RESULTAT
En Midsommarnattsdröm
Stenkullens IP

Uppdaterad: 13-06-26
 
M 200m
Finalheat 1-0,119 jun 
Dennis Forsman95SWEUllevi FK21.671
Maximus Fröjd90SWEUllevi FK22.152
Emil Lyrberg93SWEUllevi FK22.193
Alexander Lesser93SWEUllevi FK22.704
Peter Andréas81SWEUllevi FK23.266
Gabriel Eriksson94SWEUllevi FK23.6811

Finalheat 2-0,519 jun 
Melker Karlsson96SWEUllevi FK23.448
Victor Fingal96SWEUllevi FK23.649
Noah Elliot96SWEUllevi FK23.6610
John Svensson86SWEIF Kville23.9112
John Collin94SWEUllevi FK23.9113

Finalheat 3-0,219 jun 
Martin Astner93SWEUllevi FK22.855
Eddy Meyerdierks95SWEUllevi FK23.297
Sebastian Eliasson95SWELerum Friidrott23.9714
Andreas Norström92SWEUllevi FK24.0015
Hampus Börjesson94SWEUllevi FK24.3016


M 400m
Final19 jun 
Adam Danielsson93SWEUllevi FK49.62
Martin Selin95SWEUllevi FK51.38
Gabriel Steffensen96SWESävedalens AIK53.44
Erik Laggren94SWEAlingsås IF54.51
Alexander Rahm Johansson92SWEIK Orient55.94
Milad Mohammadieh95SWEIF Kville59.57


M 5000m
Finalheat 119 jun 
Anders Jonson84SWESolvikingarna16:57.51910:20.35
Johan Pihl75SWEIFK Göteborg17:10.371010:19.57
Björn Amfors68SWESolvikingarna17:13.771110:19.72
Johannes Öhlin73SWESolvikingarna17:36.581210:38.68
Mikael Waltersson82SWESolvikingarna17:47.101510:37.93
Jonas Svensson79SWESolvikingarna17:54.011610:37.41
Sten Thunberg60SWESolvikingarna17:56.691710:49.33
Anders Kadmark67SWESolvikingarna17:59.031810:43.81
Anders Hansson63SWESolvikingarna18:23.312110:44.66
10 Urban Bülow65SWESolvikingarna18:26.07191053.29
11 Jonas Boman79SWESolvikingarna18:58.542311:25.10
12 Carl Olsen72SWESolvikingarna19:23.052611:40.29
13 Anders Björkqvist65SWESolvikingarna20:07.302912:06.92
14 Berzani Anter58SWESolvikingarna20:30.433112:09.81
15 Lars Apelgren50SWESolvikingarna21:26.043212:52.70
16 Bengt Dahlberg49SWESolvikingarna21:55.343313:08.54
17 Bengt-Åke Andersson63SWESolvikingarna22:49.753413:25.52
18 Peter Magnusson80SWESolvikingarna23:28.643513:58.12
Eivind Knutsen90NORIK Tjalveej start-
Jonas Carlsson71SWESolvikingarnaej start-
Joakim Axelsson78SWETrollhättans IFej start-

Finalheat 219 jun 
Daniel Lund83SWEHälle IF15:11.39109:05.94
Oliver Lämber94SWEHälle IF15:13.83209:06.24
Björn Hammar92SWESävedalens AIK15:23.87309:14.42
Göran Sander67SWESolvikingarna15:34.61409:15.36
Eivind Knutsen90NORIK Tjalve15:35.44509:19.51
Mattias Jonson80SWESolvikingarna15:43.0761031.30
Jonathan Weichbrodt94SWEMölndals AIK15:43.85709:22.82
Anton Bengtsson89SWEStenungsunds FI16:21.88809:45.55
Anders Sundholm77SWESolvikingarna17:36.881310:31.30
10 Klas Östbye74SWESolvikingarna17:38.621410:23.98
11 Andreas Berntsson78SWESolvikingarna18:25.072010:58.87
12 Ingemar Svensson65SWESolvikingarna18:48.552210:33.08
13 Henrik Hammarlund63SWESolvikingarna19:07.722411:21.58
14 Hilding Nilsson72SWESolvikingarna19:09.442511:32.18
15 Tommy Bäckström58SWESolvikingarna19:28.612711:29.72
16 Stefan Litzén70SWESolvikingarna19:48.5328
17 lars-åke johansson19SWESolvikingarna20:22.973011:49.86
Jonas Örarbäck90SWEEnhörna IFej start-
Patrik Nilsson74SWEIK Joggej start-
Andreas Åkesson90SWEÖrgryte ISej start-


