RESULTAT mellan 13 aug och 14 aug
Jennylunds Sommarspel 2022-08-13/14
Jennylunds IP
Bohus IF
Uppdaterad: 2022-08-14 15:29


 
P17 800m
Final14 aug 
Jonathan Norrman03Bohus IF 2:19.86        P19
Hultberg05Sävedalens AIK 2:21.65        F17
Fredrik Engel74Lerum Friidrott 2:22.66    sb    M
Benjamin Johansson08Bohus IF 2:29.73        P14
Wilma Lundström08Bohus IF 2:41.56        F14
Ida Klingener08Lerum Friidrott 2:41.88        F14


P17 Höjd
14 aug 
Gustav Hallsback06Tyft Arena IF150       

130135140145150155
G.Hallsbackoooooxxx


P17 Diskus1.5 kg
14 aug 
Joel Holgersson06Tyft Arena IF41,42    pb   
Gustav Hallsback06Tyft Arena IF28,06       

1 2 3 4 5 6 
J.HolgerssonX37,3338,6741,42XX
G.Hallsback23,1024,0326,5623,4928,0625,74


P17 Slägga5.0 kg
14 aug 
Albin Östman05Lerum Friidrott46,54    pb   
Joel Holgersson06Tyft Arena IF42,94       
Adam Rydén05Bohus IF41,70    sb   

1 2 3 4 5 6 
A.ÖstmanXXX46,54XX
J.Holgersson39,8041,45X42,9439,91X
A.RydénX37,8240,90X39,1141,70


P17 Spjut700 g
14 aug 
Joel Holgersson06Tyft Arena IF33,93       

1 2 3 4 5 6 
J.Holgersson27,1722,8627,9231,7032,1233,93


P15 80m
Final1,114 aug 
Eric Nilsson Struck08Istrums SK 9.44       
Joel Pettersson07IFK Göteborg10.22       
Vilgot Smedberg07IFK Göteborg10.67    pb   


P15 Höjd
14 aug 
Noah Tholson07IFK Göteborg160    pb   
Eric Nilsson Struck08Istrums SK160       
Melvin Lessner Sveen07IFK Göteborg155       

145150155160163169
M.Lessner Sveenxoxxooxxx
E.Nilsson Struck--oxo-xxx
N.Tholsonoxoooxxx


P15 Längd
14 aug 
Joel Pettersson07IFK Göteborg5,71       
Eric Nilsson Struck08Istrums SK5,53       
Tage Sköld07Mölndals AIK5,26       
Vilgot Smedberg07IFK Göteborg5,25    pb   

1 2 3 4 5 6 
T.SköldX0,05,180,0X0,05,210,05,260,0X0,0
J.Pettersson5,710,05,35-0,5X0,02,180,05,410,05,40-0,2
V.Smedberg5,010,05,110,04,880,0X0,84,810,05,250,0
E.Nilsson Struck5,360,05,340,05,400,05,430,05,530,0X0,0


P15 Diskus1.0 kg
14 aug 
Alexander Vedin07Trollhättan FIK39,36       
Oskar Haak07Stenungsunds FI37,05       
Tage Sköld07Mölndals AIK32,90       

1 2 3 4 5 6 
T.SköldX32,9031,4331,4128,2530,00
A.VedinX39,36XX39,04X
O.HaakXX37,0534,73XX


P15 Slägga4.0 kg
14 aug 
Oskar Haak07Stenungsunds FI30,83       

1 2 3 4 5 6 
O.Haak30,8325,71XXXX


P15 Spjut600 g
14 aug 
Alexander Vedin07Trollhättan FIK44,24       
Tage Sköld07Mölndals AIK35,69       

1 2 3 4 5 6 
A.VedinX36,04X44,24X37,36
T.Sköld34,0234,9833,8134,5435,6933,00


P14 80m
Final1,514 aug 
Malte Andreasson08Alingsås IF10.44       
Kalle Sörqvist08Bohus IF11.21       


