RESULTAT mellan 13 jun och 14 jun
Ymerspelen 2015-06-13/14
Borås, Ryavallen
IK Ymer
Uppdaterad: 2015-06-17 23:51
Resultatlänk lördag  söndag  Samlad lista   


 
M 100m
Final2,313 jun 
Erik Annerfalk94Mariestads AIF10.84
Sanya Somsart97IK Ymer11.12
Andreas Norström92Ullevi FK11.45
Nils Eickhoff97IK Ymer11.58
Simon Larsson98IK Ymer11.62
Viktor Johansson97Ullevi FK11.74
Linus Ahnbo93Mölndals AIK11.83
Robin Noping96Ullevi FK12.39

Extralopp1,713 jun 
Erik Annerfalk94Mariestads AIF10.79
Sanya Somsart97IK Ymer11.11
Andreas Norström92Ullevi FK11.41
Nils Eickhoff97IK Ymer11.63
Linus Ahnbo93Mölndals AIK11.99
Robin Noping96Ullevi FK12.49


M 200m
Final1,914 jun 
Alexander Lesser93Ullevi FK21.99
Sanya Somsart97IK Ymer22.79
Martin Astner93Ullevi FK22.87
Isak Lindbom91Ullevi FK23.08
Robin Noping96Ullevi FK26.46
Henrik Larsson99IF Göta Karlstadej start

Extralopp2,914 jun 
Martin Astner93Ullevi FK22.77
Isak Lindbom91Ullevi FK23.15
Robin Noping96Ullevi FK26.53


M 400m
Final14 jun 
Axel Bergrahm92Spårvägens FK48.32
Hampus Widlund93IFK Växjö48.93
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK49.96
Niclas Ragneberg91Trollhättan FIK50.88
Filip la Fleur97Ystads IF51.00
Tobias Nilsson92IFK Växjö51.59
Agaba Amis95Ullevi FK56.78


M 800m
Final13 jun 
Kevin Hermansson95Trollhättan FIK 1:57.94M 1:a
Kriger Ahmed98Örgryte IS 1:58.93P17 1:a
Ahmed Abdulahii99Ullevi FK 2:00.54P17 2:a
Miguel Madureira Palm98Mölndals AIK 2:00.75P17 3:a
Tobias Karlsson95Sävedalens AIK 2:05.56M 2:a
Mowlid Dahir Nur98Ullevi FK 2:08.92P17 4:a
Agaba Amis95Ullevi FK 2:10.57M 3:a
Marcus Bredberg98Mölndals AIK 2:11.93P17 5:a
Mohamud Abukar Mohamed99Ullevi FK2:44.38P17 6:a


M 1500m
Final14 jun 
Omar Abdullah99Sävedalens AIK 4:20.53P17 1:a
Kriger Ahmed98Örgryte IS 4:20.57P17 2:a
Nuray Yassin81Ullevi FK 4:29.51M 1:a
Tobias Andervang95IK Ymer 4:29.51M 2:a
Ahmed Robles99Sävedalens AIK4:45.92P17 3:a


M Häck 400m91 cm
Final13 jun 
Hampus Widlund93IFK Växjö52.95
Tobias Nilsson92IFK Växjö54.64


M Stav
14 jun 
Kevin Fankl95Ullevi FK401
Nils Eickhoff97IK Ymer371


M Längd
14 jun 
Andreas Carlsson95IK Ymer7,293,3   7,26 0,5
Nils Eickhoff97IK Ymer6,462,6ej g v
Sanya Somsart97IK Ymer6,281,2
Axel Dillner97Ullevi FK0,00


M Tresteg
13 jun 
Arthur Engström95Örgryte IS14,183,7   14,16 1,7
Daniel Bohlin97Ullevi FK13,541,6


M Kula7.26 kg
14 jun 
Daniel Korhonen76IF Kville11,73
Lennie Helander75Ullevi FK11,72
Martin Andersson95IK Ymer11,34
Andreas Gustafsson94Dals Södra FFI10,74


M Diskus2.0 kg
13 jun 
Ulf Ankarling88IF Göta Karlstad52,27
Lennie Helander75Ullevi FK39,04
Marcus Johansson94Tanums IF29,05


M Slägga7.26 kg
14 jun 
Stefan Kvist87Alvesta FI60,54
Kristoffer Fagerlund93IK Ymer59,66
Lennie Helander75Ullevi FK45,13
Daniel Korhonen76IF Kville43,80


M Spjut800 g
13 jun 
John Amundsson96Ullevi FK53,24
Marcus Johansson94Tanums IF48,93
Lennie Helander75Ullevi FK41,71


M 4 x 100m
Final14 jun 
Sverige P19Tarley Allison-96
Austin Hamilton-97
Gustav Kjell-96
Emil von Barth-96

41.32


P19 Häck 110m100 cm
Final2,514 jun 
Elias Martinsson97Brattås CK14.20P19
Markus Lundborg99Ullevi FK16.57P17 91cm


P19 Diskus1.75 kg
13 jun 
Nils Eickhoff97IK Ymer23,31


P19 Slägga6.0 kg
14 jun 
Tobias Hagström96Istrums SK54,65
Pontus Lantz96Bottnaryds IF51,60


P17 100m
Final1,513 jun 
Richard Heikkilä98Mölndals AIK11.84
Tage Isaksson44IK Ymer13.91M70
Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIKej start


