RESULTAT
Laxaspelen 2013-07-13/14
Sannarps IP
IFK Halmstad
Uppdaterad: 13-07-20 20:18
Resultatlänk lördag  söndag     
 
M 100m
Försök heat 1-0,613 jul
Jonathan Waltersson85SWEBollnäs FIK10.93q
Patrik Andersson91SWEUllevi FK10.94q
Mathias Ludvigsen82DENKöbenhavns IF11.10q
Hampus Forsberg89SWEÖresund FK11.18q
Petter Gustafsson94SWEIK Hakarpspojkarna11.93
Clement Eyakola93SWEFalkenbergs IK12.53

Försök heat 22,913 jul
Emmanuel Amoh92SWEMalmö AI10.87q
Arnor Jonsson87DENHvidovre Atletik11.12q
Filip Gyllensten92SWEIF Kville11.35q
Sakaria Hussein93SWEFalkenbergs IK11.40
John Svensson86SWEIF Kville11.47
Patrik Bergström83SWESävedalens AIK11.49
Magnus Nielsen91SWEIFK Lund11.55

Försök heat 3-0,813 jul
Erik Annerfalk94SWEMariestads AIF11.34q
Kasper Stærk83DENKöbenhavns IF11.37
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orient11.72
Oscar Wahlqvist93SWEÖrgryte IS11.86
Linus Ahnbo93SWEMölndals AIK12.07
Martin Pålsson75SWEHeleneholms IF12.10

Final0,313 jul
 Erik Annerfalk94SWEMariestads AIFdns
Emmanuel Amoh92SWEMalmö AI10.82
Patrik Andersson91SWEUllevi FK10.85
Jonathan Waltersson85SWEBollnäs FIK10.99
Arnor Jonsson87DENHvidovre Atletik11.12
Mathias Ludvigsen82DENKöbenhavns IF11.13
Hampus Forsberg89SWEÖresund FK11.21
Filip Gyllensten92SWEIF Kville11.51


M 400m
Finalheat 113 jul
Felix Francois90SWEÖrgryte IS47.871
Oliwer Åstrand92SWEÖrgryte IS49.433
Mattias Ohlsson94SWEÖresund FK50.804
Adam Björling90SWEGoIF Tjalve51.425
Emil Kaare Strøm93DENSparta Atletik51.456

Finalheat 213 jul
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö48.992
Michael Skalenius90SWEIF Kville52.11
Daniel Skatt91SWEÖrgryte IS52.31
Mikael Storm91SWEEksjö Södra IK53.07
Sebastian Persson91SWEÖresund FK53.16

Finalheat 313 jul
Tobias Nilsson92SWEAlvesta FI52.45
Ken Slättengren95SWEHögby IF52.94
Carl Månsson95SWEBåstads GIF53.18
Jan Erlandsson72SWEVillstads GIF53.31
Jesper Bokefors94SWEUpsala IF53.42

Finalheat 413 jul
Peter Wigren80SWEUllevi FK53.84
Alexander Rahm Johansson92SWEIK Orient56.65
Elias Blomstrand91SWEIFK Växjödns
Per Kåberg84SWEIK Orientdns
Jesper Stark93SWEIK Hakarpspojkarnadns


M 3000m
Final13 jul
Patrik Nilsson92SWEOskarshamns SK 9:08.92
Johan Samuelsson89SWEFalu IK 9:09.09
Erik Blommegård93SWEApladalens LK 9:15.44
Rasmus Svantesson95SWEOK Pan-Kristianstad 9:18.45
BG Nilensjö63SWEIS Göta 9:52.30
Sven Lindeberg63SWEIS Göta10:08.82
Issam Chachoki97SWEMariestads AIF10:30.59


M Höjd
13 jul
Philip Frifelt Lundqvist89SWEIF Göta Karlstad214


M Längd
13 jul
Andreas Trajkovski93DENKöbenhavns IF7,370,0
Adam Björling90SWEGoIF Tjalve6,76-1,1
Erik Olsson89SWEÖrgryte IS6,480,0
Jens Mattisson85SWEVittsjö GIK6,280,0
Artur Engström96SWEUllevi FK6,15-0,3
Jonatan Åsman98SWEÖresund FK6,000,5
Jakob Wendefors90SWEUllevi FK5,880,0
Karl Teiffel94SWEMölndals AIK5,240,2


M Slägga7.26 kg
13 jul
Markus Johansson90SWEIF Göta Karlstad72,86
Anders Eriksson89SWEIF Udd50,29
Johan Bark85SWEValö IK48,92
Lennie Helander75SWEUllevi FK48,58
Daniel Korhonen76SWEIF Kville44,94


M Spjut800 g
13 jul
Lukas Kvist94SWEIFK Helsingborg56,73
Jacob Larsson95SWEVittsjö GIK56,65
Adam Björling90SWEGoIF Tjalve55,25
Bengt Loo62SWEUF Contact53,84
Christoffer Sköld86SWEIstrums SK53,39
Emil Persson95SWEKA 2 IF49,58
Tommy Karlsson66SWEÖrgryte IS45,79
Erik Olsson89SWEÖrgryte IS43,53


P19 100m
Final0,213 jul
Johan Andersson94SWEIFK Växjö11.27
Martin Andersson95SWEIK Ymer11.38
Dennis Elms Jansson 95SWEHuddinge AIS11.49
Jack Johansson94SWELaholms IF11.76
Patrick Malmquist95SWEIFK Helsingborg12.40
Mattias Håkansson94SWEIK Orient12.56


P19 Längd
13 jul
Kim Fransson94SWEIFK Halmstad6,31-0,7
Carl Månsson95SWEBåstads GIF6,030,0
Patrick Malmquist95SWEIFK Helsingborg5,690,0
Dennis Elms Jansson 95SWEHuddinge AIS5,530,0


P19 Slägga6.0 kg
13 jul
Pontus Lantz96SWEBottnaryds IF46,43


P17 100m
Final1,313 jul
Artur Karlsson96SWEBåstads GIF11.76
Martin Arvidsson97SWESävedalens AIK11.88
Erik Söderberg96SWEMölndals AIK11.94
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer12.09
Per Johansson96SWESävedalens AIK12.13
Lucas Järpsjö97SWEMariestads AIF12.15
Eric Andreasson97SWEIF Kville12.23


P17 400m
Final13 jul
Andreas Vidovic97SWEIFK Lund53.52
Elias Larsson97SWEMalmö AI54.67
Jesper Karlsson Prütz96SWEIFK Kristinehamn58.50
Oliver Rwakabuba Weber96SWEYstads IFdns


P17 1500m
Final13 jul
Anton Wretström97SWESK Graal 4:27.69
Sebastian Pearson96SWEIFK Halmstad 4:53.06


P17 Höjd
13 jul
Christofer Pool Wiklund97SWEFalköpings FIK170
Artur Karlsson96SWEBåstads GIF155
Jesper Karlsson Prütz96SWEIFK KristinehamnX


P17 Längd
13 jul
Christofer Pool Wiklund97SWEFalköpings FIK6,200,5
Lucas Järpsjö97SWEMariestads AIF6,020,0
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer5,880,0
Per Johansson96SWESävedalens AIK5,69-0,1
Jonatan Hirsh98SWEHabo Friidrott 045,630,0
Oscar Mattsson97SWEKisa SK5,610,3
Henrik Johansson96SWEVarbergs GIF5,180,0
Jesper Karlsson Prütz96SWEIFK Kristinehamn4,88-0,1


P17 Spjut700 g
13 jul
Jonathan Amneskog98SWEKlippans FK59,32
Simon Henriksson97SWEEslövs AI48,55


P15 100m
Försök heat 1-0,513 jul
Christoffer Karlsén99SWEIK Hinden11.70q
Jonatan Åsman98SWEÖresund FK11.79q
Johan Brasch98SWEWärnamo SK12.51q
Albin Tofft99SWEFIF Gnistan12.99q
Villiam Olsson98SWELjungby FIKdns
Viktor Kjellsson98SWEIFK Växjödns

