RESULTAT
Julruschen 2023-12-09/10
Göteborg, Friidrottens Hus
IF Kville
Uppdaterad: 2023-12-10 19:57
Resultatlänk lördag  söndag  samlad lista   


 
P17 60m
Final A9 dec 
Daniel Otterdahl07Örgryte IS 7.381    pb   
Marcus Johansson05Örgryte IS 7.472       
Miron Weber07Linköpings GIF 7.483    pb   
Alfred Danerud07Sävedalens AIK 7.634    pb   
Alfred Ostwald07Örgryte IS 7.645    pb   
Sebastian Birk07Lerum Friidrott 7.697    pb   
Simon Ostwald08Örgryte IS 7.758    pb   
Nils Lindsta Long07Lerum Friidrott 8.1714       

Final B9 dec 
Leonard Karlsson08Örgryte IS 7.646       
Nils Johner07Lerum Friidrott 7.869    pb   
Malte Svensson07Sävedalens AIK 7.9310       
Adam Pantzar08Kongahälla AIK 7.9511    pb   
Axel Johansson07Kongahälla AIK 8.0212    pb   
Seo Mathieu-Gallaine08Örgryte IS 8.0913       
Ismael Hadden08Örgryte ISej start-       
Fritz Theander08Varbergs GIFej start-       


P17 400m
Final9 dec 
William Svensson07Sävedalens AIK55.59    pb   
Erik Borg08Sävedalens AIK57.49       
Nils Johner07Lerum Friidrott58.45    pb   
Axel Johansson07Kongahälla AIK62.21    pb   


P17 Häck 60m91,4 cm
Final9 dec 
Isak Thörn07Sävedalens AIK 9.64       


P17 Höjd
9 dec 
Lucas Andersson07IFK Halmstad173    pb   
Fritz Theander08Varbergs GIF168    pb   
Miron Weber07Linköpings GIF168    pb   
William Svensson07Sävedalens AIK164       
Hugo Andersson08Sävedalens AIK160       

138144150155160164168171173176
W.Svensson-----o-xxx
M.Weber--ooxoxooxxx
F.Theander----oxooxxx
H.Andersson---oxoxxx
L.Andersson-----ooooxxx


P17 Längd
9 dec 
Hugo Andersson08Sävedalens AIK5,94    pb   
Miron Weber07Linköpings GIF5,69       
Malte Svensson07Sävedalens AIK5,64    pb   
Svante Svensson07Sävedalens AIK5,59    pb   
Alfred Danerud07Sävedalens AIK5,56    pb   
Fritz Theander08Varbergs GIF5,52    pb   
Nils Lindsta Long07Lerum Friidrott5,39       
Erik Borg08Sävedalens AIK5,00       
Kalle Karlsson08Ljungby FIK4,83       

1 2 3 4 5 6 
E.Borg3,433,56X5,00
M.Weber5,54X5,325,69
A.Danerud5,305,545,485,56
S.Svensson5,295,345,595,53
K.Karlsson4,83---
M.Svensson5,515,55X5,64
F.Theander5,465,515,515,52
N.Lindsta Long5,395,295,305,13
H.Andersson5,845,704,185,94


P17 Kula5.0 kg
9 dec 
Lucas Andersson07IFK Halmstad11,94       
Fritz Theander08Varbergs GIF11,47    pb   

1 2 3 4 5 6 
F.Theander9,4311,47X11,24
L.Andersson11,9411,7511,8311,08


P15 60m
Final9 dec 
Texas Spencer09Örgryte IS 7.83    pb   
Ayob Haj Younes09Örgryte IS 7.90    pb   
Alexander Olsson09Istrums SK 8.18    pb   
Olivié Hanna09Istrums SK 8.30    pb   
Zakarias Ljungberg09Bohus IFej start       
Adrian Krantz09IFK Göteborgej start       


P15 200m
Final A9 dec 
Eliah Pettersson09Sävedalens AIK24.721       
George Cederqvist09IFK Göteborg25.062    pb   
Texas Spencer09Örgryte IS25.353    pb   

Final B9 dec 
Ayob Haj Younes09Örgryte IS26.124       
Rayan Siguerdjidjene09Örgryte IS26.415       
Olivié Hanna09Istrums SK26.987       

Final C9 dec 
Alexander Olsson09Istrums SK26.586    pb   
Simon Kronberg09IF Rigor28.518       
Folke Hildesson09Varbergs GIF28.849    pb   
Love Gartman09IF Rigor30.7010       


P15 Häck 60m83,8 cm
Final9 dec 
Eliah Pettersson09Sävedalens AIK 9.19       
Adrian Krantz09IFK Göteborg 9.48       
Herman Ryding09IFK Göteborg 9.70    pb   
Oskar Hallenbo09Lerum Friidrott 9.79       
Folke Hildesson09Varbergs GIF11.87       


P15 Längd
9 dec 
Eliah Pettersson09Sävedalens AIK4,96       
Adrian Krantz09IFK Göteborg4,56       
Oskar Hallenbo09Lerum Friidrott4,56    pb   
Herman Ryding09IFK Göteborg4,53    sb   

1 2 3 4 5 6 
O.Hallenbo4,564,323,33X
E.PetterssonX4,96X3,98
A.Krantz4,564,54XX
H.Ryding3,424,263,634,53