P17 200m
Försök heat 12,114 jun 
Henrik Larsson99IF Göta Karlstad23.03q
Daniel Johansson99Ullevi FK23.72q
Marcus Magnusson98IK Orient23.80q
Truls Solli-Larsson99Ullevi FK23.83q
Alexander Andreasson99Örgryte ISej start

Försök heat 22,014 jun 
Victor Koch 98Örgryte IS23.09q
Anton Bengtsson99Ullevi FK23.26q
Johan Carlsson99Trollhättan FIK24.26q
Henrik Nordlander98IF Göta Karlstad25.00q
Markus Menander99Bohus IFej start

Final0,614 jun 
Anton Bengtsson99Ullevi FK22.96
Victor Koch 98Örgryte IS23.09
Daniel Johansson99Ullevi FK23.41
Truls Solli-Larsson99Ullevi FK23.57
Henrik Nordlander98IF Göta Karlstad25.15
Henrik Larsson99IF Göta Karlstadej start
Marcus Magnusson98IK Orientej start
Johan Carlsson99Trollhättan FIKej start


P17 400m
Final14 jun 
Linus Andersson98Alingsås IF54.16
Gustav Bålström98Ullevi FK54.43


P17 Höjd
13 jun 
Filip Björklund98Upsala IF200
Simon Larsson98IK Ymer197
Arvid Ryberg 98Örgryte IS188
Markus Menander99Bohus IF185
Ludvig Brorsson00Falköpings FIK180
Robin Jacobsson98Ullevi FK180
Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK180
Richard Heikkilä98Mölndals AIK175
Malcolm Herlenius99Ullevi FK175


P17 Stav
14 jun 
Robin Jacobsson98Ullevi FK421
Filip Anell99IK Ymer371
Adam Bengtsson99Ullevi FK351
Henrik Nordlander98IF Göta Karlstad351


P17 Längd
14 jun 
Simon Larsson98IK Ymer6,353,4ej g v
Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK6,34-0,3
Gustav Bålström98Ullevi FK6,112,5   6,06 1,6
Mikael Wallin98Ullevi FK6,06-0,1
Victor Koch 98Örgryte IS5,961,0
Erik Andersson99Sävedalens AIK5,951,7
Richard Heikkilä98Mölndals AIK5,860,9
Markus Lundborg99Ullevi FK5,662,9   5,44 1,2
Daniel Johansson99Ullevi FK5,632,2   5,22 -0,6
10 Yordan Fransman99IK Ymer5,542,0
11 Malcolm Herlenius99Ullevi FK5,332,1ej g v
Tobias Larsson98Falkenbergs IKX


P17 Tresteg
13 jun 
Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK13,331,2
Markus Lundborg99Ullevi FK12,511,0
Yordan Fransman99IK Ymer12,391,2


P17 Kula5.0 kg
14 jun 
Malte Barlinger98Linköpings GIF13,00
Emil Wennberg99Mölndals AIK10,66


P17 Diskus1.5 kg
13 jun 
Malte Barlinger98Linköpings GIF35,51
Mattias Eklund98IK Ymer33,82
Markus Menander99Bohus IF29,60


P17 Slägga5.0 kg
14 jun 
August Bergstrand99Ullevi FK54,58


P17 Spjut700 g
13 jun 
Malte Barlinger98Linköpings GIF49,53
Linus Bertilsson99Örgryte IS40,49
Emil Wennberg99Mölndals AIK39,96
Jonas Rajaniemi98Ullevi FK28,99


P15 80m
Final-0,513 jun 
Max Persson00IFK Halmstad10.04
Andreas Ehn01IK Ymer10.26
Simon Sjöstrand00IK Ymer10.44
Ludwig Blomster01Mölndals AIK10.59
Philip Ryding01IF Kville10.66


P15 300m
Final14 jun 
Ludvig Brorsson00Falköpings FIK38.64
William Sander01Mölndals AIK41.33
Ludwig Blomster01Mölndals AIK45.06
Isak Kristensen00Ullevi FKej start


P15 800m
Final13 jun 
David Canmo01Trollhättan FIK 2:11.61
Abdirachman Abdi00Ullevi FK 2:15.37
Carl Malmström00Kongahälla AIK 2:15.88
Max Persson00IFK Halmstad 2:16.01
William Rydin00Ullevi FK 2:24.99


P15 2000m
Final14 jun 
Victor Wahlgren02Mölndals AIK 7:13.53


P15 Häck 80m84 cm
Final0,714 jun 
Anton Andersson00Varbergs GIF12.64
Andreas Ehn01IK Ymer13.29


P15 Höjd
13 jun 
Jona Askelund00Mölndals AIK166
Sebastian Hansson01Ullevi FK163
Philip Ryding01IF Kville163
Simon Sjöstrand00IK Ymer158
Andreas Ehn01IK Ymer148
William Sander01Mölndals AIK143


P15 Stav
14 jun 
William Rydin00Ullevi FK351
Jona Askelund00Mölndals AIK281


P15 Längd
14 jun 
Ludvig Brorsson00Falköpings FIK6,112,0
Simon Sjöstrand00IK Ymer5,315,4   5,21 0,5
Max Persson00IFK Halmstad5,241,9
Andreas Ehn01IK Ymer5,201,5
Ludwig Blomster01Mölndals AIK4,440,5


