RESULTAT
GM 2012-09-08/09
Änglavallen
Ängelholms IF Friidrott
Uppdaterad: 12-09-14
Resultatlänk lördag  söndag     
 
P14 300m
Försök heat 19 sep
Simon Larsson98VÄSIK Ymer39.98q
Max Hejdenberg98GÖTÖrgryte IS40.78q
Axel Nykvist98SMÅTranås AIF40.79q
Villiam Olsson98SMÅLjungby FIK42.69

Försök heat 29 sep
Johan Brasch98SMÅWärnamo SK40.99q
Oliver Glänneskog98ÖSTIK Norrköping FI41.06q
Lukas Mårtensson98BLEIF Udd41.44q
James Gaudiello98SKÅMalmö AI41.79

Final9 sep
Simon Larsson98VÄSIK Ymer38.82
Oliver Glänneskog98ÖSTIK Norrköping FI41.03
Max Hejdenberg98GÖTÖrgryte IS41.50
Johan Brasch98SMÅWärnamo SK41.77
Lukas Mårtensson98BLEIF Udd43.07
Axel Nykvist98SMÅTranås AIFdns


P14 2000m
Final9 sep
Warsame Hassan98SKÅMalmö AI 5:47.01
Leo Magnusson98GÖTSävedalens AIK 5:53.43
Lukas Mårtensson98BLEIF Udd 6:14.96
Alexander Åkesson98SKÅMalmö AI 6:27.33
Gustaf Olsson98VÄSLidköpings IS 6:33.36
Ludvig Svenningsson98VÄSUlricehamns FK 6:34.81
Sebastian Nilsson98GÖTMölndals AIK 6:37.26
Axel Svenningsson98VÄSUlricehamns FK 6:40.76
Markus Bredberg98GÖTMölndals AIK 6:41.49
10 Cedrik Aagaard98SMÅSK Graal 7:01.40


P14 Häck 100m84 cm
Försök heat 1-1,39 sep
Gustav Eriksson98GÖTIF Kville15.27Q
Viktor Nylander98SKÅMalmö AI15.48Q
Axel Hjelmqvist98GÖTIF Kville16.83q
Arvid Ryberg98GÖTÖrgryte IS18.86

Försök heat 2-1,09 sep
Elias Engström98SMÅFIK Färjestaden15.59Q
Jonatan Hirsh98SMÅHabo Friidrott 0415.77Q
Samuel Wiik98HALIF Rigor16.40q

Final-1,09 sep
Elias Engström98SMÅFIK Färjestaden15.13
Gustav Eriksson98GÖTIF Kville15.31
Viktor Nylander98SKÅMalmö AI15.39
Samuel Wiik98HALIF Rigor15.62
Jonatan Hirsh98SMÅHabo Friidrott 0415.67
Axel Hjelmqvist98GÖTIF Kville16.52


P14 Stav
9 sep
Magnus Hertstedt98SKÅÖresund FK320
Mauro Karlsfred98GÖTUllevi FK300
Örn Östenberg98SMÅIFK Växjö275
Robin Jacobsson98GÖTUllevi FK275
Jacob Olvik98GÖTUllevi FK260
Gustav Bålström98GÖTUllevi FK230


P14 Tresteg
9 sep
Jonathan Åsman98SKÅÖresund FK11,860,2
Johan Brasch98SMÅWärnamo SK11,37-2,3
Max Hejdenberg98GÖTÖrgryte IS11,21-0,9
Marcus Tornée98SKÅIFK Helsingborg10,68-0,5   10,67
Samuel Wiik98HALIF Rigor10,68-0,2   10,58
Villiam Olsson98SMÅLjungby FIK10,56-0,2
Richard Heikillä98GÖTMölndals AIK10,17-2,1
Arvid Ryberg98GÖTÖrgryte IS9,97-0,8


P14 Slägga4.0 kg
9 sep
Wiktor Petersson98SKÅHässleholms AIS58,05
Jonathan Amneskog98SKÅKlippans FK43,47
Gustav Brolin98SMÅHabo Friidrott 0437,25


P14 Spjut600 g
9 sep
Jonathan Amneskog98SKÅKlippans FK61,38
Theodor Ahlström98SMÅIFK Växjö47,33
Jonatan Hirsh98SMÅHabo Friidrott 0439,63
Jesper Lindén98ÖSTIK Norrköping FI36,95
Örn Östenberg98SMÅIFK Växjö36,30
Jonathan Åsman98SKÅÖresund FK30,19
William Norderhaug98VÄSUlricehamns FK25,47
Axel Hjelmqvist98GÖTIF Kville24,20