P14 60m
Final9 dec 
Emil Granath10Mölndals AIK 7.92       
Isac Sehlstedt10Falkenbergs IK 8.02    sb   
Ivar Malmering10Alingsås IF 8.08    pb   
Adam Forsmark10Strömstads IF 8.33    pb   
Gustav Waborg10IFK Göteborg 8.45       
Måns Eliasson10IF Kville 8.49    pb   
Hugo Eric Mannbro10IFK Göteborg 9.52       


P14 200m
Final A9 dec 
Emil Granath10Mölndals AIK25.761    pb   
Elliot Croona10IFK Göteborg25.932    pb   
Anton Söderberg10IFK Halmstad27.585    pb   

Final B9 dec 
Kevin Fatty10Lerum Friidrott26.353    pb   
Måns Eliasson10IF Kville27.584    pb   
Filip Larsson10Ullevi FK30.226    pb   
Hugo Eric Mannbro10IFK Göteborg31.937       


P14 Häck 60m83,8 cm
Final9 dec 
Ville Petersson10Bohus IF11.28       
Filip Larsson10Ullevi FK11.95       
Ebbe Jägerström10Varbergs GIFej start       


P14 Längd
9 dec 
Isac Sehlstedt10Falkenbergs IK5,82       
Kevin Fatty10Lerum Friidrott4,85    pb   
Ivar Malmering10Alingsås IF4,76       
Ivar Dittmer Macduff10Ullevi FK4,63    pb   
Ville Petersson10Bohus IF4,09    pb   
Hugo Eric Mannbro10IFK Göteborg3,76       
Ebbe Nilsson10IF Kville3,73       
Gustav Waborg10IFK Göteborg2,75       

1 2 3 4 5 6 
V.Petersson4,093,973,924,00
I.Dittmer Macduff4,354,554,274,63
I.Malmering3,33X4,284,76
K.Fatty4,824,644,624,85
H.Mannbro3,663,733,76X
E.Nilsson3,132,993,732,92
I.Sehlstedt5,435,825,825,70
G.WaborgXX2,75X


P13 60m
Final A9 dec 
Oliver Bokelund Singh11IF Kville 8.261    pb   
Olle Ekholm11Mölndals AIK 8.803       
Sixten Svanberg11IF Kville 8.814       
Victor Benito11Mölndals AIK 8.895       
Dominik Richter11IFK Göteborg 9.056    pb   
Christian Isaksen11Strömstads IF 9.177    pb   
Philip Ståhl11Mölndals AIK 9.198       
Simon Schärlund11IF Kville 9.239    pb   

Final B9 dec 
Conrad Berndtsson11Ullevi FK 8.372       
Olle Gårdsby11IF Kville 9.5910    pb   
Nils Beckman11IF Kville10.2111    pb   
Ebbe Höijer11Mölndals AIK10.3612       
Arvid Boström11IF Kville10.4613    pb   
Filip Belfrage11IF Kville11.1714       
Alfons Gimdal11IF Kville11.2115       


P13 Häck 60m76,2 cm
Final A9 dec 
Valter Elmestrand11Sävedalens AIK10.501       
Noel Melin11Mölndals AIK10.832       
Hugo Thunberg11IFK Göteborg11.023    pb   
Nils Ryttberg11Lerum Friidrott11.034    pb   
Walter Nilsson11Stenungsunds FI11.546       

Final B9 dec 
Elias Krantz11Mölndals AIK11.445       
Rasmus Eneman11IFK Göteborg11.747       
Philip Ståhl11Mölndals AIK11.878       
Hugo Hermond11IF Kville11.999    pb   
Filip Belfrage11IF Kville14.5610    pb   


P13 Längdzon
9 dec 
Valter Elmestrand11Sävedalens AIK4,77    pb   
Dominik Richter11IFK Göteborg4,50    pb   
Walter Nilsson11Stenungsunds FI4,42       
Sixten Svanberg11IF Kville4,42    pb   
Olle Ekholm11Mölndals AIK4,42       
Simon Schärlund11IF Kville4,12       
Hugo Hermond11IF Kville3,99       
Nils Ryttberg11Lerum Friidrott3,98    sb   
Olle Gårdsby11IF Kville3,84    pb   
10 Christian Isaksen11Strömstads IF3,74       
11 Ebbe Höijer11Mölndals AIK3,64    pb   
12 Nils Beckman11IF Kville3,55    pb   
13 Filip Belfrage11IF Kville3,08    pb   
14 Arvid Boström11IF Kville3,07    pb   
15 Alfons Gimdal11IF Kville2,56       

1 2 3 4 5 6 
F.Belfrage2,902,823,082,80
S.Schärlund4,104,123,753,96
A.Boström2,913,073,022,99
H.Hermond3,883,843,993,99
W.Nilsson4,384,314,424,21
N.Beckman3,473,463,553,50
C.Isaksen2,96XX3,74
E.Höijer3,453,643,553,53
D.Richter4,194,074,354,50
A.Gimdal2,542,562,262,55
V.Elmestrand4,624,564,774,62
O.Gårdsby3,843,823,793,69
S.Svanberg4,424,274,274,37
O.Ekholm4,174,274,424,24
N.Ryttberg3,983,393,653,85


P13 Kula3.0 kg
9 dec 
Victor Benito11Mölndals AIK9,27    pb   
Hannes Thunström11Mölndals AIK9,16       
Hugo Magnusson Johannesson11IF Kville8,67       
Simon Schärlund11IF Kville7,17       
Nils Ryttberg11Lerum Friidrott6,77    pb   
Einar Preijert11Sävedalens AIK6,58       
Arvid Boström11IF Kville4,96       

