RESULTAT
Kvilles Vårtävling 2024-05-11
Göteborg, Björlandavallen
IF Kville
Uppdaterad: 2024-05-13


 
M 100m
Final A3,211 maj 
Arvid Gustafsson99Mölndals AIK10.851       
Nicolas Eriksen05BUL11.142       
Lucas Bolin01Ullevi FK11.233       
Max Helge02IK Ymer11.485       
Jonas Ellison06Örgryte IS11.536       
Joakim Carlsson85IF Kville13.0010       

Final B2,811 maj 
Zac Ng00Spårvägens FK11.444       
Josef Weiner03IFK Göteborg12.107       
Alfred Ostwald07Örgryte IS12.168       
Jörgen Åberg62IFK Halmstad12.479       
Loke Nilsson07Örgryte IS13.6211       

Extralopp0,911 maj 
Arvid Gustafsson99Mölndals AIK10.98       
Jonas Ellison06Örgryte IS11.70       
Alfred Ostwald07Örgryte IS12.14    pb   
Thea Haahr91Sparta Atletik12.59        K
Olivia Amberntsson05Mölndals AIK13.10        K


M 200m
Final A2,611 maj 
Linus Pihl03Lerum Friidrott21.161       
Tim Jansson05Alingsås IF22.002       
Oscar Björkman Schölin05Mölndals AIK22.603       
Anton Bengtsson99Ullevi FK22.824       
Carl Anderberg02IK Ymer24.215       
Nicolas Eriksen05BULej start-       

Final B1,911 maj 
Josef Weiner03IFK Göteborg25.116       
Marko Malnar06IK Ymer25.697    pb   
Jörgen Åberg62IFK Halmstad25.728       
Anders Pihl70Lerum Friidrott26.519    pb   
Joakim Carlsson85IF Kvilleej start-       


M 110m häck106,7 cm
Final2,911 maj 
Edvin Assarsson04Malmö AI14.42       
Elias Martinsson97Mölndals AIK14.62       
Max Rosquist-Larsson01Malmö AI16.83       

Extralopp3,011 maj 
Edvin Assarsson04Malmö AI14.18       
Elias Martinsson97Mölndals AIK14.90       
Max Rosquist-Larsson01Malmö AI15.11       


M Höjd
11 maj 
Fredrik Sangberg90Örgryte IS195       
Isac Åsbrink02Upsala IF186    pb   
Philip Bayer03Mölndals AIK182       
Loke Nilsson07Örgryte IS178    pb   

163169174178182186190195200
L.Nilssonoxxoxxoxxoxxx
I.Åsbrink---ooxoxxx
P.Bayer-oooxoxxx
F.Sangberg--o-o-oxxoxxx


M Längd
11 maj 
Olof Ryberg00Örgryte IS6,25       

1 2 3 4 5 6 
O.Ryberg6,221,66,212,96,232,26,252,3


P17 110m häck91,4 cm
Final2,911 maj 
Rasmus Arnell07IFK Göteborg14.33       

Extralopp3,011 maj 
Rasmus Arnell07IFK Göteborg14.35       


P17 400m häck83,8 cm
Final11 maj 
Ivar Fransson Larsson07Lerum Friidrott57.81       


P15 80m
Final1,211 maj 
Emilio Karnå10Ullevi FK 9.56       
Eliah Pettersson09Sävedalens AIK 9.84    pb   
Wilhelm Edlander10Lerum Friidrott10.41       
Måns Eliasson10IF Kville10.65       
Arvid Lindskog10IF Kville11.30       
Vilmer Nordahl10IF Kville11.53       


P15 800m
Final11 maj 
Oskar Kjellberg10Ullevi FK 2:21.75       
Wille Hedström09Sävedalens AIK 2:22.48       
Anders Grahn69IF Rigor 2:24.12        M35 1
Fredrik Engel74Lerum Friidrott 2:26.91        M35 2
Fredrik Svensson75IF Kville 2:33.61        M35 3
Magnus Björklund74IF Kville 2:35.87        M35 4
Måns Eliasson10IF Kvillebröt       


P15 Höjd
11 maj 
Emilio Karnå10Ullevi FK177       
Oskar Hallenbo09Lerum Friidrott148    pb   
Vilmer Nordahl10IF Kville138       

126132138143148152156159170177180
E.Karnå-------ooxoxxx
O.Hallenbo----oxxx
V.Nordahloooxxx


P15 Längd
11 maj 
Emilio Karnå10Ullevi FK5,85       
Eliah Pettersson09Sävedalens AIK5,15    pb   
Arvid Lindskog10IF Kville4,48       
Måns Eliasson10IF Kville4,41       