P13 200m
Försök heat 1-1,29 sep
Anton Bengtsson99GÖTUllevi FK27.16q
Olle Ahlander99SMÅIK Hakarpspojkarna28.03q
Carl Odelberg99ÖSTLinköpings GIF28.58q
Adam Lindbom99BLEKA 2 IF29.23
John Liljegren99VÄSIF Hagen FKdns

Försök heat 2-0,19 sep
Edvin Uhlan99GÖTUllevi FK26.75q
Erik Nilsson99SKÅIS Göta26.80q
Albin Månsson99SMÅIFK Växjö27.56q
Mattias Sjövall99SKÅLomma FIK27.87q
Jacob Roström99SMÅIFK Växjö29.16q
Anton Liljedahl99BLEIF Udddns

Försök heat 3-0,19 sep
Christoffer Karlsén99SMÅIK Hinden25.20q
Emil Nilsson99SMÅHabo Friidrott 0426.85q
Samuel Persgården99GÖTKongahälla AIK26.94q
William Magnusson99SKÅMalmö AI28.84q
Lukas Sjökvist99SMÅIFK Växjö29.37

A-Final0,29 sep
Christoffer Karlsén99SMÅIK Hinden24.98
Anton Bengtsson99GÖTUllevi FK26.58
Erik Nilsson99SKÅIS Göta26.73
Emil Nilsson99SMÅHabo Friidrott 0427.03
Samuel Persgården99GÖTKongahälla AIK27.41
Edvin Uhlan99GÖTUllevi FKdns

B-Final-1,79 sep
Albin Månsson99SMÅIFK Växjö27.60
Mattias Sjövall99SKÅLomma FIK28.16
William Magnusson99SKÅMalmö AI28.81
Jacob Roström99SMÅIFK Växjö30.84
Olle Ahlander99SMÅIK Hakarpspojkarnadns
Carl Odelberg99ÖSTLinköpings GIFdns


P13 1500m
Final9 sep
August Mollén99ÖSTIK Norrköping FI 4:40.54
Ishak Suleiman Ali99GÖTUllevi FK 4:49.94
Mathias Söder99GÖTKongahälla AIK 4:53.47
Noah Lacayo99SKÅBjörnstorps IF 4:58.33
Cesar Aagaard99SMÅSK Graal 5:04.94
Markus Lundborg 99GÖTUllevi FK 5:07.55
Anton Bertilsson99SMÅHabo Friidrott 04 5:09.30
Gabriel Hansson99GÖTSävedalens AIK 5:22.15
David Österberg99SMÅWärnamo SKdnf
Simon Wiklund99VÄSIK Wilskedns


P13 Häck 60m76 cm
Försök heat 1-0,19 sep
Robin Gustavsson99BOHBrattås CK 9.60Q
Anton Bertilsson99SMÅHabo Friidrott 04 9.94Q
Johan Lindqvist99SMÅHögby IF10.41q
Magnus Högberg99GÖTMölndals AIK10.42
Joakim Almqvist99SMÅIK Hakarpspojkarna10.56
Joel Bengtsson99SKÅIF Kronan10.64

Försök heat 20,09 sep
Christoffer Karlsén99SMÅIK Hinden 8.99Q
Max Asensio99GÖTUllevi FK9.69Q
Jonas Renz99ÖSTIK Norrköping FI 9.73q
Joel Lundin99ÖSTIK Norrköping FI10.57
Lukas Sjökvist99SMÅIFK Växjö10.95
Magnus Pedersén99GÖTIFK GöteborgDQ Tjuvstart

Final-1,69 sep
Christoffer Karlsén99SMÅIK Hinden 8.85
Robin Gustavsson99BOHBrattås CK 9.32
Jonas Renz99ÖSTIK Norrköping FI 9.70
Anton Bertilsson99SMÅHabo Friidrott 04 9.72
Max Asensio99GÖTUllevi FK 9.81
Johan Lindqvist99SMÅHögby IF10.81


P13 Höjd
9 sep
Simon Wiklund99VÄSIK Wilske165
Simon Martinsson99SKÅLomma FIK162
Robin Gustavsson99BOHBrattås CK159
Kevin Shepherd99SMÅHabo Friidrott 04155
Claes Lagerfeldt99ÖSTLinköpings GIF151
Malcolm Herlenius99GÖTUllevi FK147
Johan Lindqvist99SMÅHögby IF147
Jonas Renz99ÖSTIK Norrköping FI147
Jacob Roström99SMÅIFK Växjö147
10 Max Asensio99GÖTUllevi FK143
10 Rey Yasui99GÖTIF Kville143
12 Eric Bergh99GÖTUllevi FK138
13 Jonathan Karlsson99SMÅWärnamo SK126


