RESULTAT
Skånskamästerskapen/Englaspelen 2015-08-15/16
Änglavallen, Ängelholm
Ängelholms IF
Uppdaterad: 2015-08-23
Resultatlänk lördag  söndag     
 
M 100m
Finalheat 12,815 aug 
Dennis Karanda89Öresund FK10.901
Björn Boström87IFK Lund11.042
Bimo Soenarso01Ystads IF11.573
Erik Johansson94Hässleholms AIS11.844
Sebastian Holmberg87IFK Lund11.905
Mohammad Gholami95IFK Helsingborg12.026

Finalheat 21,615 aug 
Peter Lindgren60IS Göta13.757
Anders Wifvesson57IS Göta13.948


M 400m
Final15 aug 
Warsame Hassan98Malmö AI50.33
Adrian Mehic94Öresund FK52.01
Dennis Forsgren93Malmö AI52.60
Abdiaziz Warsame95Malmö AI52.69
Magnus Nielsen91IFK Lund52.77
Eric Nilsson99IFK Helsingborg53.85


M 800m
Final15 aug 
Sebastian Persson91Öresund FK 2:01.57
Daniel Malmquist88IF Udd 2:02.69
Oskar Rosenlund97Björnstorps IF 2:02.69
Alexander Åkesson98Malmö AI 2:04.83P17 1:a
Gernot Kerschbaumer83OK Pan-Kristianstad 2:05.70
Daniel Karlsson84Ystads IF 2:06.24
Hussein Nur95Malmö AI 2:08.11
Sebastian Persson99Ystads IF 2:11.84P17 1:2
Henrik Möbius00Malmö AI 2:13.14P15 1:a
10 Fredrik Engel74Sävedalens AIK 2:14.39
11 Anders Rydell78Malmö AI 2:15.08
12 Erik Hasselgren02IFK Helsingborg2:26.51P14 1:a


M 1500m
Final15 aug 
Gernot Kerschbaumer83OK Pan-Kristianstad 4:22.91
Daniel Ekholm81IS Göta 4:31.08
BG Nilensjö63IS Göta 4:54.24
Chris Daanen59IS Göta 4:56.87
Florentina Stojakovic74IS Göta 5:16.06K 1:a
Freya Orban97IFK Lund 5:22.41K 2:a


M Höjd
15 aug 
Erik Hoff92IFK Lund181


M Tresteg
15 aug 
David Elvingsson95Åhus FIK12,11-3,3


M Slägga7.26 kg
15 aug 
Mattias Grundström93Ängelholms IF46,77
Erik Ardengård92IF Kronan20,93


M Spjut800 g
15 aug 
Lukas Kvist94IFK Helsingborg58,63
Alexander Ottosson87Klippans FK55,39
Samuel Olsson Lundh95KA 2 IF52,03
Emil Persson95KA 2 IF51,05


P19 Spjut800 g
15 aug 
Simon Henriksson97Eslövs AI43,07


P17 100m
Final2,215 aug 
Hampus Lilja00Klippans FK11.67P15 ut
Mattias Sjövall99Lomma FIK11.70


P17 Höjd
15 aug 
Linnea Jönsson99IFK Helsingborg163


P17 Spjut700 g
15 aug 
Jonathan Amneskog98Klippans FK62,18
Theodor Ahlström98IFK Växjö61,39


P15 Höjd
15 aug 
Samuel Fransson00Malmö AI175
Albin Wågsäter00Malmö AI175
Simon Nilsson-Villoresi00Höganäs Friidrottsförening163


P15 Tresteg
15 aug 
Caleb Conable01IFK Lund11,03-3,8


P15 Slägga4.0 kg
15 aug 
Casper Borgström00IFK Lund35,57
Sebastian Smusin00IF Kronan33,94
Hampus Nordstedt Kjell00Klippans FK21,29


P15 Spjut600 g
15 aug 
Johan Tropp00Hässleholms AIS38,07
Casper Borgström00IFK Lund37,80
Hampus Nordstedt Kjell00Klippans FK34,96


P14 80m
Final5,715 aug 
Bimo Soenarso01Ystads IF 9.34
Caleb Conable01IFK Lund 9.70
Jakob Zäll01Ängelholms IF10.57
Albin Rådahl01Laholms IF11.16
Hampus Nordstedt Kjell00Klippans FK11.87P15 1:a


P14 2000m
Final15 aug 
Michael Nordahl01Ystads IF 6:35.14
Kasper Friberg01Björnstorps IF 6:49.74
Amani Ismael00Malmö AI 7:28.97F15 1:a
Tilda Pettersson00Björnstorps IF 8:02.88F15 2:a