Försök heat 2-0,913 jul
Albin Lundin98SWEIK Ymer12.20q
Axel Nykvist98SWETranås AIF12.23q
Albin Månsson99SWEIFK Växjö12.89q
Tobias Larsson98SWEFalkenbergs IK12.94q
Victor Koch 98SWEÖrgryte IS13.02
Henrik Nodlander98SWEIF Göta Karlstad13.47

Final0,413 jul
 Tobias Larsson98SWEFalkenbergs IKdns
Christoffer Karlsén99SWEIK Hinden11.4man tid
Jonatan Åsman98SWEÖresund FK11.4man tid
Albin Lundin98SWEIK Ymer11.8man tid
Axel Nykvist98SWETranås AIF11.9man tid
Johan Brasch98SWEWärnamo SK12.1man tid
Albin Tofft99SWEFIF Gnistan12.4man tid
Albin Månsson99SWEIFK Växjö12.4man tid


P15 300m
Finalheat 113 jul
Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS38.021
Johan Brasch98SWEWärnamo SK38.442
Axel Nykvist98SWETranås AIF40.054
Gustav Eriksson98SWEIF Kville40.845
Gustaf Borg98SWENyköpings BISdns

Finalheat 213 jul
Viktor Kjellsson98SWEIFK Växjö39.213
Linus Bertilsson99SWEIFK Göteborg45.29
Frederik Norstedt99SWEIFK Helsingborg51.82
Leo Magnusson98SWESävedalens AIKdns

Finalheat 313 jul
Albin Månsson99SWEIFK Växjö41.866
Viggo Hahnsson99SWEÖrgryte IS42.79
Jonathan Karlsson99SWEWärnamo SK46.55
Adam Lindbom99SWEKA 2 IFdns


P15 1500m
Final13 jul
Niklas Johansson99SWESävedalens AIK 4:53.63
Tobias Lorentzon99SWEIFK Helsingborg 5:10.12


P15 Stav
13 jul
Magnus Herstedt98SWEÖresund FK417
Armand Duplantis99SWEIK Stål390
Viktor Kjellsson98SWEIFK Växjö355
Theodor Ahlström98SWEIFK Växjö325
Henrik Nodlander98SWEIF Göta Karlstad300
Edvin Persson00SWEMalmö AI285
Filip Anell99SWEIK Ymer265
Jonathan Karlsson99SWEWärnamo SK245
André Magnusson99SWEIFK Växjö245


P15 Tresteg
13 jul
Villiam Olsson98SWELjungby FIK11,940,0
Samuel Wiik98SWEIF Rigor11,450,2
Tobias Larsson98SWEFalkenbergs IK11,410,3
Victor Koch 98SWEÖrgryte IS10,960,0
André Magnusson99SWEIFK Växjö10,330,0
Gustav Mattsson99SWEKisa SK10,100,0
Otto Hammarström99SWEÖrgryte IS9,710,3
Linus Bertilsson99SWEIFK GöteborgX0,0


P15 Kula4.0 kg
13 jul
Örn Östenberg98SWEIFK Växjö14,66
Theodor Ahlström98SWEIFK Växjö14,20
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient11,87
Tobias Larsson98SWEFalkenbergs IK10,93
André Magnusson99SWEIFK Växjö10,92
Gustav Eriksson98SWEIF Kville10,76
Jonathan Karlsson99SWEWärnamo SK10,15
Rey Yasui99SWEIF Kville10,12
Erik Larsson99SWEVarbergs GIF7,61


P15 Spjut600 g
13 jul
Jonathan Amneskog98SWEKlippans FK57,73
Theodor Ahlström98SWEIFK Växjö49,21
William Petersson98USAFrisco Centennial47,66
Jonatan Hirsh98SWEHabo Friidrott 0442,95
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient41,81
Gustav Liljeblad 99SWEVarbergs GIF39,79
Örn Östenberg98SWEIFK Växjö34,20
Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS30,51
Linus Bertilsson99SWEIFK Göteborg29,42
10 Filip Nilensjö99SWEIS Göta29,29
11 Erik Larsson99SWEVarbergs GIF28,75
12 Viggo Hahnsson99SWEÖrgryte IS24,75
13 Isac Andersson99SWEÖrgryte IS18,98
14 Frederik Norstedt99SWEIFK Helsingborg17,82


P13 80m
Final0,413 jul
Fonti Kanu00SWEÖrgryte IS 9.95
Edvin Persson00SWEMalmö AI10.03
Tobias Carlryd00SWEIF Rigor11.00
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg11.01
Simon Hultén00SWESävedalens AIK11.02
David Kramer00SWEIFK Halmstad12.46
Albin Hagberg00SWEKatrineholms SK13.23


P13 200m
Finalheat 12,613 jul
Fonti Kanu00SWEÖrgryte IS24.73
Edvin Persson00SWEMalmö AI25.69
Tobias Carlryd00SWEIF Rigor28.36
Albin Hagberg00SWEKatrineholms SK34.04
Johan Björck00SWEIFK Stocksunddns
Simon Hultén00SWESävedalens AIKdns


P13 Längdzon
13 jul
Tobias Carlryd00SWEIF Rigor4,880,0
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg4,780,0
Albin Hagberg00SWEKatrineholms SK3,790,0
David Kramer00SWEIFK Halmstad3,760,0


P13 Spjut400 g
13 jul
Alex Olsson00SWEKyrkhults SK32,35
Olof Bergman00SWEKyrkhults SK30,11
Sebastian Frigård00SWEIFK Halmstad26,07
William Lanndalen01SWEIK Ymer25,14
Alex Johansson01SWESolna FK23,09
Albin Hagberg00SWEKatrineholms SK20,47
David Kramer00SWEIFK Halmstad20,11


P12 80m
Försök heat 11,313 jul
Bimo Soenarso01SWEYstads IF11.32q
Albin Hedén01SWESK Bore11.87q
Oliver Edman01SWEÖrgryte IS12.16q
William Lager01SWEIF Rigor12.44
Albin Rådahl01SWELaholms IF13.02
Jacob Linde01SWEVarbergs GIF13.53

Försök heat 20,313 jul
Thomas Jones01SWEKyrkhults SK11.27q
Vilgot Paulrud01SWEVarbergs GIF11.58q
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIF11.77q
Oscar Taha02SWEIFK Lidingö11.91q
Christian Pool Wiklund01SWEFalköpings FIK12.03q
Erik Hägge-Lundberg02SWEIFK Lidingö12.17

Final0,013 jul
Bimo Soenarso01SWEYstads IF11.04
Thomas Jones01SWEKyrkhults SK11.31
Vilgot Paulrud01SWEVarbergs GIF11.67
Albin Hedén01SWESK Bore11.85
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIF11.87
Oliver Edman01SWEÖrgryte IS12.14
Oscar Taha02SWEIFK Lidingö12.15
Christian Pool Wiklund01SWEFalköpings FIK12.76


P12 200m
Finalheat 11,813 jul
Bimo Soenarso01SWEYstads IF28.201
Oliver Edman01SWEÖrgryte IS29.984
Adam Palm02SWEIFK Halmstad31.337
Tobias Bergstrand01SWEIFK Halmstad35.018

Finalheat 20,913 jul
Albin Hedén01SWESK Bore29.142
Filip Lindh01SWEIFK Växjö29.423
William Lager01SWEIF Rigor30.575
Vilgot Paulrud01SWEVarbergs GIF30.776


P12 Höjd
13 jul
Thomas Jones01SWEKyrkhults SK145
Christian Pool Wiklund01SWEFalköpings FIK138
Oliver Edman01SWEÖrgryte IS138
Albin Hedén01SWESK Bore138
Filip Lindh01SWEIFK Växjö130
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIF130
Jacob Nilsson01SWELjungby FIK125
Jacob Linde01SWEVarbergs GIF115


