120,19,54-0,99,580,0
S.Sjögren11,550,5X0,0X-1,8X-1,8X0,0X-1,6
E.Niklasson10,53-1,110,39-0,810,280,1X
V.JacobssonX-0,6X-1,211,420,111,34-3,311,620,2X-0,4
H.GilleX0,0X-0,111,69-0,4X-0,3X-0,90,10-0,7
T.Johansson9,97-0,410,38-0,310,36-0,7


K Diskus4.0 kg
19 jun 
Erica Larsson90IF Göta Karlstad44,66       
Daniella Persson00Hälle IF44,32       
Molly Broback01Sävedalens AIK38,70       
Linn Bergstrand96Ullevi FK38,63       
Ebba Toorell03Lerum Friidrott33,07       

1 2 3 4 5 6 
D.Persson42,4444,3243,15XX42,86
L.BergstrandX38,25XXX38,63
E.Toorell28,1028,5928,83-28,6233,07
E.Larsson42,9544,66X42,4743,8742,64
M.Broback35,1036,4237,2236,6038,7034,69


K Spjut
19 jun 
Isabel Sjöberg03Lerum Friidrott27,23        F17 500g
Ebba Toorell03Lerum Friidrott26,83        F17 500g

1 2 3 4 5 6 
I.Sjöberg24,7327,23X25,77XX
E.ToorellXX25,4926,83X-



© Track & Field, Christer Falk