RESULTAT
Ymerspelen 2015-06-13/14
Borås, Ryavallen
IK Ymer
Uppdaterad: 2015-06-17 23:51
Resultatlänk lördag  söndag  Samlad lista   


 
M 100m
Final2,313 jun 
Erik Annerfalk94Mariestads AIF10.84
Sanya Somsart97IK Ymer11.12
Andreas Norström92Ullevi FK11.45
Nils Eickhoff97IK Ymer11.58
Simon Larsson98IK Ymer11.62
Viktor Johansson97Ullevi FK11.74
Linus Ahnbo93Mölndals AIK11.83
Robin Noping96Ullevi FK12.39

Extralopp1,713 jun 
Erik Annerfalk94Mariestads AIF10.79
Sanya Somsart97IK Ymer11.11
Andreas Norström92Ullevi FK11.41
Nils Eickhoff97IK Ymer11.63
Linus Ahnbo93Mölndals AIK11.99
Robin Noping96Ullevi FK12.49


M 800m
Final13 jun 
Kevin Hermansson95Trollhättan FIK 1:57.94M 1:a
Kriger Ahmed98Örgryte IS 1:58.93P17 1:a
Ahmed Abdulahii99Ullevi FK 2:00.54P17 2:a
Miguel Madureira Palm98Mölndals AIK 2:00.75P17 3:a
Tobias Karlsson95Sävedalens AIK 2:05.56M 2:a
Mowlid Dahir Nur98Ullevi FK 2:08.92P17 4:a
Agaba Amis95Ullevi FK 2:10.57M 3:a
Marcus Bredberg98Mölndals AIK 2:11.93P17 5:a
Mohamud Abukar Mohamed99Ullevi FK2:44.38P17 6:a


M Häck 400m91 cm
Final13 jun 
Hampus Widlund93IFK Växjö52.95
Tobias Nilsson92IFK Växjö54.64


M Tresteg
13 jun 
Arthur Engström95Örgryte IS14,183,7   14,16 1,7
Daniel Bohlin97Ullevi FK13,541,6


M Diskus2.0 kg
13 jun 
Ulf Ankarling88IF Göta Karlstad52,27
Lennie Helander75Ullevi FK39,04
Marcus Johansson94Tanums IF29,05


M Spjut800 g
13 jun 
John Amundsson96Ullevi FK53,24
Marcus Johansson94Tanums IF48,93
Lennie Helander75Ullevi FK41,71


P19 Diskus1.75 kg
13 jun 
Nils Eickhoff97IK Ymer23,31


P17 100m
Final1,513 jun 
Richard Heikkilä98Mölndals AIK11.84
Tage Isaksson44IK Ymer13.91M70
Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIKej start


P17 Höjd
13 jun 
Filip Björklund98Upsala IF200
Simon Larsson98IK Ymer197
Arvid Ryberg 98Örgryte IS188
Markus Menander99Bohus IF185
Ludvig Brorsson00Falköpings FIK180
Robin Jacobsson98Ullevi FK180
Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK180
Richard Heikkilä98Mölndals AIK175
Malcolm Herlenius99Ullevi FK175


P17 Tresteg
13 jun 
Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK13,331,2
Markus Lundborg99Ullevi FK12,511,0
Yordan Fransman99IK Ymer12,391,2


P17 Diskus1.5 kg
13 jun 
Malte Barlinger98Linköpings GIF35,51
Mattias Eklund98IK Ymer33,82
Markus Menander99Bohus IF29,60


P17 Spjut700 g
13 jun 
Malte Barlinger98Linköpings GIF49,53
Linus Bertilsson99Örgryte IS40,49
Emil Wennberg99Mölndals AIK39,96
Jonas Rajaniemi98Ullevi FK28,99


P15 80m
Final-0,513 jun 
Max Persson00IFK Halmstad10.04
Andreas Ehn01IK Ymer10.26
Simon Sjöstrand00IK Ymer10.44
Ludwig Blomster01Mölndals AIK10.59
Philip Ryding01IF Kville10.66