P11 60m
Final0,813 jul
Oscar Taha02SWEIFK Lidingö 8.94
Erik Hägge-Lundberg02SWEIFK Lidingö 9.23
Adam Palm02SWEIFK Halmstad 9.41
Alexander Petersson02SWEIS Göta 9.45
Albin Pettersson02SWELaholms IF 9.52
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö 9.58
Lukas Bertilsson02SWEIFK Göteborg 9.80
Erik Isaksson02SWEIK Sisu10.21


P11 Höjd
13 jul
Adam Palm02SWEIFK Halmstad120
Alexander Petersson02SWEIS Göta120
Elmer Evanson02SWEÖrgryte IS120
Albin Pettersson02SWELaholms IF110
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö105
Erik Isaksson02SWEIK Sisu100


P10 60m
Försök heat 1-1,013 jul
Aron Lindh03SWEIFK Lund 9.22q
Kevin Berg03SWEIK Orient 9.51q
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad 9.60q
Samuel Lövenklev03SWEVarbergs GIF10.08q
Oskar Gullbrantz03SWEÄngelholms IF10.40
Lucas Jansson03SWELjungby FIK10.76
Adam Lager03SWEIF Rigor11.03
Adam Thyberg03SWEKFUM Arvika12.04

Försök heat 2-1,513 jul
Jacob Thelander03SWELjungby FIK 9.08q
Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan 9.56q
Nils Ekroth03SWEUpsala IF10.03q
Carl Benjaminsson03SWERydö ASK10.12q
Jonathan Norrman03SWEBohus IF10.12
Nicodemus Milton03SWEFalköpings FIK10.15
Viktor Rådahl03SWELaholms IF10.21
Wallis Friberg03SWELomma FIK10.47

Final1,413 jul
Aron Lindh03SWEIFK Lund 8.94
Jacob Thelander03SWELjungby FIK 9.09
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad 9.47
Kevin Berg03SWEIK Orient 9.56
Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan 9.58
Samuel Lövenklev03SWEVarbergs GIF 9.94
Nils Ekroth03SWEUpsala IF 9.94
Carl Benjaminsson03SWERydö ASK10.35


P10 Höjd
13 jul
Jacob Thelander03SWELjungby FIK135
Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan115
Aron Lindh03SWEIFK Lund115
Oskar Gullbrantz03SWEÄngelholms IF110
Nicodemus Milton03SWEFalköpings FIK110
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad110
Jonathan Norrman03SWEBohus IF105
Wallis Friberg03SWELomma FIK105
Carl Benjaminsson03SWERydö ASK95
10 Viktor Rådahl03SWELaholms IF90
Adam Thyberg03SWEKFUM ArvikaX


P10 Längdzon
13 jul
Aron Lindh03SWEIFK Lund4,051,6
Jacob Thelander03SWELjungby FIK3,940,4
Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan3,74-0,2
Nils Ekroth03SWEUpsala IF3,65-0,3
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad3,581,3
Carl Benjaminsson03SWERydö ASK3,54-1,8
Kevin Berg03SWEIK Orient3,53-0,1
Oskar Gullbrantz03SWEÄngelholms IF3,421,5
Viktor Rådahl03SWELaholms IF3,350,0
10 Lucas Jansson03SWELjungby FIK3,28-0,5
11 Wallis Friberg03SWELomma FIK3,261,5
12 Nicodemus Milton03SWEFalköpings FIK3,200,0
13 Jonathan Norrman03SWEBohus IF3,00-0,6
14 Simon Blum Nyström03SWESolna FK2,920,0
15 Adam Lager03SWEIF Rigor2,760,2
16 Adam Thyberg03SWEKFUM Arvika2,670,3


P10 Kula2.0 kg
13 jul
Jacob Thelander03SWELjungby FIK9,23
Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan7,95
Viktor Rådahl03SWELaholms IF7,44
Carl Benjaminsson03SWERydö ASK6,50
Oskar Gullbrantz03SWEÄngelholms IF6,49
Aron Lindh03SWEIFK Lund6,45
Nicodemus Milton03SWEFalköpings FIK6,13
Wallis Friberg03SWELomma FIK6,11
Adam Thyberg03SWEKFUM Arvika5,87
10 Jonathan Norrman03SWEBohus IF5,04


P9 60m
Försök heat 10,313 jul
Daniel Hultén04SWESävedalens AIK 9.90q
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK10.17q
Emil Hedén04SWESK Bore10.20q
Filip Johnsson04SWEIFK Halmstad10.22q
Gustav Brasch04SWEWärnamo SK10.29q
William Christiansson05SWEIFK Halmstad10.86q
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad11.66q

Försök heat 20,513 jul
Philip Alm Johansson04SWEVillstads GIF10.06q
Leo Carlsson04SWEBohus IF10.07q
Isac Solberg05SWELjungby FIK10.71q
David Andersson04SWEIFK Halmstad11.36q
Anton Hertsgård06SWEIFK Halmstad12.65
David Bengtsson05SWEIFK Halmstad12.75
Gustaf Thyberg04SWEKFUM Arvika13.35

Försök heat 3-1,513 jul
Ivan Kolsmyr04SWEUpsala IF 9.60q
Viggo Lindh05SWEIFK Lund10.27q
Victor Bergström04SWEIFK Halmstad10.55q
Erik Follin05SWEMölndals AIK10.86q
Albert Östenberg20SWEIFK Växjö11.27q
Ian Melander04SWEVittsjö GIK11.75
Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad12.00
Jonathan Carlsson05SWEIFK Halmstad12.96

Finalheat 1-0,613 jul
Ivan Kolsmyr04SWEUpsala IF 9.30
Daniel Hultén04SWESävedalens AIK 9.95
Philip Alm Johansson04SWEVillstads GIF 9.99
Viggo Lindh05SWEIFK Lund10.00
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK10.10
Emil Hedén04SWESK Bore10.11
Leo Carlsson04SWEBohus IF10.16
Filip Johnsson04SWEIFK Halmstad10.48

Finalheat 21,213 jul
Gustav Brasch04SWEWärnamo SK10.18
Victor Bergström04SWEIFK Halmstad10.67
Isac Solberg05SWELjungby FIK10.71
Erik Follin05SWEMölndals AIK10.77
William Christiansson05SWEIFK Halmstad10.83
Albert Östenberg20SWEIFK Växjö11.30
David Andersson04SWEIFK Halmstad11.37
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad11.39


P9 Längdzon
13 jul
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK3,570,5
Viggo Lindh05SWEIFK Lund3,480,0
Gustav Brasch04SWEWärnamo SK3,431,8
Emil Hedén04SWESK Bore3,40-0,2
Daniel Hultén04SWESävedalens AIK3,290,3
William Christiansson05SWEIFK Halmstad3,260,0
Isac Solberg05SWELjungby FIK3,251,8
Baboucar Jenkins04SWEUllevi FK3,120,5
Leo Carlsson04SWEBohus IF3,100,0
10 Philip Alm Johansson04SWEVillstads GIF3,013-0,1
11 Victor Bergström04SWEIFK Halmstad2,990,3
12 Erik Follin05SWEMölndals AIK2,951,0
13 Filip Johnsson04SWEIFK Halmstad2,930,0   2,91
14 Ian Melander04SWEVittsjö GIK2,930,0   2,90
15 Albert Östenberg20SWEIFK Växjö2,900,3
16 David Andersson04SWEIFK Halmstad2,760,3
17 Frank Johnsson04SWEIFK Halmstad2,701,2
18 Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad2,680,0
19 Anton Hertsgård06SWEIFK Halmstad2,430,0
20 Anton Losada Johansson04SWEIFK Halmstad2,400,4
21 Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad2,350,3
22 David Bengtsson05SWEIFK Halmstad2,300,7
23 Gustaf Thyberg04SWEKFUM Arvika2,220,2
24 Jonathan Carlsson05SWEIFK Halmstad2,180,0