P14 Häck 300m76 cm
Final15 aug 
Bimo Soenarso01Ystads IF43.28
Hugo Delveus00KA 2 IF43.43P15
Jacob Lenz99IFK Lund44.78P17 84cm
Jakob Zäll01Ängelholms IF45.92
Selena Becanovic00IFK Halmstad52.15F15
Erik Bengtsson01Malmö AIej start


P14 Längd
15 aug 
Bimo Soenarso01Ystads IF5,390,0
Caleb Conable01IFK Lund5,360,4
Erik Bengtsson01Malmö AI5,200,1
Emil Stenlund01KA 2 IF4,990,2
Sebastian Nielsen01IF Kronan4,670,4
Albin Rådahl01Laholms IF4,381,3
Henrik Palmblad01Åhus FIK4,161,1
Albin Carlberg Fahlgren01Höganäs Friidrottsförening3,440,3


P14 Kula4.0 kg
15 aug 
Emil Stenlund01KA 2 IF12,70
Erik Bengtsson01Malmö AI11,71
Henrik Palmblad01Åhus FIK10,56
Sebastian Nielsen01IF Kronan9,95


P14 Slägga4.0 kg
15 aug 
Erik Bengtsson01Malmö AI27,84


P13 60m
Final4,815 aug 
Ludvig Nylander02Malmö AI 7.96
Erik Bergelin02Höörs IS 8.14
Morgan Åkerblom02FK Athlet 8.55
Hampus Borka02Klippans FK 8.57
Erik Lindberg02Åhus FIK 8.80


P13 600m
Final15 aug 
Morgan Åkerblom02FK Athlet 1:39.21
Albin Öberg04Eslövs AI 1:40.76
Erik Albin02IS Göta 1:42.35
Truls Månsson02Åhus FIK 1:46.01
Karl-Johan Ingesson02Öresund FK 1:46.39
Emanuel Alm02Ängelholms IF 1:56.48


P13 Häck 200m76 cm
Final4,715 aug 
Anton Nordstedt Kjell02Klippans FK34.63
Leo Göransson05Ängelholms IF35.91P12 1:a


P13 Stav
15 aug 
Jesper Dreifaldt02Åhus FIK190


P13 Längdzon
15 aug 
Ludvig Nylander02Malmö AI5,11-2,5
Erik Bergelin02Höörs IS4,78-2,8
Erik Albin02IS Göta4,56-3,0
Karl Sten02IF Kronan4,02-1,7
Frans Maigren02IFK Helsingborg3,99-0,7
Emanuel Alm02Ängelholms IF3,95-4,4
Andreas Engkvist02IFK Helsingborg3,25-1,9


P13 Kula3.0 kg
15 aug 
Andreas Henriksson02IFK Lund12,47
Truls Månsson02Åhus FIK10,19
Viggo Cedertjärn02Lomma FIK9,55
Hampus Borka02Klippans FK9,32
Arber Bajrami02IFK Helsingborg9,25
Erik Lindberg02Åhus FIK7,73
Andreas Engkvist02IFK Helsingborg7,23


P13 Slägga3.0 kg
15 aug 
Andreas Henriksson02IFK Lund43,56
Truls Månsson02Åhus FIK26,87
Hampus Borka02Klippans FK26,84
Viggo Cedertjärn02Lomma FIK22,63


P13 5 x 60m
Final15 aug 
Eslövs AI P12Max Andersson -03
Johannes Gullberg -03
Henrik Gullberg -03
Ali Hussein Ali -04
Sam Ekelund -03
42.89P12 1:a
IFK Helsingborg 10 P 13Samuel Combelles -03
Felix Wahrenberg -03
Oliwer Wennerström -03
Arber Bajrami -02
Hampus Stoltz -04
43.39P13 1:a
IFK Helsingborg PF13 mixedHumla Drott -03
Hanna Lambertsson -03
Christian Nilsson -03
Sofia Ovesson -02
Tindra Palmer -02
45.79PF13
Ängelholms IF P12Leo Göransson -05
Lukas -05
Edvin Alm -05
Felix Nilsson -07
Erik Emmertz -05
49.13P12 2:a


P12 60m
Försök heat 13,615 aug 
Alexander Jacobsson Hansson03Höganäs Friidrottsförening 8.33q
Samuel Ekelund03Eslövs AI 8.46q
Samuel Combelles03IFK Helsingborg 8.68q
Jonathan Janzen03Hässleholms AIS 8.92
Melker Palmblad03Åhus FIK10.73