P14 Häck 80m83,8 cm
Final0,414 aug 
Malte Andreasson08Alingsås IF14.66       


P14 Diskus1.0 kg
14 aug 
Kalle Sörqvist08Bohus IF24,33       

1 2 3 4 5 6 
K.Sörqvist24,3323,13XXX20,72


P14 Slägga4.0 kg
14 aug 
Kalle Sörqvist08Bohus IF28,97    pb   

1 2 3 4 5 6 
K.Sörqvist21,85XXXX28,97


P14 Spjut600 g
14 aug 
Kalle Sörqvist08Bohus IF33,20    pb   

1 2 3 4 5 6 
K.Sörqvist33,2030,5529,1629,4230,4828,91


P13 60m
Final0,014 aug 
Nelson Svensson Johansson09Örgryte IS 8.10    pb   
Adrian Krantz09IFK Göteborg 8.39    pb   
Alexander Olsson09Istrums SK 8.80       
Melvin Ström09Bohus IF 9.15    pb   
Emil Gamberg09Bohus IF 9.56       
Noam Antelid09Bohus IF 9.94    pb   


P13 600m
Final14 aug 
Svante Fernström10Mölndals AIK 1:46.15    pb   
Alexander Olsson09Istrums SK 1:47.64    pb   
Felicia Luukkonen10Mölndals AIK 1:48.18        F13 1:a
Emil Gamberg09Bohus IF 1:57.44    pb   
Alexander Sandelius09Bohus IF 2:03.50    pb   
Noam Antelid09Bohus IF 2:28.42       


P13 Häck 60m76,2 cm
Final-0,914 aug 
Nelson Svensson Johansson09Örgryte IS 9.68       
Svante Fernström10Mölndals AIK10.10       
Adrian Krantz09IFK Göteborg10.38       


P13 Höjd
14 aug 
Emil Gamberg09Bohus IF125       
Melvin Ström09Bohus IF120       

110115120125130
M.Strömooo-
E.Gambergoooxoxxx


P13 Längdzon
14 aug 
Nelson Svensson Johansson09Örgryte IS5,17    pb   
Adrian Krantz09IFK Göteborg4,90    pb   
William Lidén09Bohus IF4,19       
Melvin Ström09Bohus IF4,15    pb   
Alexander Olsson09Istrums SK4,14       
Emil Gamberg09Bohus IF4,02       
Noam Antelid09Bohus IF3,66       

1 2 3 4 5 6 
N.Svensson Johans5,00-0,25,170,04,910,0X00,03,75-0,7X0,0
W.Lidén4,020,04,190,04,120,03,91-0,34,130,04,04-0,2
E.Gamberg3,880,03,950,03,770,03,70-0,13,380,04,020,0
N.Antelid3,66-0,53,400,03,17-0,73,340,03,280,03,420,0
M.Ström3,99-0,6X0,04,150,03,88-0,94,150,03,940,0
A.Krantz4,90-0,3X0,0X0,04,71-0,54,740,0X0,0
A.Olsson4,090,04,080,03,050,02,85-0,54,06-0,84,140,07


P13 Diskus0.6 kg
14 aug 
Peter Gustavsson09Tyft Arena IF43,14    pb   
William Lidén09Bohus IF38,83    pb   

1 2 3 4 5 6 
P.Gustavsson43,14XXXX
W.Lidén38,8334,22XXX36,19


P13 Slägga3.0 kg
14 aug 
Peter Gustavsson09Tyft Arena IF41,35    pb   
William Lidén09Bohus IF28,60    pb   

1 2 3 4 5 6 
W.LidénX26,9727,3528,60X25,54
P.Gustavsson41,3539,3137,1336,69X38,44


P13 Spjut400 g
14 aug 
William Lidén09Bohus IF46,51    pb   
Noam Antelid09Bohus IF17,04       

1 2 3 4 5 6 
N.Antelid12,349,2811,8015,7315,5717,04
W.Lidén46,2146,5144,5043,1342,9039,94


P12 60m
Final2,113 aug 
Teodor Skånberg10Bohus IF 8.75       
Sigge Gustafsson10Trollhättan FIK 8.92       
Ville Petersson10Bohus IF 9.64       
Hannes Svennblad10Bohus IF 9.77       
Filip Larsson10Ullevi FK 9.96       


P12 Höjd
13 aug 
Teodor Skånberg10Bohus IF143       
Sigge Gustafsson10Trollhättan FIK135       
Emil Alenvik-Dahl10Bohus IF130       
Hannes Svennblad10Bohus IF125       
Ville Petersson10Bohus IF120       
Alfred Lund10Bohus IF120       

110115120125130135140143146
T.Skånberg-ooooxoooxxx
E.Alenvik-Dahl-oxooxoxxx
H.Svennbladooooxxx
S.Gustafsson--ooooxxx
V.Peterssonoooxxx
A.Lund-ooxxx