P9 Kula2.0 kg
13 jul
Leo Carlsson04SWEBohus IF7,67
Albert Östenberg20SWEIFK Växjö7,43
Baboucar Jenkins04SWEUllevi FK6,05
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK6,02
Viggo Lindh05SWEIFK Lund5,38
Erik Follin05SWEMölndals AIK5,32
Filip Johnsson04SWEIFK Halmstad5,27
Frank Johnsson04SWEIFK Halmstad5,16
Victor Bergström04SWEIFK Halmstad5,09
10 Gustaf Thyberg04SWEKFUM Arvika4,59
11 Isac Solberg05SWELjungby FIK4,50
12 Anton Losada Johansson04SWEIFK Halmstad4,32
13 Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad4,29
14 David Andersson04SWEIFK Halmstad4,19
15 Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad3,92
16 Jonathan Carlsson05SWEIFK Halmstad2,87
17 David Bengtsson05SWEIFK Halmstad2,82


K 100m
Försök heat 11,313 jul
Malin Johansson90SWEIFK Växjö12.28q
Lisa Skagersten92SWEVarbergs GIF12.44q
Angelica Karlsson93SWETanums IF12.57q
Hanna Wiss91SWEKFUM Örebro12.64q
Amanda Odesjö94SWEAlingsås IF12.97q
Nina Lundin95SWEGöteborgs KIK13.01
Elin Johansson93SWEMariestads AIF13.23
Ida Lindskog90SWEGöteborgs KIK13.62

Försök heat 21,313 jul
Evelin Hindrikes91SWEIFK Växjö12.37q
Kim McCabe90SWEIFK Lund12.50q
Jasmine Andersson88SWEGoIF Tjalve12.60q
Linnéa Svensson89SWELerum Friidrott13.03
Sofia Gustafsson94SWEMariestads AIF13.25
Josefin Thompson92SWEGöteborgs KIK13.30
Anette Persson85SWEIF Kville13.67
Linda Åkerman71SWEIFK Halmstad13.80

Final-0,313 jul
Evelin Hindrikes91SWEIFK Växjö12.21
Malin Johansson90SWEIFK Växjö12.25
Lisa Skagersten92SWEVarbergs GIF12.53
Kim McCabe90SWEIFK Lund12.55
Angelica Karlsson93SWETanums IF12.66
Jasmine Andersson88SWEGoIF Tjalve12.75
Hanna Wiss91SWEKFUM Örebro12.82
Amanda Odesjö94SWEAlingsås IF13.03


K 400m
Finalheat 113 jul
Rebecca Högberg84SWEHammarby IF55.851
Evelin Hindrikes91SWEIFK Växjö58.372
Stina Kilborn95SWEGöteborgs KIK59.053
Caroline Andersson92SWEIF Göta Karlstaddnf
Emma Ulfberg90SWEIK Hakarpspojkarnadns

Finalheat 213 jul
Tanja Ravnholt87DENHvidovre Atletik60.274
Sandra Carlsson92SWEIK Ymer61.325
Isabell Norstedt95SWEIFK Helsingborg61.766
Nathalie Kold-Hansen91DENHvidovre Atletik64.457
Hanna Bergqvist91SWEÖrgryte ISdns


K 1500m
Försök heat 113 jul
Alexandra Brackman97SWEIF Rigor 5:10.37
Siri Johnsson Ohrankämmen95SWESävedalens AIK 5:14.30
Frida Lämber97SWEIK Orient 5:22.20
Mathilda Andersson97SWEVarbergs GIF 5:25.87
Anette Lundqvist85SWEFalkenbergs IK 5:34.42
Emma Jönsson75SWEIS Göta 5:34.64


K Stav
13 jul
Alissa Söderberg94SWESpårvägens FK400
Emma Andersson91SWESpårvägens FK365
Amanda Gabrielsson96SWEWärnamo SK340
Anna Jakobsson92SWESpårvägens FKX


K Tresteg
13 jul
Hanna Tjernell89SWEMölndals AIK12,200,1
Jasmine Andersson88SWEGoIF Tjalve11,980,4
Malin Citess95SWEIFK Växjö11,950,1
Kamila Pietruszka94SWEGöteborgs KIK11,350,1
Elina Rapp93SWEIFK Växjö10,870,0
Moa Karlin Josefsson94SWEUllevi FK10,290,0
Marielle Stålberg95SWEFalkenbergs IK10,080,1


K Slägga4.0 kg
13 jul
Maria Söderqvist93SWEÖresund FK53,93
Sandra Petursdottir89DENHvidovre Atletik49,49
Linnéa Svensson89SWELerum Friidrott39,48
Lovisa Snygg97SWEUllevi FK34,68


K Spjut600 g
13 jul
Linnea Sieker95SWEFalkenbergs IK37,65
Linda Åkerman71SWEIFK Halmstad36,40


F19 100m
Final1,313 jul
Zarah Buchvald95DENHvidovre Atletik12.58
Kamila Pietruszka94SWEGöteborgs KIKdns


F19 400m
Final13 jul
Elsa Skagersten94SWEVarbergs GIF58.89
Josephine Risberg Thor95SWEIFK Lund59.47
Linnea Ivarsson94SWELerum Friidrott60.51
Minda Langmoen95SWEUllevi FK61.64
Emma Gustavsson95SWEIK Ymer63.14
Eveliina Hiltunen95SWEUllevi FK64.90


F19 Stav
13 jul
Terese Dimblad Gonzalez95SWEMalmö AI340
Ellen Olsson97SWEWärnamo SK320
Johanna Greger94SWEÖrgryte ISX


F19 Slägga4.0 kg
13 jul
Lina Hallberger97SWEIK Ymer45,56
Maja Eklund94SWEIK Hinden44,08
Linnea Frisk95SWEÅhus FIK43,80
Maria Nilsson95SWEIK Orient40,54
Erika Berntsson96SWEFIF Gnistan38,20
Fanny Leandersson97SWEUllevi FK36,99
Lovisa Snygg97SWEUllevi FK34,00


F17 100m
Försök heat 1-0,613 jul
 Amanda Öberg96SWEIK Ymer 12.7qman tid
 Ida Ekroth96SWEUpsala IF 13.3qman tid
 Louise Liljeblad97SWEMölndals AIK 12.5qman tid
 Malin Olsson97SWEMalmö AI 12.7qman tid
Hanna Bengtsson96SWESävedalens AIKdns
Sara Cannmo96SWEHovslätts IKdns

Försök heat 20,613 jul
Maria Svedberg97SWEIK Hakarpspojkarna12.76q
Sanna Oscarsson96SWEIK Ymer12.88q
Alexandra Hansten97SWEIFK Halmstad13.50q
Elina Lanndalen97SWEIK Ymer13.71q
Natalie Nilsson97SWEGöteborgs KIK14.90
Ellen Tidfors97SWEGöteborgs KIK14.93
Ellen Olsson97SWEWärnamo SKdns

Final0,213 jul
Louise Liljeblad97SWEMölndals AIK12.66
Maria Svedberg97SWEIK Hakarpspojkarna12.78
Amanda Öberg96SWEIK Ymer12.79
Sanna Oscarsson96SWEIK Ymer12.85
Malin Olsson97SWEMalmö AI12.91
Ida Ekroth96SWEUpsala IF13.56
Alexandra Hansten97SWEIFK Halmstad13.74
Elina Lanndalen97SWEIK Ymerdns


F17 400m
Finalheat 113 jul
Maria Svedberg97SWEIK Hakarpspojkarna58.291
Elin Brink97SWEMarkaryds FK59.242
Vendela Rydbäck97SWEGöteborgs KIK60.183
Linnéa Tebelius97SWELerum Friidrott62.555

Finalheat 213 jul
Karin Ytterberg97SWEIK Ymer62.334
Linnea Karlsson96SWEVarbergs GIF63.086
Sofia Tingestedt97SWEMalmö AI64.307
Natalie Nilsson97SWEGöteborgs KIK69.928