P15 Tresteg
13 jun 
Jesper Simonsson00IK Orient12,172,0
Philip Ryding01IF Kville10,753,7   10,33 1,5
Jonathan Bengtsson00Mölndals AIK9,701,1


P15 Kula4.0 kg
14 jun 
Simon Bjärnlöf Segerlind00Eksjö Södra IK10,33
William Lanndalen01IK Ymer9,94
Ludwig Blomster01Mölndals AIK8,98


P15 Diskus1.0 kg
13 jun 
Simon Lanngren00Sävedalens AIK42,28
William Lanndalen01IK Ymer32,82


P15 Slägga4.0 kg
14 jun 
Philip Fabian00IK Ymer59,83
Simon Bjärnlöf Segerlind00Eksjö Södra IK41,39
William Lanndalen01IK Ymer31,45


P15 Spjut600 g
13 jun 
Jona Askelund00Mölndals AIK37,55
William Lanndalen01IK Ymer37,25
Jonathan Bengtsson00Mölndals AIK36,49
Simon Lanngren00Sävedalens AIK31,96
Ludwig Blomster01Mölndals AIK28,18


P13 60m
Final1,813 jun 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK 8.40
Marcus Petersson02Sävedalens AIK 8.72
Tobias Mattsson02Trollhättan FIK 9.02
Johan Wahlgren02Ullevi FK 9.05
Edvin Olsson02IK Ymer 9.35
Malte Rosvall02Sävedalens AIK 9.93
Michael Johansson02IK YmerDQ


P13 200m
Final3,314 jun 
Simon Avramsson02IK Ymer27.81
Jesper Hermansson02Mölndals AIK28.05
Herman Forsberg02Ullevi FK29.51


P13 600m
Final13 jun 
Ville Larsson02IFK Göteborg 1:48.53
Edvin Olsson02IK Ymer 1:52.51
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK 1:54.59
Love Ramhult03IK Ymer 2:05.63P12 1:a
Jonathan Norrman03Bohus IF 2:08.49P12 2:a
Alfred Ramhult03IK Ymer2:08.88P12 3:a


P13 Häck 60m76 cm
Final2,114 jun 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK10.06
Herman Forsberg02Ullevi FK11.08
Simon Avramsson02IK Ymer11.88
Casper Bergstrand04Stenungsunds FI12.45P12 1:a
Lucas Arvidsson03IK Ymer13.52P12 2:a


P13 Höjd
14 jun 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK149
Anton Laanep02Sävedalens AIK146
Victor Wahlgren02Mölndals AIK143
Teodor Weichbrodt02Mölndals AIK138
Rasmus Samuelsson02Ullevi FK133
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK133
Jesper Hermansson02Mölndals AIK133
Malte Rosvall02Sävedalens AIK128
Andreas Carlsson95IK Ymer210M ut


P13 Stav
14 jun 
Måns Roos02Mölndals AIK261
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK231
Malte Rosvall02Sävedalens AIK221
Rasmus Samuelsson02Ullevi FK201


P13 Längdzon
13 jun 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK5,233,8   5,05 1,7
Michael Johansson02IK Ymer4,911,8
Tobias Mattsson02Trollhättan FIK4,583,3   4,25 -1,7
Johan Wahlgren02Ullevi FK4,482,3   4,31 1,2
Noa Escobar Särnbratt02Sävedalens AIK4,011,7


P13 Spjut400 g
13 jun 
Gabriel Wallmark02Sävedalens AIK32,03
Rasmus Samuelsson02Ullevi FK31,72
Malte Rosvall02Sävedalens AIK29,46
Erik Andersson02IK Ymer26,41


P12 60m
Final2,414 jun 
Gabriel Wennbom03Ullevi FK 9.08
Love Ramhult03IK Ymer 9.37
Alfred Ramhult03IK Ymer 9.43
Jonathan Norrman03Bohus IF 9.45
Jonas Öjdefors03IK Ymer 9.65
Lucas Arvidsson03IK Ymer10.35


P12 200m
Final2,614 jun 
Leo Carlsson04Bohus IF31.08
Love Ramhult03IK Ymer31.69
Alfred Ramhult03IK Ymer31.78


P12 Höjd
14 jun 
Jonas Öjdefors03IK Ymer118
Alfred Ramhult03IK Ymer118
Love Ramhult03IK Ymer113


P12 Längdzon
13 jun 
Gabriel Wennbom03Ullevi FK3,980,8
Alfred Ramhult03IK Ymer3,811,8
Love Ramhult03IK Ymer3,730,8
Jonathan Norrman03Bohus IF2,852,2   2,78 1,9


P12 Kula3.0 kg
14 jun 
Lucas Arvidsson03IK Ymer5,72


P12 Spjut400 g
13 jun 
Leo Carlsson04Bohus IF25,32
Jonas Öjdefors03IK Ymer21,16
Jonathan Norrman03Bohus IF14,95


P11 60m
Final2,114 jun 
Casper Bergstrand04Stenungsunds FI 9.00
Petter Lund04IF Rigor 9.22
Aron Nyfeldt05IK Ymer 9.39P10 1:a
Filip Schälin04Kongahälla AIK 9.44P11 3:a
Ville Thuresson06IK Ymer 9.98P10 2:a
Isac Johansson06IK Ymer10.01P10 3:a
Isak Lindqvist05Bohus IF10.05P10 4:a