Försök heat 22,915 aug 
Mattias Andersson03Öresund FK 8.59q
Henrik Gullberg03Eslövs AI 8.62q
Felix Wahrenberg03IFK Helsingborg 8.82q
Johan Albin03IS Göta 9.18
Axel Svensson03Åhus FIK 9.66

Final3,015 aug 
Alexander Jacobsson Hansson03Höganäs Friidrottsförening 8.28
Samuel Ekelund03Eslövs AI 8.51
Mattias Andersson03Öresund FK 8.61
Samuel Combelles03IFK Helsingborg 8.75
Henrik Gullberg03Eslövs AI 8.80
Felix Wahrenberg03IFK Helsingborg 8.83


P12 Längdzon
15 aug 
Samuel Ekelund03Eslövs AI4,30-2,2
Mattias Andersson03Öresund FK4,19-4,1
Jonathan Janzen03Hässleholms AIS4,13-1,7
Oliwer Wennerström Skoog03IFK Helsingborg4,06-1,1
Felix Wahrenberg03IFK Helsingborg3,99-0,9
Samuel Combelles03IFK Helsingborg3,86-2,4
Johan Albin03IS Göta3,82-1,9
Melker Palmblad03Åhus FIK2,87-3,1


P12 Kula3.0 kg
15 aug 
Max Andersson03Eslövs AI9,73
Christian Nilsson03IFK Helsingborg9,68
Oliwer Wennerström Skoog03IFK Helsingborg8,77
Mattias Andersson03Öresund FK8,58
Jonathan Janzen03Hässleholms AIS7,88
Axel Svensson03Åhus FIK7,66
Leo Soleke Falkbring03Ängelholms IF6,13
Malte Victorin04Höganäs Friidrottsförening5,34


P12 Slägga3.0 kg
15 aug 
Max Andersson03Eslövs AI21,51
Axel Svensson03Åhus FIK17,57
Leo Göransson05Ängelholms IF12,74
Viktor Sällberg04Åhus FIK9,87


P11 60m
Final2,515 aug 
Gustav Nylander04Malmö AI 8.71
Jonas Nyberg04IFK Lund 8.99
Hampus Stoltz04IFK Helsingborg 9.11
Algot Hallberg05Hässleholms AIS 9.14
Joseph Lindvall04Ystads IF 9.33
Leo Göransson05Ängelholms IF 9.64


P11 600m
Final15 aug 
Gustav Nylander04Malmö AI 1:48.79
Axel Vang Christensen04FIF Hilleröd 1:53.37
Algot Hallberg05Hässleholms AIS 1:57.77
Joseph Lindvall04Ystads IF 1:59.29
Jeroen Persson05IFK Lund 2:01.51
Jonas Nyberg04IFK Lund 2:11.97
Erik Emmertz05Ängelholms IF 2:15.19
Elliot Erhagen04Höganäs Friidrottsförening 2:20.10
Leo Göransson05Ängelholms IFej start


P11 Längdzon
15 aug 
Jonas Nyberg04IFK Lund4,25-2,8
Gustav Nylander04Malmö AI4,01-2,8
Joseph Lindvall04Ystads IF3,79-2,6
Hampus Stoltz04IFK Helsingborg3,75-2,6
Leo Göransson05Ängelholms IF3,59-4,0
Elliot Erhagen04Höganäs Friidrottsförening3,19-4,0
Lucas Gagula04Ängelholms IF2,72-4,2
Daniel Aeristos05Malmö AI2,71-3,8


P11 Boll300 g
15 aug 
Jonas Nyberg04IFK Lund34,93
Algot Hallberg05Hässleholms AIS34,27
Melvin Bottomley05IFK Halmstad29,82
Axel Sten04IF Kronan25,52
Felix Nilsson07Ängelholms IF24,29
Lucas Gagula04Ängelholms IF17,53
Daniel Aeristos05Malmö AI16,90


P10 60m
Försök heat 14,915 aug 
Melvin Bottomley05IFK Halmstad 9.22q
Erik Emmertz05Ängelholms IF 9.27q
Edvin Alm05Ängelholms IF 9.46
Daniel Aeristos05Malmö AI11.05

Försök heat 24,215 aug 
Malte Johansson05Laholms IF 9.45q
Ludvig Palmér05IS Göta 9.48
Bendik Salvigsen05Höganäs Friidrottsförening 9.70
Noel Krantz Törnblom05Sävedalens AIK 9.75

Försök heat 33,915 aug 
Algot Hallberg05Hässleholms AIS 9.25q
Jeroen Persson05IFK Lund 9.28q
Jacob Carlsson05IS Göta 9.32q
Nikolas Andersson Prieto05Höganäs Friidrottsförening 9.77
Maximilian Silden05Ängelholms IF10.65