1 2 3 4 5 6 
S.Schärlund7,177,006,406,56
H.Magnusson Johan8,678,19XX
A.Boström4,904,964,754,92
V.Benito8,998,998,429,27
N.Ryttberg5,295,356,216,77
E.Preijert4,986,146,386,58
H.ThunströmX9,168,839,00


P12 60m
Final A9 dec 
Vincent Andréas12Ullevi FK 8.921       
Vincent Jägerström12Varbergs GIF 9.052       
Elias Jergel12IF Kville 9.163    pb   
Emil Mirenius12IFK Göteborg 9.244    pb   
Simon Torres12Sävedalens AIK 9.356    pb   
Levi Hufnagl Henkel12Ullevi FK 9.567       

Final B9 dec 
Tor Ahlskog12Strömstads IF 9.255    pb   
Samuel Bramsved Kronberg12Sävedalens AIK 9.658       
Assar Nielsen12IF Rigor 9.8510       
Viggo Negretti Sällström12Ullevi FK 9.8811       
Emil Grebovic12IF Kville10.3314    pb   
Eric Broman12Bohus IF10.4415       

Final C9 dec 
Leo Isakovic12IFK Göteborg 9.819       
William Hugosson12Mölndals AIK10.0212       
Leon Fernerud12Strömstads IF10.1413       
Kevin Lundberg12Sävedalens AIK10.9916    pb   
Ebbe Frank12IF Kville11.2417       
Adrian Hofflander12Mölndals AIK14.3218       


P12 Häck 60m76,2 cm
Final9 dec 
Samuel Bramsved Kronberg12Sävedalens AIK11.76       
Simon Torres12Sävedalens AIK12.00    pb   
Emil Mirenius12IFK Göteborg13.00       
Eric Broman12Bohus IF13.01    pb   
Alexander Hafstrand12IFK Göteborgej start       


P12 Längdzon
9 dec 
Vincent Andréas12Ullevi FK4,26       
Levi Hufnagl Henkel12Ullevi FK4,11    pb   
Elias Jergel12IF Kville3,98    pb   
Emil Mirenius12IFK Göteborg3,80       
Tor Ahlskog12Strömstads IF3,71    pb   
Assar Nielsen12IF Rigor3,69    pb   
Viggo Negretti Sällström12Ullevi FK3,58    pb   
Arvid Ahlskog12Strömstads IF3,56    pb   
Jamie Clark12Angereds IS3,52       
10 Leo Isakovic12IFK Göteborg3,51       
11 Leon Fernerud12Strömstads IF3,46       
12 Eric Broman12Bohus IF3,19       
13 Kevin Lundberg12Sävedalens AIK2,92       
14 Ebbe Frank12IF Kville2,89       

1 2 3 4 5 6 
E.BromanX3,143,19X
L.Hufnagl Henkel3,853,983,914,11
V.Negretti Sällst3,543,453,583,37
L.Fernerud3,46X3,263,15
E.Jergel3,923,953,873,98
K.LundbergX2,702,792,92
A.Ahlskog3,482,403,503,56
L.Isakovic3,513,162,962,87
J.Clark3,523,383,463,33
E.Frank2,882,752,722,89
T.Ahlskog3,713,563,593,65
A.Nielsen3,692,983,302,69
E.Mirenius3,703,603,80X
V.Andréas4,043,964,044,26


P12 Kula3.0 kg
9 dec 
Vincent Östling12IF Kville7,11    pb   
Leo Isakovic12IFK Göteborg6,65    pb   
Gustav Ivarsson12Strömstads IF6,60    pb   
Egil Ekholm12IF Kville6,52       
Levi Hufnagl Henkel12Ullevi FK6,22    pb   
Jamie Clark12Angereds IS6,08       
Eric Broman12Bohus IF5,81       
Emil Grebovic12IF Kville5,54       
Emil Mirenius12IFK Göteborg5,40    pb   
10 Arvid Ahlskog12Strömstads IF5,32       
11 Leon Fernerud12Strömstads IF5,15       
12 Kevin Lundberg12Sävedalens AIK5,03       
13 Ebbe Frank12IF Kville3,87       

1 2 3 4 5 6 
L.Hufnagl Henkel5,986,225,975,50
L.Fernerud5,154,864,415,03
L.Isakovic6,156,346,476,65
E.Frank3,873,783,753,12
E.Broman5,034,60X5,81
V.Östling6,466,787,116,94
J.Clark5,616,086,075,59
E.Grebovic5,045,544,544,57
K.Lundberg5,034,724,134,48
A.Ahlskog4,494,825,325,28
G.Ivarsson5,656,116,316,60
E.Ekholm6,096,525,995,67
E.Mirenius4,994,895,405,24


P11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P11 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

F17 60m
Final A9 dec 
Lisa Erkfeldt07IFK Göteborg 8.051    pb   
Abby Andersson08Falkenbergs IK 8.212    pb   
Märta Elfström08Kongahälla AIK 8.333    pb   
Ylva Magnusson Debray08Örgryte IS 8.504       
Grace Sunday08Örgryte IS 8.525    pb   
Maja Andersson07IF Hagen FIK 8.626       

Final B9 dec 
Alva Andblad08Örgryte IS 8.977    pb   
Selma Kristiansson08Göteborgs KIK 8.988       
Hanna Lundqvist07IF Rigor 9.029    pb   
Ylva Vogler08Örgryte IS 9.2610       
Bianca Nyberg08Örgryte IS 9.5211       


F17 400m
Final A9 dec 
Maja Andersson07IF Hagen FIK64.622    pb   
Märta Elfström08Kongahälla AIK65.293       
Ida Klingener08Lerum Friidrott68.615       