P11 600m
Final13 jun 
Aron Nyfeldt05IK Ymer 2:02.91P10 1:a
Leo Carlsson04Bohus IF 2:05.13P11 1:a
Isac Johansson06IK Ymer 2:08.22P10 2:a
Isak Lindqvist05Bohus IF 2:08.83P10 3:a
Johannes Scherdin04IK Ymer 2:34.33P11 2:a


P11 Höjd
14 jun 
Filip Schälin04Kongahälla AIK125
Leo Carlsson04Bohus IF113


P11 Längdzon
13 jun 
Leo Carlsson04Bohus IF3,682,1   3,66 1,0


P11 Kula2.0 kg
14 jun 
Leo Carlsson04Bohus IF11,03
Petter Lund04IF Rigor7,49
Filip Schälin04Kongahälla AIK6,20
Johannes Scherdin04IK Ymer5,29


P10 Höjd
14 jun 
Aron Nyfeldt05IK Ymer108
Isac Johansson06IK Ymer93


P10 Längdzon
13 jun 
Ville Thuresson06IK Ymer3,510,1
Isak Lindqvist05Bohus IF3,371,1


P10 Kula2.0 kg
14 jun 
Isak Lindqvist05Bohus IF6,56
Ville Thuresson06IK Ymer5,23


M40 Slägga7.26 kg
14 jun 
Robert Fabian72Herrljunga SK35,01


M50 Kula
14 jun 
Peter Hagström63Istrums SK9,56


M50 Slägga6.0 kg
14 jun 
Evert Kvist56Alvesta FI37,04
Peter Hagström63Istrums SK25,79


M60 Höjd
13 jun 
Radim Lichy54Alingsås IF157


M70 200m
Final2,214 jun 
Linda Åkerman71IFK Halmstad28.03K40
Tage Isaksson44IK Ymer29.18M70 1:a


K 100m
Final1,213 jun 
Hanna Hoff97IFK Växjö12.30
Lisa Skagersten92Varbergs GIF12.49
Matilda Nilsson93IK Hakarpspojkarna13.04
Linda Åkerman71IFK Halmstad13.43K40 1:a


K 200m
Final1,514 jun 
Alice Svantesson97Sävedalens AIK25.03
Hanna Hoff97IFK Växjö25.23
Lisa Skagersten92Varbergs GIF25.79
Nina Lundin95Göteborgs KIK26.13
Therese Bjureby97Linköpings GIF26.65
Kristin Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott27.05
Erica Edström97IFK Kristinehamn28.53
Lisa Piscator97IFK Kristinehamnej start

Extralopp0,314 jun 
Alice Svantesson97Sävedalens AIK25.20
Hanna Hoff97IFK Växjö25.58
Nina Lundin95Göteborgs KIK26.12
Lisa Skagersten92Varbergs GIF26.28
Therese Bjureby97Linköpings GIF26.84


K 400m
Final14 jun 
Frida Grindheim96Malmö AI57.04
Sofia Andersson96IFK Växjö58.66
Åsa Söderlund93Ullevi FK58.88
Lina Hansson90Ullevi FK61.88
Sandra Carlsson92IK Ymer62.35
Hanna Bergqvist91Örgryte IS62.43
Emma Gustavsson95IK Ymer64.52
Karin Yterberg97IK Ymerej start


K 800m
Final13 jun 
Frida Kristiansson92Örgryte IS 2:14.86K 1:a
Emma Magnusson99Mölndals AIK 2:18.36F17 1:a
Sara Gunnarsson99Mölndals AIK 2:20.59F17 2:a
Ester Torstensson96Trollhättan FIK 2:21.66K 2:a
Louise Duvling-Andersson00Ullevi FK 2:24.12F15 1:a
Alicia Nilsson98Stenungsunds FI 2:26.60F17 3:a
Matilda Wohlin00IK Ymer 2:26.88F15 2:a


K Häck 100m84 cm
Final4,414 jun 
Lisa Piscator97IFK Kristinehamn14.79
Karin Yterberg97IK Ymer15.28
Dagny Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott15.53
Therese Bjureby97Linköpings GIF17.18


K Häck 400m76 cm
Finalheat 113 jun 
Sara Bley91GoIF Tjalve60.871
Amanda Holmberg98Lidköpings IS61.372
Evelin Hindrikes91Atleticum Växjö SK61.793
Lynette Morgan91Hammarby IF61.904
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK64.425

Finalheat 213 jun 
Sofia Andersson96IFK Växjö65.506
Karin Yterberg97IK Ymer66.427
Emelie Öberg97Linköpings GIF66.478
Jill Höstman96Ullevi FK67.519
Dagny Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott70.2810


K Höjd
13 jun 
Ellen Ekholm96Ullevi FK180
Vendela von Corswant93Örgryte IS173
Matilda Nilsson93IK Hakarpspojkarna173
Elina Lanndalen97IK Ymer161


K Stav
14 jun 
Lisa Piscator97IFK KristinehamnX
Erica Edström97IFK KristinehamnX


K Längd
14 jun 
Agnes Bengtsson97Sävedalens AIK5,320,6
Sarah Nordin97Ullevi FK5,203,1   3,72 0,9
Mia Callenberg89Lerum Friidrott4,792,0
Hanna Gille96Sävedalens AIKX


K Tresteg
13 jun 
Elina Rapp93IFK Växjö11,61-0,5
Johanna Konseleus95Ullevi FK11,350,9
Sofie Hallman92Ullevi FK10,781,4
Nosimo Sjögren97Ullevi FK10,002,2ej g v
Victoria Jacobsson97Ullevi FKX