P13 Längdzon
9 sep
Christoffer Karlsén99SMÅIK Hinden6,010,8
Robin Gustavsson99BOHBrattås CK5,640,0
Jesper Mårtensson99VÄSIK Wilske5,420,0
Simon Martinsson99SKÅLomma FIK5,290,0
Anton Bertilsson99SMÅHabo Friidrott 045,070,0
Samuel Persgården99GÖTKongahälla AIK5,020,4   4,99
William Magnusson99SKÅMalmö AI5,020,0   4,93
Max Asensio99GÖTUllevi FK4,910,0
Edvin Uhlan99GÖTUllevi FK4,900,0
10 Jonathan Borg99VÄSTrollhättan FIK4,780,0
11 Joel Bengtsson99SKÅIF Kronan4,710,0
12 Erik Andersson99GÖTSävedalens AIK4,640,0
13 Gustav Mattsson99ÖSTKisa SK4,620,0
14 Gustav Carlbert99SMÅWärnamo SK4,560,0
15 Markus Menander99GÖTBohus IF4,500,0
16 Oscar Didriksson99SKÅÖresund FK4,470,0
17 Anton Liljedahl99BLEIF Udd4,460,0
18 Albert Särnevång99BLEIF Udd3,960,0


P13 Kula3.0 kg
9 sep
Axel Jeske-Magnusson99GÖTSävedalens AIK11,94
Hugo Rosvall99GÖTSävedalens AIK11,50
Emil Nilsson99SMÅHabo Friidrott 0411,08
Casper Nordeng99SKÅÖresund FK10,91
Carl Odelberg99ÖSTLinköpings GIF10,88
Kevin Shepherd99SMÅHabo Friidrott 0410,23
Rey Yasui99GÖTIF Kville10,11
David Österberg99SMÅWärnamo SK9,73
Benjamin Björksell99SMÅIFK Växjö9,57
10 August Bergstrand99GÖTUllevi FK9,56
11 Alexander Möhle99SKÅEslövs AI9,19
12 Oscar Didriksson99SKÅÖresund FK8,16
13 Hannes Pankalla99SMÅIK Hakarpspojkarna8,04
14 Henrik Lövgren99VÄSIstrums SK7,77


P13 Diskus0.6 kg
9 sep
Kevin Shepherd99SMÅHabo Friidrott 0440,89
Johan Lindqvist99SMÅHögby IF35,27
Hugo Rosvall99GÖTSävedalens AIK33,68
Benjamin Björksell99SMÅIFK Växjö31,32
Henrik Lövgren99VÄSIstrums SK30,56
Gustav Mattsson99ÖSTKisa SK29,38
Calle Kjellberg99SMÅIFK Växjö27,49
Casper Nordeng99SKÅÖresund FK26,69
Viktor Cehlin99SKÅVittsjö GIK24,73
10 Alexander Möhle99SKÅEslövs AI24,59
11 Axel Jeske-Magnusson99GÖTSävedalens AIK24,58
12 Mathias Söder99GÖTKongahälla AIK23,64
13 August Bergstrand99GÖTUllevi FK21,19
14 Adam Bengtsson99GÖTMölndals AIK21,04
15 Gabriel Hansson99GÖTSävedalens AIK19,30


F14 300m
Försök heat 19 sep
Vanja Blomberg98SKÅKlippans FK42.51q
Tess Hertz-Saebbö98GÖTGöteborgs KIK43.16q
Miranda Uttgren98BOHTanums IF43.35q
Elin Vertetics98SMÅHögby IF44.83
Lisa Åhlström98GÖTMölndals AIK45.82

Försök heat 29 sep
Lisa Björklund98GÖTGöteborgs KIK42.01q
Louise Estberg98SKÅMalmö AI44.57q
Emma Kuutti98VÄSTingbergs AIS44.67q
Kerstin Wadman98GÖTGöteborgs KIK44.79
Alma Sköldqvist98BLEIF Udd45.11

Försök heat 39 sep
Josefin Persson98GÖTSävedalens AIK42.56q
Frida Andersson98SKÅEslövs AI44.05q
Ellen Stübner98GÖTGöteborgs KIK44.43q
Alice Jungerup98BLEIF Udd45.44
Ellen Nilsson98SKÅIFK Helsingborg47.34

Försök heat 49 sep
Emma Söderström98GÖTGöteborgs KIK43.75q
Isa Teglund98BLEIF Udd43.75q
Linnea Johansson98VÄSIK Ymer44.25q
Jenny Lestander98ÖSTLinköpings GIF44.76
Sandra Vallin98BOHBrattås CK47.25