Final B9 dec 
Hannia Börjeson08Lidköpings IS61.711       
Alice Samuelsson08Kongahälla AIK65.934       
Lovisa Ludwigsson07Göteborgs KIKej start-       


F17 Häck 60m76,2 cm
Final9 dec 
Hannia Börjeson08Lidköpings IS 9.27       
Vilma Lundqvist Ottordahl08Hönö IS 9.33    pb   
Ylva Magnusson Debray08Örgryte IS10.03       


F17 Höjd
9 dec 
Freja Bäckström07Sävedalens AIK149       
Linnea Johansson07Sävedalens AIK149    pb   
Hannia Börjeson08Lidköpings IS145       
Vega Andersson08Kongahälla AIK140       
Frida Ahner08IFK Göteborg140    pb   

125130135140145149153
L.Johansson---oxooxxx
F.Ahnerooxxoxxoxxx
F.Bäckström---oooxxx
H.Börjeson-oxooxxoxxx
V.Anderssonooooxxx


F17 Längd
9 dec 
Hannia Börjeson08Lidköpings IS5,12    pb   
Vilma Lundqvist Ottordahl08Hönö IS5,05    pb   
Linnea Johansson07Sävedalens AIK5,01       
Lovisa Ludwigsson07Göteborgs KIK4,55       
Hanna Lundqvist07IF Rigor4,42    pb   
Vega Andersson08Kongahälla AIK4,16    sb   

1 2 3 4 5 6 
V.Lundqvist Ottor4,734,824,805,05
H.BörjesonXXX5,12
L.Johansson5,014,89X5,01
L.LudwigssonXX4,474,55
V.Andersson4,014,094,164,04
H.Lundqvist4,424,234,314,18


F17 Kula3.0 kg
9 dec 
Vilma Lundqvist Ottordahl08Hönö IS10,56    pb   
Hannia Börjeson08Lidköpings IS10,13    pb   
Abby Andersson08Falkenbergs IK9,22       

1 2 3 4 5 6 
A.AnderssonX9,119,22X
H.Börjeson8,7910,139,568,69
V.Lundqvist Ottor9,8110,2810,1810,56


F15 60m
Final A9 dec 
Gabriella Larsson09IFK Göteborg 8.371    pb   
Isabella Jakobsson09Bohus IF 8.552    pb   
Liv Holm09IFK Göteborg 8.583    pb   
Frida Karlsson09IFK Göteborg 8.664       
Ella Edgren09Lekeryd-Svarttorps SK 8.745    pb   
Hanna Andersson09IF Hagen FIK 9.029       

Final B9 dec 
Tindra Nyman09IFK Göteborg 8.776    pb   
Estrid Weijmer09IK Ymer 8.837       
Thea Sundler09IFK Göteborg 8.978    pb   
Ella Ruderfelt09IF Rigor 9.1810       
Astrid Cronholm09IF Rigor 9.2111    pb   
Melanija Johansson09Örgryte IS 9.7712       


F15 200m
Final A9 dec 
Isabella Siering09IFK Göteborg27.421    pb   
Isabella Jakobsson09Bohus IF28.172    pb   
Ellen Bäckman09IFK Göteborg28.764    pb   
Milla Andreasson09Göteborgs KIK29.216       

Final B9 dec 
Ella Edgren09Lekeryd-Svarttorps SK28.493    pb   
Tindra Nyman09IFK Göteborg29.185    pb   
Demi Kiriazidou09Majornas IK29.838       
Leia Esser09IFK Göteborg30.059       

Final C9 dec 
Estrid Weijmer09IK Ymer29.607       
Hanna Andersson09IF Hagen FIK30.1610    sb   
Ida Lindstrand09Lerum Friidrott30.9111    pb   
Thea Sundler09IFK Göteborgej start-       


F15 Häck 60m76,2 cm
Final9 dec 
Ida Ryttberg09Lerum Friidrott 9.56    pb   
Elin Abelin09Säffle FIK 9.80    pb   
Nike Emanuelsson09IFK Göteborg 9.82    pb   
Leia Esser09IFK Göteborg10.27    pb   
Thea Sundler09IFK Göteborg10.83    pb   


F15 Längd
9 dec 
Ella Edgren09Lekeryd-Svarttorps SK4,48    sb   
Elin Abelin09Säffle FIK4,33    sb   
Ida Lindstrand09Lerum Friidrott4,29    pb   
Leia Esser09IFK Göteborg4,29    pb   
Ida Ryttberg09Lerum Friidrott4,29       
Amanda Eklöf09Göteborgs KIK4,25       
Paulina Pappi09IFK Göteborg4,24    pb   
Moa Nyman09Göteborgs KIK4,19       
Cornelia Martin09Sävedalens AIK4,09       
10 Thea Sundler09IFK Göteborg3,98       
11 Astrid Cronholm09IF Rigor3,76       
12 Ella Ruderfelt09IF Rigor3,72       

1 2 3 4 5 6 
I.Lindstrand4,294,064,254,00
E.Ruderfelt3,723,623,483,54
I.Ryttberg4,213,973,994,29
A.CronholmXX3,76X
T.Sundler3,923,863,983,90
C.Martin3,454,09XX
A.EklöfX4,214,034,25
E.Abelin4,174,334,124,17
M.Nyman3,974,193,764,03
P.Pappi4,064,154,204,24
L.EsserX4,29X4,24
E.Edgren4,48XXX