F17 Stav
13 jul
Sara Cannmo96SWEHovslätts IK365
Annika Jönsson96SWEIFK Helsingborg345
Anna-Malin Larsson97SWEVarbergs GIF345
Ellen Olsson97SWEWärnamo SK325
Emma Kuutti98SWEÖrgryte IS315
Lina Larsson97SWEIK Ymer300
Amanda Gabrielsson96SWEWärnamo SKX


F17 Tresteg
13 jul
Hanna Bengtsson96SWESävedalens AIK11,210,0
Dagny Olofsson-Hoffman97SWELerum Friidrott10,720,0
Hanne Karlsson97SWEIFK Kristinehamn10,670,0
Kristin Olofsson-Hoffman97SWELerum Friidrott9,940,1


F17 Spjut600 g
13 jul
Amanda Gabrielsson96SWEWärnamo SK38,60
Anna-Malin Larsson97SWEVarbergs GIF31,39
Elin Johansson97SWEKongahälla AIK26,02


F15 100m
Försök heat 1-0,613 jul
Julia Frisk99SWEIFK Växjö13.51q
Emmy Andersson99SWEBåstads GIF13.85q
Erika Alkstrand99SWEIK Ymer14.17
Matilda Nilsson-Edin99SWEMölndals AIK14.28
Sara Molnar98SWEMölndals AIK14.53
Emmy Grüneberger98SWEIFK Halmstad16.12
Annika Svensson98SWEIF Hagen FKdns

Försök heat 2-1,013 jul
Judith Wagersten98SWEFalkenbergs IK13.32q
Filippa Gunnarsson99SWELaholms IF13.45q
Alma Sköldqvist 98SWEIF Udd13.91q
Joanna Nyberg98SWEAlingsås IF14.40
Alma Folke99SWETranås AIF14.92
Lina Jehander99SWEGöteborgs KIKdns

Försök heat 30,813 jul
Lisa Björklund98SWEGöteborgs KIK12.51q
Madelen Bergman99SWEFalkenbergs IK13.50q
Josefine Olsson97SWEHässleholms AIS13.53q
Madeleine Söderlund99SWELerum Friidrott13.75q
Emma Erlandsson99SWEMalmö AI13.91q
Maria Runneberger99SWESävedalens AIK13.93q
Alicia Rydhem98SWEAlingsås IF14.23

Försök heat 4-0,513 jul
Lisa Warfvinge98SWEVarbergs GIF12.68q
Felicia Lund Stenquist98SWEFalu IK13.09q
Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK13.25q
Emma Söderström98SWEGöteborgs KIK13.40q
Della Månsson99SWEÖrgryte IS13.53q
Clara Nilsson98SWEIFK Halmstad14.33
Cornelia Milton99SWEFalköpings FIK14.36

Finalheat 11,013 jul
Lisa Warfvinge98SWEVarbergs GIF12.36
Lisa Björklund98SWEGöteborgs KIK12.74
Felicia Lund Stenquist98SWEFalu IK13.02
Filippa Gunnarsson99SWELaholms IF13.07
Judith Wagersten98SWEFalkenbergs IK13.26
Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK13.34
Madelen Bergman99SWEFalkenbergs IK13.49
Emma Söderström98SWEGöteborgs KIKdns

Finalheat 22,013 jul
Madeleine Söderlund99SWELerum Friidrott13.30
Julia Frisk99SWEIFK Växjö13.45
Della Månsson99SWEÖrgryte IS13.51
Josefine Olsson97SWEHässleholms AIS13.53
Emmy Andersson99SWEBåstads GIF13.74
Alma Sköldqvist 98SWEIF Udd13.91
Emma Erlandsson99SWEMalmö AI14.12
Maria Runneberger99SWESävedalens AIKdns


F15 300m
Finalheat 113 jul
Minna Svärd98SWEIF Göta Karlstad40.81
Lisa Björklund98SWEGöteborgs KIK41.55
Alma Sköldqvist 98SWEIF Udd44.85
Julia Frisk99SWEIFK Växjö45.61
Erika Alkstrand99SWEIK Ymer45.92

Finalheat 213 jul
Emilia Palm99SWEIFK Halmstad46.75
Matilda Nilsson-Edin99SWEMölndals AIK46.88
Sara Molnar98SWEMölndals AIK47.40
Julia Nilsson98SWEIK Orient47.67


F15 1500m
Final13 jul
Cornelia Storm-Karlén99SWELidköpings IS 5:21.50
Alicia Nilsson98SWEStenungsunds FI 5:35.71
Miranda Eskilsson99SWETanums IF 5:42.39
Cornelia Kagg99SWEMarkaryds FK 5:45.44


F15 Höjd
13 jul
Filippa Gunnarsson99SWELaholms IF163
Linnea Jönsson99SWEIFK Helsingborg161
Emma Söderström98SWEGöteborgs KIK158
Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK155
Frida Bergvall99SWEIFK Växjö155
Clara Bergström99SWEIFK Sunne FK150
Alexia Lillhav98SWEIFK Växjö145
Maria Runneberger99SWESävedalens AIK145
Alva Murtoniemi Gräbel99SWEÖrgryte IS145
Emma Erlandsson99SWEMalmö AI145
Louise Wilhelmsson99SWEIFK Halmstad145
12 Miranda Sundberg98SWEIK Ymer145
13 Cornelia Milton99SWEFalköpings FIK145
13 Amanda Nilsson99SWELaholms IF145
15 Linn Lindelöf98SWEIFK Halmstad140
16 Anna Larsson98SWEVarbergs GIF140
Selma Nyberg99SWEIFK HalmstadX


F15 Stav
13 jul
Minna Svärd98SWEIF Göta Karlstad315
Frida Bergvall99SWEIFK Växjö315
Matilda Blomstrand98SWEWärnamo SK265
Alexia Lillhav98SWEIFK Växjö265
Matilda Ekenberg00SWESävedalens AIK265
Christina Pool Wiklund99SWEFalköpings FIK245
Johanna Duplantis02SWEIK Stål245
Erika Alkstrand99SWEIK Ymer245
Linn Lindelöf98SWEIFK Halmstad220
10 Sana Salih01SWEUllevi FK170
Emma Kuutti98SWEÖrgryte ISX


F15 Spjut400 g
13 jul
Clara Bergström99SWEIFK Sunne FK35,14
Alma Folke99SWETranås AIF33,63
Emma Söderström98SWEGöteborgs KIK30,89
Amanda Nilsson99SWELaholms IF29,76
Luana Lund99SWEGöteborgs KIK28,90
Maria Runneberger99SWESävedalens AIK28,51
Emilia Andersson98SWEVarbergs GIF26,67
Elin Liljeblad99SWEVarbergs GIF25,51
Anna Kåreklint98SWEVarbergs GIF24,09
10 Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK23,24
11 Alexia Lillhav98SWEIFK Växjö20,85
12 Miranda Sundberg98SWEIK Ymer20,62
13 Annika Svensson98SWEIF Hagen FK15,74
14 Selma Nyberg99SWEIFK Halmstad11,30
Thilda Lim99SWEIFK VäxjöX
Louise Wilhelmsson99SWEIFK HalmstadX


F13 80m
Försök heat 1-0,813 jul
Elin Jonasson00SWEWärnamo SK11.46q
Signe Hedin00SWEIK Ymer11.52q
Linn Beer00SWEIFK Lund11.62q
Lovisa Nilsson00SWEFalkenbergs IK11.70q
Maria Lindén00SWEIF Rigor11.76q
Julia Hansten00SWEIFK Halmstad11.90
Evelina Bengtsson00SWEFalkenbergs IK11.98

Försök heat 20,413 jul
Claudia Belgrave00SWEIK Ymer10.69q
Clara Augustsson00SWEIK Ymer11.57q
Alva Vastersson00SWEVarbergs GIF11.68q
Elin Forsgård00SWEHabo Friidrott 0411.92
Jenny Kellnor00SWEÖrgryte IS12.17
Linnea Bengtsson00SWEFalkenbergs IK12.51
Elin Johansson00SWEFalkenbergs IK12.77
Rose Magamba00SWEFalkenbergs IK13.08