A-Final9 sep
Josefin Persson98GÖTSävedalens AIK40.85
Lisa Björklund98GÖTGöteborgs KIK41.94
Vanja Blomberg98SKÅKlippans FK42.40
Tess Hertz-Saebbö98GÖTGöteborgs KIK43.10
Emma Söderström98GÖTGöteborgs KIK43.87
Miranda Uttgren98BOHTanums IF44.62

B-Final9 sep
Isa Teglund98BLEIF Udd43.41
Ellen Stübner98GÖTGöteborgs KIK43.96
Louise Estberg98SKÅMalmö AIdns
Frida Andersson98SKÅEslövs AIdns
Linnea Johansson98VÄSIK Ymerdns
Emma Kuutti98VÄSTingbergs AISdns


F14 2000m
Final9 sep
Kerstin Wadman98GÖTGöteborgs KIK 6:58.17
Sara Overgaard98GÖTIF Kville 7:02.78
Helena Saarela98VÄSTrollhättan FIK 7:04.08
Moa Carlsson98GÖTSävedalens AIK 7:04.67
Alice Greberg98GÖTMölndals AIK 7:14.42
Julia Kanerva98GÖTLerum Friidrott 7:25.92
Julia Arvidsson98SMÅIFK Växjö 7:42.09
Olivia Lundh98SMÅIFK Växjö 7:57.55
Julia Nilsson98BOHIK Orientdns
Alexandra Simonssen98GÖTMölndals AIKdns


F14 Häck 80m76 cm
Försök heat 1-0,19 sep
Moa Mattisson98SKÅIFK Helsingborg12.39Q
Isa Andersson98SKÅIFK Helsingborg12.71q
Jenny Lestander98ÖSTLinköpings GIF13.33
Filippa Fernström98SKÅMalmö AI13.43
Elin Johansson98HALLaholms IF15.30

Försök heat 2-2,09 sep
Linnea Lindbom98BLEKA 2 IF12.51Q
Wilma Nordqvist98SKÅIFK Helsingborg12.65q
Ragna Klinthäll98ÖSTIK Norrköping FI12.79q
Hedda Ringman98ÖSTIK Norrköping FI15.73

Försök heat 3-0,79 sep
Amanda Holmberg98VÄSLidköpings IS12.14Q
Tess Hertz-Saebbö98GÖTGöteborgs KIK12.91
Elin Vertetics98SMÅHögby IF13.08
Emelie Rantzow98VÄSIK Ymer13.13

Final-0,89 sep
Amanda Holmberg98VÄSLidköpings IS12.05
Moa Mattisson98SKÅIFK Helsingborg12.13
Wilma Nordqvist98SKÅIFK Helsingborg12.67
Ragna Klinthäll98ÖSTIK Norrköping FI12.69
Isa Andersson98SKÅIFK Helsingborg12.90
Linnea Lindbom98BLEKA 2 IFDQTjuvstart


F14 Stav
9 sep
Simona Semenas98SKÅÖresund FK290
Frida Tånnander98SKÅIFK Lund260
Jessicka Sarhede98SKÅÖresund FK250
Alexia Lillhav98SMÅIFK Växjö240
Frida Deltin98SMÅWärnamo SK240
Matilda Blomstrand98SMÅWärnamo SK240
Emma Kuutti98VÄSTingbergs AIS230
Rebecca Peterson98GÖTUllevi FK200
Erica Karlström98SKÅÅhus FIK200


F14 Tresteg
9 sep
Ida Nilsson98SMÅHovslätts IK10,67-1,0
Sara Sjögren98BOHStenungsunds FI10,390,0   10,34
Emma Söderström98GÖTGöteborgs KIK10,39-0,4   10,03
Louise Estberg98SKÅMalmö AI10,28-0,1
Ellinor Sperling98SKÅÄngelholms IF10,22-0,1
Emelie Rantzow98VÄSIK Ymer10,040,0
Judith Wagersten98HALFalkenbergs IK10,00-0,2
Sofia Lindwall98GÖTGöteborgs KIK9,950,0
Prescilia Bakuba98GÖTUllevi FK9,73-2,0
10 Sophia Hofer98SKÅIFK Trelleborg9,72-0,3
11 Johanna Birgersson98SKÅIFK Helsingborg9,710,0
12 Matilda Blomstrand98SMÅWärnamo SK9,59-1,2
13 Isabelle Melin98GÖTIF Kville9,430,0
14 Jennifer Rudberg98VÄSIK Ymer9,27-0,7
Jenny Lestander98ÖSTLinköpings GIFX