F14 60m
Final A9 dec 
Emma Falk10IFK Göteborg 8.621    pb   
Ellen Bernhardsson10Hälle IF 8.652    pb   
Sara Capkova10Sävedalens AIK 8.683       
Ellen Guldbrandsen10Tibro AIK 8.884       
Linnea Stenborg10Lidköpings IS 8.996       
Siri Wåhlström10Bohus IF 9.118    pb   
Emma Lundqvist10IF Rigor 9.129       

Final B9 dec 
Julia Karlsson10Säffle FIK 8.905    pb   
Elsa Andersson10IF Kville 9.077    pb   
Fanny Ström10IF Rigor 9.2010    pb   
Selma Häger10IF Kville 9.2611    pb   
Linnéa Fransson10Alingsås IF 9.4912       
Thelma Johansson10IF Kville 9.8413    pb   


F14 200m
Final A9 dec 
Tilde Göransson10Varbergs GIF27.811    pb   
Elsa Edesjö10Sävedalens AIK28.574    pb   
Svea Karlsson10Varbergs GIF29.126       

Final B9 dec 
Ellen Bernhardsson10Hälle IF28.112    pb   
Greta Widell10Lerum Friidrott28.313    pb   
Emma Lundqvist10IF Rigor28.895    pb   

Final C9 dec 
Elsa Andersson10IF Kville29.547    pb   
Siri Wåhlström10Bohus IF29.818    pb   
Selma Häger10IF Kville31.249    pb   
Thelma Johansson10IF Kville33.3610    pb   


F14 Häck 60m76,2 cm
Final A9 dec 
Julia Karlsson10Säffle FIK 9.942    pb   
Sara Capkova10Sävedalens AIK10.203    pb   
Ida Lindsta Long10Lerum Friidrott10.444       
Ellen Guldbrandsen10Tibro AIK10.826       
Embla Norinder10Majornas IK11.638       

Final B9 dec 
Tilde Göransson10Varbergs GIF 9.741       
Sarah Svartborn10Örgryte IS10.535       
Svea Karlsson10Varbergs GIF11.227       
Emilia Larsson10Lerum Friidrott12.389       


F14 Längd
9 dec 
Tilde Göransson10Varbergs GIF5,02       
Elsa Edesjö10Sävedalens AIK4,77    pb   
Svea Karlsson10Varbergs GIF4,66    pb   
Sara Capkova10Sävedalens AIK4,55    pb   
Greta Widell10Lerum Friidrott4,42    pb   
Ida Lindsta Long10Lerum Friidrott4,32    pb   
Linnea Stenborg10Lidköpings IS4,29       
Julia Karlsson10Säffle FIK4,16    pb   
Alma Liljegren10IF Kville4,15       
10 Nova Lachner10Lerum Friidrott4,15       
11 Ellen Guldbrandsen10Tibro AIK4,13    pb   
12 Novali Gustafsson10Brattås CK3,98       
13 Siri Wåhlström10Bohus IF3,95       
14 Emilia Larsson10Lerum Friidrott3,81    pb   
15 Selma Häger10IF Kville3,69    pb   
16 Embla Norinder10Majornas IK3,68       
17 Emma Lundqvist10IF Rigor3,64       
18 Thelma Johansson10IF Kville3,34       
19 Molly Eriksson10IF Kville3,33       
20 Ella Jonsén10IF Kville3,26       
21 Elsa Wellmark10IF Kville3,14       
22 Johanna Nilsson10IF Kville3,06       

1 2 3 4 5 6 
S.Capkova4,55X3,954,31
E.Guldbrandsen4,003,874,084,13
M.Eriksson3,332,893,03X
E.Larsson3,72X3,81X
N.Lachner4,023,904,15X
N.Gustafsson3,983,843,953,81
S.Karlsson4,124,104,664,64
E.Wellmark3,053,143,143,02
A.LiljegrenX4,124,154,15
E.Jonsén3,113,183,263,06
I.Lindsta Long4,004,324,174,28
G.WidellXX4,354,42
E.Edesjö4,624,554,754,77
T.JohanssonX3,152,653,34
J.Nilsson2,622,952,963,06
J.Karlsson3,854,144,164,13
S.Häger3,693,263,65X
E.Norinder3,63X3,683,54
S.Wåhlström3,913,95X3,70
L.Stenborg3,444,224,214,29
T.Göransson4,994,824,855,02
E.Lundqvist2,933,643,52X


F13 60m
Final A9 dec 
Alicia Strandberg11Varbergs GIF 8.711       
Signe Misuri11Varbergs GIF 8.782       
Liesl Donobauer11Mölndals AIK 8.873       
Matilda Money11Varbergs GIF 8.964       
Eleonora Boström11Ullevi FK 9.245       
Lovisa Qvarfordt11Hälle IF 9.558       
Valerie Soi11Ullevi FKej start-       

Final B9 dec 
Maria Govorukhina11Sävedalens AIK 9.547    pb   
Olivia Claesson11Göteborgs KIK 9.6610    pb   
Hilma Thegerström Edh11Mölndals AIK 9.6811       
Edith Holm11Kongahälla AIK 9.6912       
Stella Jaworski11Sävedalens AIK 9.7213       
Ida Carlsson11Sävedalens AIK18.8625       
Sigrid Hellestam11IF Kvilleej start-       

Final C9 dec 
Frida Fors11Lerum Friidrott 9.496    pb   
Emilia Lövdahl11Sävedalens AIK 9.619    pb   
Inez Wickström11IF Kville 9.8215    pb   
Saga Lindstrand11Lerum Friidrott 9.9618    pb   
Isabelle Sideby11Sävedalens AIK10.1120       
Vinnah Landelius11Mölndals AIK10.7322       

