RESULTAT
Laxaspelen 2022-07-02/03
Halmstad Arena IP
IFK Halmstad
Uppdaterad: 2022-07-04
Resultatlänk lördag  söndag  samlad lista   


 
M 100m
Försök heat 11,72 jul 
Filip Schwartz98SWEMölndals AIK10.78q       
Emil Cimander06SWEMalmö AI11.20q       
Edvin Andersson02SWEVarbergs GIF11.26q       
Samuel Carlsson01SWEIFK Halmstad11.58q       
Robin Noping96SWESävedalens AIK12.09        
Michael Robisch66SWELjungby FIK15.79        

Försök heat 22,52 jul 
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg11.03q       
Isak Holgersson04SWEIFK Lund11.09q       
Nils Nilsson Gott03SWEMalmö AI11.33q       
Max Helge02SWEIK Ymer11.41q       
Pether Askestam72SWEWärnamo SK12.66        
Tomas Fanta68SWEOskarshamns SK12.75        

Final1,52 jul 
Filip Schwartz98SWEMölndals AIK10.82       
Isak Holgersson04SWEIFK Lund10.97       
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg11.04       
Edvin Andersson02SWEVarbergs GIF11.28       
Emil Cimander06SWEMalmö AI11.35       
Max Helge02SWEIK Ymer11.52       
Samuel Carlsson01SWEIFK Halmstad11.68       
Nils Nilsson Gott03SWEMalmö AIej start       


M 400m
Final A2 jul 
Kalle Wållgren01SWEÖrgryte IS47.441       
Anders Pihlblad98SWEÖrgryte IS47.472       
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg48.063       
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS49.534       
Aaron Ladestam00SWEUllevi FK49.655       
Thomas Olsen01DENHolte Atletik50.087       
Oskar Greilert95SWEUllevi FK50.458       

Final B2 jul 
Jacob Helsing00SWEIK Orient50.076       
Samuel Andréasson99SWEUllevi FK50.569       
Valter Kjellberg04SWETurebergs FK50.9110        P19 1:a
Edvard Hansson02SWEÖrgryte IS51.3411       
Jonathan Johansson00SWESävedalens AIK52.3012       
Fredrik Krantz80SWEIK Finish60.3213       
Michael Robisch66SWELjungby FIK75.5614       


M 3000m
Final2 jul 
Henri Murta03SWEGällivare SK 9:56.38       
Mattias Björkman82SWEIFK Halmstad10:12.88       


M Längd
2 jul 
Jonatan Hirsh98SWEÖrgryte IS6,77       
Nils Nilsson Gott03SWEMalmö AI6,48       
Max Helge02SWEIK Ymer5,80       
Tomas Fanta68SWEOskarshamns SK5,15       

1 2 3 4 5 6 
M.Helge5,760,6-5,631,85,580,05,801,85,490,5
T.FantaX0,35,061,95,150,04,881,03,671,24,960,6
J.Hirsh5,100,0X3,36,771,46,550,0X0,06,740,0
N.Nilsson GottX0,56,480,36,210,16,310,46,331,16,311,1


M Slägga7.26 kg
2 jul 
William Lanndalen01SWEUllevi FK51,78       
Philipp Westphal93SWETrollhättan FIK21,66       

1 2 3 4 5 6 
P.WestphalX21,60X21,66XX
W.Lanndalen50,3751,78X48,58X49,97


M Spjut800 g
2 jul 
Alexander Ottosson87SWEKlippans FK59,54       
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad48,37       
Hampus Nordstedt Kjell00SWEIFK Halmstad47,39       
Agustin Hilmersson03SWEIK Orient41,70       
Philipp Westphal93SWETrollhättan FIK36,83       
Michael Robisch66SWELjungby FIK24,46       

1 2 3 4 5 6 
H.Nordstedt Kjell45,7447,39X45,2647,2045,02
M.Robisch23,6722,7122,7424,4622,22-
A.Bergenhem46,0448,3745,3944,81-45,21
P.Westphal36,8335,95X---
A.Hilmersson38,2141,70X38,8440,22-
A.Ottosson59,5455,60X56,92X-


P19 100m
Final1,52 jul 
Jacob Thelander03SWELjungby FIK11.05       
Linus Pihl03SWELerum Friidrott11.09       
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad11.52       
Moltas Strömberg03SWEIFK Växjö11.55       
Simon Johansson04SWEVarbergs GIF12.20       