1 2 3 4 5 6 
E.Karnå5,691,15,855,853,45,831,7
A.Lindskog4,480,94,041,44,161,94,162,1
E.PetterssonX1,1X1,15,151,6X
M.Eliasson4,182,14,000,64,301,04,410,0


P15 Kula4.0 kg
11 maj 
Wilhelm Edlander10Lerum Friidrott9,45       
Oskar Hallenbo09Lerum Friidrott9,29    pb   

1 2 3 4 5 6 
W.Edlander9,458,67XX
O.Hallenbo8,94X9,29X


P13 60m
Final A0,411 maj 
Adrian Wasswa Aalberg11Romerike Friidrett 8.211    pb   
Viggo Kjaerbeck Emilsson11IF Kville 8.392    pb   
Brian Kato Aalberg11Romerike Friidrett 8.413    pb   
Noel Pettersson11Sävedalens AIK 8.554    pb   
Olle Ekholm11Mölndals AIK 8.595       
Sixten Svanberg11IF Kville 8.716    pb   

Final B0,111 maj 
Gordon Lundvall11Sävedalens AIK 8.767    pb   
Hannes Thunström11Mölndals AIK 8.928    pb   
Milton Lindhage11Mölndals AIK 9.109    pb   
Sahansa Ranasinghe11IF Kville 9.2810       
Olle Gårdsby11IF Kville 9.5511    pb   


P13 200m
Final A0,311 maj 
Adrian Wasswa Aalberg11Romerike Friidrett25.981    pb   
Brian Kato Aalberg11Romerike Friidrett26.872    pb   
Victor Benito11Mölndals AIK27.783    pb   
Hugo Thunberg11IFK Göteborg28.545    pb   
Noel Pettersson11Sävedalens AIK28.616    pb   
Gordon Lundvall11Sävedalens AIK28.888    pb   

Final B2,511 maj 
Viggo Kjaerbeck Emilsson11IF Kville28.324       
Olle Ekholm11Mölndals AIK28.667       
Walter Nilsson11Stenungsunds FI29.349       
Nils Ryttberg11Lerum Friidrott32.4510       
Edvard Ternestedt11Lerum Friidrott39.2511       


P13 600m
Final11 maj 
Adrian Wasswa Aalberg11Romerike Friidrett 1:40.60        P13 1
Brian Kato Aalberg11Romerike Friidrett 1:42.49        P13 2
Victor Benito11Mölndals AIK 1:44.32    pb    P13 3
Max Henriksson11Mölndals AIK 1:45.92    pb    P13 4
Vincent Andréas12Ullevi FK 1:53.85        P12 1
Assar Nielsen12IF Rigor 1:54.51    pb    P12 2
Emil Ehrnborg12Mölndals AIK 2:01.44        P12 3
Viggo Negretti Sällström12Ullevi FK 2:06.42        P12 4
Sixten Candemar12Lerum Friidrott 2:07.58    pb    P12 5
10 Arvid Boström11IF Kville 2:10.26    pb    P13 5
11 Erik Strand12Lerum Friidrott 2:14.52        P12 6


P13 Höjd
11 maj 
Valter Elmestrand11Sävedalens AIK156    pb   
Gordon Lundvall11Sävedalens AIK152    pb   
Nils Ryttberg11Lerum Friidrott143    pb   
Hannes Thunström11Mölndals AIK138    pb   
Simon Schärlund11IF Kville138       
Sahansa Ranasinghe11IF Kville132       
Oscar Hernelid11IF Kville132    pb   

120126132138143148152156159
O.Hernelidxoooxxx
V.Elmestrand--oooxxooxoxxx
H.Thunström-oooxxx
S.Ranasinghe-ooxxx
S.Schärlundooxooxxx
N.Ryttberg-oooxoxxx
G.Lundvall-o-ooooxxx


P13 Längdzon
11 maj 
Adrian Wasswa Aalberg11Romerike Friidrett5,24    pb   
Brian Kato Aalberg11Romerike Friidrett4,91    pb   
Valter Elmestrand11Sävedalens AIK4,71    pb   
Walter Nilsson11Stenungsunds FI4,62       
Noel Pettersson11Sävedalens AIK4,62    pb   
Olle Ekholm11Mölndals AIK4,51       
Simon Schärlund11IF Kville4,49    pb   
Sixten Svanberg11IF Kville4,30    pb   
Viktor Samor11Lerum Friidrott4,29    pb   
10 Oscar Hernelid11IF Kville4,11    pb   
11 Olle Gårdsby11IF Kville3,83       
12 Arvid Boström11IF Kville3,23       
13 Edvard Ternestedt11Lerum Friidrott3,15    pb   
Milton Lindhage11Mölndals AIKX       