Final2,615 aug 
Melvin Bottomley05IFK Halmstad 9.23
Algot Hallberg05Hässleholms AIS 9.27
Jacob Carlsson05IS Göta 9.30
Jeroen Persson05IFK Lund 9.46
Erik Emmertz05Ängelholms IF 9.49
Malte Johansson05Laholms IF 9.69


P10 Längdzon
15 aug 
David Alfredsson05IFK Helsingborg4,00-1,4
Algot Hallberg05Hässleholms AIS3,89-1,8
Melvin Bottomley05IFK Halmstad3,74-2,3
Jeroen Persson05IFK Lund3,67-1,8
Ludvig Palmér05IS Göta3,59-1,4
Malte Johansson05Laholms IF3,56-1,2
Jacob Carlsson05IS Göta3,54-3,0
Edvin Alm05Ängelholms IF3,49-1,8
Nikolas Andersson Prieto05Höganäs Friidrottsförening3,39-4,3
10 Måns Eriksson05IFK Helsingborg3,37-2,9
11 Noel Krantz Törnblom05Sävedalens AIK3,35-3,6
12 Maximilian Silden05Ängelholms IF2,92-2,7
13 Daniel Aeristos05Malmö AI2,76-1,5


K 800m
Final15 aug 
Gaël de Coninck01Sävedalens AIK 2:20.57F14 1:a
Sara Salomonsson97Ängelholms IF 2:23.80K 1:a
Lovisa Skoglund01Höörs IS 2:25.53F14 2:a
Ellinor Aurell01Ängelholms IF 2:26.81F14 3:a
Florentina Stojakovic74IS Göta 2:29.89K 2:a
Vanja Tufvesson85Björnstorps IF 2:33.04K 3:a
Alexandra Gullberg01Sävedalens AIK 2:34.10F14 4:a
Emma Jensen01Klippans FK 2:35.72F14 5:a
Emma Svensson99Höörs IS 2:47.72F17 1:a
10 Thelma Nyberg01Hässleholms AIS2:48.08F14 6:a
Alicia Byström01Hässleholms AISej startF14


K Tresteg
15 aug 
Julia Olander99KA 2 IF10,79-0,8


K Slägga4.0 kg
15 aug 
Maja Eklund94IFK Växjö49,97


K Spjut600 g
15 aug 
Viktoria Johansson88Klippans FK29,94


F17 100m
Final-0,215 aug 
Vanja Blomberg98Klippans FK12.63
Felicia Ascard96IFK Lund12.92K 1:a
Filippa Andersson98Klippans FK13.18
Moa Eberhardt00Klippans FK14.40F15 ut
Love Johansson99Klippans FK14.50
Sima Zahrai63IFK Lund17.19K 2:a


F17 Höjd
15 aug 
Linnea Jönsson99IFK Helsingborg163


F17 Tresteg
15 aug 
Saga Sjöberg99Öresund FK10,77-1,1


F17 Slägga3.0 kg
15 aug 
Cecilia Larsson99IFK Växjö56,05
Frida Lundberg99Åhus FIK39,23dm 3:a
Nora Kindberg99Åhus FIK39,02dm 2:a


F17 Spjut500 g
15 aug 
Frida Lundberg99Åhus FIK23,54
Nora Kindberg99Åhus FIK18,89


F15 80m
Final1,815 aug 
Julia Henriksson00IFK Helsingborg10.42
Emmy Smedberg00KA 2 IF10.42
Hanna Dahlberg00Eslövs AI10.91
Hilma Hofström00KA 2 IF11.02
Jennifer Quick00IFK Lund11.03
Sara Grahn00KA 2 IF11.35


F15 Höjd
15 aug 
Elsa Ivarsson00IF Kronan143


F15 Tresteg
15 aug 
Hilma Hofström00KA 2 IF10,55-3,1


F15 Slägga3.0 kg
15 aug 
Jennifer Quick00IFK Lund49,70
Vilma Engbe00Öresund FK45,83
Ida Wåhlstrand00IFK Växjö45,82
Hanna Olofsson00Ängelholms IF37,41
Cecilia Larsson99IFK Växjö58,22ut
Luana Klaric Lundh99Göteborgs KIK50,68ut
Emma Johansson99Göteborgs KIK44,98ut


F15 Spjut500 g
15 aug 
Moa Linder00IFK Lund35,50


F14 80m
Försök heat 14,015 aug 
Samantha Oware01Malmö AI10.24q
Thea Petersson01Hässleholms AIS11.03
Ida Ottosson01Öresund FK11.08
Alicia Byström01Hässleholms AIS11.65
Emma Ekberg01Klippans FK11.71
Freja Andersdotter01KA 2 IFej start