Final D9 dec 
Emma Göthberg11Tibro AIK 9.8014    pb   
Esther Cyrén11IF Kville 9.9316       
Ella Esping11IF Kville 9.9517       
Kerstin Nylander11Bohus IF10.0819    pb   
Signe Lindahl11IFK Göteborg10.2121    pb   
Isa Antelid11Bohus IF11.1423       
Emilia Björlin11Bohus IF11.3824       


F13 Häck 60m68,6cm
Final A9 dec 
Rut Wållgren11Lerum Friidrott10.081    pb   
Isabelle Svahn11Kongahälla AIK10.682    pb   
Sigrid Hellestam11IF Kville11.563    pb   
Edith Holm11Kongahälla AIK11.744       
Saga Tilly Dunmark11Lerum Friidrott12.267       
Elina Kontio Duell11Bohus IF12.719       

Final B9 dec 
Alicia Strandberg11Varbergs GIF11.915       
Emilia Lövdahl11Sävedalens AIK12.216       
Kerstin Nylander11Bohus IF12.538       
Maria Govorukhina11Sävedalens AIK13.0310    pb   
Stella Jaworski11Sävedalens AIK13.0811    pb   


F13 Längdzon
9 dec 
Stella Fritzsche11IF Kville4,90    pb   
Rut Wållgren11Lerum Friidrott4,78       
Matilda Money11Varbergs GIF4,46    sb   
Eleonora Boström11Ullevi FK4,30    pb   
Ebba Borde11Ullevi FK4,28       
Signe Misuri11Varbergs GIF4,26       
Edith Holm11Kongahälla AIK4,08    pb   
Tilda Sjöstrand11Ullevi FK4,02       
Lovisa Qvarfordt11Hälle IF4,01       
10 Alicia Strandberg11Varbergs GIF4,00       
11 Inez Wickström11IF Kville3,96    pb   
12 Stina Carlsson11Kongahälla AIK3,96    pb   
13 Frida Fors11Lerum Friidrott3,96    pb   
14 Astrid Halldin11Stenungsunds FI3,87    pb   
15 Märta Boqvist11IF Kville3,82       
16 Emma Göthberg11Tibro AIK3,80    pb   
17 Valerie Soi11Ullevi FK3,76       
18 Ella Esping11IF Kville3,75    pb   
19 Saga Lindstrand11Lerum Friidrott3,74       
20 Moa Palmdahl11IF Kville3,74    pb   
21 Olivia Norèn11IFK Göteborg3,64       
22 Saga Tilly Dunmark11Lerum Friidrott3,60    pb   
23 Kerstin Nylander11Bohus IF3,59    pb   
24 Emilia Lövdahl11Sävedalens AIK3,56    pb   
25 Esther Cyrén11IF Kville3,54       
26 Maria Govorukhina11Sävedalens AIK3,48    pb   
27 Hilma Thegerström Edh11Mölndals AIK3,41       
28 Signe Lindahl11IFK Göteborg3,40    pb   
29 Stella Jaworski11Sävedalens AIK3,40       
30 Alma Robertsson11IF Kville3,32       
31 Saga Ekfeldt11IF Kville3,21       
32 Alva Löfgren Gidlund11IF Kville3,17    pb   
33 Vinnah Landelius11Mölndals AIK3,06       
34 Isa Antelid11Bohus IF3,02       
35 Emilia Björlin11Bohus IF2,80    pb   
36 Miski Mahdi11Ullevi FK2,64       

1 2 3 4 5 6 
A.Strandberg3,913,794,003,76
M.MahdiX2,372,642,41
E.Lövdahl3,273,323,563,46
A.Löfgren Gidlund3,163,093,173,06
T.Sjöstrand3,914,023,944,02
E.Holm4,083,923,593,87
R.Wållgren4,544,654,784,66
S.Misuri4,214,264,224,19
F.Fors3,963,803,613,67
S.Jaworski3,403,303,303,23
O.NorènXX3,543,64
M.Boqvist3,823,823,593,55
M.PalmdahlX3,603,493,74
M.Money4,324,394,464,38
L.Qvarfordt3,913,783,994,01
A.Robertsson3,323,293,14X
E.Boström4,304,22XX
E.Cyrén3,423,543,503,35
V.Landelius3,003,062,86X
E.Esping3,733,753,723,54
I.Antelid3,023,02X2,91
S.Lindahl3,313,34X3,40
E.Göthberg3,803,683,263,68
I.Wickström3,963,863,813,85
V.SoiXX3,763,42
E.Borde4,004,014,284,13
S.Carlsson3,963,853,803,84
E.BjörlinX2,742,672,80
H.Thegerström Edh3,393,353,413,39
K.Nylander3,523,443,593,59
S.Tilly Dunmark3,423,603,413,53
A.Halldin3,623,633,643,87
S.Ekfeldt3,153,183,203,21
M.Govorukhina3,413,483,432,62
S.Lindstrand3,743,713,423,73
S.Fritzsche4,614,854,784,90