P12 Längdzon
13 aug 
Emil Alenvik-Dahl10Bohus IF4,25       
Teodor Skånberg10Bohus IF4,08       
Alfred Lund10Bohus IF3,92       
Hannes Svennblad10Bohus IF3,87    pb   
Sigge Gustafsson10Trollhättan FIK3,85       
Ville Petersson10Bohus IF3,84       
Filip Larsson10Ullevi FK3,71       
Liam Pettersson10Bohus IF3,32    pb   

1 2 3 4 5 6 
S.Gustafsson3,85-1,753,66-0,73,68-2,53,79-1,7
V.Petersson3,79-1,53,84-1,13,67-2,73,84-1,1
T.Skånberg4,07-1,93,97-1,34,08-1,43,96-1,4
L.PetterssonX-1,73,32-1,83,28-1,0X-1,7
F.Larsson3,71-3,03,58-0,53,650,03,68-2,2
A.Lund3,83-1,63,73-1,63,65-0,73,920,0
E.Alenvik-Dahl4,19-1,14,25-1,24,08-1,44,14
H.Svennblad3,69-1,23,67-0,43,87-1,33,82-0,7


P12 Kula3.0 kg
13 aug 
Teodor Skånberg10Bohus IF9,42       
Alfred Lund10Bohus IF9,06       
Wilhelm Hallander10Trollhättan FIK8,19    pb   
Liam Pettersson10Bohus IF7,86    pb   
Ville Petersson10Bohus IF7,31       

1 2 3 4 5 6 
W.Hallander7,007,987,738,19
L.Pettersson6,517,667,687,86
A.Lund8,638,458,469,06
T.Skånberg9,00X9,428,28
V.Petersson7,176,927,316,58


P12 Spjut400 g
13 aug 
Teodor Skånberg10Bohus IF26,42       
Sigge Gustafsson10Trollhättan FIK21,71    pb   
Wilhelm Hallander10Trollhättan FIK20,89    pb   
Alfred Lund10Bohus IF19,10       
Liam Pettersson10Bohus IF17,45       
Ville Petersson10Bohus IF16,44       

1 2 3 4 5 6 
W.Hallander20,8920,7217,1319,93
S.Gustafsson19,0321,7117,9417,96
T.Skånberg26,4221,5524,3524,27
V.Petersson16,2216,1916,4116,44
A.Lund19,1019,0617,9515,32
L.Pettersson17,45X17,1417,31


P11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 HöjdResultatet publiceras inte på Internet.

P11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P11 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

P11 Spjut400 gResultatet publiceras inte på Internet.

P10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P10 HöjdResultatet publiceras inte på Internet.

P10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P10 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

P9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P9 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P9 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

P8 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P8 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P8 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

P7 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P7 LängdResultatet publiceras inte på Internet.

P7 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

F17 Längd
14 aug 
Josefine Holmesson05Lerum Friidrott4,54       
Leia Holm05Lerum Friidrott3,43       

1 2 3 4 5 6 
L.HolmX-0,1X-0,23,25-0,53,43-0,7X0,62,64-1,1
J.HolmessonX0,04,54-0,8X0,0X001,950,02,300,0


F17 Diskus1.0 kg
14 aug 
Linnéa Fohlén Gladh06Trollhättan FIK34,58       

1 2 3 4 5 6 
L.Fohlén Gladh32,71XXXX34,58


F17 Slägga3.0 kg
14 aug 
Molly Klingener06Lerum Friidrott57,61       
Linnéa Fohlén Gladh06Trollhättan FIK57,17       
Emma Krantz05Ullevi FK57,11       
Alice Bengtsson05Lerum Friidrott51,41    pb   

1 2 3 4 5 6 
L.Fohlén Gladh56,6453,6155,9557,1753,3154,73
M.KlingenerX57,61XX54,1055,19
E.KrantzX56,1757,1153,6954,1855,07
A.Bengtsson48,6451,4150,5947,8647,9946,49


F17 Spjut500 g
14 aug 
Tilda Lindqvist06Bohus IF35,54       

1 2 3 4 5 6 
T.LindqvistXX33,9335,5432,2931,57


F15 Höjd
14 aug 
Astrid Milding07Trollhättan FIK140       

130135140145
A.Mildingooxoxx-


F15 Längd
14 aug 
Lisa Erkfeldt07IFK Göteborg4,69       
Svea Götestam07Göteborgs KIK       
Vera Thiringer Coster07IFK Göteborg       