1 2 3 4 5 6 
S.Schärlund4,49-1,04,09-1,54,12-2,64,14-1,5
W.Nilsson4,44-1,04,61-1,24,49-0,04,62-0,8
E.Ternestedt2,91-1,03,14-0,63,15-0,32,77-3,3
N.Pettersson4,62-1,04,36-0,04,25-1,94,51-1,4
O.Gårdsby3,42-1,03,63-1,73,83-1,33,51-1,8
M.LindhageXXXX
V.Samor3,75-1,03,93-1,43,86-0,14,29-1,8
A.Aalberg5,20-1,05,24-1,4--
A.Boström3,12-1,03,14-1,72,87-2,63,23-2,8
O.Ekholm4,42-1,84,51-2,74,48-1,24,43-0,2
V.Elmestrand4,43-2,54,63-1,34,38-3,24,71-0,9
O.Hernelid3,75-2,73,85-1,83,80-1,84,11-1,4
S.Svanberg4,18-1,54,27-1,54,07-2,04,30-1,6
B.Aalberg4,91-1,84,91-0,5-


P13 Kula3.0 kg
11 maj 
Walter Nilsson11Stenungsunds FI8,99       
Viktor Samor11Lerum Friidrott8,33    pb   
Simon Schärlund11IF Kville7,94    pb   
Nils Ryttberg11Lerum Friidrott7,15    pb   
Arvid Boström11IF Kville4,82       
Edvard Ternestedt11Lerum Friidrott4,35    pb   

1 2 3 4 5 6 
N.Ryttberg7,156,756,896,65
V.Samor7,078,338,14X
S.Schärlund7,947,394,437,57
W.Nilsson8,997,768,428,91
A.Boström4,82X4,324,25
E.Ternestedt4,353,634,172,91


P12 60m
Final A0,111 maj 
Tim Nilsson12Falkenbergs IK 8.621    pb   
Emil Mirenius12IFK Göteborg 8.792    pb   
Vincent Andréas12Ullevi FK 8.893    pb   
Alvin Goaga12IF Rigor 9.094    pb   
Levi Hufnagl Henkel12Ullevi FK 9.215    pb   
Viggo Negretti Sällström12Ullevi FK 9.668    pb   

Final B0,511 maj 
Sixten Candemar12Lerum Friidrott 9.346    pb   
Elias Jergel12IF Kville 9.367    pb   
Assar Nielsen12IF Rigor10.019    pb   
Erik Strand12Lerum Friidrott10.3310    pb   
Emil Grebovic12IF Kville10.3411    pb   
Joel Olofsson12IK Orient10.5312       


P12 200m
Final A3,211 maj 
Vincent Andréas12Ullevi FK29.122       
Emil Mirenius12IFK Göteborg29.543       
Elias Jergel12IF Kville31.865       
Assar Nielsen12IF Rigor32.456       
Viggo Negretti Sällström12Ullevi FK32.697       

Final B2,011 maj 
Tim Nilsson12Falkenbergs IK28.251       
Alvin Goaga12IF Rigor31.764       
Ludvig Granberg12IF Kville37.348       
Anton Stollenwerk12Lerum Friidrott39.509       
Adrian Toumari12Lerum Friidrott39.5710       


P12 Höjd
11 maj 
Tim Nilsson12Falkenbergs IK133    pb   
Sixten Candemar12Lerum Friidrott128    pb   
Elias Jergel12IF Kville128    pb   
Alvin Goaga12IF Rigor123       
Vincent Östling12IF Kville123    pb   
Emil Mirenius12IFK Göteborg123       
Erik Strand12Lerum Friidrott110    pb   
Emil Grebovic12IF Kville110    pb   
Joel Olofsson12IK Orient102    pb   

94102110117123128133135
V.Östling-ooooxxx
E.Jergel-oooxxoxoxxx
E.Grebovicooxxoxxx
A.Goaga-ooooxxx
S.Candemar-ooooxoxxx
J.Olofssonoxoxxx
E.Strandooxoxxx
T.Nilsson-oooooxoxxx
E.Mirenius-oooxxoxxx


P12 Längdzon
11 maj 
Tim Nilsson12Falkenbergs IK4,91    pb   
Vincent Andréas12Ullevi FK4,58       
Gustav Grahn12IF Rigor4,54       
Levi Hufnagl Henkel12Ullevi FK4,54       
Alvin Goaga12IF Rigor4,05    pb   
Viggo Negretti Sällström12Ullevi FK4,04    pb   
Ludvig Granberg12IF Kville3,80       
Elias Jergel12IF Kville3,65    pb   
Assar Nielsen12IF Rigor3,43       
10 Vincent Östling12IF Kville3,14       
11 Anton Stollenwerk12Lerum Friidrott3,03    pb   
12 Emil Grebovic12IF Kville2,95       
13 Adrian Toumari12Lerum Friidrott2,78    pb   
Emil Mirenius12IFK GöteborgX       