P19 Längd
2 jul 
Jacob Thelander03SWELjungby FIK7,20       
Samuel Ekelund03SWEEslövs AI7,02       
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad6,47       
Agustin Hilmersson03SWEIK Orient6,42    pb   
Moltas Strömberg03SWEIFK Växjö6,12       
Simon Johansson04SWEVarbergs GIF5,73    pb   

1 2 3 4 5 6 
S.Johansson4,840,6X0,65,670,05,730,05,590,0X0,0
J.Thelander7,070,87,190,56,751,97,032,62,500,07,201,1
A.HilmerssonX0,06,421,7X0,0X0,24,450,1-
I.Svensson6,470,76,291,66,160,16,401,86,150,5X0,3
M.StrömbergX1,46,122,4X0,4X1,25,870,05,911,2
S.EkelundX0,7X0,1X0,27,020,06,780,5X0,8


P19 Slägga6.0 kg
2 jul 
Jakob Johansson04SWEVarbergs GIF51,36       

1 2 3 4 5 6 
J.Johansson45,4546,1047,9551,36XX


P17 100m
Final0,42 jul 
Oscar Björkman Schölin05SWEMölndals AIK11.24       
Anas Muse05SWEIFK Växjö11.31       
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad11.77       
Linus Wahl05SWELerum Friidrottej start       


P17 400m
Final2 jul 
Elias Mulot05SWEMalmö AI52.23       
Albin Freiholtz06SWETrollhättan FIK53.00       
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad53.92       
Gabriel Hanfler06SWEIFK Helsingborg54.27       
David Lövdahl05SWEIFK Halmstad56.41       


P17 Längd
2 jul 
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad5,79       

1 2 3 4 5 6 
L.Palmkvist5,660,2X1,0X1,95,520,15,790,0X0,0


P15 80m
Försök heat 11,02 jul 
Ivano Bevanda07SWEEslövs AI 9.30q       
Kalle Thyrman07SWEIF Rigor 9.78q       
Tim Björk Schwabe07SWEIFK Helsingborg10.04q       
Loke Bergström08SWEMalmö AI10.10q       
Gustav Appelgren08SWELaholm IF11.00        

Försök heat 21,52 jul 
Ivar Fransson Larsson07SWELerum Friidrott 9.47q       
Bram Persson07SWEIFK Lund 9.65q       
Nino Radosavljevic08SWEMalmö AI 9.85q       
Marcel Naim08SWEIFK Halmstad10.18q       
William Pålsson08SWEIFK Halmstad11.38        

Final0,02 jul 
Ivano Bevanda07SWEEslövs AI 9.26       
Ivar Fransson Larsson07SWELerum Friidrott 9.59       
Bram Persson07SWEIFK Lund 9.60       
Kalle Thyrman07SWEIF Rigor 9.75       
Nino Radosavljevic08SWEMalmö AI 9.95       
Tim Björk Schwabe07SWEIFK Helsingborg10.14       
Marcel Naim08SWEIFK Halmstad10.46       
Loke Bergström08SWEMalmö AIej start       


P15 300m
Final2 jul 
Ivar Fransson Larsson07SWELerum Friidrott37.88       
Nino Radosavljevic08SWEMalmö AI38.86       
Malte Zettergren07SWEVarbergs GIF39.10       
Vincent Almqvist08SWETrollhättan FIK39.51       


P15 1500m
Final2 jul 
Silas Andersson10SWEFalkenbergs IK 4:29.05       
Algot Tersing08SWETrollhättan FIK 4:39.84       
Linus Pålsson08SWETrollhättan FIK 5:17.48       


P15 Stav
2 jul 
Rasmus Arnell07SWEIFK Göteborg0       

265
R.Arnellxxx


P15 Tresteg
2 jul 
Tim Björk Schwabe07SWEIFK Helsingborg11,17    pb   

1 2 3 4 5 6 
T.Björk Schwabe11,170,0X0,6X0,0X0,0-X1,0


P15 Kula4.0 kg
2 jul 
Lucas Andersson07SWEIFK Halmstad11,45       
Gustav Appelgren08SWELaholm IF7,56       
Marcel Naim08SWEIFK Halmstad7,49       

1 2 3 4 5 6 
M.Naim6,876,657,347,206,797,49
G.Appelgren7,196,61X6,367,56X
L.Andersson10,1210,539,3111,4510,9710,80


P15 Slägga4.0 kg
2 jul 
Kevin Nordin07SWEIFK Växjö45,02       
Lucas Andersson07SWEIFK Halmstad26,43       
Gustav Appelgren08SWELaholm IF11,90       