Försök heat 23,015 aug 
Maja Maunsbach01IFK Lund10.59q
Malin Persson01IFK Lund10.67q
Ida Andersson01Klippans FK10.91q
Moa Simonsson01Malmö AI10.96q
Wilma Rosenquist01Malmö AI11.00q

Final1,915 aug 
Samantha Oware01Malmö AI10.39
Maja Maunsbach01IFK Lund10.78
Malin Persson01IFK Lund10.84
Moa Simonsson01Malmö AI11.15
Wilma Rosenquist01Malmö AI11.34
Ida Andersson01Klippans FKej start


F14 Häck 300m76 cm
Final15 aug 
Ellinor Aurell01Ängelholms IF49.64
Emely Nilsson01Eslövs AI54.76
Johanna Sjöström01IFK Lund55.79


F14 Stav
15 aug 
Gabriella Jönsson01IS Göta300
Anja Olsson01Malmö AI290
Emma Nilsson01Hässleholms AIS200


F14 Längd
15 aug 
Samantha Oware01Malmö AI5,141,7
Anja Olsson01Malmö AI4,760,0
Gabriella Jönsson01IS Göta4,710,3
Nellie Erlandsson01Öresund FK4,68-0,1
Moa Simonsson01Malmö AI4,60-0,3   4,47
Thea Petersson01Hässleholms AIS4,60-0,7   4,38
Mea Gedin01Malmö AI4,431,1
Ida Andersson01Klippans FK4,410,0
Freja Andersdotter01KA 2 IF4,181,0   0,00
Alexandra Gullberg01Sävedalens AIK4,18-0,4   0,00
11 Johanna Sjöström01IFK Lund4,130,4
12 Gaël de Coninck01Sävedalens AIK4,120,9
13 Helena Cronstedt01Malmö AI4,042,2   0,00
14 Alicia Byström01Hässleholms AIS3,89-0,1
15 Emely Nilsson01Eslövs AI3,83-0,7


F14 Kula3.0 kg
15 aug 
Fanny Lundberg01Åhus FIK9,99
Moa Simonsson01Malmö AI9,60
Emma Ekberg01Klippans FK9,38
Agnes Hökfelt01Ängelholms IF9,31
Anna Furebring01IFK Lund8,96
Helena Cronstedt01Malmö AI8,76
Hanna Kovacevic01Klippans FK7,51


F14 Slägga3.0 kg
15 aug 
Fanny Lundberg01Åhus FIK36,33
Anna Furebring01IFK Lund21,20
Alicia Byström01Hässleholms AIS20,05
Kajsa Toftner01Klippans FK18,54


F14 4 x 80m
Final15 aug 
Eslövs AI F15Emma Berglund -04
Tuva Åberg -02
Elin Ekelund -02
Hanna Dahlberg -00

43.98F15 1:a
Ängelholms IF P14Jakob Zäll -01
Didrik Pettersson -03
Emanuel Alm -02
Elliot Jönsson -02

45.45P14 1:a
Hässleholms AIS 2 F14Alicia Byström -01
Thelma Nyberg -01
Emma Nilsson -01
Thea Pettersson -01

brötF14


F13 60m
Försök heat 14,015 aug 
Jonna Tuomi02Eslövs AI 7.91q
Maja Kronkvist02Klippans FK 8.34q
Lotta Cinthio-Johansson02Båstads GIF 8.59
Moa Johansson02Laholms IF 8.79
Tindra Palmér02IS Göta 9.11
Linnea Gunnarsson02Ängelholms IF 9.96

Försök heat 21,415 aug 
Olivia Stridh02Ystads IF 8.29q
Selma Jönsson02Åhus FIK 8.46q
Tuva Åberg02Eslövs AI 8.55
Evelina Sjöstrand02Hässleholms AIS 8.75
Tuva Nilsson02Malmö AI 9.14
Sofia Ovesson02IFK Helsingborg 9.81

Försök heat 32,415 aug 
Elin Ekelund02Eslövs AI 8.26q
Nikki Anderberg02Öresund FK 8.47q
Ebba Lager02Ystads IF 8.95
Ebba Johansson02IFK Helsingborg 9.20
Emilia Karmefjord02Laholms IF 9.37
Alva Nilsson02Ängelholms IF 9.91

Final1,415 aug 
Jonna Tuomi02Eslövs AI 7.89
Maja Kronkvist02Klippans FK 8.30
Olivia Stridh02Ystads IF 8.35
Nikki Anderberg02Öresund FK 8.37
Selma Jönsson02Åhus FIK 8.55
Elin Ekelund02Eslövs AIej start