F13 Kula2.0 kg
9 dec 
Miranda Jakobsson11Bohus IF9,80       
Rut Wållgren11Lerum Friidrott9,40    pb   
Stella Fritzsche11IF Kville8,81       
Ida Carlsson11Sävedalens AIK8,48    pb   
Liesl Donobauer11Mölndals AIK8,30       
Olivia Norèn11IFK Göteborg8,19       
Saga Lindstrand11Lerum Friidrott7,59    pb   
Astrid Halldin11Stenungsunds FI7,41    pb   
Kerstin Nylander11Bohus IF6,66    pb   
10 Saga Ekfeldt11IF Kville6,64    pb   
11 Thelma Ljunggren11IF Rigor6,58    pb   
12 Alma Robertsson11IF Kville6,49    pb   
13 Emilia Lövdahl11Sävedalens AIK5,87       
14 Alva Löfgren Gidlund11IF Kville5,75    pb   
15 Frida Fors11Lerum Friidrott5,74    pb   
16 Stella Jaworski11Sävedalens AIK5,63       

1 2 3 4 5 6 
A.Löfgren Gidlund5,135,615,755,54
F.Fors5,194,805,745,62
A.Halldin7,307,417,366,99
K.Nylander6,666,306,556,57
S.Fritzsche8,818,278,507,59
A.Robertsson6,155,486,096,49
S.Jaworski5,635,155,525,32
M.Jakobsson9,619,809,349,11
L.Donobauer7,717,407,268,30
I.Carlsson7,338,148,48X
S.Lindstrand7,157,596,276,41
S.Ekfeldt6,416,165,566,64
O.Norèn7,747,158,197,75
T.Ljunggren5,785,876,576,58
E.Lövdahl5,345,345,445,87
R.Wållgren8,789,409,158,71


F12 60m
Final A9 dec 
Betty Malm12IFK Göteborg 8.891       
Felicia Salmenius12Bohus IF 8.942    pb   
Hjördis Peixoto12IF Kville 9.003    pb   
Pauline Littenheim12Göteborgs KIK 9.134       
Nellie Lieberth Järman12Lidköpings IS 9.327       
Sophie Ståhl12Mölndals AIK 9.368    pb   
Ingrid Påfvelsson12Alingsås IF 9.439    pb   
Nova Hassel12IFK Göteborg 9.5611       

Final B9 dec 
Hanna Samuelsson12IFK Göteborg 9.145    pb   
Mira Glittsjö Dahl12Tingbergs AIS 9.156    pb   
Vilma Mårtensson12Varbergs GIF 9.6412       
Ada Rydström12IFK Göteborg 9.7315    pb   
Lione Karnå12Ullevi FK 9.8718       
Harriet Tengelin12Göteborgs KIK 9.9221       
Alma Mosén Stenberg12Göteborgs KIK10.0323       
Lisa Malmström12IF Rigor10.2627       

Final C9 dec 
Hannali Sigfridsson12IF Kville 9.4710    pb   
Molly Persson12IF Kville 9.6412    pb   
Majken Korner12IF Kville 9.8919    pb   
Leona Bozkurt12IFK Göteborg 9.9220    pb   
Kayla Adlertz12Sävedalens AIK10.0424    pb   
Ida Laag12Mölndals AIK10.1125    pb   
Estrid Flink12Göteborgs KIK10.3728    pb   
Ella Söderblom12IFK Göteborg10.6630       

Final D9 dec 
Lisa Bouzas12Ullevi FK 9.8317    pb   
Molly Törnqvist12IF Kville10.5529    pb   
Wilma Törnqvist12IF Kville10.7631    pb   
Viola Högström12IFK Göteborg10.7732    pb   
Eira Norman12Sävedalens AIK10.8233    pb   
Sigrid Stenman12Tingbergs AIS10.9735    pb   
Vilma Edvardsson12Tingbergs AIS11.8637       

Final E9 dec 
Elvira Aylward Alvelin12IF Kville 9.6412       
Alva Gómez12Sävedalens AIK 9.8216       
Stella Öhman12IF Kville 9.9722       
Vilma Brunell12IF Kville10.1626       
Astrid Agneman12Mölndals AIK10.8534       
Lea Westman12IF Kville11.2336       
Moa Frisk12IF Kville11.9238       


F12 Häck 60m68,6cm
Final A9 dec 
Betty Malm12IFK Göteborg10.951    pb   
Nellie Lieberth Järman12Lidköpings IS10.972    pb   
Ingrid Påfvelsson12Alingsås IF11.633    pb   
Felicia Salmenius12Bohus IF11.805       
Stella Öhman12IF Kville13.629       
Alva Hallnor12Lerum Friidrott14.0311       
Sigrid Stenman12Tingbergs AIS14.7614       
Elvira Aylward Alvelin12IF Kville17.9915       

Final B9 dec 
Mira Glittsjö Dahl12Tingbergs AIS11.754       
Hjördis Peixoto12IF Kville11.806       
Lisa Malmström12IF Rigor12.737       
Tilda Sand12IF Kville13.428       
Majken Korner12IF Kville13.6910       
Molly Törnqvist12IF Kville14.0512       
Wilma Törnqvist12IF Kville14.2813       
Vilma Edvardsson12Tingbergs AIS18.0116       