1 2 3 4 5 6 
K.Nordin41,07X45,02XXX
G.AppelgrenXX11,9011,59X11,38
L.Andersson26,1424,9626,43---


P15 Spjut600 g
2 jul 
Loke Bergström08SWEMalmö AI40,20       
Lucas Andersson07SWEIFK Halmstad37,00       
Rasmus Arnell07SWEIFK Göteborg33,07       
Kevin Nordin07SWEIFK Växjö32,15       

1 2 3 4 5 6 
L.Andersson35,1727,9937,00X35,6633,65
L.Bergström40,2039,5138,1234,1835,3239,79
K.Nordin27,4027,9229,23X32,1531,60
R.Arnell33,0731,8828,2930,9429,85X


P13 60m
Final0,82 jul 
Filip Englund09SWEMalmö AI 8.00       
Malte Håkansson09SWEÅhus FIK 8.12       
Carl Björk09SWEMalmö AI 8.36       
Oscar Henriksson09SWEIK Finish 8.60       
Björn Roth09SWEIFK Göteborg 8.80       
Albert Carling09SWEIFK Växjö 8.81       
Malte Johnsson09SWEBåstads GoIF 9.48       

Extralopp1,92 jul 
Filip Englund09SWEMalmö AI 8.04       
Malte Håkansson09SWEÅhus FIK 8.24       
Carl Björk09SWEMalmö AI 8.38       
Oscar Henriksson09SWEIK Finish 8.51       
Anton Söderberg10SWEIFK Halmstad 8.97        P12
Malte Johnsson09SWEBåstads GoIF 9.51       


P13 200m
Final1,62 jul 
Filip Englund09SWEMalmö AI25.99       
Malte Håkansson09SWEÅhus FIK26.52       
Carl Björk09SWEMalmö AI26.67       
Oscar Henriksson09SWEIK Finish27.87       
Albert Carling09SWEIFK Växjö29.70       
Axel Danarö09SWEÅhus FIK33.17       


P13 Höjd
2 jul 
Carl Björk09SWEMalmö AI142       

134138142145
C.Björkoooxxx


P13 Stav
2 jul 
Samuel Härkegård Wulff09SWEMälarhöjdens IK265       
Linus Bernhardsson09SWEIFK Växjö225       
Björn Roth09SWEIFK Göteborg0       

195205215225235245255265270
L.Bernhardssonxo-xxooxxx
B.Roth---x
S.Härkegård Wulff--o-ooxooxxx


P13 Längdzon
2 jul 
Malte Håkansson09SWEÅhus FIK5,24       
Carl Björk09SWEMalmö AI4,89       
Axel Åhman09SWEIFK Växjö4,27    pb   
Samuel Härkegård Wulff09SWEMälarhöjdens IK4,27    pb   
Victor Hansson09SWEIF Rigor4,16    pb   
Malte Johnsson09SWEBåstads GoIF3,98    pb   

1 2 3 4 5 6 
S.Härkegård Wulff4,270,84,210,44,220,14,160,33,930,34,111,0
M.Håkansson2,950,35,240,05,240,35,190,05,180,35,230,4
V.Hansson4,160,34,100,03,960,63,940,43,810,3X0,0
A.Åhman4,010,03,561,24,261,04,270,04,030,04,250,8
M.Johnsson3,890,03,981,23,940,03,850,53,880,93,952,3
C.Björk4,890,33,141,54,720,14,791,1X0,04,531,0


P13 Spjut400 g
2 jul 
Samuel Härkegård Wulff09SWEMälarhöjdens IK29,14       
William Revenhäll10SWEFalkenbergs IK25,73       
Albert Carling09SWEIFK Växjö20,19       
Axel Åhman09SWEIFK Växjö17,30       

1 2 3 4 5 6 
W.Revenhäll25,4425,5424,1220,7525,7324,17
A.Carling19,8720,1919,4214,1615,3117,85
A.Åhman17,3015,9913,2412,6613,7814,54
S.Härkegård Wulff27,08X26,12X20,1329,14


P12 60m
Final0,72 jul 
Isac Sehlstedt10SWEFalkenbergs IK 8.37       
Alve Weber10SWEIFK Halmstad 8.88       
Anton Söderberg10SWEIFK Halmstad 9.00       
Ludvig Frieberg10SWEIK Finish 9.33       
Hugo Öhrvall10SWEIFK Halmstad 9.51       
Hugo Carlsson10SWEIFK Halmstad10.51       