1 2 3 4 5 6 
L.Erkfeldt4,690,03,38-0,4-3,110,0--
V.Thiringer Coste
S.Götestam


F15 Slägga3.0 kg
14 aug 
Wilma Backström07Trollhättan FIK39,65    pb   
Astrid Milding07Trollhättan FIK33,52    pb   
Moa Larsson07Bohus IF31,36    pb   
Lovisa Nisslert07Örgryte IS20,28    pb   

1 2 3 4 5 6 
L.Nisslert16,9318,6220,2814,7314,0915,70
W.Backström35,8739,65XX39,2332,01
A.Milding33,52XXXX33,31
M.Larsson24,5020,7924,9930,7325,4431,36


F15 Spjut500 g
14 aug 
Stina Juneståhl08IF Kville35,12       
Moa Larsson07Bohus IF27,29       
Lovisa Nisslert07Örgryte IS16,62       

1 2 3 4 5 6 
L.NisslertXXX13,1316,6214,12
M.LarssonX27,29XX25,4125,28
S.Juneståhl26,6635,12X34,9229,9831,31


F14 80m
Final0,814 aug 
Ylva Magnusson Debray08Örgryte IS11.38       
Grace Sunday08Bohus IF11.58       
Alva Andblad08Örgryte IS12.21       


F14 Häck 80m76,2 cm
Final1,514 aug 
Ella Alvelin08Mölndals AIK12.35       
Grace Sunday08Bohus IF13.90       
Ylva Magnusson Debray08Örgryte IS17.36       


F14 Längd
14 aug 
Ella Alvelin08Mölndals AIK5,26       
Grace Sunday08Bohus IF4,61    pb   
Ylva Magnusson Debray08Örgryte IS4,50       
Alva Andblad08Örgryte IS3,71       

1 2 3 4 5 6 
A.Andblad3,710,0X0,0X-1,53,580,0X0,0X0,0
E.Alvelin5,210,05,140,0X-1,5X0,00,105,26-0,8
Y.Magnusson Debra4,29-0,14,29-0,64,26-1,04,410,04,500,04,420,0
G.Sunday4,40-0,14,430,04,200,04,611,1X04,220


F14 Diskus0.75 kg
14 aug 
Klara Petersson08Lerum Friidrott29,76       
Matilda Skoglund08Ullevi FK24,40    pb   
Ida Bjerkliden08Kongahälla AIK24,06       
Noomi Emanuelsson08IFK Göteborg22,74       

1 2 3 4 5 6 
K.Petersson29,76XXXX28,03
M.Skoglund24,4020,9519,78XXX
N.EmanuelssonXXXX22,74X
I.BjerklidenX22,7024,0622,55X20,99


F14 Slägga3.0 kg
14 aug 
Klara Petersson08Lerum Friidrott40,01       
Matilda Skoglund08Ullevi FK22,69       

1 2 3 4 5 6 
M.Skoglund21,3618,6418,1821,5120,9722,69
K.Petersson39,9737,3240,0138,63X37,41


F14 Spjut500 g
14 aug 
Noomi Emanuelsson08IFK Göteborg27,15       
Ida Bjerkliden08Kongahälla AIK27,02    pb   
Klara Petersson08Lerum Friidrott23,89       

1 2 3 4 5 6 
K.Petersson22,8122,3823,89XXX
I.Bjerkliden27,0226,2322,9624,6724,5526,27
N.EmanuelssonXX26,87X27,1526,90


F13 60m
Final1,814 aug 
Saga Drottz09IK Orient 8.44    pb   
Amanda Rinman09IFK Göteborg 8.61    sb   
Alva Eurenius09IK Orient 8.85       
Liv Holm09IFK Göteborg 9.09       
Isabella Jakobsson09Bohus IF 9.20       


F13 Häck 60m68,6cm
Final0,614 aug 
Saga Drottz09IK Orient 9.83       
Felicia Luukkonen10Mölndals AIK10.45       
Alva Eurenius09IK Orient10.72       
Selma Suraiya09Bohus IF13.38       
Olivia Johansson09Bohus IFbröt       


F13 Höjd
14 aug 
Paulina Pappi09IFK Göteborg135       
Selma Suraiya09Bohus IF120    pb   
Saga Drottz09IK OrientX       

110115120125130135140
S.Drottz-----xxx
S.Suraiyaooxxoxxx
P.Pappi---oooxx


F13 Längdzon
14 aug 
Saga Drottz09IK Orient4,89       
Tilda Vickes09Bohus IF4,50       
Alva Eurenius09IK Orient4,49    pb   
Paulina Pappi09IFK Göteborg4,15       
Isabella Jakobsson09Bohus IF4,09       