K Kula4.0 kg
14 jun 
Agnes Larsson97IF Göta Karlstad14,06
Maria Nilsson95IK Orient13,45
Emma Harrysson97Brattås CK12,69
Mia Callenberg89Lerum Friidrott9,36


K Diskus1.0 kg
13 jun 
Elin Rubin95Hovslätts IK39,60
Jennifer Rudberg98IK Ymer35,08
Mia Callenberg89Lerum Friidrott32,11


K Slägga4.0 kg
14 jun 
Tracey Andersson84Ullevi FK62,04
Stephanie Ericsson93Ullevi FK50,59


K Spjut600 g
13 jun 
Hanna Hammar97IF Rigor30,21
Josefine Hagström93Istrums SK29,32
Elin Johansson97Lerum Friidrott27,72


F17 100m
Final0,113 jun 
Emelie Rantzow98IK Ymer12.45
Jenny Lestander98Linköpings GIF12.49
Rebecka Svedberg98Linköpings GIF12.51
Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK13.09
Wilma Eriksson99IK Ymer13.44


F17 200m
Försök heat 11,314 jun 
Denise Eriksson98Ullevi FK25.65q
Minna Svärd98IF Göta Karlstad25.80q
Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK26.82q
Alicia Nilsson98Stenungsunds FI27.21q
Della Månsson99Örgryte IS27.28q
Rebecca Pettersson98Ullevi FK28.62

Försök heat 2-0,214 jun 
Emelie Rantzow98IK Ymer25.85q
Victoria Sandsjoe98IF Göta Karlstad26.69q
Martina Winberg99Mölndals AIK26.96q
Mathilda Fogelberg99Örgryte IS27.30
Sara Molnar98Mölndals AIK29.09
Wilma Eriksson99IK Ymer29.17

Final3,114 jun 
Denise Eriksson98Ullevi FK25.41
Minna Svärd98IF Göta Karlstad25.82
Victoria Sandsjoe98IF Göta Karlstad26.60
Ellinor Kleiven99Sävedalens AIK27.14
Della Månsson99Örgryte ISej start
Martina Winberg99Mölndals AIKej start
Emelie Rantzow98IK Ymerej start
Alicia Nilsson98Stenungsunds FIej start


F17 400m
Final14 jun 
Emma Magnusson99Mölndals AIK61.87
Alicia Nilsson98Stenungsunds FI61.88
Sara Gunnarsson99Mölndals AIK63.11


F17 1500m
Final14 jun 
Frida Kristiansson92Örgryte IS 4:43.22K
Emma Magnusson99Mölndals AIK 4:55.00
Alice Greberg98Mölndals AIK 4:55.89
Sara Gunnarsson99Mölndals AIK 4:55.95
Alexandra Simonsen98Mölndals AIK 4:55.96
Alva Engdahl98Trollhättan FIK 5:10.38


F17 Häck 100m76 cm
Final4,714 jun 
Astrid Lees99Brattås CK15.46
Mathilda Fogelberg99Örgryte IS15.92
Judith Sjöman99Örgryte IS16.39


F17 Häck 300m76 cm
Final13 jun 
Anton Bengtsson99Ullevi FK41.77P17 84cm
Martina Winberg99Mölndals AIK47.06F17 1:a
Julia Kanerva98Lerum Friidrott48.85F17 2:a
Emma Green-Blomroos00Göteborgs KIK49.78F17 3:a
Sara Molnar98Mölndals AIK52.56F17 4:a


F17 Höjd
13 jun 
Rebecka Svedberg98Linköpings GIF170
Louise Wilhelmsson99IFK Halmstad161
Maria Runneberger99Sävedalens AIK153
Wilma Eriksson99IK Ymer153
Astrid Woxenius99Sävedalens AIK148


F17 Stav
14 jun 
Minna Svärd98IF Göta Karlstad341
Matilda Blomstrand98Wärnamo SK291
Rebecca Pettersson98Ullevi FK291


F17 Längd
14 jun 
Vilma Snygg99IK Ymer5,383,3   3,61 1,3
Alexandra Larsson98IF Göta Karlstad5,317,0   5,18 1,2
Ida Bengtsson98Falkenbergs IK5,291,6
Alice Dahlemar99Mölndals AIK4,981,0
Emelie Rantzow98IK Ymer4,970,2
Rebecca Pettersson98Ullevi FK4,942,9   4,78 1,8
Prescilia Bakuba98Ullevi FK4,912,9   4,82 0,0
Rebecca Tovstedt99IFK Halmstad4,853,7ej g v
Miranda Sundberg98IK Ymer4,701,7
10 Louise Wilhelmsson99IFK Halmstad4,631,3
11 Della Månsson99Örgryte IS4,364,6ej g v


F17 Tresteg
13 jun 
Fatima Kone99Ullevi FK12,511,6
Jenny Lestander98Linköpings GIF11,400,9
Sara Sjögren98Stenungsunds FI11,220,0


F17 Kula3.0 kg
14 jun 
Jennifer Rudberg98IK Ymer12,33
Judith Sjöman99Örgryte IS10,06
Astrid Woxenius99Sävedalens AIK7,63
Erica Wik99Ullevi FK7,46