P12 200m
Final1,92 jul 
Isac Sehlstedt10SWEFalkenbergs IK26.90       
Anton Söderberg10SWEIFK Halmstad29.17       
Alve Weber10SWEIFK Halmstad29.19       
Benjamin Henriksson11SWEIK Finish29.33       
Ludvig Frieberg10SWEIK Finish30.65       
Hugo Öhrvall10SWEIFK Halmstad32.00       
Hugo Carlsson10SWEIFK Halmstad36.15       


P12 Höjd
2 jul 
Silas Andersson10SWEFalkenbergs IK145       
Alve Weber10SWEIFK Halmstad142       
Isac Sehlstedt10SWEFalkenbergs IK138       
Ludvig Frieberg10SWEIK Finish130       

120125130134138142145149
I.Sehlstedtooooxoxxx
S.Anderssonoooooooxxx
L.Friebergoooxxx
A.Weberooooxoxxoxxx


P11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 400mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P11 BollResultatet publiceras inte på Internet.

P10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P10 BollResultatet publiceras inte på Internet.

P9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P9 400mResultatet publiceras inte på Internet.

P9 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P9 BollResultatet publiceras inte på Internet.

K 100m
Final2,52 jul 
Helmi Hjortbäck05SWEUllevi FK12.20       
Zarah Buchwald95DENHvidovre Atletik12.25       
Sarah Sækmose02DENVejle IF12.36       
Misja B. Jensen01DENHvidovre Atletik12.85       
Marie Hansson80SWEIK Finish13.29       
Anna Lokrantz91SWEIFK Göteborg13.93       
Ioanna Motschan-Armen97SWEIFK Göteborg14.63       

Extralopp A1,22 jul 
Ida Staafgård03SWEMalmö AI11.86        F19
Wilma Svensson03SWEOskarshamns SK11.87        F19
Zarah Buchwald95DENHvidovre Atletik12.26       
Helmi Hjortbäck05SWEUllevi FK12.27        K
Sarah Sækmose02DENVejle IF12.51       

Extralopp B0,02 jul 
Elin Molinder04SWEMölndals AIK12.78        F19
Misja B. Jensen01DENHvidovre Atletik12.99       
Elin Lövenklev06SWEVarbergs GIF13.39        F17
Ioanna Motschan-Armen97SWEIFK Göteborg14.45        K


K 400m
Final2 jul 
Elenie Carlsson05SWEIFK Växjö56.92        F17
Elin Pihlström06SWEMalmö AI57.32        K
Emilia Mandl04SWEMalmö AI58.64        K
Amanda Ehrnborg04SWEMölndals AIK60.44        F19
Orsolya Gaal82SWEVarbergs GIF64.34        K


K Tresteg
2 jul 
Jenny Lestander98SWEÖrgryte IS12,33       
Lisa Weyhenmeyer00SWEUpsala IF11,44       
Victoria Jacobsson97SWEUllevi FK11,26       

1 2 3 4 5 6 
J.LestanderX1,011,980,5X0,311,720,312,330,5X0,7
L.Weyhenmeyer11,001,4X0,1X0,1X0,011,210,011,442,7
V.Jacobsson11,120,010,720,611,190,411,251,711,260,9X0,8


K Slägga4.0 kg
2 jul 
Luana Lund Klaric99SWEUllevi FK54,45       
Ebba Molinder00SWEMölndals AIK48,69       
Hanna Grönwall99SWEMalmö AI44,17       
Alicia Byström01SWEHässleholms AIS33,39       

1 2 3 4 5 6 
E.MolinderX48,6946,9247,2046,48X
L.Lund KlaricXX52,6352,8454,4552,83
A.ByströmXXXX31,2633,39
H.Grönwall42,2243,18X44,1743,0943,30


K Spjut600 g
2 jul 
Sophie Reid02SWEIK Ymer43,52       
Stina Jacobson00SWEÖrgryte IS42,51       
Amanda Nilsson99SWEÖrgryte IS42,24       
Alma Olsson04SWEIF Rigor32,05       
Natalie Claesson92SWEKlippans FK28,63       

1 2 3 4 5 6 
N.Claesson28,3528,6328,10X26,54-
S.Jacobson37,5239,3242,5139,47X38,96
A.Nilsson40,3442,2440,3936,8939,3840,04
S.Reid38,7843,5243,3041,7240,8440,83
A.Olsson28,6430,7230,0128,0128,3032,05