1 2 3 4 5 6 
E.Grebovic2,953,12,643,0X2,722,2
A.Toumari2,783,62,780,92,782,62,663,5
A.NielsenX3,432,4XX
E.MireniusXXXX
T.Nilsson4,913,44,762,04,763,24,852,3
V.ÖstlingX3,142,13,123,0X
A.Stollenwerk3,031,3XX2,923,8
A.Goaga4,053,4X4,021,03,914,3
V.Negretti Sällst4,042,93,911,63,722,23,082,6
L.Granberg3,252,73,142,23,030,33,802,9
G.Grahn4,292,94,142,64,182,54,543,8
E.Jergel3,601,03,652,43,581,8X
L.Hufnagl Henkel4,132,64,102,44,102,24,542,2
V.Andréas2,763,0X4,582,24,542,3


P12 Kula3.0 kg
11 maj 
Gustav Grahn12IF Rigor8,45    pb   
Vincent Östling12IF Kville7,45       
Levi Hufnagl Henkel12Ullevi FK7,26       
Ludvig Granberg12IF Kville5,88       
Johannes Sandedal12Ullevi FK4,92       
Adrian Toumari12Lerum Friidrott4,80       
Anton Stollenwerk12Lerum Friidrott4,55    pb   

1 2 3 4 5 6 
L.Granberg5,285,885,705,82
A.Stollenwerk4,463,754,554,29
G.Grahn8,458,158,238,39
J.Sandedal4,554,804,924,32
A.Toumari4,564,584,484,80
V.Östling7,127,297,457,43
L.Hufnagl Henkel6,816,687,267,11


P11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 200mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 600mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 HöjdResultatet publiceras inte på Internet.

P11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P11 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

P10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P10 200mResultatet publiceras inte på Internet.

P10 HöjdResultatet publiceras inte på Internet.

P10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P10 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

P9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P9 400mResultatet publiceras inte på Internet.

P9 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P9 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

P8 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P8 400mResultatet publiceras inte på Internet.

P8 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P8 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

M35 200m
Final3,711 maj 
Raul Peixoto73IF Kville26.29       
Joakim Carlsson85IF Kville26.59       
Mikael Rydström63Sävedalens AIK28.69       
Carolin Hellestam80IF Kville31.09        K35 1
Elin Landfors84IF Kville32.42        K35 2
Hans Wendeberg56IFK Göteborg32.49       
Amudha Harikrishnan84IF Kville33.81        K35 3


M35 Höjd
11 maj 
Jonas Ahrnberg85IK Bergaström165    pb   
Mikael Runsten63IFK Göteborg146       
Fredrik Svensson75IF Kville146       

132137142146150154157160163165167
F.Svenssonoxoxxoxxoxxx
M.Runstenoooxoxxx
J.Ahrnberg----xooooxxooxxx


M35 Längd
11 maj 
Jonas Ahrnberg85IK Bergaström5,85       
Fredrik Hernelid81IF Kville4,60       
Eric Persson63IF Kville4,57       
Raul Peixoto73IF Kville4,36       
Mikael Runsten63IFK Göteborg4,12       
Mikael Rydström63Sävedalens AIK4,05    pb   
Hans Wendeberg56IFK Göteborg3,38       

1 2 3 4 5 6 
H.WendebergX1,03,380,73,051,9X2,3
F.Hernelid4,391,44,601,64,460,94,471,7
M.Runsten4,121,54,062,24,123,53,890,7
E.Persson4,461,74,570,7X1,9X2,6
R.Peixoto4,361,93,933,34,142,84,172,6
J.Ahrnberg5,772,75,853,15,742,85,842,4
M.Rydström4,051,33,893,63,841,53,783,3


K 100m
Final2,811 maj 
Anne Sofie Kirkegaard98Sparta Atletik11.97       
Evelina Olsson08IFK Sunne FK12.06       
Thea Haahr91Sparta Atletik12.48       
Olivia Amberntsson05Mölndals AIK12.99       
Leah Sewali Aalberg08Romerike Friidrett13.59       
Maja Andersson07IF Hagen FIK13.73       
Alva Andblad08Örgryte IS13.93       


K 200m
Final3,011 maj 
Anne Sofie Kirkegaard98Sparta Atletik24.42       
Emelie Rantzow98IK Ymer24.96       
Isabella Jakobsson09Bohus IF28.87       
Alva Andblad08Örgryte IS29.06       
Leah Sewali Aalberg08Romerike Friidrettej start       
Maja Andersson07IF Hagen FIKej start       