P15 800m
Final13 jun 
David Canmo01Trollhättan FIK 2:11.61
Abdirachman Abdi00Ullevi FK 2:15.37
Carl Malmström00Kongahälla AIK 2:15.88
Max Persson00IFK Halmstad 2:16.01
William Rydin00Ullevi FK 2:24.99


P15 Höjd
13 jun 
Jona Askelund00Mölndals AIK166
Sebastian Hansson01Ullevi FK163
Philip Ryding01IF Kville163
Simon Sjöstrand00IK Ymer158
Andreas Ehn01IK Ymer148
William Sander01Mölndals AIK143


P15 Tresteg
13 jun 
Jesper Simonsson00IK Orient12,172,0
Philip Ryding01IF Kville10,753,7   10,33 1,5
Jonathan Bengtsson00Mölndals AIK9,701,1


P15 Diskus1.0 kg
13 jun 
Simon Lanngren00Sävedalens AIK42,28
William Lanndalen01IK Ymer32,82


P15 Spjut600 g
13 jun 
Jona Askelund00Mölndals AIK37,55
William Lanndalen01IK Ymer37,25
Jonathan Bengtsson00Mölndals AIK36,49
Simon Lanngren00Sävedalens AIK31,96
Ludwig Blomster01Mölndals AIK28,18


P13 60m
Final1,813 jun 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK 8.40
Marcus Petersson02Sävedalens AIK 8.72
Tobias Mattsson02Trollhättan FIK 9.02
Johan Wahlgren02Ullevi FK 9.05
Edvin Olsson02IK Ymer 9.35
Malte Rosvall02Sävedalens AIK 9.93
Michael Johansson02IK YmerDQ


P13 600m
Final13 jun 
Ville Larsson02IFK Göteborg 1:48.53
Edvin Olsson02IK Ymer 1:52.51
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK 1:54.59
Love Ramhult03IK Ymer 2:05.63P12 1:a
Jonathan Norrman03Bohus IF 2:08.49P12 2:a
Alfred Ramhult03IK Ymer2:08.88P12 3:a


P13 Längdzon
13 jun 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK5,233,8   5,05 1,7
Michael Johansson02IK Ymer4,911,8
Tobias Mattsson02Trollhättan FIK4,583,3   4,25 -1,7
Johan Wahlgren02Ullevi FK4,482,3   4,31 1,2
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK4,011,7


P13 Spjut400 g
13 jun 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK32,03
Rasmus Samuelsson02Ullevi FK31,72
Malte Rosvall02Sävedalens AIK29,46
Erik Andersson02IK Ymer26,41


P12 Längdzon
13 jun 
Gabriel Wennbom03Ullevi FK3,980,8
Alfred Ramhult03IK Ymer3,811,8
Love Ramhult03IK Ymer3,730,8
Jonathan Norrman03Bohus IF2,852,2   2,78 1,9


P12 Spjut400 g
13 jun 
Leo Carlsson04Bohus IF25,32
Jonas Öjdefors03IK Ymer21,16
Jonathan Norrman03Bohus IF14,95


P11 600m
Final13 jun 
Aron Nyfeldt05IK Ymer 2:02.91P10 1:a
Leo Carlsson04Bohus IF 2:05.13P11 1:a
Isac Johansson06IK Ymer 2:08.22P10 2:a
Isak Lindqvist05Bohus IF 2:08.83P10 3:a
Johannes Scherdin04IK Ymer 2:34.33P11 2:a


P11 Längdzon
13 jun 
Leo Carlsson04Bohus IF3,682,1   3,66 1,0


P10 Längdzon
13 jun 
Ville Thuresson06IK Ymer3,510,1
Isak Lindqvist05Bohus IF3,371,1


M60 Höjd
13 jun 
Radim Lichy54Alingsås IF157


K 100m
Final1,213 jun 
Hanna Hoff97IFK Växjö12.30
Lisa Skagersten92Varbergs GIF12.49
Matilda Nilsson93IK Hakarpspojkarna13.04
Linda Åkerman71IFK Halmstad13.43K40 1:a