F19 100m
Final3,82 jul 
Wilma Svensson03SWEOskarshamns SK11.76       
Ida Staafgård03SWEMalmö AI11.80       
Ella Axen03SWEHovslätts IK12.42       
Elin Molinder04SWEMölndals AIK12.89       
Ella Feldthusen03SWETrollhättan FIK13.35       
Alice Ljungberg04SWEIFK Halmstad15.10       


F19 Slägga4.0 kg
2 jul 
Tilde Grönwall04SWEIK Finish42,68       
Elin Rydqvist04SWEIFK Halmstad41,56       
Amanda Ehn04SWEIK Ymer35,76       

1 2 3 4 5 6 
T.GrönwallX42,6841,8041,76XX
E.RydqvistXXXXX41,56
A.Ehn34,87XXXX35,76


F17 100m
Final0,02 jul 
Klara Håkansson05SWEIK Orient13.22       
Elin Lövenklev06SWEVarbergs GIF13.39       
Ebba Holgersson06SWEIFK Lund13.49       
Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad13.80       
Agnes Bylander05SWELjungby FIK14.52       


F17 Tresteg
2 jul 
Ronja Rickardsson05SWEIFK Växjö10,71       
Agnes Frostberg06SWEIF Rigor10,44    pb   
Felicia Björk06SWEVarbergs GIF9,81       
Linnea Johansson06SWEVarbergs GIF9,15       

1 2 3 4 5 6 
F.Björk9,380,89,760,19,430,29,570,49,641,49,810,0
A.Frostberg10,150,110,211,010,000,710,270,010,311,010,440,0
L.Johansson9,150,0X1,48,831,08,880,08,920,18,890,0
R.RickardssonX0,710,261,1X0,410,230,0X0,010,710,1


F17 Slägga3.0 kg
2 jul 
Linnéa Fohlén Gladh06SWETrollhättan FIK54,02       
Joanna Ek05SWEIFK Helsingborg44,08       
Alice Bengtsson05SWELerum Friidrott40,25       
Elvira Hall06SWELjungby FIK32,73       
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott31,05       
Linnea Colliander05SWEIFK Halmstad19,75       

1 2 3 4 5 6 
L.CollianderX16,4118,1818,0919,75X
L.Fohlén GladhX53,5951,3251,9452,3354,02
J.Holmesson25,0425,2524,5625,5628,2831,05
E.HallXXX29,8732,73X
A.BengtssonX36,72X40,25X39,99
J.EkX42,3344,08X39,9742,25


F17 Spjut500 g
2 jul 
Linn Svedberg Jarlhage05SWEFalkenbergs IK39,26       
Thea Grangéus06SWEFalkenbergs IK33,01       
Agnes Bylander05SWELjungby FIK32,73       
Moa Andersson06SWEIFK Halmstad30,98       
Alma Falck06SWEIFK Halmstad28,15       

1 2 3 4 5 6 
A.Falck24,6124,9928,1523,7825,2624,84
T.GrangéusX29,1328,7533,0129,9429,07
L.Svedberg Jarlha38,1639,26X-37,8536,37
A.Bylander30,5932,7332,2627,36X30,49
M.Andersson30,98XXX27,0528,32


F15 80m
Försök heat 15,72 jul 
Moa Wirstedt07SWEMalmö AI10.13q       
Saga Andersson08SWEIK Ymer10.39q       
Milene Rosberg07SWEMalmö AI10.51q       
Nicolina Sinclair07SWEStenungsunds FI10.89q       
Tinja Strandmark08SWELjungby FIK11.32        
Nova Hedin08SWEÅhus FIK11.77        

Försök heat 21,82 jul 
Ellinor Wennolf08SWEMalmö AI10.10q       
Binta Jammeh08SWEMalmö AI10.68q       
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg11.08q       
Ida Henricsson07SWELjungby FIK11.14q       
Zuzanna Draus07SWEIFK Halmstad11.94        
Alma Bernlo08SWETrollhättan FIK11.97        

Final0,82 jul 
Ellinor Wennolf08SWEMalmö AI10.11       
Moa Wirstedt07SWEMalmö AI10.31       
Saga Andersson08SWEIK Ymer10.49       
Milene Rosberg07SWEMalmö AI10.63       
Binta Jammeh08SWEMalmö AI10.72       
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg11.17       
Ida Henricsson07SWELjungby FIK11.27       
Nicolina Sinclair07SWEStenungsunds FIej start       