F14 Slägga3.0 kg
9 sep
Anna Karlsson98ÖSTMotala AIF46,88
Sofia Troell98SKÅKlippans FK37,76
Linnéa Alm98SMÅLjungby FIK35,35
Agnes Jansdotter98SKÅÅhus FIK34,64
Hanna Larsson98SKÅIFK Trelleborg33,83
Celina Pettersson98SKÅVittsjö GIK31,97
Mikaela Linnér98SMÅIFK Växjö31,63
Johanna Hansen98HALIF Rigor31,43
Nicole Fankl98GÖTUllevi FK29,45
10 Julia Jönsson98SKÅIFK Lund29,36
11 Sara Svensson98VÄSIF Hagen FK29,16
12 Agnes Ulfwinger98SKÅÄngelholms IF27,71
13 Erica Karlström98SKÅÅhus FIK24,23
14 Hilda Sylvan98ÖSTIK Norrköping FI24,22
15 Annika Svensson98VÄSIF Hagen FK22,82


F14 Spjut400 g
9 sep
Sofia Troell98SKÅKlippans FK42,35
Anna Karlsson98ÖSTMotala AIF40,37
Isabella Kvist98SKÅIFK Helsingborg38,07
Lina Mickelat98BLEIF Udd32,16
Linnéa Aronsson98SMÅLjungby FIK31,23
Mikaela Linnér98SMÅIFK Växjö29,16
Erica Karlström98SKÅÅhus FIK28,77
Ellinor Sperling98SKÅÄngelholms IF26,69
Maja Frid98ÖSTIK Norrköping FI25,45
10 Jennifer Rudberg98VÄSIK Ymer24,23
11 Elin Vertetics98SMÅHögby IF24,02


F13 200m
Försök heat 10,79 sep
Alexandra Wiberg99SKÅMalmö AI26.64q
Moa Rylander99GÖTMölndals AIK27.93q
Lizzie Hager99GÖTLerum Friidrott28.50q
Victoria Kruger99SKÅMalmö AI28.83
Frida Wistfors99ÖSTLinköpings GIF28.89
Lisa Strandberg99BLEKA 2 IF30.12

Försök heat 2-0,59 sep
Madeleine Söderlund99GÖTLerum Friidrott27.64q
Ellinor Kleivén99GÖTSävedalens AIK27.95q
Alice Johansson99HALIF Rigor29.26
Tünde Balint Palmgren99BLEIF Udd29.30
Martina Winberg99GÖTMölndals AIK29.51
Maja Andersson99SMÅIK Hakarpspojkarna30.89

Försök heat 3-0,19 sep
Amanda Jacobsson99SKÅIFK Trelleborg27.37q
Connie Grefjord99SMÅHovslätts IK27.42q
Maja Lassen99SKÅEslövs AI28.56
Ida Leinvall99BLEIF Udd29.91
Christina Pool-Wiklund99VÄSFalköpings FIK30.34
Thilda Lim99SMÅIFK VäxjöDQ Tjuvstart

Försök heat 4-0,69 sep
Julia Olander99BLEKA 2 IF27.22q
Lina Jehander99GÖTGöteborgs KIK27.56q
Emma Karlsson99SMÅEksjö Södra IK28.54q
Emma Hamilton99GÖTÖrgryte IS29.22
Linnéa Volmerdal99SMÅHovslätts IK29.30
Julia Larsson99ÖSTMotala AIF30.58

Försök heat 5-0,29 sep
Elsa Nilsson99VÄSTrollhättan FIK27.70q
Lisa Dahlström99BOHIK Orient27.72q
Caroline Nilsson99GÖTGöteborgs KIK28.64
Nicole Ridegård99SKÅIFK Lund29.02
Julia Frisk99SMÅIFK Växjö29.67
Klara Ekelund99BLEKA 2 IF29.91

A-Final-0,49 sep
Alexandra Wiberg99SKÅMalmö AI26.88
Amanda Jacobsson99SKÅIFK Trelleborg27.15
Julia Olander99BLEKA 2 IF27.25
Connie Grefjord99SMÅHovslätts IK27.56
Lina Jehander99GÖTGöteborgs KIK27.69
Madeleine Söderlund99GÖTLerum Friidrott27.85

B-Final-0,29 sep
Elsa Nilsson99VÄSTrollhättan FIK27.79
Lisa Dahlström99BOHIK Orient28.11
Ellinor Kleivén99GÖTSävedalens AIK28.55
Emma Karlsson99SMÅEksjö Södra IK28.75
Moa Rylander99GÖTMölndals AIK28.88
Lizzie Hager99GÖTLerum Friidrottdns