M Höjd
19 jun 
Andreas Carlsson95SWEIK Ymer204
Jesper Borg93SWEUllevi FK201
Kristian Olofsson90SWEIK Ymer190
Simon Larsson98SWEIK Ymer185
Kevin Fankl95SWEUllevi FK180
Sara Skogman95SWEÖrgryte IS175K 1:a
Vendela Von Corswant93SWEÖrgryte IS171K 2:a


M Stav
19 jun 
David Kappelin95SWEÖrgryte IS455
Carl Ivarsson96SWELerum Friidrott440
Esa Hiltunen96SWEUllevi FK420
Magnus Jomyr95SWEÖrgryte ISX
Patric Rodås95SWEUllevi FKX


M Längd
19 jun 
Benjamin Gabrielsson95DENSparta Atletik7,06-2,2
Mattias Abulu91SWEUllevi FK6,89-0,7
Karl Teiffel94SWEMölndals AIK6,80-2,0
Robin Weetom91SWEUllevi FK6,38-2,0
Jens Mattisson85SWEVittsjö GIK6,18-3,1
Matilda Hellqvist93SWEIK Orient5,76-0,1
Patrik Söderqvist59SWELerum Friidrott4,020,2


M Kula7.26 kg
19 jun 
Nick Petersen87DENSparta Atletik17,85
Martin Gren89SWEUllevi FK15,44
Anders Lundell88SWEUllevi FK15,28
Philip Åman77SWEIF Kville13,87


M Spjut800 g
19 jun 
Jakob Slipsager93DENSparta Atletik61,73
Mika Kyllönen89SWEBergsjöns FF56,29
Kevin Fankl95SWEUllevi FK50,66
Florian Plathe96SWEIK Orient49,17
Patrik Söderqvist59SWELerum Friidrott30,05


K 100m
Final-0,719 jun 
Maximus Fröjd90SWEUllevi FK11.22M 1:a
Herman Olvik96SWEUllevi FK11.47M 2:a
Hanna Mattisson92SWEUllevi FK12.66K 1:a
Amanda Odesjö94SWEAlingsås IF13.03K 2:a
Josefin Thompson92SWEGöteborgs KIK13.12K 3:a
Mia Stenwall90SWEUllevi FK13.26K 4:a


K 200m
Finalheat 1-1,219 jun 
Emelie Svensson89SWEUllevi FK25.311
Estelle Montler91SWEGöteborgs KIK26.292
Vendela Rydbäck97SWEGöteborgs KIK26.473
Alexandra Axell89SWEUllevi FK26.624
Nina Lundin95SWEGöteborgs KIK26.645

Finalheat 2-1,419 jun 
Amanda Odesjö94SWEAlingsås IF26.686
Linnea Harrysson92SWEUllevi FK26.848
Josefin Thompson92SWEGöteborgs KIK26.959
Ragnhild Kilborn95SWEGöteborgs KIK27.0110

Finalheat 3-1,519 jun 
Mia Stenwall90SWEUllevi FK26.737
Johanna Aalto89SWEIF Kville27.3211
Saga Kullenbäck91SWEUllevi FK27.4212
Annie Lidén97SWELerum Friidrott34.3013