F15 300m
Final2 jul 
Nicolina Sinclair07SWEStenungsunds FI43.91       
Agnete Vibe Bertelsen08DENVejle IF45.01       
Tindra Westlund Stenberg08SWEHabo Friidrott 0445.58       
Milene Rosberg07SWEMalmö AI46.09       


F15 1500m
Final2 jul 
Tindra Westlund Stenberg08SWEHabo Friidrott 04 5:12.28       
Emmy Ellbring08SWELjungby FIK 5:13.89       


F15 Höjd
2 jul 
Ebba Elm08SWEMalmö AI153       
Elin Larsson08SWEIF Rigor149       
Elin Giebat07SWEIK Orient149       
Tuva Grimheden07SWEHögby IF149       
Ida Gustafsson08SWEIKHP Huskvarna145       
Stina Johansson08SWELjungby FIK140       
Sofia Nilsson07SWEIFK Halmstad140       
Elli Eriksson07SWEIFK Halmstad140       

125130135140145149153155
I.Gustafsson--ooxoxxx
S.Nilssonooooxxx
E.Larsson--oooxxoxxx
E.Elm--ooooxoxxx
T.Grimheden--oooxxoxxx
S.Johansson--ooxxx
E.Giebat---ooxxoxxx
E.Eriksson-ooxoxx


F15 Stav
2 jul 
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg310       
Bella Gisel07SWEMalmö AI285       
Ellinor Wennolf08SWEMalmö AI285       
Tuva Grimheden07SWEHögby IF285       
Wilma Blom07SWEIKHP Huskvarna255       
Vilma Jexe Ek07SWEIFK Halmstad235       
Sofia Nilsson07SWEIFK Halmstad215       
Zuzanna Draus07SWEIFK Halmstad195       

175185195205215225235245255265275285295310327
E.Holmén----------ooooxxx
T.Grimheden-------oooxoxxoxxx
E.Wennolf-------ooooxoxxx
S.Nilsson---xooxxx
B.Gisel--------ooooxxx
W.Blom-----ooooxxx
V.Jexe Ek---ooooxxx
Z.Drausoooxxx


F15 Tresteg
2 jul 
Saga Andersson08SWEIK Ymer10,62    pb   
Agnete Vibe Bertelsen08DENVejle IF10,49       
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg10,16       
Thea Arkdal Ranebro07SWEIF Rigor10,04       
Emilia Wåhlberg08SWEIF Rigor9,29       
Tinja Strandmark08SWELjungby FIK9,27       
Wilma Blom07SWEIKHP Huskvarna9,14       
Ida Gustafsson08SWEIKHP Huskvarna8,67       

1 2 3 4 5 6 
A.Bertelsen10,451,110,491,310,400,010,430,2X0,210,170,7
E.Holmén10,091,1X1,110,050,010,160,39,980,010,111,0
E.Wåhlberg9,240,69,170,09,290,08,911,39,260,09,240,0
W.Blom9,140,09,000,68,760,68,760,58,590,08,730,9
T.Strandmark9,211,19,180,09,270,39,12035X0,7X0,0
T.Arkdal Ranebro10,040,9X1,19,740,0X0,3X0,09,930,0
S.AnderssonX0,110,580,5X0,110,341,0X0,010,620,2
I.Gustafsson8,270,08,481,18,670,0---


F15 Slägga3.0 kg
2 jul 
Erica Lejon07SWEIK Hinden39,40       
Ottilia Thorell08SWEEksjö Södra IK38,19       
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad30,16       
Leila Hadzalic07SWEIFK Halmstad26,10       
Nova Hedin08SWEÅhus FIK24,28       
Sofia Nilsson07SWEIFK Halmstad21,54       

1 2 3 4 5 6 
L.Hadzalic23,9226,10X20,6424,1224,73
E.LejonX37,8936,6439,4038,5738,83
N.HedinX16,4215,6024,28XX
O.Thorell37,5236,4937,3138,0238,19X
S.NilssonX21,54XX21,14X
S.Karström26,9126,2424,3728,5530,1627,90


F15 Spjut500 g
2 jul 
Bella Gisel07SWEMalmö AI30,82       
Vilma Jexe Ek07SWEIFK Halmstad30,56       
Misa Widetoft07SWEHabo Friidrott 0430,56       
Elin Giebat07SWEIK Orient27,02       
Emilia Wåhlberg08SWEIF Rigor23,50       
Nova Hedin08SWEÅhus FIK22,49       
Elli Eriksson07SWEIFK Halmstad19,93       
Zuzanna Draus07SWEIFK Halmstad19,02       