F13 1500m
Final9 sep
Emma Magnusson99GÖTMölndals AIK 4:59.11
Hanna Westhoff99SMÅIFK Växjö 5:01.04
Beatrice Brink99GÖTIF Kville 5:05.43
Matilda Sjöström99SKÅIFK Lund 5:05.52
Cornelia Storm-Karlén99VÄSLidköpings IS 5:06.19
Anna Påsse99GÖTGöteborgs KIK 5:07.48
Sara Gunnarsson99GÖTMölndals AIK 5:26.83
Moa Dahlgren99SMÅHovslätts IK 5:27.04
Ellen Lindeby99SMÅHögby IF 5:28.59
Malin Schmidt99SMÅIK Hakarpspojkarnadnf


F13 Häck 60m76 cm
Försök heat 10,09 sep
Emma Skotte99ÖSTIK Norrköping FI 9.76Q
Madeleine Söderlund99GÖTLerum Friidrott10.03Q
Jakki Berglund99SMÅFIK Färjestaden10.39q
Anna Påsse99GÖTGöteborgs KIK10.94
Frida Wistfors99ÖSTLinköpings GIF11.39
Christina Pool-Wiklund99VÄSFalköpings FIK11.89

Försök heat 20,09 sep
Alma Kilpeläinen99SMÅLjungby FIK 9.98Q
Astrid Lees99BOHBrattås CK10.58Q
Malin Jansson99SKÅEslövs AI10.59q
Ida Leinvall99BLEIF Udd10.68q
Moa Sjödell99SMÅIK Hakarpspojkarna11.05
Wilma Eriksson99VÄSIK Ymer11.78

Försök heat 30,09 sep
Tova Göransson99SMÅIK Hinden10.48Q
Alice Johansson99HALIF Rigor10.48Q
Linnea Lindh99ÖSTLinköpings GIF10.50q
Isa Rönneblad99HALIF Rigor10.73
Erika Alkstrand99VÄSIK Ymer11.61
Cornelia Milton99VÄSFalköpings FIK11.64

Försök heat 4-1,99 sep
Moa Kjellander99SKÅÅhus FIK10.30Q
Linnea Johansson99ÖSTIK Norrköping FI10.58Q
Alice Flensburg99SKÅKlippans FK10.81
Tünde Balint Palmgren99BLEIF Udd10.83
Matilda Lundberg99SMÅAlvesta FI10.86
Elvira Adolfsson99GÖTÖrgryte IS11.31

Semifinal heat 1-0,59 sep
Alma Kilpeläinen99SMÅLjungby FIK 9.93Q
Moa Kjellander99SKÅÅhus FIK 9.98Q
Alice Johansson99HALIF Rigor10.39q
Malin Jansson99SKÅEslövs AI10.39q
Linnea Lindh99ÖSTLinköpings GIF10.65
Astrid Lees99BOHBrattås CK11.06

Semifinal heat 2-0,39 sep
Madeleine Söderlund99GÖTLerum Friidrott10.13Q
Jakki Berglund99SMÅFIK Färjestaden10.26Q
Tova Göransson99SMÅIK Hinden10.51
Linnea Johansson99ÖSTIK Norrköping FI10.59
Ida Leinvall99BLEIF Udd10.82
Emma Skotte99ÖSTIK Norrköping FI13.66

Final-0,49 sep
Alma Kilpeläinen99SMÅLjungby FIK 9.85
Madeleine Söderlund99GÖTLerum Friidrott 9.86
Moa Kjellander99SKÅÅhus FIK10.07
Alice Johansson99HALIF Rigor10.33
Jakki Berglund99SMÅFIK Färjestaden10.36
Malin Jansson99SKÅEslövs AI10.47


F13 Höjd
9 sep
Maja Nilsson99ÖSTMotala AIF154
Linnea Jönsson99SKÅIFK Helsingborg154
Frida Bergvall99SMÅIFK Växjö154
Filippa Gunnarsson99HALLaholms IF154
Alexandra Wiberg99SKÅMalmö AI150
Amanda Lindblom99SMÅIK Hinden150
Alma Kilpeläinen99SMÅLjungby FIK150
Hanna Bergqvist99VÄSIK Ymer146
Kajsa Jonsson99VÄSIstrums SK146
Linnea Nilsson99SKÅIFK Trelleborg146
11 Maria Runneberger99GÖTSävedalens AIK146
11 Julia Olander99BLEKA 2 IF146
13 Moa Sjödell99SMÅIK Hakarpspojkarna146
14 Olivia Samuelsson99SMÅTranås AIF142
15 Cornelia Milton99VÄSFalköpings FIK142
15 Frida Wistfors99ÖSTLinköpings GIF142
15 Emma Karlsson99SMÅEksjö Södra IK142
18 Julia Samuelsson99SMÅHögby IF142
19 Mea Natvig99SMÅIFK Växjö142
20 Alice Johansson99HALIF Rigor137
20 Saga Sjöberg99SKÅÖresund FK137
22 Amanda Nilsson99HALLaholms IF137
22 Alice Flensburg99SKÅKlippans FK137
24 Louise Wilhelmsson99HALIFK Halmstad137
25 Emelina Wirebro99ÖSTMotala AIF137
26 Selma Nyberg99HALIFK Halmstad132
27 Matilda Lundberg99SMÅAlvesta FI132
28 Ida Gustavsson99VÄSIstrums SK132
Lisa Olsson98BOHBrattås CK132UT