Final0,013 jul
Claudia Belgrave00SWEIK Ymer10.65
Signe Hedin00SWEIK Ymer11.44
Elin Jonasson00SWEWärnamo SK11.49
Maria Lindén00SWEIF Rigor11.50
Clara Augustsson00SWEIK Ymer11.51
Linn Beer00SWEIFK Lund11.62
Lovisa Nilsson00SWEFalkenbergs IK11.69
Alva Vastersson00SWEVarbergs GIF11.93


F13 200m
Finalheat 10,813 jul
Terese Nätstrand00SWEÖrgryte IS28.12
Elin Jonasson00SWEWärnamo SK29.01
Signe Hedin00SWEIK Ymer29.15
Clara Augustsson00SWEIK Ymer29.48
Alice Kjellander00SWESävedalens AIK29.73

Finalheat 20,413 jul
Elin Eriksson00SWEIF Kville29.72
Alva Vastersson00SWEVarbergs GIF30.23
Jenny Kellnor00SWEÖrgryte IS31.40
Linnéa Hovtun00SWEÖrgryte IS32.37
Moa Thorin00SWEÖrgryte IS33.09

Finalheat 3-1,313 jul
Emmy Ekberg00SWEGöteborgs KIK30.99
Evelina Bengtsson00SWEFalkenbergs IK32.05
Linnea Bengtsson00SWEFalkenbergs IK32.87
Rose Magamba00SWEFalkenbergs IK34.87
Linn Beer00SWEIFK Lunddns


F13 Längdzon
13 jul
Claudia Belgrave00SWEIK Ymer5,290,0
Signe Hedin00SWEIK Ymer4,760,5
Hedda Jagstedt00SWEGöteborgs KIK4,630,5
Emmy Ekberg00SWEGöteborgs KIK4,470,0
Elin Forsgård00SWEHabo Friidrott 044,460,0
Julia Hansten00SWEIFK Halmstad4,270,0
Felicia Glimmergård00SWEVittsjö GIK4,230,0
Evelina Bengtsson00SWEFalkenbergs IK4,220,5
Clara Augustsson00SWEIK Ymer4,170,0
10 Alice Kjellander00SWESävedalens AIK4,160,0
11 Emmi Ortheden00SWEIFK Halmstad4,100,0
12 Jenny Kellnor00SWEÖrgryte IS3,950,5
13 Gabriella Jansson00SWELjungby FIK3,860,0
14 Moa Thorin00SWEÖrgryte IS3,850,0
15 Elin Johansson00SWEFalkenbergs IK3,840,1
16 Linnea Bengtsson00SWEFalkenbergs IK3,720,5
17 Tilda Thorsson00SWEIFK Halmstad3,690,2
18 Elin Larsson00SWEVarbergs GIF3,630,5


F13 Spjut400 g
13 jul
Rebecca Nishiura00SWEWärnamo SK32,38
Ida Wåhlstrand00SWEIFK Växjö28,25
Mimi Olsson01SWEKyrkhults SK27,94
Alva Vastersson00SWEVarbergs GIF25,96
Tilda Bergström02SWEIFK Sunne FK25,68
Gabriella Jansson00SWELjungby FIK24,45
Elin Forsgård00SWEHabo Friidrott 0422,63
Lisa Rapp00SWEIK Sisu22,52
Gabriella Jönsson01SWEIS Göta19,34
10 Filippa Bengtsson01SWEEslövs AI19,33
11 Ida Wingård00SWEIK Orient19,32
12 Ebba Melin02SWEKatrineholms SK18,43
13 Sara Dahlén00SWELerum Friidrott18,20
14 Lisa Larsson01SWEVarbergs GIF18,18
15 Louise Molin00SWEIFK Halmstad16,39
16 Fanny Bengtsson01SWEEslövs AI16,21
17 Ingrid Norstedt02SWEIFK Helsingborg13,83


F12 80m
Försök heat 1-0,913 jul
Julia Wennersten01SWEIK Ymer10.85q
Moa Eklundh01SWEKFUM Örebro11.40q
Jonna Tuomi02SWEEslövs AI11.68q
Corinne Wessman01SWEIK Ymer11.73q
Nathalie Dahl01SWEIF Rigor12.07q
Ida Bengtsson01SWEIFK Halmstad12.25q
Alva Lönnberg01SWEIFK Halmstad12.85

Försök heat 2-0,413 jul
Filippa Bergström01SWEIFK Halmstad11.80q
Elsa Brasch01SWEWärnamo SK12.30
Lovisa Ronge01SWEIF Rigor12.47
Julia Almén01SWELjungby FIK12.69
Nora Kagg01SWEMarkaryds FK13.20
Sana Salih01SWEUllevi FK13.52

Försök heat 3-0,513 jul
Felicia Boqvist01SWERydö ASK11.31q
Elina Kilpeläinen01SWELjungby FIK12.35
Gabriella Jönsson01SWEIS Göta12.61
Isa Larsson01SWEBohus IF12.84
Emely Nilsson01SWEEslövs AI12.91
Emeline Rehnvall01SWEIFK Halmstad13.47

Final-1,713 jul
Julia Wennersten01SWEIK Ymer10.99
Felicia Boqvist01SWERydö ASK11.08
Moa Eklundh01SWEKFUM Örebro11.70
Jonna Tuomi02SWEEslövs AI12.07
Corinne Wessman01SWEIK Ymer12.09
Filippa Bergström01SWEIFK Halmstad12.18
Nathalie Dahl01SWEIF Rigor12.20
Ida Bengtsson01SWEIFK Halmstad12.36


F12 200m
Finalheat 11,913 jul
Julia Wennersten01SWEIK Ymer27.14 1
Tilde Johansson01SWEFalkenbergs IK27.21 2
Felicia Boqvist01SWERydö ASK27.34 3
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK28.71 4
Emely Nilsson01SWEEslövs AI32.74 13

Finalheat 2-1,013 jul
Nathalie Dahl01SWEIF Rigor31.59 6
Nellie Bergkvist01SWEFilipstads IF31.72 8
Lovisa Ronge01SWEIF Rigor32.66 11
Ebba Follin02SWEMölndals AIK32.73 12
Elsa Brasch01SWEWärnamo SK33.97 14

Finalheat 3-1,513 jul
Corinne Wessman01SWEIK Ymer 30.9 5
Melinda Östlund01SWEIFK Halmstad31.6 7
Ida Bengtsson01SWEIFK Halmstad32.1 9
Mimi Olsson01SWEKyrkhults SK32.3 10
Nora Kagg01SWEMarkaryds FK34.5 15


F12 Längdzon
13 jul
Tilde Johansson01SWEFalkenbergs IK4,810,0
Felicia Boqvist01SWERydö ASK4,631,7
Amanda Hansson01SWEFalkenbergs IK4,580,0
Mimi Olsson01SWEKyrkhults SK4,300,8
Corinne Wessman01SWEIK Ymer4,241,7
Melinda Östlund01SWEIFK Halmstad4,200,0
Nathalie Dahl01SWEIF Rigor4,090,0
Lovisa Ronge01SWEIF Rigor3,950,5
Filippa Bergström01SWEIFK Halmstad3,940,0
10 Ida Bengtsson01SWEIFK Halmstad3,890,0
11 Nellie Bergkvist01SWEFilipstads IF3,710,0
12 Julia Almén01SWELjungby FIK3,640,0
13 Isa Larsson01SWEBohus IF3,590,2
14 Nora Kagg01SWEMarkaryds FK3,550,0
15 Nicole Sutowicz01SWEFalkenbergs IK3,520,0
16 Filippa Bengtsson01SWEEslövs AI3,500,0
17 Emeline Rehnvall01SWEIFK Halmstad3,470,3
18 Olga Östenberg20SWEIFK Växjö3,420,0
19 Alva Lönnberg01SWEIFK Halmstad3,380,0
20 Fanny Bengtsson01SWEEslövs AI3,260,0