F13 600m
Final15 aug 
Maja Jönsson02Höörs IS 1:43.55
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK 1:45.23
Klara Ziegler02Höganäs Friidrottsförening 1:45.90
Alma Dahlberg02Hässleholms AIS 1:50.87
Julia Berns02IFK Lund 1:53.43
Tuva Nilsson02Malmö AI 1:55.21
Ella Kullman02Hässleholms AIS 1:57.15
Ingrid Norstedt02IFK Helsingborg 1:59.85
Ellen Moore02Hässleholms AIS 2:04.69


F13 Häck 200m68 cm
Finalheat 11,615 aug 
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK28.981
Olivia Stridh02Ystads IF29.262
Selma Jönsson02Åhus FIK29.763
Emelie Biarner02Klippans FK31.194

Finalheat 22,415 aug 
Evelina Sjöstrand02Hässleholms AIS32.885
Ebba Lager02Ystads IF33.536
Ella Kullman02Hässleholms AIS33.627
Maja Fernström02Malmö AIej start-


F13 Stav
15 aug 
Celina Johannsen02Malmö AI240
Kajsa Andersson02Åhus FIK190
Evelina Sjöstrand02Hässleholms AIS170


F13 Längdzon
15 aug 
Linnea Länsberg02Ängelholms IF4,751,7
Evelina Sjöstrand02Hässleholms AIS4,670,4
Emilia Münchmeyer02IFK Helsingborg4,660,7
Nikki Anderberg02Öresund FK4,641,3
Julia Berns02IFK Lund4,48-0,9
Ellen Moore02Hässleholms AIS4,430,2
Moa Johansson02Laholms IF4,26-0,1
Ebba Lager02Ystads IF4,180,3
Emelie Biarner02Klippans FK4,120,2
10 Klara Ziegler02Höganäs Friidrottsförening4,100,0
11 Emilia Karmefjord02Laholms IF4,09-0,5
12 Tindra Palmér02IS Göta4,011,4
13 Ebba Johansson02IFK Helsingborg3,901,2
14 Sofia Ovesson02IFK Helsingborg3,59-1,7


F13 Kula2.0 kg
15 aug 
Maja Fernström02Malmö AI12,49
Olivia H-Svensson02Ystads IF12,09
Emilia Münchmeyer02IFK Helsingborg10,42
Elin Ekelund02Eslövs AI10,37
Kajsa Andersson02Åhus FIK10,10
Ingrid Norstedt02IFK Helsingborg8,89
Linnea Gunnarsson02Ängelholms IF8,58
Alva Nilsson02Ängelholms IF8,30
Tindra Palmér02IS Göta8,07


F13 Slägga2.0 kg
15 aug 
Alva Nilsson02Ängelholms IF37,29
Elvira Pettersson02Vittsjö GIK29,63
Olivia H-Svensson02Ystads IF27,85
Linnea Gunnarsson02Ängelholms IF25,75
Kajsa Andersson02Åhus FIK23,22


F13 5 x 60m
Final15 aug 
Ystads IF 1 F13Olivia Stridh -02
Ebba Lager -02
Olivia H-Svensson -02
Johanna Persson -03
Chanelle Lindvall -03
42.16
Hässleholms AIS 1 F13Evelina Sjöstrand -02
Alma Dahlberg -02
Emily Ha -20
Ella Kullman -02
Ellen Moore -02
42.43
IFK Helsingborg 7 F 13Titti Ewertz -03
Hanna Persson Nguey -02
Ebba Johansson -02
Tilda Lilja -03
Emilia Münchmeyer -02
42.51
Åhus FIK 1 F13-1Emma Gerdes -03
Moa Feldt -03
Sydney Karström -04
Kajsa Andersson -02
Selma Jansson -02
43.97
Ängelholms IF F12Wilma Nilsson-05
Elin Länsberg -04
Filippa Zäll -03
Josefina Adolfsson -04
Emilia Johansson -05
46.40F12


F12 60m
Försök heat 12,315 aug 
Jenjira Phayakhruea Hagman04Malmö AI 8.37q
Tilda Lilja03IFK Helsingborg 8.69q
Bella Stenström03Malmö AI 8.75q
Joy Thulin03Öresund FK 8.81
Emma Gerdes03Åhus FIK 9.11
Alice Elvefors03Höganäs Friidrottsförening 9.51

Försök heat 24,715 aug 
Titti Ewertzh03IFK Helsingborg 8.64q
Chanelle Lindvall03Ystads IF 8.76
Vilma Dahlberg03Malmö AI 8.83
Sara Mehrabi03Öresund FK 8.98
Stina Croona03Höganäs Friidrottsförening 9.88
Hanna Lambertsson03IFK Helsingborg10.31