K 800m
Final13 jun 
Frida Kristiansson92Örgryte IS 2:14.86K 1:a
Emma Magnusson99Mölndals AIK 2:18.36F17 1:a
Sara Gunnarsson99Mölndals AIK 2:20.59F17 2:a
Ester Torstensson96Trollhättan FIK 2:21.66K 2:a
Louise Duvling-Andersson00Ullevi FK 2:24.12F15 1:a
Alicia Nilsson98Stenungsunds FI 2:26.60F17 3:a
Matilda Wohlin00IK Ymer 2:26.88F15 2:a


K Häck 400m76 cm
Finalheat 113 jun 
Sara Bley91GoIF Tjalve60.871
Amanda Holmberg98Lidköpings IS61.372
Evelin Hindrikes91Atleticum Växjö SK61.793
Lynette Morgan91Hammarby IF61.904
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK64.425

Finalheat 213 jun 
Sofia Andersson96IFK Växjö65.506
Karin Yterberg97IK Ymer66.427
Emelie Öberg97Linköpings GIF66.478
Jill Höstman96Ullevi FK67.519
Dagny Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott70.2810


K Höjd
13 jun 
Ellen Ekholm96Ullevi FK180
Vendela von Corswant93Örgryte IS173
Matilda Nilsson93IK Hakarpspojkarna173
Elina Lanndalen97IK Ymer161


K Tresteg
13 jun 
Elina Rapp93IFK Växjö11,61-0,5
Johanna Konseleus95Ullevi FK11,350,9
Sofie Hallman92Ullevi FK10,781,4
Nosimo Sjögren97Ullevi FK10,002,2ej g v
Victoria Jacobsson97Ullevi FKX


K Diskus1.0 kg
13 jun 
Elin Rubin95Hovslätts IK39,60
Jennifer Rudberg98IK Ymer35,08
Mia Callenberg89Lerum Friidrott32,11


K Spjut600 g
13 jun 
Hanna Hammar97IF Rigor30,21
Josefine Hagström93Istrums SK29,32
Elin Johansson97Lerum Friidrott27,72


F17 100m
Final0,113 jun 
Emelie Rantzow98IK Ymer12.45
Jenny Lestander98Linköpings GIF12.49
Rebecka Svedberg98Linköpings GIF12.51
Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK13.09
Wilma Eriksson99IK Ymer13.44


F17 Häck 300m76 cm
Final13 jun 
Anton Bengtsson99Ullevi FK41.77P17 84cm
Martina Winberg99Mölndals AIK47.06F17 1:a
Julia Kanerva98Lerum Friidrott48.85F17 2:a
Emma Green-Blomroos00Göteborgs KIK49.78F17 3:a
Sara Molnar98Mölndals AIK52.56F17 4:a


F17 Höjd
13 jun 
Rebecka Svedberg98Linköpings GIF170
Louise Wilhelmsson99IFK Halmstad161
Maria Runneberger99Sävedalens AIK153
Wilma Eriksson99IK Ymer153
Astrid Woxenius99Sävedalens AIK148


F17 Tresteg
13 jun 
Fatima Kone99Ullevi FK12,511,6
Jenny Lestander98Linköpings GIF11,400,9
Sara Sjögren98Stenungsunds FI11,220,0


F17 Diskus1.0 kg
13 jun 
Jennifer Rudberg98IK Ymer36,51


F17 Spjut500 g
13 jun 
Miranda Sundberg98IK Ymer24,74


F15 80m
Försök heat 12,413 jun 
Julia Björkman00IF Kville10.48q
Alfrida Kilvik01IF Kville10.83q
Ide Ileso00Ullevi FK10.86q
Karolina Rimpi-Heinonen00IK Ymer11.05q
Kerstin Nordangård01IK Ymer11.44