1 2 3 4 5 6 
M.Widetoft24,97X24,36X25,2930,56
N.HedinXX22,46X21,8122,49
B.Gisel24,6930,8227,3326,41X23,07
E.Eriksson16,9917,6916,96X19,93X
E.Wåhlberg22,4323,46X22,9723,5021,57
Z.DrausXX16,9715,0119,0214,94
E.Giebat27,0224,1323,8022,5025,8925,76
V.Jexe EkX30,5628,0326,8427,2627,34


F13 60m
Försök heat 10,02 jul 
Jonna Svensson09SWETrollhättan FIK 8.87q       
Freya Skoog09SWEIFK Växjö 8.96q       
Isabella Jakobsson09SWEBohus IF 9.23q       
Emelie Edhag09SWEIFK Halmstad10.08        

Försök heat 20,02 jul 
Meja Askestam09SWEWärnamo SK 8.63q       
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad 9.18q       
Elin Orsander09SWEFalkenbergs IK 9.28q       
Ella Wågstam09SWEIK Finish 9.36q       
Denise Sevin Demir09SWEIFK Halmstad 9.48q       

Final0,12 jul 
Meja Askestam09SWEWärnamo SK 8.53       
Jonna Svensson09SWETrollhättan FIK 8.97       
Freya Skoog09SWEIFK Växjö 8.98       
Isabella Jakobsson09SWEBohus IF 9.15       
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad 9.26       
Elin Orsander09SWEFalkenbergs IK 9.42       
Ella Wågstam09SWEIK Finish 9.48       
Denise Sevin Demir09SWEIFK Halmstad 9.58       


F13 200m
Final A0,92 jul 
Meja Askestam09SWEWärnamo SK28.581       
Jonna Svensson09SWETrollhättan FIK29.312       
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad30.203       
Smilla Bernhardsson09SWEIFK Växjö30.325       
Freya Skoog09SWEIFK Växjö31.077       
Isabella Jakobsson09SWEBohus IF31.108       

Final B0,82 jul 
Elin Orsander09SWEFalkenbergs IK30.294       
Hjördis Selldén Torle09SWEBåstads GoIF30.896       
Ella Wågstam09SWEIK Finish31.509       
Vilma Tilander09SWEIFK Halmstad32.3610       
Denise Sevin Demir09SWEIFK Halmstad33.1211       
Emelie Edhag09SWEIFK Halmstad34.0212       


F13 Stav
2 jul 
Hjördis Selldén Torle09SWEBåstads GoIF285       
Freya Skoog09SWEIFK Växjö235       
Smilla Bernhardsson09SWEIFK Växjö195       

185195205215225235245255265275285295
S.Bernhardssonoxoxxx
H.Selldén Torle-----oooooxxoxxx
F.Skoogoooxooxxoxxx


F13 Längdzon
2 jul 
Hjördis Selldén Torle09SWEBåstads GoIF4,52    pb   
Elin Orsander09SWEFalkenbergs IK4,34    pb   
Smilla Bernhardsson09SWEIFK Växjö4,28    pb   
Freya Skoog09SWEIFK Växjö4,22       
Ella Wågstam09SWEIK Finish4,17       
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad4,02       
Denise Sevin Demir09SWEIFK Halmstad3,89       
Isabella Jakobsson09SWEBohus IF3,89    pb   
Meja Grangéus09SWEFalkenbergs IK3,66    pb   

1 2 3 4 5 6 
F.Skoog4,22-0,63,87-2,14,17-0,84,18-1,03,99-2,34,120,2
A.Hansson4,020,03,88-2,63,930,93,97-1,13,92-1,13,87-0,7
D.Sevin Demir3,64-0,33,87-2,23,89-0,33,760,03,41-2,23,690,2
E.Orsander4,180,04,270,04,170,04,17-0,44,34-1,74,320,0
S.Bernhardsson4,25-2,14,240,04,28-0,34,02-1,04,17-1,54,140,0
H.Selldén Torle4,41-0,94,41-1,24,27-1,2-0,0X0,04,520,5
I.Jakobsson3,32-1,83,58-1,73,89-1,23,500,03,61-0,13,37-0,7
E.Wågstam3,86-1,53,92-0,74,07-1,44,17-1,24,100,03,52-1,1
M.Grangéus3,44-1,53,45-0,7X-1,43,52-1,23,640,03,66-0,8