K 800m
Final11 maj 
Emma Falk10IFK Göteborg 2:29.38        F15 1
Vanja Karlsson85Halmstad Garnisions IF 2:32.91        K35 1
Saga Karlsson10Hönö IS 2:33.15        F15 2
Alma Liljegren10IF Kville 2:39.29        F15 3
Greta Widell10Lerum Friidrott 2:41.88        F15 4
Lava Warberg10Lerum Friidrott 2:44.14        F15 5
Kajsa Holmes10IF Kville 2:44.19        F15 6
Hanna Andersson09IF Hagen FIK 2:44.86        F15 7
Maja Andersson07IF Hagen FIK 2:46.41        K 1


K 100m häck83,8 cm
Final3,111 maj 
Thea Haahr91Sparta Atletik13.67       
Julia Wennersten01IK Ymer13.67       
Emilie Florin01Sparta Atletik14.64       

Extralopp2,511 maj 
Thea Haahr91Sparta Atletik13.69       


K 400m häck76,2 cm
Final11 maj 
Ebba Svantesson97Upsala IF60.13       
Astrid Fakelius08Brattås CK62.18        F17
Paulina Orell Sahlberg81IFK Växjö64.38       


K Längd
11 maj 
Cajsa Augustsson02Örgryte IS6,07       
Evelina Olsson08IFK Sunne FK5,71       
Ida Nilsson98Mölndals AIK5,58       
Leah Sewali Aalberg08Romerike Friidrett4,64       
Grace Sunday08Örgryte IS0,00       

1 2 3 4 5 6 
I.Nilsson5,582,45,552,55,551,45,563,2
L.Aalberg4,643,04,531,94,451,1X
E.OlssonX3,85,711,75,521,0X1,6
C.AugustssonX3,0X3,26,002,96,071,2
G.Sunday


F17 100m häck76,2 cm
Final3,111 maj 
Lisa Erkfeldt07IFK Göteborg13.93       
Evelina Olsson08IFK Sunne FK14.88       
Ylva Magnusson Debray08Örgryte IS16.89       

Extralopp2,511 maj 
Lisa Erkfeldt07IFK Göteborg13.67       
Ylva Magnusson Debray08Örgryte IS18.14       


F15 80m
Final A2,311 maj 
Elin Amundin10Ullevi FK10.552       
Maja Farnebo10Majornas IK10.984       
Isabella Jakobsson09Bohus IF10.995       
Hanna Andersson09IF Hagen FIK11.206       
Selma Häger10IF Kville11.6910       
Alma Liljegren10IF Kville11.7711       
Vanna Kolk Simonsson09Sävedalens AIK12.4113       

Final B1,711 maj 
Alysia Mohalland10IFK Göteborg10.481       
Greta Widell10Lerum Friidrott10.933       
Fei Bohlin10IF Rigor11.307       
Juni De Masi Esaiasson10IF Kville11.398       
Elsa Andersson10IF Kville11.419       
Ida Lindsta Long10Lerum Friidrott11.7812       
Kajsa Holmes10IF Kville12.9914       


F15 Höjd
11 maj 
Fanny Ström10IF Rigor141    pb   

126132137141146
F.Strömxoxoooxxx


F15 Längd
11 maj 
Saga Karlsson10Hönö IS4,30       
Ida Lindsta Long10Lerum Friidrott4,28       
Vanna Kolk Simonsson09Sävedalens AIK4,23    pb   
Greta Widell10Lerum Friidrott4,23       
Maja Farnebo10Majornas IK4,22       
Selma Häger10IF Kville4,03       
Alma Liljegren10IF Kville4,03       
Juni De Masi Esaiasson10IF Kville3,70       
Cornelia Martin09Sävedalens AIK0,00       

1 2 3 4 5 6 
S.Häger4,032,34,023,03,662,03,972,1
G.Widell4,151,54,132,54,233,64,081,9
C.MartinX1,8--X
S.Karlsson4,252,84,303,64,161,54,282,1
A.Liljegren3,972,64,033,6X3,33,991,7
I.Lindsta Long4,232,74,282,13,872,14,251,8
J.De Masi Esaiass3,642,73,292,13,512,03,701,2
V.Kolk SimonssonX1,54,232,24,230,5X
M.FarneboX1,6X3,44,152,24,222,0


F15 Kula3.0 kg
11 maj 
Julia Björkman10Hälle IF11,08       
Molly Eriksson10IF Kville8,09       
Maja Kolmodin10IF Kville5,55       

1 2 3 4 5 6 
J.Björkman10,2711,0810,76X
M.Eriksson6,467,128,088,09
M.Kolmodin5,315,30X5,55