F13 Längdzon
9 sep
Alva Murtoniemi-Gräbel99GÖTÖrgryte IS5,150,0
Alma Kilpeläinen99SMÅLjungby FIK5,061,1
Lizzie Hager99GÖTLerum Friidrott4,951,3
Alexandra Wiberg99SKÅMalmö AI4,930,3
Maja Nilsson99ÖSTMotala AIF4,911,3   4,87
Filippa Gunnarsson99HALLaholms IF4,910,4   4,79
Emma Erlandsson99SKÅMalmö AI4,902,0
Ebba Östholm99SKÅIFK Helsingborg4,890,6   4,83
Julia Olander99BLEKA 2 IF4,860,0
10 Tünde Balint Palmgren99BLEIF Udd4,830,0
11 Melina Holse99ÖSTLinköpings GIF4,781,4
12 Laura von Schedvin99VÄSIK Ymer4,740,0
13 Alice Dahlemar99GÖTMölndals AIK4,730,0   4,73
14 Hanna Bergqvist99VÄSIK Ymer4,731,2   4,20
15 Emmy Andersson99SKÅBåstads GIF4,721,0
16 Linnea Johansson99ÖSTIK Norrköping FI4,71-0,1
17 Klara Ekelund99BLEKA 2 IF4,680,0
18 Tilda Oldberg99GÖTSävedalens AIK4,660,4
19 Della Månsson99GÖTGöteborgs KIK4,641,1   4,59
20 Erika Alkstrand99VÄSIK Ymer4,640,3   4,51
21 Emelina Wirebro99ÖSTMotala AIF4,630,6
22 Fatima Koné99GÖTUllevi FK4,610,0
23 Moa Rylander99GÖTMölndals AIK4,600,0
24 Rebecka Strand99GÖTÖrgryte IS4,580,0
25 Emma Karlsson99SMÅEksjö Södra IK4,55-0,1   4,50
26 Jakki Berglund99SMÅFIK Färjestaden4,550,0   4,40
27 Julia Larsson99ÖSTMotala AIF4,530,0   4,47 4,45
28 Sofia Larsson99VÄSTrollhättan FIK4,530,0   4,47 4,43
29 Moa Kjellander99SKÅÅhus FIK4,530,7   0,00
30 Linnea Lindh99ÖSTLinköpings GIF4,500,0
31 Emma Hamilton99GÖTÖrgryte IS4,480,0   4,48
32 Ebba Stenström99SKÅÖresund FK4,480,0   4,47
33 Elin Sköld99ÖSTIK Norrköping FI4,420,0
34 Kajsa Jonsson99VÄSIstrums SK4,400,7
35 Matilda Holterberg99VÄSTrollhättan FIK4,381,2
36 Cornelia Milton99VÄSFalköpings FIK4,350,4
37 Sofia Kallin99SMÅIK Hakarpspojkarna4,320,4
38 Fillippa Moum99BOHHälle IF4,310,0
39 Lisa Strandberg99BLEKA 2 IF4,160,0
40 Luana Klaric-Lundh99GÖTGöteborgs KIK4,130,0
41 Ida Gustavsson99VÄSIstrums SK4,090,5
42 Nora Hedin99HALIFK Halmstad4,030,3   3,96
43 Patricia Wichtel99HALIFK Halmstad4,030,3   3,94
44 Selma Nyberg99HALIFK Halmstad4,001,0