Försök heat 21,513 jun 
Clara Augustsson00IK Ymer10.41q
Anna Edwardsson01Mölndals AIK10.72q
Melissa Mansouri01Ullevi FK11.15q
Alice Henriksson00IK Ymer11.22q
Lovisa Jansson01Ullevi FK11.54

Final1,413 jun 
Julia Björkman00IF Kville10.26
Clara Augustsson00IK Ymer10.28
Anna Edwardsson01Mölndals AIK10.77
Alfrida Kilvik01IF Kville10.86
Ide Ileso00Ullevi FK10.96
Melissa Mansouri01Ullevi FK10.99
Karolina Rimpi-Heinonen00IK Ymer11.07
Alice Henriksson00IK Ymerej start


F15 Höjd
13 jun 
Hilda Gyldén01IF Kville160
Alexandra Schill00Mölndals AIK154
Claudia Belgrave00IK Ymer148
Ella Darrell01Lerum Friidrott148
Karolina Rimpi-Heinonen00IK Ymer143
Kerstin Nordangård01IK Ymer143
Melissa Mansouri01Ullevi FK133


F15 Tresteg
13 jun 
Alfrida Kilvik01IF Kville9,482,0


F15 Diskus0.75 kg
13 jun 
Claudia Belgrave00IK Ymer29,65
Alfrida Kilvik01IF Kville22,36
Maja Johansson01Trollhättan FIK16,53
Hilda Gyldén01IF Kville15,35


F15 Spjut500 g
13 jun 
Martina Börjesson00Lerum Friidrott41,54
Elin Eriksson00IF Kville25,09
Hilda Gyldén01IF Kville18,31
Alfrida Kilvik01IF Kville17,28
Maja Johansson01Trollhättan FIK16,44


F13 60m
Försök heat 12,013 jun 
Cajsa Augustsson02IK Ymer 8.36q
Cindy Darrell02Ullevi FK 8.60q
Alva Larsson02Mölndals AIK 8.67q
Saga Henriksson02IK Ymer 9.22
Susanna Lennartsson02Sävedalens AIK 9.55

Försök heat 20,713 jun 
Tove Larsson02IFK Växjö 8.63q
Evelina Österman02Trollhättan FIK 8.99q
Elin Hallbjörner02Ullevi FK 9.51
Anna Torushvay02IK Ymer 9.60
Fanny Holm02Tibro AIK10.16
Lisa Brann-Widén02Ullevi FKej start

Försök heat 30,913 jun 
Sophie Reid02IK Ymer 8.68q
Nike Wäljegård02Ullevi FK 8.70q
Melanie Simon02IK Ymer 9.16q
Alexandra Milusic02Kongahälla AIK 9.29
Alicia Nesbeth Carlensberg02Ullevi FKej start

Final-1,013 jun 
Cajsa Augustsson02IK Ymer 8.43
Tove Larsson02IFK Växjö 8.58
Sophie Reid02IK Ymer 8.63
Alva Larsson02Mölndals AIK 8.73
Cindy Darrell02Ullevi FK 8.73
Nike Wäljegård02Ullevi FK 8.82
Evelina Österman02Trollhättan FIK 8.96
Melanie Simon02IK Ymer 9.18


F13 600m
Final13 jun 
Ebba Rössberger02Sävedalens AIK 1:47.68
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott 1:52.65
Ella Snygg02IK Ymer 1:55.55
Evelina Österman02Trollhättan FIK 2:00.60
Alma Sjöberg02Tibro AIK 2:01.58


F13 Längdzon
13 jun 
Alva Larsson02Mölndals AIK4,790,4
Cajsa Augustsson02IK Ymer4,721,1
Nike Wäljegård02Ullevi FK4,691,1
Cindy Darrell02Ullevi FK4,660,5
Tove Larsson02IFK Växjö4,520,8
Sophie Reid02IK Ymer4,392,2   4,26 1,3
Lisa Brann-Widén02Ullevi FK4,052,7   4,03 -0,5
Melanie Simon02IK Ymer4,040,4
Alexandra Milusic02Kongahälla AIK3,80-1,6
10 Saga Henriksson02IK Ymer3,770,4
11 Alma Sjöberg02Tibro AIK3,72-2,9
12 Fanny Holm02Tibro AIK3,340,8
13 Anna Torushvay02IK Ymer3,32-1,2