F13 60m
Final A1,311 maj 
Stella Blixt11Mölndals AIK 8.452    pb   
Lova Svensson11IF Rigor 8.463    pb   
Julia Nyth11Sävedalens AIK 8.524    pb   
Liesl Donobauer11Mölndals AIK 8.585    pb   
Isabelle Svahn11Kongahälla AIK 9.096    pb   
Frida Fors11Lerum Friidrott 9.267    pb   
Sigrid Hellestam11IF Kville 9.3310    pb   
Stella Jaworski11Sävedalens AIK 9.4112    pb   

Final B0,411 maj 
Suzanna Adeyemi11Ullevi FK 8.291       
Hilma Thegerström Edh11Mölndals AIK 9.308       
Linnea Fredriksson11Lerum Friidrott 9.329    pb   
Lisa Persson11Mölndals AIK 9.4111    pb   
Edith Holm11Kongahälla AIK 9.5613    pb   
Isabelle Sideby11Sävedalens AIK 9.5914    pb   
Saga Lindstrand11Lerum Friidrott 9.6415    pb   
Isabel Borgesand Collby11Lerum Friidrott10.3516    pb   


F13 200m
Final A1,311 maj 
Rut Wållgren11Lerum Friidrott27.881    pb   
Julia Folino11IFK Göteborg29.052    pb   
Julia Nyth11Sävedalens AIK29.224    pb   
Lova Svensson11IF Rigor29.525    pb   
Stella Jaworski11Sävedalens AIK33.759       

Final B3,311 maj 
Liesl Donobauer11Mölndals AIK29.053       
Hilma Thegerström Edh11Mölndals AIK31.606       
Märta Boqvist11IF Kville32.807       
Isabelle Sideby11Sävedalens AIK32.938       


F13 600m
Final11 maj 
Iris Käck12Sävedalens AIK 1:48.30    pb    F12 1
Hilma Amberntsson11Mölndals AIK 1:57.16        F13 1
Stina Carlsson11Kongahälla AIK 1:59.97    pb    F13 2
Miranda Jakobsson11Bohus IF 2:00.44    pb    F13 3
Molly Persson12IF Kville 2:04.28    pb    F12 2
Freya Nash12IF Kville 2:05.81        F12 3
Edith Pettersson12Sävedalens AIK 2:07.44        F12 4
Sigrid Hellestam11IF Kville 2:09.68        F13 4
Elvira Ekelund12IF Kville 2:10.71    pb    F12 5
10 Nova Hassel12IFK Göteborg 2:15.56    pb    F12 6
11 Wilma Törnqvist12IF Kville 2:21.75        F12 7


F13 Höjd
11 maj 
Julia Nyth11Sävedalens AIK157    pb   
Stella Fritzsche11IF Kville150    pb   
Rut Wållgren11Lerum Friidrott150    pb   
Sigrid Hellestam11IF Kville150    pb   
Isabelle Sideby11Sävedalens AIK132    pb   
Edith Holm11Kongahälla AIK132    pb   
Isabelle Svahn11Kongahälla AIK132       
Saga Lindstrand11Lerum Friidrott120    pb   
Alva Löfgren Gidlund11IF Kville114    pb   

108114120126132137141146150153155157160
J.Nyth---ooooooxoooxxx
R.Wållgren----ooxooxoxxx
S.Hellestam---ooooxoxxoxxx
I.Sideby--oooxxx
E.Holm--oxooxxx
S.Fritzsche---ooooooxxx
I.Svahn--ooxoxxx
A.Löfgren Gidlundooxxx
S.Lindstrand-ooxxx


F13 Längdzon
11 maj 
Julia Folino11IFK Göteborg4,80    pb   
Stella Blixt11Mölndals AIK4,67    pb   
Julia Nyth11Sävedalens AIK4,66    pb   
Stella Fritzsche11IF Kville4,45       
Linnea Fredriksson11Lerum Friidrott4,39    pb   
Stina Carlsson11Kongahälla AIK4,15    pb   
Edith Holm11Kongahälla AIK4,13    pb   
Märta Boqvist11IF Kville3,98    pb   
Frida Fors11Lerum Friidrott3,98       
10 Lisa Persson11Mölndals AIK3,92       
11 Stella Jaworski11Sävedalens AIK3,85       
12 Isabel Borgesand Collby11Lerum Friidrott3,80    pb   
13 Hilma Thegerström Edh11Mölndals AIK3,73       
14 Saga Ekfeldt11IF Kville3,43    pb   
15 Alva Löfgren Gidlund11IF Kville3,32    pb   