Försök heat 34,915 aug 
Mica Ramm-Ericson03Malmö AI 8.56q
Famke Persson03IFK Lund 8.73q
Humla Drott03IFK Helsingborg 8.98
Ella Holgersson03Malmö AI 9.32
Cecilia Bergman03Höganäs Friidrottsförening 9.36
Cindy Osakwe Akafbusi03Öresund FK 9.47

Final1,215 aug 
Jenjira Phayakhruea Hagman04Malmö AI 8.42
Mica Ramm-Ericson03Malmö AI 8.61
Titti Ewertzh03IFK Helsingborg 8.70
Famke Persson03IFK Lund 8.82
Tilda Lilja03IFK Helsingborg 8.93
Bella Stenström03Malmö AI 8.98


F12 600m
Final15 aug 
Thea Nilsson03Höörs IS 1:46.55F12 1:a
Famke Persson03IFK Lund 1:48.01F12 2:a
Johannes Gullberg03Eslövs AI 1:50.21P12 1:a
Nichole Ljungström03Ängelholms IF 1:50.45F12 3:a
Didrik Pettersson03Ängelholms IF 1:56.51P12 2:a
Joy Thulin03Öresund FK 2:00.33F12 4:a


F12 Häck 200m68 cm
Final15 aug 
Sydney Karström04Åhus FIK32.99
Filippa Zäll03Ängelholms IF34.54
Alice Elvefors03Höganäs Friidrottsförening35.84
Josefina Adolfsson04Ängelholms IF37.68


F12 Stav
15 aug 
Rebecka Krüeger03Malmö AI230
Ronja Sjöstrand04Hässleholms AIS170


F12 Längdzon
15 aug 
Tilda Lilja03IFK Helsingborg4,53-1,9
Chanelle Lindvall03Ystads IF4,49-3,7
Rebecka Krüeger03Malmö AI4,34-2,6
Joy Thulin03Öresund FK4,31-3,8
Titti Ewertzh03IFK Helsingborg4,28-0,5
Bella Stenström03Malmö AI4,26-1,7
Vilma Dahlberg03Malmö AI4,09-3,4
Moa Feldt03Åhus FIK3,98-2,2   3,97
Filippa Zäll03Ängelholms IF3,98-2,6   3,85
10 Cecilia Bergman03Höganäs Friidrottsförening3,88-2,2
11 Ella Holgersson03Malmö AI3,86-4,5
12 Johanna Persson03Ystads IF3,66-2,6   3,57
13 Alice Elvefors03Höganäs Friidrottsförening3,66-3,5   3,50
14 Cindy Osakwe Akafbusi03Öresund FK3,55-6,7
15 Sara Mehrabi03Öresund FK3,42-3,6
16 Frida Ottosson03Hässleholms AIS3,24-3,1
17 Stina Croona03Höganäs Friidrottsförening3,22-2,2
18 Hanna Lambertsson03IFK Helsingborg3,08-5,2


F12 Kula2.0 kg
15 aug 
Julia Scharnell03Eslövs AI13,31
Rebecka Krüeger03Malmö AI11,09
Chanelle Lindvall03Ystads IF9,79
Wilma Nilsson05Ängelholms IF8,89
Moa Feldt03Åhus FIK8,65
Filippa Zäll03Ängelholms IF8,28
Emilia Johansson05Ängelholms IF7,67
Frida Ottosson03Hässleholms AIS6,42


F12 Slägga2.0 kg
15 aug 
Moa Feldt03Åhus FIK25,30
Ebba Svensson05Åhus FIK18,48
Frida Ottosson03Hässleholms AIS15,48


F11 60m
Försök heat 12,915 aug 
Una Ademovic04Malmö AI 9.28q
Alva Staffas04Höganäs Friidrottsförening 9.54
Saga Andersson Kaarna04Höganäs Friidrottsförening 9.61
Emma Kovacevic04Klippans FK 9.75
Evelina Alm04Ängelholms IF10.48

Försök heat 20,815 aug 
Emilia Mandl04Malmö AI 9.25q
Ellen Fridlund04Höganäs Friidrottsförening 9.47
Elin Länsberg04Ängelholms IF 9.58
Lovisa Wallin04Båstads GIF 9.97
Ronja Sjöstrand04Hässleholms AIS10.29

Försök heat 34,715 aug 
Lisa Berns04IFK Lund 8.76q
Karla Andersson Prieto04Höganäs Friidrottsförening 9.27q
Moa Mohlin04Båstads GIF 9.29q
Julia Andersson04Malmö AI 9.36q
Josefina Adolfsson04Ängelholms IF 9.89