F13 Kula2.0 kg
9 sep
Ida Olsson99VÄSIF Hagen FK13,89
Frida Bergvall99SMÅIFK Växjö13,45
Jakki Berglund99SMÅFIK Färjestaden12,90
Linnea Jönsson99SKÅIFK Helsingborg12,06
Elin Karlsson99SMÅLjungby FIK11,89
Alma Folke99SMÅTranås AIF11,58
Wilma Eriksson99VÄSIK Ymer11,26
Julia Johansson99ÖSTMotala AIF11,20
Cajsa Jönsson99SKÅÖresund FK11,08
10 Amanda Nilsson99HALLaholms IF10,65
11 Olivia Samuelsson99SMÅTranås AIF10,57
12 Tilda Oldberg99GÖTSävedalens AIK10,52
13 Amanda Aasa99SMÅHabo Friidrott 0410,27
14 Filippa Gunnarsson99HALLaholms IF10,16
15 Emma Yngve99ÖSTMotala AIF10,02   10,02
16 Hilda Fahl99SKÅÖresund FK10,02   9,71
17 Hanna Grönvall99SKÅÖresund FK9,97
18 Tova Åhs99ÖSTMotala AIF9,87
19 Elin Liljeblad98HALVarbergs GIF9,83
20 Cecilia Larsson99SMÅIFK Växjö9,68
21 Cornelia Milton99VÄSFalköpings FIK9,35
22 Agnes Karonen99SMÅIK Hinden9,08
23 Hannah Seydlitz99SKÅMalmö AI9,07
24 Ellen Mårtensson99ÖSTLinköpings GIF9,06
25 Lisa Stenlund99BLEKA 2 IF8,52
26 Hanna Svensson99BLEKA 2 IF7,98


F13 Diskus0.6 kg
9 sep
Ida Olsson99VÄSIF Hagen FK37,23
Evelina Eklund99SMÅIK Hinden35,70
Elin Karlsson99SMÅLjungby FIK32,04
Linnea Jönsson99SKÅIFK Helsingborg31,49
Cecilia Larsson99SMÅIFK Växjö31,39
Julia Johansson99ÖSTMotala AIF30,98
Cajsa Jönsson99SKÅÖresund FK27,82
Tova Hallberg99SMÅLjungby FIK27,70
Hilda Fahl99SKÅÖresund FK23,34
10 Ellen Mårtensson99ÖSTLinköpings GIF23,04
11 Julia Hjertén99VÄSIstrums SK22,79
12 Amanda Aasa99SMÅHabo Friidrott 0422,66
13 Maria Runneberger99GÖTSävedalens AIK22,55
14 Cornelia Storm-Karlén99VÄSLidköpings IS22,42
15 Louise Karlsson99SMÅHabo Friidrott 0421,88
16 Emma Yngve99ÖSTMotala AIF21,17
17 Hanna Svensson99BLEKA 2 IF19,84
18 Emelina Wirebro99ÖSTMotala AIF19,42
19 Tova Åhs99ÖSTMotala AIF19,36
20 Ellen Hardefelt99SMÅHovslätts IK19,12
Isa Rönneblad99HALIF RigorX


P/F 8 x 200m
Final9 sep
SkåneM.Mattisson-98, E.Nilsson-99
A.Jacobsson-99, J.Åsman-98
V.Blomdahl-98, S.Martinsson-99
A.Wiberg-99, W.Hassan-98

3:44.12
GöteborgJ.Persson-98, A.Jeske Magnusson-99
L.Jehander-99, G.Eriksson-98
L.Björklund-98, S.Persgården-99
M.Söderlund-99, M.Hejdenberg-98

3:46.17
VästergötlandL.Johansson-98, J.Liljegren-99
L.v.Schedwin-99, A.Lundin-98
E.Kuutti-98, J.Mårtensson-99
E.Nilsson-99, S.Larsson-98

3:48.07
SmålandE.Vertetics-98, A.Bertilsson-99
A.Kilpeläinen-99, J.Hirsch-98
I.Nilsson-98, C.Karlsén-99
C.Grefjord-99, J.Brasch-98

3:48.23
ÖstergötlandJ.Lestander-98, C.Odelberg-99
F.Wistfors-99, A.Karlsson-98
M.Frid-98, J.Renz-99
E.Wirebro-99, O.Glänneskog-98

4:04.02
BlekingeI.Teglund-98, T.Balint Palmgren-99
I.Leinvall-99, A.Jungerup-98
A.Sköldqvist-98, A.Lindbom-99
J.Olander-99, L.Mårtensson-98

4:05.33
HallandF.Gunnarsson-98, P.Wichtel-99
A.Nilsson-99, A.Johansson-98
I.Rönneblad-98, S.Nyberg-99
N.Hedin-99, S.Wiik-98

4:24.16


P/F Distriktstävling
9 sep
SkåneSWESkånes FIF304
GöteborgSWEGöteborgs FIF294
SmålandSWESmålands FIF291
VästergötlandSWEVästergötlands FIF125
ÖstergötlandSWEÖstergötlands FIF107
HallandSWEHallands FIF53
BlekingeSWEBlekinge FIF36
Bohuslän DalSWEBohuslän Dals FIF31



© Track & Field, Christer Falk 2010