1 2 3 4 5 6 
L.Persson3,872,53,920,7X3,843,2
E.Holm4,001,44,031,34,041,54,132,6
J.Folino4,662,64,642,04,802,44,531,5
M.Boqvist3,682,13,982,43,901,43,832,2
S.Fritzsche4,411,94,352,04,454,33,672,8
I.Borgesand Collb3,712,23,722,23,802,03,362,8
L.Fredriksson4,142,24,392,04,052,44,262,0
J.Nyth4,472,54,431,34,641,84,662,8
S.Ekfeldt3,261,83,252,13,343,13,432,2
A.Löfgren Gidlund3,322,23,272,23,163,83,221,2
S.Jaworski3,640,83,221,23,632,83,854,8
S.Carlsson4,121,94,121,73,492,64,152,6
H.Thegerström Edh3,592,33,722,13,733,73,671,6
S.Blixt4,381,94,671,44,233,04,543,4
F.ForsX2,03,652,33,723,33,984,2


F13 Kula2.0 kg
11 maj 
Miranda Jakobsson11Bohus IF11,30       
Rut Wållgren11Lerum Friidrott9,93    pb   
Liesl Donobauer11Mölndals AIK9,90       
Linnea Fredriksson11Lerum Friidrott8,49    pb   
Lova Svensson11IF Rigor7,36    pb   
Saga Lindstrand11Lerum Friidrott7,19    pb   
Isabelle Svahn11Kongahälla AIK7,14       
Saga Ekfeldt11IF Kville7,03    pb   
Frida Fors11Lerum Friidrott6,75    pb   
10 Stella Jaworski11Sävedalens AIK6,73    pb   
11 Isabel Borgesand Collby11Lerum Friidrott5,68    pb   
12 Alva Löfgren Gidlund11IF Kville5,55       

1 2 3 4 5 6 
A.Löfgren Gidlund5,105,555,135,33
S.Lindstrand6,856,777,196,95
I.Svahn7,146,096,696,82
R.Wållgren8,308,538,929,93
L.Donobauer8,738,409,908,83
I.Borgesand Collb5,685,495,055,46
M.Jakobsson10,6110,6910,5811,30
S.Jaworski6,176,735,886,22
L.Svensson6,846,056,057,36
L.Fredriksson7,407,638,158,49
S.Ekfeldt5,625,685,377,03
F.Fors6,015,406,516,75


F12 60m
Final A0,411 maj 
Mira Glittsjö Dahl12Tingbergs AIS8.831    pb   
Hjördis Peixoto12IF Kville8.902       
Pauline Littenheim12Göteborgs KIK9.013    pb   
Celia Färnstrand12Göteborgs KIK9.284    pb   
Hannali Sigfridsson12IF Kville9.395    pb   
Molly Persson12IF Kville9.416    pb   
Nova Hassel12IFK Göteborg9.697    pb   
Alma Mosén Stenberg12Göteborgs KIK9.909       

Final B0,011 maj 
Astrid Myrberg12Göteborgs KIK9.878       
Majken Korner12IF Kville9.9219       
Molly Almgren12IF Kville10.1111       
Estrid Flink12Göteborgs KIK10.3512    pb   
Wilma Törnqvist12IF Kville11.0813    pb   
Vilma Edvardsson12Tingbergs AIS11.1114    pb   
Molly Törnqvist12IF Kville11.8715       


F12 200m
Final A3,911 maj 
Pauline Littenheim12Göteborgs KIK29.992       
Hjördis Peixoto12IF Kville31.253       
Klara Hallenbo12Lerum Friidrott32.556       
Freya Nash12IF Kville32.607       
Lykke Henningsson Dahlberg12IF Kville35.048       
Alva Hallnor12Lerum Friidrott36.8510       
Wilma Törnqvist12IF Kville36.9711       

Final B2,411 maj 
Mira Glittsjö Dahl12Tingbergs AIS29.641       
Iris Käck12Sävedalens AIK31.274       
Hannali Sigfridsson12IF Kville31.835       
Elvira Ekelund12IF Kville35.909       
Molly Törnqvist12IF Kville38.7012       
Vilma Edvardsson12Tingbergs AIS39.8713       
Lo Slättmyr12Lerum Friidrott40.0014       


F12 Höjd
11 maj 
Iris Käck12Sävedalens AIK150    pb   
Elvira Ekelund12IF Kville128    pb   
Greta Sparre12Trollhättan FIK123       
Majken Korner12IF Kville123    pb   
Lykke Henningsson Dahlberg12IF Kville117       
Wilma Törnqvist12IF Kville117    pb   
Molly Törnqvist12IF Kville110    pb   

102110117123128133140145150153
W.Törnqvistoooxxx
M.Korneroooxxoxxx
E.Ekelundoooxoxoxxx
M.Törnqvistooxxx
G.Sparreooxooxxx
I.Käck--oooooooxxx
L.Henningsson Dahoooxxx