F12 Kula2.0 kg
13 jul
Corinne Wessman01SWEIK Ymer12,56
Mimi Olsson01SWEKyrkhults SK11,07
Elina Kilpeläinen01SWELjungby FIK8,91
Filippa Bergström01SWEIFK Halmstad8,16
Emeline Rehnvall01SWEIFK Halmstad8,03
Julia Almén01SWELjungby FIK7,58
Lisa Larsson01SWEVarbergs GIF7,48
Nicole Sutowicz01SWEFalkenbergs IK6,91
Nathalie Dahl01SWEIF Rigor6,49
10 Isa Larsson01SWEBohus IF6,36
11 Olga Östenberg20SWEIFK Växjö5,83


F11 60m
Försök heat 1-0,313 jul
Molly Johansson02SWEFalkenbergs IK 9.10q
Thea Terho Karlsson02SWEFalkenbergs IK 9.80
Sofia Wingård02SWEIK Orient 9.85
Lina Berg02SWEIK Ymer10.45
Kajsa Andersson02SWEÅhus FIK10.53
Maria Hermansson02SWEEslövs AI10.56

Försök heat 21,113 jul
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK 8.93q
Olivia Stridh02SWEYstads IF 9.04q
Wendela Yhlen Graf02SWELerum Friidrott 9.35q
My Hagström02SWEIK Ymer 9.60q
Emma Redén02SWEIF Rigor10.19
Ingrid Norstedt02SWEIFK Helsingborg10.97
Sandra Sönnergaard02SWEIF Linnéadns

Försök heat 30,413 jul
Jonna Tuomi02SWEEslövs AI 9.02q
Hanna Elfström02SWELerum Friidrott 9.32q
Moa Karlsson02SWELaholms IF 9.34q
Ebba Hjortvall02SWEFalkenbergs IK 9.42q
Ebba Follin02SWEMölndals AIK 9.51q
Anna Rapp02SWEIK Sisu10.33

Försök heat 4-1,313 jul
Ida Nilsson02SWEAlvesta FI 9.26q
Maja Pettersson02SWEFIF Gnistan 9.38q
Alva Sundström02SWELjungby FIK 9.66q
Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer 9.71q
Johanna Duplantis02SWEIK Stål 9.72
Ebba Melin02SWEKatrineholms SK 9.78
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö10.09

Försök heat 5-0,413 jul
Caroline Lindstedt02SWEHässelby SK 9.08q
Ida Persson02SWEIK Ymer 9.67q
Agnes Lönn02SWEIFK Växjö 9.74
Maja Högberg02SWEMölndals AIK 9.76
Alma Ericsson02SWELjungby FIK10.03
Ida Alm Johansson02SWEVillstads GIF10.45
Anna Hon02SWEIFK Halmstad11.29

Finalheat 1-0,413 jul
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK 8.99
Jonna Tuomi02SWEEslövs AI 9.02
Caroline Lindstedt02SWEHässelby SK 9.02
Molly Johansson02SWEFalkenbergs IK 9.13
Olivia Stridh02SWEYstads IF 9.13
Ida Nilsson02SWEAlvesta FI 9.21
Moa Karlsson02SWELaholms IF 9.46
Hanna Elfström02SWELerum Friidrott 9.48

Finalheat 2-1,613 jul
Maja Pettersson02SWEFIF Gnistan 9.30
Ebba Hjortvall02SWEFalkenbergs IK 9.30
Wendela Yhlen Graf02SWELerum Friidrott 9.39
Ida Persson02SWEIK Ymer 9.50
My Hagström02SWEIK Ymer 9.62
Ebba Follin02SWEMölndals AIK 9.73
Alva Sundström02SWELjungby FIK 9.75
Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer 9.85


F11 Längdzon
13 jul
Molly Johansson02SWEFalkenbergs IK4,51-1,2   4,50
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK4,510,0   4,41
Caroline Lindstedt02SWEHässelby SK4,370,0
Maja Pettersson02SWEFIF Gnistan4,282,0
Wendela Yhlen Graf02SWELerum Friidrott4,200,2
Hanna Elfström02SWELerum Friidrott4,160,9
Ida Persson02SWEIK Ymer4,150,0
Ebba Hjortvall02SWEFalkenbergs IK4,101,3
Ebba Melin02SWEKatrineholms SK4,050,2
10 Olivia Stridh02SWEYstads IF4,030,0
11 Maja Högberg02SWEMölndals AIK4,000,0
12 Ida Nilsson02SWEAlvesta FI3,990,0
13 Sofia Wingård02SWEIK Orient3,970,0
14 Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö3,92-0,5
15 Moa Karlsson02SWELaholms IF3,900,0   3,85
16 Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer3,900,2   3,68
17 My Hagström02SWEIK Ymer3,880,6
18 Jonna Tuomi02SWEEslövs AI3,750,0
19 Thea Terho Karlsson02SWEFalkenbergs IK3,72-0,1
20 Ida Alm Johansson02SWEVillstads GIF3,710,0   3,57
21 Kajsa Andersson02SWEÅhus FIK3,710,0   3,34
22 Ebba Follin02SWEMölndals AIK3,570,0
23 Emma Redén02SWEIF Rigor3,490,0
24 Alexandra Milusic02SWEKongahälla AIK3,390,2
25 Elin Frisk02SWEIFK Växjö3,340,2
26 Alma Ericsson02SWELjungby FIK3,320,7
27 Sandra Sönnergaard02SWEIF Linnéa3,220,0
28 Alba Losada Johansson02SWEIFK Halmstad2,730,0


F11 Kula2.0 kg
13 jul
Molly Johansson02SWEFalkenbergs IK9,64
Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer9,12
Alva Sundström02SWELjungby FIK8,34
Ingrid Norstedt02SWEIFK Helsingborg6,83
My Hagström02SWEIK Ymer6,74
Wendela Yhlen Graf02SWELerum Friidrott6,71
Kajsa Andersson02SWEÅhus FIK6,66
Hanna Elfström02SWELerum Friidrott6,24
Maja Högberg02SWEMölndals AIK6,16
10 Alma Ericsson02SWELjungby FIK6,06
11 Ebba Melin02SWEKatrineholms SK5,86
12 Lina Berg02SWEIK Ymer5,68
13 Anna Rapp02SWEIK Sisu5,48
14 Alba Losada Johansson02SWEIFK Halmstad5,31
15 Isabel Persson02SWEUllevi FK5,21
16 Alexandra Milusic02SWEKongahälla AIK5,06   5,01
16 Maria Hermansson02SWEEslövs AI5,06   4,91


F10 60m
Försök heat 10,013 jul
Sofie Hammarström03SWEÖrgryte IS 9.23q
Iben Christrup04SWEKFUM Kristianstad 9.37q
Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF 9.68q
Alva Solberg03SWELjungby FIK 9.89q
Tuva Dahlgren03SWELerum Friidrott 9.90
Felicia Bengtsson03SWEIFK Halmstad11.19

Försök heat 2-0,813 jul
Nellie Pryts03SWELjungby FIK 9.64q
Ellen Nyström03SWELjungby FIK 9.98
Elenora Alinder03SWEMölndals AIK10.06
Kerstin Siwertsson03SWEAlvesta FI10.66
Linnea Persson03SWEBohus IF11.05
Gabriella Smedberg03SWEAlvesta FI11.16

Försök heat 30,313 jul
Natalie Ekelund03SWEIK Hakarpspojkarna 9.58q
Nichole Ljungström03SWEÄngelholms IF 9.68q
Johanna Persson03SWEYstads IF 9.87q
Frida Eriksson Jerkhag03SWEIF Rigor 9.95
Saga Wastensson03SWEBåstads GIF10.38
Hanna Rafstedt03SWEIFK Halmstad11.10