F17 Diskus1.0 kg
13 jun 
Jennifer Rudberg98IK Ymer36,51


F17 Slägga3.0 kg
14 jun 
Emma Johansson99Göteborgs KIK39,95
Emilia Andersson98Varbergs GIF38,27
Lovisa Wallman98Varbergs GIF37,40
Erica Wik99Ullevi FK23,16
Wilma Eriksson99IK Ymer20,42
Astrid Woxenius99Sävedalens AIK14,59


F17 Spjut500 g
13 jun 
Miranda Sundberg98IK Ymer24,74


F15 80m
Försök heat 12,413 jun 
Julia Björkman00IF Kville10.48q
Alfrida Kilvik01IF Kville10.83q
Ide Ileso00Ullevi FK10.86q
Karolina Rimpi-Heinonen00IK Ymer11.05q
Kerstin Nordangård01IK Ymer11.44

Försök heat 21,513 jun 
Clara Augustsson00IK Ymer10.41q
Anna Edwardsson01Mölndals AIK10.72q
Melissa Mansouri01Ullevi FK11.15q
Alice Henriksson00IK Ymer11.22q
Lovisa Jansson01Ullevi FK11.54

Final1,413 jun 
Julia Björkman00IF Kville10.26
Clara Augustsson00IK Ymer10.28
Anna Edwardsson01Mölndals AIK10.77
Alfrida Kilvik01IF Kville10.86
Ide Ileso00Ullevi FK10.96
Melissa Mansouri01Ullevi FK10.99
Karolina Rimpi-Heinonen00IK Ymer11.07
Alice Henriksson00IK Ymerej start


F15 300m
Final14 jun 
Clara Augustsson00IK Ymer44.92
Matilda Wohlin00IK Ymer45.40
Olivia Ek01Sävedalens AIK46.48
Louise Duvling-Andersson00Ullevi FKej start


F15 Häck 80m76 cm
Final1,114 jun 
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott13.61
Kerstin Nordangård01IK Ymer13.72
Ella Darrell01Lerum Friidrott13.84


F15 Höjd
13 jun 
Hilda Gyldén01IF Kville160
Alexandra Schill00Mölndals AIK154
Claudia Belgrave00IK Ymer148
Ella Darrell01Lerum Friidrott148
Karolina Rimpi-Heinonen00IK Ymer143
Kerstin Nordangård01IK Ymer143
Melissa Mansouri01Ullevi FK133


F15 Stav
14 jun 
Louise Duvling-Andersson00Ullevi FK291
Matilda Ekenberg00Sävedalens AIK291
Ebba Hager01Lerum Friidrott281
Ella Darrell01Lerum Friidrott271
Anna Rönner00Ullevi FK251


F15 Längd
14 jun 
Claudia Belgrave00IK Ymer5,452,3   4,28 1,5
Clara Augustsson00IK Ymer5,030,8
Olivia Ek01Sävedalens AIK4,47-0,1
Kerstin Nordangård01IK Ymer4,374,2   4,30 1,8
Hanna Johansson01Trollhättan FIK3,88-1,2
Elin Skörvald00Höörs IS3,781,5


F15 Tresteg
13 jun 
Alfrida Kilvik01IF Kville9,482,0


F15 Kula3.0 kg
14 jun 
Claudia Belgrave00IK Ymer9,67
Lovisa Jansson01Ullevi FK6,32


F15 Diskus0.75 kg
13 jun 
Claudia Belgrave00IK Ymer29,65
Alfrida Kilvik01IF Kville22,36
Maja Johansson01Trollhättan FIK16,53
Hilda Gyldén01IF Kville15,35


F15 Slägga3.0 kg
14 jun 
Julia Nilsson 00Varbergs GIF41,55
Ella Darrell01Lerum Friidrott23,04


F15 Spjut500 g
13 jun 
Martina Börjesson00Lerum Friidrott41,54
Elin Eriksson00IF Kville25,09
Hilda Gyldén01IF Kville18,31
Alfrida Kilvik01IF Kville17,28
Maja Johansson01Trollhättan FIK16,44


F13 60m
Försök heat 12,013 jun 
Cajsa Augustsson02IK Ymer 8.36q
Cindy Darrell02Ullevi FK 8.60q
Alva Larsson02Mölndals AIK 8.67q
Saga Henriksson02IK Ymer 9.22
Susanna Lennartsson02Sävedalens AIK 9.55

Försök heat 20,713 jun 
Tove Larsson02IFK Växjö 8.63q
Evelina Österman02Trollhättan FIK 8.99q
Elin Hallbjörner02Ullevi FK 9.51
Anna Torushvay02IK Ymer 9.60
Fanny Holm02Tibro AIK10.16
Lisa Brann-Widén02Ullevi FKej start

Försök heat 30,913 jun 
Sophie Reid02IK Ymer 8.68q
Nike Wäljegård02Ullevi FK 8.70q
Melanie Simon02IK Ymer 9.16q
Alexandra Milusic02Kongahälla AIK 9.29
Alicia Nesbeth Carlensberg02Ullevi FKej start

Final-1,013 jun 
Cajsa Augustsson02IK Ymer 8.43
Tove Larsson02IFK Växjö 8.58
Sophie Reid02IK Ymer 8.63
Alva Larsson02Mölndals AIK 8.73
Cindy Darrell02Ullevi FK 8.73
Nike Wäljegård02Ullevi FK 8.82
Evelina Österman02Trollhättan FIK 8.96
Melanie Simon02IK Ymer 9.18