F12 Längdzon
11 maj 
Pauline Littenheim12Göteborgs KIK4,64    pb   
Mira Glittsjö Dahl12Tingbergs AIS4,34       
Klara Hallenbo12Lerum Friidrott4,30    pb   
Greta Sparre12Trollhättan FIK4,14    pb   
Celia Färnstrand12Göteborgs KIK4,13    pb   
Alma Mosén Stenberg12Göteborgs KIK4,09    pb   
Hannali Sigfridsson12IF Kville4,04    pb   
Majken Korner12IF Kville4,03    pb   
Molly Persson12IF Kville3,86    pb   
10 Hjördis Peixoto12IF Kville3,83    pb   
11 Tove Brankell12Mölndals AIK3,70    pb   
12 Astrid Myrberg12Göteborgs KIK3,60       
13 Estrid Flink12Göteborgs KIK3,46    pb   
14 Nova Hassel12IFK Göteborg3,45       
15 Ester Laaksonen12Göteborgs KIK3,40    pb   
16 Sally Johansson12Lerum Friidrott3,33    pb   
17 Molly Törnqvist12IF Kville3,17    pb   
18 Wilma Törnqvist12IF Kville3,16    pb   
19 Alva Hallnor12Lerum Friidrott3,14    pb   
20 Vilma Edvardsson12Tingbergs AIS3,09       
21 Lo Slättmyr12Lerum Friidrott3,00    pb   

1 2 3 4 5 6 
M.Glittsjö Dahl4,342,54,192,44,111,44,231,3
K.Hallenbo4,301,54,241,74,121,54,022,3
A.Myrberg3,483,602,7X1,9X
M.Persson3,801,43,861,83,831,33,752,4
G.Sparre4,142,64,020,03,951,63,781,9
A.Mosén Stenberg4,080,84,042,04,090,5X3,5
A.HallnorXX2,33,141,2X
M.Törnqvist2,940,23,122,83,170,63,162,8
T.Brankell3,702,03,592,03,670,13,561,5
S.Johansson3,331,93,191,23,232,33,262,4
C.Färnstrand3,991,63,851,8X1,24,132,6
H.Sigfridsson4,042,13,981,74,030,33,991,3
V.Edvardsson2,950,83,072,33,092,43,090,7
E.LaaksonenX3,402,33,381,73,322,2
E.Flink3,422,13,462,13,450,0X3,0
W.Törnqvist3,161,93,042,02,842,13,002,5
N.Hassel3,341,92,792,83,372,13,452,3
P.Littenheim4,582,14,512,54,470,14,64
H.Peixoto3,831,5---
L.SlättmyrX2,061,83,001,72,100,9
M.Korner3,942,74,031,93,941,63,902,4


F12 Kula2.0 kg
11 maj 
Klara Hallenbo12Lerum Friidrott9,19    pb   
Hannali Sigfridsson12IF Kville8,32    pb   
Hjördis Peixoto12IF Kville6,96       
Freya Nash12IF Kville6,81       
Wilma Törnqvist12IF Kville6,81    pb   
Alva Hallnor12Lerum Friidrott6,54    pb   
Sally Johansson12Lerum Friidrott6,48       
Lo Slättmyr12Lerum Friidrott5,46       
Molly Törnqvist12IF Kville5,06       

1 2 3 4 5 6 
W.Törnqvist4,775,995,466,81
H.Sigfridsson8,32X7,278,09
K.Hallenbo8,789,19X8,46
L.Slättmyr5,465,425,325,15
S.JohanssonX5,776,486,48
M.Törnqvist5,064,744,634,71
F.Nash6,766,816,685,81
H.PeixotoX6,576,236,96
A.Hallnor6,545,996,235,78


F11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 200mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 600mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 HöjdResultatet publiceras inte på Internet.

F11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F11 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

F10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F10 200mResultatet publiceras inte på Internet.

F10 HöjdResultatet publiceras inte på Internet.

F10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F10 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

F9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F9 400mResultatet publiceras inte på Internet.

F9 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F9 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

F8 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F8 400mResultatet publiceras inte på Internet.

F8 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F8 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

K35 Höjd
11 maj 
Carolin Hellestam80IF Kville137    pb   
Amudha Harikrishnan84IF Kville115       

109115121127132137142
A.Harikrishnanxoxoxxx
C.Hellestam-oooxooxxx


K35 Längd
11 maj 
Elin Landfors84IF Kville4,23       
Carolin Hellestam80IF Kville4,20       
Amudha Harikrishnan84IF Kville3,82       

1 2 3 4 5 6 
E.Landfors4,132,93,952,24,232,24,162,5
A.HarikrishnanX2,03,821,9X2,23,751,2
C.Hellestam4,162,54,203,04,062,6X3,7



© Track & Field, Christer Falk