K 400m
Finalheat 119 jun 
Stina Kilborn95SWEGöteborgs KIK58.371
Linnéa Tebelius97SWELerum Friidrott59.812
Linnea Harrysson92SWEUllevi FK60.113
Eveliina Hiltunen95SWEUllevi FK63.466
Sophia Geirup94SWEUllevi FK67.308

Finalheat 219 jun 
Vendela Rydbäck97SWEGöteborgs KIK61.074
Julia Kanerva98SWELerum Friidrott63.115
Evelina Beramand94SWEMölndals AIK66.107
Emma Gustavsson95SWEIK Ymer67.959


K 5000m
Final19 jun 
Klara Bodinson90SWESävedalens AIK16:49.3010:08.72
Nina Persson91SWEÖrgryte IS17:03.9910:08.69
Therese Olin83SWEUllevi FK17:05.9210:12.59
Frida Kristiansson92SWESOK Knallen17:34.2210:33.35
Johanna Adolfsson89SWESolvikingarna18:12.1011:00.09
Malin Strand93SWESävedalens AIK18:19.1010:53.84
Karin Nilsson82SWEUllevi FK18:53.1911:11.73
Karin Schön62SWEIF Kville19:12.8511:21.80
Siri Ohrankämmen95SWESävedalens AIK19:42.9511:51.85
10 Ebba Björkqvist97SWESävedalens AIK19:45.6811:51.58
11 Karin Johnsson61SWESävedalens AIK20:16.1612:10.41
12 Karin Swenson68SWEIF Kville20:27.6711:59.82
13 Sofia Ebermark82SWEIK Stern21:12.4412:32.99
14 Eleonor Öström59SWEIF Kville21:29.1812:48.85
15 Christina Terner80SWESolvikingarna21:34.5012:55.44
16 Katja Leibe Bergstedt60SWESolvikingarna21:47.2012:55.08
17 Eva Hjort68SWESolvikingarna22:07.8412:54.87
18 Maina Anter-Sagerström62SWESolvikingarna24:52.0814:37.98


K Stav
19 jun 
Lene Retzius96NORMoelven IL380
Caroline Adams91SWEÖrgryte IS370
Sara Eriksson91SWEUllevi FK370
Annika Jönsson96SWEIFK Helsingborg360
Sara Cannmo96SWEHovslätts IK345
Johanna Greger94SWEÖrgryte IS300
Malin Smetana96SWEUllevi FK300
Emma Kuutti98SWEÖrgryte ISX
Ellen Sjöstrand96SWELerum FriidrottX


K Tresteg
19 jun 
Angelika Ström81SWESpårvägens FK12,57-0,6
Emilia Hammarström96SWEWärnamo SK12,170,4
Hanna Tjernell89SWEMölndals AIK12,090,9
Sara Skogman95SWEÖrgryte IS11,600,2
Viktoria Kemborn97SWEStenungsunds FI11,56-0,3
Lizzie Hager99SWELerum Friidrott11,290,2
Kamila Pietruszka94SWEGöteborgs KIK11,250,2
Patrik Söderqvist59SWELerum Friidrott9,130,7M 3:a
Erik Olsson89SWEÖrgryte IS13,660,3M 1:a
Jonathan Persgården96SWEKongahälla AIK13,00-0,3M 2:a


K Slägga4.0 kg
19 jun 
Karolina Pedersen87SWEUllevi FK60,74
Emma Johannesson84SWEUllevi FK57,10
Louise Odgaard93DENHelsingör IF54,30
Stephanie Ericsson93SWEUllevi FK43,92
Lisa Einarsson96SWESK Bore40,60
Maria Nilsson95SWEIK Orient38,89
Ebba Olsson97SWEBrattås CK37,28
Linnéa Svensson89SWELerum Friidrott35,20



© Track & Field, Christer Falk