F13 200m
Finalheat 10,314 jun 
Cajsa Augustsson02IK Ymer27.461
Tove Larsson02IFK Växjö27.732
Emmy Lindström02Kils AIK27.833
Sophie Reid02IK Ymer28.324
Sonia Fors02Sävedalens AIK28.575
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott28.716

Finalheat 22,814 jun 
Ebba Rössberger02Sävedalens AIK29.057
Ida Bäckman02Varbergs GIF29.308
Alexandra Milusic02Kongahälla AIK31.459
Elin Hallbjörner02Ullevi FK31.6610
Anna Torushvay02IK Ymerej start-


F13 600m
Final13 jun 
Ebba Rössberger02Sävedalens AIK 1:47.68
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott 1:52.65
Ella Snygg02IK Ymer 1:55.55
Evelina Österman02Trollhättan FIK 2:00.60
Alma Sjöberg02Tibro AIK 2:01.58


F13 Häck 60m68 cm
Final4,614 jun 
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott 9.68
Sonia Fors02Sävedalens AIK10.06
Nike Wäljegård02Ullevi FK10.23
Tove Larsson02IFK Växjö10.50
Sophie Reid02IK Ymer10.54
Sofie Bengtsson02IF Hagen FIK10.61
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott10.70
Tilda Åkesson02Varbergs GIF11.64


F13 Höjd
14 jun 
Sofie Bengtsson02IF Hagen FIK146
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott146
Tove Larsson02IFK Växjö137
Ida Bäckman02Varbergs GIF137
Ebba Engdahl02Trollhättan FIK131
Tilda Åkesson02Varbergs GIF131


F13 Längdzon
13 jun 
Alva Larsson02Mölndals AIK4,790,4
Cajsa Augustsson02IK Ymer4,721,1
Nike Wäljegård02Ullevi FK4,691,1
Cindy Darrell02Ullevi FK4,660,5
Tove Larsson02IFK Växjö4,520,8
Sophie Reid02IK Ymer4,392,2   4,26 1,3
Lisa Brann-Widén02Ullevi FK4,052,7   4,03 -0,5
Melanie Simon02IK Ymer4,040,4
Alexandra Milusic02Kongahälla AIK3,80-1,6
10 Saga Henriksson02IK Ymer3,770,4
11 Alma Sjöberg02Tibro AIK3,72-2,9
12 Fanny Holm02Tibro AIK3,340,8
13 Anna Torushvay02IK Ymer3,32-1,2


F13 Kula2.0 kg
14 jun 
Sophie Reid02IK Ymer12,31
Sofie Bengtsson02IF Hagen FIK11,43
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott10,10
Frida Malmström02Kongahälla AIK8,83
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott8,59
Alexandra Milusic02Kongahälla AIK8,02
Ebba Engdahl02Trollhättan FIK7,69
Anna Torushvay02IK YmerX


F13 Spjut400 g
13 jun 
Sophie Reid02IK Ymer25,13
Wendela Yhlen Graf02Lerum Friidrott16,09


F12 60m
Finalheat 10,913 jun 
Tyra Emardson03IK Ymer 9.061
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott 9.252
Anna Olsson03Varbergs GIF 9.384
Jasmin Tri03IK Ymer 9.405
Tilda Kihlström03Varbergs GIF 9.568
Linn Malmberg03IK Ymer 9.779

Finalheat 2-0,613 jun 
Liv Nilsander03Varbergs GIF 9.323
Emma Jelic03IK Ymer 9.416
Alva Skjeseth03IK Ymer 9.537
Jonna Kronander03IK Ymer10.28 10
Aliyah Adekunle03Lerum Friidrott10.35 11
Linnea Persson03Bohus IF10.48 12


F12 200m
Finalheat 11,914 jun 
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK29.801
Sissel Eliasson04Alingsås IF30.352
Liv Nilsander03Varbergs GIF30.473
Ida Genitz03Istrums SK30.695
Alva Skjeseth03IK Ymer31.016
Lina Ånstad05Linköpings GIF32.578

Finalheat 22,314 jun 
Tyra Emardson03IK Ymer30.664
Tilda Kihlström03Varbergs GIF32.517
Linn Malmberg03IK Ymer34.269
Ida Gustafsson03Istrums SK34.7510
Linnea Persson03Bohus IF34.9511


F12 600m
Final13 jun 
Alva Skjeseth03IK Ymer 1:57.09
Molly Ehn03IK Ymer 1:58.81
Maja Wrångemyr04IK Ymer 2:00.60F11 1:a
Linnea Folkow04Göteborgs KIK 2:02.06F11 2:a
Stina Larsson04IK Wilske 2:03.45F11 3:a
Johanna Svensson03IF Rigor 2:10.67F12 3:a


F12 Häck 60m68 cm
Final2,614 jun 
Liv Nilsander03Varbergs GIF11.46
Ida Genitz03Istrums SK11.67
Tilda Kihlström03Varbergs GIF12.30
Maja Nilsson03Varbergs GIF12.41
Ebba Sjöberg04IK Ymer12.77
Ida Gustafsson03Istrums SK12.95
My Emilsson03Varbergs GIF13.02
Frida Eriksson Jerkhag03IF Rigor13.46