F13 Kula2.0 kg
2 jul 
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad11,21       
Astrid Ramstedt09SWEVarbergs GIF10,06       
Josefine Henriksson09SWEEslövs AI10,01       
Ella Wågstam09SWEIK Finish8,28       
Emma Nordin09SWEIFK Växjö8,07       

1 2 3 4 5 6 
J.Henriksson9,9710,01X9,499,869,37
A.Ramstedt8,36X9,419,1710,069,85
S.KarströmX11,1511,2111,0210,93X
E.Nordin7,478,077,817,307,357,45
E.WågstamX7,747,658,287,957,15


F13 Spjut400 g
2 jul 
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad35,01       
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad24,13       
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad21,56       
Denise Sevin Demir09SWEIFK Halmstad19,26       
Moa Sjöberg10SWEIFK Halmstad10,96       

1 2 3 4 5 6 
S.Karström31,5535,01X31,94XX
M.Sjöberg9,0810,779,3210,9610,549,56
S.Karström23,4422,0523,8724,04X24,13
D.Sevin Demir16,8116,5214,9817,4918,5219,26
A.Hansson18,1119,1221,5621,51X20,27


F12 60m
Försök heat 10,02 jul 
Nowa Hultin10SWEIFK Sävsjö 8.89q       
Meja Persson10SWEMalmö AI 8.96q       
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad 9.08q       
Telma Tagesson10SWEIFK Halmstad 9.89q       
Emilia Jansson10SWEIFK Halmstad10.18        
Moa Sjöberg10SWEIFK Halmstad10.31        
Nikki Wejdrup10SWEÄngelholms IF10.55        

Försök heat 2-0,62 jul 
Sarah Berkani10SWEMalmö AI 8.61q       
Lian Öhrnberg10SWEMalmö AI 9.23q       
Amanda Löfgren10SWEIK Hinden 9.47q       
Maja Möller10SWEIFK Halmstad 9.78q       
Vega Jarl10SWEIFK Halmstad 9.91        
Miranda Möllborn10SWEIFK Halmstad10.52        
Agnes Lindholm10SWEIFK Halmstad10.89        

Final1,42 jul 
Nowa Hultin10SWEIFK Sävsjö 8.90       
Meja Persson10SWEMalmö AI 8.96       
Lian Öhrnberg10SWEMalmö AI 9.06       
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad 9.08       
Amanda Löfgren10SWEIK Hinden 9.21       
Maja Möller10SWEIFK Halmstad 9.61       
Telma Tagesson10SWEIFK Halmstad 9.77       
Sarah Berkani10SWEMalmö AIej start       


F12 200m
Final A0,62 jul 
Nowa Hultin10SWEIFK Sävsjö29.221       
Meja Persson10SWEMalmö AI29.352       
Agnes Elm10SWEMalmö AI29.713       
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad30.214       
Lian Öhrnberg10SWEMalmö AI31.186       
Freja Gustafsson11SWEIKHP Huskvarna31.427       
Sarah Berkani10SWEMalmö AIej start-       

Final B0,62 jul 
Amanda Löfgren10SWEIK Hinden30.555       
Maja Möller10SWEIFK Halmstad31.648       
Alva Zettergren10SWEVarbergs GIF31.879       
Vega Jarl10SWEIFK Halmstad32.8910       
Nikki Wejdrup10SWEÄngelholms IF35.0311       
Emilia Jansson10SWEIFK Halmstad35.3312       
Agnes Lindholm10SWEIFK Halmstad36.5513       


F12 Höjd
2 jul 
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad140       
Nowa Hultin10SWEIFK Sävsjö138       
Agnes Elm10SWEMalmö AI138       
Telma Tagesson10SWEIFK Halmstad138       
Ebba Danarö11SWEÅhus FIK132       
Olivia Krantz Elm11SWEIK Finish124       

110115120124128132135138140144
E.Danarö-ooooxxoxxx
A.Elm-oooooxoxoxxx
O.Krantz Elm-ooxoxxx
T.Tagesson----o-xxoxoxxx
O.Ståhl----o-ooxxoxxx
N.Hultin-oooooooxxx


F11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 400mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F11 BollResultatet publiceras inte på Internet.

F10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F10 400mResultatet publiceras inte på Internet.

F10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F10 BollResultatet publiceras inte på Internet.

F9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F9 400mResultatet publiceras inte på Internet.

F9 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F9 BollResultatet publiceras inte på Internet.


© Track & Field, Christer Falk