Final1,713 jul
Sofie Hammarström03SWEÖrgryte IS 9.23
Iben Christrup04SWEKFUM Kristianstad 9.36
Nellie Pryts03SWELjungby FIK 9.51
Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF 9.57
Natalie Ekelund03SWEIK Hakarpspojkarna 9.68
Nichole Ljungström03SWEÄngelholms IF 9.74
Johanna Persson03SWEYstads IF 9.89
Alva Solberg03SWELjungby FIK10.00


F10 Höjd
13 jul
Frida Eriksson Jerkhag03SWEIF Rigor115
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad115
Sofie Hammarström03SWEÖrgryte IS110
Johanna Persson03SWEYstads IF110
Emma Sandin05SWESkillingaryds FK110
Gabriella Smedberg03SWEAlvesta FI110
Kerstin Siwertsson03SWEAlvesta FI105
Ellen Nyström03SWELjungby FIK100
Linnea Persson03SWEBohus IF95
10 Alva Solberg03SWELjungby FIK95


F10 Längdzon
13 jul
Tuva Dahlgren03SWELerum Friidrott3,830,0
Sofie Hammarström03SWEÖrgryte IS3,810,1
Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF3,740,0
Nichole Ljungström03SWEÄngelholms IF3,690,1
Johanna Persson03SWEYstads IF3,660,1
Frida Eriksson Jerkhag03SWEIF Rigor3,640,1
Alva Solberg03SWELjungby FIK3,591,7
Saga Wastensson03SWEBåstads GIF3,540,1
Kerstin Siwertsson03SWEAlvesta FI3,490,1
10 Natalie Ekelund03SWEIK Hakarpspojkarna3,440,1
11 Ellen Nyström03SWELjungby FIK3,421,7
12 Nellie Pryts03SWELjungby FIK3,381,4
13 Elenora Alinder03SWEMölndals AIK3,331,4
14 Linnea Persson03SWEBohus IF3,250,0
15 Gabriella Smedberg03SWEAlvesta FI3,000,1
16 Hanna Rafstedt03SWEIFK Halmstad2,800,1
17 Felicia Bengtsson03SWEIFK Halmstad2,541,4


F10 Kula2.0 kg
13 jul
Linnea Persson03SWEBohus IF7,48
Johanna Persson03SWEYstads IF6,62
Kerstin Siwertsson03SWEAlvesta FI6,16
Frida Eriksson Jerkhag03SWEIF Rigor6,03
Nichole Ljungström03SWEÄngelholms IF5,92
Alva Solberg03SWELjungby FIK5,44
Nellie Pryts03SWELjungby FIK5,39
Natalie Ekelund03SWEIK Hakarpspojkarna5,22
Ellen Nyström03SWELjungby FIK5,14
10 Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF4,89
11 Sofie Hammarström03SWEÖrgryte IS4,87
12 Gabriella Smedberg03SWEAlvesta FI4,12
13 Felicia Bengtsson03SWEIFK Halmstad3,80


F9 60m
Försök heat 1-1,513 jul
Moa Mohlin04SWEBåstads GIF10.32q
Linn Johansson04SWELjungby FIK10.61q
Moa Dunder05SWEVittsjö GIK10.88
Kajsa Salomonsen05DENSparta Atletik11.21
Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö11.40
Elin Kristén05SWEIFK Halmstad12.01

Försök heat 2-0,313 jul
Agnes Frimannsson04SWESävedalens AIK10.07q
Frida Jonasson04SWEIFK Halmstad10.37q
Moa Bertilsson05SWEIFK Göteborg10.69q
Alvah Lind05SWEHanvikens SK10.86q
Alicia Johansson05SWELjungby FIK11.89
Emma Norrman05SWEBohus IF14.00

Försök heat 3-0,913 jul
Sydney Karström04SWEKFUM Kristianstad 9.90q
Wilma Nilsson05SWEÄngelholms IF10.26q
Ingrid Ronge04SWEIF Rigor10.59q
Trine Karlsson04SWEVittsjö GIK11.62
Alva Johansson06SWELjungby FIK12.21
Madelein Sköld05SWEIFK Halmstad12.24

Finalheat 4-0,613 jul
Nova Barrett04SWEIFK Halmstad 9.67q
Gabriella Milusic04SWEKongahälla AIK 9.70q
Ella Högberg04SWEMölndals AIK10.03q
Emma Sandin05SWESkillingaryds FK10.17q
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad10.30q
Norah Lind05SWEHanvikens SK10.66q
Tilda Johansson04SWELjungby FIK10.85q

Finalheat 10,713 jul
Gabriella Milusic04SWEKongahälla AIK 9.65
Nova Barrett04SWEIFK Halmstad 9.75
Sydney Karström04SWEKFUM Kristianstad 9.89
Ella Högberg04SWEMölndals AIK10.00
Agnes Frimannsson04SWESävedalens AIK10.07
Emma Sandin05SWESkillingaryds FK10.11
Wilma Nilsson05SWEÄngelholms IF10.28
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad10.47

Finalheat 2-0,313 jul
Moa Mohlin04SWEBåstads GIF10.09
Frida Jonasson04SWEIFK Halmstad10.24
Ingrid Ronge04SWEIF Rigor10.34
Norah Lind05SWEHanvikens SK10.39
Moa Bertilsson05SWEIFK Göteborg10.50
Linn Johansson04SWELjungby FIK10.53
Tilda Johansson04SWELjungby FIK10.70
Alvah Lind05SWEHanvikens SK10.77


F9 Längdzon
13 jul
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad3,86
Gabriella Milusic04SWEKongahälla AIK3,83
Sydney Karström04SWEKFUM Kristianstad3,82
Iben Christrup04SWEKFUM Kristianstad3,78
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad3,53
Wilma Nilsson05SWEÄngelholms IF3,47
Nova Barrett04SWEIFK Halmstad3,42
Norah Lind05SWEHanvikens SK3,39
Moa Mohlin04SWEBåstads GIF3,36   3,30 0,6
10 Agnes Frimannsson04SWESävedalens AIK3,36   3,27 0,0
11 Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö3,29   3,25 0,3
12 Frida Jonasson04SWEIFK Halmstad3,29
13 Emma Sandin05SWESkillingaryds FK3,22   3,20 0,0
14 Linn Johansson04SWELjungby FIK3,22   3,07 0,3
15 Ella Högberg04SWEMölndals AIK3,20
16 Tilda Johansson04SWELjungby FIK3,18
17 Ingrid Ronge04SWEIF Rigor3,13
18 Madelein Sköld05SWEIFK Halmstad2,92
19 Kajsa Salomonsen05DENSparta Atletik2,67
20 Alicia Johansson05SWELjungby FIK2,66
21 Moa Bertilsson05SWEIFK Göteborg2,61
22 Emma Elfström05SWELerum Friidrott2,42
23 Emma Norrman05SWEBohus IF2,15
24 Alva Johansson06SWELjungby FIK2,13
Alvah Lind05SWEHanvikens SKX


F9 Kula2.0 kg
13 jul
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad6,44
Wilma Nilsson05SWEÄngelholms IF6,19
Gabriella Milusic04SWEKongahälla AIK6,06
Norah Lind05SWEHanvikens SK5,95
Linn Johansson04SWELjungby FIK5,84
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad5,37
Nova Barrett04SWEIFK Halmstad5,35
Tilda Johansson04SWELjungby FIK5,10
Agnes Frimannsson04SWESävedalens AIK5,05
10 Emma Sandin05SWESkillingaryds FK4,80
11 Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö4,62
12 Madelein Sköld05SWEIFK Halmstad4,43
13 Alvah Lind05SWEHanvikens SK4,25
14 Kajsa Salomonsen05DENSparta Atletik3,92
15 Alva Johansson06SWELjungby FIK3,85
16 Alicia Johansson05SWELjungby FIK3,84
17 Emma Norrman05SWEBohus IF3,11



© Track & Field, Christer Falk 2010