F12 Höjd
14 jun 
Maja Nilsson03Varbergs GIF131
Jonna Kronander03IK Ymer128
My Emilsson03Varbergs GIF128
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott123
Alva Skjeseth03IK Ymer123
Ida Gustafsson03Istrums SK123
Ida Genitz03Istrums SK118
Linnea Persson03Bohus IF118
Frida Eriksson Jerkhag03IF Rigor113


F12 Längdzon
13 jun 
Moa Sellman03Mölndals AIK4,45
Liv Nilsander03Varbergs GIF4,22
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott4,07
Tyra Emardson03IK Ymer4,03
Tilda Kihlström03Varbergs GIF3,83
Emma Jelic03IK Ymer3,81
Anna Olsson03Varbergs GIF3,75
Jasmin Tri03IK Ymer3,72
Jonna Kronander03IK Ymer3,57
10 Linn Malmberg03IK Ymer3,55
11 Alva Skjeseth03IK Ymer3,50
12 Linnea Persson03Bohus IF3,28
13 Johanna Svensson03IF Rigor3,18


F12 Kula2.0 kg
14 jun 
Linnea Persson03Bohus IF9,58
Aliyah Adekunle03Lerum Friidrott9,09
Anna Olsson03Varbergs GIF8,52
Jonna Kronander03IK Ymer8,49
Emma Jelic03IK Ymer7,86
Liv Nilsander03Varbergs GIF7,47
Tyra Emardson03IK Ymer7,31
Linn Malmberg03IK Ymer6,94
Emma Borovac03IK Ymer6,39
10 My Emilsson03Varbergs GIF6,29
11 Maja Nilsson03Varbergs GIF5,77


F12 Spjut400 g
13 jun 
Linnea Persson03Bohus IF24,98
Elsa Törnvall03Mölndals AIK22,83
Jonna Kronander03IK Ymer19,95
Tuva Dahlgren03Lerum Friidrott19,14
Aliyah Adekunle03Lerum Friidrott18,51
Emma Jelic03IK Ymer16,36
Anna Olsson03Varbergs GIF15,69
Linn Malmberg03IK Ymer8,12


F11 60m
Finalheat 11,614 jun 
Sissel Eliasson04Alingsås IF 8.861
Matilda Åkerman04IFK Halmstad 8.922
Stina Larsson04IK Wilske 9.714
Ebba Sjöberg04IK Ymer10.136

Finalheat 22,814 jun 
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK 9.153
Maja Wrångemyr04IK Ymer 9.725
Ayla Grinder04Bohus IF10.267
Tilda Sjöberg04IK Ymer10.868
Megan Sprunger04IK Ymer11.319


F11 Höjd
14 jun 
Matilda Åkerman04IFK Halmstad136
Stina Larsson04IK Wilske131
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF131
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK128
Ayla Grinder04Bohus IF125


F11 Längdzon
13 jun 
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK4,04
Stina Larsson04IK Wilske3,89
Maja Wrångemyr04IK Ymer3,51
Linnea Folkow04Göteborgs KIK3,50
Ebba Sjöberg04IK Ymer3,28
Amanda Ehn04IK Ymer3,21
Tilda Sjöberg04IK Ymer2,91
Megan Sprunger04IK Ymer2,59


F11 Kula2.0 kg
14 jun 
Gabriella Milusic04Kongahälla AIK9,08
Matilda Åkerman04IFK Halmstad8,48
Amanda Ehn04IK Ymer6,50
Maja Wrångemyr04IK Ymer6,06
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF5,86
Ebba Sjöberg04IK Ymer5,35
Tilda Sjöberg04IK Ymer5,10
Megan Sprunger04IK Ymer4,61


F10 60m
Final1,014 jun 
Lina Ånstad05Linköpings GIF 9.50
Kellie Tran05IK Ymer 9.65
Jolina Nyfeldt05IK Ymer 9.83
Tilda Lindqvist06Bohus IF 9.87
Amanda Tran07IK Ymer10.27
Alice Adekunle05Lerum Friidrott10.62


F10 600m
Final13 jun 
Maud de Coninck05Sävedalens AIK 2:01.32
Tilde Svensson05IF Rigor 2:13.94
Jolina Nyfeldt05IK Ymer 2:14.84
Alva Malmberg05IK Ymer 2:17.80
Tilda Lindqvist06Bohus IF 2:26.98
Emma Norrman05Bohus IF 2:40.77


F10 Höjd
14 jun 
Lina Ånstad05Linköpings GIF113
Tilda Lindqvist06Bohus IF98


F10 Längdzon
13 jun 
Tilda Lindqvist06Bohus IF3,36
Jolina Nyfeldt05IK Ymer3,32
Kellie Tran05IK Ymer3,24
Maud de Coninck05Sävedalens AIK3,16
Alva Malmberg05IK Ymer3,02
Tilde Svensson05IF Rigor2,90
Alice Adekunle05Lerum Friidrott2,87
Ella Kronander06IK Ymer2,61
Emma Norrman05Bohus IF2,60
10 Amanda Tran07IK Ymer2,41


F10 Kula2.0 kg
14 jun 
Alice Adekunle05Lerum Friidrott5,32
Tilda Lindqvist06Bohus IF5,29
Lina Ånstad05Linköpings GIF5,07
Kellie Tran05IK Ymer4,19
Jolina Nyfeldt05IK Ymer4,11
Amanda Tran07IK Ymer3,39


K40 Höjd
13 jun 
Linda Åkerman71IFK Halmstad125



© Track & Field, Christer Falk