1 2 3 4 5 6 
S.Drottz4,720,04,820,04,76-1,04,750,04,840,04,890,0
T.Vickes4,260,03,840,04,360,04,340,04,460,04,500,6
A.Eurenius4,490,04,460,0-4,410,0-4,260,0
I.JakobssonX0,03,83-1,4X-0,83,89-0,43,88-0,54,090,2
P.PappiX0,03,920,03,85-0,34,150,03,970,0X-1,2


F13 Diskus0.6 kg
14 aug 
Olivia Johansson09Bohus IF26,33       
Leah Sageborn10IFK Gnesta18,39       

1 2 3 4 5 6 
L.SagebornXX17,60X18,39X
O.Johansson26,2821,63X26,3323,97X


F13 Slägga2.0 kg
14 aug 
Leah Sageborn10IFK Gnesta31,90    pb   
Olivia Johansson09Bohus IF28,97    pb   
Molly Eliasson10Bohus IF16,43       

1 2 3 4 5 6 
L.Sageborn30,8630,1131,9031,0530,85X
M.EliassonX16,43X14,78X14,40
O.Johansson25,1828,3428,97X26,93X


F13 Spjut400 g
14 aug 
Saga Drottz09IK Orient29,36    pb   
Olivia Johansson09Bohus IF21,24    pb   
Selma Suraiya09Bohus IF20,93    pb   
Liv Holm09IFK Göteborg19,77       

1 2 3 4 5 6 
O.Johansson20,0721,2419,8818,2917,6121,13
L.Holm14,4319,7715,5217,26X16,28
S.Drottz22,4223,1229,3626,4528,1925,56
S.Suraiya18,0418,3618,5420,9317,0418,63


F12 60m
Final A1,013 aug 
Maja Karlsson10IK Orient 8.891       
Siri Wåhlström10Bohus IF 9.362       
Novali Gustafsson10Brattås CK 9.563       
Astrid Frick10Bohus IF 9.645       

Final B0,513 aug 
Ebba Boge10Bohus IF 9.614       
Emmie Van Den Berg10Trollhättan FIK 9.786       
Molly Eliasson10Bohus IF10.217       


F12 Höjd
13 aug 
Novali Gustafsson10Brattås CK150       

130135140143146148150152
N.Gustafssonooxooxooxxoxxx


F12 Längdzon
13 aug 
Maja Karlsson10IK Orient4,09       
Novali Gustafsson10Brattås CK3,89       
Ebba Boge10Bohus IF3,82       
Siri Wåhlström10Bohus IF3,80    pb   
Emmie Van Den Berg10Trollhättan FIK3,69    pb   
Astrid Frick10Bohus IF3,67    pb   
Molly Eliasson10Bohus IF3,52    pb   

1 2 3 4 5 6 
S.Wåhlström3,770,93,800,03,72-0,93,72-0,7
E.Van Den Berg3,630,03,690,0X-0,13,59-1,3
M.Karlsson3,97-1,04,090,03,89-1,24,03-0,3
E.Boge3,82-1,83,80-0,23,74-1,13,42-1,5
N.Gustafsson3,89-1,53,79-0,63,74-2,73,690,0
A.Frick3,380,03,67-2,33,65-0,33,610,0
M.Eliasson3,41-1,33,32-2,73,30-0,83,52-0,5


F12 Kula2.0 kg
13 aug 
Novali Gustafsson10Brattås CK7,92    pb   
Maja Karlsson10IK Orient6,96    pb   
Emmie Van Den Berg10Trollhättan FIK6,86    pb   
Astrid Frick10Bohus IF5,61       
Molly Eliasson10Bohus IF5,36    pb   

1 2 3 4 5 6 
M.Eliasson5,045,055,225,36
N.Gustafsson7,407,677,927,80
E.Van Den Berg6,276,276,866,22
M.Karlsson6,876,966,946,59
A.Frick5,435,255,415,61


F12 Spjut400 g
13 aug 
Molly Eliasson10Bohus IF12,64       

1 2 3 4 5 6 
M.Eliasson8,929,3210,9512,64


F11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 HöjdResultatet publiceras inte på Internet.

F11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F11 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

F11 Spjut400 gResultatet publiceras inte på Internet.

F10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F10 HöjdResultatet publiceras inte på Internet.

F10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F10 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

F9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F9 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F9 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

F8 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F8 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F8 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

F7 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F7 LängdResultatet publiceras inte på Internet.

F7 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.


© Track & Field, Christer Falk