F13 Spjut400 g
13 jun 
Sophie Reid02IK Ymer25,13
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott16,09


F12 60m
Finalheat 10,913 jun 
Tyra Emardson03IK Ymer 9.061
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott 9.252
Anna Olsson03Varbergs GIF 9.384
Jasmin Tri03IK Ymer 9.405
Tilda Kihlström03Varbergs GIF 9.568
Linn Malmberg03IK Ymer 9.779

Finalheat 2-0,613 jun 
Liv Nilsander03Varbergs GIF 9.323
Emma Jelic03IK Ymer 9.416
Alva Skjeseth03IK Ymer 9.537
Jonna Kronander03IK Ymer10.28 10
Aliyah Adekunle03Lerum Friidrott10.35 11
Linnea Persson03Bohus IF10.48 12


F12 600m
Final13 jun 
Alva Skjeseth03IK Ymer 1:57.09
Molly Ehn03IK Ymer 1:58.81
Maja Wrångemyr04IK Ymer 2:00.60F11 1:a
Linnea Folkow04Göteborgs KIK 2:02.06F11 2:a
Stina Larsson04IK Wilske 2:03.45F11 3:a
Johanna Svensson03IF Rigor 2:10.67F12 3:a


F12 Längdzon
13 jun 
Moa Sellman03Mölndals AIK4,45
Liv Nilsander03Varbergs GIF4,22
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott4,07
Tyra Emardson03IK Ymer4,03
Tilda Kihlström03Varbergs GIF3,83
Emma Jelic03IK Ymer3,81
Anna Olsson03Varbergs GIF3,75
Jasmin Tri03IK Ymer3,72
Jonna Kronander03IK Ymer3,57
10 Linn Malmberg03IK Ymer3,55
11 Alva Skjeseth03IK Ymer3,50
12 Linnea Persson03Bohus IF3,28
13 Johanna Svensson03IF Rigor3,18


F12 Spjut400 g
13 jun 
Linnea Persson03Bohus IF24,98
Elsa Törnvall03Mölndals AIK22,83
Jonna Kronander03IK Ymer19,95
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott19,14
Aliyah Adekunle03Lerum Friidrott18,51
Emma Jelic03IK Ymer16,36
Anna Olsson03Varbergs GIF15,69
Linn Malmberg03IK Ymer8,12


F11 Längdzon
13 jun 
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK4,04
Stina Larsson04IK Wilske3,89
Maja Wrångemyr04IK Ymer3,51
Linnea Folkow04Göteborgs KIK3,50
Ebba Sjöberg04IK Ymer3,28
Amanda Ehn04IK Ymer3,21
Tilda Sjöberg04IK Ymer2,91
Megan Sprunger04IK Ymer2,59


F10 600m
Final13 jun 
Maud de Coninck05Sävedalens AIK 2:01.32
Tilde Svensson05IF Rigor 2:13.94
Jolina Nyfeldt05IK Ymer 2:14.84
Alva Malmberg05IK Ymer 2:17.80
Tilda Lindqvist06Bohus IF 2:26.98
Emma Norrman05Bohus IF 2:40.77


F10 Längdzon
13 jun 
Tilda Lindqvist06Bohus IF3,36
Jolina Nyfeldt05IK Ymer3,32
Kellie Tran05IK Ymer3,24
Maud de Coninck05Sävedalens AIK3,16
Alva Malmberg05IK Ymer3,02
Tilde Svensson05IF Rigor2,90
Alice Adekunle05Lerum Friidrott2,87
Ella Kronander06IK Ymer2,61
Emma Norrman05Bohus IF2,60
10 Amanda Tran07IK Ymer2,41


K40 Höjd
13 jun 
Linda Åkerman71IFK Halmstad125



© Track & Field, Christer Falk