Final1,715 aug 
Lisa Berns04IFK Lund 8.85
Emilia Mandl04Malmö AI 9.28
Julia Andersson04Malmö AI 9.32
Karla Andersson Prieto04Höganäs Friidrottsförening 9.48
Una Ademovic04Malmö AI 9.60
Moa Mohlin04Båstads GIF 9.63


F11 600m
Final15 aug 
Wilma Nilsson05Ängelholms IF 1:59.71
Emilia Mandl04Malmö AI 1:59.81
Maud de Coninck05Sävedalens AIK 2:01.58
Ida Jexe Ek04IFK Halmstad 2:06.44
Julia Andersson04Malmö AI 2:07.60
Alice Warpman04Laholms IF 2:10.19
Una Ademovic04Malmö AI 2:11.85
Alva Staffas04Höganäs Friidrottsförening 2:12.46
Ronja Sjöstrand04Hässleholms AIS 2:18.79
Celia Parmatow05Malmö AIej start


F11 Längdzon
15 aug 
Sydney Karström04Åhus FIK4,58-0,8
Emilia Mandl04Malmö AI3,970,0
Lisa Berns04IFK Lund3,960,0
Moa Mohlin04Båstads GIF3,93-0,3
Ida Jexe Ek04IFK Halmstad3,92-1,2
Elin Länsberg04Ängelholms IF3,82-1,1
Johanna Ziegler04Höganäs Friidrottsförening3,81-0,5
Julia Andersson04Malmö AI3,700,0
Una Ademovic04Malmö AI3,58-1,7
10 Ronja Sjöstrand04Hässleholms AIS3,500,5
11 Emma Kovacevic04Klippans FK3,480,0
12 Alice Warpman04Laholms IF3,44-0,5
13 Josefina Adolfsson04Ängelholms IF3,26-0,9
14 Lovisa Wallin04Båstads GIF3,180,0
15 Anna Byrelid04Höganäs Friidrottsförening3,100,0
16 Thea Larsson04Ängelholms IF3,090,3
17 Evelina Alm04Ängelholms IF2,940,6
18 Julia Carlsvärd04Höganäs Friidrottsförening2,86-1,7


F11 Boll300 g
15 aug 
Wilma Nilsson05Ängelholms IF30,46
Emilia Johansson05Ängelholms IF29,31
Ida Jexe Ek04IFK Halmstad25,76
Emma Kovacevic04Klippans FK23,23
Hedda Månsson05Åhus FIK19,82
Saga Andersson Kaarna04Höganäs Friidrottsförening19,16
Ronja Sjöstrand04Hässleholms AIS17,29
Lovisa Wallin04Båstads GIF16,59
Thea Larsson04Ängelholms IF15,93
10 Moa Mohlin04Båstads GIF15,27


F10 60m
Försök heat 13,715 aug 
Wilma Nilsson05Ängelholms IF 9.13q
Engla Larsson05IFK Halmstad 9.16q
Celia Parmatow05Malmö AI 9.84q
Hedda Månsson05Åhus FIK10.17q
Meja Gullberg05Sävedalens AIK10.32

Försök heat 21,315 aug 
Emilia Johansson05Ängelholms IF 8.97q
Emma Ardemalm05Höganäs Friidrottsförening 9.83q
Maud de Coninck05Sävedalens AIK10.36
Amanda Overkleeft05Ängelholms IF10.36
Ida Larneby05Höganäs Friidrottsförening10.62

Final1,315 aug 
Emilia Johansson05Ängelholms IF 9.06
Wilma Nilsson05Ängelholms IF 9.21
Engla Larsson05IFK Halmstad 9.41
Emma Ardemalm05Höganäs Friidrottsförening 9.87
Hedda Månsson05Åhus FIK10.20
Celia Parmatow05Malmö AI10.90


F10 Längdzon
15 aug 
Emilia Johansson05Ängelholms IF4,140,5
Wilma Nilsson05Ängelholms IF4,111,1
Engla Larsson05IFK Halmstad3,550,6
Maud de Coninck05Sävedalens AIK3,380,0   3,36
Emma Ardemalm05Höganäs Friidrottsförening3,380,0   3,33
Celia Parmatow05Malmö AI3,360,2
Meja Gullberg05Sävedalens AIK3,221,6
Ida Larneby05Höganäs Friidrottsförening3,141,2
Hedda Månsson05Åhus FIK3,072,3   2,84 0,3
10 Amanda Overkleeft05Ängelholms IF2,960,9
11 Ebba Svensson05Åhus FIK2,840,0



© Track & Field, Christer Falk