F12 Längdzon
9 dec 
Pauline Littenheim12Göteborgs KIK4,26       
Nellie Lieberth Järman12Lidköpings IS4,21    pb   
Hjördis Peixoto12IF Kville4,09       
Mira Glittsjö Dahl12Tingbergs AIS4,07    pb   
Ingrid Påfvelsson12Alingsås IF4,02    pb   
Hannali Sigfridsson12IF Kville3,99    pb   
Molly Persson12IF Kville3,96    pb   
Alma Mosén Stenberg12Göteborgs KIK3,93    pb   
Elvira Aylward Alvelin12IF Kville3,87       
10 Hanna Samuelsson12IFK Göteborg3,87    pb   
11 Harriet Tengelin12Göteborgs KIK3,82    pb   
12 Majken Korner12IF Kville3,77    pb   
13 Ada Rydström12IFK Göteborg3,72       
14 Lisa Bouzas12Ullevi FK3,67       
15 Alva Gómez12Sävedalens AIK3,52       
16 Vilma Brunell12IF Kville3,49       
17 Vilma Mårtensson12Varbergs GIF3,48       
18 Lione Karnå12Ullevi FK3,44    pb   
19 Nova Hassel12IFK Göteborg3,44    sb   
20 Kayla Adlertz12Sävedalens AIK3,41       
21 Stella Öhman12IF Kville3,39       
22 Hetty Caig12IF Kville3,38       
23 Agnes Göransson12Varbergs GIF3,30       
24 Wilma Törnqvist12IF Kville3,30    pb   
25 Ella Söderblom12IFK Göteborg3,27       
26 Estrid Flink12Göteborgs KIK3,26       
27 Leona Bozkurt12IFK Göteborg3,23       
28 Lea Westman12IF Kville3,18       
29 Ester Laaksonen12Göteborgs KIK3,17       
30 Alva Hallnor12Lerum Friidrott3,09    pb   
31 Sigrid Stenman12Tingbergs AIS3,05    pb   
32 Astrid Agneman12Mölndals AIK3,00       
33 Astrid Liøkel12Lerum Friidrott2,99       
34 Molly Törnqvist12IF Kville2,95    pb   
35 Ida Laag12Mölndals AIK2,86       
36 Moa Frisk12IF Kville2,69       
37 Vilma Edvardsson12Tingbergs AIS2,68       

1 2 3 4 5 6 
A.Liøkel2,992,922,902,98
E.FlinkXX3,203,26
K.AdlertzX3,413,113,29
H.Samuelsson3,613,613,323,87
V.Edvardsson2,652,612,682,67
V.Brunell3,493,483,383,36
A.Hallnor2,793,023,073,09
H.Peixoto4,094,064,06X
E.Laaksonen3,142,853,133,17
A.Göransson3,263,293,223,30
M.Glittsjö Dahl3,893,964,073,81
N.Lieberth Järman3,914,184,084,21
M.Frisk2,522,692,562,66
W.Törnqvist2,903,302,732,90
H.Caig3,383,143,193,32
S.Öhman3,273,392,993,12
M.Persson3,673,963,713,85
P.Littenheim4,264,104,213,58
L.Bozkurt3,143,23X3,15
I.Påfvelsson4,023,893,753,66
E.SöderblomX3,272,983,03
I.Laag2,692,722,862,75
L.Karnå3,443,273,383,41
S.Stenman2,743,033,052,92
H.Sigfridsson3,993,973,933,79
M.Korner3,673,663,773,46
L.Westman3,183,022,963,06
A.Gómez3,52XX-
N.Hassel3,393,303,442,83
V.Mårtensson3,293,423,483,38
L.Bouzas3,673,31X3,23
A.Mosén Stenberg3,763,803,783,93
A.Agneman3,002,812,652,94
M.Törnqvist2,582,912,932,95
E.Aylward Alvelin3,813,603,823,87
H.Tengelin3,823,663,753,57
A.Rydström3,683,673,593,72


F12 Kula2.0 kg
9 dec 
Klara Hallenbo12Lerum Friidrott9,38    sb   
Nellie Lieberth Järman12Lidköpings IS8,25    pb   
Hanna Samuelsson12IFK Göteborg8,10    pb   
Hjördis Peixoto12IF Kville7,88       
Tilda Sand12IF Kville7,28    pb   
Hannali Sigfridsson12IF Kville7,05    pb   
Sigrid Stenman12Tingbergs AIS6,65       
Astrid Liøkel12Lerum Friidrott6,43       
Eira Norman12Sävedalens AIK6,32    pb   
10 Molly Persson12IF Kville6,30    pb   
11 Moa Frisk12IF Kville6,26       
12 Felicia Salmenius12Bohus IF6,19       
13 Wilma Törnqvist12IF Kville6,04    pb   
14 Alva Hallnor12Lerum Friidrott5,84    pb   
15 Elvira Aylward Alvelin12IF Kville5,83       
16 Ingrid Påfvelsson12Alingsås IF5,76       
17 Molly Törnqvist12IF Kville5,65    pb   
18 Viola Högström12IFK Göteborg5,35       
19 Stella Öhman12IF Kville4,90       
20 Hetty Caig12IF Kville4,77       

1 2 3 4 5 6 
I.Påfvelsson4,595,515,764,95
S.Öhman4,254,904,594,72
A.Liøkel5,705,196,126,43
S.Stenman5,696,046,654,95
E.Norman6,276,326,255,85
M.Frisk6,255,736,266,22
M.Törnqvist5,655,475,425,13
V.Högström5,355,344,964,70
H.Samuelsson6,698,107,777,19
H.Caig3,843,824,174,77
N.Lieberth Järman8,258,108,138,01
F.Salmenius5,585,255,566,19
A.Hallnor5,844,855,584,72
M.Persson6,056,266,066,30
H.Sigfridsson6,736,986,717,05
T.Sand6,636,907,007,28
H.Peixoto7,887,527,867,58
K.Hallenbo8,679,019,389,15
E.Aylward Alvelin5,835,835,355,33
W.Törnqvist5,596,045,91-


F11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F11 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.


© Track & Field, Christer Falk